Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

kam.zyk
3. sep 2010

@gilli Ano, ovesná je taky celozrnná, ale celozrnná rýže nebo žito a celozrnný oves je dost rozdíl - tu HIPPku ovesnou klidně dát můžeš (lze už od ukončeného 4M věku). Ten vanilin mi taky vadí...a že ho výrobci tak rádi cpou do všeho dětského...Lepší je nakupovat ve Zdravých výživách- jsou tam vynikající kaše, třeba kukuřičná Mišutka, Naturálka jáhelná, Naturálka pohanková...vše bez jakýchkoli přísad typu vanilin, atd., prostě jen obilnina = ideál. Pro jistotu (třeba se to i ostatním bude hodit) ještě píšu výrobky pro alergiky, co se dají koupit:

od HIPPu:
Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem, Krůtí maso HIPP..

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná nebo Mišutka, které obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Vynikající značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- i u nás je už k dostání v DM drogeriích, kde seženete např.příkrm Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy, jak zeleninové, tak masozeleninové a ovocné.

luthien.k
3. sep 2010

@gilli, nevidím, kolik vám je měsíců, ale my začali tak možná už od devátého, desátého kupovat kaše "nedětské", a to ve zdravé výživě, třeba Naturálka nebo Nominal nebo Šmajstrla, dělají jednodruhové (jáhlové, pohankové, rýžové, kukuřičné...) i vícedruhové (rýže s kukuřicí apod.). Myslím, že jsou kvalitní, rozhodně lepší, než ty slazené blevajzy, co prodávají Hami, Hero, Nutricia apod.

luthien.k
3. sep 2010

@kam.zyk, tak jsme s těmi kašemi psaly to samé 🙂 V DMku mám ještě odvědčenou tu jejich BIO značku Babylove, je třeba taky koukat na složení, ale některé skledničky, hlavně ovocné, jsou fajn, mají třeba výborné hrušky Williams Christ atd.

kam.zyk
3. sep 2010

@luthien.k To neva, že píšeme totéž - ono je lepší dobrou věc napsat dvakrát, než vůbec 😉 To je fakt, Babylove jsem taky objevila. Taky mají dobrý příkrmy. Já právě nakupuju v Rakousku -jednak je to tam levnější a jednak rakouské DM mám cca 10 km od baráku, kdežto české 60km, tož tak. A tam třeba kupuju perníček pro Magdu (jen žito, třtinový cukr, med, kypřidlo - soda, což je super kypřidlo pro alergiky), nebo kaši Naturreisschleim od Alnatury z natural rýže, z té Alnatury tam mají hodně suprových skleniček - ale ono je to tuším u nás už taky! Takže až pojedu kolem ČR DM, musím se zas juknout, jak se regály českého DM zas obohatily o ňamky pro děti...Koukala jsem, že i Magdy oblíbené tyčky (Alnatura Himbeere- Traube a Alnatura Apfel-Birne) už taky mají tady v ČR (akorát tady jsou nějak dost drahý...) A taky už mají v ČR DMkách prímový těstoviny, třeba špaldový spirálky, a tak...

A já jdu vařit, Magdě teď chutnají špagety, manželovi taky, takže to plichtím takhle: ANEB RECEPT PRO VŠECHNY ALERGIKY: udělám si směsku - rýžové, kukuřičné, špaldové špagety (všechno jsem nakoupila ve Zdravé výživě). Uvařím, je to hned, neboli super. Směsku na špagety udělám takhle: zpěním cibulku, přidám maso nakrájené na kostičky, dusím - za chvíli na to lupnu obsah sklenky HIPP karotka, osolím, malinko opaprikuju, přidám trochu fenyklu, zas dusím,až je maso měkký. Pak část (=Magdy část) odeberu a už s tím nic nedělám, a druhou část ještě ochutím Solčankou a víc přisolím (tahle část je pro mě a manžela). A je to, HA špagety jsou na světě (když není maso, lze to dělat i bez něj a můžete tam klidně dát třeba kousky brokolice, fantazii se meze nekladou).

gilli
3. sep 2010

@kam.zyk díky - jojo, tenhle seznam jsi už někde posílala, díky tomu jsem objevila bio a HA skleničky HIPP - v DM je nemají, tak jsem o nich nevěděla a měla jsem za to, že mají v sortimentu jen ty se solí, kořením ap.
S Alnaturou jsme začínali, ta je super, jen mají docela omezený sortiment a hodně toho mají s dýní, která malému moc nejede. Babylove jsme vyzkoušeli cuketky s bramborem, teď mám to samé i od tuším HIPPu, tak jsem zvědavá. Ale jak jsem psala, těch "nezávadných" co se týče složení, je celkově bohužel dost omezené množství. Střídám to s vařením z bio zeleniny a rýže, ještě sháním, kde by se dalo koupit bio hovězí na polévku (zatím jsem vařila z ne-bio).

