Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luly13
27. okt 2013

@luthien.k no momentalne ide o to,aby som vypla aj ja 😀 . Tak asi mlady pan bude mat smolu.bud zje sklicka,alebo.. aj tak teraz je viac je na mm.idu mu stolicky,takze pevnu stravu odmieta skoro uplne.

@demo No budem to musiet zistovat.ideme do tatier,do permonu. Tak snad za tu cenu aj prave maslo davaju 😀

hevanka
28. okt 2013

Maminky, nemáte, prosím zkušenost, jak je to se složením Nutrilonu Allergy Care 2? Syn (18měsíců) má prokázanou alergii na kravské mléko. Zkoušela jsem omezit mléčné výrobky na cca 3 týdny a bylo poznat velké zlepšení, pak jsem si vyžádala krevní testy a ono se to potvrdilo... teď je komplet bez kravského mléka cca měsíc a po ekzému ani památky a stolice se taky upravila. Minulý týden jsem byla v gastro poradně a doktorka mi doporučovala, abych dávala ten Nutrilon AC, ale když jsem pročítala složení, je tam uvedeno, že obsahuje laktózu.
Nějak se mi nezdá mu ještě v roce a půl dávat toto mléko, jestli je tam laktóza, nechci mu dávat nic, co mu bude zase škodit. Jinak bílkoviny má normálně z jídla. Nevíte, jak to je?

luthien.k
28. okt 2013

@hevanka laktóza nemá s mléčnou bílkovinou nic společného, ta nevadí, ale silným alergikům na BKM vadí toto mléko z důvodu, že se vyrábí z kravského mléka (těch je ale málo, asi 5% z alergiků na BKM). Jinak pokud UM normálně nepotřebuje, nejsem pro to ho dávat takto starému dítku - bílkoviny, vápník, sacharidy i tuky, které UM obsahuje, se dají ohlídat i jinou pestrou stravou a vitamíny jsou do něj dodávány uměle, já preferuji jejich příjem v přirozené formě.

hevanka
28. okt 2013

@luthien.k Aha, díky. Já v tom právě ještě trochu tápu. Pediatrička moje podezření na alergii stále zpochybňovala a přišlo mi, že vubec neví o čem mluvím ( už jsem ho registrovala jinam), takže jsem sama hledala příčinu a našla. Při dodržování diety je zcela bez problémů a teď zase hledám, co bude jíst .... právě si taky si myslím, že pestrá strava je lepší než UM.

Já myslela, že kravské mléko obsahuje BKM a laktózu. A je možná alergie na BKM nebo jenom na intoleranci laktózy nebo prostě na kravské mléko celkově. Víš, pediatrička mi nebyla k výsledkum krve nic říct a v gastro poradně doktorka zase říkala, že krevní testy nejsou duležité, že důležité je, že jsem přišla na to, co mu vadí.

Ve výsledkách krve bylo právě napsáno alergie na kravské mléko, tak jsem měla zato, že mu vadí vše i laktóza.

luthien.k
28. okt 2013

@hevanka intolerance laktózy je jiný problém, to není ve střevech dostatečné množství enzymu k jejímu trávení, ona "kvasí" ve střevech a způsobuje to jen a pouze zažívací potíže - bolení, nadýmání, průjem... Příznakem není ekzém. Samozřejmě mohou být dítka, co mají problémy oba, ale není to vůbec časté. Pokud bys chtěla UM na oba problémy najednou, tak je to Nutrilon alergy digestive care či Nestlé alfaré. Jinak je skvělé, že jsi sama přišla na to, co vadí, o dost méně skvělé je, že (jako dost často) nebyl pediatr nápomocen, přitom může různými formami alergie na BKM trpět až 10% kojenců...

hevanka
28. okt 2013

@luthien.k Jo, je to smutné, že jsou v dnešní době pediatři, kteří nemají potřebu se vzdělávat. Já jsem sbírala informace postupně (nejdříve o ekzému) a pak jsem zjišťovala další a další informace (a že jich na netu je 🙂 ) A pak to do sebe začalo všechno zapadat a bylo jasno.... je mi líto maminek, které se k těmto informacím nedostanou a pediatrem jsou neustále ubezpečování, že je zcela běžné, že z toho dítě časem vyroste. Kolikrát jsem musela v ordinaci jen nevěřícně kroutit hlavou.
Vidíš, to jsem se ani nevšimla, že existuje i ten digestive care, ten by byl asi vhodnější. Ale budu se snažit mu vymyslet pestrou stravu a ještě to proberu s novou pediatričkou (ta je pokrokovější 🙂), aby nebyl o nic ochuzen.
Mám totiž u toho UM strach, že mu nebude chutnat nebo mu nesedne ( a co pak s plnou krabicí a vzorky se prý k těmto druhům nedělají), četla jsem, je mírně nahořklé, syn teda nemá problém s jídlem, sní všechno, ale koupila jsem mu ovesné mléko od Alnatury a to kroutil hlavičkou, že tohle ne a poznal to i v kaši. Ale jinak třeba rýžové má moc rád. Ale stejně bych to viděla, že pokud to koupím, tak leda na rozjezd než se trochu v těch potravinách trochu zorientuji.

