Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

demo
15. feb 2015

@danka_ba v eurovea, v tej zmzlinarni oproti fontane maju vsetky ovocne bez mlieka

danka_ba
15. feb 2015

Budeme si zmrzlinu robiť, to je najmenej. Ale super ze majú aj bezmliecnu 😉.
A co vašim detickam najviac chuti bezmliecne? Lebo ten môj krpec miluje mlieko 😢

luly13
16. feb 2015

Baby,neviete odporucit nejake dezerty(nahrada za jogurt) na rychly olovrant ci desiatu? Sojove velmi nechcem davat. A tie ryzove a mandlove sa mi zdaju,ze je v nich kopec hluposti navyse.

demo
16. feb 2015

@luly13 puding, ovsena kasa, krupicna kasa, kukuricna kasa varene z ovseneho mlieka (z DM), do toho susene ovocie vopred namocene na niekolko hodin, kokos, orechy, skorica atd

luly13
16. feb 2015

@demo to vsetko robime. Nase ranajky 😉 ale teda chalani len ciste.bez ovocia.. Aj alnatura puding v mandlovom mlieku. No ja stale hladam dake vhodne kupovane veci.maly zacal skolkovat a potrebuju mu nieco davat. Hlavne ked vidi ostatnym detom jogurtik,chce aj on. A tie kase mu uz lezu krkom. Vzdy musime mat obdobia uplne bez nich.
Tiez si nevedia poradit s maslom.ja som viac menej proti margarinom. Ghee mu velmi nechuti na chlebe(co sa necudujem).
Zatial je v sukromnej skolke a velmi sa snazia zohnat pre neho nahrady. No tipy potrebuju odo mna. A ja uz tapam,co je este zdrave a co uz nie 😒

luly13
16. feb 2015

Toto ma velmi rad...no na kolko je to ok?

danka_ba
16. feb 2015

@luly13 to je z mandloveho mlieka? kde to kupujes?

luly13
17. feb 2015

@danka_ba je to nejaky extrakt z mandli.obal som uz vyhodila :/. Kupujem v bio obchodoch

danka_ba
17. feb 2015

@luly13 super, ďakujem. Vyskúšam kúpiť a snáď zachuti 🙂

luly13
17. feb 2015

@danka_ba inak mne sa najviac osvedcila ovsena smotana ako nahrada klasickej do polievok ci omacok. Davaj ju aj pod maso. Pripadne ak je v kolaci ako ingrediencia jogurt ,dam tam ju alebo kokosovu smotanu.

danka_ba
17. feb 2015

@luly13 super, dakujem za tip. Pomaly sa musim ucit co vsetko treba nahradzat.

danka_ba
1. mar 2015

Robíte niekto domáce pohankove mlieko? Nemyslím kupovaný prasok, ale priamo z pohánky.
A následne jogurty?

papricka33
1. mar 2015

@demo ja kupujem ovsene v Kauflande. To v DM je ine? Kolko stoji a kolko ho je?

