Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
22. aug 2013

@dejka77 na pomazánku stačí rozmixovat vařené maso se zeleninou, například s brokolicí a ochutit například Solčankou. Nebo si najít recept na hummus a upravit podle toho, co dítko může. Dobrá je i domácí šunka, recept mám v blogu.

janetinka
4. sep 2013

@luthien.k Mala bola rok na diete pretoze mala v krvi zvysene protilatky na BKM a vaj.bielok- mala atop.ekzem (a to bola plne kojena). Vo veku 2 rokov sme zacali zavadzat vsetko, takze papa vsetko postupne, hoci mlieko samotne nepije ani vajicko jej nechuti, ale v hlavnom jedle jej to nevadi. Mava uz pol roka zapchy a zadrziava stolicu aj 4-5 dni, Je to stale ta alergia? Kolko mesiacov mame zase drzat dietu aby sme zistili, ci je to naozaj tou alergiou? Vdaka moc

luthien.k
4. sep 2013

@janetinka zácpa jako projev alergie je dost raritní, i když se to může stát. Já bych spíš navrhovala jinou věc - upravit zažívání jako takové. Jaký má jídelníček? Bere probiotika?

slzinka23
4. sep 2013

@barbade Ahoj, my máme ten istý problém.. Hlien v stolici už od narodenia.. Nik nič neriešil.. Neskôr sa môj malý začal vyhadzovať, rôzne exzémiky po tváričke a krku... Odmietal papať mlieko... Aj celkovo odmietal papať... Veľmi málinko priberal a nik nič neriešil a pritom som každý mesiac s ním chodila na gastro k primárovi... Až na moje naliehanie a vzhľadom na rozširovanie exzémov nás lekárka vypísala na imuno-alergo,kde malému zistili alergiu na KB... Predpísali nám Nutrilon Allergy Care, no malý odmietal aj toto mliečko a ani pri tom mu nezmizli exzémiky, tak opäť som sa sama na vlastnú päsť vybrala k alergologičke,že to nie je možné... A na moje žiadanie nám predpísala Neocate... Síce ani teraz nevypije bohviekoľko mlieka, no aspon s chuťou.. A aj exzémiky sú preč a síce papá mliečka menej ako iné deti, no papá zeleninku, mäsko a to s chuťou, pritom mi predtým odmietal papať aj to.

janetinka
4. sep 2013

@luthien.k Brala probiotika, ale neviem ako dlho su potrebne, brala ich cca 2 mesiace? Rozmyslam, ci mam kupit vlakninu z lekarne, lebo Psyllium nam neodporucala farmaceutka, ze to pre take male deti nie je vhodne (dcerka ma 2 roky a 10 mesiacov) Neviem co este jej davat. Asi sa vratim aj k rybiemu tuku, pila ho asi rok (medzi 1. a 2.rokom veku). Ovocie papa 1-2 na den, zeleninu surovu nechce, 1 jogurt zje na den. Pije len sladene- cistu vodu nechce, tak jej riedim stavu z kompotu alebo caj s medom. Lizatka len z hroznoveho cukru. No ranajky su zle- to viem, lebo nic nechce tak vacsinou rozok so sunkou. Kazdy den ma polievku na obed, pohyb ma.

tinki
4. sep 2013

@janetinka ahoj..niektoré detičky mávajú zápchu z toho, že schválne zadržiavajú stolicu. A to robia preto, lebo sa boja pustiť do nočníka, alebo do záchodu..Neodplienkovali ste sa v tom období, keď začala zadržiavať? Neviem prečo, ale mnoho detičiek, aj moja mladšia mala, majú hrozný strach vykakať sa do záchoda..

