Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
1. feb 2012

@michamicha taky doufám, že se bez toho obejdete 😉

lotte1
1. feb 2012

tak u nás skôr to klasické maslo alebo tá masť ,perlu a tomu podobné papa len drobec

acim
1. feb 2012

ahojte, moznoze trosku od veci, ale neviete mi poradit, ci mame narok u zdravotnej poistovne na preplatenie casti za nutrilon allergy care, kedze dcerka ma zistenu alergiu na BKM, a alergolog nam odporucil podavat aj dalsi pol rok toto mliecko? Dcerka ma 2 roky, a mesacne mesacne vypije cca 8 krabic. Dakujem 😎

kar.la
1. feb 2012

@luthien.k Dobrý večer - milá Luthien.k, hodně tady maminkám radíš, proto bych se také obrátila s prosbou o pomoc... Dcerka (4,5 roku) má alergii na BKM. Na alergologii jsme nikdy nebyli, ale po mléku má nepěkný ekzém. Začalo to na ručce v cca 9 měs., kdy jsem přestala kojit. Měla obrovský flek rudý, do krve. Takže jsme dávali Nutrilon AC, vše OK. Poté už mi ho přestala chtít pít, takže jsem mléko úplně vysadila. Mám vypozorované, že jakmile sní 1 aktívii denně, tak je "čistá", pokud ale zhřešíme a sní nějakou omáčku, čokládku... tak se škaredě osype - ne hned, jen pokud toho sní více. Nyní se jí ale ekzém přesunul na nožky, konkrétně mezi stehna. Fleky jak dlaně. No a teď k otázce. Opravdu někdy to jídlo neuhlídáme a pokud se jí ekzém objeví, tak stačí nasadit dietu a zase se nožky upraví. Bohužel o Vánocích přestože dostávala jen linecké cukroví, snažila jsem se všechny "špatné věci" před ní schovávat, tak jsme pak byli po návštěvách a dcerka snědla dost věcí 😔 No a udělal se jí opravdu škaredý ekzém. Takže okamžitě striktní dieta, musela jsem namazat i Locoidem (přestože ho používám opravdu výjimečně). Ale už to je měsíc a ty nohy se vůbec nelepší. Navíc se jí ekzém "přestěhoval" z obvyklého místa na stehnech ho má teď na zadečku, lýtkách. šla jsem na kožní, protože nic nezabíralo a pořád to měla rudé. Paní doktorka napsala mastičku s antibiotiky a slabými kortikoidy a řekla, že to má dost "živé", takže máme mazat pouze touto mastičkou. Nedávám dcerce ani zakysané jogurty, které vím, že jí nikdy nevadily a přesto žádné zlepšení. Volala jsem dětské Mudr., ta mi řekla, že mám nasadit Xyzal. A opravdu, dávám ho 3. den a nožky jsou o 80% lepší. Myslíš, že by mohla mít alergii i na něco jiného než BKM? Nechápu, jakto, že se jí to nehojí, až po tom Xyzalu, když žádné mléko nedávám. Také vím, že se osype po sóji, oříšcích... ale to nedáváme NIKDY. Napadlo mě, dávala jsem jí teď pít Caro s obilným mlékem. Může reagovat na to? No, 10.2. jdeme na alergologii, tak uvidím. Nevíš prosím, jak bude probíhat vyšetření? Promiň za obsáhlý dotaz, ale snažím se napsat všechny podrobnosti.

marketa97
1. feb 2012

@acim Já myslím, že pokud je alergie prokázaná tak určitě... mě minulý rok říkala dětská lékařka, že pokud jí budeme mít potvrzenou tak nám bude moci psát Nutrilon allergy care na recept, nevěděla jestli ho pojišťovna proplatí celý, ale minimálně ten rozdíl o který je oproti klasickému UM dražší by proplácet měla. Nám se minulý rok alergie v testech neprokázala a tak jsme nárok neměli

