Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

tosa
13. mar 2010

Ahoj Erika,
my nie sme juzania, manzel je fr (nie juh) . ja kojim a mlika tu vo fr nepredpisuju, o to nejde. doky jej robil ten test na alrgiu (sompisala - strip test) a neopuchla jej ranka. ja si skor myslim, ze je to intolerancia, ale chela by som vediet ake maju skusenosti ostatne baby a co im povedal imunolog..nie je skor zvracanie priznak intolerancie, nevie to stravit tak to ide von?

erikasadek
13. mar 2010

fr nepredpisuju mlieka??? 😀 zalezi ake, ale j evela na predpis.. 😉
a 60% francuzov trpi intoleranciou.. 😉

perla200
13. mar 2010

erika to fakt????? a oni čo pijú???? teda bábätká? a je pravda že väčšina francúzskych detí je odchovaná na france lait? - teda čo je logické ale je to tak?

erikasadek
13. mar 2010

france tu nie ja ako ho poznate na slovensku moja; 😉

perla nepochopila sompresn eotazku ake deti , zdrave, alebo alergicke.. 😉

tos aty si v fr alebo v talianksu uz som s toho jelen.. 😀

didi35
14. mar 2010

Erika: o tej soji som citala toto: http://www.badatel.sk/documents/100_dokazov_pro...

Uz viackrat v poslednom case som pocula o rizikach soje...

erikasadek
14. mar 2010

didi aj ja osm poculka uz davno, ale co vsetko je skodlive ja to beriem s mierou vies , mlieko je este viac skodliove, sposobuje rakovinu a ine veci, vseto smierou.. 😉
o mlieku budes pocut menej , uz len s dovodui ze mliecny priemysel , je neskutocne silny, ako farmaceuticky.
😠
takze ono to j etak, sosovoca obsahuje tiez tie hormony brokolica, aine, a preda , ich jeme, su to vegetalne hormony, i ked sa daju inak zneuzit.; 😉

rainee
14. mar 2010

luthien ja nekojim, sme na UM a lekar mi predpisuje Nutrilon HA a Comfort.

erikasadek
14. mar 2010

perla az teraz mi doslo co si sa pytal astojim si na kabli ze?? 😀 😀
no su mliek apre deti a mliek apre dospelych, bez laktozy, normal nikto s toho nerobi velku vedu.. 😉

laura73
15. mar 2010

ciao tosa, zymill poznam, my sme vyskusali sojove, ovcie, ryzove a nic nezaberalo, tak mi lekar vysadil vsetko a dal pauzu na par mesiacov a potom sme skusili zymill - ale je divne, ze ti ho davaju uz teraz, ked ma mala 7 mesiacov, normalne by sa kravske mlieko (aj ked senza lattosio) malo davat az po roku. kazdopadne, ja som ho skusala v decembri a dosli sme na 70ml 🙂 a potom sa mi opat osypala, takze mi dal znovu pohov do maja 😉 a potom mozno skusime znovu. inak, aj bez mlieka rastie a pribera, lekar ma vobec nestresuje (to skor svokra kvoli vapniku 😀 ), zacala si uz prikrmy? lebo ako prvy mi dali vyvar zo zeleniny - a boli tam aj zeleninove alergeny (sedano), takze som to zredukovala na zaklad zemiak, mrkva, zucchina. inak, skus si zohnat parmiggiano staggionato 36mesi - nie viac a nie menej a skus jej to dat ochutnat. moja mala bola ako zdivena za parmiggianom, ale to este moj byvaly detsky 'nevedel', ze by bolo dobre ju liecit na alergiu/intolleranziu. takze teraz jej davam ten 36-mesacny a je v pohode. vidim, ze v rime je to dobry chaos, ale ani tu, medzi nami, kym si vsetko nevydupes a neobehas, nic nevyriesis. hlavne to nevzdavaj! moja mala bola v takom strasnom stave minuly rok, ze ked si na to pomyslim, tak by som este teraz plakala. a alergologicke testy som si dala urobit potom uz zo zufalstva v prahe, cez moju kamaratku (u alergologicky, ktora lieci jej dceru), financne to bolo dost narocne, ale aspon som si potvrdila to,co som tusila. a inak - tie iste testy z talianska mi ona vysvetlila uplne inak, ako tito blbci alergologovia tu (cest vynimkam, ktori sa mi, bohuzial, vyhli 😅 ).

