Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
22. feb 2013

@atreyu záleží na lékaři, našemu skoro dvouletému berou stále z žíly na hlavě, lépe se fixuje při tom braní krve, aby se nehýbal a má málo vlasů a krásné žíly 😉

svija
27. feb 2013

Ahoj,
mám zase jeden dotaz 🙂 . U svého osmiměsíčního syna už nějaké dva tři měsíce dodržujeme bezmléčnou dietu, já coby kojící matka a on má Nutrilon Alergy Care, ze kterých mu dělám kaši. Dnes jsme byli u dětské doktorky na preventivní prohlídce a ona mě překvapila tím, že přestože mi reagoval na mléčné výrobky v mojí stravě kolikami, zácpou a ekzémkem, že prý mám jogurt zavádět už teď, jako příkrm. Že když se s tou expozicí s tím alergenem čeká až po prvním roce života, že je to spíš na škodu. A já jsem myslela, že by se dítě nemělo aspoň půl roku s alergenem setkat, aby mohla právět ta alergická reakce vymizet. Jak je to tedy?

ktore
28. feb 2013

ahojte.ake mliecko mam davat ked chcem vyskusat ci nema alergiu.?viete mi poradit ako vyradit mliecko a potom ako dlho a kedy pridavat?malinka ma 5 mesiacov.

april171
28. feb 2013

@joni Toto riesim aj ja, akurat mam o dva mesiace starsie dieta. A stale nie som rozhodnuta, kedze nie som stotoznena s masom kazdy den. Toto proste tomu dietatu nemozem urobit 🙂 Okrem toho, obilninove mlieka (aj ked by sa to nemalo na jedlo hovorit) su hnusne, mne ale nechuti ani normalne mlieko. Takze stale pokracujem, ale citim, ze doba ukoncenia by mala prist, ten idealny vek je pre mna okolo 18 mesiacov.
Pravdupovediac, stale dufam, ze jedneho dna sa zobudime a cela alergia bude prec ako nocna mora 🙂

luthien.k
28. feb 2013

@svija paní doktorka má pravdu, ale pokud tam reakce byla, tak bych počkala aspoň 4 měsíce od poslední expozice.

luthien.k
28. feb 2013

@ktore pokud není dítko kojené, tak při podezření na ABKM se dává Nutrilon alergy care či Nestlé althera, pokud je podezření i na intol. laktózy, tak je lepší zvolit Nutrilon alergy digestive care či Nestle Alfare. Při kojení maminka vyloučí vše mléčné, hovězí maso a taky sóju. Dieta se drží cca 3 týdny, poté by již měl být vidět výsledek.

luthien.k
28. feb 2013

@april171 zkus si přečíst něco o stravován dle W.A.Price nebo GAPS dietu a možná Ti pak nebude to maso denně připadat tak hrozné 😉 Nicméně i strava bohatá na semínka, oříšky, zelenou listovou zeleninu, luštěniny, obiloviny (samozřejmě ne jen ve formě vymleté bílé mouky) je bohatá na minerály a rostlinné bílkoviny, pokud navíc dítko může vejce, tak by to bylo bezva a k tomu maso aspoň 2 - 3x týdně...

april171
28. feb 2013

@luthien.k Tu vidim jeden problem - povod a kvalita. V nasich podmienkach je problem zohnat kvalitne maso - ak nebyvas v Prahe ci Bratislave, pripadne na dedine (aj tam vsak vidim problem, lebo nie vsetci domaci hospodari krmia zvierata adekvatne, davaju im bohvieake zbytky a zmesky) tak si odkazana na masiara a v horsom pripade este na supermarket. Takze jest kazdy den maso pochybnej kvality nepovazujem za rozumne. Preto mi v tychto podmienkach vychadza najidealnejsie to maso max 4x do tyzdna

luthien.k
28. feb 2013

@april171 souhlasím bez výhrady. Maso musí být kvalitní 🙂

joni
28. feb 2013

@april171 ja som uz prestala kojit asi pred tyzdnom, to mal 15 mesiacov, vecer pri kojeni som uz mala pocit ze to mal len na dudkanie nie na pitie. Kupila som Nutrilon AC a ten davam do kase, na buduci tyzden idem na ockovanie tak sa chystam pospytovat pediatricky ako ho mam dalej krmit. Ale ona sama je vegetarianka a celkovo ma take nazory na vyzivu ze mi isto nebude kazat davat maso kazdy den.

