Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
23. nov 2012

@mardenad trochu jsem to rozebrala v IP. Na to podstatné, na co se ptáš, jsem ale zapomněla 😀 Nic bych zatím nezaváděla. Mimochodem, pozoruješ nějaké zlepšení v chování? Jaká další opatření kromě bezmléčné díety jste udělali (proti té candidě například) atd.?

nikuskabee
23. nov 2012

@liliana0612 a aké mu mám kupovať,kupujem ovsené v tetrapaku lenže 1 liter mu vyjde na necelé dva dni a čo mu mám dávať obyčajné?

katkaajurko
23. nov 2012

Ahojte dievcata co ste skusenejsie - nas maly je od jula na mlieku NEOCATE (plus kojenie) ale toho uz je malo velmi...no a doktorka povedala,ze dlhsie ako do januara uz ho nebude moct predpisovat ...Maly nema potvrdenu alergiu z krvi - mal pozitivne len IGg protilatky (ale to doktorka povedala,ze ma kazdy clovek ) ale Iga nie - ale mal prejavy aj alergie aj intolerancie,takze sme na diete od vtedy obaja...moja otazka smeruje k tomu - co mu kupit ako alternativu ked mi nepredpisu Neocate?? on mi nezaspi bez mlieka vecer-aj v noci stale pije deci mliecka.... sojove je vraj zakazane - resp.sa neodporuca... pohankove nechce ani ine tieto rastlinne ... mozem kupit nutrilon alergy care? to tusim nie je tak drahe bez receptu (11 e) alebo to digestive??

luthien.k
24. nov 2012

@katkaajurko vyzkoušela bych Nutrilon alergy digestive care (plně štěpená BKM, bez laktózy), postupně přimíchávat do Neocate a sledovat, zda nebude reakce.

katkaajurko
24. nov 2012

@luthien.k a ked je to plne nastepene a bez laktozy - z coho moze byt reakcia ? len tak ma to zaujima..skusim to 🙂 dik

katyxq
24. nov 2012

@katkaajurko I plně štěpené UM jako je AC Nutrilon se vyrábí z kravského mléka a obsahuje stopová množství BKM (u nás bohatě stačí na reakci), kdežto Neocate se vyrábí přímo z aminokyselin, kolem krav ani nešlo 😉.

katkaajurko
24. nov 2012

@katyxq aha uz chapem- preto aj ten rozdiel v cene ze?

katyxq
24. nov 2012

@katkaajurko /Přesně tak, navíc plně štěpená UM vyrábí více firem (AC Nutrilon, nestlé althéra a jiná), kdežto Neocate je jen jedno jediné, čili výrobce si může dovolit na něj napálit řádnou marži..

katkaajurko
24. nov 2012

@katyxq aha aj nestle althera je? - dobre,ze to viem 🙂 a este sa spytam - Nutrilon digestive sa deli na 1 a 2 ? alebo je len jednotka? duuufam,ze nam niektore sadne,lebo fakt neviem co potom 😒

medulen
27. nov 2012

Ahoj dievcata ... moja mala 5 rocna ma alergiu na mlieko , zistili jej to z krvnych testov. Chcela by som sa spytat ci sa tu najde niekto kto ma podobne priznaky ako my : bolesti bruska okolo pupika, tenka stolica az prujem, bolesti bruska aj po vyprazdneni, bolesti konecnika. Neviem ci to mam spajat s alergiou alebo uz so zanetmi criev :(. Dakujem

luthien.k
28. nov 2012

@medulen ono alergie a zánět střev spolu úzce souvisí. Co ještě, kromě diety bez BKM, máte dodržovat? Jaké přesně testy vyšly pozitivně, dělala se biopsie nebo jaké se testovaly protilátky z krve? Jiné zdravotní potíže nemá? Jaký má zhruba jídelníček?