luthien.k
15. mar 2010

rainee, tak to je divné, pokud máte skutečně alergii na BKM, tak ani jedno mléko z těch, co dáváte, se při alergii na BKM dávat nesmí. HA nutrilon je s částečně štepenou bílkovinou a je určen jako prevence pro potenciálně alergické děti a Nutrilon Comfort je zase pro děti se "slabým zažíváním", které normální UM nesnesou, ale není určen pro alergii na BKM!
Jak jste na alergii na BKM přišli? Dělali vám testy? Má po těch mlíčkách prcek stále potíže?

erikasadek
15. mar 2010

aj ja sa cudujem ale uz nekomentujem. 😅

bertica.h
15. mar 2010

čo ja viem,intolerancia laktozy:opuchy,exém,kožné zmeny..

alergia na BKM:zvracanie.

bertica.h
15. mar 2010

moje nervy..ekzém 😀 😀 😀 😅 😅

luthien.k
15. mar 2010

bertica, alergie na BKM se projevuje také atopickým ekzémem, průjmy, krví ve stolici, hlenem... Může se projevit už při kojení (BKM přestupuje do MM z potravy matky) nebo i později, při podání BKM přímo dítěti.

Intolerance laktózy se projevuje ihned po narození (chybí schopnost štěpit mléčný cukr, který pak zjednodušeně řečeno kvasí ve střevech a způsobuje tak problémy), a to častými průjmy, někdy zvracením, velmi často ekzémem. Proti alergii na BKM je tato poruchu u nás dost vzácná (narozdíl od jihu Evropy, jak jsem se tu dočetla 😉 ). Narozdíl od alergie na BKM se špatně diagnostikuje.

erikasadek
15. mar 2010

luthen.. 😉

luthien.k
15. mar 2010

dr. erika 😀

erikasadek
15. mar 2010

dr luthien. 😀 😀 😀 😀 😀

bera28
16. mar 2010

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jestli může být projevem alregie jakoby písek ve stolici. takové černé tečky a při utírání mám pocit že musela sníst písek🙂 Není to každý den, tak půl na půl. Tak přemýšlím, jestli má sledovat kdy to má a pak porovnat s tím, co jedla nebo se na to vykašlat a je to normální.
Jo ABKM máme, to už jsem tu psala dřív - netoleruje tepelně neupravené mléko, ale jiné ano.

erikasadek
16. mar 2010

bera BKM, tepelne netepelne, to mas jedno ak ju mas tak nesmeis ziadne mleiko mliecne, ani v susenej podobe.. 😉

bera28
16. mar 2010

Eriko, jenže ona fakt teď už reaguje jen na tepelně neupravené, ostatní je v pohodě 😉 Na gastro chodíme. A protože do teď nechtěla skoro žádné jídlo, tak jsem teď ráda, že se jí sortiment aspoň trochu víc rozšířil a konečně začala jíst aniž by zvracela nebo nechtěla jíst vůbec.

tosa
16. mar 2010

Ahoj Laura, ma spravdu, je to tu chaos.. stale sa zastava nazor, ze deti treba zvykat na mlieko inac jej tu alergiu vytvorim...
baby ake testy vam robili na ABMK? nam ten strip test (na rucku jej na ranku dal kvapku mlieka a vedla kvapku listerinu) mliekova ranka neopuchla tak povedal, ze nema alergiu a mam pokracovat s mliecnymi produktami. je plne kojena a ja mliecne produkty jem a mala je v pohode. ale ona sa po jogurte pogrckala.. tak ja neviem co to ma. a tu mi dr nepomozu... zatial mliecne produkty nebudem davat. (snad skusim ten 36m parmezan)
baby pekny dnicek vam prajem 🙂

laura73
16. mar 2010

Tosa, mne robili prick test - kvapky na predlaktie ruky - tam,kde davali alergen mlieka a vajicok, jej to trochu scervenalo: taliansky vysledok - PODLA MNA TO NIE JE ALERGIA, cesky vysledok po nazreti do talianskych papierov - su deti, ktorym nevadi najvyssi stupen scervenania (meria sa to na mm) a su deti, ktorym vadi aj ta troska, ako vasmu dietatu, OKAMZITE vystadit mlieko, na vysledky jogurtu este pockame (v Prahe mi robili aj testy na jogurt). A ten bol vysoky. Inak, v Prahe mi ich zistovali z krvi.
Ale maju pravdu baby - najlepsie je vyskusat vylucit urcite vyrobky a potom ich znovu zaviest, aby si videla reakciu. Napri. moja mala mala este sem-tam par starych fliackov, ktore sa jej sem-tam objavili a potom znovu zmizli a zab..ha som nemohla prist na to, z coho to je. Az som opat nazrela do zapiskov - stale zapisujem co je a ako je na to 😉, ked mii moj manzel hovori - bolo hnusne pocasie a nemala nic a teraz ich ma opat ruzovkaste - a jediny rozdiel medzi tym obdobim bolo, ze u mojej svokry jedavala jablka a mne sa jej ich posledne dva vikendy nechcelo davat 😅. Tak sme vysadili jablka - a mala je cista. No napadlo by ta, ze jej nevadia citrusy, ale jablka? 😠 preto je dobre vsetko si zapisovat.
Tosa, ak chces, ozvi sa mi do internej posty, nemam velmi cas vsetko citat, musim niekedy aj pracovat 🙂 😀 😀 , ale urcite to nevzdavaj a zacni si zapisovat vsetko, co Ti mala zje a aku mala reakciu...