papricka33
1. mar 2015

@danka_ba ak ma alergiu na bielkovinu, tak ZIADNE mliecne vyrobky by nemala. zareaguje aj na male mnozstvo. Je to siroka tema. Ak neberieme do uvahy, ze mala ma mlieko rada 🙂 o nic neprichadzate, ziadnu paniku. V nasej spolicnosti je mlieko precenovane. Zostalo to este z cias, ked nebol taky velky vyber potravin, zdrojov vitaminov, mineralov... Jedine co z mlieka dobre vyuzijes, je prave ta nestastna bielkovina a vit.D. A to uz vies nahradit aj inak. Rastlinne bielkoviny (spominane "mlieka", strukoviny, nemusi to byt hned soja- obsahuje vela estrogenov, tie mozu rozhodit hormonalny system, hlavne u dievcat!..., maso...), vit. D (ryby...). Na vapnik zabudni. To by malo aj velke percento lekarov, ktori sa nedovzdelavaju, nesleduju statistiky a zda sa, ze chybali aj na fyziologii... 😒 Strucne: Mlieko obsahuje sice vela vapnika, ale cely ten sposob jeho metabolizmu v nasom organizme, je tak nestastny, ze prichadzame aj o vapnik, ktory sme uz ulozeny mali. Mlieko (hlavne v cistej forme) je kyselinotvorne, takze dost brutalny zasah do organizmu. Podla statistik, je v tzv. bohatej Europe, kde je "kultura mlieka" tlacena vsetkym do hlavy uz od detstva, ovela vyssi vyskyt osteoporozy, ako v krajinach, kde mlieko piju akurat dojcene deti 🙂 Necakaj, ze ti to povie minister hospodarstva, obchodnik s potravinami, kedze potrebuju predat 🙂
Takze kludne sa preorientuj z "nahradzania mlieka" vo vyzive, na doplnanie vitaminov, bielkovin... 🙂 Bude to jednoduchsie a nebudes sa trapit.
Moja dcerka ma sledovanu alergiu na laktozu, takze kyslomliecne veci jej nerobia problem. V predskolskom veku som ale vysadila vsetko, a v skole sa to upravilo tak, ze teraz sa ziadna alergia neprejavuje. Cistemu mlieku sa ale nadalej vyhybame. Ja sama som si stravu upravila a tak sa zbavila migren, predmenstruacneho syndromu aj helicobaktera 😉 Citala som raz dobru knihu od jednej americkej gynekologicky, a ta mlieko povazuje za jednu z problemovych potravin pri vacsine zenskych ochoreni. Je to hormonmi natlacena bomba, ktorou si rozhasime citlivy hormonalny system a potom sa nestacime vsetky cudovat 🙄

danka_ba
1. mar 2015

@papricka33 par dni si to uz studujem a veru s tebou suhlasim ze mlieko nieje take zdrave ako nam ho prezentuju. Takze mlieko postupne vyradujem aj z nasho jedalnicka.
Zial dcerka mlieko miluje :(
Bola zvyknuta mat aspon jeden jogurt denne a rano kakao - uff a teraz nic. Skusam ryzovy jogurt aj sojovy. Ryzove jej nic nechuti, sojove ako tak zje aj vypije. Len nechcem jej davat vela sojoveho, skor upravit stravu tak aby jej ten jogurt nechýbal. Rano jej miesto kakaa robim smoothie.

a co pouzivas miesto normálneho mlieka? dnes som robila palacinky z pohánkového mlieka a zjedla .)

gooobi
1. mar 2015

@danka_ba no problem je zohnat nemliecnu kulturu na vyrobu jogurtov, ak sa ti to podari, daj mi pls vediet.

lucinenka001
1. mar 2015

@luly13

Ahoj prosim Vas to je vsetko bez mlieka tie vyrobky ? vyzeraju lakavo 🙂, dakujem.

demo
1. mar 2015

@luly13 prepac, zabudla som odpisat: ghee ani nie je na chlieb vhodne udajne, neviem ale preco. Ghee skus pouzit pri duseni ryze. Takato ryza chuti velmi maslovo, je naozaj vyborna. Dobry je Alsan, kupovala som to v bio obchode http://www.slnecnica.sk/produkt/margarin-alsan-... Zistili sme ze u nas maslo neskodi, takze syn jedava obycajne maslo. Ale tento margarin ma dobre zlozenie a da sa s nim aj piect, aj ked, ked svokra z neho piekla vianocne pecivo, stazovala sa, ze je nejake prilis makke a ze sa s nim horsie pracovalo. Nakup a odnes do skolky a maju po probleme.
Neviem, ci mavaju v skolke napriklad na chlebik nejaku nutelu. ak ano, mozes im tam zaniest takuto bezmliecnu a vybornu http://www.slnecnica.sk/produkt/choco-cokoladov...
Tie mandlove dezertiky su zrejme ok, tiez ich vyskusam kupit.
Este odporucam
Co jest, co dat detom do skolky... to neporadim

demo
1. mar 2015

@papricka33 neviem aku znacku maju v Kaufande, ale ked sme porovnavali ceny, tak tie DMkove vysli najvyhodnejsie. Bohuzial teraz uz kupujem automaticky a cenu si nepamatam (mam problem udrzat v hlave cisla). Tak sa mi matne zda, ze 1,69?? Ale nechcem ta zavadzat.
Inak tie DM mlieka su obohatene o prirodny vapnik (z nejakych rias), treba pozerat na obal, je tam vtedy napisane Calcium

