Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

katyxq
5. jún 2012

@verbalinka Jojo, kačenky jsou fakt dobré, tudle jsem zbodla celý pytlík najednou a tvářila se, že to byla snídaně, protože jsem si k tomu dala hrnek ovesnýho mlíka 😀.

anehap
5. jún 2012

@verbalinka jj, souhlas, kačenky jsou výborné, malá vlastně žádné jiné sušenky nechce(což mi teda nevadí 🤐 ), tyhle absolutně vedou, chutnají i dospělákům 😵

helulicek
5. jún 2012

jo jo, kačenky u nás taky jedou 😀
Holky, máte nějaké ověřené recepty (odkazy na stránky) na vaření a hlavně pečení bez BKM - u nás bohužel i bez vajec. Díky

moncicip
5. jún 2012

Ahojte. Neviete mi niekto prosim vas poveda viac o expozicnom teste pri alergii na BKM, ako to prebieha a tak co malemu daju. Mame na to ist ale neviem vobec co od toho mam ocakavat. Dakujem za odpovede.

anehap
5. jún 2012

@moncicip a kam na to máte jít? Ten můžeš udělat doma sama - vysadíš na 2-3 týdny z jídeníčku malého(pokud kojíš, tak i svého) vše mléčné a potom zkoušíš znovu po troškách zavádět a sleduješ reakce. Nemáte jít třeba jen na krevní testy? Z těch ale alergie vyjít nemusí a přesto ji může mít(jak ti potvrdí hodně holek 😉 Nejlepší je opravdu zkusit vysadit...

moncicip
5. jún 2012

@anehap Ja uz od polovice terteiho mesiaca nekojim. Papame momentalne mlieko Neocate, 12.jula bude pol roka co ho papame a dovtedy musime ist na ten test resp. si ho mam sama urobit doma len netusim ako.

nikuskabee
5. jún 2012

@kaselka ahoj,ďakujem skúsim,lebo hafer milk mu chutí a fičíme len na ňom.Tiež sa veľmi netrápim nad tým,včera akurát sme brali jednému chlapčekovi lízatko,chudák tak pozeral,bolo mi ho lúto,jemu som vybrala pár malých cukríkov a potom bolo dobre,ale väčšinou sú poučený,no horšie bude ustriehnuť v parku.Ovocie tomu by sme sa aj tešili,lenže ked u nás je to problém, z jablka,jahod svrbenie,teraz budu dozrievať čučoriedky,tak uvidíme,banány ako tak super,lenže už ho omrzeli a iné sa tu veľmi nedá,tak dávame výživy.A súhlasím s tebou,že niekedy tí rodičia čo dávajú tým deťom hroza,no my sme nejedli vôbec žiadne sladkosti do roku a pol,no potom vonku v parku stále maminy niečo vybrali a on tam naklusal ahlavne že čipsy,no krútila som hlavou, dibetici a kardiaci v buducnosti.Mňa zas začali hrešiť roina,že ved žiadne cukry tzo je zlé,ved každý chce byť múdry vo výchove cudzieho dieťaťa

nikuskabee
5. jún 2012

@verbalinka vyzerajú fajn,lenže neviem,asi reagujeme aj na jablká,na ktoré mi doteraz nereagoval boli domáce,tak skúsim niekde na slovensku.Ďakujem

nikuskabee
5. jún 2012

@verbalinka mali ste od tiaľ aj iné produkty,myslím napr tie piškoty?možno by som skúsila tie

nikuskabee
5. jún 2012

@verbalinka vlastne tie nemôžem obsahujú vajcia,ale díky za tip popozerám,čo majú.

anehap
5. jún 2012

@moncicip aha, my s neocate zkušenost nemáme, tak nevím, že se má po půl roce dělat test, možná poradí holky, co zkušenost mají 😕
A jinak nic mléčného zatím ve stravě nemá? Tak ten test zkus, jak jsem psala výš - něco mléčného po trošce zkusit a sledovat reakce(asi by byly takové, kvůli kterým vám Neocate nasadili, nevím, jaké měl problémy, proč vám jej doporučili....)

