Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

kam.zyk
26. mar 2010

Ono to o té hodnotě taky není, protože jsou děti s velmi nízkou hodnotou (např.sIgE = 9) a anafylaxí po olíznutí lžičky jogurtu (tak to má moje dcera), a jsou děti, co mají hodnotu třeba sIgE=45 a v reálu na BKM takřka nereagují...Jakou hodnotu měla Anička, nebo spíš jaké hodnoty? (protože nejen sIgE jsou důl.hodnoty, ale taky zánětlivé markery, ostatní imunoglobuliny, atd.)

Neboj, časem to bude lepší, jen to ale chce dodržovat poctivě tu dietu bez BKM, jsou tam nástrahy- třeba rohlíky mají skrytě BKM, uzeniny taky, někdy to chce hodně střežit složení výrobků 🙂

adricc
28. mar 2010

ahoj holky dlouho jsem tady nebyla ctu tady ze detem brali krev no nam nic ☹ byli jsme v pul roce u doktorky na gastro... a ta rekla ze mame prijit v roce a na dotaz jestli mu budou brat krev tak prej ne 😒 ze je jasny ze to ma tu alergii vzdycky to mel ve stolici krev jsme na um nutrilon alergii care ale co jsem zacala davat prikrmy tak mel jednou zase v plene hleny a krev to jsem davala sklenicky ze zacatku tak jsem zacala varit a dnes se i osypal na zadech uplne cely a par flicku na rukou takze ted nevim s ceho obedy mu davam skoro furt stejny ale mel vcera hruskovou presnidavku a dnes merunkovou takze opet konec a bude mit jablickovou a asi zacnu vsechno psat co mu dam atd. ale furt nevim za jak dlouho se to ukaze bud v plene nebo na kuzi do ted nemel vyrazku vubec az dnes omluovam se za takovej sloh ale jsem stoho spatna zejtra pujdu na kozni ale docela me prekvapuje ze nam krev nebrali vim ze to je jasny ze je alergik ale o ty hodnoty asi taky jde ☹

penelopa77
28. mar 2010

Ahojte, zapajam sa, tiez sme postihnuti🙂. Dcera ma 3,5 mesiaca. Kojila som ju len 10 dni, potom sme zacali davat nutrilon. Asi za 10 dni sa nam objavili caste a riedke stolice, koliky, hlieny a krvave nitky v stolici. Trojtyzdnovi sme skoncili na detskom oddeleni, kde nam diagnostikovali adenovirus - podobne akop rotavirus sposobuje detom hnacky. Zaroven zobrali krv okrem ineho aj na alergiu na BKM. Z nemocnice sme velmi vylepseni neodchadzali, lekarka nam tvrdila, ze treba byt trperzlivy, ze virusy z takychto malych deti odchadzaju dlho a pravidelne nas poucala o tom, ze netreba zatial zmenit mliecko, treba vydrzat do vysledkov testov. Boli dni lepsie, ked kakala "len" 6-7 krat, pol dna nebola v stolici krv, potom sa objavila znova. Stale nam opakovali, ze netreba menit mliecko. Po troch tyzdnoch ma presla trpezlivost, kedze sme obaja s muzom alergici, poslala som ho napriek prikazu lekarky kupit Nutrilon AC. Do 3 dni bola stolica 2 razy za den a odvtedy nemame ani krvave nitky. Po 1,5 mesiaci (pokazil sa stroj na testovanie BKM) bola potvrdena alergia aj laboratorne, ale iba mierne zvysene IgE. Chodime na gastroenterologiu, pisu nam Nutrilon Alergy care. Som zvedava, ako bude reagovat na prikrmy a ci sa nam pridruzi este aj nieco dalsie.

penelopa77
28. mar 2010

A inak, dost dlho sme pozorovali aj chraptenie pri dychani, to sa nam ale postupne pri piti Nutrilon AC stratilo a teraz dycha uplne cisto.
Kam. zyk - mas problematiku perfektne nastudovanu, si lekarka, alebo si si to nacitala, az ked tvoje dcerka mala takyto vazny problem. Vidim, ze fakt treba byt opatrny, asi vsetko co budeme papat ako novinku, budeme skusat, ked bude manzel doma, ak by bolo treba letiet do nemocnice. Nam totiz ta alergia podla vyjadrenia gastroenterologicky nabehla velmi skoro (v dvoch tyzdnoch veku a 4 dnoch), prakticky po 6 dnoch na "normalnom" nutrilone.

