Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

misellll
9. jún 2010

holky četla jsem ve vašich přízpěvkách že malým dáváte do jídla pohankový nápoj a oves milk tak jsem to dnes taky koupila,ale teď jsem si přečetla,že na oves milk je napsaný,že není vhodný pro děti do tří let... A na pohankovém nápoji jsem ani nenašla od kdy se smí podávat.I přesto to dětem dáváte?A dáváte jim to i pít nebo jen do jídel?děkuju za odpověď 🙂

erikasadek
9. jún 2010

@misellll mozes len nie ako vylucne ako nahradu dojcenskeho mlieka...

daducha
9. jún 2010

miselll,
moj maly po kojeni presiel priamo na ryzove a ovsene mlieko,ale to uz ma 16 mes.Kupujem ho v DM-ku, je priamo v tekutej a bio forme.Odporucala mi to detska lekarka, ona je velky odporca kravskeho mlieka a ja po prestudovani problematiky tiez 😀 .Mlieka chutia vyborne,mne a asi aj detom viac to ovsene.Nahradzam tym vsetko kde sa pouziva mlieko klasicke.Na tie praskove davaj pozor, ich zlozenie nie je pre male deticky.

dvojka
10. jún 2010

tak já si dneska poprvé rýžové mléko vyrobila sama 😎 ,jsem zvědavá co malá na to řekne 😀

modra1
10. jún 2010

daducha: ako presne je označené ovsené mlieko v DM? Ja ho asi prehliadam, nenašla som ho, kupujem zatiaľ len Reis drink extra calcium.
Našla som v Kauflande (určite majú aj inde) ovsenú náhradku mlieka (prášok) od firmy ASP. Keďže v zložení bol aj lecitín a ja sa vyhýbam sóji, písala som výrobcovi, že aký druh lecitínu tam je. Jeho odpoveď: "V sucastnosti sa vo vyrobku na ktory sa pytate, nenachadza lecitin,ale preto ze mame obaly ,ktore dobiehaju tak je to tam poznacene, Lecitin sa nenachadza vo vyrobku od r.2010." Takže aj toto sa dá, ja sa chystám používať najmä na varenie, vyjde o dosť lacnejšie ako z DM.

misellll: presne toto je chyba začiatočníkov, najskôr kúpiť, potom doma čítať 😉. Vycvičíš sa o chvíľu a budeš pekne vylučovať rovno v obchode 😀.

rybecka
10. jún 2010

Ahojte,
som nova v tejto teme lebo dnes nam lekarka potvrdila alergiu na kravske mlieko 😖 ale kysle mozeme ako jogurty kremiky a acidka len sladke nie. tak si teraz citam na nete a hladam nahradu za mlieko ta citam tu aj o ryzovom da sa vyrobit aj doma??? 😕
@dvojka mohla by si mi napisat ako si to robila? dakujem

misellll
10. jún 2010

modry:J8 jsem to musela koupit našla jsem si o tom něco na internetu ale tam nebylo napsáno,že to smí děti od tří let.A v lékarně to neměli tak jsem to musela objedna a pak je docela blbé jim říkat nemam zájem tak to vraťte já v tom nevidím,žádný problém když něco koupim a malá to nebude moc tak to sním já nebo přítel 😉

gudulo
10. jún 2010

ahojte, davno som tu nebola, prave som sa vratila od lekarky a som uplne vytocena, vraj mame skusit dat nutrilon obycajny, lebo si nie je ista, ci nam poistovna bude aj dalej preplacat Nutrilon ADC a ze ta reakcia, ktoru mala v novembri - ze to uz je davno a mame to vyskusat, ci bude reagovat zasa na Nutrilon a na mlieko, ze mame skusit dat aj jogurt
ja mam strach, lebo reakciu mala strasnu, takmer sme skoncili v nemocnici - 4 dni len grcala, hnackovala a nic sme do nej nevedeli dostat ☹
prosim, poradte co robit - mam si z dietata urobit pokusneho kralika - ci reagovat bude, alebo mam menit lekara - ale za akeho?

dvojka
10. jún 2010

@rybecka tady mas ten recept na ryzove mleko:

1 hrnek ryze (jake chces, muzes dat i hnedou)
asi 3-4 hrnky vody(já dávám 5)

ryzi proper, namoc, rozmixuj s trochou vody, ne do hladka, staci na hrubo, dej povarit tak na 20-30 min, znovu rozmixuj a preced, . Dolej vodou, aby to melo spravnou hustotu(už nedolejvám,když dám těch 5 hrnků vody. Nekdo pridava trosku oleje, ze je to pak kremovejsi, trosku osol, pridej trosku cukru jestli chces, proste podle chuti.
V dm se dají koupit sušené mořské řasy a též se dají přidat do mléka-já nedávám,máme po něm průjem

laura73
10. jún 2010

@gudulo pokusneho kralika nerob, daj jej len na skusku 50-100ml mlieka, trebars aj do zemiakove kase, ja som tiez robila s malou skusku po 6 mesiacoch a hned mala reakciu, tak moj lekar povedal, ze sa na to vykasleme a budeme skusat najskor o rok, ci to nahodou uz nevyhaslo 😉 ono niekedy alergie vyhasnu, ale s mliekom a vajickami to trva dlhsie. ak mala take reakcie ako pises, staci vyskusat trochu a budes hned vidiet, co sa deje.

