Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
28. sep 2013

@bera28 přidala bych max. máslo, kefír v menším množství. Ostatní mléčné výrobky pro atopiky nedoporučuju.

luthien.k
28. sep 2013

@danielahe mohlo to být cokoli, mohl mít hodně histaminu v jídle, počasí, podráždění slinami - nemusí to hned být alergická reakce. Stačí, když se to trochu infikuje a špatně se toho zbavuje. Jinak i po měsíci může naskočit na něco reakce, projevu alergické reakce předchází různě dlouhá doba senzibilizace. Pokud se to nepodaří vyřešit kosmetikou, tak bych o dietce uvažovala.

danielahe
28. sep 2013

@luthien.k dekuji,ted si myslim ze to ma lepsi,vypada to,ze to mizi,tak snad to bude dobre. Jidelnicek jsem mu trochu upravila. 🙂

militeji
1. okt 2013

Ahoj děvčata.Tento pátek v 17 hod. pořádám autogramiadu mé nové bezlepkkové kuchařky.Akce se koná v zámeckém klubu v Hranicích na Moravě. Bude možno ochutnat bezlepkové cukroví a prohlédnou si výstavu relaxačních obrazů. Má nová kniha o kombinaci alergije na lepek,mléko ,soju a vejce výjde na jaře u nakladfatelství Albatros Media.Celou akci provází beseda o této alergiji.Všechny srdečně zvu. Mám dvacetileté zkušenosti s touto dietou. Hanka

michamicha
4. okt 2013

@luthien.k ahoj, tak mám bohužel špatné zprávy ☹ Elišce se to rozjelo, už má suchý a hrubý celý bříško a rozlézá se jí to i na ruce a nohy 😢 navíc já blbka jsem si to neuvědomila a dala jsem si včera večer koláček s tvarohem a latté, no a už v noci prděla o 106, dneska po obědě když se vykadila, tak to bylo zelený s hlenem ☹ Takže holt najedu na úplně bezmléčnou... doteď jsem nejedla a nepila nic vyloženě mléčnýho (až na ten včerejší úlet ☹ ), jen jsem nehlídala "skryté" mléko v pečivu, atd. Jo a zkusila jsem mazat A-dermou, první den OK (předtím jsem jí to mázla jen na předloktí a taky OK) a dneska ráno když jsem jí s tím namazala, tak celá zrudla, takže večer už jsem jí mazala jen ambidermanem a ten teda naštěstí v pohodě... se z toho fakt picnu ☹

luthien.k
5. okt 2013

@michamicha to mě mrzí, ale jsi poučená mamina, co víc, co má dělat, takže to je Eliška ve veliké výhodě 😉

luthien.k
5. okt 2013

@michamicha jo a ještě všechno nejlepší k dnešnímu svátku 🙂

michamicha
5. okt 2013

@luthien.k jj, poučená jsem až až 😝 😀 akorát mě to mrzí, jen doufám, že na tom bude líp než Vojta, teď nás čekají zase nějaký návštěvy po příbuzenstvu, zítra narozeninová oslava neteře, no to bude něco... zase všem vysvětlovat, že si nedám dort, ani kafe s mlíkem a proč si vezu koláč pro Vojtu i pro sebe z domova 😅

luthien.k
5. okt 2013

@michamicha co kdo řekne, to neřeš, hlavně když to začneš brzo řešit a hlídat, tak se do stavu Vojty určitě nedostane. Pokud vím, tam jsi neměla dietu hned o začátku...?

venuss
5. okt 2013

ahoj holky, mam dovjcata alergicke na BKM, ale nemame ji prokazanou lekari. Uz 8 mesicu drzemi bezmlecnou dietu, ale jedla jsem jidla, kde byla syrovatka aj., ted jsme holkam zacali davat nutrilon allergy care, ale objevil se jim zase trochu exem a to uz 14 dni nejím ani jidla se syrovatkou ani se stopy mleka, zkratka nic. Je mozny, ze holkam ten allergy care nesedi? mam si nechat napsat neo cate? a napise nam to detska doktorka?

luthien.k
6. okt 2013

@venuss Neocate vám dětská nenapíše, leda pár krabic na zkoušku a to jen osvícená lékařka. Je třeba potvrdit diagnózu na gastru nebo alergu. NAC vadit bohužel může.

venuss
6. okt 2013

@luthien.k aha mockrat dekuji za info. Ja mam doma 3ks neo cate po synovci, tak to zkusime a kdyz tak pujdu k doktorce at nas posle na gastro.

venuss
6. okt 2013

Ještě bych se chtěla zeptat, jestli potřebuji na gastro doporučení od dětské lékařky.

