Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

katyxq
3. máj 2012

@luthien.k Tak včera později odpoledne už se u kojení ani po skoro nekroutila, neškubala se od prsa (prostě pozná dobrý a "toxický" mlíko 😀), večer už úplně dobrý, ráno v kakání nitek krve jen nepatrně, tak jsem jí tu třetí hexu dneska nakonec píchnout nechala, když už má ty střeva rozkravený, tak ať se jí dají dokupy na dýl, ne jen na měsíc a pak znova problém po očkování. Tak nás teď čekají tak dva dny protivnosti, jestli bude reakce stejná jak po minulých dávkách.
Jinak mi dávala info o příkrmech, jsem si to poslechla, co kdybych se dozvédéla něco nového, ale nic, prostě klasické tradiční info - nejdřív mrkev, pak brambor, pak maso, další zelenina, po měsíci ovoce, prvně banán, loupat, dusit, mixovat do hladka, do roka ne vejce, lepek, ryby a ořechy ještě dýl, po ovoci jogurt. Tak si to uděláme po svým. O alergii na BKM neví nic, když jsem říkala, že hovězí ano jogurt ne, že malá reaguje i přes moje mlíko, tak se tomu strašně divila a navrhovala, že třeba napřímo reagovat nebude 😠, prostě mimoň.
A k tomu jsem nafasovala reklamní materiály Nestlé a Hami o příkrmech, jsem je teda letmo prolítla a místy jsou tam slušný divnosti.

luthien.k
3. máj 2012

@katyxq no, co na to říct... Co si dneska člověk sám nenaštuduje, to nemá 😅 Ale rozhodně ne z propagačních materiálů výrobců skleničkové výživy 😀
Hlavně že je malé už líp a držím pěsti na tu hexu, ať není velká reakce.

katyxq
4. máj 2012

@luthien.k Má smysl nechat udělat testy (krevní, kožní) na potravinové alergeny třeba po půlroce? Nebo mám pak jen pozorovat reakce a malou odběry krve netrápit. Jen stejně nevím, kam případně v Brně na alergologii zajít 😒.

luthien.k
4. máj 2012

@katyxq težká otázka... Můžu napsat za sebe - u staršího syna, kde vadilo jen mléko v tomto věku, jsem do toho nešla, přišlo mi to zbytečné. AC mléko nebyl pro mě problém kupovat i bez receptu. U mladšího, vzhledem k tomu, že těch potíží má víc, tak jsem testy nechala udělat, když mu bylo 9 měsíců - a samozřejmě nic nevyšlo, nicméně jsme se s naší skvělou alergoložkou shodly, že prostě není nic lepšího než eliminačně expoziční metoda (ona se dobře zná s Fuchsem). Takže je to na Tobě, ono na odběr prckové rychle zapomenou, horší je udržet je v klidu při těch kožních testech.
Nicméně minimálně po tom roce a půl věku bych to absolvovala, aby se pohlídaly případné inhalační alergie, které už vycházejí dost spolehlivě.

katyxq
4. máj 2012

@luthien.k Díky za odpověď 🙂, tak to nechám po tom roce a půl, dřív bych ji nechala testovat, jedině pokud by malá reagovala na kdeco, až začnem s příkrmy.

moncicip
4. máj 2012

Ahojte uz dlhsie som tu nebola. Maly ma zajtra 8mesiacov a ja uz neviem co nove mu mozem dat papat, ma pocit ze dookola papa to iste. Jogurty ani podobne veci nemoze, piskoty neviem ci mze, som zufala.
Ak niekto viete poradte co vsetko mozeme jest. Dakujem za odpovede.

luthien.k
4. máj 2012

@moncicip může jíst vše, na co nemá reakci a co je zaváděno alespoň 4 dny po sobě 😉 Kromě slaného, kořeněného, tučného masa, sladkostí, medu, koncentrovaných šťáv... 😉

luthien.k
4. máj 2012

@katyxq taky bych to tak udělala 🙂

moncicip
4. máj 2012

@luthien.k Len ja som dakde citala ze pri alergii na BKM zvykne casto byt aj alergia na vajecny bielok, tak mu nedavam ani nic kde su vajcia.