luthien.k
10. jún 2010

Ahoj holky, já byla pár dní mimo a docela jste se tu rozepsaly 🙂 Vezmu to od zadu:
@dvojka, tak to zkusím taky, jsem zvědavá, jak to bude šmakovat mně 🙂 Jinak já bych s obilnýma mlíčkama pro děti nespěchala, radila jsem se zde na MK s jednou výživovou poradkyní a ony ty obilný mlíčka nemají moc slavné výživové hodnoty, je to samej sacharid a trošku tuku (mrkněte se schválně na etikety). Takže za sebe bych pro prcky možná tak do dvou let byla pro kojenecká AC mléka, která jsou speciálně upravená pro ně a jejich složení je jim přímo přizpůsobeno.
@gudulo, a vy jste testovali z krve na podzim nebo ne? To by bylo asi nejlepší, jestli má IgE typ alergie 😉 Pokud nemá, tak já bych první den zkusila jen máznout jogurt kolem pusinky, pokud nic, druhý den jednu lžičku jogurtu, druhý den dvě atd. a samozřejmě pečlivě sledovat reakce. Tak to radila kam.zyk, můj guru 😀 V žádném případě bych nedala přímo KM, ani do jídla...
@rybecka, když je alergie na BKM, nesmí se NIC, kde je KM, syrovátka atd. Takže ani zakysané výrobky ne, všude je BKM, ach jo, zase nějaká chytrá paní doktorka 😝 😖

luthien.k
10. jún 2010

@lynn77, holky mají pravdu, někdo nesnese ani Nutrilon ADC, takže pak jedině Neocate. @misellll, osobní zkušenost s dávkováním nemám, ale holky Ti už poradily 😉 Jinak zlepšení se skutečně může dostavit až v horizontu týdnů...

dvojka
10. jún 2010

@luthien.k -a nejsou ty AC mléka jen do čísla 2?A nemají nahořklou chuť?Naše Aneta by s tím měla určitě problémy.Ona se ted naučila na to rýžový mlíko a když jsem jí předevčírem dávala obyč.sunar,tak ho už odmítala(podotýkám,že my nemáme alergii na bkm)alespoň doufám že nee

kiki24
10. jún 2010

Holky, prosím vás, vysvětlete mi, co je to ten IgE typ alergie. My se s malým ve dvou měsících dostali až do nemocnice s průjmy a zvracením, měl pozitivní klebsiellu, ale právě v nem. bylo zjištěno, že problémy pramení z přecitlivělosti (tak mi to bylo řečeno) na BKM. Nařídili mi bezmléčnou dietu - výhradně jsme kojili - a vše se upravilo. Z krve bylo zjištěno, že protilátky IgE netvoří, jen prostě špatně reaguje. Zelené průjmy, koliky a tehdy i to zvracení. Jedná se tedy taky o určitý typ alergie - bez protilátek? Mám hokej v těch termínech: alergie, intolerance atd. A nejsem sama. Naše dětská pořád operuje s tím, že alergii nemáme z krve potvrzenu a taky chce, abych zkoušela. Já odmítám, protože poslední reakci měl o Velikonocích, když mu dr. předepsala bezlaktózovou Bebu, tam je BKM neupravovaná. Jinak krmíme Nutrilonem Allergy Care. Díky moc

kiki24
10. jún 2010

Jo, ještě jsem zapomněla napsat, že má malý po otci predispozici k AE, a u atopiků je alergie na BKM velmi častá, jak jsem se dočetla.

luthien.k
10. jún 2010

@kiki24, IgE jsou protilátky, které zprostředkovávají alergickou reakci, ale je to jen jeden typ alergické reakce, existuje typ nonIgE, kdy se alergické reakce neúčastní tyto protilátky, ale roli hraje většinou buněčná imunita. Nesejde na alergenu, na stejný alergen tělo může reagovat IgE reakcí nebo nonIgE.
"Výhoda" IgE reakce je v tom, že se dá zjistit z krve, nonIgE bohužel nikoli, tam to jde jen pomocí eliminačně expozičního testu, tj. vysazení alergenu tak na 2 - 3 týdny a opětovné pomalé zavádění a sledování reakce. Ale to by měla paní doktorka vědět...
Intolerance se v souvislosti s mlékem myslí intolerance laktózy, což je mléčný cukr (sacharid) a ti, co trpí touto intolerancí, tak jim chybí příslušný enzym ke trávení laktózy (konkrétně laktáza) a tak jim dělá laktóza ve střevech rotyku (průjmy, bolesti, nadýmání...). Laicky řečeno tam ten mléčný cukr kvasí 😖
Genetika tady hraje roli, nevím přesně ta procenta, ale jak je jeden z rodičů alergik/atopik, tak tam pravděpodobnost je a je významná, bohužel.
Takže, já bych tak to roka dávala co dáváte, a kolem roku vyzkoušela třeba tím testem s jogurtem, jestli stále reaguje 😉