lucikan
5. nov 2013

zienky, prosim vas ako j to s tymi protilatkami proti kravskemu mlieku? Mam v rukach cerstve vysledky syna, retest po roku na BMK diete (posledny mesiac a pol mal zataz) a jedine pozitivne ma " protilatky proti kravskemu mlieku IgM". Na internete som nasla ze to svedci len o tom, ze dieta pozna bielkovinu mlieka, nie ze je alergicke. Viete mi prosim da trochu osvety v tomto? Doktorka vravi, ze jasne, je alergicky.

luthien.k
5. nov 2013

@lucikan bez eliminačně-expozičního testu nelze alergii ani potvrdit ani vyloučit, rozhodně bych se neřídila tímto výsledkem.

lucikan
5. nov 2013

@luthien.k a toto je prosim ta pravdive, tak ako som to nasla - "ze to svedci len o tom, ze dieta pozna bielkovinu mlieka, nie ze je alergicke"?
Som tak zmagorena teraz, ze mam chut so vsetkym prastit a ist s deckami do mekacu ☹ 😖, nevladzem. Mas prosim ta stale ten stop stav co avizujes na svojej stranke?

sante81
6. nov 2013

chcela by som poprosit o radu, v 32 rokoch mi zistili ze som alergická na kravské mlieko. dala som si robit testy z vlastnej iniciatívy, lebo uz roky mavam problémy s dusením, kaslom, nemôzem dychat, všetky vysetrenia boli vzdy ok. viete mi poradit čo mám , nemám vylucit zo stravy, doktorka mi dnes po telefone povedala ze som alergická len na to mlieko, ale dalej nič viac. môzem jogurty, syry, maslo? alebo si mám dávat pozor aj na chlieb, tatarku? nemám teraz čas čítat všetkych 195 strán, mam 2 deti a teraz obe momentálne choré, dakujem za radu

betelgeuzz
6. nov 2013

@sante81 tady je takový souhrn https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko/, bohužel vyloučit jen mléko nestačí, musí se vše, co obsahuje bílkovinu kravského mléka, takže všechny mléčné výrobky a u ostatního číst složení, protože třeba i některé pečivo obsahuje syrovátku. Ze začátku budeš všechno číst, pak se naučíš, co můžeš kupovat. Jinak tatarka není z mléka 🙂

luthien.k
6. nov 2013

@lucikan ano, protilátky IgM o alergii nevypovídají nic. Stop stav mám, cíleně radit nestíhám, jenom co mám čas tady ve fóru...

sante81
6. nov 2013

@betelgeuzz mozno otázka od veci , ale je vysoka pravdepodobnost ze ju maju aj moje deti? alergiu, syn ma 4 roky a dcérka rok a pol. u mna sa to prejavovalo len chorobou, ziadne ekzémy, nič

betelgeuzz
6. nov 2013

@sante81 já zrovna nejsem odborník, abych ti něco radila, jen jsem dala odkaz a trochu vím z toho, jak držíme dietu. Možná odpoví Luth, když tady zrovna je.

luthien.k
6. nov 2013

@sante81 to se nedá vůbec říct, takhle se totiž alergie "nedědí", dětí se dispozice imunity reagovat nepřiměřeně na podněty (atopická dispozice), takže pokud Ty jsi alergik, děti mohou být také alergici, ale také třeba astmatici nebo ekzematici... A nebo také mohou být zcela v pořádku 😉

sante81
6. nov 2013

@betelgeuzz no mne moja doktorka nepovedala nič konkrétne, o strave, ako mam pokracovat dalej, len po telefone sa vyjadrila ze vysledky boli zvysené a mam prestat konzumovat kravské mlieko, ostatné si mam vycucat z prsta. mylím si alergiu na laktozu, čítam googlim uz a uz sa mi to všetko zlieva dokopy, niekde som čítala aj tu tatarsku omáčku, ale neviem uz v akej suvislosti, či to bolo na kyslo-mliečne vyrobky, večer ked deti zaspia, tak sa budem tomu venovat, dakujem za reakciu.