denisaaps
29. mar 2010

penelopa77 bud pri prikrmovani važne opatrna ,kukni si clanok z mojou skusenostou .....Hlavne vela trpezlivosti!!!

http://www.ukulele.sk/blogy/sok-po-jednej-lyzic...

denisaaps
29. mar 2010

Aj naša alergia nabehla skoro, prve pryznaky tak v meciaci,riedka stolica,a flaky na tvaricke vzdy ked som ju kojila ale po spanku zmizli....nikto ma neupozornil na alergiu,vraj to je dormalne az v 4,5 mesivi sme isli prvy krat prykrmovat /v članku/ a dopadlo to katastrofalne takmer tragicky...... ☹

kam.zyk
29. mar 2010

Adricc: u těch alergiků je ale opravdu potřeba všechno snědené jídlo si zapisovat, líp se v tom pak člověk orientuje 🙂 Jiank, patříte s Adamem nikoli na gastro (tam se spíš řeší intolerance, ta to ve vašem případě není), ale na alergologii, protože se nejedná o intoleranci ale alergii, i dle příznaků. Ano, jde o imunol.hodnoty, ale je třeba to vždycky hodnotit komplexně, nikoli se soustředit jen na hodnotu sIgE na BKM (protože ta může být různě vysoká a stejně to nemusí a často ani nevypovídá o síle alergie)- spíš se hodnotí zánětl.markery, celk.IgE, imunoglobuliny, alergie je věc komplexní a navíc je dost často souběh více druhů alergie. Což taky testy naznačí, ale chce to krevní -ne Pricky, ty jsou nesměrodatné u tak malých dětí. Jak píšeš "furt nevim za jak dlouho se to ukaze bud v plene nebo na kuzi" - podle toho, o jaký druh potravinové alergie se jedná, jsou 2 typy alergií - jedny jsou okamžité (IgE) a druhé zpožděné (nonIgE). (pozn.:ty nonIgE alergie se nedají detekovat ani krevními testy, proto nejsměrodatnější vychytání alergenů je v domácích podmínkách, vysledovat to). Neboli: podat alergen a vystopovat reakční dobu, s tím ti bohužel nepomůže lékař (nelze ani na zákl.krev.testů určit, za jak dlouho dané dítě reakci na potravinu má a je to značně individuální), to je potřeba otestovat v domácích podmínkách, ale opatrně - takže - dávat pořád to samé jídlo, které je v pohodě, a pak zařadit např. meruňkovou přesnídávku, na kterou reagoval- a stopuj si, za jakou dobu reakce naskočila. Podle toho pak můžeš usuzovat i na ostatní případné alergeny, že bude reakce takto rychlá.

Penelopa- absolutně spolu nesouvisí tyto dvě věci: 1) za jak dlouho naskočila alergie při přechodu na UM 2)rychlost reakce na alergenní potravinu. To, že alergie naskočila v tak brzkém věku ale může být předpokladem pro to, že dcera bude reagovat ještě na další potraviny, takže každý příkrm jednotlivě zkoušet 4-5 dní -začít např.pár lžičkami a postupně navyšovat množství, řídit se HA seznamem potravin- jestli ho nemáš, pošlu aktualizované vydání. Záhy vysleduješ, jak rychlé ty reakce dcera má (pokud jí vyšla hodnota IgE, je vidět, že je to IgE typ a tam jsou to vteřiny až minuty, zřídka hodiny). Každopádně- pokud by ta reakce byla silná (ale věřím, že protože budeš při zavádění příkrmů opatrná, nestane se to), do nemocnice bys při anafylaktickém šoku nestihla dojet, jedná se o vteřiny, dítě během pár vteřin oteče a zmodrá, nemůže dýchat, následuje pokles krevního tlaku a během okamžiku je potřeba píchnout adrenalinovou injekci - např.Anapen nebo Epipen. Tu musíš mít doma, napíše ji alergolog nebo gastroenterolog. Prokonzultuj tuto možnost se svým lékařem, u těch silnějších alergiků je potřeba toto mít doma, už jen pro ten pocit jistoty, protože při případném incidentu by se skutečně jednalo o vteřiny.

