Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

berynka
5. máj 2013

@nae, díky. Musim se někde inspirovat 😉

kalteherz
5. máj 2013

@berynka Doporučuji rýžové mléko z Tesca značka Alpro 🙂 je vynikající. To z Dm mi teda taky nechutná. Jinak jsem okoštovali sojové taky z Tesca od toho Alpro a je uplně jiné moooooc dobré až mě překvapilo 😉

kalteherz
5. máj 2013

No dříve se ani nevědělo co mi je a každý říkal něco jiného, nejím ani maso tudíž i živočišná bílkovina mi nedělala dobře. Jsem prostě zvláštní úkaz 😀 jinak nejvíce vápníku dodá ananas 😉

mitote
5. máj 2013

@berynka zkus misto sojoveho mleka ovesne... to me chutna asi nejvic, ale taky s tim bojuju... s normal mlekem se jeste bezkofeinove kafe nebo caro dalo pit, ted uz to je teda des

martinkah
5. máj 2013

dievčatá z SK, ktoré máte deti s ABKM, žiadali ste niektorá o predĺženie rod. dovolenky pre dlhodobo nepriaznivý zdrav. stav? schválili vám to? mladší syn ju má zistenú v 2 mesiacoch, predvčerom mal 3 roky.. dúfala som, že budeme môcť teraz na jar urobiť expozičný test, že mu alergia snáď prešla a na jeseň pôjde do škôlky, ale od januára má aj ekzém a testovanie sa teda nekoná, o pár dní ideme na gastro po výsledky odberov a potom chcem požiadať o posúdenie zdrav. stavu, len by som rada vedela, aká je asi šanca

sanym
5. máj 2013

@martinkah môj mladší syn má alergiu na BKM, vajce, roztoče, pele, problémy s pankreasom, je dlhodobo sledovaný na imunoalergológii aj gastroenterológii a predĺžený rodičovský mi nepriznali. Odvolala som sa aj tak nič. Pritom alergologička mu vyslovene zakázala navštevovať kolektív, mala som to uvedené aj v lekárskych správach a podľa posudkovej komisie je môj syn zdravé dieťa ktoré môže chodiť do škôlky. Tak som s ním už druhý rok doma zadarmo, predsa len zdravie dieťaťa mi je prednejšie než 190 eur, aj ke´d by nám veľmi pomohli.

martinkah
6. máj 2013

@sanym ďakujem za odpoveď, to je sila, že vám ho nepriznali :(

sanym
6. máj 2013

@martinkah ale rozhodne to aspoň vyskúšaj, mne sa zdá, že to tí posudkoví lekári ani poriadne nečítajú a prideľujú to ako sa im zachce. Alebo možno čakali nejakú "pozornosť", čo sa samozrejme odo mňa nedočkali. Existuje dokonca zoznam diagnóz, pri ktorých je na predĺženú rodičovskú nárok, my sme mali jednu z nich - chronickú pankreatitídu a v odôvodnení napísali, že diagnózu síce má, ale na to aby si vyžadoval domácu starostlivosť by musel mať umelý vývod. 😠 😠 😠 😝 😝 😝 A s alergiami ma normálne vysmiali - vraj stačí vynechať alergény zo stravy. 🙄 🙄

bluvatko
6. máj 2013

@martinkah ahoj môj maly ma tiez alergiu na mlieko,vajce,muku k tomu ekzem a schvalili nam predlzenu rod.dovolenku na osem mesiacov

eyael
6. máj 2013

@luthien.k moje podezření se potvrdilo, starší dcerce (4,5roku) potvrdili z krve ABKM. Právě jsem mluvila s pediatričkou, hrozně se divila, že se jí to projevilo až v tomhle "vysokém" věku, prý je to běžné u kojenců. No, alespoň, že jí ty testy udělala, že víme, na čem jsme... Takže tímto najíždím na bezmléčnou domácnost, manžel bude mít poměrně smůlu 😉 😝

luthien.k
6. máj 2013

@eyael je to trošku raritka, ale možné to je. Určitě bych si dala pozor na stravu celkovou, skladbu jídelníčku, aby prospívala zdravým střevům jako takovým, protože to, že se ABKM takto objeví, bude mít nějakou příčinu a střeva, jejich zdravé osídlení, jejich propustnost, to je základ...

eyael
6. máj 2013

@luthien.k jj, musím se naučit vařit hodně jinak a zařadit do jídleníčku hodně jiných potravin, než dosud. A probiotika bezmilosti denně, dostanou je obě...