luthien.k
4. máj 2012

@moncicip to je nesmysl, při alergii na BKM se nedoporučuje sója, ovčí a kozí výrobky, kvůli riziku zkřížené alergie nebo souběhu alergií (se sójou). Bílek je sice alergen, ale nemá s BKM nic společného, čili pokud se opatrně zavede a nevadí, není důvod ho nedávat.

moncicip
4. máj 2012

@luthien.k Ja som zrovna dnes citala ze do roka sa deto, s alergiou na BKM nemaju davat vajcia ... tak teraz fakt neviem. Ty davas alebo kedy si zacala davat bielok?

luthien.k
4. máj 2012

@moncicip a kde jsi to četla? Ono na netu nebo v časopisech se najde spousta nesmyslů 😉 Alergie na vejce nemá nic společného s alergií na BKM, jsou to naprosto odlišné alergeny a když vadí BKM, vejce vadit nemusí a naopak (i když samozřejmě může vadit oboje, ale není to pravidlem). Já jsem druhému synovi zkusila zavést bílek před rokem věku (asi v 9m), ale měl na něj bohužel reakci. Tomu prvnímu později, protože před pár lety byly trendy ještě jiné.

moncicip
4. máj 2012

@luthien.k Neviem presne, ale hodila som si to do google a tam mi to vyhodilo nejake linky a v jednom z nichsom to nasla. Tak mozno skusim aj ja.

venika86
5. máj 2012

zdravím všechny maminky 🙂 Mám na vás dotaz. Mám pocit, že malému nedělá dobře, když jím mléčné výrobky ☹ má po nich hrozné bolení a šíleně křičí. Dnes jsem neodolala točené zmrzlině a pak tu šíleně ječel. Myslíte, že to může být ta intolerance laktózy nebo něco podobného? Mám zajít za dr nebo jen vysadit to mléčné? A čím popřípadě nahradím vápník atd??? Díky za odpověď 🙂

luthien.k
6. máj 2012

@venika86 určitě zcela vysadit vše mléčné alespoň na 14 dní jako testovací dietu. Pij hodně reis drink calcium z DM drogerie, to na dobu diety jako náhrada vápníku stačí, pokud by dieta byla dlouhodobější, je třeba to více řešit. Intolerance laktózy to není určitě, protože mateřské mléko přirozeně obsahuje laktózu stejnou, jaká je v kravském mléce.
Máte v rodině jakékoli alergie, astma, ekzémy? Pokud ano, tak je pravděpodobnost, že jde o alergii na BKM, vyšší. Nicméně řada dětí netoleruje BKM i díky nevyzrálosti svých střev a během pár měsíců se jim to upraví (a dieta tomu hodně pomůže).

lili24
6. máj 2012

Ahojte maminy, pridám sem aj sa našu skúsenosť s alergiou na BKM. Pred viac ako dvomi mesiaci sa mi mladšia dcérka len tak vyhádzala na líčkach, kúpila som biodermu atop a prešlo to. o pár dni znovu ale aj na ručičkách, brušku, nožičkách...tak sme zbehli na kožné, dali nám zarábanú masť, fenistil a do týždňa to prešlo. Potom sa jej ekzém objavil znova ale už v tom horšom štádiu a hrozne ju svrbel. Išli sme na imunológiu a tam nám potvrdili alergiu na bielkovinu KM :( . Teraz je na diéte, nepapá nič čo obsahuje mliečko, máme tak byť cca 1 mesiac (čiže ešte asi dva týždne) a potom postupne zaraďovať kyslomliečne jogurty a syry....a vlastne na toto som sa vás chcela aj opýtať, či ste sa s takýmto postupom stretli aj vy?? ...že jej mám postupne pomaly zaradiť do stravy mliečne výrobky....ekzém máme "vyliečený", dostali sme zarábanú masť na kožnom a o dva dni mala kožičku krásnu ako novorodenec a už ju vôbec nesvrbí...budem vám vďačná za vaše komenty, som v tomto úplný nováčik 🙂