medulen
28. nov 2012

@luthien.k Ahoj Luthien. Mala vraj alergiu hranicnu a tak doktorka vysadila len mlieko. V skolke ani doma mlieko nepije. Doma nepapa ani jogurty. Ani maslo, pomazanky to nema rada. Neviem presne ktore protilatky jej vysli zvysene, doktorka mi len oznamila alergia na mlieko. Robila aj celiakiu a pod. ale to vyslo negativne. Z krvi urobili snad vsetky testy co sli pretoze ju nechcu pichat viac krat. Zaliecovala som ju Vermoxom proti hlistom (roupy), ale stale sa to opakuje, tak hlistami to asi nebude. Okrem toho zvykne zahlasit, boli ma brusko , pak ma prdiky, takze asi este nadymani. Ale je zvlastne ze aj pred aj po vyprazdneni ju boli brusko, akoby ju bolela aj peristaltika, po 3 minutkach leziania to prejde. Ine problemy nema. Ako malinka zase mala opacny problem asi od pol do 3 rokov mala silne zacpy, krv, hlien v stolici a analni fisuru. Ale od 3,5 roka do 5 ma stolicu tenku , takze fisura by nemala byt roztrhnuta. Robili jej sono bruska, vsetko vporiadku. Este mala zanet ledvin ako trojrocna a dvakrat zanet mocovych ciest. Ale ine komplikacie nez brusko, zadecek a uzka stolica, nie nema.
Jidelnicek ma rano suche, bud rohlik, nebo makovou buchtu a nebo chleba , pak ma obed v skolke, papa ovoce , zelenina velmi malo a na vecer bud varim masko, zemiaky, ryza, knedlik alebo ma zase suche to co na ranajky, problem snou je ze ma rada len sladke jedla a nepapa nic co sa maze, ani sunky, ani syry nic. To nepapa odmalicka. Inak manzel ma synrom drazdiveho creva, tak neviem ci aj to sa moze dedit a takto skoro. Si hodna ak mi das aspon aku taku odpoved, lebo posledne vysetrenie ktoreho ju chcem vyvarovta je kolonoskopia :( a to vazne nechcem a pri IBM - nespecifickych zanetech strev teda liecba je dost drsna :(. Ja uz fakt neviem co robit, lebo choroba angina, viroza pominie ale toto je nemoc co ju trapi stale :(.

luthien.k
29. nov 2012

@medulen díky za podrobnosti. Napíšu Ti IP, až bude chvilka.

bibistec
29. nov 2012

@medulen inac ta celiakia sa nemusi zistit, mam niekolko kamaratok a ich deti co nemaju potvrdenu celiakiu napriek tomu museli vyradit lepok a o 99 percent lepsie. a aj take co nepotvrdili celiakiu roky sa trapili a po rokoch na odbere z creva najhorsie stadium, takze to je take tazke zistit. aj my sa teraz trapime ci celiakia alebo nie ale aj ked nemam vysledky vidim problem v lepku. inac existuje aj alergia na psenicu. to je tiez potvora.

medulen
29. nov 2012

@bibistec ako sa vam to prejavuje prosim ta?

svija
1. dec 2012

Tak se hlásím po 14 dnech, abych se pochlubila výsledky po vysazení mléka z mojí stravy kojící matky. Syn měl bolesti bříška, zácpu, kakal tak jednou týdně, hrozně bojkotoval kojení. Nyní kaká denně, bříško ho téměř nebolí, zmizelo mu pár suchých flíčků na zádech (asi to byl ekzém, ale bylo to tak nenápadné, že jsem tomu nevěnovala pozornost), prostě zázrak. Jen se teda dost bojím mu to tam nasadit zpátky, abych si to ověřila, že to opravdu bylo tím.

svija
1. dec 2012

Holky a ještě mi prosím poraďte, čím nahrazujete ve stravě mléko, když se nemůže ani kravské, ani ovčí, ani sojové? Prý existuje nějaké rýžové mléko nebo ještě něco jiného?

domak2
1. dec 2012

@svija ja sice mlieko mozem, ale pijem aj ine a mala som uz ryzove, mandlove, kokosove a lieskovoorieskove, viem ze je este aj ovsene. Len ja som v UK , ale podla mna budu aj u nas v nejakych zdravych obchodoch 🙂

katyxq
1. dec 2012

@svija Rýžové z DM, ovesné Oatly a občas mandlové EcoMil (mám je nafocené v albu Šárčiny příkrmy).

katyxq
1. dec 2012

@svija http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...
Celkem dobrá je i ovesná "smetana" Oatly (ta je teda bez vápníku), nechutná to to stejně jako smetana, ale je to docela dobré - manžel jídla s ní jí a nefrflá 🙂

bibistec
2. dec 2012

@medulen myslis teraz ktore? lebo dcerka odkedy nastupila do skolky tak ma traviace problemy, bolesti bruska take je nafuknute ako maju africke deti a to nezvelicujem. a ma ekzem a ten sa strasne zhorsil. takze brali krv tam sa zistila ta alergia na ,mlieko a to s tym doteraz problem nebol tak neviem ale ma aj zapchu no ale aj po vyradeni mlieka stale problemy. kozna ihned vyradila drazdive jedla typu kakao, skorica, vanilka citrusy a pod. a pravda je ze ekzem skoro vymizol. ale ja som vyradila aj lepok a fakt je to lepsie ale nie uplne dobre. a ked porusi dietu je horsie a ekzem scervenie. u nas tak

pillinka
7. dec 2012

ahojte, neviete mi niekto poradit co znamena v lekarskej sprave dcery alergickej na BKM tento udaj: Šp. IgE kravské mlieko CAP: 2,35 IU/ml - zaujima ma najma to CAP co je a potom ci je ten ciselny udaj vysoky alebo nizky... dakujem