luthien.k
4. sep 2013

@janetinka nene, vlákninu určitě ne, ne v té podobě, co se dává dospělým, ta by mohla situaci spíš zhoršit. Probiotika jsou potřeba dlouhodobě, takže ty bych vrátila určitě a vyšší dávky, například 2 - 3 odměrky Infants dophilus plus denně. Výborné schéma na upravení zažívání je: ráno ovesná kaše s ovocem a drcenými semínky, svačina jogurt a k tomu kousek ovoce, pečiva, oběd jeden díl maso (nebo jiný zdroj bílkovin - luštěnina, vejce...) a k tomu dva díly vařené zeleniny a jeden díl přílohy, odpolední svačina kousek pečiva s pomazánkou (rybičková, luštěninová, vajíčková atd.) a k večeři hustá polévka s trochou zavářky. Podobně jsme to řešily už už více dětí se zácpou a v kombinaci s probiotiky to vždy mělo úspěch. K tomu samozřejmě co nejvíc pít. Rybí tuk klidně dávat též, s tukem obecně nešetřit, zdravé tuky děti velmi potřebují (máslo, nerafinované za studena lisované oleje tepelně neupravené - hlavně olivový, avokádový..., klidně i trochu toho sádla do vaření snesou 🙂)

Jinak i psychické to samozřejmě může být, jak píše @tinki 🙂

janetinka
4. sep 2013

@tinki ano, priblizne v tom case sme aj odplienkovavali ale zaroven sme zacali zavadzat mlieko a vajce do vyzivy
@luthien.k A detska vlaknina? Muz ju objednal v lekarni dnes, ze zajtra im pride, tak vyskusam, lebo kamaratkinej dcerke to udajne pomohlo. Dakujem za tip na probiotika, zatial sme mali len biogaiu. A tiez skusime aj tento jedalnicek, dufam, ze mi to zje ;) O mesiac ide do skolky, tak sa jej pokusim to travenie napravit.

luthien.k
4. sep 2013

@janetinka já pro přidávání vlákniny dětem do stravy nejsem, pokud jedí vyváženě, mají jí dostatečně, a to jak té nerozpustné (z obilovin), tak té rozpustné (z ovoce a zeleniny).
BioGaia je už hodně slabá pro tento věk.

berynka
6. sep 2013

Ahoj, můžu mít dotaz ohledně vhodné kaše, pokud má dcera (necelých 6 měsíců, téměř plně kojená) pravděpodobně nějakou formu alergie na BKM (nebo mléko)? Objevila jsem Sinlac, ale to jí moc nejede a pak mají většinu kaší, že jsou mléčné, nebo se rozdělávají ve mléce. Nevíte náhodou, jakou by bylo možné ještě dávat, aby to nevadilo?

luthien.k
6. sep 2013

@berynka Sinlac není vhodná, obsahuje karob a asi 30% alergiků na BKM reaguje i na karob, navíc obsahuje cukr, což je vůbec nevhodná ingredience pro prcka (a proč se alergikům doporučuje, to se mě neptejte). Kaše doporučuji dělat přímo z obilovin - rýžovou, jáhlovou, pohankovou... Rozvařit s vodou nebo třeba napůl s rýžovým mlékem (dodá lepší chuť, obsahuje přirozeně se vyskytující cukry, vzniklé fermentací), rozmixovat, přidat kokosový olej (do kaše vždy patří i tuk, sacharidové jídlo by se nikdy nemělo jíst jen tak samotné, ale vždy s bílkovinou nebou tukem, nejlépe obojím). Lze jí udělat i hustou a doředit mateřským mlékem.
Pokud si maminka mermomocí chce ušetřit čas a chce kaši instantní, tak jsou nemléčné kaše dětské (rýžová Hipp, rýžová nebo kukuřičná krupička od Nestlé, rýžová Hami, jáhlová Babylove atd.) a nebo nemléčné instantní kaše ze zdravé výživy (různé obiloviny - zn. Nomina, Naturálka atd.) Opět do vody, rýžového mléka nebo s MM.
Ještě jedna poznámka - děti mívají problém s trávením složitých sacharidů, a to až cca do jednoho roku věku. Proto já nejsem moc pro podávání kaší mladším dětem, spíše na obiloviny zvykat postupně, nejlépe ji dávat na snídani, ne na noc - sacharidové jídlo není na noc moc vhodné, hodně dětem dělá i problémy ho trávit a mají bolení. Ideální jídlo večer je hustá maso-zeleninová polévka nebo zeleninová s vajíčkem - prostě s bílkovinou, kterou dítko toleruje.