@luthien.k - mému malému je něco málo přes 7 měsíců, předevčírem jsem mu zamíchala trochu špaldové kaše Nominal do jeho rýžové a hrozně se z toho dávil - nevím, jestli v tom vadily ty kousky nebo mu to prostě nechutnalo... a tu Nutrilonku jsem mu do rýžové přidala jen proto, že už jsem večer doma nic jiného neměla (rýžové už bylo málo), ale je to fakt fuj, ten cukr a vanilin, pusinka mu voněla pak celý zbytek večera 🙂 takže už jsem objednala tu ovesnou, v Praze ji fakt nemůžu sehnat ☹
hele, nechodila jsi náhodou na PřF v Praze? někoho ze Semil mi připomínáš🙂

kaja73
4. sep 2010

@kam.zyk ahoj.Pytala som sa na toto už aj v inom fore ,ale odpoved som zatial nedostala.Neviem či sa vyznaš aj v homeopatii,ale chcem sa opytať ak je u dietata podozrenie na alergiu na kamilku-rumanček,či ju može uživat vo forme homeopatie.Konkretne vo Viburcole,alebo Chamomile .Je to určene pri prerezavani zubkov.Lekarnik mi povedal, že tam je to už tak velmi nariedene,že by to žiadnu alergicku reakciu nemalo sposobit.Dik za odpoved.

erikasadek
4. sep 2010

@kaja73 prepac nie som casto na koniku a tak som ti nemohla ospovedat..
normalne nie , nebude mat ziadnu reakciu to su tak slabe riedenia ze naozaj alergicka reakcia nebude.. 😉
takze kludne mozes;. 😉
este raz prepac ale osm tu uz malo.. 😉

erikasadek
4. sep 2010

iank ahojte baby.. 🙂
@luthien.k 😉

kaja73
4. sep 2010

@erikasadek Dik za odpoved.

kaja73
4. sep 2010

@erikasadek Ked ta tu už mam, tak sa ta este opytam,ak ma maly bolesti zubov aj zly spanok, v noci plače aj 10 krat,z toho aspon raz uplny hysak a nevieme ho upokojit,pritom mam pocit ,že asi ani nie je prebudeny,či je dobra ta chamomila,viburcol alebo už potrebuje niečo ine.V tom druhom fore si radila aj ine druhy homeopatie.Fakt si s malym už nevieme rady.Budem ti velmi vdačna, ked mi poradiš.

erikasadek
4. sep 2010

kaja skus ak nebude stacit tak mi napis presne ako reaguje a dame ine nieco, . 😉
najprv skus;. 😉

luthien.k
6. sep 2010

@erikasadek, ahojky, dlouho jsi tu nebyla 🙂

Holky, objevila jsem ještě jeden sušený nápoj (pro kojící dietující matky), a to kukuřičný od asp, kde není sója a má myslím dobré složení, chuťově je docela neutrální 🙂

oacka
7. sep 2010

ahojte, kočky, moja malá má už týždeň stopy krvi v stolici, začala mať aj zelenkavé hlieny, kaká dosť riedke... a dosť často sa celá napne,akby ju bolelo bruško. ja jem od jej narodenia dosť veľa mliečnych výrobkov a aj mlieko. až teraz však začali tieto problémy. dali sme vyšetriť stolicu,bohužiaľ sa zistilo,že má helicobactera. som z toho veľmi nešťastná, lekárka tvrdí,že z toho kr v stolici nie je,že to bude z alergie na mlieko. môže ju mať,aj keď ju nemá nikto v rodine? je to tým,že som jedla príliš veľa mliečnych produktov? po akom čase sa to upraví,keď odvčera som prestala jesť všetko mliečne? môžem jesť syry, či radšej nič? ako sa to prejavuje u vašich detí? a ako sa to dá lekársky potvrdiť,že je to naozaj alergia? bude ju mať celý život? budem rada,keď mi poradíte, ďakujem.