lili24
6. máj 2012

a ešte som vás chcela požiadať o vysvetlenie našich výsledkov -
KM IgG 46,50 zvýšené, IgA v norme
IgA kazein negat IgG 2,32 pozit
Iga IgG laktoza negat

🙂 ďakujem
chcela by som iba vedieť, či je to veľmi "zlé" alebo nie 😉

bohuli
6. máj 2012

@katyxq Se divím tomu lepku? Já se o něm radila přímo s imunoložkou ( říkala, že teď už kvůli tomu absolvovala asi 3. seminář ) a jsou nové studie, že je jej nejlepší zavádět mezi ukončeným 4 - 7 měsícem. Samozřejmě postupně a po troškách, třeba jen lžička lepkové kaše do kaše bezlepkové. Mezi 4-7 měsícem se údajně nejlépe navozuje tolerance k potravinám a zavádění lepku po 7 měsíci riziko celiakie nesníží, ba naopak. Samozřejmě je k tomu ještě ideálně kojit, což už je bohužel u nás pasé.

katyxq
6. máj 2012

@bohuli Však my se na lepek vrhnem hned, jak se dá malá do kupy po tom očkování, vidím to možná už na středu, protože dneska už hlenů ve stolici měla Šárka o dost míň a krvavé nitky už vůbec ne 🙂, tak ještě trochu počkám, ať má střeva co nejvíc v pořádku. Na info od doktorky o příkrmech peču (a letáčky od Hami a Nestlé už malá úspěšně rozcupovala, také hezky barevné byly 😀) a udělám to dle svého nejlepšího svědomí 😉.

luthien.k
6. máj 2012

@lili24 tyto protilátky nevypovídají o ničem, je to jako hodit si korunou, o alergiích vypovídají specifické IgE protilátky.

luthien.k
6. máj 2012

@lili24 a ta míchaná mast - byla s obsahem kortikoidu? Pokud je potvrzena alergie na BKM, tak se BKM podle mých informací a zkušeností má vynechat půl roku, aby imunita "zapomněla", že neadekvátně reaguje a až poté opatrně zkoušet.

martinka05
6. máj 2012

@lili24 podľa mňa je tiež skoro zavádzať po mesiaci mliečne výrobky, my sme na diéte už tretí mesiac

meggieerika
7. máj 2012

Ahojte.......ako sa u vasich deti prejavila ta alergia na BKM????? Mojmu malemu (ma 9 a pol mesiaca) to zistili teraz ked mu robili testy, kvoli prieduskam.......a z testov vyslo ze ma bronchialnu hyperaktivitu, alergiu na BKM a znizenu imunitu.......na nozickach ma take suche do cervena flaky.....zeby reakcia na mlieko??? nie je tolen z toho ze tu stvornozkuje ako mala duracelka???? ci ho to svrbi alebo nie mi on este nepovie 😅 Povedali mi, ze tu alergiu moze mat z toho ze papa UM Nutrilon AR............. bol kojeny len tyzden, v nemocnici, potom som uz mlieko nemala.............diky

katyxq
7. máj 2012

@meggieerika Alergie na BKM se může projevovat různě - jedním nebo více příznaky: průjem, koliky, zvracení, hleny či krev ve stolici, ekzém, kopřivka, otoky, dušnost, kašel, rýma, časté nemoci dýchacích cest, nechutenství, nepřibírání, chudokrevnost, vzácně anafylaktický šok.
Pokud má alergii na BKM, tak nesmí nic z kravského, ovčího a kozího mléka (ani jogurt, máslo), hovězí maso, nejlépe ani sóju. UM s plně naštěpenou bílkovinou (HA jsou málo štěpené) - Nutrilon allergy care, silní alergici čistě aminokyselinový Neocate. U všech potravin je nutné číst složení - vadí cokoliv mléčného, syrovátka, kasein, kaseinát - pozor hlavně na pečivo, uzeniny, cukrovinky, margaríny (ale to nejspíš ještě zdaleka nejí).