luthien.k
10. jún 2010

@luthien.k, pokud vím, tak jsou jen do dvojky, ale jak jsem psala, pořád hodnotnější, než rýžomilk, co to zkusit třeba namíchat? 😉 Jinak s tou hořkostí to není tak hrozné, kupodivu HA mlíko je horší 😖

kiki24
10. jún 2010

@luthien.k Díky moc za odborný výklad. Konečně v tom mám jasno. Budeme zkoušet kolem roku tak, jak píšeš. Ještě jednou díky.

luthien.k
10. jún 2010

Chtěla jsem samozřejmě napsat @dvojka 😀

luthien.k
10. jún 2010

@kikki24, nemáš zač 🙂 Ještě jsem chtěla poznámku k tomu, že ABKM je nejčastější u dětí do tří let a během té doby ve většině případů vymizí (samozřejmě jsou i dospělí s ABKM, ale u dětí je častější), kdežto intolerance laktózy je na celý život.

erikasadek
10. jún 2010

baby ak chcete ryzove mlieko tak si pytajte s lekarni modilac znacka oni robia cisto ryzove dojcenske mlieko 1a 2neskor.......

erikasadek
10. jún 2010

@rybecka kristepane co mas za pani mudru lekarku!!!!!!!
Ak je alergia tak sa nic nesmie nic este aj letaky budes pizerat aj susenej makej forle nic nesmie!!!!!!
MOJE nervy co su to za lekarky.....

Co sa tyka mlieka ak chces zniva zaviest tak sa tobi takto v zapadnych krajinach.. 1den 1ml mlieka 2 den2ml a kazdy den pridavas do 5ml potom 10ml 15 ml a pozorujes denne ak je eeakcia zastavit hned a poznc si do kedy znieslo dieta mlieko.......

luthien.k
10. jún 2010

@erikasadek, no vidíš, zase jsem o něco chytřejší 🙂

erikasadek
10. jún 2010

@luthien.k neverim ty si sikulka aj tak...
Inak som znova bez pc.....

luthien.k
10. jún 2010

erika, to jsem opravdu nevěděla o tom rýžovém mléku pro kojence, možná to ani u nás není 😕

No a jinak ohledně @rybecka s Tebou, ach jo 😝

luthien.k
10. jún 2010

...s Tebou souhlasím, ach jo, jsem dneska mimo 😀

daducha
10. jún 2010

rybecka,

ako pisaly baby vyssie, BKM je vo vsetkom mliecnom, je uplne jedno ci je to kysle alebo sladke.Nesmiete nic kde je mlieko, srvatka a pod. takze ani vianocku,sladke pecivo ,keksy,tycinky,mnohe sunky - aj ked maly by to este nemal jest tak ci tak , mlieko je bohuzial v mnohych potravinach, uz som ho nasla aj paradajkovom pretlaku ☹ .Vsetko dôsledne citaj,zo zaciatku je to na nervy 😉 ,ale rychlo si zvyknes .Do 3 rokov by maly mlieko dostat urcite nemal,v ziadnej podobe.
Milujem taketo doktorky 😠 , vivat zdravy rozum a logika 😀 😀 😀 ,vidim ze lekarske fakulty produkuju super doktorov ...Cest vynimkam ... 🙂

lily1983
10. jún 2010

ahojte maminky..chcem sa spytat, na jednu otazku, vy máte skusenosti s alergiou na kravsku bielkovinu..je vtedy tmavá stolica, ked má dieta alergiu??dakujem pekne..pekny večer

luthien.k
11. jún 2010

lily1983: jak myslíš tmavá, u dítěte ve věku Tvé malé, která už jí příkrmy? Tmavá stolice není, pokud vím, příznakem ABKM. Hlenová, průjmovitá nebo s příměsí krve, to ano, ale tmavá, to nejspíš ne...
@daducha, vidíš, mně zase kam.zyk radí, že pokud malá množství BKM malej toleruje (přes MM, občas si dám jogurt nebo máslo), ačkoli na přímo reaguje, tak že to nemám vysazovat, že je potřeba, aby se pomalu nastolovala tolerance na BKM. Ale je fakt, že přes MM přejdou stopová množství...

bluvatko
11. jún 2010

my mame tmavu stolicu,ale to mame odkedy pijeme mlieko neocate predtym nie a to uz sme mali alergiu