Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

lublana1
15. okt 2010

@luthien.k ...no s tym nutrilonom sme zacali este len dnes, tak uvidim, ale snad to bude ok...

luthien.k
15. okt 2010

@lublana1, určitě to bude dobré, jestli ho prcek přijal, tak je napůl vyhráno 🙂 Neocate vyžadují opravdu silní alergici... Jinak se neděs, že bude mít možná zelenější stoličku, to naštěpená mléka dělají.

lublana1
15. okt 2010

@luthien.k ... zatial ho vypil v pohode, dufam, ze mu neprestane chutit, ale uz je trosku zvyknuty na horkastu chut z nutrilonu HA... zelensiu stolicu sme mali aj pri tom hackovom mliecku, tak to pre nas nebude nic nove, ale dakujem pekne... 😉

uankab
15. okt 2010

@erikasadek , ahoj, chcela by som sa spytat na to vajicko.. ako vam zistili, ze varene/pecene 20 min je ok? a este ten jogurt ako vyrabas a hlavne z coho? vdaka 😉

njonja
15. okt 2010

@adamala tak ti strasne drzim palce, aby ste vsetko zvladli!! 🙂 Neboj, bude dobre🙂

njonja
15. okt 2010

@luthien.k dakujem za vysvetlenie🙂 mozno sa mi niekedy zijde, ale dufam, ze nie pre mojho maleho🙂

burina111
15. okt 2010

baby ja mám synčeka čo má silnú alergiu na mlieko a mliečnu bielkovinu, našťastie nie laktozu. najskôr to bolo iba kravské mlieko, teraz už aj kozie. takže žiaľ sme museli prejsť na sojové mlieko a občas mu dám bebu ha ale to už sa nám ukazuje alergia, tak sa trápime...

luthien.k
16. okt 2010

@burina111, co zkusit pro zpestření rýžové mléko nebo ovesné mléko z DM drogerie? HA mlíko určitě ne, tam ta bílkovina je jen částečně štěpená, ale to jistě víš... 😉
Jinak jsme dobrý příklad toho, že při ABKM by se prostě ani to kozí nemělo....

luthien.k
16. okt 2010

Ještě - buď určitě opatrná i u malé, geny jsou mrchy 😉 Určitě bych to s mléčným, jestli kojíš, nepřeháněla, tak maximálně dva jogurty týdně, aby se zbytečně taky nesenzibilizovala.
@njonja, také doufám 🙂 Ale buď raději i Ty opatrná, že budeš citlivá i na ta mléka, co si dáváš, je prostě taky možné. Lepší jsou jako náhrada mléka obilná.

erikasadek
16. okt 2010

@uankab to je fakt netreba zistovat.. 😉
varene 20 min pri 180C° a viac je v poriadku za podmienky ze hodnoty su nizske; 😉 velmi nizke 😉 limit normalu... 😉 v krvy.....

a potom na ruke kozny test picha asi 10 rozlisnych bilko , zltko uvarene.... 😉
vajicko spolu uvarene.. 😉
bilko surove, zltko surove
vajicko surove..
vajicko polovarene... 😉
a vajicko ale omeleta.. 😉
u nas reagoval len stale nato surove.. 😉

pozor od roka az do dvoch rokov mal vysoke hodnoty a vtedy sme uplne vylucili vajicko. 😉
na cely rok.. vsetko aj skryte formy. 😉 vdaka vajahit 🙂

a ked mal 2 roky znovu krvny a kozny test.. krvny ukazal ze ma hodnoty normalu.. ale kozny ukazal ze reaguje stale na surove.. 😉

takze lekarka mi vysvetlila ze mozem davat uvarene ako kolac keksy.. ktore prejdu tou teplotou a casom . tepelne spracovanie.. 😉
malo ... samozrejme....
po pol roku sme dali skuska uvarene vajicko 20 minut na tvrdo... a prvy den 1/4 zltka, ak nie je reakcia tak na druhy den 1/2.... a az do celho zltka 4 dni...
bez reakcie neskor bielko.. takties male davky kazdy den a sledovat...