militeji
6. okt 2013

Zajdi si k lékařce nechte přesně stanovit alergen. Není dobré řešit situaci pokus omyl.Pokud je atopik může reakci zhoršit jakékoliv množství mléčné bílkoviny.Někdy je dietní režim jedinné řešení.Není dobré trápit dítě. Pro atpika a vůbec exematiky je alternativní strava lepši než když dítě musí používat kortikojidy. Dítě pak nic nesvědí,nepíli a je klidnější,zmizí nebo zjemní kožní výsev a taky pozor na prášky na praní a aviváž,dětská mýdla.krémy......
Linola olejíček uklidní pokožku.mastička na sklidnění je dobrá Pimafucin .

luthien.k
6. okt 2013

@militeji přesně stanovit alergen... I nonIgE alergií v podstatě nemožné bez eliminační diety.

luthien.k
6. okt 2013

@venuss ano, vyžadují ho obvykle.

piacere
14. okt 2013

Ahojte,
vedeli by ste mi povedať, ako sa prejavuje alergia na BKM u dojčaťa?
Mám totiž 7 týždňového chlapčeka, ktorý sa od narodenia neskutočne pučí (viem, že je to typické pre detičky v tomto veku, ale...). Až tak, že si vytlačil komplet pupočnú herniu. Pred každým dojčením dávame Sab simplex, ináč by sme to neustáli (Espumisan nezaberal, fenyklové čaje ani nemám odvahu skúšať, detto rascu...). Asi pred dvomi týždňami sa mu zmenila stolica z typickej praženice na klasickú hnedo-žltú, len jej konzistencia sa mi zdá, že je hlienová. Vyzerá ako smolka, len nie je čierna... taká ťahavá. Od pôrodnici je malý zahlienený - chrčí (zatiaľ naordinovaný len fenistil, ktorý trošku zabral). Pred týždňom sa synovi objavil na tvárička medzi očami a v obidvoch obočiach (ťahal sa až cez noštek k vnútornému kútiku očka) ekzém, na ktorý našťastie zabral excipial kids. A od včera začalo malému neskutočne nahlas škvŕkať v brušku, skutočne to počuť na celú izbu, škvŕkanie prichádza počas dojčenia a bezprostredne po. Vtedy sa malý na prsníku zlostí, odťahuje, krčí nožičky a pučí sa.
Ja od prvého pôrodu netolerujem "sladké" mlieko. Jogurty, kyslú smotanu a syry som mohla. No cca pred 4 týždňami som vylúčila zo svojej stravy (kvôli malého pučeniu) všetko mliečne, no nejaké extra zlepšenie nevidím...

Mohli by toto byť príznaky alergie na BKM?
Máte skúsenosť ako je to v takomto prípade s dojčením? Môžem? Ak áno, čo vysadiť, aby som mu "neubližovala"?

Ešte som zabudla napísať, že malinký je prečasne narodený (37tt+1), po pôrode mu lietala glukóza, dorovnávali ju infúziami...

Ďakujem za každú reakciu.

katyxq
14. okt 2013

@piacere může i nemusí to být alergie na BKM (nebo jinou složku tvojí stravy), koukni na https://www.modrykonik.cz/kojenecka-kolika a https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko

luly13
15. okt 2013

@luthien.k
@katyxq baby,u filipa sa po dvojmesacnej skoro kazdodennej konzumaci domacich rajcin zrazu objavila alergicka reakcia. V jeden jemne vyrazky okolo pusy,comu som nevenovala pozornost,na druhy den po zjedeni po celej tvari brontove flaky. Odvtedy som ani avokado nedala, co mam strach,aby to nedopadlo rovnako. Ale aj tak ma to udivuje,ze sa rozvinula tak neskoro...

kaja73
15. okt 2013

@piacere ono to moze byt aj intolerancia laktozy /to je mliecny cukor/ a tu z mm neodstranis nijako-to sa neda. 😝
Ak budu crevne problemy pretrvavat daj mu spravit laktozovy test a budes mat jasno-tie testy na laktozu su pomerne spolahlive na rozdiel od testov na alergiu na BKM.
Dietatu sa 3 krat berie krv z prsteka-pred vypitim lakozy a potom v urcitych casovych intervaloch este 2 krat po jej vypiti.
Ak ma problem s laktozou tak kojenie asi moc vhodne nebude-zial--na to su potom UM bezlakozove.
Pri alergii na BKM sa to da bezmliecnou dietou maminy pocas kojenia dako uhrat,ale lakozu z mm neodstranis nijako.

modra1
24. okt 2013

@luthien.k Ahoj 🙂. Vedela by si mi, prosím, vysvetliť čo znamená hodnota IgA 80 - proteíny kravského mlieka? Nerozumiem tomu IgA - čo konkrétne vyjadruje a v kontexte. Ide o muža po 40-tke, zdá sa mi, že by patril k tej štatistickej výnimke, ktorá má alergiu na mlieko aj v dospelom veku, pričom doteraz o nej netušil. IgE, IgG neg., testované u alergo-imunológa. Odporúčaná 2mesačná diéta (zdá sa mi to zbytočne dlho) potom vraj vyhodnotenie z krvi, tiež nerozumiem, preukaznejšie by podľa mňa bolo opätovné zavádzanie údajného alergénu. Ďakujem 😉

luthien.k
24. okt 2013

@modra1 ahoj, Ty se tu taky ukážeš???? 🙂 Nepíšeš to nejdůležitější - jaké má potíže?