michamicha
6. sep 2013

@luthien.k Káťo, co myslíš? Původně to měla jen v obličeji, ale včera se osypala i na bříšku. Na rukou a nohou nic. Když to měla na tom obličeji a na krku, tak jsem myslela, že jsou to potničky, protože to vypadalo jako potničky, ale tohle už moc jako potničky nevypadá 😒 fotka je ze včerejšího večer, dneska už to tolik nemá...

berynka
6. sep 2013

@luthien.k díky! Já právě jinou, která by neměla vadit skrz tu alergii nenašla a taky mi bylo divné, že je obilná 😒 . Ty nemléčné právě v návodu mívají, že se rozdělávají v mléce (MM bych tolik neměla). Tak voda nevadí?

Kdybych dělala normální kaši, můžu teda použít třeba to rýžové mléko, co prodávají v DM?

michamicha
6. sep 2013

@berynka nemléčnou rozdělat klidně ve vodě nebo v reisdrinku 😉

berynka
6. sep 2013

@michamicha super, děkuju 🙂

jonas17
6. sep 2013

Ahojte...ja som nejak podvedome túto tému čítala pravidelne, akoby som tušila, že sem patríme. My sme nemali žiadne problémy, až v troch rokoch dcéra dostala prvé žlté sople, ktoré sa síce vyliečili bez liekov, ale ostal jej taký čudný kašeľ, suchý, sem tam do mokra.Kašľala pár minút denne, niekedy v noci, niekedy ráno, hocikedy cez den...nevedela som prísť na to, čo s tým súvisí. Stále sa kojíme, kravské mlieko som prestala používať dávno do varenia, ale smotana, šťahačka na koláčik, tvaroh, či bryndza sa u nás jedla. Hlavne na jar, ked sme prestali kupovať údeniny, na chlieb maslo a vyrábala som doácu Lučinu, sme to jedli takmer denne. A v tom čase začali problémy. My sa stále kojíme. Krčiar nenašiel žiaden problém, poslal nás na gastro, ale kedže viem, že tam nám veľa nezistia, na odporúčanie kamarátky sme išli na EAVdiagnostiku. A tam nám vyšla alergia na všetky živočíšne mlieka, okrem iných vecí, ako sú orechy, banán, jablko, kivi, hruška, ananás, kuracie, kačacie mäso, diviny, fazuľa, zemiaky, peper, biely cukor a ocot.Tak držíme diétu. Kašlala 4 mesiace a nakoniec zachrípla, až do laryngitídy. teraz je to dobre, nekašle, hoci ešte hlas nemá úplne čistý. Nechápem, čo dokáže mlieko narobiť..No a nastúpila teraz do školky, kde nám povolili nosiť stravu.U nich je kravské mlieko na dennom poriadku. Dnes syr na chlebe a tvaroh na obed...

luthien.k
6. sep 2013

@michamicha no Míšo, nevypadá, já bych to tipla na seborrhoickou dermatitidu, ale kožní vás asi nemine, aspoň kvůli té diagnóze ☹

carrie84
16. sep 2013

Dievcata,
viete mi povedat, pls? Nutrilom allergy care sa da kupit aj bez predpisu? Cena bez predpisu je cca. 13e za krabicu? Ci len na predpis? Vdaka

z.u.z.k.a.
16. sep 2013

Da sa kupit aj bez predpisu.