beruska141
6. máj 2013

caute mamicky. prosim vas, kde a ako sa zistuje alergia na BKM? malu som dojcila 6 mesiacov, potom do roka sme mali nutrilon HA (kedze ja som alergik), od roka potom 4 mesiace normalny nutrilon a teraz zrazu z nicoho nic je mala stale vysypana. zacalo to malym fliacikom, ktory sa stale rozsiruje. boli sme u pediatricky 2x, u koznej 2x, tvrdia ze je to exem, no je to take cudne, dali jej antihistaminika, a maste kortikoidne, ale nezabera nic. uz je vysypana takmer mesiac. skusila som jej prestat davat mlieko na 3 dni, ci sa nezlepsi, ale stav rovnaky. potom som jej chcela znova dat mlieko, ale uplne ho odmieta. az ked tvrdo zaspi, tak v noci jej dam v spanku vypit aspon jednu davku, ved uplne bez mlieka taka mala nemoze byt. vobec ten vysyp neustupuje. vyskusali sme uz obmedzit vsetky mozne alergeny a nic. nakoniec kozna povedala, ze pediater spravi odber krvi na alergiu na BKM, ta povedala, ze to robi gastroenterolog. a tam sme objednaní prednostne o dva tyzdne!!!! mam jej davat mlieko? nemam? som zufala, ked vidim, ako sa trapi, skriabe, nervozna je. neviem co mam robit... ☹ poradte ☹ PS. so stolicou, bolestami bruska a grckanim nemame najmensi problem
@junovka
@nattereri
@lusil2005
@katkaburgerka
@susika
@srnkamt

luthien.k
6. máj 2013

@beruska141 alergie na BKM se spolehlivě zjistí pouze eliminační dietou, čili z jídelníčku se vyřadí všechno, co prošlo kolem mléka, sóji, též hovězí maso a ideálně i karob. Žádný jiný spolehlivý test není. Bohužel při AE toho může vadit o dost víc a proto bych zvážila rozšířenější eliminační dietu, také je nutné posilovat zdravá střeva (probiotika, vhodná skladba stravy), také roli může hrát infekce v ekzému (požadovat stěry od kožního lékaře) a další věci (nevhodná kosmetika, prací prášek/aviváž atd.) Ta správná a účinná eliminační dieta je zde, nějaké vlastní kombinace vyřazených potravin obvykle nepřinášejí efekt: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

junovka
6. máj 2013

@beruska141 vsetko co clovek odmieta v strave ma nejaky dovod, telo dava urcity signal, aby ten dany " alergen" telo neprijalo do seba.Ked ti odmeita mlieko, tak mu ho nedavaj, vyskusaj aspon tyzden a uvidis.Neviem ake jogurty davas, ale Timka ked mala AE a mala alergiu tiez na mlieko, tak sme jedavali len vyslovene Sabi jogurty, ktore nam odporucala alergologicka, taktiez vsetko jedlo, kde slo mlieko, tak som davala sojove, ale je pravda, ze to mala uz 4 roky ☹ ...Co sa tyka toho svrbenia, skus si kupit v lekarni homeopatika na svrbenie, nazov uz neviem ☹ , taktiez viem, ze existuju aj nejake homeopatika na AE....A CO INE ALERGENY??? Na roztoce, pele.....????Boli zistene???Teraz je take blbe obdobie, ked sa to vsetko prejavuje...Timka ked mi trpela AE, tak od leta do jesene ho nemala, ale potom az do maja stale ho mavala....na vsetko treba casa snad to casom ustupi.Drzim palce!

luthien.k
6. máj 2013

@junovka ono to může být bohužel i naopak, že svůj alergen dítě naprosto miluje a je pro něj velmi těžké se ho vzdát... Inhalační alergie v tomto věku nejsou moc pravděpodobné, nicméně je dobré testy absolvovat, narozdíl od těch potravinových jsou výsledky poměrně spolehlivé. Ta homeopatika jsou Poumon histamine.

beruska141
6. máj 2013

@junovka jogurty davam zvolenske. skusim tie homeopatika, dakujem za radu. ma aerius sirup, tri maste a stale to neprechadza. je to cudne, mne to vyzera ako nieco medzi ruzienkou, herpesom a osypkami.
zatial sme na ziadnom testovani neboli, kozna hovorila, ze na alergologiu na testy beru deti minimalne dvojrocne.

luthien.k
6. máj 2013

@beruska141 dáváš jogurty? Ale při podezření na ABKM se nesmí nic, co prošlo kolem mléka, ani zakysané výrobky...