wera.g
1. feb 2012

dobrý večer, nečítala som celú tému, možno sa bude moja otázka opakovať, ale neviete mi prosím povedať ako sa táto alergia prejavuje? drobca kojím, ale dávam fľašu UM denne, vždy večer po kojení a už asi mesiac je taký vyhádzaný po celom telíčku... poslednú dobu má aj riedku stolicu.. kožnej chodíme, máme pre ňho asi 6 mastičiek a krémikov, je to o niečo lepšie, ale nemizne to úplne.. UM som spočiatku dávala nutrilon HA, prestal mu chutiť keď mal 2,5 mesiaca, úplne ho odmietal vypľúval, skúsili sme sunar, ten mu chutil, ale mám taký pocit, že hnačkoval z neho a teraz máme bebu HA.. papká ju, ale stolica je stále taká redšia a vyhádzaný je stále... vyhádzal sa cca okolo nasadenia sunara 😒 ďakujem za každú radu

blavacka
1. feb 2012

@wera.g ahoj, aj moja mala ma podozrenie na alergiu na kravske mlieko, cakame na vysledky krvi, nam
sa to zacalo tiez sunarom, ale nakolko ja som nemala vobec mlieko tak uz v 8.dni zacala vela hnackovat a neskor sa objavili take krvave vlasocnice v stolici...s alergiou na kravske mlieko uzko suvisi aj ekzem, mi mame od malicka Nutrilon Alergy Care a od vtedy nemame ziadny problem, teraz ako 10.mesacnej jej robili na gastroenterologii prve testy, tak uvidime ci sa to potvrdi alebo nie...ak nie tak by sme mali prejst spet na nejake HA mliecko a budeme cakat co sa stane...skus ist s malym ku gastroenterologicke nech mu skusi nasadit specialny Nutrilon...ak to po nom prejde tak to je alergia...

luthien.k
2. feb 2012

@wera.g já radím v každém případě jít na alergologii, jedině tam umějí spolelivě testovat alergie, ne na gastro a změnit mléko, HA mléko se při podezření na alergií na kravské mléko nesmí, obsahuje mléčnou bílkovinu, je jen částečně štěpené, aby UM mělo efekt, musí se nasadit plně hydrolyzované mléko - Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera, v případě silné alergie Neocate. Věřím, že po plně štěpeném mléku budete mít pokoj od ekzému i od zažívacích potíží.
P.S.: žádné lékařské testy v tomto věku neurčí spolehlivě, zda alergie je nebo není, nejlepší metoda je alergen vysadit, případně ho po zlepšení situace zkusit zavést - říká se to mu eliminačně expoziční test.

luthien.k
2. feb 2012

@kar.la alergologie je jistě na místě, vyšetření zarnuje rodinnou anamnézu, vývoj zdravotního stavu, potom samozřejmě testy - záleží na lékaři - nejčastěji jde o kombinaci kožních prick testů (kapka alergenu na předloktí a vpich jemnou jehličkou - nebolí to) a testů z krve (specifické IgE protilátky na alergeny, celk. IgE a další parametry, co uzná dr. za vhodné).
Vadit určitě může i něco jiného, alergie mají svůj vývoj, v tomto věku mohou už roli hrát i alergeny inhalační (roztoči, prach, plísně atd.) a ty se dají na rozdíl o těch potravinových celkem spolehlivě odhalit (i když nikdy nemusí být výsledky testů 100%, bohužel).
Caro - ječmen, žito, čekanka... Reagovat může, obiloviny jsou poměrně častými alergeny.
Já osobně bych se kortikoidům vyhnula, pokud je ekzém infikovaný, použila bych čistě antibiotickou mast (dělala kožní stěry?).

kar.la
2. feb 2012

@luthien.k děkuji za rychlou reakci. Kožní stěry nedělala, ale já už teď už ani tu mastičku nepoužívám, protože jak dáváme ten Xyzal, tak má nožky o mnohem lepší. No tak uvidíme, co nám "vyjde" na té alergologii. Ještě jednou děkuji, tvé rady si moc vážím!!!