adricc
29. mar 2010

kamzyk moc dekuju dnes jsem byla snim na koznim dala mast za tejden na kontrolu a jeste jsem na jeji doporuceni koupila tel.mliko za 360 😠 😠 😉 ale je to velky baleni to bude mit na dlouho 😀 rekla mi ze jako scim jsem pocitala kdyz jsem sama atopicka mela jsem to jako mala pak se to stratilo a az ted tenhle rok to mam na rukou 😒 a na dotaz jestli to muze mit s jidla nebo proste je to jen normalni detskej ekzem tak mi skoro neodpovedela mozna jsem taky blba ze se ptam na takovy veci 😕 na plavani ze chodime se dobre netvarila a prej ani ja tam nemam lezt 😀 a strasne se divila jak jsem zjistila ze ma alergii na bkm normalne mi nechtela verit jako bych si to vymyslela trochu me dostala dneska 😀 😀 zacnu to vsechno psat a uvidime jen nevim uz co mu mam davat nemam takovou fantazii na ty jidla myslim ke svacince furt mu davam presniavky obedy jsou v pohode tak ti moc dekuju 😉

tosa
30. mar 2010

Ahojte baby,
Kamzyk ahoj, Majka ma dnes narodky? vsetko vsetko dobre, hlavne vela zdravicka 🙂 a stastia, lasky a radosti spolu 🙂 3roky, to uz si aj tortu a celu oslavu uzije 🙂 a hlavne darceky 😀 pekny dnicek prajem.
My sme skusili jogurt, iba za stvrt lyzicky ale trosku grckala, mala aj potom hnacku, ziadny ekzem, ale je prechladnuta (ukazalo sa az na druhy den) tak mozno zasa zla zhoda okolnosti 😠 tak este pocakame.. probiotika a skusime o 14dni.. dam vediet a dakujem velmi za rady 😵 Ako citam ostatne prispevky, my sme mali asi reakcie uz velmi davno, ked som ju kojila... som myslela, ze ma reflux ale asi to bolo mliekom :( no uvidime. budem teda testovat buduci tyzden zltok.
Laura , moja pediatricka (privatna) ma tiez kortikoidnu masticku na vsetko.. a na prechladnutie kortizoid na naparovanie :( ASL pediater je uvolnenejsi, ale pocula som o nom, ze prehliadol par veci u deti.. tak ani na jedneho ani na druheho na nespolieham :( nastastie ze mame konika a tam Kamzyka 😀 😀 uvidime ako dopadne jogurt zasa o 2 tyzdne.. vy sa ako mate? tu bola jar, uz je zasa fuc.. sme dake prechladnute zasa, ale na vikend uz budem fajn 🙂 nejdete na sk na sviatky? my za 3t, je to prvykrat s Heloise, tak sa uz velmi tesim 🙂
babenky pekny dnicek vsetkym.

kam.zyk
30. mar 2010

Ahoj tosa, jo jo, malá už má 3 roky, dík za přání, jsi milá ! 🙂
Ta alergie se může projevovat i "jen" zvracením a průjmem, vůbec nemusí být ekzém. Nebo- může být pouze ekzém a nemusí být změna stolice, dokonce se to může projevovat i "jen" dušností (a ekzém nemusí být ani stolice není změněná) - prostě, ty projevy alergie jsou hodně individuální. Takže- jogurt doporučuju ozkoušet ještě jednou, když do toho vstoupila ta infekce. Přeju ti taky krásný den🙂

kam.zyk
30. mar 2010

Adricc: my slavili úspěch s tímhle:

RÝŽOVÝ PUDING:
0,4 l rýžového mléka (Reis drink - mají v DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena), špetička soli

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

Borůvkové flameri

2 lžíce instantní kaše (např. rýž.kaše HIPP, atd.atd.), 2 lžíce sladidla (např.glukóza, atd.) 3 lžíce kukuřičné nebo rýžové krupice, 1 rovná lžíce kukuř.škrobu, mléko, které dítě snáší (Nutrilon AC, Neocate, Rýžové z DM, atd.atd.), borůvková přesnídávka (cca 2 lžíce)