danka86
2. mar 2013

Ahojte, moja ma alergiu na mliecnu bielkovinu. Chcem sa opytat, kedze ma alergiu, nie intoleranciu kravskeho mlieka moze vobec pit bezlaktozove mlieko, bezlaktozovy jogurt, bezlaktozove maslo atd?? Moju strasne zahlienuje, ze sa az nadychnut nevie. Dodrziavame dietu s tym, ze jej kupujem bezlaktozove vyrobky, ale mam pocit, ze aj to jej vadi 😝 a ona si stale pyta, maslo, jogurt a ja uz neviem co jej mozem a nemozem dat, som z toho strasne nestastna... ☹ budem velmi vdacna za kazdu radu, dakujem 😉

z.u.z.k.a.
2. mar 2013

@danka86 to ze ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka znamena ze nemoze ani nic bezlaktozove, pretoze v bezlaktozovych produktoch je odstranena laktoza, ale bielkovina kravskeho mlieka, na ktoru je tvoje dieta alergicke tam je. cize to mu mozes dat aj normlane mlieko,pre vas je to to iste...
nemoze nic, kde s anachadza mlieko, mleicna bielkovina, kazein... cize ziadne maslo zivocisne, ziadny jogurt...

moja mala ked mala alergiu jedla maslo flora, mlieko ovsene ktore som kupovala DM- z neho som aj varila, a jogurty by mohla sojove,ale ja nie som zastancom sojovych vyrobkov pre alergicke deti. cize jogurt nejadavala, ale v ovsenom mlieku som jej varila puding, robila rozne kase( ovsene, pohankove) ktore som ochucovala melasou,ktora je velmi bohata na Ca a Fe.

z.u.z.k.a.
2. mar 2013

dodnes moja mala nejedava jogurty, nechybaju jej.... snazim sa varit pestru stravu, papa probiotika, rano jej varim ovseno pohankovu kasu s jablckom, dochutim melasou. musis len studovat, ja som precitala celu tuto diskusiu,vela som sa dozvedela, potom som isla do bio obchodu a tam som nakupila a doma skusala varit.

danka86
2. mar 2013

@z.u.z.k.a. dakujem velmi pekne za odpoved. Takze problem je "vyrieseny" ☹ a ja ze co je stale taka zahlienena.. Totizto, nam na to prisli pred 10mes s tym, ze ma intoleranciu a ze moze probioticke jogurty, ovcie, kozie.... ale ako ju tie mesiace sledujem, je na 100% alergicka. aj to, ze ona nema traviace tazkosti, ale dychacie..
Takze v dm sa da zohnat to ovsene mlieko? a ake je chutovo? A tie kase, asi blba otazka ale to kde sa da kupit? 😕 A varila sa jej potom napriklad svieckovu, segedin atd len s nejakymi nahradami? Lebo ja vobec neviem, co jej mam varit. Segedin som jej spravila s ovsenou smotanou a to bolo celkom dobre. Ale su jedla, ktore vobec neviem, ako jej mam uvarit, aby mohla jest to co my. A s tymi jogurtami si ma velmi nepotesila. Ona strasne pyta jogurty, syry.. no neviem. A je este mala, takze sa jej to aj tazko vysvetluje, ze to nemoze. Pre starsiu sestru mam vzdy poschovavane, aby nevidela, no hroza..

carrie4
2. mar 2013

Ahojte, o necelý mesiac máme mať výsledky testu na alergiu na BKM. Dr. detsky nám predpisuje HA nutrilon. Dr na gastre nám odporučila v nom pokračovať až do výsledkov, v pripade zhoršenia ekzemu vymeniť mlieko a skúsiť eliminacno-expoz.test. Malý posledné dni asi 4 už na licach ekzem ani nemal, ale už sa mu zas zapaluju. Cez deň sa to často mení, raz zápal ustúpi, potom vzplanie. Je už cas vyskúšať iné mlieko?

z.u.z.k.a.
2. mar 2013

@danka86 to mlieko chuti tak jemne nasladlo,podla mna v pohode, mne to mala pila, lebo ine nepoznala, zistili nam alergiu v 6 tyzdnoch,takze to bolo v pohode, uz rocna mohla pomalicky jeste jogurty, syry... horsie je to s dietatom,ktore pozna chut pribinacika, svieckovej atd... ☹ budes musiet iba skusat.
moja mala ma este alergiu na vajicko,u nas je to tak, ze proste sa vajickove jedla nevaria,inak jej to neviem vysvetlit, tiez je este mala... proste prazenica na ranajky sa robi len ked nie je doma.

kase kupujem v obchodoch so zdravou stravou,ale ovsene vlocky v DM drogerii, necham si ich namocene v tom mlieku ovsenom pol hodku,potom uvarim a do hotovej kase nastruham jablcko.

z.u.z.k.a.
2. mar 2013

@carrie4 ak ma ekzem tak HA mleiko nepomoze, treba nutrilon alergy care, alebo my sme pili alfare od nestle.

