Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

katka37
30. apr 2012

@luthien.k takže tu mastičku mám vyhodit?staršímu synovi hodně pomohla.....měl úplně stejné projevy a nejen to ,stejně komplikovaný porod ,nekojení atd......no a ted i exém,starší z toho vyrost bez problémů,dostal jen tu jednu mastičku ,pil obyč.Nutrilon,tak nevím co dělat ted?ale zase má alergii ,bere Zodak....

luthien.k
30. apr 2012

@katka37 ano, myslím, že to riziko je reálné, probírala jsem to kdysi s mojí "učitelkou" Věrkou Zíkovou (ona je chemik a taky vystudovaný imunolog s praxí v kosmetickém průmyslu, takže myslím, že už pak jedině někdo, kdo se věnuje opravdu toxikologii, by uměl odpovědět lépe), a ta to v žádném případě dětem nedoporučuje (dospělí, ať se mažou, čím chtějí, je to jejich odpovědnost 😉) Z těch dvou mlíček je to opravdu jedno, jsou nastejno složením i cenově. Na předpis je Neocate, pro opravdu silné alergiky na BKM (ono se dá koupit, ale stojí ke 2 tis. Kč za pixlu...).

luthien.k
30. apr 2012

@katka37 no vidíš, ono někdy z potlačeného projevu potr. alergie může vzniknout časem inhalační (to hodně zjednodušuju, ono totiž jiné formy alergie hrozí u malých atopiků vždy, že se časem vyvinou, ale něco tomu víc napomáhá).

katyxq
30. apr 2012

@katka37 Jak už psala luthien.k (díky, že existuje 🙂) - správně zvolené mazání je podpora, nejvíc obvykle pomůže dieta, u dětí do dvou, tří let se jedná převážně o alergeny potravinové.
Prostuduj si tuto sérii článků od V. Zíkové (klikací odkazy na díly 2 až 9 jsou pod dílem 1 dole) http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

katka37
30. apr 2012

@luthien.k tak tedy mazat nebudu,brácha je jen magistr farmacie 🙂 a kolik stojí ty dvě mlíčka?

luthien.k
30. apr 2012

@katka37 kolem 270,- Kč (ale to Ti řekne google 😉)

katka37
30. apr 2012

@luthien.k no jo ,ale zase třeba prostřední syn ,byl jedinný kojený 1.rok ,byl bez exému ,alergií a ted ve 12letech zažíváme takové jaro se silnou alergií ,má kortikoidy do nosu ,šíleně kašle ,no hrůza.......tak si pak vyber ☹

katka37
30. apr 2012

@luthien.k promin,nedošlo mito ,jsem ted zté poradny dost vytočená ,uvažuji o změně dětské lékařky.....

katyxq
30. apr 2012

@katka37 Popravdě řečeno, co se týče léčby alergií, tak si změnou pediatra (tam je to na štíru i s diagnózou) nebo kožaře (tam snad jen pro diagnózu nebo pokud je v ekzému infekce) obvykle moc nepomůžete, bohužel 😒.

katka37
30. apr 2012

@katyxq hm,myslíš ,že je to tak zlé?

katyxq
30. apr 2012

@katka37 Stačí si pročíst pár stránek tady nebo v diskuzích o atopickém ekzému a je to jasné, jak to s odborností lékařů v těchhle věcech je 😠 ☹, nechci být hnusná a předpojatá, ale tak to na mě působí.
Já si malou "zdiagnostikovala sama" - podle rad luthien.k ve fóru a podle článků kam.zyk (V. Zíkové).

sanym
30. apr 2012

@luthien.k syn má problémy viac-menej od narodenia, hlavne s trávením (bolesti bruška, plynnatosť, zápcha na striedačku s hnačkami, pomalé priberanie). Starší syn má celiakiu, takže sa myslelo na túto diagnózu, ale protilátky na lepok sú zatiaľ v norme aj keď geneticky má potvrdenú predispozíciu na celiakiu. Za tie takmer štyri roky sme absolvovali množstvo vyšetrení, všetko bolo vždy negatívne až teraz sa potvrdili spomínané alergie (BKM plus vajcia) plus alergia na roztoče a plesne. V poslednej dobe sa pridal aj stále upchatý nos, hlieny a kašeľ (to bude zrejme z tých roztočov a plesní). Keďže malý mal tuky v stolici, posielala sa krv aj na genetiku na cystickú fibrózu, našťastie to bolo negatívne. Tuky v stolici by mali poukazovať na nejakú poruchu pankreasu (nevstrebávajú sa mu z potravy tuky), ale na podrobnejšie vyšetrenia pankreasu je vraj ešte malý. Takže mu nasadili lieky - Kreon (na pankreas), Zodac na alergie a samozrejme diétu. Čo sa týka alergie na BKM, hodnoty neviem, keďže gastroenterologička ma informovala o výsledkoch len telefonicky a správu zatiaľ nemám. Ale nikdy sa mi nezdalo, že by spomínané tráviace problémy súviseli priamo s konzumáciou mlieka alebo mliečnych výrobkov. Nikdy ho bruško nebolelo bezprostredne po zjedení niečoho mliečneho, nemá exém. Preto sme skôr mysleli na tú celiakiu.