kaselka
19. sep 2013

@carrie84 Dá, v lekárni Doktor Max máš so zákazníckou kartou dokonca zľavu 10% tuším už je zľava jednotná pre obe poisťovne. Registrácia je minútová záležitosť. (kedysi to bolo Dôvera tuším 12% a VšZp. 10%) Na predpis je cena okolo 7€. Ale ak je dieťa staršie budeš potrebovať výnimku zo zdravotnej poisťovne na zákl. doporučenia lekára (asi len alergológa) Nám ju schvaľovali skoro 2 mesiace na 1/2 roka. Potom celý proces znova. Max. však do veku 3 r. dieťaťa.

pillinka
20. sep 2013

@luthien.k ahoj luthien, dcerka je alergicka na kazein (IgE alergia), posledny expozicny test v nemocke pred 8mesiacmi pozitivny, nahodne pozitie tvrdeho syra eidam v minimalnom mnozstve pred 3 mesiacmi pozitivne. Mala teraz zjedla asi 1 polievkovu lyzicu obycajneho masla a je bez reakcie (odskusane mam bez reakcie iba maslo ghee). Prosim Ta, myslis, ze uz kazein v malom mnozstve mozno znasa? Obycajne maslo by kazein malo obsahovat, nie? Nevies nahodou, co by teoreticky bol dalsi krok v mnozstve kazeinu po masle? Tvaroh ma tusim kazeinu velmi vela, ale napr. nejaky syrtypu lucina alebo jogurt - ma to ovela viac tejto bielkoviny? Ci neskusit podat minimalne mnozstvo alebo aspon potriet pery? Dakujem krasne!

luthien.k
20. sep 2013

@pillinka ano, obyčejné máslo obsahuje pár procent bílkovin kravského mléka všetně kaseinu. Pro expoziční test bych si určitě nevybrala ani tvaroh ani jemu podobné výrobky (a nedávala bych je ani poté, co by BKM prošla expozičním testem - obecně nejen pro atopiky doporučuju z mléčného jen to zakysané a fermentované - jogurt, zákys, tvrdé sýry - a pak samozřejmě máslo, ghí je úplně super, nejlépe od kraviček na trávě pasených, pak obsahuje podceňovaný vit. K2), ale určitě mléčný výrobek v jeho zakysané formě, ideálně bílý jogurt. Potřela bych nejprve tvář nebo předloktí a když do 20 minut OK, tak potom potřela kolem pusiny a až poté zkusila dát olíznout lžičku a kdyby do druhého dne bez reakce, dala bych ochutnal 1 lžičku a další dny navyšovala.

luly13
20. sep 2013

@luthien.k snazila som sa zmenit jedalnicek krpca,aby sa nelchal len ovocim a kasami. No nasiel prevelke zalubenie v avokade a rajcinach. Na veceru zje polku avokada, celu rajcinu len taky lupot(zeleninove polievky stale nie,to som rada,ked aspon nieco zje na obed,maso vypluva a najde vsade). Ovocne vyzivy sme vylucili uplne,dostava kusy sezonneho ovocia do ruky na hryzenie. Rano nomina kase s jablkom,ci hruskou(plus daky olej). Zaujima ma,ake mnozstvo avokada je akceptovatelne pre rocne dieta a tiez kolkokrat moze dostat vajecny zltok za tyzden.(btw ked som nebola doma,muz mu podla "mojich instrukcii" dal na veceru vajicko. No cele aj s bielkom. Reakcia ziadna. Vyslusat radsej aj druhykrat,ci nepokusat? Vdaka (@katyxq )

