Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

kaselka
18. aug 2011

@modra1
@luthien.k Ahojte, dlhšiu dobu som sem nenakukla, nakoľko bolo všetko OK. Píšem hlavne na Vás, pretože ste zbehlé v tejto téme, ale budem rada ak by sa mi ozval aj niekto so skúsenosťami. Pre oživenie. Moja malá nemá na alergo testami potvrdenú alergiu na BKM no napriek tomu (zlepšenie resp. vyhojenie ekzému) sme prešli z mojej iniciatívy na Nutrilon AC. Teraz v 1r. sa testy opakovali - zasa OK. Tak sme začali s expozičným testom. 5 ty deň vypila 50 ml Beby (Nutrilon HA, Nutrilon 3 ani Sunar defense 3 som do nej nedostala, môžem niekomu posunúť aj za tretinu ceny) od krku tak 5cm skoro po celom obvode sa jej "vyhodila" taká jemná začervenalá krupička (spotená nebola, takže to asi tým nebude). Dnes idem na alergo na kontrolu tak neviem čo povie lekárka. Chcem sa však spýtať na vaše skúsenosti. Myslíte, že je to stále alergia??? Ďakujem za radu 🙂

modra1
18. aug 2011

@mayem Laktobacilky nepoznám, ale často sa tu o nich píše. Sú to probiotiká, rôzne druhy prospešných črevných baktérii. Mlieko neobsahujú. Pri podozrení na BKM je dôležité ihneď zaradiť do stravy probiotiká, pomáhajú poškodenému črevu zregenerovať sa. Možno tvoja malá reaguje na niečo iné, nie sú tie probiotiká prichutené, alebo je tam nejaký prídavok, pomocná látka? Samozrejme ak spôsobujú problémy, nedávala by som ich, treba zmeniť. Môžem odporúčať buď Bio Gaia kvapky alebo Infants Dophilus (prášok, ktorý sa rozpustí v troške vody, je to mierne sladké), sú to čisté živé baktérie, žiadne prídavky. V tejto diskusii v podstate odporúčame len tieto 2, sú najlepšie znášané. Probiotiká sa užívajú dlhodobo.

modra1
18. aug 2011

@kaselka to zistíš až keď budeš pokračovať v teste. Ak má oneskorený nástup reakcie, zvyšuj dávky mlieka a ak sa kožný prejav rozšíri alebo sa zhorší jeho vzhľad, mohlo by to znamenať trvajúcu alergiu. Ak napriek podávaniu BKM vyrážky vymiznú, alebo sa aspoň budú zlepšovať, dôvodom bolo niečo iné, čokoľvek: zuby, infekt, stres, pot .... Ako dlho bola diéta?
Moja skúsenosť, pri expozičnom teste sa malej tiež takéto vyrážky objavili, síce skôr,ale to nie je podstatné, pokračovala som v podávaní BKM a oni sami zmizli. Aj keď neviem o čo išlo, vysvetľujem si to tak, že telo sa takýmto spôsobom s BKM zoznámilo a zmierilo 😉

kaselka
18. aug 2011

@modra1 ďakujem za rýchlu reakciu. Lekárka tiež skonštatovala, že to nemusí ísť už o alergiu a mám začať dávať len tú Bebu, tak uvidíme. Ešte sa spýtam v akom veku si prechádzala na BKM Ty s dieťatom a po akej dlhej dobe diety?

modra1
18. aug 2011

@kaselka začala som keď mala necelých 6 týždňov, diétu sme obe mali 11 mesiacov, potom som urobila test na sebe, a keďže cez mlieko nereagovala, občas som si dala syr alebo nejakú sladkosť kde je BKM. Napriamo som jej BKM skúšala keď dosiahla 18 mesiacov. Aj teraz má v podstate diétu, ja jej mliečne nedávam (a sama jem občas len tvrdý syr a sladkosti), akurát, že už nemusím strážiť tyčinky alebo zisťovať, či je v kornútku na zmrzku nejaké BKM.

kaselka
18. aug 2011

@modra1 ďakujem za info 😉

modra1
18. aug 2011

@kaselka držím palce, aby bolo po alergii 😉

kaselka
18. aug 2011

@modra1 no to dúfam, nerada by som si zopakovala celý ten kolotoč opäť (a to malá asi podľa toho čo som tu čítala nebola na tom až tak zle....) síce som napísala, že je ekzém úplne pod kontrolou no zabudla som na ručičku (chrbát ruky, palec a ukazovák). Tam sa ekzém drží stále. Raz je lepší skoro bez, potom sa to zhorší...

