Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

limetka69
11. apr 2016

Ahojte, prosim vas moze byt prejavom abkm ekzem, nepokojny spanok a vracanie aj napriek tomu, ze maly ma antrirefluxne mlieko? Papa ho uz dva tyzdne, par dni do zadu sa vyhadzal a stále je hladny, nepokojny, nemoze ani tvrdo zaspat cez den. Ma 6 tyzdnov, vyrazky vyliecil holtov krem, ale ma totalne suche usi a obocie, stsle sa mu supe, nic nepomaha, moze sa takto prejavit ta alergia?

limetka69
11. apr 2016

No vlastne, mozno mu pomohol aj fenistil, teraz neviem.

zuz02
11. apr 2016

@limetka69 tie vyrazky na fotke mozu byt aj tzv.novorodenecke akne al.aj seborea. Mali to vsetky moje tri deti v roznej miere. Vysypali sa asi tak 3 tyzdne po porode. A u nas to nesuviselo s alerg.na bkm. Ani u jedneho z deti sa zatial neprejavila, hoci ja ju mam. Tiez nam dali na to holtov krem a pri tretej dcere mi doktorka dala zarabanu masticku. Ale pomohol az cas. Trvalo to, kym sme sa toho zbavili.

limetka69
11. apr 2016

@zuz02 ano mojmu tiez zabral asi ten holtov krem, len mast na seboreu nam dala imazol plus, absolútne nezabera. Len co sa tie supinky osupu do rana ma ďalšie. A dookola. Aj na usiach aj v oboci a vo vlasoch ma supinky, ale vyzeraju uplne inak. Tak neviem ci to je ta seborea. Citala som, ze zmizne do par dni, ale u nas nemizne.

limetka69
11. apr 2016

@zuz02 a ostali mu suche cervene licka actiezcto nejde premastit, vyzera to ako atopický ekzém. Citala dom, ze toxmoze byt reakcia na BKM a nejde micdo hlavy, ze zvracia aj antirefluxne mlieko. Tak rozmýšľam ci ho vie stravit vobec.

gabuliatko7
11. apr 2016

@ladybugk dakujem krasne za radu, este sa opytam,kedy to na tom magistrate zacat vybavovat, ci najprv rozpravat v skolke, ci su vobec ochotni, to akceptovat a najst si taku skolku,ci si to proste na tom magistrate vybavovat ten papier a do skolky dat len ziadost o prijatie a potom to dolozit?Zapis v skolkach tohto roku je 2.5.2016 neviem, ci to mam mat dovtedy vybavene na magistrate, alebo to staci vybavovat a dolozit neskor a v skolke len oznamit, ze taky doklad vybavujem a donesiem?

adrianela
11. apr 2016

@limetka69 u nas seborea vymizla niekedy az v 3 mes...dr.dala na to nejaku miesanu mast, ale bola hrozna a este v lekarni mi ju zarobili o dost slabsiu, ze pre take male babatko je to silne...pouzila som ju asi 3krat...potom olivovy olej a nakoniec som to nemastila nicim a zmizlo to...teda u nas bola seborea len vo vlasoch a pouzivala som sampon babe...pouzivame doteraz a nema nic...
A kedze opisujes tieto priznaky u dr.by som si pytala krvne testy, ak neurobi nech ta odosle na gastro alebo alergo... len oni to v tomto veku este neposielaju, bo cakaju co sa z toho vyvinie...my sme sa na gastro dostali v 5,5mes...vyhadzany a cerveny bol od 5-6tyzd.,ze ma AE, zelena stolica, papal Beba HA1 a neustale chrcanie v nose...zaver je alergia BKM, vajcia, orechy, teraz aj psenica...a keby vidis fotky, tak hroza....

adrianela
11. apr 2016

@limetka69 taketo to mal v 5-6mes.

adrianela
11. apr 2016

@limetka69 opravujem v 5-6.tyzdni...