sante81
6. nov 2013

@luthien.k ráno zavolám pediatričke, a spytam sa, ako mam postupovat, či im vezme krv, alebo treba na imunologiu, ale zda sa mi ze syn po vysadení sunaru - ked mal 2a pol roka, od vtedy sme v kuse soplavy, kasel a s nastupom do skôlky sme chory skoro stále, takze niečo tam mozno bude. dakujem

luthien.k
6. nov 2013

@sante81 vzít krev - zbytečnost. Jediné spolehlivé "vyšetření" je eliminační dieta - pokud alergie je (ať už má jakékoli projevy), tak po nejméně třítýdenní dietě by měly příznaky vymizet (někdy je nutná dieta delší, i třeba tři měsíce). Pokud se po té pauze mléčné zavede zpět a příznaky se vrátí, tak se dá považovat alergie za prokázanou. Z testů (krevních, kožních...) se alergie nikdy 100% prokázat nedá, protože výsledky mohou vycházet falešně pozitivně i falešně negativně, je to jen takové vodítko, ale není to diagnostický standard - tím je eliminačně-expoziční test.

jennyska
8. nov 2013

@luly13 @sante81 @betelgeuzz @lucikan @hevanka @demo @modra1 @pillinka @kaja73 @piacere @militeji @venuss @michamicha @danielahe @bera28 @papierovazita @carrie84 @kaselka @z.u.z.k.a. @jonas17 @berynka @slzinka23 @janetinka

Ahoj Maminky,

mohly byste se svou případnou zkušeností s kojeneckou výživou Alfamino a nebo Neocate přispět do naší společné Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady se snažilkama, těhulkama a maminkama tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost, radu, či tip vložíte na https://www.modrykonik.cz/alfamino/ a nebo https://www.modrykonik.cz/neocate/ , pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází se svými dětmi stejným obdobím a zapojíte se i vy do rozšíření informací v knihovničce 😉

Děkuji Vám, že svým příspěvkem pomůžete ostatním!
Pěkný den přeji.
Janča

luly13
8. nov 2013

@jennyska My nic z toho nepouzivame. Popravde ani to nepoznam 😅 .mlady je dojceny a prikrmy varime

@luthien.k bola som na gastre na kontrole medzi dverami,lebo dr musela na lozkove. Ked som jej povedala o reakcii na rajcinu a bielok, tak nas odporucila na alergo. S tym,ze doporucuje kazdodenne uzivanie antihistaminik kvoli ochrane deckeho creva. Az ma striaslo pri tej predstave. Co si o tom myslis?
Btw muz dal omylom krpcovi cele vajce a v noci klasika brutal krutenie, prdikovanie. Ale napr,ked dostal parkrat piskotu od opavie, nevadilo. I ja celych vajec pojem dost. Moze to byt ? Lebo odvtedy som bielok ako taky priamo jemu nedavala. Moze byt,ze cez mlieko tak nereaguje a napriamo ano?

abbie
11. nov 2013

Ahojte, toto nam sposobil naval kravskeho mlieka, ktore som mala nasadit kvoli testom na alergie, presne za tyzden od nasadenia sa takto vyhadzal ... poradili by ste mi, co najviac zaberie na tieto reaktivne vyrazky?
Mlieko som mu uz vysadila.

nany12
12. nov 2013

Ahojte velmi pekne prosim o radu mam 6 mesacnu dcerku a zisitli jej ze je alergicka na mlieko prespisali nam to hydrolyzovane ale vobec mi ho nechce pit ja uz som zufala vypluva ho. Este aj kojim ale z prs si len pocucká z toho sa nijako nenapapá teda myslim na noc lebo cez den papame uz aj príkrmy, Neviem ako ju na to naucit ked ine mlieko nemoze. Tak mame vecer zachvaty placu a ja som uz v koncoch . Je tu niekto kto ma podobnu skusenost a ako ste to riešili dakujem za odpovede.

luthien.k
13. nov 2013

@nany12 zkusila bych rýžové mléko (například Alnatura z DM drogerie) a pokud zachutná, míchat ho s tím hydrolyzovaným a pomalu ho ubírat, až zůstane jenom to hydrolyzované. Určitě není vhodné dávat jen rýžové, výživově to je neporovnatelné s UM, ale s ohledem na to, že už má příkrmy (jaké?), tak částečně by ho pít smíchané mohla. Nedoporučuju UM přislazovat, není to dobré na střeva a ani to nemívá efekt.

luly13
13. nov 2013

@nany12 a nechces ozivittvorbu tvojho mlieka? Kamosky mali uspech cez lieky, ked to inak neslo. Treba sa nakontaktovat na laktacnu a ta ti moze pomoct.