moncicip
5. jún 2012

@anehap No ako si pisala asi mu skusim zajtra dat nieco mliecne, napr. jogurt moze byt? Nic ine take lahke ma pre zaciatok nenapada. A neocate nam dali preto, ze ziadne ine umele mlieko nam nepasovalo a to sme ich vyskusali veru pozehnane. A ked uz nepomohol ani Nutrilon Allergy care tak Neocate bola uplne posledna moznost a ta zabrala. Mali sme od 6tyzdna problemy s kolikami a naduvanim a potom asi o mesiac sa k tomu este pripojil aj dost neprijemny exem, takze sme behali od doktora k doktorovi a az 12.1. sme "dostali" dg. aklergia na BKM, dali nam neocate a odvtedy sa to vsetko upravilo.

luthien.k
5. jún 2012

@moncicip cože, vy si máte doma bez jakýchkoli instrukcí udělat expoziční zátěžový test??? Samozřejmě to je možné, v domácích podmínkách to s maminkami děláme běžně, ale s pečlivými instrukcemi, protože to může být i dost nebezpečné, silný alergik při takovém neuváženém testu může dostat i anafylaktický šok a skončit v lepším případě v nemocnici!

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k Ja som sestricka, robila som pred materskou na novorodeneckom ale s tymto teda absolutne nemam skusenosti. To len svokor mi volal ze doktorka odkazala, poobede pride tak sa ho spytam ze co vlastne amm ci nemam robit. Lebo len som o tom pocuvala ze sa ten test robi ale netusim co a ako ci mam ist k doktorke ci mu dat nieco doma alebo ako, preto som napisala do tohto fora s nadejou ze sa dozviem nieco viac.

luthien.k
5. jún 2012

@moncicip jasně, chápu. Já dělám s maminkami test tak, že začínáme s potřením mléčného výrobku (jogurt, UM) na kůži, což by mělo ukázat, resp. vyloučit silnou reakci (po 20 min. smýt, kdyby byla reakce, tak hned). Když je to OK, pokračuje se natřením BKM kolem pusinky. Pokud také OK (po půl hodině), tak se dá jedna lžička. To lze v jednom dni. Druhý den, pokud není reakce, tak tři lžičky a další dny cca dvojnásobné množstí a pečlivě se sleduje stav kůže, dýchacích cest, trávení...
Zátěžový expoziční test v nemocnici se dělá trochu jinak, obvykle se do Neocate nebo jiného UM pro alergiky přimíchává běžné UM od malé koncentrace po vyšší a během jednoho dopoledne je odbyto. Nicméně pozdní alerg. reakci, která může nastat i po třech dnech, to nejkáže spolehlivě.

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k Cize mam kupit jogurt a najskor mu ho skusit natriet? No to si tak celkom neviem predstavit ze by mu tam vydrzal 20minut niekde lebo on je nonstop v pohybe. Som myslela ze tak pol malinkej lyzicky jogurtu mu dam a uvidim. A ked UM tak ake?

luthien.k
5. jún 2012

@moncicip když mu dáš rovnou do pusy byť malé množství jogurtu, může skončit v nemocnici. Znám dítě, co po lžičce jogurtu skončilo s anafylaktickým šokem, takže opravdu na to pozor. Jaké UM je naprosto jedno, prostě běžné UM. Je jasné, že na té ruce to nevydrží 20 minut mít nanesené jako vrstvu, i když dostane přes to rukáv, tak jisté množství BKM tam zůstane. Je možné natřít i na tvář, kde je větší šance, že se něco udrží.

Nicméně být Tebou, nechám si pěkně říct instrukce od lékaře 😉

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k No vidis toto ma veru nenapadlo, asi bude fakt lepsie pockat co povie doktorka a nezasahovat do toho ttak sama od seba.

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k Este ma napadlo k tomu UM zr ked pretym ako zacal papat tieto speci mlieka papal bebu, ze ci to nemozem spravt tak, ze mu dam napr 10 alebo 20ml Beby vypit a budem sledovat co to s nim spravi. Moze to byt aj tka ci radsej nie?

luthien.k
5. jún 2012

@moncicip jak jsem psala, je to s rizikem, dát to ihned vnitřně. On expoziční test je vždycky s rizikem, i v té nemocnici.