Postup:
K 300 ml mléka přidejte sladidlo, krupici (rýž. či kukuř.) a kukuř.škrob, uvařte hustší kaši. Do ní pak vmíchejte instantní kaši – musí v tom „stát lžíce“. Polovinu kaše odeberte do misky. Do 2.poloviny vmíchejte cca 2 lžíce borůvk.přesnídávky. Pokud kaše příliš zřídne, přidejte ještě instantní kaši. Spojte obě poloviny a nechte v ledničce ztuhnout v nějaké misce. Ztuhlou hmotu vyklopte na talířek a je z toho veselý 2barevný dezert.

LÍVANEČKY:

voda, 1 lžíce Gustinu (=kukuř.škrob), 3 ploché lžíce HIPP rýž. kaše, 2 ploché lžíce glukopuru, olej.

Postup:
Všechny suché komponenty smíchat, přidat vodu tak, aby vzniklo hustší těsto - z něj vytvoříme přímo na pánvi vymazané olejem přibližně půl cm vysoké lívanečky. Opečeme z obou stran dozlatova, podáváme třeba s ovocnou přesnídávkou.

Pudink č.2

150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena, atd.), 1-2 lžíce instantní kaše (rýžová HIPP, SINLAC, atd.), kojenecká voda.

Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 minuty do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.

adricc
30. mar 2010

kamzyk preju taky Majince vsechno nejlepsi k narozeninam hlavne hodne zdravicka 🙂

jinak ti moc dekuju za recepty nemam vubec cas to procitat o zacatku ale musim si ho najit abych o tom vedela vic i ty recepty atd. aby chudinka malej nemel furt to samy fakt ti dekuju a myslim ze si tady pomohla hodne maminkam 😉

jo a jeste se zeptam co tvoje mala uz to ma dobry nebo furt stim bojujete jak se to resi uvas se skolkou co jsem se tady ptala unas tak se na to moc dobre netvari ale jen specialni skolka tam jsou i postizeny.hyparaktivni atd.tak tam by ho vzali vim ze je to brzo ale docela me to zajmalo 🙂

kam.zyk
31. mar 2010

Naše malá už nemá rojevy ekzému ani jiné alerg.projevy, ale musí držet přísnou spec.dietu, hlavně bez BKM a vajec (tam stačí docela málo) - školka- tak to je problém. Chci jí tam dát, ale nepůjde, aby tam jedla, takže uvažuju o tom, že jí tam dám jen na 4h denně. Spíš mám problém s tím, že se bojím, aby učitelky uhlídaly, aby něco nezblajzla, co třeba ostatní děti budou jíst...Školka je tady široko daleko jedna (bydlím na konci světa) - takže uvidíme...

laura73
31. mar 2010

tosa, ciaoooooooooo 😀 ano, jar zmizla presne na druhy den ako som si kupila jarnu bundu 😀 sme ok, s krpatou pojdeme na slovensko 30/4, takze tam budeme asi v tom case, ako vy 😉 odkial si? akurat, ze letime do viedne a potom sa nejako dostanem aj za mamou - bus/vlak/mimozemstania, este neviem 😀 idem len ja a mala, oddychnut si 😅
mala sa zatial drzi, idu jej sice zuby, posledne 4 a samozrejme, vsetky naraz, takze dnes bola rano o 2 uz hore a zaspala pred 5, a mne o 6.20 zvonil budik, aby som stihla aspon kavu v klude, nez sa vsetci pripravime na odchod 😉
lekari su des, ti z ASL dobri su vacsinou nedostupni a ani u privatnych nemas velmi velku zaruku (su to vlastne statni, ktori zarabaju aj privatne). mala teraz kvoli zubom sem-tam vyhodi nejaky ten pupacik, ale - nastastie - ako pride, tak aj odide. moja znama, ktorej mala mala tiez atopicky ekzem, mala od narodenia flaky a s kazdym zubom mala astmaticke zachvaty, takze - co to je v porovnani s tym nejaky ta bodka, ktora sa vyhodi mojej malej 🙂 a potom, kamzyk to isti 😝. zapisovat, skusat a nerobit prilis velke zmeny... talianska kuchyna je aspon v tom dobra, ze najdes na kazdu alergiu vhodne potraviny bez dlheho hladania... uvidim, ako to bude na slovensku, uz som dala zoznam mame nech hlada nieco, co zodpoveda tomu, co mala odskusala v taliansku, kazdopadne, parmezan si veziem zo sebou 😀 😀 😀

