Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

eyael
18. júl 2012

jo a jedna "vtipná" - máme tu u nás pekárnu Kabát, půjčila jsem si od nich seznam výrobků s popisem složení. Abych zjistila co můžu a nemůžu jíst - kupovat. Byla jsem dost zděšená, jak řada výrobků obsahuje množství éček a to i těch nějhorších - čtyřky a trojky. Takže jsem jich spoustu vyloučila z těchto důvodů. Taky jsem vyloučila všechno co obsahuje něco kolem mléka. No a výsledek?
Ze sladkého my zbyla jen bublanina a ze slaného v podstatě jen jednoduché chleby a housky. Jinak je to nepoužitelné.
musím si ještě vyžádat seznam z Lidlu, kupujeme tam jedny celozrnné bagetky, tak doufám, že nejsou "kontaminovaané" mlékem...

camilca
19. júl 2012

Dobrý den, po vyšetření v metabolické ambulanci v květnu nám bylo včera dopisem sděleno, že dcera velmi pravděpodobně trpí alergií na BKM. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, že během těch 2 měsíců, co uběhly od vyšetření, se mohly příznaky alergie naprosto ztratit? (kašovitá stolice, časté zvracení, zahlenění). Nyní už s malou nemám žádné potíže, zvracet přestala, průjmy nemá. Mléko je součástí jejího jídelníčku. Moc děkuji.

didulka85
19. júl 2012

@luthien.k potesila si ma, my papame pravy kvaskovy bio chlebik.
Uz snad rok sa chystam kupit malu nadobku na kvasenie. Budem sa musiet rozhybat.

didulka85
19. júl 2012

@eyael Lidl ma dopekane zmrazene pecivo. Pecivu z predajni kde maju vlastnu pec a chvalia sa tym, sa treba vyhybat oblukom.
Inak tiez som si od jednej spolocnosti co dodava pecivo do obchodov v BA vypytala zlozenie vyrobkov a bola som zdesena.

samsa
19. júl 2012

@luthien.k děkuji. IgE jí nedělali, předpokládám, že nás pošlou na testy na gastru a udělají jí to, i když jak říkáš, eliminačně expoziční test máme za sebou a potíže vymizely během 2-3 týdnů. Jak je to se sójou? Občas dám dceři sójový dezert z DM, ten jí moc chutná, potíže po něm nepozoruji. Jinak musím říct, že bezmléčná ani bezlepková dieta nás nijak moc neomezují, vařím v podstatě normální jídla, jen nahrazuji suroviny. Malinko bojujeme s dcerou s bezlepkovým pečivem, přece jen má jinou chuť a dcerce tolik nechutná, ona jedla moc ráda chleba. Se školkou bude asi problém, ale doufám, že pokud dostanu nějaký papír z gastroenterologie, tak mi budou muset povolit nosit vlastní jídlo, snad nejsme takoví exoti. Nebo jestli to není v souladu s hygienickými předpisy, ale když píšeš, že Tobě to dovolili....

luthien.k
19. júl 2012

@samsa se sójou - je asi 50% pravděpodobnost, že bude souběh alergie na BKM a na sóju. Ve školce záleží opravdu na lidech, velké školky to většinou nedělají, že by dovolili své jídlo (protože velký počet dětí s indiv. požadavky by se nedal logisticky zvládnout), menší školky na vesnicích nebo malých městech naopak s tím nemají problém. Jinak přesně, ani nás tyto diety nijak zvlášť neomezují 🙂 Mladšího vůbec, starší už si vyžaduje i to, co vidí jinde, ale zase nemá takové reakce, že bych měla strach, co bude, když něco sní nevhodného, což se taky samozřejmě stane 😅

luthien.k
19. júl 2012

@didulka85 to jsem ráda, že jsem Tě potěšila 🙂 U nás je k sehnání ve zdravých výživách nebo třeba hypermarketu Albert bio kysané zelí například 🙂

luthien.k
19. júl 2012

@camilca možné to je, někdy imunita vyzraje skokově a potíže najednou nejsou. Jaké přesně byly výsledky?

samsa
19. júl 2012

@luthien.k Naše školka je právě malá, uvidíme, jinak by byl opravdu velký problém, do práce se vrátit musím a kdybych měla ještě hledat soukromou školku, kde by nám to umožnili, tak mi z platu nic nezbyde, ale nic jiného by se dělat nedalo, protože práci v dnešní době pustit rozhodně nemůžu, navíc mě to tam bavilo.
To jsem ráda, že nejsem jediná, koho to neomezuje, každý, komu to řeknu mě lituje, ale já myslím, že jsou mnohem horší věci než tohle. Naopak celkově jíme mnohem zdravěji, naučilo mě to důkladněji sledovat etikety na potravinách. A jsem ráda, že se přišlo na příčinu dcerčiných bolestí břicha, měla jsem hrozný strach, co jí je 😔 I když je pravda, že ty potraviny jsou drahé a moc si nedovedu představit samoživitelku s dvěma dětma s celiakií, jak to zvládne třeba z platu prodavačky 😔 U nás je také problém s jednou z babiček, která stále nepochopila, že bezmléčná dieta není jen o tom, že nebude pít mléko, ale že nemůže spoustu jiných věcí a také má stále tendenci dceru litovat a říkat, tak jí kousíček dej, z toho se jí nic nestane. Takže nehrozí, že by tam děti byly samy na prázdninách. Přitom jinak je babička zlatá.....
Dcera sama je velmi rozumná a musím říct, že už nic nevyžaduje, co nesmí, dá si to vysvětlit. Bála jsem se toho, že třeba budou problémy, když uvidí sestřičku jíst něco, co sama nesmí, ale kupodivu to komentuje: " Já to nesmím papat, mě by z toho bolelo bříško. Uvidíme, co mi řeknou na gastru, pak se zase ozvu.