kam.zyk
16. mar 2010

Ještě doplním Luthien, že intolerance laktózy je dvojí - primární, ta je hned od narození a projevuje se neschopností štěpit laktózu (tj.ani MM není dítě schopno tolerovat). Ekzémem se intolerance laktózy neprojevuje takřka nikdy, jen velmi vzácně, projevy jsou tařka výhradně trávicí, a sice zvracení, koliky, atd. Tuto primární intoleranci lakt.nemá snad ani 50 lidí na světě, je to ohromně vzácná porucha. Daleko častější je intolerance laktózy sekundární- např.po infekčním průjmu (neboli, dítě může laktózu normálně trávit do např.1,5 roku,a po infekčním průjmu se projeví obtíže v trávení lakt.a může nastat intolerance lakt. ( obecně- enzym laktáza štěpící laktózu z enzymů klesá jako první, je to citlivý enzym, po průjmech je tedy buďto přechodně laktóza hůře štěpena, nebo trvale, a to je právě případ druhotné intolerance laktózy, mnohem, mnohem častější případ než primární intolerance lakt.).

Intolerance laktózy se nediagnostikuje obtížně (taková nonIgE alergie na BKM, která má poločas reakce např.přes 14 dní, to je teprve obtížná diagnostika a větš.se na to nepřijde, až např.poté, co dítě trpí chudokrevností a nepomáhají přípravky s obsahem Fe, apod.) , na existenci intolerance lakt. mohou poukázat zvýšené IgG protilátky a stěžejní diagnostickou metodou je orální a dechový test (ten orální je vlastně velmi jednoduchý a podobá se testu, jaký absolvují maminky v těhotenství na detekci těh.cukrovky). Intolerance lakt.nemusí být (a většinou ani nebývá) 100% deficit enzymu, pouze jeho větší nebo nižší pokles pod normu (někdy proto lidé s int.lakt.mohou např.jogurty, kde je laktóza štěpena půs.bakterií, jindy nikoli, vadí i zbytkové množství laktózy), a na závěr doplním, že hladiny tohoto enzymu jsou také závislé na geograf.podmínkách (různé národy mají různé dispozice štěpit lakt.) a také - laktáza je enzym mláděcí, enzym laktáza tedy přirozeně klesá s věkem (ten pokles je značně individuální) a dospělí lidé by proto obecně měli volit zakysané produkty, jejich schopnost laktózu štěpit je obecně dosti omezená (příroda nepočítá s tím, že nějaký savec bude pít mléko až do smrti a ještě k tomu od jiného živočišného druhu, jak to děláme my, lidé 🙂 ). Intolerance laktózy je proto vzácná jak u kterých věk.skupin, u dospělých se uvádí až 15-20%, zatímco u dětí je to procento daleko menší - a u alergie na BKM je to přesně naopak, v dětství procento cca 10-15%, dospělá populace výjimečně alergie na BKM, tady je právě spíše problém štěpit tu laktózu. (dodatek: Int.lakt.se často druží k celiakii.)