zuz02
11. apr 2016

@limetka69 aj u nas to trvalo dlho. Hlavne u najstarsieho. Ten to mal zle. Teraz ma 9 rokov a je v pohode. Teda ak neratam sezonnu alergiu. No a stredny syn to mal tiez a preslo to do atop.ekzemu. Najmladsia ma 2,5 roka a plet ma ok, mala okolo pol roka obdobie, ked sa jej objavil AE, ale teraz je v pohode a z casu na cas ma seboreu vo vlasoch. Babe sampon je zevraj super, ale ked som ho zhanala pred pol rokom, tak bol vypadok na trhu, tak mi poradili biodermu na mliecnu chrastu. Ta je tiez dobra.

ladybugk
12. apr 2016

@gabuliatko7 Nemyslim ze to potrebujes vybavit pred zapisom- potvrdenie sa totiz vydava na 1 skolsky rok a je tam uvedene meno dietata a konkretna 1 MS do ktorej ta donaska bude nosena...cize mi z toho vychadza ze je nezmysel vybavovat to skor ako budes vediet prip mat rozhodnutie do ktorej MS dieta nastupi...
Potom len vybavit formaliy cize to samotne povolenie kedze si myslim ze vo vacsine statnych skolok ti bez papiera nevyjdu v ustrety... vacsinou sa budu obhanat argumentom ze musia dodrziavat hygienicke predpisy (presne ako aj sukromne skolky tie sa ale povacsine snazia vyjst v ustrety aj bez tohto "doleziteho papiera" ) a teda v statnej povedia ze jedlo sa len tak do MS nosit podla nich nemoze..
.Lebo co ked im tam donesies nieco nakazene a bude z toho pruser a pride to riesit hygiena a nedajboze dostanu pokutu ...atd dali by sa pisat litanie na temu " preco sa to v statnej skolke neda" (ale to ze deti nosia rozne ine jedlo - torty kolaciky ci prip ovocie napr na sviatky uz porusenim tychto hygienickych predpisov nie je 🙂)) To ze im tam donesiem nejaku "nakazu" bola reakcia veducej jedalne ked som to chcela riesit na zaciatku nejakou normalnou "ludskou" dohodou na zaklade papiera od pediatra a alergologa...toto jej nestacilo a nic sa nedalo doniest....vobec nebola ochotna ani len privolit na nejaku nasu internu dohodu ako by sme to vedeli realizovat...
Vybavila som teda papier na magistrate a zrazu som uz mohla doniest jedlo na cely den... chcela aby sme viedli zosit do kt sa bude pisat co sa v dany den donieslo (opat argumetnovala nejaky, nariadenim z hygieny) tak som teda nosila zosit aj jedlo.Syn ale chodil len na pol dna a nosila som len desiatu kedze ma aj ine alergie a nebolo mozne aby tam spaval a ostal na cely den,takze pre mna bolo jednoduchsie mu dat obed uz doma...
Riesili sme to az v priebehu septembra kedze aj po poldennej dochadzke sa mu stav zhorsoval a na opatovne vysetrenia a vysledky testov sme museli cakat - preto som donasku z magistratu nemala vybavenu hned od zaciatku a preto som sa snazila dohodnut ludsky a pre dobro dietata s veducou jedalne (uz som pisala skor babam ze u nas bola riaditelka aj ucielky v pohode a ustretove a boli ochotne dohliadnut na to aby sa synovi dostalo iba to co moze, ale zlyhavala spolupraca jedalne...) Vysledok je ze od januara syn chodi do sukromnej skolky,na cely den,jedlo nosim na cely den a neriadim sa ich jedalnickom(ako mi bolo doporucene v statnej) co mam navarene to tam donesiem a to mu daju...Papier nepotrebovali vobec ziaden iba moju ustnu info co syn nemoze a ake ma alergie (pytala som sa ci sa riadia rovnakymi nariadeniami aj hygienickymi ako v statnej MS bolo mi povedane... takze som presvedcena ze je to o pristupe,ochote sa dohodnut...
Ja by som saurcite isla porozpravat do danej MS kde dieta chces dat (ale ak nemas nejake info ako to tam bezi co sa tyka jedalne,ustretovosti a ochoty tak by som pockala kym budes mat rozhodnutie o prijati ... aby nahodou nebol dovod dieta nevziat... potom by som isla informovat riaditelku a veducu jedalne ze budes riesit jedlo formou donasky ... takto to funguje vsade kde taketo dieta maju a netyka sa to specialnych skolok kde maju deti dietu celiatika,diabetikaci setriacu..takze ak ti niekto bude hovorit a davat mudre rady typu dajte si dieta do takejto skolky tak im mozes s usmevom povedat ze tato skolka nie je urcena pre tvoje dieta🙂 .Pani z magistratu ti totiz jasne vysvetli,ze tato donaska sa zaviedla prave preto,ze deti kt nespadaju pod tieto diety sa nemaju kde stravovat (nie su ziadne ine speci stravovacie skollky) plus tych alergii je vela a to neznamena ze dieta preto nemoze do skolky...takze pre taketo deti sa oficialne schvalila moznost donasky (info o tom najdes na stranke magistratu + u pani ) a skolky to vedia!!! a musia to akcepotvat ked donesies+dostanu papier z magistratu s info o donaske pre tvoje dieta...tak drzim palce nech sa podari najst skolku aj poriest stravu k spokojnosti 🙂
A prepac ze som napisala ttaky dlhy prispevok ale nejak som sa rozpisala a nevedela som to uz skratit🙂

