Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

nanula1108
12. júl 2011

@kaja73 ahoj! mala placliva normalne nie je vobec, je to chvalabohu velmi vesele dieta. cez den to moc nespozorujem, to uz musi byt, vacsinou je to vecer ale najviac v noci. ak je aj cez den tak zamrnci ked si prdne.ale v noci sa mi budi, hadze so sebou,kope nozickami,velmi place az krici. snazim sa ju udrzat, omotam jej okolo bruska deku, tak to nejako pretrpime. ked jej isli zubky, to bolo celkom ine, aj teplotku mala, nechcela ani dudlik, ani pusy sa dotknut. nie som 100%diagnostik, ale som mama, ktora lubi a pozoruje svoje dieta, neviem. co sa tyka novych jedal, tak to skusame neustale, aj co pani doktorka neoporuci, ved co keby nahodou..... 😎 uz tolko krat som si za to isla hlavu obuchat o mur, ale co nam zostava ineho??len skusat, a vdaka mojmu manzelovi, tiez skusi mala vela zakazaneho.... uz si vsetko zapisujeme. lebo som musela ist do prace a striedame sa pri nej. nie raz u nas aj blesky lietali kto jej co dal papat, hruza. no , dakujem za tieto typy, urcite ich skusime, a este otazka, co si mu zacala davat po neocate??? ake mlieko? inak vivi ma aj trosku ekzem, ale chvalabohu nie nejako rozsiahli.

kaja73
12. júl 2011

@nanula1108 my sme mali take noci ako popisujes po očkovani vyse 2 mesiace,ale reval a mykal sa tak 15-20 krat za noc-to bolo o nervy-a mal aj ine reakcie-ale to sem nepatri.Po neocate pil alergy care a teraz vyse mesiaca už pije normalne UM,papa mliečne vyrobky a je to už OK.Testovat som zacala pocas pitia alergy care s kozim mliekom,to bolo OK,tak som si trufla na normalne UM.velmi sa vytesujeme, že po 12 m diete sa mu stav upravil.Ale je už aj 12 m bez očkovani a po detoxe-takže bohvie čo malo na to vplyv-ci dieta,alebo detox a ukoncenie očkovani.Neviem.

aaandrejka
13. júl 2011

nanula1108 - 1. na tvojom mieste by som skusila davat jej kusok psyllia, je to rastlina (indicky skorocel), neskodna, nenavykova, bezne dostat v lekarnach, ci predajniach so zdravou vyzivou, staci stipka rozrobit do vody, nema to chut a ani konzistencia nie je prijemna, ale ja, co som mavala fakt neskutocne koliky, si to neviem vynachvalit... 2. dalej by som malej mliecka prestriedavala - sojove, ryzove, pohankove, ovsene - bezne dostat susene v obchodoch + k tomu vitacalcin ako nahrada vapnika a po 3. by som dala urobit aj protilatky na lepok

nanula1108
13. júl 2011

@aaandrejka to psyllium ma veru aj doma, to hned zajtra skusim.. tie mliecka tiez. ale babenky, co je davat papat okrem mlieka? potom nejaka ta nemliecna kasa, naobed nieco to varene a potom???to je na zblaznenie, ona , aj ked je uz velkacka, stale ocakava nieco ozajstne na papanie kazde 3 hodiny!

nanula1108
13. júl 2011

@nanula1108 este otazka, preco na lepok????

kaja73
13. júl 2011

@nanula1108 Kym maly nejedol KM,tak ranajkoval spec.mlieko,desiatoval ovocie alebo chlebik s vetom a sunkou,obed husta polievka,olovrant-druhy chod obeda- ak bol-,alebo zas ovocie ci chlebik s natierkou,vecera kasa do ryžoveho mlieka-napr od alnatury,alebo od babylove-tie nesladene nemliečne kase.A tesne pred spanim zas spec.mlieko.Ovocie som striedala vyživky s normalny ovocim.Robila som mu aj palacinky z ryžoveho mlieka a namiesto vajička davala skrob,alebo zemiakove placky bez korenin,len s trochou soli.

kaja73
13. júl 2011

este ma napadlo,že zvykol jest pečenu tekvicu,alebo pečeny sladky zemiak-na sucho na plechu-to papal obcas ako olovrant.Tiež je vyborne avokado-robila som mu zemiakovo avokadove pyre-je plne omega kyselin , vitaminov a aj kalorii.Je mastne,tak je ako nahrada masla v pyre.

nanula1108
13. júl 2011

@kaja73 lenze tu je ten kamen urazu, ze ona zatial ziadny chlebik, co som skusila jej nerobil dobre, prave naopak. napr v sobotu som jej dala konceky z chleba a to jej z nich este vela popadalo, a vecer take krce ako hrom! a z ovocia ako som uz spominala, len z bananu jej neni zle ale ten ju zapece na 2-3dni.