badzova
30. apr 2012

@sanym ahoj, to ma mrzi...ja davam rastlinne maslo, najcastejsie to veticko...a vajicko nahradzam takto: to mam z netu..z toho robievam aj pomazanky
ked je v recepte mlieko vacisnou davam vodu, robim tak napr. palacinky...ale mojej malej strasne vela veci nechuti, ako napr palacinky 🙄 😀 😀
skus snad som trocha pomohla 🙂

Vajíčko možnosti náhrady v kuchyni
Náhrada vajec v kuchyni je možná několika následujícími způsoby

Prášok do pečiva
Prášek do pečiva (1 sáček odpovídá 1—2 vajíčkům), lze doporučit například kypřící prášky Dr Oetker, které neobsahují — mouku, rovněž výborný je prášek do pečiva bez fosfátů ze zdravé výživy, rovněž bez mouky: 1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1 lžící vody a 1 lžící octa nebo nebo 1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1/2 lžíce oleje a 1/2 lžíce vody.

Droždie
Droždím (sáček instantního droždí rozpustíme v 1/4 sklenici horké vody = 1 - 2 vajíčka).

Želanina
Želatina (1 sáček — nahradí až 3 vajíčka).

Bramborový a kukuřičný škrob a pudinkový prášek
Škrobem bramborovým či kukuřičným lze také nahradit vejce v kuchyni. Pudingový prášek má rovněž pojivé účinky, je to v podstatě škrob.

Alergie na vejce - rady a tipy v kuchyni
Alergie na vejce vyžaduje zvýšené nároky na dietu a zde přinášíme několik užitečných rad a tipů.

Kynuté cesto
Kynutá těsta — těsto se dá připravit zcela bez vajec i bez vaječné náhrady - buchty. koláče, vdolky, vánočky, mazance, ale i houskový knedlík. Pokud se nám těsto zdá tužší, přidáme více mléka (vody) než je v receptu.
Xantamová guma a Psylium

Pokud vaříte bez mouky i vajec je vhodné používat Xantanovou gumu do kynutých těst. Další volbou je Psylium. Dá se koupit v lékárně a používá se tak, že se malá lžička přidá do hrnku vody a nechá nabobtnat, vznikne „želé“, které se používá do kynutých těst.

Bramboráky, paličinky, lívance
Bramboráky, palačinky, lívance, bramborové placky - 1 lžíci Solamylu (rodinné množství).

Rýžová mouka a masitá jídla
Dále se osvědčilo přidání rýžové mouky do masitých jídel, v podstatě zejména do mletých mas na všechny známá použití – sekaná, karbenátky apod.

Obalování řizků
Na obalovaní řízků: 1 lžíci Solamylu a 1/4 litru mléka (vody), trochu mouky (eventuálně sůl) — vše smícháme, nejlépe našleháme, pak řízky obalíme(naposledy v strouhance).

Vánoční cukroví
Vánoční cukroví: jedno vejce či dva žloutky nahradíme polovinou lžíce Solamylu rozmíchaného v 1 dl vody

sanym
30. apr 2012

@badzova ďakujem 😉 A ani môj palacinky nemá rád. 😀

badzova
30. apr 2012

@sanym inak ked som si studovala priznaky BKM vacsinou sa pise o hnackach, moja mala v zivote nemala hnacku len velks bolesti bruska, zelena bobkovita stolica a vacisnou aj 4 dnova zapcha..okrem BKM a vajicka mame aj intoleranciu laktozy...ked sme nasadili bezmliecnu dietu, stale sa stazovala na brusko, skoncili sme v nemocnici kde sa potvrdila aj ta intolerancia.. 😒

luthien.k
1. máj 2012

@sanym příznaky alergie na BKM a obecně potravinových alergií jsou někdy velmi nespecifické, ani bříško nemusí bolet, někdy děti jen špatně přibírají nebo jsou chodokrevné. Navíc testy neumí alergie na potraviny vůbec spolehlivě odhalit, protože nonIgE alergií je velké procento (uvádí se až polovina případů malých alergiků) a to neodhalí žádné testy, jen vyloučení podezřelých potravin a sledování reakce.

erikasadek
1. máj 2012

@sanym nemam cas moj syn bol silny alergik na vajcko a na mliecnu bielkovinu a lae vajahit bol ok pre nas.. dostalk sa po 3 rokoch z tejto alergie dnes je z neho uplne zdravy chalkan ktory pekne papa vsetko co len chce.. 😉 zdravim vas vsetkych.. 😉

erikasadek
1. máj 2012

@sanym este dodam ako pise luthen my sme jedli soju a sojove vyrobky veselo aj ked je riziko mne to bolo odporucana ak je alergia tak sa ukaze ak nie je tak ma bohatsi jedalnicek.... samozrejme nezijem na slovensku a tak praktiky su ine ale u nas vysledok je ten ze sme pekne z toho vonku a josh pekne je jogurty alebo vajicko na ranajky a uz nepozeram etikety ako predtym.. 😉

katyxq
2. máj 2012

Tak jsem testla včera neplánovaně hovězí maso - hovězímu se vyhýbám a neměla jsem odvahu ho zkusit, co držím aBKM dietu, jenže jsem dělala k obědu zeleninovou polívku a dala tam hovězí vývar, vůbec mi to nedocvaklo (dá se to svést na vykojenej mozek? 😖), až dneska ráno měla malá hleny a hlavně nitky krve v kakání ☹.
Blbý krávy a jejich bílkoviny.

