Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

jazzy03
9. apr 2013

@joni mne odporucila pediatricka na ranajky pre vtedy 9. mesacnu dceru sunku 😀 dietu pri alergii na BKM velmi neriesi. preto sa radsej tu opytam skusenejsich mamiciek. musim skontrolovat, co za jogurty som kupila. dakujem za tip. takze uz syn je aj nejake mliecne vyrobky? alebo jedlo varene/pecene s mliekom, smotanou?

joni
10. apr 2013

@jazzy03 neje nic mliecne len ten jogurt biely mu davam, asi tak tyzden...este skusim nizkotucne mlieko ci bude reagovat a tak postupne, ale myslim ze tvaroh, syry a take este nebude tolerovat. Dufam, ze do 3 rokov to vzladneme 🙂

mirulka147
11. apr 2013

ahojte mam u mojho dropca podozrenie na alergiu na bkm s um my prudom zvracal a s jogurtov ma hnačky s hlienami a dnes som mu dala kusok zo žemlovky teda iba rožky a jablčko a celi sa mi vyhadzal na tvari tak som mu hneť dala zodak aby sa mi nezačal dusiť doktorka ho ešte nechcela testovať že je ešte mali ale zajtra za nou zajdem a budem naliehať ved neviem čo mu možem dať papať lebo aj tie rožky som namačala do ovseneho mlieka ale dala som aj tvaroch a ten sa asi dostal do rožkov ☹

katyxq
11. apr 2013

@mirulka147 ano, vypadá to hodně pravděpodobně na reakci na BKM - http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... (s tím, že je třeba dietu držet opravdu stritkně, vysadit i hovězí a telecí maso, sóju a karob - svatojánský chléb), číst složení všeho (bacha především na pečivo, margaríny, sladkosti, uzeniny), co sní, pokud kojíš, tak se dieta týká i tebe, oba berte probiotika, výrazně omezte sladké, průmyslově zpracované potraviny, pšenici (zdravá střeba jsou základ!). Za 2-3 týdny diety se reakce BKM opatrně otestuje.
A kde získat vápník - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

mirulka147
11. apr 2013

@katyxq ahoj dakujem za odpoved preluskala som tie članky a nakukla som aj k tebe do fotoalbumu ak smiem ti vlastne tykať mam s toho trošku depku ale ked som našla tvoje fotorecepty prikrmov tak ma to aj inšpirovalo že to ide aj bez mlieka a pribinačikov len si musim narobiť zasoby čo u nas nieje jednoduche kedže tu nechirovať o žiadnom bio obchode tak sa bude nakupovať cez net 😉

katyxq
11. apr 2013

@mirulka147 dneska už měsíce praxe 😉, nejhorší jsou ty první týdny, kdy človek neví, co vařit a vlastně ani co a kde nakoupit, teď už mi nepřijde, že bych vařila nějak extra jinak a návštěvy si na jídlo nestěžují 😀 ... jediný, co bezmléčně fakt neuvaříš, jsou jídla, kde je základem tvaroh, sýr, zakysaná smetana (např. sýrová omáčka, tvarohová pomazánka, nepečené dprty ze zakysané smetany)

jonas17
19. apr 2013

@luthien.k prosím ťa, Lactoflor probiotiká sú aké? poznáš ich? je to pre kámošku, mama ich kúpila, vraj majú 45 miliárd baktérií a 5 kmenov a stoja 6e...tak neviem...

eyael
20. apr 2013

holky, jdu pro radu. Myslíte, že se ABKM může projevit - propuknout v pozdějším věku než v batolecím? Konkrétně ve 4 letech? Dcerka si poslední dobou (cca půl roku) občas stěžuje na bolesti bříška, nevysledovali jsme proč, mysleli jsme, že trpí na zácpu nebo že to bylo vždycky po nějakém konkrétím jídle (zelí, luštěniny), takže neškodné. Ale poslední měsíc má bolení častěji, dokonce mývá průjmy, zdá se mi, že po poižtí něčeho mléčného (jogurt, mlíčko, tvarůžek). Je to možné?

eyael
20. apr 2013

pardon, mívá průjmy...

luthien.k
20. apr 2013

@eyael s rostoucím věkem spíš dochází k intoleranci laktózy, může klesat produkce laktázy, enzymu, který laktózu štěpí (nejvíc ho mají kojenci a batolata cca do dvou let věku a s postupem věku může produkce klesat). Ale jinak je to teoreticky možné, že jde i o ABKM, ale spíš bych si to tipla na tu lakt. intoleranci nebo prostě jiný gastro problém, k Frühaufovi chodíte, tak to s ním prober 😉