luthien.k
7. sep 2010

@oacka, nebude to ode mě tak exaktně, jako by to řekla @kam.zyk, ale pokusím se Ti odpovědět. Alergii na mléko dítě mít může, i když ji nemá nikdo v rodině, stačí třeba jen genetické předpoklady k jakékoli alergii a někdy ani to ne (takže jestli má někdo z rodiny sennou rýmu, astma, atopický ekzém, tak by to bohatě stačilo, ale není to nutná podmínka, proč a jak alergie vznikají není zatím zcela probádáno). To, že jsi jedla hodně mléčných výrobků, tomu určitě napomoci mohlo, protože čeho je z potravin hodně a často, to může dřív nebo později způsobit probléjmy (v Číně je třeba hodně lidí alergických na rýži, u nás na mléko).
Jestli jsi přestala jíst mléčné, čekej změnu tak do čtrnácti dnů, někdy i déle. NESMÍ SE NIC MLÉČNÉ!!! Tj. žádné sýry, žádná smetana do kávy, žádné máslo, jen tuky bez mléka (a syrovátky - třeba Bio Vive je dobré, nebo Perla vitamíny, Flora Light tuším...), žádné skryté mléko, které je v sušenkách, pečivu (kupovat raději balené, kde je složení nebo se informovat v pekárně - bez mléka bývají chléb Šumava tady v ČR nebo obyčejný tukový rohlík), BKM je i v trvanlivých salámech atd. Třeba pozorně číst etikety. Sice přes MM přechází velmi malé množství BKM, ale když i na ně dítě reaguje (což by u vás skutečně mohlo být), tak není radno riskovat. Nejíst ani kozí ani ovčí, tam je ta bílkovina podobná kravské a může na ni také reagovat, to samé se sójou (která je, jak zjistíš, skoro všude). Náhrada mléka jako takového je nejlepší rýžovým mlékem s vápníkem z DM drogerie (u kojící matky obzvlášť) nebo ovesným mlékem téhož výrobce, pak se prodává sušené mléko Oves milk, Kokos milk, Kukuřičný nápoj... Lze použít do jídel i místo smetany.
U nás se alergie na BKM projevila podobně - krev a hleny ve stolici plus ekzém na obličeji zhruba ve vašem věku. Nemusí se to projevit hned po narození.
Lékařsky se to dá potvrdit jen někdy, protože ne každý typ alergie na mléko je možné zjistit z krve nebo kožními testy. Krev se nechá vzít a udělat test, ale není to směrodatné a u tak malého prcka vám to asi stejně neudělají hned. Nejspolehlivěji se to potvrdí právě dietou, když vymizí příznaky a když chceš mít jistotu, můžeš poté zkusit mléko pomalu zavádět a sledovat reakci. Když se příznaky vrátí, je jasno.
Tak držím palce, ať je to brzo v pohodě 😉

luthien.k
7. sep 2010

Jo a ještě - u většiny dětí tato alergie vymizí, když vyzraje imunita, někdy po třetím roce života. Někdo si ji ale nese s sebou až do dospělosti. Kam.zyk jistě poví přesněji, šance na vymizení tu je, ale jedině při dodržování přísné bezmléčné diety, nejdřív u Tebe, dokud budeš kojit, později i u prcka.

tygrous
7. sep 2010

@kam.zyk nebo @luthien.k Znate mandlove mleko EcoMil (http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i... Pisou tam, ze je vhodne i pro deti od 6 mesicu pri alergii na BKM... Asi ho vyzkousim, mandle jsem uz parkrat jedla a malej po tom zadnou reakci nemel, ale radsi to otestnu nejdriv na sobe. A na @kam.zyk mam jeste jeden dotaz do budoucnosti😉: Az budu podruhe tehotna (planujem to nekdy pristi rok), tak jak mam postupovat s BKM v tehu? Muzu s mirou (treba jogurt 2,3x do tydne nebo maslo a syr) nebo radsi vubec vzhledem k alergii u prvniho ditete? Dik moc.

erikasadek
7. sep 2010

@luthien.k ahoj.. no nebola nestiham. 😀

ako sa mi mas??? ako celkovo . dufam ze dobre.. 😵
@tygrous

ja Ti za seba odpoviem co me bolo povedane, a casto odporucane tu. 🙂 ak by si bola tehotna tak uz v tehotenstve sa tvori poda pre alergie u deti..
takze dobra rada znei vsetko s mierou ziadne 1 L mlieka, lebo mam chut daj si denne dobry jog 🙂 urt...
a vela zeleniny ale rozmanitu... vela zelenej zeleniny.. ak mozes vsetko ale s mierou aby to bolo vyrovnane;.
a urcite nie mandle mandlovy olej, alebo maldle v tehotenstve , zistilo sa ze su spustacom , alergiii u deti neskor... 😉
takze sa im vyvaruj i ked us tak dobre a zdrave.. 🙂