modra1
18. aug 2011

@kaselka no, ono je to tak, že potravinová alergia môže byť spúšťač AE, a ten je darebák, potom už reaguje na všeličo. U nás aktuálne zuby, telo, pieskovisko, ekzém prichádza a odchádza, našťastie len zlomok toho ako bolo na začiatku, a už viem ako naňho.

tinki
19. aug 2011

ahojte, včera sme dostali výsledky, že dcéra má diagnozu: intolerancia bielkoviny kravského mlieka. hodnota jej vyšla vysoká. Vraj až 125. Pričom hraničné hodnoty sú okolo 15. Ale nerozumiem tomu, že intolerancia bielkoviny, pretože všade sa hovorí o intolerancii laktózy alebo o alergii na mlieko. Alergiu na mlieko nemá a laktozový test jej nebol robený. Neviem teraz čoho sa mám chytiť. Čo všetko v potravinách mám vynechať. Bolo mi povedané, tri mesiace, žiadne mliečne výrobky. Mňa ale nenapadlo sa spýtať, na také blbosti ako sladkosti, plnky sú väčšinou zo sušeného mlieka, zmrzlina, rastlinné maslá...Vie mi niekto poradiť?

emapol
19. aug 2011

@tinki ziadne mliecne vyrobky...to znamena, ze vsetko, co je urobene z mlieka, vratane cokolad, zmrzlin, masliel...

tinki
19. aug 2011

@emapol ďakujem

modra1
19. aug 2011

@tinki buď je to priamo alergia na BKM, len inak pomenovaná, často v tom majú aj lekári hokej, ale existuje aj taká diagnóza ako píšeš, ale pokiaľ ide o diétu je to úplne jedno, treba vylúčiť mlieko a všetko čo ho obsahuje. Prečítaj si posledné 2-3 strany tejto diskusie a dozvieš sa všetko čo potrebuješ, potom sa pýtaj kľudne.

modra1
19. aug 2011

@tinki a ešte raz, teraz som si uvedomila argument pre alergiu, pri intolerancii by ti nepovedali, že diéta na 3 mesiace, intolerancia je na celý život.
Aké má dcérka prejavy, že ste boli na testy?

tinki
19. aug 2011

@modra1 ahoj, no boli jej robené testy dva. jeden na alergiu na kravské mlieko a jeden na intoleranciu na bielkovinu. Čo sa týka alergie, tá sa nepotvrdila. Tento test jej doktorka robila ako prvý. Dcéra je už od roka do teraz, má o dva mesiace 4 roky, stále bola nachladená, zahlienená. Tak sa jej robili testy na rôzne alergie, krvné testy, kožné testy, všetko negatívne. Imunita trocha oslabená. Dali sme vybrať aj nosné mandle. Stále zahlienená. Žiadne zápaly, žiadne infekty, žiadne ťažké choroby. Stále len nádcha a po vybratí mandlí, dráždivý až dusivý kašeľ. Nedalo sa ju počúvať. Potom som si našla niekde na nete, že to môže byť od mlieka a tak som vysadila na týždeň a jej sa to upravilo. Tak sme zašli znova na alergologiu a dali sme spraviť test aj na tú intoleranciu. No a tá vyšla tak, ako vyšla..V správe máme ešte uvedené, že vysadiť bielkovinu na tri mesiace a potom už môžme dávať kyslomliečne výrobky.

modra1
19. aug 2011

@tinki príde @luthien.k a určite ti to vysvetlí a poradí, ja nechcem písať hlúposti, lebo viem len niečo o alergii a o intolerancii to, že zanmená neznášanlivosť a prejavuje sa najmä zažívacími ťažkosti. Zahlienenie je skôr príznak alergie. Tak či tak, 3-mesačná diéta zjavne pomôže, keď pomohla týždenná, ale za tak krátky čas alergia nevymizne a intolencia tiež nie, takže to vidím na oveľa dlhšie. Jednoducho si myslím, že keď po 3 mesaicoch dáš malej mliečne, bude tam kde je bola.
Zatiaľ pohľadaj v tejto diskusii, nepamätám sa kedy, ale určite tu bola dospelá žena, ktorá má túto diagnózu , vysvetľovala tu rozdiel medzi alergiou na BKM a intoleranciou BKM a má aj web stránku s radami ohľadne diéty, ktorá je však rovnaká, len u intolerancie je dlhodobá.