penelopa77
31. mar 2010

KAM.ZYK a Denisaaps - dakujem za radu, teda som riadne v šoku, ake može mať alergia rapídne rýchle prejavy, v zivote by ma nenapadlo, ze po jednej lyzicke niecoho moze prist az anafylakticky sok. Budúci tyzden ideme na kontrolu na gastro, to budem akurat koncit 4. mesiac a gastroenterologicka nas uz minule upozornila, ze sa zacneme bavit najblizsie o prikrmoch. Budem sa pytat aj na to adrenalinove pero, som zvedava, co mi na to povie, a ci bude ochotna mi to predpisat. Ak nie, budem skusat inde, v kazdom pripade, este raz vdaka, ze ste ma na to upozornili.

rainee
2. apr 2010

kamyzk tiez dakujem za radu.
ak by ste niekto vedeli tie doplatky na Nutrilon a Neocate pri Apollo VZP tak budem vdacna, diky.

klauduska
6. apr 2010

Ahoj penelope....

aj nasmu malemu zistili alergiu na BKM,lebo uz v porodnici,ked som kojila zacal mat problemy-strasny plac a grckanie.....nedalo sa to vydrzat,vsetci nam tvrdili kolika a reflux a ze musime vydrzat.Nam to nedalo a tak sme zasli na gastro a tam nam to zistili.Odvtedy sme na nutrilone AC,zahustujeme nutritonom a je to o 90% lepsie!Teraz ideme na kontrolu a som zvedava ci uz budeme moct prejst pomaly na prikrmy....
Kolko ma Vase babo?

tosa
7. apr 2010

bre ranko 🙂 vykupane? vyoblievane? 😀
vcera sme skusili zltko, iba za lyciku a zatial vyzera v pohodicke 🙂 tak som velmi rada.
Kamzyk som rozmyslala, ze mozno skor otestujem parmezan ako jogurt, nie? bufam, ze by jej spestril jedalnicek. ona mi vobec nechce jest :( v sobotu sme boli na kontrole a vyrastla iba 1,5cm za 2 mesiace :( je stale presne na 50% v tabulke, ma 8m a 68,5cm ale aj tak sa mi to nepaci.. skusim o mesiac, mozno lebo sme boli chore dost.
Laura ja som z banskej bystrice a ty? tiez letime do viedne, ale 1.5. sa uz vraciame naspat, zostavame 2t tak som zvedava, ake to bude s malou.. ked vypadneme z rezimu, tak je to trochu tazsie s nou... tak s aj trochu obavam... uvidime.. jaj musim ist za nou uz., este stale je prechladnuta a na nic nalada...
babenky pekny dnicek vam. pappa

lynn77
7. apr 2010

ahoj holky,

tak u nas neuspech, po mesicich pohody je to opet tady........... na radu kamzyk jsem zkusila jist vajicko, ja kojim, a tak nejak jsem si myslela, ze ji dela zle jen BKM, zkousela jsem to cc 7 dni, v prubehu teto doby se nic nedelo, o vikendu se objevil cerveny flicek na tvari, dneska je osypana cela, ale bohuzel stejne nevim, jestli to jsou vejce, pac ja debil jsem pozrala v sobotu taky nejak hodne rajcat...... proste jsem nestihala a jedla jen venku a nikde nic nemeli, tak jsem si dala vic rajcatovych veci (rajcat jsem pomalinku zacala jist a nic se nedelo, tak jsem si rikala, ze je to v pohode).....trubka, no...... vcera do toho jeste plavco, Laura predtim vysypana nebyla, ekzemy nemela, alergie se projevovala jen ridkou stolici, prujmy a krvi v stolici..... nevim, jestli vubec mam chodit k pediatrovi, treba by nam konecne vypsala tu zadanku na alergologii... :(