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k Hm tak teraz som uz zamotana uplne :(

luthien.k
5. jún 2012

@moncicip není proč, promluv si s lékařem, jak to myslel, jak máš podle něj postupovat a pak se uvidí 🙂

moncicip
5. jún 2012

@luthien.k No asi tka bude najlepsie, ale velmi pekne dakujem za info.

olusenka
5. jún 2012

Tak jsem se přeci jen rozhodla začít s tou bezmléčnou dietou na asi ty 2-3 týdny. Rozhlížím se od pátku po potravinách bez mléka (chleba, pomazánky, jiné mléko). A zítra se jedu podívat do prodejny zdravé výživy. Objednala jsem si v lékárně ZAJÍC rýžový nápoj a hned vyzkoušela, ale asi ani tento nápoj nic neřeší. našla jsem ve složení kaseinát sodný, což je upravovaný kasein, ne tak škodlivý jako ten přímo v mléce ale přesto kasein a dole pod složením je dokonce napsáno: "Alergeny: kasein". Takže jsem naštvaná. Vyrábějí náhražku mléka, ale kasein tam nacpou, takže je to jen pro lidi s alergií na laktózu ale ne pro lidi s ABKM. 😠

Rozhodla jsem se začít s tou eliminační dietou, prozatím vynechat jen mléko a asi i hovězí. S vejci a drůbeží ještě asi počkám. Asi jsem si nevybrala nejlepší dobu, za 3 týdny necelé jedeme na dovolenou, ale chci začít před nasazením příkrmů. Plně kojím. Přes den asi každé 2 hodiny. Teď mi přijde, že by si i dal častěji. Málo se asi napije a za chvíli chce proto znova. Bude to asi velký problém pro mě (eliminační dieta), protože při kojení děsně hubnu, takže bych potřebovala něco více tučného (třeba Pribiňáky), ale zase se léčím s játry, a tak musím držet dietu (takže žádné sádlo 😉 ).

Honzík od soboty nekakal až dnes a to dokonce 3x, to druhé kakání mi přišlo, že smrdělo, třetí ne, ale zas mi přišlo hlenovité. Má ekzém po těle, ale zatím jen málo a teď docela v klidu, nic červeného (to měl minulý týden trochu po očkování, teď dobré). Od soboty mi taky začal u kojení hrozně brečet, vždy až odpoledne). Mezi kojením je OK. Dost prdí. Brečel u kojení jednou i potom, co se už vykakal, tak jestli je to pořád bříško? Tak jsem zvědavá, jak to bude s dietou, i když to není jednoduché, ve spoustě věcí je třeba jen syrovátka (chleby) nebo sušené mléko (paštiky, uzeniny) nebo chybí napsané podrobné složení potravin.
Myslíte předem podle toho, co píšu, že by to mohla být aBKM?

tymothy
5. jún 2012

@luthien.k Ahoj, ráda bych se tě na něco zeptala, jsi asi jediná, kdo mi zvládne poradit...Už dlouho svádím vnitřní boj s hořkou čokoládou s mandlemi. Což by samo o sobě nebylo tak hrozné, kdyby ta čokoláda neobsahovala mléčný tuk. Ale jak je to s ním? Je to opravdu čistý tuk, nebo jsou na něj nějak navázány i bílkoviny?

luthien.k
6. jún 2012

@tymothy to je těžko říct, ale dá se předpokládat, že mléčný tuk nebude zcela BKM zbavený (i u másla ghí je to s otazníkem, nakolik je od BKM vyčištěné). Víš co Ti poradím? Alnatura z DMka má čokoládu zcela bez BKM 😉 Je to 70% čokoláda (bez mandlí) 🙂

luthien.k
6. jún 2012

@olusenka při hubnutí při dietě je možným řešení dodávat živiny pomocí speciálního UM pro alergiky, které pije maminka.

cecil36
6. jún 2012

@luthien.k prosim ta nevies nahodou ci pecivo predavane v tescu (to co je tam pecene a dopekane napriklad pohankova kaiserka) obsahuje BKM? Viem, ze biele rozky by nemali mat BKM ale netusim ci tieto cerealne a pohankove a tak neobsahuju. Vcera vecer som si jednu dala a rano som uz mala krce v bruchu. Tak neviem ci z toho.... 😒 Nevies mi poradit?

luthien.k
6. jún 2012

@cecil36 zeptej se přímo tam, chtěj vědět složení, měli by ho sdělit 😉 Já tyto výrobky nekupuji, takže opravdu nevím.

cecil36
6. jún 2012

@luthien.k aha dakujem, no veru asi sa tomu budem musiet aj jy vyhnut a piect si chlebik doma. A este jedna otazocka, ak mozem. Moze sa BKM prejavit aj o cca 10 hodin? Mne to len nedavno zistili, tak hladam info. Lebo ked som vypila mlieko alebo zjedla jogurt tak sa krce a hnacky prejavili rychlo cca do hodky, ale tie vyrobky z muky to som si este neodsledovala. A dakujem este raz 😉