Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

aajda
26. sep 2011

Ahoj, pomalu dočítám celou diskuzi, ale je to dřina. Malá má podezření na alergii na BKM. Nemá žádné vyrážky, ekzémy, nezvrací, neprůjmuje, jediný její příznak je neprospívání. Posledních 6 týdnů nepřibrala ani deko. Krásně spí a psychomotoricky zcela odpovídá, v rodině až po její prapraprarodiče není žádná alergie.
Kojím, jen v porodnici dostala 3x Bebu HA. Mléčné výrobky do sebe ve velkém neláduju.
Teď jsme byly 3 dny na pozorování v nemocnici, na nic nepřišli, tak jim ta alergie zbyla jako jediná možnost. Teď jsem na bezmléčné dietě, že se za týden uvidí. Pokud přibere, budu muset dál být na dietě. Pokud ne, nasadí mléko se štěpenou bílkovinou a mě zatrhnou kojení.
Myslíte, že je to opravdu alergie na BKM?

michamicha
26. sep 2011

@aajda to se mi moc nezdá... a zkoušela jsi v poslední době přikrmovat nějakým UM? a jak na to doktoři přišli? dělali nějaké testy na alergie? jak často kojíš? vážila jsi malou před a po kojení? asi bych se vydala nejdříve touto cestou, je dost možné, že nepřibírá jen proto, že je třeba línější a málo tahá z prsa 😖

michamicha
26. sep 2011

@aajda u alergie na BKM je vždycky některý z příznaků (vyrážky, ekzémy, průjmy, zvracení, astma a já nevím co ještě) pokud by se to nijak neprojevovalo, tak to přece nemůže být alergie, protože každá alergie má nějaký příznak 😅 pokud dítě jenom nepřibírá a nemá žádnou reakci na MM nebo UM, tak bude problém asi jinde než v alergii na BKM, ale to je jen můj názor laika, který je sám alergik a má alergické dítě 😅

sisaha
26. sep 2011

@aajda tiez sa mi nezda ze by islo o alergiu. Kolko tvoja dcerka vazi? aka bola jej hmotnost pri narodeni? Pokial lekari nerobili krvne testy, tak z coho to usudzuju? preco ti chcu zatrhnut kojenie, ked ine testy nerobili? Mozno ma tvoja mala dostatocnu vahu v tomto veku na to, aby jej organizmus nepotreboval priberat. Moze mat tzv. pauzu a rozbehne sa o tyzden.tiez by som mozno vyskusala prikrmovat na vecer nejakou kašou vhodnou od 4 mesiacov

aajda
26. sep 2011

@michamicha Mně se to právě taky nezdá. V nemocnici jsem vážila a vypije denně dost mléka, takže tím to nebude. V krvi jí vyšlo něco lehce zvýšené, bohužel nevím co, ale bývá to příznakem 3 věcí - parazitů (ty vyloučily testem stolice), zánětu močových cest (vyloučili kultivací moči) nebo alergie - tu dál netestovali, respektive jí testujou teď tou mou nemléčnou dietou a když přibere, budou to brát jako důkaz...
Já právě myslela, že bych zkusila dát nějaké obyč UM a pak bych sledovala reakce, to mi přijde tak nějak průkaznější... co když přibere a bude to jen shoda náhod?

A prosím tě nevíš, jestli když jsem na bezmléčné dietě, tak smím laktózu?

aajda
26. sep 2011

@sisaha Porodní byla 3840g (52cm), při propouštění 3450g. Teď má 5100g na 63 cm. Já právě taky doufala, že mi řeknou, ať zkusím nějaký příkrm...

sisaha
26. sep 2011

@aajda ja si myslim, ze vaha je dostacujuca na jej vek. Ja by som pockala a urcite zatial kojenie neobmedzovala pokial naozaj ziadne ine problemy nema.

aajda
26. sep 2011

@sisaha Já mám v plánu jim na té kontrole v pátek říct v podstatě totéž, ale už když jsem žádala o propuštění na revers, že to tam malé nesvědčilo, tak na mě koukali jak na nějakou šílenou matku co týrá své dítě... a měla jsem dát na svůj instinkt, protože tam chytla rotavira a infekci do dýchacích cest ☹ No nemocnice za trest.

sisaha
26. sep 2011

@aajda jasne, ved krv jej mozu zobrat aj na ambulancii a tie vysledky su presne. Naco sa zaoberat dohadmi, ci je to z toho, alebo nie?

aajda
26. sep 2011

@sisaha A z krve se to pozná na 100%?