didulka85
19. júl 2012

@luthien.k kyslu kapustu vyrabaju aj moji rodicia, lenze je velmi slana.

usiko
19. júl 2012

Ahojte, neviem, ci som sem niekedy pisala,.....ale som v tejto teme nova, dievcata /tinki a spol/ ma sem poslali....lekarka nam potvrdila neznasanlivist \bkm, ale dievcata vraviamze je to alergia......takze pre istotu vylucim vsetko mliecne, akekolvek mliecne...precitam si tu vsetky stranky a ak nebudem nieco vediet, tak ak mozem, opytam sa...... 🙂 🙂 🙂

usiko
19. júl 2012

@luthien.k ahoj, rada by som sa opytala, ci alergia, respektive neznasanlivost na \bkm sa ziskava, napriklad ze sme nieco v dcerinej strave na zaciatku pokazili, alebo sa s nou dieta narodi.....dakujem

pillinka
19. júl 2012

@luthien.k dakujem, inac mas pravdu, mozno dcerke naozaj nemusim davat margarin... z nutricneho hladiska asi nic moc, len ona ma len 14 mesiacov, tak sa mi to zda na pomazanky este skoro, ci nie?

pillinka
19. júl 2012

@eyael dakujem, no my mame uplne striktnu dietu, cize nesmie tam byt asi trolilinka syrovatky...

eyael
19. júl 2012

@pillinka v perle plus vitamíny není žádná syrovátka 😉 taky nesmíme prozatím ani já ani malá nic s mlékem ani jeho složkami 😉

jo jinak už jsem zjistila, po čem měla malá zas tak bouřlivou reakci a průjmy - po těch probiotikách. Já už jí je prostě dávat nebudu, aby zas průjmovala 5x za den, za to mi to nestojí. Dneska a včera navečer už byla zas v pohodě, dneska měla dokonce dvakrát bobek a to skoro doopravdický, jaký ještě v životě neměla, takže na probiotika kašlu. Mohla bych to ještě jednou definitivně odzkoušet, ale na 99% to je tímto, tak jí zas nebudu trápit jen pro znovupotvrzení. Pak bych jí zas další nejméně dva dny dávala zažívání dohromady.

verbalinka
20. júl 2012

@eyael 5x denne neni tak moc. Skoda, ze to vzdycky nevydrzis aspon 3 dny, aby se streva vycistila. Probiotika zlepsuji traveni a mohou i mekcit stolici.

eyael
20. júl 2012

@verbalinka 5x denně průjem s křečema je až dost, má pak úplně bolavou dírku. Je pak celkově mrzutá, nespí, nechcve jíst, v noci se budí a nemůže usnout. Musím jí pořád nosit na rukou, nechce si hrát.
Stolici má lepší bez nich, bez nich je usměvavá, hraje si, je aktivní, kaká jednou denně kompaktní bobík.
Je mi líto, zatím jsem žádná pozitiva probiotik neobjevila.
mmch, nejdýl jsme to vydržely 5dní a bylo to pořád stejné, měla průjem...

verbalinka
20. júl 2012

@eyael aha, promin. Spatne jsem to pochopila. Myslela jsem, ze ma jen tekutou stolici. V tomto pripade te chapu a na probiotika se vykasli. Treba je zkus za par mesicu. Ale je to divny, ze by mely takovy negativni vliv :-/

eyael
20. júl 2012

@verbalinka já se omlouvám, asi jsem to nenapsala srozumitelně. Zkusím je zase za čas, poradím se taky na tom gastru co nás čeká. Sama nechápu, proč má po nich takové problémy, ty i luthien jste je vehementně doporučovaly ☹

verbalinka
20. júl 2012

@eyael vehementne 😀 To ne, ale imunita je ve strevech, a proto je dobre dodavat zdrave bakterie. U tebe je to zahada 😅

lu777
21. júl 2012

@eyael no tak to jí to evidentně nedělá dobře.... jaké přesně máš? není možné že tam je jako plnidlo třeba laktoza, která vadí nebo tak něco?? nebo nějaké éčko na obalu apod.?
každopádně pokud má takovouhle reakci, tak nemá smysl je dávat.... prostě jí to nedělá dobře a je jedno jestli všem okolo ano....

