Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
8. feb 2012

@misiak.ke jedno je jisté - žádný test Ti 100% neřekne, zda dítě alergii má nebo ne, jestli Ti to lékařka tvrdí, tak si nevidí do pusy. Jediné, jak to spolehlivě zjistit, je vyloučit BKM z jídelníčku, čili nasadit plně štěpené mléko (Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera). Pokud se situace zlepší, tak otestovat postupným podáváním běžného UM, zda se problémy vrátí (s tím, že podezřelý šampon samozřejmě nepoužívat).

skolara
8. feb 2012

ahojte a ako sa robia testy na potravinove alergie?
Lebo mala je 3 mesiace na bkm diete a lepsie dycha ale nosne mandle este nema uplnne zmansene ale uz nema ani tekutinu v usiach len podtlak. Takze nieco sa evidentvne zlepsilo. Ale skolka chce papier od alergologa tak budem musiet ist. Ako ro robia. Obder krvy alebo pichanie alergenov do koze? Ako sa zistuju potravinove alergie? Dakujem pekne

luthien.k
8. feb 2012

@skolara ideálně kombinace obojího - krevní prick testy (kapka alergenu na kůži a jemný vpich, někde se ani vpich nedělá) a pak odběr krve a stanovení specifických IgE - bohužel to není spolehlivé, je typ alergie, kterou má asi 50% dětí, při které jsou testy negativní. Ještě existuje speciální náplasťový test na tuto alergii (odečítá se po 48 - 72 hodinách), ale vím jen o málo pracovištích, kde ho používají. Takže bohužel velké naděje si nědělej... Obzvlášť u těch dětí, co reagují nespecificky (tj. po mléku nemají tu reakci rychlou) se často testy neukáže nic.

skolara
8. feb 2012

mojej dcera je lepsie bez mlieka proste to vidime aj viac zje a tichsie dycha ale skolka trva na tom aby sme donielsi papier od alergologa no ked ten nic z testou nenajde tak neviem co budeme robit. 😠

@luthien.k dakujem 😉 za odpoved

lusil2005
8. feb 2012

no ked sa mu nepotvrdi alergia, tak jasne ze mozete. pauza v tom mlieku mu nic neurobi, je to len preventivne, keby bol alergicky prave na to mliecko, aby si mu zbytocne dva tyzdne nedavala alergen...

lusil2005
8. feb 2012

@luthien.k len problem je, ked je dieta alergicke na viacero veci, nielen na mlieko. co byva velmi casto. vtedy alergia veselo pokracuje aj ked vylucis mlieko...

lusil2005
8. feb 2012

@skolara nam robili krvne testy, a v nich hned vyleteli hodnoty pri mlieku, vajciach a psenici. takze sme vedeli odkial vietor fuka 😅

luthien.k
8. feb 2012

@lusil2005 je to možné, ale pokud vysazení BKM zásadně pomůže, není to příliš pravděpodobné. Navíc když vyjdou zvýšené hodnoty spec. IgE, ještě to navíc ani alergii znamenat nemusí, důležitá je reálná reakce a tu je třeba i potom ověřit.

skolara
8. feb 2012

no pribrala, dycha lepsie, nehovori cez nos a plus uz nema tekutinu v uchu ale len podtlak.
No je to celkovo lepsie.
Ja mlieko nepijem ani nekonzumujem tiez. Ja ho nebudem davat ani mladsej kedze si nemyslim ze ludia potrebuju mlieko k zivotu. Nie je zdrave. Pijeme ryzove a varim bez mlieka.
Ja len aby som jej nadalej mohla nosit obedy do skolky potrebujem papier od alergologa. Len neviem ci mi ho alergolog da na zaklade mojho tvrdenia ze je jej lepsie alebo si budeme musiet prest testami ktore mozno ani nic nedokazu. 😒

luthien.k
8. feb 2012

@skolara je to o domluvě s ním, držím pěsti, aby to dopadlo dobře a vypsal ho na základě Tvého pozorování i bez testů.

felicita2
10. feb 2012

Ahojte , chcela by som sa vam opytat ake mliecko davate detom alergickym na bielkovinu kravs. mlieka po
1 roku?
Ja som do roku davala obom Nutrilon alergie care, teraz po roku nam na gastre povedala, ze mame vyskusat postupne tvaroch, jogurt... ako to budu znasat a ked budu mat tazkosti, tak sa im urobia znovu testy na bielkovinu a ine alergeny ako soja....