kam.zyk
8. sep 2010

@oacka Jen doplním @luthien.k -která to napsala naprosto perfektně - že Helicobakter a krev ve stolici jsou patologické nálezy ukazující na alergii na BKM u dítěte, která byla správně diagnostikována - čili vysadit všechny BKM, jak napsala luthien, a stav by se měl upravit (stolice by se měla změnit na "míchaná vejce")- pokud by se neupravil, ještě by byla úprava tvé stravy (vysadit vejce, atd.), ale nepředbíhejme. Alergie dítěte na BKM za plného kojení je výhradně alergie na syrovátkové BKM, které vyhasínají snáze než kaseinové, čili prognóza do budoucna velmi dobrá (na 85% alergie vymizí do 5ti let dcery). Ještě dodám- musíš dodávat chybějící vápník- každý den nalačno Biomin H, hodinu na to nejíst. (Seženeš v lékárně, bez receptu.) Takže: vysaď BKM a bude líp, uvidíš 🙂

@tygrous Mandlové mléko je skvělý zdroj pro koj.matky nedostatkového hořčíku - pokud tedy nemáš reakci na mandle, klidně ho pij! To složení je perfektní, aneb díky za tip 🙂 U druhého dítěte: byla by chyba úplně eliminovat alergeny v těhotenství, protože je nutno nastavit jistou toleranci- správně je tedy pouze omezit ty hlavní alergeny, nikoli úplně vysadit. Takže: jogurt nebo mléčný výrobek ano, ale ne víc jak 2x týdně, totéž ty hlavní alergeny. Pro tebe speciálně je určený můj článek

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

oacka
8. sep 2010

@kam.zyk
@luthien.k kočky veľmi krááásne vám ´dakujem za perfektné odpovede. malej brali krv a potvrdila sa alergiia na mlieko. aj lekárka povedala,že za také 2 týždne by sa to mohlo upraviť, tak dúfam... trochu ste ma vystrašili s tým, kde všade je mlieko... do kelu,o tom som vôbec neuvažovala... budem si to musieť naštudovať,aby som malú už nezaťažovala. v rodine máme alergie, aj ja aj manžel,len nie na mlieko... kamoškin syn mal strašné problémy ako ročný aj s alergiou aj s intoleranciou a o rok mu testy vyšli negatívne,takže alergia zrejme vymizla, tak sa teším,že hádam to bude aj u našej tak. ešte raz vám veľmi pekne ďakujem!!!!

luthien.k
8. sep 2010

@erikasadek, nazdárek, daří se nám celkem dobře, nějak jsme poslední dobou citlivější na to, co jíme, asi to bude mým větším experimentováním a tak je Tobík každou chvíli osypanej (do toho zuby...). Ale co jsme vyeliminovali vejce, různé čerstvé ovoce, rajčata (byly v některých sklínkách, co občas dáme), tak je to mnohem lepší. Takže to vypadá, že nejen mléko bude problém... Nicméně přes MM na ty věci nereagoval.
@tygrous, pro mě je mandlové mléko bohužel tabu (i když je prý moc dobré), mám na mandle alergii 😝
@oacka, já věděla, že jsem na něco zapomněla, třeba na ten vápník a je moc dobře, že je tu @kam.zyk s námi 🙂

Jinak holky, jak jsem teď těhu, tak mám hroznou chuť na mléčné výrobky!!! Fakt s tím těžce bojuju, nevím, čím to je, maso třeba vůbec nemusím, ale po bio jogurtech z Billy bych se utloukla 😅 Ale snažím se to držet na uzdě...

oacka
8. sep 2010

@luthien.k ešte sa chcem spýtať: dcérka dosť často kaká a stolica je riedka. mám jej dávať nejaký čajík,aby sa nedeghydrovala? v júli som jej skúšala dávať feniklový,ale moc ho nechcela a po 2 dňoch sa kvoli nemu nevedela vyprdkať, tak som prestala. aký by bol vhodný? niekto mi dokonca poradil obyčajný čierny. feniklový už nechcem ani skúšať. dojčím ju na požiadanie,tak hádam smädom netrpí, ale aj to naše dojčenie je momentálne problémové,lebo dsa odťahuje od prsníka,musím chvíľu počkať a znova jej ho dať.. a tak dookola.