eyael
20. apr 2013

@luthien.k momentálně má nasazenou dietu po tom včerejším prudkém záchvatu a průjmu. Chci jí nasadit eliminační dietu, musím si to znovu nastudovat jak postupovat.Dneska měla kuřecí vývar s nudlemi a zeleninové rizoto, nic mléčného. A během dne jí bříško vůbec nebolelo.
No a o MUDr. F. mi ani nemluv, s mladší jsme tam byly jednou, resp. dvakrát a podruhé se nám věnovala jen sestra 😉 Ani si nás nepamatuje, pro recepty na AC mlíčko si voláme a vyzvedáváme v kartotéce... takže to je celá gasro péče 😒

luthien.k
21. apr 2013

@eyael aha, tak to mě mrzí, asi nejste dostatečně zajímavě komplikovaný případ 😀 Jinak u starší bych si to opravdu tipla na intol. lakt. Já bych po dvou týdnech diety zkusila přidat něco, kde je laktózy málo - máslo, tvrdý sýr, smetanu, jogurt... Pokud bude reagovat i na to, tak by to buď byl silný nedostatek laktázy a nebo ABKM. Určitě sis našla, že na lakt. intol. jsou poměrně spolehlivé testy, obzvlášť když se jich udělá víc v kombinaci, takže to by se pak dalo na gastru pořešit a objektivizovat.

eyael
21. apr 2013

@luthien.k hele, že mě to v našem zdravotnictví nepřekvapuje? 😉 jj, zas jsem si o intoleranci a ABKM něco našla, přeci jen jsem se teď zaměřovala víc na ABKM kvůli Adélce. Zítra budu kontaktovat svou alergoložku, je velmi vstřícná, domluvím s ní testy na int.lakt a na ABKM pro Anetku. Jinak dneska jsem dělala špenát a nevšimla si, že už byl smýchaný se smetanou. Dala si ho k obědu a odpoledne jí zas bolelo bříško a měla průjem. Asi do 2-4hodin, neuvědomila jsem si to. Hodně v poslední době vyrostla, během půl roku jí např. vyrostla nožka z 26 na podzim na 29 teď na jaře... taky měla přes zimu bohužel hodněkrát ATB, to mohl být spouštěč... spekuluju zleva-zprava... Mohlo by to být ono, co myslíš?

luly13
22. apr 2013

@luthien.k Je pls problem aj laktoza v antihystaminikach? Maly ma pravdepodobne abkm. I ked teraz neviem. Lebo sa mu rudko zhorsil ekzem pod krkom a ziadnej dietnej chyby som si neni vedoma. Sic stolica sa super uravila,no spolu s eliminacnou dietou sme zacali zavadzat aj prikrmy
Btw moze mat ekzem len jedno lozisko pod krkom?ostatna koza je pekna,cista...

luly13
22. apr 2013

@luthien.k tie lieky su pre mna a maly je vylucne dojceny.dik

luthien.k
23. apr 2013

@eyael určitě mohl, když vadí i trocha smetany ve španátu, tak to by opravdu mohla být i ABKM...

luthien.k
23. apr 2013

@luly13 laktóza v antihistaminikách určitě nevadí, ale vadit může jiná látka v nich obsažená (konzervanty atd.). A nebo se někde zapotil a usadila se mu pod krkem kvasinka, je to její typická lokalizace.

luly13
23. apr 2013

@luthien.k dakujem, to potvrdi asi len ster,ze? Ku koznej sa mi s nim nechce. Raz sme boli a bez vysledkov hned nasadila kortikoidy,ktore som ani nevybrala z lekarne. On je taky tucko,pod krkom sa mu to malo vetra a k tomu sa mu tamdostavaju grcky, ci jedlo,ktore vypluva.
Este by ma zaujimalo,kedy sa da spravit skuska,ci to abkm naozaj je. Dietu drzim cca od marca. Z krvi mu testy vysli neg.

eyael
24. apr 2013

@luly13 jeslti vás to "uklidní", tak dceři z krve vyšly testy na ABKM taky negativní, není to nic neobvyklého 😉 jinak v antihistaminikách je minimum laktozy, to by vadit nemělo, horší je to s klasickými léky, do který se přidává jako plnidlo (nejčastěji do ATB, ale i do probiotik, tak na to pozor).
Nám na ekzém pod krčkem a v podpaždí u dcery, když byla malá, pomohl tekutý pudr. Obsahuje zinek, vysuší a desinfikuje. Klasicky koupený v lékářně v tubě. A pak na střídačku promazávat bepanthenem.