gabuliatko7
12. apr 2016

@ladybugk Dakujem ti naozaj za taku vzacnu radu si zlata. Najprv som myslela, ze len dam prihlasku ako pises, ale ked to neuvediem na zaciatku a dieta prijmu a potom s tym pridem,ze chcem donasku jedla, tak , ci ma nevyhodia aj s tym, ze som to mala uviezt pri prihlaske vies, lebo ked som do skolky volala, dvihla len nejaka zastupkyna a opytala som sa, ze dieta ma alergiu na KM, ci varia aj nejake diety atd, tak mi len povedala, ze nie, nato su specialne skolky vymenovala mi asi styri konkretne skolky, ked som sa opytala na donasku, tak hned povedala, ze nie, ze sa treba informovat u tych skolok, ktore mi povedala. Ale znova som bola aj v skolke kde varia tie diety ako pises bezlepkovu, sestriacu a na cukrovku, co sa mne aj tak nepocita, lebo moje dieta nepotrebuje takuto dietu ale uplne nieco ine, tak tamta riaditelka bola zlata a ochotna, no povedala mi, ze aj tak by som jedlo musela nosit,ku nim, ze nato potrebujem zosit, potrebujem to nosit v termo taske a najlepsie natom je, ze potrebujes nato aj svoju chladnicku, co povedala, ze by problem nebol, lebo jedna mamicka tam chladnicku nechala, inak by som si ju mala asi kupit,.lebo nechapem ci to jedlo je ine ako ich alebo proste nechapem. Takze oni a skolka ktoru mam pod nosom, kde varia len jeden druh jedla, by boli na tom rovnako , ze sa mozem ist kludne spytat na tu, ktoru chcem a povedat kludne aj jej meno, ze mi takto povedala. No zajtra sme mali na plane ist tu s manzelom a porozpravat sa, ale pises, ze lepsie to mozno ani neriesit a dieta len prihlasit, ale aj na prihlaske su uvedene alergie a ine zavazne problemy kde musis uviezt ak mas nejaky problem. Tak neviem, ci teda ist radsej porozpravat sa, lebo, ked tam napise lekarka alergiu , aby ju na zaklade toho nahodou neodmietli vies. No neviem co je lepsie, co je horsie. Nieje to nejaka speci skolka, do ktorej ju chcem dat, len preto, ze ju mam rovno pod blokom a som este aj tehotna, takze rano s malym a s jedlom by mi bolo velmi vyhodne ju tu mat pod nosom.Ta druha skolka je o nieco dalej, no ale uvidime. Prepac , ze to tu tak vypisujem, ale dakujem ti krasne za vsetky rady.