sisaha
26. sep 2011

@aajda ano, tiez nam to robili. Moja mala zase neprospieva a aj teraz vo svojich dvoch rokoch vazi cca 10,5 kg. Nic jej nezistili, takze genetika..Gastroenterologicka brala krv na vsetko mozne (BKM, hormony atd..)

luthien.k
26. sep 2011

@sisaha
@aajda

Není pravda, že alergie na BKM se přesně pozná z krve!!!!!!!!!!!!! Naopak, v tomto věku je vysoké riziko falešně negativních (i pozitivních výsledků) a asi 50% alergiků na BKM nemá vůbec "reakci v krvi", tj. nemá zvýšené IgE protilátky, které jediné vypovídají o alergii (ale pouze u typu atopické reakce, tj. té, kdy ty protilátky jsou zvýšené, pak je typ neatopický, nonIgE, kdy imunita reaguje jiným způsobem).

Neprospívání je jedním z možných příznaků alergie na BKM, @michamicha, nemusí to nutně být ty, co píšeš.

@aajda, lékaři ve vašem případě postupují správně, bezmléčnou dietu bych určitě striktně držela. Laktóza nevadí. Nechala bych tomu ten čas a pak se uvidí. Pokud nepřibere, bude příkrm jistě na místě, ale kojit bych já nepřestávala, zavedla bych normální příkrm, což je v tomto věku již možné (kaši, zeleninu atd.)

aajda
26. sep 2011

@luthien.k Díky za info... Kojit taky nechci přestat, bezmléčnou dietu držím opravdu striktní, peču si i chleba, mám v plánu to do kontroly dodržet. A pokud nepřibere, zavedla bys mléčný nebo bezmléčný příkrm? A pokud teda přibere, mám tomu věřit, jako důkaz o té alergii?

luthien.k
26. sep 2011

@aajda nechala bych dietu minimálně 14 dní a pak se rozhodla, týden je málo, aby se tělo vzpamatovalo od případného alergického zánětu ve střevech, který teoreticky může bránit správnému vstřebávání živin. Pokud přibere, ještě bych to jako důkaz alergie na BKM nebrala, znovu bych zavedla mléčné do své stravy - pro ověření. Až pak bych řešila příkrmy.

michamicha
26. sep 2011

@luthien.k díky za upozornění 😉 víš co by mě ale zajímalo? když by byl zánět ve střevech a živiny by se správně nevstřebávaly, tak by se to snad projevilo např. na stolici nebo taky nemusí?

sisaha
26. sep 2011

@luthien.k urcite iba vysledky z krvi nie su rozhodujuce. treba posudit kompletny zdravotny stav. Teda u nas sa robilo okrem odberu tiez ekg, sono brucha, kontrola stolice + teda tie kompletne odbery. Nemam pocit, ze nasa doktorka nieco zanedbala. Naopak..

luthien.k
26. sep 2011

@michamicha , ahoj 🙂 Příznaky ABKM jsou opravdu velmi individuální, ona by se třeba po čase projevila i chudokrevnost a gradovalo by to k dalším příznakům (třeba i na té stolici), to, jak je to v daném okamžiku, není "konečná", může to mít vývoj. Mluvím čistě hypoteticky, u @aajda to ABKM ještě nutně být nemusí.

kaja73
26. sep 2011

@sisaha U nas sa alergia na BKM nedokazala ziadnym vysetrenim,ale LEN dietou bez BKM-stav sa malemu v priebehu 10 dni uplne upravil. Ekzem zmizol.

luthien.k
26. sep 2011

@sisaha , to samozřejmě také, že je třeba komplet zhodnocení zdravotního stavu, nicméně u potravinových alergií u dětí je rozhodující reálná reakce, nejlépe eliminačně expoziční test, jak ho navrhli lékaři u @aajda (já bych byla pro delší variantu testu), to je nejosvědčenější a nejspolehlivější metoda, jak se dobrat výsledku.

michamicha
26. sep 2011

@luthien.k aha, takže kdyby to ABKM byla, tak postupem času by se prostě ty příznaky (viditelné) projevily... tak doufejme, že Agátka od @aajda alergii mít nebude 😉

Jinak u nás ekzém dobrý 😉 ty mokré zábaly jsme nezkoušeli, protože se to nedalo... když chceme Vojtu namazat, tak sebou hází jako blázen a je k neudržení 🙄 takže pokračujeme v dietě a jsem v kontaktu s Věrkou, která mi dala mnoho skvělých rad 😉 teď má kůži hlaďoučkou, škrábe se teda furt stejně, někdy míň, někdy víc... ale je to dobré... akorát dneska byl zase děsně opruzenej, ale to je k zubům, má zase nateklý dásně 😠

sisaha
26. sep 2011

@kaja73 ale mali ste jeden symptom a to ekzem, kdezto u zakladatelky temy nie je nic co by na to poukazovalo. 😉

kaja73
26. sep 2011

@sisaha neprospievanie je tiež symptom 😉 . Pri alergii -potravinovej- sa ziviny možu zle vstrebavat-crevo ma narusenu funkciu.Takže je aj pri nich namieste nasadit dietu a uvidi sa. Nič tym nemože stratit ani pokazit.
Kedze alergia na BKM je najcastejsia v detskom veku, tak sa skusa prave vysadenie toho potencionalneho alergenu.