.Poistovna hradi nutrilon alergie care vraj len do roka a hned nemozme prest na obycajny nutrilon, alebo kravske mlieko - to uz vobec, tak teraz hladame niejaku nahradu za alergie care , lebo min. 2- 3 x do dna mi este mlieko piju deturence. Na gastre nam povedala, ze mame skusit sojove, ale toho sa teda dost obavam, kedze aj ja som alergicka a soja je dost silny alergen.
V bio obchodoch a aj v DMku su aj tie speci ovsene, ryzove , pohankove mlieka, ale neviem ci to moze byt plnohodnotna nahrada za mlieko a ak, su aj cenovo dostupne ? - predsalen mam dvojicky. Hoci ani ten Nutr. al care nebola lacna zalezitost , ale aspon nieco poistovna hradila.

Zatiaz co som im skusala davat jogurt a tvaroch tak nemali niejake hnacky, ani ich niejak nenafukuje velmi a ci ich brusko boli ? - no ani neviem lebo idu im aj zubky tak su viac nervoznejsi aj placlivi niekedy, ale nieje to take hrozne, tak predpokladam, ze nie. Ale ritky maju dost cervene a mala dokonca aj take vyrazticky drobne - moze to byt priznam alergie? Inde na tele ani na tvaricke nemaju vyrazky.

Dakujem za vsetky odpovede a prepacte, ze je to take dlhocizne... 😀

luthien.k
10. feb 2012

@felicita2 je to těžké, rozhodně jsem pro nutr. alergy care, pokud to bude jen trochu možné, jinak samozřejmě pokud BKM přestala vadit (což bych otestovala znova - 14 dní pauza a potom znovu zkusit jogurt), tak samozřejmě nemáš co řešit 😉 Vyrážky samozřejmě příznakem alergie na BKM být mohou.
Takže to ještě znovu zkus po pauze a uvidíš.

adriana7
10. feb 2012

ahojte, potrebujem poradiť...malá má alergiu na 3 bkm, z tohto dôvodu chodíme na gastro do tn, ale nie som spokojná 😒 , preto by som potrebovala kontakt na nejakú dobrú gastroenterologičku (aj muž môže byť 😉 ) z okolia tn, piešťany...googliť viem, ale rada by som na vaše odporúčanie s dobrými skúsenosťami, vopred ďakujem 😵

luba41
11. feb 2012

@adriana7 a čo na MY? nechodíme tam síce, ale tuším, že dospelí celkom chvália.

felicita2
11. feb 2012

@luthien.k ale mi prave mame Nutr. alergie care niecim nahradit. na gastre nam povedala, ze mame skusit to sojove, ale toho sa obavam, tak som chcela vediet ci niektore maminky tuna maju skusenosti s mliekom ako ovsene, pohankove, ryzove....

felicita2
11. feb 2012

a este som sa chcela opytat co davate na desiatu , olovrat ked nemozu jogust, ani puding - kase uz maju vyse hlavy , chlebik aj vyzivu tiez

kaja73
11. feb 2012

@felicita2 ja davam na olovrant cerstvo odstavenu stavu z ovocia a zeleniny-tu stiahne hned po zobudeni sa s denneho spanku-aj 250ml vypije,dalej zvyknem robit avokadovy"puding"-banan,avokado,ryzove mlieko,agavovy sirup a carob-to ma chut ako kakao,ale je vhodne aj pre mimi- a poriadne vymixujem na konzistenciu pudingu-maly to miluje-ale to ma napr na ranajky-je to velmi syte.Tam pridavam aj probiotika-aby to mal ako zivy jogurt.
A celkovo avokado papa kazdy den-to je plnhodnotna potravina-ak ti ju decka zjedia. 😉
A papa ozaj vela ovocia. Tiež mulije chlebik vo vajicku-robim len so zltkom a pridavam trochu ryzoveho mlikea-bielko nemoze

cora73
11. feb 2012

@felicita2 mozu to ovsene,obcas pohankove,ryzove..ja kupujem z DMky tie v Tetrapaku,maju tam aj najemno pomlete ovsene vlocky,tak skus v ovsenom mliecku.. 😉

cora73
11. feb 2012

ano,aj avokadovy puding,aj moj maly ho miluje,ja robim z avokada,medu,kokosoveho oleja a lyzicky kakaa,zlozenie si prisposob veku..alebo peciem ovsene kolaciky: 1 hrmcek normalnych ovsenych vlociek,1 hrn najemno pomletych,lyzicka prasku do peciva,stvrt lyzicky mletej skorice,1 lyzicka vanilkovy cukor,2 rozpucene banany,1 lyzicka melasy,3 lyzice oleja,spolu zmiesat,vytvarovat kolaciky,piect pri 170 °C-dufam,ze som na nic nezabudla.. 😀

felicita2
11. feb 2012

@kaja73 ja som sa na avokado pytala nasej pediatricky a vravela, ze radsej nase ovocie ako exoticke, takze som ho este ani neskusala .
a ten pudong co pises to sa nevari, len vsetko pomixujes?
no aj ten chlebik v zltku by som mohla skusit, ale to opecies na oleji ? je to vhodne pre mimi - moje mali len teraz rok

felicita2
11. feb 2012

@cora73 a to mliecko z DM sa do kolkych dni po otvoreni musi spotrebovat? a kolko cca stoja tie mliecka?
davas ich aj normalne ako plnohodnotnu nahradu za mliecko?