laura73
7. apr 2010

Tosa, ja som od Trencina 😀, no tak to Ta na Slovensku nestihneme 😀 inak, ja som bola s malou na Slovensku ked mala 4 mesiace a bola to tazka pohoda (vseobecne sa mi cestuje lepsie s malou ako s ockom 😀 ) cim skor ju privyknes na cestovanie, tym lepsie, neboj, male decka su prisposobive 😉
Mala teraz v pohode, menim krem, lebo sa nejako oteplilo a bolo viac vlhka a videla som, ze jej pribudaju pupienky presne na miestach, kde som naniesla viac kremu... vychytam jedlo a teraz zase kremy, ale uz som 'obtazovala' kamzyka, tak mam zase po probleme... 😅
Parmezan alebo jogurt, ja som najskor skusala jogurt, ale ten sa nam neosvedcil, no a parmezan mi potom doporucil moj novy pediater a na ten sme sa chytili. Nastruhany - najskor za lyzicku do polievky a potom som jej ho po 4 dnoch zacala davat aj na odhryznutie - ale pozor, nesmie si ho rucickami rozotriet po tvari, radsej jej ho davaj ty do ust, pretoze aj keby nebola alergicka, tak ten syr na pokozke nerobi detom dobre.

tosa
9. apr 2010

Ahojte baby,
Laura snad ked pridete do Rima dame kafco 🙂 Ty si ako riesila spanie ked bola mensia? lebo Heloise spava sama (mala reflux sme si mysleli, tak nespavala s nami lebo som ju musela dojcit posediacky) tie cestovne postielky su na cestovanie nakladakom a nie lietadlom.. tak neviem kde bude spat mala. Parmezan skusime buduci tyzden, tento testujeme vajicko. Kamzyk chcela som sa ta spytat ci mam porkacovat so zltkom, lebo prvy den nic ale po druhom dni mala hnacku, teda rano v poho stolica, ale potom este 2x mala a redsie, tak neviem ci to bola reakcia. Vcera som jej vajko nedala. mam pokracovat alebo pockat par tydnov a skusim neskor? Majka ako so skolkou, zacina? Kamaratka mala tiez problem, ze sa jej maly vracal zo skolky vyhadzany a po vikende sa vzdy dal dokopy. ale snad ked je to mensia skolka a bude iba doobeda kym papaju obed tak to ustriehnu. drzim palce 🙂 urcite sa jej bude pacit s detickami. ja davam obcas Eli na 1-2h aby si zvykala byt aj bezomna, lebo sme stale spolu same. (nemame tu ziadnu rodinu) a velmi ma rada deti 🙂 uvidime neskor ako bude s jedlom. Laura vy chodite do skolky? S kremamybudem musiet aj ja poskusat. na zadocek sa mi osvedcil bepantenol aj na kupanie. Krem pouzivame zatial iba na tvaricku. NAsla si daky dobry? Aj opalovak uz?
Som sa rozpisala.. Babenky pekny vikend vam prajem, papap