nebavi
12. dec 2013

Jako bych četla nas pribeh.taky me tvrdili ze to jsou prdiky.neni dr.jako dr.

andreah25
17. dec 2013

Potrebovala by som poradiť a nemám čas čítať celú diskusiu:
- malý má silnú alergiu na KM, čomu sme už plne prispôsobení ale stále sa objavujú občasné problémy. Myslím si, že zje občas niečo, čo to KM alebo jeho zložky obsahuje - napr. potraviny, kde je napísané v zložení ,,rastlinné tuky". Totiž našla som, že v rastlinných tukoch môže byť aj zastúpenie KM - napr. sušená syrovátka a pod. no toto už v zložení nejakého výrobku nie je uvedené. Napr. je to prípad kupovaných medovníkov.
Viem že napr. Hera, Cera a iné sa používať nesmú, ale myslela som si to aj o Palmarine, no dnes som našla na nete, že Palmarin títo alergici môžu - viete mi to potvrdiť?
Taktiež by som potrebovala vedieť, čo dávate svojím deťom na chleba? Kupujem modrú Perlu alebo to modré Veto - podľa zloženia je pre malého OK čo sa mlieka týka, ale na druhej strane, je to bordel a chcela by som ho obmedziť, no čím ho nahradiť?
A ešte máme problém, že malý ma neskutočne smradľavé vetry. Určite je to spôsobené stravou, len teraz neviem či tým, že ju mám tak zdravú ako sa len dá alebo je to tým, že občas dostane potravinu, ktorá má aj mizivý obsah zložiek KM a jeho telo to zle spracováva?
Každú radu ocením.

Ďakujem

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreah25
17. dec 2013

@matkamirko My máme potvrdenú alergiu na KM, brusnice a vlašské orechy, nepotvrdené máme bravčové mäso (mäso a výrobky z neho, taktiež želatína z bravč. masti v cukríkoch) mu nerobí dobre a chytá hnačky.
Stravu máme veľmi dobre upravenú, tzn. KM je u nás iba pre nás do kávy a bravčové mäso sa u nás nenájde, lebo nemienim variť v xy hrncoch, tak varím tak, že to môže aj malý.

Čo sa týka mlieka a dodávok vápnika a iných vitamínov, tak malý pije ovčie a kozie mlieko a ovsené a sójové mlieko a varím s ryžovým mliekom (napr. to ovčie má oveľa viac vápnika ako KM).
Všetko je v pohode, až kým nedôjde čas ako teraz, že napiecť tak, aby to mohol aj malý. Našla som v Tescu rastlinný tuk na pečenie ,,Omega" - je 100% rastlinný, takže s ním vypekám, nie je to síce ono, ale keď to inak nejde.... Len ma zaujímalo, či napr. kupované medovníky a perníky ak majú v popise, že obsahujú rastlinné tuky, tak či to nemôže byť napr. Hera alebo niečo podobné? Lebo tie nemôže a to by mi vysvetľovalo tie ,,prehánky" občas - lebo svokra mu stále čosi kúpi a nevie si zvyknúť čítať zloženia a keď aj prečíta a niečomu nerozumie z tých názvov, tak predpokladá, že mlieko tam nie je, tak to malému dá a už je zle.... takto mu dllllo dávala nátierkovú Ramu (že rastlinné maslo) - no neprečítala si zloženie - a my s mužom sme stále nevedeli, čo je zle, že vždy keď bol malý u nich, tak potom ho preháňalo.

Inak ak má Tvoj malý alergiu na KM, tak určite mu nedávaj pečivo ako rožky a pod. - tie obsahujú mlieko, alebo srvátku, alebo zákvas a pod. My pečivo kúpime občas pre seba, no malému vôbec. Objavili sme však napr. vianočku bez obsahu mlieka a jeho zložiek, tak sme vytešení 🙂.

katyxq
17. dec 2013

@andreah25 poměrně častý je souběh alergie na BKM s alergií na sóju a leckdy i karob (svatojánský chléb, rohovník)
@matkamirko https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko/ (a dole v použité zdroje odkaz č. 5 máš jiné zdroje vápníku) ... že by bez mléčnéhé měl mít člověk opsteoporózu, to je teda hovadina na entou, proč je teda nejvíc osteoporózy v zemích s nejvyšší konzumací mléka a mléčných výrobků, 😀. Naopak si i jen občasnou konzumací mléčného alergik tu alergii udržuje, způsobuje si zdravotní problémy, nejspúíš i zvyšuje riziko vzniku dalších alergiií, ...

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz