Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
11. sep 2012

@natty53 není v ní BKM, jen kakaová hmota, kakaové máslo a třtin. cukr 🙂 Ovšem děti zvyklé na přeslazené mléčné čokolády ji moc nechtějí, ale náš starší ji miluje, dáváme kostičku/dvě denně maximálně 🙂

natty53
11. sep 2012

@luthien.k Tak moja cokoladky nepapala ani ked mohla mlieko,v tom som prisna co sa tyka sladkeho 😉 . A co sa tyka obycajneho kakaa alebo karobu? To sa moze?

didulka85
11. sep 2012

@natty53 ja robim dezerty s karobom, ale kto nemoze soju, nemoze ani karob.
Myslim, ze na cokoladu maju deti casu dost.

natty53
11. sep 2012

@didulka85 Aha,no nemam soju odskusanu,pre istotu nedavam. Ja idem nieco zavarat a tam ide kakao,tak hladam nejaku alternativu a nakoniec asi nedam nic 🙂 . Ale ked nieco peciem,tak aby aj mala mohla

didulka85
11. sep 2012

@natty53 ja si myslim, ze cokoladu by deti nemali, lebo obsahuje kofein. Nie vela, ale predsa... O karobe som uz co to precitala a pride mi, ze je zdraviu prospesny, urcite je to lepsia alternativa ako cokolada.

natty53
11. sep 2012

@didulka85 ved prave aj mne..ale to som tiez niekde prave citala,ze skodi ta karobova bielkovina niekomu...

luthien.k
11. sep 2012

@didulka85, @natty53 karob je příbuzný sóji a asi 30% alergiků na BKM má reakci i na karob. Jinak co se týče té čokolády - ono moje děti nemají prakticky žádné sladkosti s ohledem na to, že jim vadí mouka a bezlepkové, bezmléčné a bezvaječné domácí pečivo není moc poživatelné. Takže tomu víc než tříletému ten kousek čokolády denně dám celkem s klidem 🙂 Ono totiž všeho moc škodí na obě strany, jak moc benevolence, tak moc zákazů, podle mě...

natty53
11. sep 2012

@luthien.k Urcite,ja som tiez za ked uz ,tak zdravy kusok raz za cas..ja tiez malej davam susienky ale take zdrave,nie bezne keksiky co papaju vsetkydeti..neprehanam to,lizatko este neochutnala,takze som tiez za zlatu strednu cestu,uz aj tak som rada,ze celkovo je take veci minimum a vštepujem jej to do hlavicky zakazdym 🙂

luthien.k
12. sep 2012

@natty53 přesně 🙂 Já mám totiž negativní příkat zákazů sladkého v rodině, holčina byla v těchto věcech držena hodně zkrátka jako malé dítě a dnes je jí 11 a po sladkém by se utloukla a za sladké by vraždila (a v tomto a starším věku na to už rodiče chtě nechtě přestávají mít vliv), takže si myslím, že když dítě nebude vnímat sladké jako silně nedostatkové zboží, že bude i později lépe znát míru jeho konzumace...

isiss
12. sep 2012

@luthien.k tie testy asi naozaj nie su uplne smerodajne, lebo dr. mi vravela, ze aj keby zdravemu dietatu urobili taky IgE test, tak ze by mu nejake hodnoty ukazali, pricom nema ziadne prajavy alergie..

lubiduch
15. sep 2012

ahojte, mam 2,5 mesacneho syna s touto alergiou... tiez mi vsetci tvrdili ze to su len koliky, ale odkedy som zo svojej stravy vylucila akukolvek mliecnu vec tak mame doma usmievave neplakave babatko... musim ale drzat fakt prisnu tu nemliecnu dietu, malemu robi zle dokonca ked si dam keksik kde je v zlozeni susene mlieko a pod...
pomaly ale zistujem deficit vlastneho mlieka (mam aj zamrazene ale to este z cias kedy som nemliecnu dietu nedrzala, cize ked som mu to skusila prednedavnom zohriat zase ten isty cirkus s bolestami bruska a vracanim)...
viete mi poradit nejake umele mlieko ktore maly moze papat? ja som pre istotu do zasoby domov kupila nutrilon soya, este sme ho ale nepouzili. mali aj ze bezlaktozove mlieko, ale to tak ci tak obsahuje kravsku mliecnu bielkovinu, tak som si myslela ze aj to mu bude robit zle.
co ste davali svojim detom ked im kojenie nestacilo?

diky 🙂

xsenova
15. sep 2012

@lubiduch ja som Lactose intolerant 🙂 tak ti mozno poradim 😀 Tie mlieka bez laktozy moc nefunguju na nas. Je nam z toho aj tak tazko. Co nam robi dobre je ryzove mlieko alebo potom soja. V Dm maju este ovsene mlieko ktore je fajn. Daj malemu napit a uvidis co ti odstrci 🙂 Ked sa prvy krat zisti, ze ma niekto alergiu tak prejavy su velmi silne. Je to tym, ze telo sa proti najazdom alergie doteraz velmi branilo - tak ma prehnany reflex. Ale po case to bude lepsie a niektore veci budete moct ciastocne vratit do stravy 🙂 A mozes skusit bryndzu a kysle mlieko - to su prirodne bakterie, kedy sa alergia nevyvolava. A ked uz nieco maly zje - a zacne plakat tak sa spytaj v lekarni na tieto probiotika http://www.lekynainternetu.cz/p/probio-fix/ Su velmi dobre a velmi rychlo zaberaju - do 10 min po uziti 🙂

luthien.k
15. sep 2012

@lubiduch při alergii na BKM není problém laktóza (ta je přirozeně obsažená v mateřském mléce), ale BÍLKOVINA, takže na dokrm se musí použít mléka s plně štěpenou BKM, čili Nutrilon alergy care, Nestlé althera, Neocate. Ve 2,5 měsících bych nedávala žádná rostlinná mléka a ani sójové rozhodně nedoporučuji, a to z řady důvodů, které nemám moc zrovna čas tu vypisovat...

katyxq
15. sep 2012

@xsenova pletete dva pojmy - intolerance laktózy a alergie na bílkovinu kravského mléka

@lubiduch Sóju raději ne (ćastý souběh alergií, alergie na sóju se může objevit později. UM musí být jedině s plné štěpenou BKM, jsou to Nutrilon allergy care, Nestlé althéra nebo pak úplně speciální Neocate (bez předpisu šílené drahé). Při alergii na BKM se nemůžou ani zakysané mléčné výrobky.

joni
16. sep 2012

@lubiduch my sme to mali presne ako ty, drzim este stale dietu a kojim...uz mozem ja jest jogurty a tie keksy mozem tiez....chcela by som kojit do roka a potom davat tie ryzove a ovesne mlieka ale ty mas este malinke dietatko takze to radsej nie. Ja by som zasla za doktorkou nech ti predpise UM, zase vela tych mliek nie je na trhu.

emmulik
16. sep 2012

ahojte baby mojej malinkej zistili alergiu na BKM uz v prvom mesiaci.v tedy sme boli v nemocnici lebo mala mala strasny ekzem po celom tele.Skusali sme rozne mlieka ako nutrilon alergy care,neocate(mlieko ktore je uplne umele) toto sa dava uz pri silnej alergii.rozdiel je ze kazde mlieko pre tieto deticky sa vyraba s kravskeho a nasledne sa odstranuje,takze je mozne ze tam stopy mlieka ostanu a babatku to moze stale skodit.neocate je uplne umelo vyrobeny bez mlieka.bol jediny ktory mi malinka mohla jest.ale poistovna vam ho hradi iba do roku dietatka a potom o to treba ziadat.bez predpisu stoji 80 eur,na predpis 8 eur.no a tomuto som sa chcela vyhnut myslim si ze aj 8 eur je dost vela kazdy tyzden.preto som to riskla a zacala som malej kupovat klasicke sojove mlieko,ktore urcite niektore poznate aj tak ze si ho pridavate dokavy.skatula stoji 2 eura a ma to ten isty vyznam.teraz ficime na takomto mliecku lebo nasej malej sa alergia este shorsila lebo uz nemoze ani ovcie mlieko.s tym som bezradna lebo neviem ake jogurtiky by somjej mohla davat.neviem si predstavit ze bude bez niecoho takeho vyrastat.ale inak este pre vacsie deti spytajte sa svojich lekarov maju existovat lieky ktore si dietatko da pred tym ako spapa nieco z mliecka a je v pohode.

luthien.k
16. sep 2012

@emmulik nedávala bych malé sójové mléko, už jsem to tu nakousla posledně. Výzkumy ukázaly, že děti na sójové náhradě mléka nemusí mít v pořádku hormonální rovnováhu těla (dívky dříve vyspívají, chlapcům rostou prsa...), je velmi častý souběh alergií na BKM a sóji, čili můžeš malé tu alergii snadno vypěstovat taky, podobně jako na mléko ovčí. A to nemluvím o tom, že sója je často GMO (což mně by vadilo) a že na sebe v těle váže důležité látky (minerály) a nedovolí jim se vstřebat atd.
Při pestré stravě nemusí děti od roku věku v podstatě mít žádné UM. Jako náhradu za sójové rozhodně doporučuji mléko rýžové s vápníkem, které koupíš v DM drogerii.
Při dietě Ti z této alergie dcera vyroste, neboj se. Do té doby se prostě bez jogurtů a jiných laskomin na bázi mléka musíte obejít.

lubiduch
16. sep 2012

O tej soji som aj ja čítala nie zrovna najlepšie veci,preto mi bolo divne že existuje nutrilon soya pre najmenšie deti,keďže soji sa neodporúča ani kojacim maminam. Ja som bola asi v zlej lekárni lebo tam mi neponúkli nic z toho co píšete.
Malého chcem kojit pokiaľ sa bude dat, ale niekedy večer už toho mlieka mám menej a preto sa chystam že možno čo chvila budem ho musiet prikrmovať, myslíte ze tá soka by mohla uškodiť aj ked by ro napr. Bola len 1 dávka denne?

emmulik
16. sep 2012

no to sojove mliecko sme zacali davat aj po konzultacii s endokrinologickou.tak mi to teraz pride divne.ja radsej vela necitam inak by sme nikdo nemohli nic jest.vsetko nieco vyvolava a skodi.no skusim sa jej nato este prepytat dakujem

luthien.k
17. sep 2012

@lubiduch tak alergii by mohla vyvolat zcela jistě i kdyby to byla jen jedna dávka denně.

@emmulik tak to se divím dvojnásob, protože sója obsahuje strumigeny, které na štítnou žlázu nepůsobí dobře.

luthien.k
17. sep 2012

Ještě jedna věc k sóje - je pravdou, že v Asii, kde je hojně konzumovaná, nepůsobí takové potíže, jak by se z toho mého posledního příspěvku mohlo zdát, jde o to, že tam se ale používá ve své tradiční formě, nikoli ve formě hydrolyzovného proteinu, ale jedí se tam přímo sójové boby (nejlépe fermentované), tofu, tempeh, tradiční cestou fermentované sójové omáčky a pasty (Shouyu, Tamari, natto, miso....). Mléko tradičně vyrobené z bobů, ještě dejme tomu pro zpestření jidelníčku, ale to průmyslové na bázi těch hydrol. proteinů, to bych opravdu dítěti nedávala.

nikieda
17. sep 2012

Mohu poprosit o radu? Malému je 7 měsíců, od narození ho trápí bříško, jelikož už leze, stoupá si, je mi jasné, že to nejsou jen prdíky. Už je to 14 dní, co jsem vynechala mléčné výrobky, ale velký efekt nevidím. Některou noc se budí normálně 3x, jinou noc strašně křičí, propíná se. Občas ho bříško trápí i přes den, ale hlavně ve spánku, kdy se budí kvůli prdíkům s křikem. Ve čtvrtek byl na krevních testech, brali mu vzorek na BKM i lepek. Před pár dny jsem vynechala ze stravy i lepek, ALE v info brožurce od doktora jsem se dočetla, že nesnášenlivost je hlavně na pšenici, zkříženě i další druhy obilí, ale o špaldě se nepíše. Nemáte někdo zkušenost, zda špaldu tedy mohu? A co tofu? Také ho musím úplně vynechat, aby nešlo o zkříženou alergii přes mléko na soju? Pořádně nevím, co jíst