mirreckall
12. apr 2016

@gabuliatko7 ak si odhodlaná, nedaj sa odbiť...skúšaj, mňa to po čase prestalo baviť a po pravde ani súkromné škôlky u nás v meste moc ochotné v tomto neboli...česť výnimkám...

gabuliatko7
12. apr 2016

@mirreckall dakujem, ano som odhodlana, ved moje dieta je zdrave dieta, nic mu nechyba,len to zasrane mlieko jej skodi a nenecham aby ho konzumovala, ked ho proste konzumovat nema. A ked to skolky nevedia zariadit, tak nech laskavo nepiskuju a nech nechaju rodicov postarat sa svojim detom o stravu. Lebo keby sa jednalo o jedno z ich vlastnych deti, vsetko by sa dalo aj nemozne, vtedy by nepotrebovali ani papier od lekara ani nic 😉

limetka69
12. apr 2016

@adrianela no my sme prave prisli z alergologii, predpisali nam ten nutrilon na abkm a zajtra rano mame prist na odber krvi tak uvidime, ze co to bude. Prave zjedol prvu davku a vobec sa nepogrckal a ani ho nekruti ako paragraf tak uvidime, ze ci to tak aj ostane. Na vysledky som strasne zvedava.

adrianela
12. apr 2016

@limetka69 no super...aspon budete vediet na com ste...tak to je super, ze mlieko zabralo...nam sa po zmene mlieka zmenila farba zelenej stolice na normalnu, tak som vedela aj bez vysledkov, ze je v tom problem...tak asi tam bude teda tento problem s alergiou BKM, ked sa to zlepsilo...chuudatko, nebudete to mat jednoduche..my sa tiez trapime a hlavne to, ze ma ten ekzem zly...drzte sa a daj vediet ako ste dopadli s vysledkami...

limetka69
12. apr 2016

@adrianela urcite napisem, tak nas ma tiez zelenu stolicu som zvedava ci sa zmeni. A ci sa zlepsi ten ekzem po tom mlieku a nasticke co mi dali.

ladybugk
12. apr 2016

@gabuliatko7 Nemas zaco- rada pomozem a dami info ak to ma pomoct niekomu a najma dietatu🙂
Na tvojom mieste by som vsak nesla urcite zajtra nic riesit do skolky vopred,musis byt dobre pripravena a mat info na argumentaciu lebo moja skusenost je ze ta budu odbijat s tym co sa neda a ze vraj nemoze- avsak ked nemas dostatocne info nevies ci je to skutocne tak a ci teda len nepodavaju veci "sebe vyhovujucim sposobom" aby si v skolke nekomplikovali zivot😉 (lebo povedzme si priamo kazde dieta s akymkolvek hoc aj malym obmedzenim je pre nich komplikacia...-veduca u nas tiez tymto nepriamo argumentovala ked mi povedala ze ona nema dostatocne kapacity nato aby mu nejako specialne vychadzali v ustrety a co by robila keby mala takych deti viac...🙂 a ze su specialne skolky- hned som objasnila ze iste sama vie ze to nie je skolka vhodna pre mojho syna🙂 A ked bol papier tak kapacity stacili..
Ked budes mat info co mozes a nemozes,a hlavne co musia oni ked mas na to papier tak budes pripravena argumentovat slusne a dorazne...Rozhodne by som sa obratila na magistrat (samotna pani mi cez telefon povedala ze vie o tom ze niektore skolky a veduce nechcu spolupracvoat ... pytala sa na nasu skolku- pozna presne kde je ktora veduca a mylsim ze podla toho co spomenula "nepriamo" je v jej kompetencii riesit aj to ze napr zavola a vyjasni danej veducej co rodic moze v danom pripade a co ona musi akceptovat...U nas vobec nebol problem komunikacia s riaditelkou ci uctitelkami ako som uz pisala,avsak ani riaditelka v niektorych veciach nedokaze ovpylvnit a zasiahnut do komeotencii veducej jedalne ci jej nieco priamo nariadit...nato su napr nariadenia z magistratu🙂
Nedaj sa odbit pretoze ako je spomenute- toto nariadenie bolo priajte pre deti kt maju alergie a teda pe nich neexistuje speci skolka toto mozes velmi dorazne povedat aj niekolko krat,preto kazda skolka je povinna ak mas povolenie ackeptovat donasku lebo kvoli poctu alergii nie je mozne otvorit skolku pre "alergikov" a jedalnicek pre alergikov kedze existuje tolko vela alergenov...toto kazda veduca vie len sa tvaria ze nie...Toto mi vysvetlila samotna pani Pancurakova s tym,ze ak bude problem tak ona vie volat do danej skolky kde patrime a prejst si to s veducou jedalne...- nas vsak uz realne do skolky chodil v tom case...takze tu neslo o hru ci ho prijmu alebo mozu aj neprijat kvoli donaske jedla...
Este mi napadlo ze dalsia "moznost" je oddialit to formou takou,ze neuvedies na prihlasku alergiu,s tym,ze to zacnes riesit po prijati dietata prip pri nastupe do skolky a vysvetlis ze doteraz jednoducho nebola alergia potvrdena...my mse to tak mali kedze na predchadzajucich testoch alergia nevysla,dlho sa vsak vykazovala intolerancia...
Hlavne sa nedaj odbit a ked budes mat info z magistratu prip aj ich podporu tak sa to iste bude dat🙂 drzim palce nech sa vsetko podari k spokojnosti,mozes prip informovat ako to dalej prebieha a kludne sa pytaj ak nieco mas!🙂