u nas zltko bol bez problemu aj bielko .. 😉
a tak uz mohol 20 minut varene vajicko na tvrdo.. 😉 samozrejme nie kazdy den... 😀

ale zakaz cokoladova pena, cremé, brulé, omeleta, prazenica.. a podobne vsetko je to surove vajicko. 😉

burina111
16. okt 2010

@luthien.k veľmi pekne ti dakujem za radu, ja som vôbec nevedela ešte o inom mlieku, určite vyskúšame ...ďakujem a na malú dávam hrozný pozor...mi stačil prieduškový atack syna v lete a mesiac v nemocnici na jiske....baby to su strašné veci, zdanlivo že alergia....ale čo to dokáže spraviť s malým dieťaťom....tak sa všetky držte 😉

luthien.k
16. okt 2010

@burina111, klučina je už velkej, tak tyhle mlíka jako náhradu za UM klidně může, jsou myslím i chutnější a pro Tebe na pití při kojení (hlavně Reis drink Calcium, který je obohacený vápníkem z mořských řas) budou taky velmi cenná, místo kravského mléka 😉 Dá se z nich vařit třeba pudink jako náhrada jogurtu, palačinky atd. 🙂

adamala
16. okt 2010

@luthien.k ahoj, probitika?? to su v kapsulach,boze ja toho uz tolko jem ,tie tehotenske vitaminy stale beriem plus osterocare vitaminy,kde je zinok magnezium a calcium..a este okrem toho calcium co sa rozpusta vo vode...cize este probitika/?no opytam sa ..
a nevies mi poradit ze z akych potravin ziskam kalcium inych ako mliecnych vyrobkov??? ja som total zmetena..dneska som bola v bio obchode, a ti poviem ze tam nic nemaju,vsetko bio ale maju regal pre diabetikov,bezlepkove diety a intolerancia laktozy..ale ani na jednom sa neuvadza ta BKM....az mi je do placu,lebo ja vlastne ani nemozem tu drzat poriadnu dietu ,nakolko v EU je na o zakon ze to musi byt napisane na potravnach. Poradis mi s chlebom>> kupila som si razny chlieb v bio obchode, a mozem cestoviny,ryzu ,zemiaky ?? kura ryby povedala lekarka,ze hovadzie nech vynecham tiez .
ovocie zelenina..a to je asi vsetko,ked ani sojove vyrobky tak neviem cim si tie mliecne mam nahradit fakt...ovocne stavy mozem?? aj salaty ale bez tych majonezovych dressingov hej?
napis mi co tak jes cez den ,co ranajkujete atd..
dzem moze?

baby fakt strasne tazko sa s tym bojuje,lebo moj muz len frfle ze to prehanam,ti chlapi prd vedia o tomto,ze on je zdravy chlapec atd...ale ja sa uz ani nesnazim to vysvetlovat jemu,lebo sak jeho otec je diabetik a je co chce,tak co vam poviem,da si pirulu pre diabetikov a si mysli ze to je ok,no ale chudak organizmus a zdravie .
citim ze musim robit tu dietu kvoli nemu ,intuicia,ale obavam sa o svoje zdravie ci si nemozem tym nieco pokazit,ja som uz schudla este viacej ako som bola netehotna a este pojde dost dole ked teraz nemozem vela veci..sladkosti vlastne vobec,jedine tak susene ovocie nie?? ale zmrzliny,jogurty kolace ,zakusky,napolitanky...to je pasee

mohli by ste mi poradit este ze ake mliecka umele davate?? mne sa zda zbytocne davat neocate, a hlavne sa tu neda predpisat a bojim sa ze mojmu malemu nebude chutit lebo on je vyberavy,on len moje mlieko je jak besny za nim, nechce ani cumle,ani vodu ani caje...a mam obavy ze mi odide mliecko,lebo ho mam pomenej niekedy ked sa vysilym cez den,najviac sa mi urobi v spanku alebo ked maly vydrzi 3-4hod bez jedla,co sa stane len malokedy,som total vycucana .

luthien.k
16. okt 2010

@adamala, ano, probiotika jsou obyčejně v kapslích a je to moc dobrá věc pro alergiky i pro "normální" lidi, posiluje to kromě trávení také imunitu a ta je u alergiků moc moc potřeba, aby byla v pořádku.
Napiš prosím, kolik je vápníku v těch osteocare vitamínech a taky jak je bereš (kdy a kolik denně), ano? Abychom to popřípadě doladily, abys měla vápníku dost. Co se týče těch potravin bohatých na vápník, tak jejich seznam je tady:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/vapn...
Chleba - ono to je těžké takhle na dálku, prodává se u vás balený chléb s etiketou, kde je napsané složení? To je nejlepší cesta, jak zjistit, jestli neobsahuje mléko, jinak to asi nezjistíš (leda kupovat v nějaké místní pekárně, kde Ti to řeknou, jestli tam dávají něco z mléka).
Vidím, že lékařka Ti doporučila trochu hypoalergenní dietu, to je dobře, ony děti často reagují na víc věcí, hned po mléku je nejčastější vejce, pak sója, ryby, rajčata, celer a další. Těstoviny, rýži, brambory samozřejmě můžeš. Měla bys jíst co nejvíc potravin z tohoto seznamu (těch nealergizujících) a těch ostatních střídmě a ne každý den (je to prevence nástupu i jiných alergií než je ta na mléko) a mléko samozřejmě žádné kromě obilných, jak už víš. Nechceš si nechat koupit na Slovensku ten přístroj na obilná mléka? Třeba bys něco podobného sehnala i u vás. Kdybys byla už úplně zoufalá, udělám tu balík vhodných věcí a poslali bychom ho, co říkáš???

Na snídani určitě můžeš džem, nejlepší je borůvkový, meruňkový nebo hruškový (jsou nejvíc HA), ale i jiné, jen jich nesníst celou skleničku najednou 🙂 Výborné a nutričně hodnotné jsou na snídani kaše, a to buď z celých zrn (jáhly - pšeno, pohanka, rýže, kukuřice - dobrá je instatní polenta) nebo tyto obiloviny ve formě instantních kaší (u nás ve zdravých výživách). Je ale dobré je udělat do toho obilného mléka, osladit třeba rýžovým sladem, javorovým sirupe, agávovým sirupem, třtinovým cukrem... Vyhýbala bych se raději medu a bílému cukru - med je alergen a cukr může dělat neplechu ve střevech, podporuje růst těch nežádoucích bakterií na úkor těch prospěšných, probiotických.

Neboj se dát si to povolené maso, nejlépe v nějaké přírodní úpravě, střídmě s kořením, k tomu ty přílohy, co jsem psala a co najdeš v seznamu plus vždy nějakou tu zeleninu. Skvělé a rychlé jsou různé zeleninové polévky a masové vývary se zeleninou a nějakou tou obilovinou nebo těstovinami. Ty budou dobré i pak pro prcka později 🙂

Co se sladkostí týče - u nás se najde pár bezmléčných sušenek, ale obvykle nezbývá než si něco upéct. Pár tipů Ti dám v dalším příspěvku.

UM kromě Neocat u nás existuje od firmy Nutricia - Nutrilon allergy cara a od firmy Nestlé - Nestlé Alfare. Jsou z kravské bílkoviny, která je naštěpená tak, aby nealergizovala, ale u těžkých alergiků i tato mléka můžou vadit a pak už je jedině Neocate, bohužel. Kdybys je chtěla zkusit, tak jedině po konzultaci s lékařkou!

Tak dej vědět, co bys ještě potřebovala a kdybys chtěla něco poslat, jsem připravená Ti pomoct, já mám tu výhodu, že bych ty věci nemusela dlouho hledat 😉

luthien.k
16. okt 2010

Nějak mi tam zmizel odkaz na ty obvykle nealergizující potraviny, tak znova:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

luthien.k
16. okt 2010

Ještě ty recepty, jsou to vysloveně hypoalergenní buchty na plech (od kamarádky a výborné poradkyně přes alergie, která tu taky radí - kam.zyk - jen má méně času, ale když je potřeba, tak s ní konzultuju), ale dá se upravit i většina jiných receptů, kdy nahradíš mléko obilným a vejce jednou lžící kukuřičného škrobu (kdyby bylo potřeba):

Buchta bezmléčná a bezvaječná

TĚSTO: 1 hrnek jáhelné nebo kukuřičné mouky a 1 hrnek mouky žitné nebo špaldové , 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 1/4 hrnku kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek alternativního mléka (např. Rýžový nápoj DM, Nutrilon allergy care, Kokos milk, Oves milk), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).