laura73
9. apr 2010

Ahoj Tosa,

nemas nejaku kamaratku s malym dietatom, ktora by ti pozicala postielku na dva tyzdne? ja som spanie riesila tak, ze mala spavala so mnou v posteli 🙂 a spava doteraz... ked bola velmi mala, davala som si jun na brucho🙂 - tym padom mame vyriesene vsetky cestovania, pretoze v lietadle je musis mat na sebe a mala sa okamzite nalepi a zaspi 😀. teraz, ked uz je vacsia, zaspava takto so mnou na gauci (pri telke alebo bez telky) a nech ma teraz zabiju zastancovia 'dieta musi spat v postielke', je mi to jedno, a potom ju prekladam do mojej postele 🙂 spavala mi aj sama, od 6.mesiaca, lenze potom prisiel atopak a moj detsky ju liecil tak, ze sa v noci budila a skriabala, takze sup s nou do postele a drzala som jej ruky alebo mastila a ona sa ukludnila a obidve sme sa aspon nieco vyspali... vzhladom k tomu, ze som od jej 8.mesiaca nastupila do prace, som ju mohla ucit opat na postielku a nevyspat sa, alebo ju uspat pri sebe a vyspat sa 😉
co sa tyka kremu - na zimu mi vyhovoval avene trixera+ balsamo, potom uz len avene trixera+ crema emmoliente a teraz pracujem na najdeni dalsieho kremu na toto uzasne obdobie, ked je vonku 20C a vlhko 70-80% a mala sa mi po jednom kreme celkom slusne osypala, tak som ho vylucila...uvidim tuto sobotu, ake bude pocasie, supnem ju na plaz, slnko robi zazraky 😅
inak, v zime, ked uz bola celkom bez problemov, sme isli jeden cas aj na indulone (modra) a nic sa nedialo, bola v pohode, ale pred rokom, ked som ju natrela, tak sa mi tiez osypala... a to bolo presne obdobie, ked jej isli zuby, normalne sa detom vytlacia zuby postupne, nam isli vzdy 4 naraz, nebudem ti hovorit, ako vypadala... ked sa podivam na fotky z toho obdobia, je mi do placu... ono to chce fakt len skusat. teraz mam jeden hydratacny a uvidim, co to s nou urobi, ale poviem ti, jeden cas som jej tvar mazala jednym kremom, ruky druhym a na telicko a nohy som pouzivala treti 😠 - letela som za segrou s 1/2 kufra veci, o ktorych som vedela, ze jej nevadia na jednie, 1/4 kufra kozmetika a 1/4 jej veci na oblecenie a nejak som si tam vtesnala aj ja svoje 3 tricka a jedny dzins 😀 😀 😀
do skolky nechodi, davam ju k svokre, ale tak o rok by som ju aspon an 1/2 dna chcela supnut...a to by mala len desiatu, obedovala by uz doma, takze o problem menej🙂
nabuduce daj echo kedy ides na slovensko, dame kavu vo viedni 🙂

tygrous
17. apr 2010

Tak to vypadá, že se k vám taky přidáváme☹
kam.zyk: prosím tě, možná jsem to někde přehlídla, nečetla jsem celou diskuzi, jen pár posledních stánek letem světem. Na jak dlouho mám zkusit vysadit "rizikové" potraviny, než je pak budu zas testovat a postupně přidávat?
Malýmu jsou 4 měsíce a plně kojím. Na tvářičce má od 2. měsíce trochu ekzém (zatím jsem nevypozorovala, po čem, mám trochu podezření na čokoládu) a začínají se mu objevovat suchá místa na těle (lýtka, kolena, lokty). Od narození má celkem řídkou a častou stolici (4-6x denně). Poslední měsíc je ale často hlenovitá a od minulé soboty se objevují i nitky nebo tečky krve (tak 1-2x denně). A od čtvrtka má stolici v podstatě vodovo-hlenovou, téměř bez celých kousků sraženého mlíka, ale stále stejně často - 4-7x denně, nejvíc ráno a dopol, odpoledne a večer většinou ne). (minulý víkend jsem hodně vařila z mlíka, tvarohu a vajec...)
Včera jsme byli u dětské Dr., vzali mu krev a udělali výtěr a teď čekáme na výsledky. Váhově prospívá až moc dobře (za měsíc přibírá 700g). Já jsem od čtvrtka vysadila veškeré mléčné výr. (akorát jsem si asi 4x namazala housku máslem), vajíčko (ale nevím, jestli není i v té housce☹, radši budu jíst jen doma upečený chleba) a čokoládu a kakao a dáváme na radu Dr. sirup Nutrolin B. Zatím od čtvrtka žádná změna... Kdy můžu zkusit testnout třeba to vajíčko?

penelopa77
17. apr 2010

Rainee: My sme vo VZP a na Nutrilon alergy care doplacame cca 50 %. Predpisuje nam to detska obvodna na cely mesiac na zaklade odporucania gastroenterologicky.

Klauduska: Moja mala ma 4 mesiace. Odkedy sme na Nutrilon Alergy Care, tak krasne prospievame, za posledny mesiac pribrala 850 gramov, takze konecne je tak akurat, ani chuda ani velmi baculata.