aaandrejka
14. júl 2011

@nanula1108 - lepok preto, zebo mojej dcerke z neliecenej ABKM prepukla celiakia, cize musime byt nielen na bezmliecnej, ale aj na bezlepkovej diete... a ked jej chlebik nerobi dobre, daj jej pre istotu vysetrit aj protilatky na lepok... inac, da sa kupit aj test intolerancie potravin, aj ked neviem, ci u vas skor nejde o alergiu, nedokazem to posudit (alergia ma okamzite prejavy, kym intolerancia ma vplyv na orgranizmus z dlhodobeho hladiska)... skus malej kupit sojove jogurty (neviem, kde byvas, ale v kauflande ich mavaju bezne, aj v sieti predajni cba a sintra), maslo - my pouzivame perla s vitaminmi, este ma napada sunkova pena Matko (tauris)... a nemaj depku z toho, ze je stale rovnake, moja dcerka toho teda tiez vela nezje, takmer kazdy den zemiaky, ale lekarka mi povedala, nech to neriesim, hlavne, ze jej chuti... inac je skvela aj mlada cuketa a u nas ma uspech pstruh na prirodno a kuracie prsia na prirodno (najlepsie vonku na ohni)

luthien.k
18. júl 2011

Děvčata, vidím, že tady už ani nemusím radit, jen tak dál
@aaandrejka a @kaja73 😉

aaandrejka
18. júl 2011

@luthien.k no, nieco si nas uz naucila 🙂))

luthien.k
18. júl 2011

@aaandrejka , 😉 😀 I Ty lichotnice jedna, se červenám... 🙂

aaandrejka
18. júl 2011

nelichotim, konstatujem 🙂 patri ti za to vdaka! 🙂

monapink
23. júl 2011

ahoj devcata,poradi mi nekdo,z ceho upect male rohliky ci housky,sem tam na zvykani do ruky..vcera ji tchyne upekla z normalni mouky,vody,bez soli,bez cukru a pridala spetku skorice,aby to melo nejakou chut,jenze skorice je pry alergen,k veceru dcerka neutesitelne plakala,coz normalne nedela,tak nevim zda by ji z toho mohlo bolet brisko..Co pridat,aby to melo chut a nebylo to pro malou skodlive..
Dcerka neco do ruky vyzaduje,je stastna,kdyz ji neco dame na zvykani.. 😉

vojtisek2007
23. júl 2011

@monapink my kupujeme kukuřičné chleby - takový ty "polystyreny" nebo - jsou různý, mají i různý příchutě - na sladko i na slano, nebo kukuřičné křupky....

luthien.k
23. júl 2011

@monapink , jak píše vojtisek2007, dobré jsou takové ty neochucené, nesolené křupky ze zdravé výživy (mají je i v DM), dělají kukuřičné, rýžové, pohankové... Co máš z těch obilovin zavedené, to můžeš s klidem dávat, krásně se jim drží a v puse se rozpustí a nehrozí tak vdechnutí apod.
Už malá měla normální mouku v nějakém jídle?

monapink
23. júl 2011

Davala jsem tyden testoviny a ted ji tyden kus kus..Krupky koupene mam a davam pohankove..rohlik,ale dceru zajima vice,proto jsem chtela neco upect 😉

modra1
24. júl 2011

@monapink môžeš objasniť prečo chceš niečo domáce upečené keď už malinká jedla obilniny? Kvôli soli ? Tie obyč lacné rožky z hypermarketov sú robené z vody (ak máš obavu kvôli BKM), zloženie sa dá zistiť, myslím, že soli tam bude minimum, to by ti musela zjesť dcérka niekoľko rožkov za deň, aby jej to škodilo. Tiež si myslím, že "do ruky" sú lepšie chrumky kukuričné, ryžové, pohánkové, pšenové (jáhlové), ale ani v rohlíku nevidím problém. Len ju maj pod dohľadom pri jedení, rožok je taký akurát na zabehnutie 😝

monapink
24. júl 2011

@modra1 nepotrebuji nutne domaci pecivo,jen babicka chtela upect neco male a nevedela cim ji to ma zpestrit,ochutit..krupky davam 😉 Kojim a rohliky pri me diete na BKM nejim,o slozeni tvrdi kazdy neco jineho a ja nemam jistotu 😠

luthien.k
24. júl 2011

@monapink , u rohlíků je dobré se spojit přímo s konkrétní pekárnou, třeba v malé pekárně na našem malém městě do rohlíků bohužel dávají syrovátku...
@modra1, jinak o té soli vs. rohlíky - nemám to potvrzené, ale jedna holčina ze soukromé diskuze, co se dost zajímá o zdravý životní styl tvrdí, že jeden rohlík = vyčerpaný denní přísun soli pro roční dítě... Budu si to muset víc pozjišťovat...

modra1
24. júl 2011

@monapink aha. Možno neprichutiť ničím by bolo najlepšie riešenie, keď dieťa nepozná chuť napr. soli, tak ju nevyžaduje. Treba skúsiť.
@luthien.k fakt? To je sila, naozaj by som nepovedala. My sme chleboví a do jedného chleba dávam kávovú lyžičku soli, rožok kúpim občas malej, ale až teraz keď je väčšia.