modra1
19. aug 2011

@tinki našla som to, čítaj na strane 92, tu https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/alergia-na-mliecnu-bielkovinu-kravskeho-mlieka/ a obráť sa na @jaya47. Podľa prejavov dcérky si však stále myslím, že to svedčí viac pre alergiu.

tinki
20. aug 2011

@modra1 jej ty si zlatá, ďakujem ti veľmi pekne..

modra1
20. aug 2011

@tinki 😉

vojtisek2007
24. aug 2011

@luthien.k ahojky, tak máme výsledky z alergologie - a nic ☹ , dr říkala, že spíš by to viděla na intoleranci laktózy (nebo na nějakou jinou potravinovou intoleranci) -takže jsme odeslaný ještě na gastrovyšetření....
opíšu výsledky testů :

prick testy:
slabě 1+ - dermatophagoides farinae, plísně
negativní : dermatiphagoides pteronyssinus.peří z prečin, plísně, alternária, pes,kočka,trávy,břízové stromy,pelyněk,kravské mléko
KO: leuko 7,2
erytro 4,71
Hb 122
Htk 0,36
MCV 75,6
barvivo ery 25,9 v dif: seg 0,287, eo 0,070, ba 0,006. lymfo 0,525, mono 0,112
IgA 0,65
IGg 10,15
IgM1,78
IgE 32,9
spec.IgE : 0 - vaječný bílek, alfe i beta laktalbumin, kasein,pšeničná mouka, žitná mouka
závěr : atopická dermatitida, dnesprovedeným vyšetřením neprokazuje alerfii na bílkoviny kravského mléka ani na vaječný bílek a pšeničnou a žitnou mouku, jen elergenovým kožními testy prokazuje lehký alergický terén, vzhledem k opakovanému zvracení a průjmům další vyšetření v gastroenterologické poradně. dodržovat protiroztočový režím, dle alergikých projevů v topné sezoně podal Xyzal 2*2,5ml

michamicha
25. aug 2011

ahoj,
včera jsem zjistila, že řetězce Albert prodávají chléb Šumava, do kterého je přidána sojová mouka 😠 tak bacha na zkřížený alergie 😔

michamicha
25. aug 2011

sakryš, je to nějaký malinký a blbě čitelný, tak zkusim ještě jednou...

sonka31
25. aug 2011

Ahojte dievcata, velmi pekne by som vas, skusenejsie, poprosila o radu. Mam 8 mesacneho synceka, ktory papal HA, popri kojeni. Od pol roka sme zacali s prikrmami, vsetko OK, asi mesiac papame detsky jogurt a na radu pediatricky sme presli na "normalne" UM. Papa ho asi mesiac a pol a zacali sa mu na tvaricke, v oboci a okolo neho, vyhadzovat male cervene akoby pupienky, niekedy je to suvislejsia skvrnka, inokedy ojedinele sem a tam. Mame premastujuci glycerinovy krem, po nom mu to do rana zmizne a neukaze sa to den alebo par dni... Moze to byt alergia, o ktorej pisete? Ako je to vlastne, pokial by ste declu trpiacemu na tuto alergiu dali mliecko, reaguje intenzivnejsie, ci to moze byt ono - ako opisujem? Hnacky, nafukovanie, neprospievanie nemame. Zmenila som znacku UM, ci mu nerobi problem konkretny druh, ako ked my nemozeme nejaku znacku kozmetiky... tak neviem. Poradite?

luthien.k
26. aug 2011

Ahoj holky, napíšu sem, co jsem psala do ekzémů:
byla jsem přes 14 dní mimo a musím říct, že nevím, jak budu stíhat radit. Náš menší začal vyžadovat víc pozorosti, taky málo spí (v noci co hodinu vzhůru, ve dne mu klidně stačí i dvakrát půlhodinka) a o starším ani nemluvím, má sice jít od září do jeslí na dva, tři dny v týdnu, ale mně začíná rodičák na tři roky a s tou almužnou, co dostanu, to vidím spíš na nějaké placené trávení času (pro mého zaměstnavatele nějaká práce na doma) než na psychicky i časově vyčerpávající poradenství, které když už, tak se snažím dělat poctivě a to fakt zabírá hromadu času a výsledkem je sice dobrý pocit, ale bohužel nic víc.
Takže se budu snažit postupně odpovědět na shromážděné dotazy, ale víc zatím nezaručuju, uvidíme časem, jak na tom budu...

luthien.k
26. aug 2011

http://www.proalergiky.cz/forum/?text=read&id=3...