Postup:
Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, másla ghí (=neobsahuje BKM) nebo sádla a rýžové mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).

Drobenková buchta bezlepková, bezmléčná a bezvaječná

Uvaříme pudink z 1l rýžového nápoje DM nebo Kokos milku , 2 sáčků vanilkového pudinku (lze nahradit 40g Maizeny nebo Gustinu) a 4 lžic glukopuru (lze nahradit 2 lžícemi třtinového cukru, popř.klasického cukru, kdyby jjiný nebyl). Užmouláme drobenku z 250g másla Ghí (lze nahradit stejným množstvím margarínu - např.Alsan ze Zdravé výživy nebo sádla), 300g žitné nebo špald. mouky (nebo klidně ovesné mouky) a 300g kukuřičné nebo rýžové mouky, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 250g třtinového cukru.

Na plech vyložený pečícím papírem dáme ľ drobenky, na ni rozetřeme uvařený pudink (ještě teplý), poklademe HA ovocem a zasypeme zbytkem drobenky. Pečeme cca 40 – 50 min při 170°C.

adamala
16. okt 2010

@luthien.k tak ten osteocare ma 400mg jedna tabletka, a jem to cele tehotenstvo aj teraz ked kojim jednu tabletku denne a plus teraz si davam kazdy den k tomu aj ten sumivy vapnik to obsahuje jedna tabletka 400mg....citam na letaku,ze ten osteocare sa mozu az 2tabletky denne cize to dava 800mg a tie sumive az 1-3tabletky denne...tak mozno si mozem zvysit ten osteocare na 2tabletky denne nemyslis???
No naozaj sa tazko vybera tu v obchodoch a to by ste si mysleli ze v dubaii je vsetko,prdlajz neni.

Takze len kuknem na etiketu vzadu na vyrobkoch a ak tam je uvedenne ze milk,powder milk alebo skimmed milk ci cokolvek s milk tak to nekupim a kukla som uz vsetky masla aj tie margariny a vsetko maju v sebe milk alebo je tam mliekove maslo v tom...dokonca aj flora
takze si davam avocado na chleba namiesto masla aby som to nemala suche lebo to nejde ani dole krkom ...
caje lubiim tak to budem pit roiboss milujem.,celozrnne vyrobky tiez stale jem som na to zvyknuta...ovocie zelenina,polievky zeleninove alebo tie vyvary ...
len ci bude cas na varenie lebo pri tomto malom to je katastrofa a muza mam antitalenta na varenie cize nema mi kto pomoc ,mamina mi odisla ;(((((( ach jaj

mlieko nutrilon sa u nas vola aptamil 🙂 a maju len ten HA hypoallergenic a este neviem aky,ale ten allergy care nemaju som kukala , maju ine mlieka ale neviem...idem este zajtra k jednemu pediatrovi ktoremu volal muz je z jordanska tak ako moj muz a vravel ze to je na dlhe sedenie nie cez telefon ze aj hodinu nam povysvetluje veci a ze mam byt na diete ale ze nevidi dovod na to aby som davala neocate ked maly odpuchol sam za hodinku...ze telo sa s tym vysporiadala ze su aj nastepene mlieka ktore by som mohla skusit dat ale pomalicky nech dam po lizickach aby som zistila ze ako reaguje.. potrebujem najst vhodne UM pre maleho,lebo mam obcas pomenej mlieka a mam z toho nervy, maly dost vela pije a priam ma vycucava , je dost dlhy a velky na svoj vek...a naje sa za 5min ,nechapem tomu,ine deti piju 20min,tak neviem ci mam malo mlieka alebo on tak rychlo saje.
vies totiz moja lekarka ten neocate doniesla z UK a vraj ho nemali v dubaii nikde ze len u nej v nemocnici vdaka nej,tak muz ju obvinil hned ze urcite ma na tom provizie . Ale neviem,neverim tomu,asi sa len boji aby maly nemal anaphylaticky sok alebo co.