timca9
2. feb 2012

@luthien.k malý sa dnes pekne vykakal, ale po kvapkách sab symplex, bez nich by sa určite trápil ešte aspon dva dni :( skrátka máme problémy s kakanám :( potom ho bolí bruško

lotte1
3. feb 2012

@luthien.k tak nám robili ten test na protilatky IGe ,ale na tu intoleranciu nam to tiež zistovali aj podla krvi a tam vraj sa sledujú protilátky na igg aj to mu vyšlo pozitivne ale ostatné testy negativne a ani nebolo pozorovat aby mal nejake problemy po laktoze tak nám povedali že to bude alergia nie intolerancia ...ale tiež som sa divila či na to niesu nejaké spolalivejsie testy

luthien.k
3. feb 2012

@lotte1 intolerance BKM je nesmysl, bohužel to pořád někde razí, tuto diagnózu, která ale podle podledních poznatků nemá žádný racionální podklad, IgG má zvýšené spousta lidí a žádné problémy nemají a naopak... Ale to je na jinou debatu. Zkrátka a jednoduše - otestovat, co reálně vadí, je ta nejlepší cesta, na testy zkrátka nespoléhat.

moncicip
3. feb 2012

Ahojte baby. Mam takmer 5 mesacneho syna s podozrenim na tuto alergiu, krv mu zatial nebrali, lebo vraj to sa az po pol roku zivota moze. Pijeme mlieko Neocate lebo ni ine nam nevyhovovalo. Ak mate niektora s touto diagnozou skusenosti ze kedy sa berie ta krv alebo ine dolezite a potrbne info tak mi prosim napiste. Budem vam vdacna.

luthien.k
3. feb 2012

@moncicip pokud dobře toleruje Neocate, tak potvrzení diagnózy testy si přejí hlavně lékaři kvůli pojišťovně. Ono to totiž nemusí ukázat nic, výsledky vycházejí někdy falešně negativně a navíc asi u 50% dětí nevyjde nic, protože jejich alergická reakce se neděje pomocí z krve zjistitelných protilátek, ale díky jiným složkám imunity a testy to neodhalí. Ale je možné, že IgE zvýšené budou, takže je dobré to podstoupit. Jinak krev se může brát i dřív, záleží na lékaři a závažnosti situace (mému staršímu jí brali ve 4 m).

moncicip
3. feb 2012

@luthien.k Mne gastroenterologicka povedala ze az po 6mesiaci zivota to ma vyznam lebo ze moze mat este protilatky odo mna. A ja s tym vobec nemam skusenosti takze hladam info.

luthien.k
3. feb 2012

@moncicip ono to hlavně ke stanovení diagnózy opravdu není potřeba, stačí, když dítě je bez BKM bez potíží 😉

moncicip
3. feb 2012

@luthien.k Ale rozmyslam ze co bude jesto potom neskor myslim jogurty a take veci asi nebude moct .....

luthien.k
3. feb 2012

@moncicip dieta bez BKM se drží minimálně půl roku, než se opatrně zkouší BKM zavádět, pokud potíže budou, tak samozřejmě nebude moct žádné mléčné výrobky. Ale je už dneska dost alternativ, jak se to dá pořešit, až na to přijde čas, tak se sem klidně přijď poradit 🙂

lotte1
3. feb 2012

@luthien.k veď nám povedali že je to alergia na BKM nie intolerancia ,tu intoleranciu zistovali na laktozu....no ale zistila som že niektori lekári ani nevedia čo a ako maju zistit zvlast pri tych alergiach a vy byvate v cr?ak môžem sa spytať tam ste asi na tom lepšie čo sa tyka tej diagnostiky ...no ale už aspon viem ako ho maju otestovat a určite sa spytam dr.aj na tie metody čo si spomínala .ak niečo budem potrebovať poradiť tak sa môžem na teba obratiť? vidím že tomu dost rozumieš

moncicip
3. feb 2012

@luthien.k To urcite pridem. A zatial dakujem za info. ALebo ak mozes poslat este nejake stranky na ktorych sa o tom pise viac.Dakujem

inka070707
3. feb 2012

@moncicip mojmu synovi brali krv ako 5mesacnemu, zistovali mu alergiu na potraviny, pele, travy, zvierata a co ja viem co este, bol to asi 4-stranovy elaborat. Takze zistit sa to d, len lekari su asi lenivi. Zistili mu alergiu na BKM, kazein, vajecny bielok, psenicnu a raznu muku. Bohuzial, po polrokusa mu vsetky ukazovateleeste zhorsili ☹ tak ostava sa len modlit a dufat, ze z toho vyrastie a nezmeni sa na alergiu na pele a travy ako mam ja 😠

moncicip
3. feb 2012

@inka070707 Asi sa na najblizsej kontrole budem na to pytat ze kedy mu mienia zobrat krv aby sme vedeli na com sme.