danka86
2. mar 2013

@z.u.z.k.a. no, svieckovu som uz nevarila ani nepamatam prave kvoli nej, uz by som si ju aj dala, preto sa pytam 🙂 a pribinaciky a taketo ona nejedava, dokonca ani starsia to vobec nelubi. Mladsia lubi biele jogurty-activie, obcas som jej kupila bezlaktozovy ovocny a teraz som jej kupovala sojove,ale zistila som, ze ani to nemoze. Zas jej nechcem varit zvlast jedla, lebo by nam zavidela. Teraz to robim tak, ze varim vsetko spolu pokial su tam potraviny co moze a pred koncom odoberiem a jej tam dam tu ovsenu smotanu. Aj omacku na cestoviny som jej tak spravila. Jej tuto smotanu a nam smotanu na varenie so syrom. No nic, musime sa naucit to nejak sklbit. Ale dakujem velmi pekne za pomoc 🙂

luthien.k
2. mar 2013

@danka86 myslím, že
@z.u.z.k.a. Ti to moc pěkně vysvětlila 🙂 Pokud má pořád potíže, určitě je třeba vysadit vše, co jen prošlo kolem mléka (čili pozor i na sušenky, co obsahují sušené mléko, čokolády, některé uzeniny, pečivo, zejména to sladké atd.). Nemělo by se ani hovězí maso a hlavně ani ovčí či kozí mléko a výrobky z něj, sója, karob...

z.u.z.k.a.
2. mar 2013

@luthien.k uz som sa nieco poducila 😉

marikazavadka
3. mar 2013

@nattereri ja som bola tiež ten pripad liečili ekzem ale nie alergiu ,cely život kortikoidy a nakoniec s neliečenej alergie vznikla aj astma treba liečit pričinu nie priznaky ,,,držim palce aby sa maly s toho dostal je to svinstvo mam to už 18.5 roka

mikah
16. mar 2013

Ahojte prosim vas ako ste si vybavovali prispevok od statu ked moj syncek ma alergia Na kravske mlieko, kazein?existuje prispevok niaky ked mame takuto alergiu? Dakujem

eyael
18. mar 2013

@mikah pokud vím, tak žádný přímý finanční příspěvek neexistuje. Na doporučení odborného lékaře (nejčastěji z gastra) můžete dostávat recepty na speciální mlíčka. S receptem je v lékárně menší doplatek a navíc pak na konci roku pravděpodobně dostanete od zdravotní pojišťovny přeplatek na zaplacených poplatcích na dítě. Roční limit je 2500 Kč, my vloni zaplatili 6700Kč

pillinka
18. mar 2013

@mikah na slovensku je to tak, ze od 1 roka dietata dostanes mlieko nutrilon allergy care len na recept, plna cena mlieka je cca 13eur, s receptom platis necelych 7eur. pocet krabic ti musi schvalit zdravotna poistovna dietatka. ak spotrebujete viac, ako mate schvalene, ostatne mlieka si platite v plnej sume. toto je jedina forma "podpory deti alergickych na BKM"... stat neprispieva nijakym inym financnym ci nefinancnym sposobom...

mikah
18. mar 2013

Dakujem kocky....vy davate to specialne mliecko?my kupujeme tie z firmy ravita.sk a ten zajic.ako si ze stat nic viac neprispieva lebo celiatici dostavaju prispevok financny.ako nahradzujete jogurty a syry?obmedzujete aj biele pecivo,parene buchty,knedlu?dakujem

oksu
18. mar 2013

buchty, knedlu robim doma - len z vody, muky, dzozdia, soli a cukru. jogurty, syry nedavam a nijako nenahradzam - ani malo by sa nemalo, len tie ako perla, veto,... a pečivo - to akurat sa snažim riešiť - ked kupujes rozok, nikde nenajdes zloženie, no na niektorych chleboch - balenych je aspon zloženie - co som citala su bez mlieka a vajca. zarazajuce je ze ani v pekarni ti nevedia povedat, ci je rozok robeny aj z mlieka. zvykla som amlemu robit aj pečene kysnute rozteky (s ryz.mlieka), no chutili mu s makom - ten anm zakazali, takze sme znovu o potravinu viac obmedzeny. ako som citala bebe brumika vaniklu (ostatne som este nejako nestihla) tak aj ten obsahuje mlieko - ako uz dieťaťu (a hlavne jeho starej mame) vysvetlim, že nemože nič čo obsahuje mlieko?

oksu
18. mar 2013

inač neskušali ste si vybaviť prispevokn a peňažnu kompenzaciu - dietu? do kolkych rokov moze dr. predpisovat mlieko na predpis?

katkri
21. mar 2013

Ahojte, chcela by som sa vás spýtať aké rastlinné masla odporúčate resp. dávate vašim detičkám s alergiou na BKM? (také aby tam nebola ani sušená srvátka, sušený cmar, kazeín...) myslela som si, že všetky rastlinné masla sú bezmliečne avšak máme doma ramu a floru a obe obsahujú sušený cmar alebo srvátku.

oksu
21. mar 2013

@katkri Delíčko a myslím že aj veto

nanyy
24. mar 2013

Ahojte kocky,prosim Vas poradte mi,maly byval casto chory,zapali priedusiek a nonstop sopliky..ma 15mesiacov a mam pocit ze z toho bol dokopy bez soplikov asi mesiac..dr mu z krvy zistila alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka. myslite ze je to mozne ze aj takto sa prejavuje ta alergia? lebo co vacsinou citam,tak su to bud ekzemy,hnacky alebo zvracanie...dakujem pekne za odpovede.