gabuliatko7
12. apr 2016

@ladybugk si naozaj zlata, este raz dakujem, ja teda skocim na ten magistrat, ak by som nieco mala, tak sa este ozvem. Zatial z celeho srdca dakujem za tvoj cas a pomoc. 🙂

adrianela
12. apr 2016

@limetka69 malemu sa zmenila stolica do tyzdna, tak som aj bez vysledkov vedela, ze kde je problem...kedze kazde jedno umele mlieko obsahuje BKM... a co sa tyka ekzemu, to je tazko, kedze to nie je len o strave... maly ma zly ekzem, denne som si pisala co papal, reakcie a na nic sme neprisli, nakolko papal stale to iste...dokonca jedneho dna zostal uplne bez ekzemu na tvaricke a vydrzalo to 5 dni a to tiez papal len to iste...aj teraz sa trosku vycistil na tvaricke ...ovplyvnuje to vela faktorov...zajtra nas caka ockovanie, takze najblizsie dni ocakavam uplne zhorsenie...ale verim ze z toho vyrastie 🙂 takze prajem vela trpezlivosti, lebo to kazdy dr.povie: musite mat vela trpezlivosti 😉

limetka69
12. apr 2016

@adrianela a neskusala si ten ovseny kúpeľ? Je na atopicku pokozku, suchu pokozku u babatiek. Tak my dnes jeme ten nutrilon alergy care,ale mne sa zda,ze ma malo, moze.byt,ze ho tak nezasyti?dala.som mu davku ako vzdy a plakal po nej,no neviem ci mal malo, ci sa nemoze vykakat,dnes sa.mucto este nepodarilo.

adrianela
12. apr 2016

@limetka69 skusali sme vsetko...bylinkove, ovsene kupele a bolo to este horsie, tiez liecbu podla ceskeho konika...nepomohlo, bolo to este horsie...my tento nutrilon nemame, bol mal Bebu od Nestle, tak ma od nich Alfamino...mojmu sadlo mlieko hned, nebol problem...treba davat aj probiotika a asi si musi zvyknut na to mlieko a mozno bude vyzadovat aj viac...neviem...moj papa uz len 2-3davky za 24h....uvidis, treba si odsledovat, mozno ma rastovy spunt a potrebuje viac...

limetka69
12. apr 2016

@adrianela ta on ten spurt má už tretí tyzden 😀 no my e tiez mali bebu a teraz nám dali nutrilon.som nevedela,zecaj beba taka je.