keby si posielala baliky s potravinami tak by si sa nedoplatila 🙂 co si...ten stroj kuknem a ak nie tak si ho objednam z internetu snad sa to bude dat poslat sem len ci bude cas sa s tym patlat.

ale ta stranka na tie potraviny co nahradzuju vapnik ma potesila,lebo vacsinu z potravin lubim,susene marhule a figy to mam velmi rada ,nejsom moc na sladke toto mi uplne staci a ten dzem
pytala som sa dneska v carefouri pekara ci davaju mlieko do chleba a kukal jak puk na mna,ze nie do chleba sa mlieko nedava,odpovedala som mu ze tak sorry ja som nikdy doma chlieb nepiekla tak neviem 🙂)))))

musim si ten tvoj recept skopirovat a vytlacit a zacnem si to zakladavt do nejakej knihy aby som to mala po ruke...
dakujem ti krasne
tak zatial

adamala
16. okt 2010

@luthien.k a este k tym probiotikam...kamoska mi ich donesie lebo dojde do dubaia na dovolenku , takze v pohode ale maju aj tu vraj nejake ale ine znacky..to je asi jedno ake nie???? a to mam ja jest hej?? ked kojim...ci tie infant su pre babatka???
a je tu nejake mlieko sinlac pre cows milk allergy...len neviem ci cows milk allergy je to ste ako cows milk protein allergy...je to fakt tak zavadzajuce ked citam aj clanky vsade pisu nieco ine...a ked pisete ze z krvi sa to tiez tazko zisti tak to je blbe lebo vlastne nezistia dobru diagnozu a to moze malym babatkam len uskodit tieto diety nie???
maju kopec mliek pre lactoze intolerance ale pre BKM nemaju len ten neocate co je strasne drahy . Este pohladam ten nutrilon allergy care...a opytam sa samozerjeme doktorky najprv,ale moja lekarka povedala ze mal silnu reakciu ked to bolo hned 10min potom co vypil polku flase UM, vypil presne 90ml maly a vypil to tak v polo spanku a strasne rychlo ,klasika on tak pije az sa zakuckaval ...a ked sa prebudil poriadne tak to mlieko uz nechcel to vypluval jak keby vedel ze mu to robi zle..lebo ja som mu davnejsie dala nutrilon immunofortis a on nevypil ani glg vyslovene to vypluval a robil ksichty na mna...asi preto lebo je horke.

modra1
16. okt 2010

@adamala _ určite ti znova luthien poradí, ja ťa chcem len podporiť, aby si si všetko pozisťovala a aj napriek mužovmu nesúhlasu vydržala a dodržiavala diétu. Tiež si myslím, že tvoj malý bude mať silnú alergiu na BKM a to je veľmi nebezpečné. Ja držím diétu od začiatku marca, moja dcéra mala ekzém na celom tele a po vysadení BKM v mojej strave sa do 10 dní vyčistila. Na začiatku to bolo zložité, musíš si zvykúť na iný systém, všetko čítať zloženie, ale potom som už vedela čo môžem a ide to. Na začiatku som držala prísnu diétu, postupne som zaraďovala potraviny, ktoré sa považujú za dráždivé alebo alergénne a pokiaľ malá nereragovala ekzémom, tak som ich jedla (napríklad môžem paradajky, ryby - losos, tuniak, vajce - to som testovala 7 dní a nevadilo jej). Teraz už papá príkrmy, chutí jej, stále ju kojím a mlieko sa tvorí. Neviem ako si prišla na to, že máš mlieka menej, ale myslím, že zbytočne stresuješ, to práve môže uškodiť. Mliečko sa tvorí aj keď sú prsia mäkké, ja mám naliate len cez deň keď ju kojím len 2x asi po 4 hodinách. V noci sa budí niekedy aj 6x, vždy sa napije dosť, nočné kojenie veľmi napomáha tvorbe mlieka. Takže vidíš, ani väčšie dieťa neprespí celú noc, neočakávaj to od takého malého ako máš ty. Dopraj mu mliečko keď mu chutí, ak veľa piješ, neboj sa, že by si mala málo mlieka, určite mu stačí, to vidíš keď prospieva. Určite ti aj lekárka povedala, že pre alergické deti je dlhodobé kojenie veľmi porospešné. Ja mám v správe od alergologičky napísané, že kojiť aspoň do roka, určite budem dlhšie, starší syn sa odstavil až pred tretími narodeninami, tiež alergik aj na BKM.
Chlieb - mám kopec receptov s mliekom, jogurtom, acidkom, srvátkou, samozrejme, že podľa nich nepečiem, používam iný recept s vodou. DO chleba z obchodu veľmi často pridávajú sušenú srvátku a sójový lecitín. Takže veľký pozor na to, buď kupovať len balený s napísaným zložením, alebo z menšej pekárne a vyzistiť si zloženie, alebo kúpiť pekáreň na chlieb, je to pohodlné, za 5 minút navážiš, nahádžeš do pekárne a o 3 hodiny máš chlieb bez alergénov a Éčiek.
Probiotiká bývajú aj práškové, nielen kapsule a časť z nich je nutné držať v chlade (Bio gaia, Dophilus). Pomáhajú, synovi veľmi zlepšili ekzém, malej detto + akoby uťal prestali koliky, bolesti bruška.
Neviem či v dubaji očkujete povinne, ale pozor na očkovania, alergici majú často veľmi zlé reakcie.
Tiež som schudla, ale mne to vyhovuje, ručička váhy sa zastavila asi na mojej normálnej váhe, za posledné 2 mesiace som už neschudla viac, telo sa očistilo, nemám problémy s pleťou ako predtým, cítim, že mi pomáha, že nejem mliečne.
Držím palce, nie je to navždy, u teba po čas kojenia a malému tiež alergia vymizne tak do 5 rokov, ak budeš dodržiavať diétne opatrenia. Neviem či v dubaji očkujete povinne, ale pozor na očkovania, alergici majú často veľmi zlé reakcie.