katyxq
24. okt 2013

@modra1 u dospělého mi 2 měsíce nepřijde dlouho - tedy z vlastní zkušenosti, jak jsem najela na bezmléčnou dietu kvůli malé, tak mi během několika týdnů, měsíců zmizelo pár zdravotních potíží (ekzém, zácpa, častá únava, bolesti hlavy minimálně jednou týdně, zahlenění - dřiv rýma od podzimu do jara a občas i jinak přes rok, letos zatím jen asi 3x a rychle vyléčeno megaskorbicky)

modra1
24. okt 2013

@luthien.nejak už nebol dôvod a vieš koľko času tým ušetrím 😀 😎. K otázke: hm, keď toto je také záludné, aké má potiaže, čokoľvek sa potom spojí s mliekom, pričom samozrejme viem, že mlieko nie je zdravé. Je to taký občasný konzument BKM, syry, bryndza, cukrovinky. Dg. má písanú chronická rinitída nealergického pôvodu, v podstate sa jedná o veľa rokov trvajúce posmrkávanie, viditeľné zahlienenie nie. Inak len bežne zhumpľované 40-ročné telo 😀
@katyxq Viem ako diéta pôsobí, držala som ju 11 mesiacov, mne vyhladila pleť a zlepšila postavu 😉, ale myslím, že taký účinok by mala na každého človeka. Mám pocit, že ako eliminačná diéta na zistenie, či je laboratórny výsledok správny, je 2 mesiace dlho.

pillinka
24. okt 2013

ahojte dievcata, chcela by som sa spytat, ci davate vasim potravinovym alergikom kazdy den antihistaminika... neviem sa rozhodnut, ci je to "velke svinstvo" alebo to stoji za to, davat dietatu 2xdenne tieto lieky... neviem, ci je to take nutne... dakujem

luthien.k
24. okt 2013

@modra1 no já bych neříkala, že mléko není zdravé - záleží na tom, jaké - za mě bio nepasterované a z toho zakysané výrobky, tvrdé sýry, máslo - ano - u nealergika. Co se týče toho IgA, pro diagnostiku alergie se používá IgE, nicméně bez toho eliminačního testu se nedá usuzovat ani na základě IgE a pokud vím, tak české špičky v obl. potravinových alergií neuznávají měření protilátek IgA či IgE jako nějak diagnosticky významné kritérium.
Ta rýma - mohla by teoreticky souviset například s histaminovou intolerancí. Pokud budeš mít kdy (je to dlouhé), projdi si http://www.daosin.sk/files/Daosin-brozura-web.pdf a třeba tam najdete víc souvislostí, než jen tu rýmu. Pak bych doporučila spíš nízkohistaminovou dietu. Ale i ta bez BKM samozřejmě může být (i když si to spíš nemyslím), já bych doporučila alespoň 3 týdny. 2 měsíce se mi také zdá zbytečně moc.

modra1
24. okt 2013

@luthien.k dík, odkaz si prečítam, budem rada, ak získam väščí prehľad a možno nájdem súvislosti.
Mlieko som samozrejme myslela to klasické z obchodu, ku ktorému mám v BA prístup. Kupujem občas a len to s označením čerstvé a ak mám cestu okolo mliekomatu, tak také - to by malo byť nepasterizované. Obe sú podvod, skúšala som ich nechať skysnúť, neúspešne, ak aj skysne, tak je štipľavé a smrdí. Takže varené zemiaky s kyslým domácim mliekom si dávam len v lete u rodičov, zberáme hustú smotanu, varíme tvaroh, mútime maslo.

luly13
27. okt 2013

Dievcata,ako riesite dovolenky v hoteloch? Kupuvane som vcera skusila dat na vylete a nezjedol ani lyzicku. do zeleniny,zemiakov pripravovanych na pare automaticky davaju rozpustit maslo...kuchynku na izbe nemame a aj tak by som asi nebrala celu kuchynsku a potravinovu vybavu :(. I ked mi napadol parny hrniec. ale brat vsetku zeleninu,netusim,kde by som to tam skladovala

luthien.k
27. okt 2013

@luly13 pokud byla dieta, nebyly dovolené v hotelu 😉 Jedině v apartmánu, kde se dalo i uvařit nebo aspoň ohřát dovezené... Je to jednodušší, než se dohadovat s číšníky, aby do toho jídla nedávali to a onohle a stejně nemít nikdy jistotu... Když kluci byli malí, že jedli mixované, tak to řešily skleničky, naštěstí proti nim nic neměli.

demo
27. okt 2013

A ked hotel, tak 4 a viac *, v takych je aspon vyber a mozes kombinovat. Ale nie v Tatrach 🙂 A si si ista, ze je to maslo a nie margarin?