romcovaklarka
4. feb 2012

@luthien.k Ahoj, můžu se prosím na Tebe opět obrátit o radu? Sam bude mít 8 měsíců, je skoro plně kojený (skoro 2 měsíce nabízím zeleninku, ale skoro ji nechce, takže to nestojí za řeč). Od jeho narození jsem jedla normálně mléčné výrobky, kolem 3 měsíců jsem už chtěla vysadit, pač měl malej takovej lehkej náběh na atopák, ale pak se to srovnalo samo a tak jsem s bezmléčnou dietou ani nezačala. No a proč teď píšu. Pár dní začal mít takové červeno hnědé čárečky ve stolici. Je to jako nitky. Takže jsem napřed chodila po bytě a hledala, co mi okusuje, ale nic jsem nenašla. A pak jsem se někde dočetla, že to může být krev 😕 (i když od pohledu by mě to teda nenapadlo) a projev alergie na bkm. Je to tak? Mám teda zkusit tu dietu? Nevím, jestli je to ono, tohle fakticky vypadá, jak kdyby někde olizoval nějakou deku nebo něco, až na to, že takovou nemá a nemůže mě napadnout, co by to mohlo být 😅 Nebo je třeba nějaké vyšetření? Ještě bych doplnila, že jinak mu viditělně nic nechybí, ani není nějak rozmrzelejší apod. Díky moc.

luthien.k
5. feb 2012

@romcovaklarka ahoj, pokud to nebudeš řešit přímo s dr. (což by asi chtělo, pro jistotu), tak se pro přítomnost krve ve stolici dá zakoupit test - takový, co si dělají lidé pro zjištění okultního krvácení - dostaneš ho v lékárně. Pak bude jasno, jestli to je krev nebo není. Poté bych dietu bez BKM velmi zvážila, pokud se to potvrdí.

michamicha
5. feb 2012

@luthien.k tak já zkusim na 14 dnů vysadit tu pšenici a uvidíme jestli to bude ono nebo ne 😖 akorát nebudu moct jít s Vojtou do krámu 🙄 on už když tam vlezeme začne pokaždý hejkat, že chce rohlík 😅 😅

romcovaklarka
5. feb 2012

@luthien.k Páni, test je na to, tak to je super, zítra ho seženu. My jdeme k Dr totiž za 10 dní, tak jsem si říkala, že by to snad vydrželo. Já jsem teda pro jistotu dneska začala tu bezmléčnou dietu, ale až dnes od rána a dneska odpoledne už to tam zas neměl, a to si myslím, že s tím vysazením mlíka ještě nemůže souviset, takže možná to bylo něco jinýho. Ale fakt je, že jsem tu ještě nic červenýho chlupatýho nevypátrala 😝 Tak děkuju moc za radu s tím testem 🙂

luthien.k
5. feb 2012

@romcovaklarka ten test se používá při prevenci rakoviny, tím Tě nechci strašit, to se vás samozřejmě netýká, ale abys věděla, co je to zač...

romcovaklarka
5. feb 2012

@luthien.k 😲 Tak to je dobře že to vím, to by mě mohli v lékárně trochu vyvést z míry 😅

misiak.ke
8. feb 2012

@lusil2005 ahoj nam sa tiez urobili eksemy ale lekarka nevie ci je to z mlieka ci zo samponu a vysledky budu az o 2 tyzdne do vtedy ma pyt nutrilon pre alergikov ak sa ale nepotvrdi alergia možem sa bez problemov vratit k doterajsiemu mlieku? neurobiv sa mu prave kvoly tej pauze?