naše malá měla laktozovou intoleranci a jak píše Luthien, tak tam právě proběhlo to skokové dozrání... každé asi 2 měsíce jsem ji testovala kousíčkem eidamu, fakt tak 1cm2 a vždycky tak do 2 hodin křeče, průjem několik dní třeba.....
no a najednou jí nevadí nic.... pořád jsem z toho vykulená a zvykám si po 16 měsících přísné diety... 🙂
jinak na gastru nám neporadili prakticky nic, na to co jí je jsem přišla sama (dva doktoři mi říkali že to určitě nemá opakovaně), na gastru to v krvi neměla a přesto na všecko s laktozou reagovala bouřlivě....
řekli mi že z toho nejspíš nevyroste když to má vrozené a tak silné ale holky naděje je 😵

ajinka22
22. júl 2012

ahojky, u nas to bylo s probiotikama taky zahadne, vzdy to vydrzelo par dnu v poho a pak se prujem zhorsil a vzdy jednou za 10 dnu jsem je vymenila. Stridala jsem Bio Gaia, Swiss laktobacilky a Biopron. Po zavedeni tuhe stravy prujem vymizel a my v klidku davame porad Biopron a spokojenost.
Jenom mam celkem obavu, v 10 mesicich by chtela doktorka opet zkusit zatizit mlecnou biklovinou (ted jsme na Nutrilon allergy care), nevim, jestli to neni brzo, jesti radeji nepockat alespon do 1 roku

luthien.k
22. júl 2012

@pillinka když rozmixuješ maso ze zeleninou, tak máš pomazánku i pro 14 m, nebo různé luštěniny s panenským olejem, lehce ochutit Solčanou třeba... 😉

luthien.k
22. júl 2012

@usiko ahoj, příčina alergie na BKM (intolerance BKM je skutečně dnes už většinou nepoužívaný termín, protože za intoleraci se považuje pouze pokud jde o nějakou enzymatickou nedostatečnost ke zpracování nějaké součásti potravy, třeba intolerance laktózy, nebo se to také používá v případě "pseoudoalergie" - histaminové intolerance...) - těch důvodů je zřejmě víc, ale nic, co by sis "mohla dávat za vinu". Jednak hrají roli geny (dispozice k tomu reagovat nepřiměřeně na vnější podněty - atopie - je dedičná - a patří sem projevy jako je alergie, astma, atopický ekzém), velkou roli zřejmě hraje i stav střevní mikroflóry (to se také předává z generace na generaci - porodem, kojením - a za posledních 100 let se událo moc změn, které mají na střevní flóru negativní dopad - stravování, léky, chemie v potravinách a prostředí atd. - střevní flóra hraje důležitou roli ve slizniční imunitě střev, která je důležitá právě z pohledu potr. alergií), také zřejmě hraje roli nadužívání mléka a výrobků z něj (průměrně člověk sní několik porcí této cizorodé mléčné bílkoviny denně a hraje to i statisticky - nejvíc alergií u dětí je na BKM, vejce a pšenici - a ty tvoří základ našeho jídelníčku).

luthien.k
22. júl 2012

@eyael ta reakce na probiotika - nejste první - já osobně bych změnila značku (pro jistotu) a snížila dávku. Třeba za pár dní. Na probiotika je někdy třeba si zvyknout postupně, protože ony v jistém smyslu slova "detoxikují" střeva, protože tam vytlačují ty patogenní mikroorganismy a může na to být bouřlivější reakce.

luthien.k
22. júl 2012

@ajinka22 dieta by se měla držet alespoň půl roku, takže záleží na tom, kdy jste BKM vyřadili.

pillinka
22. júl 2012

@luthien.k dakujem za tip, vyskusam, a taku strukovinovu pomazanku mozem dochutit i pre nas dospelych, aspon budeme aj my jest zdravo 🙂

ajinka22
23. júl 2012

@luthien.k od 16.3. mame Nutrilon DAC a pak od 5.5. Nutrilon AC. Jenom jsem ja blbka asi pred 14 dny koupila na vylete sklenicku, kde byla zelenina na masle. Pak mela druhy den hlen ve stolici a ja ted nevim, jestli mam pocitat toho pul roku od brezna, nebo od ted. Ale je videt, ze to strevo jeste neni uplne vporadku.

luthien.k
23. júl 2012

@ajinka22 určitě bych počkala minimálně do toho září, počítáno od března 😉

helulicek
23. júl 2012

@luthien.k ahojky, nakouknu a vidím, že řešíte právě probiotika... mě právě docházejí (od Swissu) a říkala jsem si jestli neudělat změnu. Mohla bys mi dát tip na nějaké - nebo kdokoliv z vás holky 😉
Jinak musím zaťukat, tak syn je teď čistej 🙂 Kůžičku má krásně hladkou, jen na tom obličeji, hrudníčku a v oblasti kolínek jde znát zhrublejší kůže. když je takhle čistej, čím mazat? Zítra ale bude asi první očkování, tak jsem zvědavá co to s ním udělá ☹