katyxq
7. máj 2012

@meggieerika Nutrilon AR nemá BKM naštěpenou - @luthien.k snad poradí néjakou antirefluxní alternativu bez BKM.

monika1279
7. máj 2012

Ahojte, mojej Timke sa v siedmom mesiaci urobili na ručičkách také suché fľaky, teraz ked má už 9 to má červené ma to na nožičkách a brušku a líčka ma stále také suché.Boli sme u kožnej ale to je taká lekárka že nemám slov, dáva nám stále masti na premastenie a povedala mi že vyzerá to na atopický ekzém.Takže tento týžden ideme k druhej kožnej.Može sa táto alergia na bielkovinu prejavovať aj takto?A ak ma túto alergiu predpisuje lekár mlieko?

katyxq
7. máj 2012

@monika1279 Prostuduj pečlivě tuto sérii članků http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... , tam bys měla najít většinu důlězitých věcí 😉, včetně toho, že to alergie na BKM být může (a je to i celkem pravděpodobné).

ivka144
7. máj 2012

@lili24
@venika86
@meggieerika
Je vela potravin, ktore maju viac vapnika ako mlieko. Mak, orechy, rozne semena, pazitka maju na 100g niekolkonasobne viac, ale zas 200g mlieka vypijes ako nic a 200g pazitky len tazko🙂 Ale porovnatelny obsah vapnika maju aj fazula, soja, brokolica, spenat, kel, cinska kapusta.

My malemu od roka davame ryzove mlieko (existuje aj take s kalciom, dostat v DMku), zle toleroval akekolvek tie HA UM.
Alergia sa mu prejavovala velmi silnym ekzemom, ale aj brusko a kakanie bol problem, ktovie, ci to nemalo vplyv aj na dlhotrvajuci reflux...

Osobne si myslim, ze po mesiaci bezmliecnej diety sa nic nezmeni. To by musela byt super mini alergia. Skor to moze byt zaujimave ako test, tusim to niekto tu pisal, ze po mesiaci zaviest mliecne a sledovat reakciu, na potvrdenie alergie.
Nam doktorka slubovala, ze dame maleho dokopy a casom bude moct jest vsetko. Tak teda doteraz sa neda ani kozie, ovcie mlieko, ani maslo ani nic. Osobne si myslim, ze to ma viac ci menej dozivotne. Nevadi. Ved komu uz mlieko robi dobre...

Drzim palce vsetkym.

katyxq
7. máj 2012

@ivka144 Jojo - ty potraviny bohaté na vápník jsou v posledním (9.) díle toho seriálů článků, co jsem výš dávala odkaz 😉.
Vápník z kravského mléka se prý špatně vstřebává kvůli nevhodnému poměru vápník, hořčík, fosfor.

U nás měla dieta vliv už po pár dnech, koliky byly pryč, ekzém mizel 3 týdny a přitom malá reaguje fakt silně - hned druhý den po tom, co sním mléčné nebo i jen hovězí polévku, tak má šílenou koliku, hleny ve stolici, dokoce i nitky krve, pópár dnech jí vyskáčou pupínky.

ivka144
7. máj 2012

@katyxq Aha, prepac, necitala som toho vela z prispevkov....

Inak mne sa zda, ze nam hovadzie nevadi, aj ked bezne neje, ale obcas polievka, obcas masko, ked babka urobi raz za sto rokov. Co je aj cudne, kedze alergia je strasne silna.