Ono taky, ty projevy alergie na BKM - to právě záleží, jestli je to nonIgE nebo IgE. Ta pravá alergie, tj.IgE, tam jsou to kopřivky, ekzémy, koliky, nitky krve ve stolici, atd., každopádně je to poměrně dobře rozpoznatelné (a hlavně diagnostikovatelné krev.testy, narozdíl od alergie nonIgE). Zatímco nonIgE alergie na BKM, tam jsou to mnohdy takové "pokoutné" projevy, jako chronická bledost, chudokrevnost s nulovým efektem obv.léčby (podání Fe), zahlenění, chronický kašel, zastření na RTG snímcích, neprosípvání, vleklé průjmy, z kožních projevů pupence a nejrůznější chronická kožní onemocnění (mezi nimi také obligátní ekzém)- a když je obzvlášť smůla ta nonIgE rekace je např.v řádu měsíců (může být až 3M zpoždění), přijít na tento typ alergie je oříšek. Ono to zpoždění nebývá takhle dlouhé (větš.do týdne), ale někdy bohužel je holt ta reakční doba extrémně dlouhá. Zlatá intolerance lakt., tam dochází k reakci cca od 30 do 90ti min po pozření potraviny (hl.nadmutí, průjem, zvracení, atd.- a NIKDY není současně s těmito příznaky kopřivka nebo ekzém), a IgE alergie, tam je to taky dobré, příznaky vteřiny (kopřivka, ekzém) až minuty (méně často hodiny) - a krom ekzémů a kopřivky i tráv.(u starších dechové) obtíže - krev ve stolici (ta opět není charakteristická pro int.lakt.), nadmutí, průjem, zvracení. Čili tyhle trávicí obtíže mají int.lakt.a IgE alergie společné, jenže stačí odebrat krev a snadno se rozpozná, co je co. Problém je právě ta zpropadená nonIgE alergie na BKM, diagnostikovat se to ani krví nedá a obtíže často velmi plíživé a proto těžko rozpoznatelné. Prognóza taky nejistá.

Ještě doplním - ty kožní testy s kopíčkem (Pricky) - nejsou příliš spolehlivé, směrodatnější jsou krevní testy a nejspolehlivější EET test (eliminace potraviny, např.BKM z potravy) a po pauze cca 3 týdny jejich postupné zavedení.

kam.zyk
16. mar 2010

Maminky, přimlouvám se k tomu, že nejlepší je opravdu otestovat případnou reakci doma tím EET testem (je to spolehlivější než kožní testy = Pricky, jejichž spolehlivost je obecně nízká a také spolehlivější než krevní alergo testy na sIgE protilátky) - princip: nepodat potravinu 2-3 týdny (u malých dětiček stačí ty 2 týdny), pak cca týden podávat v rostoucí koncentraci potravinu (citlivě a s ohledem na věk dítěte) - např.v případě BKM : první den pár lžiček jogurtu, druhý den víc, atd.až po ten 7.den (pokud je reakce, hned vysadit). A zapisovat a zapisovat🙂

luthien.k
16. mar 2010

Omlouvám se za nepřesnosti, ale čerpala jsem z očividně ne zcela kvalitního článku o intoleranci laktózy... 😅

bera28
16. mar 2010

kam.zyk, je vidět, že tomu fakt hodně rozumíš 😉
Přesně totéž mi říkal minulý týden můj alergolog a předtím i na gastru, kam chodím s holkou. Nemá cenu dělat krevní nebo kožní testy, ty jsou často neprůkazné, zato EET je průkazný vždy. U nás to bylo totéž, z krve negativní, ale když jsem začala dětem dávat po roce věku joguŕty a normální UM (předtím HA), tak kluk dobrý, ale holka postupně přestávala jíst a občas i blindila. Ekzém, hlen ve stolici nebo něco obdobného nikdy neměla. Já sice píšu, že má ABKM, ale klasická alergická reakce se vyskytne tak do 15 minut po kontaktu s dasným alergenem, pozdější reakce už nejsou alergie v pravém slova smyslu! A teď opravdu toleruje tepelně upravené ml. výrobky, ostatní ne.
Já mám třeba dle testů kvanta alergií (trávy, prach, pyl, roztoče, plísně, vl. ořech), ale ve skutečnosti reaguji jen na polovinu. Např. z testů vychází silně bříza a přitom u ní mám ve skutečnosti reakci nulovou 🙂

luthien.k
16. mar 2010

Bera, já to mám obráceně, z krve mi vychází trochu mrkev, ale dusím se po jablku, hrušce, třešních, jahodách atd. atd. 😝

bera28
16. mar 2010

Luthien, tak to ti nezávidím ☹ Já jenom doufám, že do budoucna nezačnu taky reagovat na to všechno, co mi vychází z krve 😝 A hlavně se modlím, aby to neměli prckové po mě!

luthien.k
16. mar 2010

U alergie bohužel nikdy nevíš (aspoň u té u dospělých, například mojí mamce se alergie na potraviny objevila, pak zase pomalu vymizela... No prostě zmatek 😅 )

U prcků se to dá ovlivnit stravu v těhu, při kojení a poté i zaváděním příkrmů - velmi, velmi opatrném... 🙂 Ale zabránit úplně se tomu asi nedá.

erikasadek
16. mar 2010

ja s anevyslovujem lebo nie so vsetkym suhlasim.. ale nevadi, skus si urobit len , kozny test naplaostovy a budes hend si ista.. 😉
tie , prick testy sa uz skoro ani nerobia , len nakontrolach skor.. 😉