luthien.k
25. júl 2011

@modra1 , s tou solí - DDD sodíku u dětí 6 - 12 měsíců je 180 mg, 1 - 3 roky 300 mg.
Například jeden rohlík (našla jsem na stránkách zabývajících se prevencí kardiovaskulárních chorob) obsahuje 0,55 g soli/kus, tj. asi 250 mg sodíku (platí, že obsah sodíku v soli je zhruba poloviční, než je hmostnost soli), takže z toho vyplývá, že jeden rohlík skutečně téměř pokryje tu doporučenou denní dávku u starších batolat. O chlebu (tom průmyslově vyráběném) jsem se dočetla, že obsahuje 0,95 g soli na 1 krajíc, což je ještě horší... U toho vašeho si to můžeš spočítat, když si zvážíš lžičku soli 🙂

brnka
25. júl 2011

ahojte, chcem sa opytat, tie co mate ciastocne kojene a dokrmovane deticky, drzite aj vy bezlaktozovu dietu?

renatka100
25. júl 2011

@brnka ano ja nepijem mlieko a donedavna som nejedla ani jogurty a syry

brnka
25. júl 2011

@renatka100 , jogurty a syry som vyradila aj ja, len by som chcela vediet, ci treba vyhodit aj napr. mliecne polievky, zemiakove pyre, jedla, ktore sa dochucuju trochou smotany, maslo, natierky na pecivo....

luthien.k
25. júl 2011

@brnka , trochu se rozepiš, jak jste na alergii přišli, jak se projevuje? Při skutečné alergii na BKM alias bezmléčné dietě se nesmí vůbec nic od mléka, takže ani to, co píšeš.

brnka
25. júl 2011

@luthien.k , zatial sme neboli na testoch, nemame to potvrdene, len podozrenie, maly odgrckava mlieko, ma drobne vyrazky na lickach a brade, teraz davame fenistil kvapky a Holtov krem (pomaly sa stracaju) a presli sme na Nutrilon Allergy care. Normalne si clovek ani neuvedomi, co vsetko obsahuje laktozu, a kedze by som mu nerada vedome ublizovala, chcem vediet, ci naozaj mam vynechat uplne vsetko, co obsahuje mliecnu bielkovinu....
A ci sa teda vsetko dostane cez moje mlieko k nemu, alebo je to miernejsie ako keby to clovek konzumoval priamo.

luthien.k
25. júl 2011

@brnka , a vy máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy?

Jinak je to samozřejmě možné, že jde o alergii na BKM a není lepší cesta, než to zjistit tak, jak právě děláte - vysadit vše mléčné ze stravy Tvé i malého a pak to zkusit zavést zpátky (cca po třech týdnech - nejdřív do Tvé stravy a kdyby to prošlo, tak i do stravy malého) - říká se tomu eliminačně expoziční test. Jiné testy (krevní, natož kožní) nejsou spolehlivé, smysl má testova spec. IgE protilátky (na alergologii), ale i tak je cca 50% dětí, které je pozitivní nemají a přesto na BKM reagují.
Ještě jednu důležitou věc - neplést latkózu a bílkovinu kravského mléka (BKM) - to jsou dvě úplně odlišné věcí, laktóza je mléčný cukr a není na ní alergie, pouze ji někteří neumějí zpracovat ve střevech (je tam málo nebo úplně chybí příšlušný enzym pro její štěpení) a je z toho nadýmání, koliky, průjem... Alergie je pouze na BKM a může se projevovat dost různorodě - zvracením, kolikami, průjmem, hlenem a krví ve stolici, neprospíváním, chudokrevností, dýchacími potížemi, ekzémem - klidně jen jedním příznakem nebo jejich kombinací.
Přes mateřské mléko jde k malému minimální množství, řádova nanogramy BKM, ale na nastartování a udržení alergie to stačí. Pokud se alergie potvrdí, je nutné držet dietu alespoň půl roku.
Určitě také užívej probiotika, když kojíš, lze i malému, víc viz. IP.

kacerka
26. júl 2011

ahoj maminy,
byla jsem minulý týden se synem u dr. kvůli podezření na alergii na kravské mléko. Po zavádění kašiček se mu začala osypávat jen pusinka a do půl hodiny to bylo pryč. Do půlroka hodně trpěl na bříško. Dr. mi nařídil do roka nedávat synovi žádné mléčné produkty a mě osobně také nemléčnou dietu . . . Chtěla jsem se zeptat, co tedy vlastně smím - když nad tím tak přemýšlím, tak jsem jen o mase, zelenině a bramborách 😝 😝 😝

právě koukám, že mám podobný problém jako @brnka 😉

kacerka
26. júl 2011

ještě mám jeden dotaz, jestli já smím sojové mléko, když je to alergen 😕