beruska141
6. máj 2013

@luthien.k davam jogurty, davam aj nutrilon. doktorka zatial povedala, ze mam cakat dva tyzdne a ked dovtedy sa nezlepsi, tak ten odber krvi na zistenie alergie. zatial mi nekazala nedavat mlieko. ani kozna, ani pediatricka. ze mam cakat. ani mi o tejto diagnoze nerozpravali, ale ja som alergik od narodenia, tak mi je stav mojej dcery doverne znamy, vsetky alergeny sa snazim eliminovat (pel, praci prach, avivaze, o strave nehovoriac), ale stale zaidne zlepsenie, tak jedine na ten nutrilon to vidim

luthien.k
6. máj 2013

@beruska141 zkrátka a jednoduše na ty testy nespoléhej, jsou velmi nesměrodatné a mě nepřekvapuje, že lékaři to tak rodičům neříkají, přesto, že to tak prostě je. Samozřejmě alergie v testech vyjít může, ale přítomnost protilátek proti BKM ještě neznamená průkaz alergie, ačkoli když jsou podobné potíže, tak pravděpodobnost je potom vysoká, obvzlášť pokud jsou v rodině jakékoli jiné alergie, astma nebo atopický ekzém.

ada32
6. máj 2013

@beruska ja som dnes bola s alergologickou resp. dvoma. Sami uznavaju ze testy na alergie neznamenaju pre Teba ako rodica resp. pacienta 100% istotu. ked su pritomne protilatky signalizuje to problem. Mnozstvo problemov zdanlivo s potravinami nesuvisi . Mnoho deti ma problem s BKM , uz to priznavaju aj pediatri.

susika
6. máj 2013

@beruska141 -ja čo tu v okolí poznam deti, čo maju alergiu na bielkovinu kr, mleika, tak každé jedno po nahodnom požití mlieka alebo čo mlieko obsahuje, hned plaču, ež ich bolí bruško. a su to deti malé a aj staršie do 10 rokov. nebrala malá nejaké lieky?kamoške sa takto malá vysypavala a stale nevedeeli, čo je to a nakoniec zistila, že je to zo slniečka. malý sa mi takto vysypal z vychýrenej detskej kozmetiky, konkretne z baby oleja.deti, ak maju alergiu na mlieko, tak zle priberaju. robili to mojim deťom,lebo zle priberali, inak žiadne iné problemy, su OK.keby teraz prestaneš davať všetko mliečne, testy možu vyjsť klamlivo, tak mi povedali, ked brali mojim deťom krv koli tomu.

luthien.k
6. máj 2013

@susika zdaleka ne všechny děti mají příznaky alergie na BKM, špatně přibírají nebo se jim potíže projeví hned po požití BKM, kolem asi 40% alergiků na BKM má pozdní typ reakce, kdy se problém (trávicí, kožná nebo i dýchací potíže) projeví až po cca třech dnech. Testy nejsou směrodatné ani tak, navíc protilátky tak rychle neklesají (14 dní před odběrem), pokud jsou přítomny. Ale samozřejmě problém s kůží může mít i jinou příčinu, to ano 🙂 Jen mi to nedá trošku nepoupravit poněkud zkreslené informace o alergii na BKM 😅 Všem, co tyto potíže mají u svých dětí nebo kteří mají podezření, tak přečíst knihu Alergie číhá v jídle a pití od dr. Fuchse, špičky české alergologie v oblasti potr. alergií. Hodně mylných představ o ABKM se jim tak vyvrátí...

luthien.k
6. máj 2013

Vytratilo se mi tam: ne všechny děti, CO mají příznaky... Pozdní typ reakce může být i do druhého dne a knihu doporučuji, už je pozdě, už radši nic nebudu psát 😀

daisyr
6. máj 2013

@luthien.k prosím, začínám držet EET a teď jsem objevila, že něco obsahuje lecitin, někde píší přímo sójový lecitin, tak to jasně nebrat a když píší jen lecitin, znamená to i tak, že je to ze sóji?

luthien.k
6. máj 2013

@daisyr obvykle je lecitin ze sóji (málokdy není), nicméně nejde o sójovou bílkovinu, ale při EET to spíš nedoporučuji, může tam být kontaminace.

daisyr
6. máj 2013

@luthien.k děkuji, raději se toho vyvaruji. Bylo to tuším v nějakém pečivu apod.

katkri
7. máj 2013

Žienky, ktoré máte detičky s ABKM, robili ste už doma pre ne nejakú zrmrzlinu prípadne nanuky? zatiaľ sme v obchode našli len také "vodové nanuky" ktoré môžu, ale chcela by som skúsiť aj dáku zmrzlinku? len neviem či sa to bez mlieka a smotany dá ☹

katyxq
7. máj 2013

@katkri Taky bańnovou - banán na krájen na kostičky, nechat znrznout a pak rozmixovat, já přidala na 1 banán ještě malý panák kokosivýho mlíka.
Ještě mám vyhlídnutou http://www.cook4seasons.com/archives/avocado-ic... a nějaké tady http://www.elanaspantry.com/gluten-free-recipes...