luthien.k
2. máj 2012

@katyxq reaguje teda fest... Kdy jsi jedla tu polévku, resp. jaká byla prodleva mezi konzumací a těmi nitkami krve?

martinka05
2. máj 2012

@badzova @sanym
ahojte, mi máme tiež alergiu na BKM, sóju, pomaranč, tresku, takisto malá nemá žiadne iné príznaky, okrem bolesti bruška (aj to len povie, že ju bolí bruško a hrá sa ďalej) a takisto má skôr zápchu ako hnačky - ona má stolicu každý deň, ale bobkovitú. Ja mám podozrenie aj na celiakiu, lebo už sme 2 mesiace na diéte bez BKM a bruško ju stále bolí. Teraz nám ešte vzali stolicu na zbytky, plesne a h. pylori a o týždeň budeme mať výsledky. Lepok z krvi mala negatívny - tak ja už neviem ☹

martinka05
2. máj 2012

@luthien.k ahoj, nevieš mi povedať, keď má malá pozitívny kazein, či môže hovädzie mäso alebo nie. Niekde som čítala, že keď je alergén kazeín tak sa môže? Ďakujem.

luthien.k
2. máj 2012

@martinka05 je tam vždy riziko zkřížené alergie, hovězí bych nedávala.

luthien.k
2. máj 2012

@martinka05 lepek negativní - anti-transglutaminázu myslíš? Ne sIgE na lepek, že? Když se dělaly testy na tu celiakii, konzumovala předtím lepek v porci cca krajíček chleba denně?

katyxq
2. máj 2012

@luthien.k Polívku jsem jedla včera v poledne, nitky krve byly dneska ráno kolem půl sedmé (obvykle kaká jednou denně - ráno probuzení).
V pondělí ani včera jsem kromě toho výcvru jinak nejedla nic, co bych už nejedla několikrát předtím.

katyxq
2. máj 2012

@luthien.k Přijde mi, že reaguje hůř a hůř, co jsem na dietě, tak jsem svoje jídlo neuhlídala asi 3x, poprvé koliky a hleny ve stolici (jedna bageta), podruhé menší koliky, zas hleny a ublinkávání, co mizelo cca týden (ďubka mléčné pěny z kafe, manželovo dílo 😠), no a teď hleny, nitky krve a děsné koliky, ty začly před hodinou (ta zpropadená polívka).
Zítra by měla dostat třetí dávku hexy, ale prý ji může dostat i za měsíc ... nevím, co s tím vymyslet. Po prvních dvou dávkách ji asi trochu bolelo bříško (ne koliky) a měla trochu hleny ve stolici.

luthien.k
2. máj 2012

@katyxq já bych s hexou počkala... Jinak reakce je dost rychlá, průměrně jde alergen do MM asi 20 hodin, a to máš tedy asi rychlý metabolismus a Šárka též 🙂
No a s tou hexou, Ty víš o tom kaseinu, co tam může být, že... Je to u vás zrovna dost na pováženou ☹

katyxq
2. máj 2012

@luthien.k Tak se můžu aspoň utěšovat, že se aspoň té BKM v mém mlíce brzo zbavím 😅. Malá z toho nakonec usnula, ale teda moc klidně neoddychuje ☹. Taky jsem si říkala, že tu hexu o ten měsíc odložím, stejně půjdem na půlroční kontrolu, teď v 5 měsících jdem jen kvůli váze - nijak extra velký přírůstek to nebude, ale zas úplně mizerné to taky nebude podle orientačníjo domácího vážení.
Když už tu hexu máne rozočkovanou, tak s tím asi moc nevymyslím (o kaseinu vím).

martinka05
2. máj 2012

@luthien.k doktorka povedala len, že lepok je negatívny, že z krvi sa nepotvrdil, v správe mám napísané SIGE, EMA, TSG negat., železa má dosť, papá rovnako a začala mi dosť chudnúť (asi 500 g týždenne). Na diéte bez mlieka a bez sóje sme 2 mesiace a ešte sme nemali deň, aby ju nebolelo bruško. Chlebík papá asi 4 x denne (raňajky, večera + desiata a olovrant v MŠ). Normálne uvažujem o tom, že nech jej urobia vyšetrenie na zistenie celiakie.

luthien.k
2. máj 2012

@martinka05 ta TSG, to je ono, ale pokud hubne a bojí ji bříško, zopakovala bych a pak biopsie střeva - to je bohužel jediné 100% potvrzení celiakie. Nicméně může mít také "jen" alergii na pšenici, což bych považovala za pravděpodobnější, já osobně bych u svého dítěte s těmito potížemi vysadila všechny obiloviny s lepkem.