adamala
17. okt 2010

@modra1 ahoj, no to je to ze musim pokukat aj v inych supermarketoch ci sa pise na chleboch zlozenie,lebo zatial som nevidela,aj ked je baleny tak je tam napisane len aky druh chleba to j ale zlozenie chyba.
V podstate sa neuvadza ta BKM nikde na vyrobkoch,je to len v ramci Europy ako som sa dozvedela. Cize je to dost zle a rozmyslam ze dojdem na Slovensko s malym,este to prediskutujem s muzom,lebo naozaj sa mi bude tazko drzat dieta a nechcem mu uskodit.
Myslim ze ked som unavena z celeho dna a vystresovana,pripadne si nelahnem poobede s malym tak mam menej mlieka ,nemam tvrde prsia n a rozdiel od tho ako to mavam vnoci a rano.
FUha malinka sa ti budi 6x ?? a ja som si myslela ze je hladny ked sa budi 3x lebo par znamyuch mi vravelo ze ich deti spia celu noc a raz sa zobudia len ..ze aj moj by mal,tak z toho som usudila ze mam malo mlieka asi a maly je hladny,ale asi to tak nie je.
Potom mi ludia hovoria ze 3h rezim ale malemu sa podari aj 2-2.5h rozdiel medzi krmenim ...od malicka papa casto a rychlo.
Len divne je ze moj maly nem niejake vyrazky ani ekzem a ani bolenie bruska ...preto som bola prekvapena ze je alergicky na tu BKM . No musim pockat na vysledky z krvi .

Tu masinu na chlieb pozriem ci to tu maju .
pa dakujem ti

adamala
17. okt 2010

@luthien.k a este sa chcem opytat ,ci mozem robit zaprazky do polievok ...robim z vody a kukuricnej muky ,nie silne,len aby to nebolo prilis vodove. Zeleninu mozem vsetku?? ci je tam nieco co moze vyvolat alergie.
Dneska som robila minestrone polievku...ide tam vela zeleniny, trosku cestovin a na koniec sa prida malinko rajcinoveho pretlaku len na farbu. Pretlak mozem?? aj paradjkovu polievku napriklad..Lebo som pocula ze rajciny su alergenom .