adrianela
12. apr 2016

@limetka69 jaaaj no tak mas hladosa 😉 len mu daj nech sa napapa, kym mu nemusis schovavat jedlo spred nosa...fakt je to teraz tazke, bo mam starsiu dcerku a ta nema ziadne problemy, tak papa vsetko, tak maleho krmime pecivom alebo chrumkami, ked mi jeme...a on je ozaj velky hlados...a ano, aj nestle ma mlieko pri BKM, bo ze Beba je taka kyslejsia a ked bol na to nauceni, tak mu dala to Alfamino, aby lahsie nan presiel...este sa mame co ucit...ja teraz prave rozmyslam,ze cim nahradit pecivo, kedze ma pozitivnu psenicu...chcela som bezlepkove skusit, len mi v lekarni povedala,ze obsahuje laktozu..len ja si myslim, ze laktoza a bkm je rozdiel...musim sa rano spytat dr....a ze mam davat raz namiesto psenice, tak asi budem musiet doma piect pecivo....testy robia kazdeho polroka, tak som zvedava co bude zas o polroka...

borkavan
13. apr 2016

môj malý má 1,5 roka a začal mať hnačkovitú stolicu a kyslo zapáchajúcu. Mal to dva týždne, potom sa mu to zlepšilo, a teraz zas. Mám podozrenie, že mu to robí kravské mlieko, ktoré mu dávam.
Odmalička má Bebu a to bolo v pohode.
Je to viac ako 2 týždne, takže zubky to asi nemôžu byť. Ja raz neviem. Včera mal puding z mlieka a dnes sa totálne dosral kyslo.
Ale, ked som začala s tým kravským mliekom, tak všetko bolo OK. Tak neviem raz, v čom to je.
Alebo lepok?
Do ccca 7-mych mesiacov mal vyrážky na tvári - pubertálne akné akokeby. Ale s prvým slniečkom mu zmizli.

borkavan
13. apr 2016

@adrianela môžem sa opýtať, na základe čoho si išla dať malému robiť testy? na základe tých vyrážok?

mirreckall
14. apr 2016

@borkavan a nemali ste nejaku crevnu virozu? To moze byt spustac...

adrianela
14. apr 2016

@borkavan na zaklade nemiznuceho silneho atopickeho ekzemu, zelenej stolice a tiez toho, ze maleho bratranec ma problem s laktozou...ekzem mal od 1mes.a vzhladom, ze bol kojeni a nasledne Beba, tak to z toho vychadzalo...zakldane testy na BKM a lepok dokaze urobit aj pediater, len oni to neradi robia, treba si to pytat, ak mas podozrenie...kysla stolica je prejavom bolesti bruska a nespracovania potravy...treba davat probiotika...treba to prekonzultovat s dr., my mozeme len skusenosti poskytnut 🙂 ale snad tento problem s BKM nebudete mat...

borkavan
14. apr 2016

@adrianela však hej, chcem zavolať pediatričke ale ešte vyčkám. Dnes ráno zas peknú stoli bez zácpachu, lebo som mu nedala mlieko včera.
On vlastne do 14 mesiacov nejedol nič mliečne, troška masielka občas a tu Bebu. Aj kaše som mu robila nemliečne.
ešte ma napadlo, že nemusí byť pripravený ešte na trávenie kravského mlieka. Však aj v lete, ked som začala s rožakmi a piškotami, tak mal reakciu na to. Počkala som 3 mesiace a teraz pohoda.
On do 8-mych mesiacov grcal, ale stolicu mal ukážkovu a kožná povedala, že tie pubertálne vyrážky je len nedozretá pokožka, že keby to bola alergia na BKM, tak to vyzerá inak.

jeho bruško nebolieva, si zaklopem. Však už si to zapisujem a pôjdem za dr. stým. Napr. včera vykakal celý cícer, vôbec mu nenatrávil, ani mrkva mu nenatrávi a iné... Ked mal rok, som to hovorila dr. ona povedala, že to je normálne.