Baby, trochu sa bojim, gastroenterologicka nas chce otestovat, o dva tyzdne sá mame vratit k Nutrilon HA, ci sa nam alergia znovu prejavi. Mali sme po nom hnacky, krvave nitky a hlieny v stolici, koliky, chrcala pri dychani. Bojim sa, ze ak sa nam to znovu vrati, mala mi nebude chciet pit Nutrilon AC, Nutrilon HA je sladsi, ma lepsiu chut, co s nou potom budem robit? Nemate s tym niekto skusenost? Teraz AC pije bez problemov, v podstate, ked sme nan prechadzali, mala 5-6 tyzdnov, chute asi velmi nerozoznavala...

Kam_ zyk - prosim ta, mozes mi poslat ten zoznam HA potravin, o ktorom si mi napisala?
Inak, asi som prehnane opatrna, ale rozmyslala som, ze ak nam nepredpisu to adrenalinove pero,kazdu novu potravinu pojdeme testovat pocas prechadzky do parku v nemocnici, ak by sa nedajboze nieco agresivne prejavilo, nech sme na minutu od urgentu. Chcem sa spytat, anafylakticky sok moze nastupit bezprostredne po poziti alergenu, alebo sa to moze stat aj po dlhsom case, mam na mysli hodiny.

laura73
19. apr 2010

x penelopa 77: odpoved od kam_zyka na predchadzajucej stranke 😉
Seznam u nás dostupných HIPP produktů pro děti s rizikem rozvoje alergie je :

Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem.

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem a kuřetem, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná, která obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Dobrá značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- tuším, že i u nás je už k dostání v DM drogeriích. Nejsem si tím úplně jistá, ale tuším, že i u nás se dá sehnat například Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy.

Obecná pravidla: Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte. Atopické dítě do 1 roku života by nemělo ochutnat žádný lepek (v určení věku kdy začít s lepkem se odborné publikace velmi lišily), tedy těstoviny s lepkem, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty.Dalšími velmi, velmi nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, vaječný bílek, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy. Na závěr: Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce: Mléčné výrobky, bílek, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, fíky, datle, bobulovité ovoce, oříšky, mandle, rajčata, celer, med, paprika, ředkvičky, luštěniny a semínka, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja.

Naproti tomu existují potraviny, které alergické reakce vyvolávají méně často (používá se pak pojem hypoalergenní potraviny, ale opět zdůrazňuji- je to individuální) :
- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, mrkev, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, libové vepřové
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

tygrous
20. apr 2010

Holky, jak dlouho může trvat, než se po vysazení rizikových potravin upraví např. průjem? Plně kojím a od minulého čtvrtka nejím nic mléčného a vajíčka atd., ekzém se malému drobet zlepšil (občas fleky sice zčervenají, ale nemokvá to), ale vodovo-hlenovitý průjem má pořád. Akorát jednou v neděli měl krásná ukázková míchaná vajíčka😉, ale další stolice zase tekutá☹
A ryby se nemůžou vůbec žádné? Ani třeba kapr?

cazadora
21. apr 2010

tygrousi moje dcera měla krev ve stolici a bylo mi řečeno že účinky mojí diety mohou být znát až za 6-8 týdnů ale za 14dní měla stolici dobrou pak chvilku ještě trocha krve a od té doby jí tam už neměla

tygrous
21. apr 2010

6-8 týdnů?? 😲 No těpic. já jsem z té mé diety už na palici po týdnu, chtěla bych začít zkoušet, co můžu jíst a co ne, ale dokud nebude úplně ok, tak s tím nezačnu... Achjo. No ale je fakt, že ta sliznice ve střevě asi potřebuje čas. Ale s tím ekzémem jsem myslela, že bude efekt hned.
Je normální, že mu zčervená jen jedno místo a ostatní zůstanou bledé a v klidu? A druhý den zčervená zas jiný flek?

penelopa77
21. apr 2010

tygrous: ja síce nekojím, moja dcera prestala mat krv v stolici a hnacky cca za 7 dni od prechodu na Nutrilon AC. Odvtdy sa to nezopakovalo, uvidime co teraz, o tyzden nabiehame na expozicny test - teda opatovne vystavenie alergenu - prechadzame na obycajny Nutrilon, som zvedava ako dopadneme.

tygrous
21. apr 2010

penelopa: no je fakt, ze krev tam za ten tyden mel uz jen 1x a ted nekolik dni uz ne. Ale hlen a prujem je to porad☹ Davame i probiotika (Nutrolin B sirup).