Myslis ze tym ze tu nie su etikety na vyrobkoch kde je uvedene BKM ,tak mozem malemu uskodit, ja co jedine vycitam je mlieko a maslo z etikiet na vyrobkoch,ale samostna BKM sa neuvadza ..este som to nevidela ani na jednom vyrobku.
Vcera som drzala v ruke susene mlieko z nejakeho obilia,vyzeralo to ako ovos , vraj je to lactoze free a diary free ( co je bez mlieka) myslis ze toto mlieko mozem pridavat do ovsenych vlociek na ranajky atd??? lebo ja to strasne lubim,ovsene vlocky som si robila s mliekom predtym a nakvapkala javorovy sirup na to. Videla som aj Ryzove mlieko, to mozem pridavat ?

prepac ze mam tolko otazok, nechcem ta otravovat,ale naozaj tu nikoho nemam kto by mi poradil a este tazsie sa to riesi v anglictine ,v potravinach mi nikto neporadil,vobec nic nevedia, lebo tu robia filipinci a indovia co nemaju ani paru o tomto,je to len lacna pracovna sila pre arabov , katastrofa !!!!

luthien.k
17. okt 2010

@modra1, klidně se s radami přidej! Já vždycky na něco zapomenu , do 😅 bře, žes připomněla to očkování 😉

@adamala:
vápník - jestli to bude trochu možné, nech si přivézt osvědčené praparáty ze Slovenska. Opravdu dobrý je ten Biomin H, dodá 1100 mg vápníku ve velmi dobře vstřebatelné formě. Ono totiž není až takový problém se nacpat různými preparáty s vápníkem, problém je, aby si tělo ten vápník uložilo. Pro to platí, že je při jakémkoli preparátu nutné, aby se jedl na lačno a po něm se dvě hodiny nic nejedlo a nepilo (třeba si ho dát brzo ráno nebo před spaním, pokud teda nevečeříš hodinu předtím, než jdeš spát 🙂)

náhrady mléka - avokádo místo margarínu je skvělá volba!!! 😉 Muže holt zapojíš do jiných nutných činností a zkusíš si trochu vařit 😉

UM - jistě je možné zkusit plně štěpená mléka (proboha snad Ti tam ti lékaři nějaké značky poradí, ne?), jak radí ten lékař z Jordánska, ale opravdu veeelmi opatrně a ideálně pod jeho dohledem. Lékařka postupovala maximálně opatrně a myslím, že to je dobře ve vašem případě, protože po relativně silné první reakci na přímo podané mléko ta druhá už může být skutečně život ohrožující, a to i po velmi malém množství. Možná by mi to @kam.zyk vyvrátila (ta s tím má velmi bohaté osobní i zprostředkované zkušenosti), ale já bych se prostě bála mu zkusit doma, když už, tak přímo u lékaře.
To, že malý pije jen pět minut, je úplně normální a vůbec to podle mě neznamená, že má málo - můj tak pil vždy, od narození, pět minut a šmytec 🙂 A budil se stejně jako Tvůj v noci na pití, a to také až někdy do osmého měsíce, pak se to začalo pomalu upravovat, jak měl i příkrmy a tak. Takže se tolik neboj, že nemáš dost mléka 😉 Já bych tipla, že máš 🙂

Probiotika - i u nich platí, že ne všechny jsou stejně účinné, opět jsem pro přivezení těch osvědčených, bezproblémový je ten Probiosan, jsou to tabletky a v pohodě přežijí cestu. Bio Gaia jsou kapky, které se dávají přímo dětem, to je možno také dávat, ale pokud kojíš, je důležitější, abys je jedla Ty. Navíc Bio Gaia se musí skladovat při celkem nízké teplotě a nevím, zda by přežily tu cestu bez újmy...

Dieta bez kravské bílkoviny nemůže dětem uškodit v žádném případě, pokud mají dostatečné náhrady, hlavně s ohledem na ten vápník a neuškodí ani Tobě, naopak!!! Už jsem psala, mléko ani výrobky z něj nejsou vůbec tak zdravé, jak se nám reklamy aj. snaží namluvit, naopak. To že plival malý UM, může být také známkou toho, že jeho tělo říká, že toto není to správné, co by měl jíst (a nebo mu opravdu nechutnalo 🙂)

Jinak vzkaz pro muže: bez diety to opravdu nejde, jak se tělo aktivovalo reagovat na BKM, tak tím, že mu malá množství budeš posílat přes MM, tak by velmi pravděpodobně nastalo: trávicí potíže - bolesti bříška, nadýmání, průjem, hleny a krev ve stolici; kožní potíže - ekzém; jiné potíže - dušnost, respirační problémy... Také další setkání s BKM napřímo by mělo nejspíš horší průběh než to první. Když se člověk vyvaruje alergenu na dost dlouhou dobu, tak alergie může zcela vymizet a snižuje se tím i pravděpodobnost jiných potíží v budoucnu - pylové a jiné respirační alergie, astma atd.