adamala
8. dec 2012

Caute maminky, ak mate dake dobre recepty na kolace bez mlieka poslite do IP, chcem upiect zopar na vianoce,nech ma maly radost. Dakujem

prvomama
9. dec 2012

ahojte.potrebovala by som velmi pomoct.mam 5 mesacneho syna ktory ma diagnozu reflux.myslim vsak ze je alergicky na kravske mlieko.je hrozne uplakany,nervoznya velme velmi grcka aj po AR nutrilone.take umrncane dieta som este nevidela..ma aj vyrazky na brad ktore sa mu vyhadzuju uz asi dva tyzne inak ma stolicu riedku ale vraj to je unho normalne.razsom mu dla sojove mlieko a vobec negrckal.pokazim niec ak na sojove mlieko prejdem sama od seba na par dni a uvidim nejaku zmenu?doktorka totiz neriesi nic pretoze podla nej je to len relux.dakujem

luthien.k
9. dec 2012

@pillinka co je CAP si nejsem jistá, tuším, že je to zkratka metodiky hodnocení, ale nevím to jistě. Jinak hodnoty nejsou moc směrodatné, například jen asi třetina dětí s hodnotou 2-3 UI/ml má skutečně alergii na BKM (čili takto zvýšené hodnoty mají i zdravé děti, pokud k tomu nejsou klinické příznaky a nepotvrdí se to eliminační dietou, tak to neznamená skoro nic).

luthien.k
9. dec 2012

@adamala kravské nahradíš rostlinným, máslo margarínem (nebo sádlem, olejem, kdo jako já margaríny nepoužívá) a není třeba nic speciálního vymýšlet 😉

luthien.k
9. dec 2012

@prvomama sójové bych zcela jistě nedávala, protože je častý souběh alergií na BKM a sóju. Dala bych plně štěpené mléko (Nestlé althera, Nutrilon alergy care) a pojala to jako eliminační test, zda BKM vadí nebo ne (dávat to alespoň 14 dní a poté zkusit mléko s BKM pro potvrzení, zda bude reakce). Pozor také na zahušťovadla mléka, Nutriton je vyroben z karobu a asi třetina alergiků na BKM má i alergii na karob.

adamala
10. dec 2012

@luthien.k ked minuly rok som tak robila, a neboli tie kolaciky teda nic par plechov aj islo do kosa 😀 ,davala som ryzove mlieko a margarin rastliny. Nerozumiem,preco mi to akosi nevyslo. Moja mama zas vravi ze nasa teta vsade do kolacov dava vodu namiesto kravkseho mlieka pre jej vnucata. A ze kolace su take iste. Tak idem zacat s medovnikmi 😉 tam mlieko nejde. Dakujem aj tak

luthien.k
10. dec 2012

@adamala tak to opravdu nevím, kde se stala chyba, protože já už víc let peču bez BKM (i vajec) například vánočku, kam místo klasické mouky dávám celozrnnou špaldovou, a je výborná (recept mám z Kuchařky naší vesnice, jen prostě dám reis drink místo mléka, místo vejce kukuřičný škrob a místo másla olej).

maria200981
10. dec 2012

ja sa chcem podelit o moju skusenost...ked mala dcerka pol roka...dva krat nas hospitalizovaloi v nemocnici so zapalom pluc....zistili jej alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka....pocuvala som najhorsie scenare...ze uz nikdy nebude poriadne cisto dychat, s kolektivom sa moze rozlucit atd....pol roka som dodrziavala vsetko co mi povedali...ale dcerka si ziadala mlieko jogurtiky , atd....mala som s tym problem...riskla som...a postupne jej davala....prve mesiace kusocek...polievocky, jogurtiky, krupicka....jasne mliecko z obchodu, nie prave kravske mlieko....postupom casu som sa dopracovala k tomu..ze som jej rok davala mlieka kolko sa jej zaziadalo a nic nijaku chorobu som nevidela...jasne doktorke na kontrolach som sa nepriznala....boli na tom ze jej nedavam....lebo mi to striktne zakazovali......po roku a pol som bola na testoch a prekvapilo ich ked jej ta alergia zmizla....a doktorka mi vravi...no vidite ako sme s nou vybabrali?:
v duchu som sa pousmiala pretoze to ja som s nou asi vybabrala.mozno si to telicko zvyklo...a predsa pol roka je organizmus este slabi, neskor to telo vedelo prekonat si myslim.......doteraz mi dcerka nechorlavie...mozno raz za rok...a je zdrava skolacka....uz som sa viac krat poucila ze uplne posluchat lekarok je obcas na skodu.