matula00
26. sep 2011

ahojte maminky, zbezne som si precitala co ste tu popisali a mam na vas jednu otazocku... dcera som zacala davat jogurt a podla toho co tu pisete sa obavam ci nema nahodou alergiu na BKM... vacsinou vzdy ked sme jej dali na olovrat jogurt, tak ju chytila hnacka.... raz hnackovala skoro 2 tyzdne, a ku koncu uz aj s primesou krvi, lekar jej robil vyter, ale nepovedal nic, len ze mala podraznene hrube crevo a dal nam uzivat Hylak, no ja sa skor obavam ci nejde predsa len o tu alergiu, treba na to urobit zlvast test? ci sa to da zistit aj z toho vyteru? dakujem za odpovede

mona7
26. sep 2011

@cincinnati Tak to já nevím. ☹ My byly v Motole na dětské chirurgii a tam nás paní doktorka poslala na to sono co jsem ti psala a nic víc.

luthien.k
26. sep 2011

@michamicha , přesně tak, časem se můžou příznaky "zviditelnit".

@sisaha , souhlasím plně s @kaja73 , píše to naprosto přesně.

@matula00 , z výtěru určitě ne, ani z krve u alergologa to není 100%. Je kojená? Jiné potíže nemá (ekzém, otoky, neprospívání, chudokrevnost, časté nemoci horních cest dýchacích, časté zahlenění...?)

cincinnati
26. sep 2011

@mona7 Já jsem byla taky v Motole a dr. řekl, že když to nepřestane, tak půjdeme lehnout a budou dělat přímo vyšetření střev... Tak to nechápu tak odlišný postup 😒

matula00
26. sep 2011

@luthien.k nie, ziadne ine priznaky nema, nie je kojena od 6.mesiaca a aj predtym dostavala 1x UM, prospieva podla mna dobre, len ta hnacka ma strasi, som z toho zmatena ☹
Pokial nedostala jogurt, tak neboli ziadne hnacky, ja som jedla mliecne ked som kojila v pohode a nic sa mi nezdalo podozrive, tak teraz neviem.

luthien.k
26. sep 2011

@matula00 , čím dál víc dětí, co pozoruju, má problém s jogurtem - buď ho zvrací nebo má, jako u vás, průjem. Může to být i tím, že na jogurt se vezme normální kravské mléko, nijak neupravené pro děti ve smyslu úprava poměru bílkovin, minerálů atd. a mléčným kvašením z něj vznikne jogurt - je sice obvykle pro děti stravitelnější (menší obsah laktózy, některé zdroje hovoří i o částečné denaturaci bílkovin - zkrácení jejich řetězců z aminokyselin = lepší stravitelnost), ale výživově má pořád hodnoty jako kravské mléko a to může ty potíže způsobovat. Například v Belgii, kde mám známou, se striktně zakazuje dětem jogurt do jednoho roku...
Já na Tvém místě bych vynechala na 14 dní všechny výrobky z KM, tj. i UM. Pro to, aby se projevila alergie na BKM v plné síle, je ta pauza nutná, a pak zařadila zpět běžné UM (dočasně místo něj Nutrilon alergy care, reis drink natur z DM drogerie). Pokud by reakce nebyla, nemyslím, že je to alergie na BKM (intolerance latkózy též ne, tu UM také obsahuje), spíš čistě problém s trávením jogurtu.

kytykenka
26. sep 2011

prosim co stoji mliekco neocate na predpis?

mayem
26. sep 2011

@luthien.k Prosím tě, Reis drink natur z DM mohou pít děti od kolika měsíců?

Malá (17 měsíců) má vynechané veškeré mléčné výrobky, děláme právě ten test na ABKM, je zvyklá na láhev, nerada bych ji úplně odstranila, kdyby to náhodou ABKM nebyla, abysme mohli zpátky najet na UM, tak ji do ní dávám zatím rýžový nápoj od Zajíce, vypije cca 500 ml denně. Má pít Neocate, (Nutrilon Alergy care nepomohl), ale vůbec ho do ní nedostanu, ani když jsem se ho snažila všelijak ochutit, prostě ji nejspíš vadí ta vůně (brrrrr).