demo
1. mar 2015

@papricka33 mlieko samozrejme nie je dolezite, treba sa inspirovat v azijskej kuchyni, oni mlieko ani syry nepouzivaju

papricka33
1. mar 2015

@danka_ba ano, pohankove sa mi zda chutovo najblizsie. Je take sladko vonave. Ja na nom frcim uz niekolko rokov. Rano s vlockami 🙂 pouzivam aj ryzove a ovsene s Kauflandu. Normalne ich pouzivam vsade, kde sa dava mlieko. Dokonca aj do segedinskeho gulasu 😉 skus jej z neho urobit aj kakao. Malemu tak robim aj kasicku... vlastne aj "malej" velkej. Krupicova kasa je predsa najvaaac 🙂 ... (Akoze keby na to prislo, tiez nam mlieko chuti a vedela by som dat pollitrik plnotucneho na ex. abtinencia ale stoji za to 😉 )

gabuliatko7
1. mar 2015

@luly13
Prosim vas, kde tu ovsenu alebo kokosovu smotanu je dostat? dakujem

demo
1. mar 2015

@danka_ba na palacinky je vhodne aj ryzove alebo ovsene. Raz som bola v tiesni a urobila som iba s vodou a boli to normalne palacinky. Ale je nutne priliat do cesta trochu oleja.

Este mam vyborny recept na pohankove palacinky. Tie mi ale nechutia v sladkom variante, ale jedavame ich ako prilohu ku grilovanej zelenine (napr. cuketa)
1. Vecer si zamiesat cesto v hustote porovnatelnej ako na klasicke palacinky - pohankova muka 250 g a voda podla potreby, ulozit do chladnicky
2. Na druhy den pridat jedno vajicko, cca polievkova lyzica olivoveho oleja a sol, zrejme bude potrebne pridat trocha vody. Rozmiesat a pripravovat ako klasicke palacinky, daju sa robit na suchej panvici

demo
1. mar 2015

@gabuliatko7 puzivam mandlovu a ovsenu smotanu a kokosove mlieko (v plechovici) a kupujeme to v bio obchodoch.

gabuliatko7
1. mar 2015

@demo dakujem krasne

luly13
2. mar 2015

@demo vdaka za odpoved.alsan bio pouzivam. Do vsetkych kolacov ako nahradu.davali sme ho aj na chlieb. No je to predsalen palmovy tuk,co nie je velmi vhodne pre deti. Tak ho chcem pouzivat minimalne. Len do pecenia. Este som dostala typ dat zmrazit oliv olej a tym natierat.

@gabuliatko7 dostanes v kazdom bioobchode.

@lucinenka001 ano. Syn ma alergiu na bkm.ests mu celkom chutia aj ryzove jogurty. Tie sa daju kupit tiez v bioske. Len byzeraju dost nellakavo pre dospelaka 🙂

e_z
2. mar 2015

Aj domáce recepty na rastlinné mlieka nájdeš vo Wiki Modrý koník, zvyčajne je to nižšie v článku: https://www.modrykonik.sk/kokosove-mlieko/ alebo https://www.modrykonik.sk/mandlove-mlieko/ alebo https://www.modrykonik.sk/sojove-mlieko/ S kľudom napíšte dole pod článok aj svoje skúsenosti ako sa vám podarilo 🙂

demo
2. mar 2015

@luly13 ten palmovy tuk je v poriadku. Teraz sa nestiham rozpisovať ani postnut linky, ale jediný problém s palmovym je ten ekologický, ktorý je sám o sebe vážny samozrejme a je dobre ho mať na zreteli. Nie je nezdravy, je to mýtus.
Olivový nalejem na dno tanierika a chlieb si v ňom deti namacaju. Dobrý tip je aj hrianka napr vajickova, prazena na olivovom oleji. To už potom nemusíš ničím mazat

kbusova87
2. mar 2015

kocky my sme komplet cela rodina alergicki na laktozu a lepok...a mozem osobne odporucit kokteily Natural Balance z Oriflame.....vdaka nim sme prezili nejednu stravovaciu krizu a samozrejme vsetky dovolenky. Odporucam vyskusat🙂

demo
2. mar 2015

@kbusova87 pozor, on obsahuje srvatkovu bielkovinu, także pri laktozovej intolerancii je tolerovany, pri alergii na mliecne bielkoviny je bohuzial nepouzitelny.