Jinak nejfundovanější rady ohledně alergií a ekzémů vašich dětí najdete tady 😉

luthien.k
26. aug 2011

@vojtisek2007 , ahoj, když to nevyšlo z testů, tak ještě neznamená, že alergie není, na nonIgE alertgii - tzv. pozdní reakci - vám testy nedělali (existují kožní náplasťové atopy patch tests, ale u nás se zatím běžně nedělají). Pro školku Ti tyto testy, co vám dělali, bohužel nepomůžou, pro řešení potíží je zkrátka nutné použít ten známý eliminačně expoziční test s vysazováním potravin...

luthien.k
26. aug 2011

Jinak jsem to tu jen tak prolítla, snad vše perfektně odpověděla @modra1, ale jestli má někdo konkrétní dotaz na mě, tak se ozvěte.

Jen k tématu intolerance vs. alergie - intolerance kravské bílkoviny neexistuje, v souvislosti s BKM se hovoří pouze o alergii, a to o "pravé", kdy jsou zvýšené IgE protilátky nebo "pozdní", kdy imunita reaguje jiným způsobem (účastnjí se hlavně T-lymfocyty) a krevní testy to neodhalí. Zvýšené IgG protilátky nejsou směrodatné vůbec. Mezi alergiky na BKM je asi 50 % těch s pravou alergií a 50% z tou pozdní, nonIgE alergií, ale těmi se bohužel často ani alergologové nezabývají a proto nezbývá, než udělat eliminačně expoziční test s vysazením a opětovným zaváděním potravin, jak tu už zaznělo mnohokrát.

vojtisek2007
26. aug 2011

@luthien.k zkoušela jsem paní doktorce oponovat - právě tímhle, už jsi to tady psala dřív, takže mi doporučila, ať si holku léčím sama, když jsem tak chytrá, že ona tedy o něčem takovým nikdy neslyšela, a že když to nepotvrdí krevní testy a ty kožní, tak prostě alergická není a bude to potravinová intolerance....☹jsem z toho dost smutná, je to alergoložka, co mi doporučila paní Věra z alergiků...tak jsem z toho byla zklamaná....necháme tedy udělat na gastru nějaký enzymatický testy - nebo tak nějak to jmenovala a uvidíme, já vím, že to prostě s mlíkem má souvislost, když nedáváme máme klid - nezvrací,nemá průjem,není exém, dáme tak blije,má průjem a osype se...mě šlo hlavně o nějakej papír do školky, kterej te´d samo nemám, takže jsme opět na bodu nula, páč ikdyž doma budeme dodržovat, tak ve školce prostě ne....ach jo.....

badzova
27. aug 2011

ahojte 🙂
tak my sme sa minuly tyzden vratili z nemocnice. co nam zistili alergiu na mlieko tak som vsetko mliecne vysadila ale mala sa aj tak stazovala na bolesti bruska...tak sme boli na pohotovosti a hned si nas tam aj nechali...boli sme tam 5 dni...robili vela vysetreni a teda zistili aj intoleranciu laktozy 😒 😒 takze ku tomu mlieku aj toto...
cakame este na vysledky krvi ci nema alergiu na soju a vajicko.
5.9 sme objednani na gastro tak snad nam poradia ze co a ako...

dievcata...ked mame taketo dva problemy...na co vsetko treba davat pozor? o co viacej musim davat pozor ked to nie je len ta alergia na mlieko?? dakujem.

@luthien.k pisala som sem tie vysledky krvi...asi 2-3 strany dozadu...ako si mi pisala ze mam napisat 😉

michamicha
28. aug 2011

ahoj,
chtěla jsem se zeptat, kolik neocatu advance by mělo vypít denně roční dítě? dostali jsme v pátek na zkoušku 1 balení a doktorka mi řekla, že mu mám dát 1× denně a zbytek nahrazovat vodou nebo čajem… ale malej mi doteď pil 3–4× denně 210ml UM Nestlé Althéra ... navíc na plechovce u neocatu píšou o odměrce 25g, ale v té plechovce je odměrka 50g .... tak mu zatím dělám mlíko jenom večer z tý 50g odměrky, ale nevim jestli to tak je správně 😖