luthien.k
20. sep 2013

@luly13 pokud avokádo nedělá problémy (ono obsahuje hodně histaminu, když je pěkně zralé), tak bych ho neomezovala, protože je velice zdravé a výživově hodnotné. Rajčata mají opět hodně histaminu a citlivé děti na ně mohou reagovat (vyrážkou, zažívacími potížemi...), ale pokud nedělá problémy, tak fajn. Žloutek bych se nebála obden, u dítěte, co nemá žádné potíže s tolerancí potravin, klidně denně, ale u alergiků raději u těch častějších alergenů to nepřehánět a dávat cca 3x týdně, pokud nereaguje na bílek, tak bych s klidem dávala i celé vejce do jídla 🙂 Vyzkoušela bych to nejprve systematicky aspoň 4 - 5 dní po sobě, aby byla jistota, že tam alergie na bílek není. Jinak super změny 🙂

carrie84
20. sep 2013

@kaselka - vdaka za info 🙂 My mame schvalenu vynimku na neocate advance, ale jednoducho to mnozstvo, co schvalili nestaci. Predtym mala mala nutrilon allergy care, tak kupim ten.

pillinka
25. sep 2013

recept pre alergikov na BKM+bezvajecny: http://www.toprecepty.cz/recept/26137-vlacny-am... odporucam 🙂

papierovazita
25. sep 2013

Moja kamaratka zazila velmi perne chvile so svojou dcerkou, ked jej dala mliecnu kasicku. Mamicku vzdy velmi boli, ked dietatko trpi. Skoda, ze sa to neda nejako vopred zistit :( Tu o tomto soku so Saskou to vsetko opisala http://www.ukulele.sk/blogy/sok-po-jednej-lyzic...

luthien.k
25. sep 2013

@pillinka znám, výborný 🙂 Akorát pro atopiky, kteří si hlídají i histamin, to není moc vhodné kvůli tomu kakau...

danielahe
28. sep 2013

@luthien.k Ahoj mam na tebe velkou prosbu, meli jsme BKM, v 10 mesicich mi zacal snaset maslo, lucinu obycejne detske mlicko. Krev nam vysla, ze mame hranicni kasejn, ale jeste negativni a nejake Ige nebo neco takoveho trosku zvysene hodnoty, na to mi pani doktorka rekla, ze to je dobre, ze tyto hodnoty lezou nahoru, treba po nemoci. Ekzem se nam uplne vytratil, zadna loziska nic. Zacal bastit bile peci a vse ok, vajicko dostal pouze zatim v pecivu, ale samotne ne a bylo vse dobre, je to uz mesic, co papa skoro normalne....pred 4 dny se mi lehce osypal kolem pusinky a trochu se to rozlezlo a ne a ne se toho zbavit. Myslim si, ze je to alergicka reakce, ale netusim na co, muze se po mesici objevit problem mlikem ci jinou potravinou? Jsem uz z toho nestatstna. Malej je ok a asi ho to nejak nesvedi nebo neboli, pokud bys potrebovala klidne vyfotim.predem moc dekuji za odpoved a omlouvam se za roman.dekuji My meli dietu bez mlika, vajicka, psenice a kureciho.

bera28
28. sep 2013

Ahoj, potřebovala bych poradit. Synovi (5,5 roku) se ve 3 letech po rotavirové infekci projevila ABKM, měl průjmy a ekzém. Vyšetřen u Dr. Fuchse a na gastru u Dr. Fruhaufa. Eliminace veškeré mléčné bílkoviny i laktózy ze stravy, vč. hovězího masa. Pravidelně chodí na kontroly. Během těch 2,5 roku ekzém úplně zmizel, průjmy přestaly. Minulý měsíc mu omylem dali ve školce hovězí vývar - samozřejmě měl ještě ten den střevní problémy. Nicméně jsem s ním byla minulý týden na kontrole na gastru, Dr. doporučil zkusit nasadit jogurty a tvrdý sýr. Zatím toleruje bez jakékoliv reakce. Můj dotaz zní: mám to chápat tak, že na takto upravené mléko reagovat přestal, ale ostatní (tj. klasické mléko ve výrobcích i samotné) bych dávat neměla? Co je ještě možné k jogurtu a sýru přidat tak, byla vysoká pravděpodobnost tolerance? Díky moc.