erikasadek
8. sep 2010

@luthien.k 🙂 som rada

no vies zakazane vzdy najviac chutna 😀 😀 😀
drz sa nam 🙂 🙂 🙂 😵

erikasadek
8. sep 2010

@oacka obycajna voda 😉 ziaden cierny caj 😒 a uz voibec nie tak malemu babatku 😉
no a ak uz naozaj su hnacky tak , hyratacny roztok.. 😉

luthien.k
8. sep 2010

@oacka, myslím, že v tomto věku je jakékoli zavádění jiných tekutin než MM zbytečné a velmi se nedoporučuje, protože pak hrozí, že mléka se Ti bude tvořit méně (i ta voda "zaplácne" žaludek prckovi a nebude od Tebe tolik pít). Neboj se, že by měla málo tekutin, když kojíš na požádání, tak to podle mě v žádném případě nehrozí. Ta stolička se jistě brzy po těch opatřeních upraví a nebudeš mít tolik obavy 😉 Navíc když už, tak vodu, ale ne čaje, čaj černý či jakákoli bylina (i fenykl) jsou svým způsobem drogy a je zbytečné s nimi zatěžovat tak malý organismus. Uvidíš, jaký názor na to budou mít ostatní, já čajík nedávám dodnes, jen ředěnou ovocnou šťávu (mošt), který malý dobře snáší a má ho rád. Ale to je na vás brzo 🙂 Z čajů pro starší děti je pak možné zkusit rooibos.
Jestli se odtahuje od prsu, nabídni druhý, taky jsme to občas řešili a prsa prohazovali a tak jsem ho "oblbla" a bylo to OK. Vždy z jednoho, pak chvíli z druhého, a pak se vrátit dopít ten první, aby měl dost zadního mlíčka 😉

luthien.k
8. sep 2010

@erikasadek, bingo! Jak s tím zakázaným ovocem 😀 , tak s tím čajem 😉

luthien.k
8. sep 2010

Jinak kdyby skutečně hrozila dehydratace, tak bych samozřejmě taky tekutinu dala, ale to bych se nejdřív určitě poradila s lékařem, jestli je to skutečně takový problém...

modra1
8. sep 2010

@oacka : Biomin H sa samozrejme dá kúpiť v lekárni, ale ak si od svojho lekára vypýtaš recept, ušetríš na jednom balení asi 9 €.

kam.zyk
9. sep 2010

@oacka Dehydratace v tomto případě nehrozí a vhodné je pouze kojení. (naopak velmi nevhodné jsou jakékoli čaje, přesně jak napsala luthien). Řidší stolice se záhy upraví po úpravě tvé stravy, to je to, na co se teď soustřeď 🙂

kaja73
11. sep 2010

@erikasadek Ahoj.Skušali sme ten viburcol cca 7 dni.Cez den je omnoho kludnejši, ale ta noc sa neupravila.Nema sice už tie hysaky, ale plače aj 8-10 krat za noc.Ak k nemu nepridem ten plač nema konca.Už okolo pol noci chce mlieko, potom znovu okolo 4 h. Medzitym stači dudlik, hladkanie Konkretne vyzera noc asi takto- o 20 ide spat ,zaspi bez problemov s mliekom, spi zhruba 1 a pol až dve hodiny a pride prvy plač-vtedy stači dudlik, alebo to hladkanie.Okolo pol noci začina kolotoč dudlik, hladkanie ,až kym nedostane mlieko. Potom spi zas 1 apol až dva hodky a znovu kolotoč dudlik ,hladkanie až kym nedostane znovu mlieko.Zas zaspi na tu svoju 1 a pol až dvojhodinovku a už potom vstava. To je zhruba 7 hodin. Cez den spi 2 krat- raz 1 a pol h-doobeda a raz 1 h poobede.Zaspava bez problemov.Niekedy s tym mliekom, niekedy bez neho.Asi pred 6-8 tyždnami, už prespaval od 21 h do 3-4 h, len s jednym malym prebudenim, kedy stačil dudlik. Potom sa pohli zuby a všetko sa samozrejme pokazilo.Co sa týka večere, tak večeria cca 1 a pol h pred spanom Sinlac kašu.Tu chamomilu sme zatial neskušali. Diky za radu.

martinkah
11. sep 2010

@kam.zyk a ostatne dievcata: Kedy radite zacat s prikrmami u dojceneho dietata, u ktoreho sa uz prejavila alergia (na BKM aj ine, vysledky z krvi su vsak negativne). Zacat uz po ukoncenom 6. mesiaci alebo radsej pockat? Jedinu zmienku o tom som zatial nasla len v casopise Dieta alebo Mama a ja, kde pisali, ze alergik moze byt cisto na MM aj do ukoceneho 7. alebo aj 8. mesiaca. Dakujem