luthien.k
17. sep 2012

@nikieda u těch dětiček s bolestmi bříška je to téměř vždy o něco složitější, než jen vynechat BKM, obzvlášť, když jsou starší a je pravděpodobné, že střevní sliznice už je nějakým způsobem narušena a tak trvá to hojení delší dobu a je třeba to podpořit i přísunem probiotik, případně dělat i protikvasinková opatření atd. Špalda - je o dost méně agresivní, než klasická pšenice, ale při eliminační dietě doporučuju vysadit i špaldu. Sóju v každém případě taky, tam jde o souběh alergií s alergií na BKM (může jít).

nikieda
17. sep 2012

@luthien.k
Děkuji za odpověď. Mohu se zeptat, co znamenají protikvasinková opatření, v čem spočívají? Chtěla bych malému nějak pomoci, ale už jsem dost hladová 🙂 Jelikož jsem vegetarián, moc možností k pestré stravě mi nezbývá ☹
Mám moc fajn pediatričku, probiotika malému doporučila, takže už 4 dny bere BioGaia.

emmulik
17. sep 2012

@luthien.k no pokial viem tak aj ryza neposobi dobre.no sto ludi sto nazorou.riadim sa svojou lekarkou.

luthien.k
18. sep 2012

@emmulik v tom Ti samozřejmě nebudu bránit, jen že toto není můj názor vycucaný z prstu, ale jde o názor špičky české alergologie v oblasti potr. alergií, dr. Martina Fuchse (autora knihy Alergie číhá v jídle a pití). Riziko souběhu alergie na BKM a sóju je až 50% a vzhledem ke značné alergencitě sóji může naskočit alergie kdykoli. Navíc přírodní, ze sójových bobů získané mléko, neobsahuje téměř žádný vápník, fosfor, zinek, některé vit. sk. B. Proto doporučuji raději rýžové obohacené o vápník z mořských řas s dobrou vstřebatelností a samozřejmě pestrou stravu bohatou na bílkoviny. Pokud není alergie na ořechy, je dobrým zdrojem hodnotných živin mléko mandlové (o souběhu alergie na ořechy a BKM jsem se zatím nikde nic nedočetla, ačkoli mohou ořechy být též významnými alergeny, narozdíl od souběhu s alergií na sóju).
Zajímalo by mne, co dle Tvého názoru vadí na rýži?
Jinak mně už se stokrát osvědčilo nebrat názor lékaře jako dogma, ale používat i další zdroje informací 😉

luthien.k
18. sep 2012

@nikieda omezení příjmu jednoduchých cukrů (klasického bílého zcela) a vytírat malému pusinku Citrovitalem a sobě taky 🙂 Je to taková podpora k ozdravení střev.
Probiotika musí brát zejména kojící matka...

luthien.k
18. sep 2012

Jinak jste mě tu inspirovaly ke krátkému článečku o sóje 🙂

https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/luthien...

emmulik
18. sep 2012

@luthien.k chcem sa spytat zatoze malej davam to sojove mlieko tak to ma nejaky ucinok ze jej tu alergiu skor podporujem?a mohla preto zacat teraz byt uz aj alergicka na ovcie?ja uz som si teiz presla roznymi lekarmi a viem ze ich nemam brat vazne len uz som si myslela ze tato bude lepsia.no nic taketo mi nespominala.mala ma dost silnu tu alergiu tak sa bojim ona ked nahodou dostane nieco mliecne tak jej opuchnu ocka a strasne zacne tiect soplik a pocujem ako zle dycha.vsetko v nutry telicku jej chrci.nemame ani ziadnu dietu nic take mi doktorka ani raz nespomenula len ze mam vynechat kravske mlieko a ona s toho vyrastie.tak som dufala ze to bude ok.mame ist na testy ze ci jej organizmus zvladne vobec nieco vyrabane z mlieka.ci acidko alebo taketo veci.tak neviem ci nam potom nastavi tu dietu alebo nie