helulicek
24. apr 2013

@luthien.k ahojky, tak jsme dnes byli u alergoložky, tak má podezření na nosní mandli, no jdeme na ORL tak uvidíme. Řešily jsme i ty potravinové alergie, že kromě vajíčka (co mu vyšlo vysoce pozitivní) mám dávat vše i BKM, když mu to teď nebudu dávat (doposud jsem nezkoušela, byl vesměs zahleněný a exém taky rozjety, to už máme naštěstí víceméně klid) tak z něj vychovám těžkého alergika....snažila jsem se oponovat, nikam diskuze moc nevedla, kdyžtak se mi prý sjede trochu exémem, ale to nevadí. Exém prý nemusí být u nás jen reakcí na potraviny, ale je to i tím, že ho má můj manžel... Má trošku doškrábané čelo (asi jak tam má suché ložisko, tak se občas škrábe), máme nato dávat Locoid a do nosu Nasonex... tak nevím, a to tu platí za nejlepší alergoložku....jsem od ní odjížděla dosti naštvaná (slušně řečeno) Co si o tom myslíš ty? Díky

eyael
24. apr 2013

@helulicek vychovat alergika je stejné jako vychovat homosexuála, oboje není dost dobře možné 😠

helulicek
24. apr 2013

@eyael tak to jsi mě ted rozesmála 😀 ikdyž je bohužel smutné, že mi toto zrovna řekne alergoložka 😝

eyael
24. apr 2013

@helulicek 😉 takových lékařů je bohužel v českém zdravotnictví víc než dost 😕

helulicek
24. apr 2013

@eyael no s tím se bohužel setkávám dost často, zvláště od té doby co chci pro své děti to nejlepší a necpát do nich zbytečně chemii....

yidaky
25. apr 2013

Takze dievcata, pridavam sa do klubu. Dcerka /6r./ potvrdena alergia na BKM ☹ . Priznam sa, ze som z toho uplne hotova. Od vcera luskam po nete, co a ako. A mam pocit, ze skoro nic chuda nemoze. Teraz som teda v pociatocnej faze zistovania a normalne ma chytila panika, co budem robit, co pre nu varit, chystat a tak. A este ma potvrdene vajecne zltko a kakao. Bez toho kakaa a cokoly, to si viem predstavit. No, ale vsetko co som chytila v obchode, vsade bola mliecna bielkovina, alebo vajicka, ci suseny zltok ☹. No, som fakt zufala. A este som teraz citala, ze mam vylucit aj karob. Vsetko co som jej dnes kupila v prvom panickom navale, obsahuje bud karob alebo soju. Viem, ze s tou sojou opatrne, aby nevznikla skrizena alergia, ale u nas som nenasla ziadne mlieko z ryzeci ovsu a ani jogurty ci pudingy ryzove. A ten karob ma prekvapil. No idem studovat dalej. Chyta ma panika 😢 . Inak mala stale opakujuce ekzemy a bolesti bruska...

betelgeuzz
25. apr 2013

Jdu na radu, mladší dcera držela 14 dní dietu bez BKM, od pondělí jsem začala zavádět postupně jogurt, včera a dnes měla celý jogurt. A před chvílí měla průjem, asi to mám brát jako reakci, že? přemýšlím, jestli to nemohlo být z něčeho jinýho, rostou jí pětky, ale ona na zuby nikdy nereagovala, starší sice jo, ale tak silný průjem neměla. Ještě měla včera hrozny, ale tak moc by ji snad neprohnaly. Jak teď pokračovat? Najet zase na dietu a sýr, který jsem dnes měla v plánu už netestovat?

katyxq
25. apr 2013

@betelgeuzz Já bych to prozatím jako reakci brala, BKM znova vysadila a zkusila to znovu za dva týdny.

backstreet
25. apr 2013

@mirulka147 Tak my máme taky ABKM, ale malá je omezena jen o mléko. Jinak pečivo, soju, i kaši Sinlac která obsahuje svatojánský chléb baští. Vlastně baští úplně všechno, žádnou dietu nemá. Vzhledem k tomu, že manžel trpí stejnou alergií vím, že trocha mléka např. v pečivu, knedlících apod. neublíží. Při výrobě projdou asi vysokou teplotou, tak ty "škodliviny" už asi nejsou tak agresivní. Podotýkám, že oba mají silnou reakci. Manžel většinou skončil na ARU a s dcerou jsme byly hospitalizovány taky po požití Sunaru. Oběma otékají dýchací cesty a dusí se!!!!!! Přesto oba milují kynuté buchty a knedlíky.

Jo a někdo se tady ptal, jestli to lze dostat v pozdějším věku. Může, manžel ji "dostal" asi v deseti letech a má ji dodnes.

Rozhodně ale žádná dieta!!!!!Jestli je budete omezovat i dalších potravinách, vypěstují si na ni taky alergii jako manžel na BKM

katyxq
25. apr 2013

@backstreet BKM je velmi tepelně stabilní, koukni třeba do alba @michamicha, co se malému stalo po kousnutí do rohlíku, pokud zadělám těsto na buchyt mlékem, tak ho tam rozhodně nebudou stopy!!! 😠 A pokud má dítě nebo i dospělý po požití určité potraviny potíže, tak je dieta naprosto na místě, na co konkrétně reaguje se dá zjistit eliminačně-expozičním testem, spolehlivější metoda pro potravinové alergeny není.

katyxq
25. apr 2013

Plus kaše Sinlac (byť tolik doktory doporučovaná), není nic zdravého pro alergika i nealergika, neb obsahuje spoustu sacharózy - bílého řepného cukru.