med mojim tak skoro skusat nebudem ani soju , citrusy a zeler - ja som alergicka, tak maju predispoziciu a na med mam dost silnu alergiu

kaja73
11. feb 2012

@felicita2 Avokado sa už odporuca medzi prvymi prikrmami-vobec nealergizuje a je plne omega kyselin-je ozaj syte a ma super zloženie-len chut nesadne kazdemu.
Chlebik opeciem na oleji,ale potom to vysajem do servitky ,tak ako sa len da a pokvapkam namiesto toho trochou panenskeho oleja-ja celkova davam casto panenske oleje-ci už tekvicovovy,olivovy,repkovy,rakytnikovy,lanovy-striedam to-pridavam ich do obeda aj vecere a aj na ranajky-ak nema avokado-to ho nahradi.
Banan je napr vacsi alergen ako avokado ,je exoticke a papaju ho aj babatka. Avokado je oproti nemu lepsie.

felicita2
11. feb 2012

a dakujem vam za inspiracie, mozte pisat dalej 😉
- tie stavicky zvyknem aj ja, ale riedim ich 1: 1,5
a z ovocia jedia teraz v zime dookola jablko a banan tiez by sa uz ziadalo nieco ine , ale ked teraz je vsetko plne chemie take umele...

kasicky robievam tie instantne z bio obchodov - pohankove, psenove, spaldove, ryzove, kukuricne a co ja viem ake este sme mali najprv s mlieckom alergie care a teraz s vodou a do nich bananik ci jablcko, ale uz sa ich asi prejedli , lebo ich uz nechcu
aj spaldovu krupicku im robievam tu tiez niekedy zjedia, niekedy nie

kaja73
11. feb 2012

@felicita2 Skus kasicky zarabat do ryzoveho mlieka z Dm ka-ja kupujem to s calciom-je sladucke,nealergizuje-hned to bude mat inu chut ako len s vodou,ci alergy careom -len to treba rychlo zjest,leba kasa casom zredne.

felicita2
11. feb 2012

@kaja73 to je dobra stranka, dakujem 🙂

felicita2
11. feb 2012

@kaja73 skusim urcite
aaj avokado im skusim dat , dufam , ze si ho zamiluju a budu ho papat.

takze ten avokadovy puding to sa len vsetko zmixuje dokopy nie?

kaja73
11. feb 2012

@felicita2 Ano,len to mixnes a to ryzove mlieko tam das podla potreby, tak do deci zvyknem dat-aby to bolo vlacne. A ten agavovy sirup je vlastne prirodne sladidlo, to chut tak zjemni.
inak aj do zemiakoveho pyre mozes dat avkado-namiesto masla-to tiež maly lubi
Ale on ho lubi aj len tak-co ma prekvapuje vzhladom k jeho chuti.
Pouzivaj len makke avokdao-dozreje ti aj doma,ma byt pekne zelene zvnutra.

cora73
11. feb 2012

@felicita2 uz som ho mala otvorene aj 2 tyzdne v ladnicke-lebo maly ho uz samostatne nepije,len z neho varim,a nic sa mu nestalo..stoji cca 1,60 € ??? ja uz varim len z neho ,je huste,napr palacinky su celkom dobre z neho,ale ja moc mliecnych jedal nevarim,v nasej rodine mlieko "nefici" ani u tych,co ho mozu.. 😉 Od 1 roka sa uz nemusis spoliehat iba na mlieko ako na jedinu formu plnohodnotnej vyzivy,ved uz su deti na prikrmoch..A svojej lekarke povedz,nech sa zacne troska vzdelavat-co sa tyka napr avokada 😀 ..Ked uprednostnuje len nase ovocie,tak nech mi ho v obchode najde,ja tam vidim len jablka z Mexika,hrusky z Portugalska,atd,atd... 😀

felicita2
11. feb 2012

joj super, dakujem vam obom za receptiky a inspiracie - uz sa na to tesim .
A ako zistim ktore avokado je pekne zrele, ze nie je prezrete? nemam s nim skusenosti