Zápražky do polévky - ano, lepší je ale zahustit třeba ovesnými nebo jinými vločkami, lehce opraženými třeba, to je také dobré a zdravější 🙂 Ze zeleniny rurčitě ne celer a petržel (ani vařené) a ta rajčata taky spíše ne (jen opatrně). Ovesné a rýžové mléko, cos viděla, to by mohlo být ono, co bys mohla jako náhradu mléka pro sebe! Tak pečlivě prostudovat etiketu 😉

Tak snad jsem odpověděla vše 🙂



adamala
17. okt 2010

@luthien.k ok dakujem 🙂)) idem kupit tie mlieka este maju aj mandlove a citala som ze mandle su zdrojom vapnika...no ale nastudujem etiketu ,dufam ze sa nieco dozviem, uz sa trosku zorientovavam v tych potravinach , bude to asi lepsie a lepsie.

Idem v utorok na ockovanie,to polio a neviem co este ta trojkombinacia,do noziciek a jedna oralne ale opytam sa jej ci sa to da rozdelit , lebo kamoskyna mala to mala odelene .

Jedina vec co mi vadi je ze mi dala mlieko neocate,fakt sa nedoplatime ked bude vacsi a nebudem moct kojit bude jest viacej,jedna 400g krabica bude asi tak na 3dni ...a nepreplaca nic poistovna,je mozne ze ked bude vacsi tak uz bude moc aj ine mlieko??? ma mrzi ze mi dala to pre tazkych alergikov hned na zaciatku ,nemam co ine vyskusat,je to na prd, lebo mam aj obavy ze toto nebude malemu chutit a ja nebudem moct vyskusat ine co by mu vyhovovalo.

luthien.k
17. okt 2010

@adamala, no zkus to mandlové mlíčko, prý je velmi chutné, ale to já nezjistím, já mám na mandle alergii - jsou totiž taky celkem častým alergenem... A určitě se brzo zorientuješ ještě lépe a budeš za chvíli profík v bezmléčné dietě i v Dubaji a budeš moct radit tamním maminkám 😉

Očkování... Určitě je lepší, když je očkování rozložené, pro alergika je to dost velká zátěž. Určitě by to chtělo dávat už aspoń týden před očkováním probiotika, to dost pomáhá, nedalo by se to očkování třeba ještě odložit? Mezitím by sis opatřila ta probiotika dostupná u vás? Tady by bylo dobré dávat i malému, a to nejlépe ty Bio Gaia, ale to asi neseženeš, co...? Jinak pro snížení pravděpodonosti reakce se u nás doporučují tři dny před očkováním dávat kapky Fenistil (množství podle váhy dítěte).

Mlíčko - no to je těžký, doktorka udělala to nejlepší, jak to viděla dle svého lékařského svědomí. Kdybyste žili zde nebo na Slovensku a alergii by vám potvrdil alergolog, tak byste na Neocate dostali velký příspěvěk, resp. platili byste proti jeho plné ceně zanedbatelný příspěvek... Nedalo by se to udělat tak - léčit malého na Slovensku? Ale to je asi nereálné, jestli má saudskoarabské občanství, trvalé bydliště v Dubaji atd... No jen zkouším 🙂 Mimochodem, ta vaše lékařka, to je normálně pediatr? Co navštívit ještě alergologa?

njonja
17. okt 2010

@luthien.k dakujem krasne🙂 musim si vstupit do svedomia a vysadit radsej vsetko....

erikasadek
17. okt 2010

@uankab ja som Ti zabudla povedat jogurt vyrabam klasika 1 L sojove vanilkove mlieko;; 1 sacok jogurtoveho pripravku na vyrobu jogurtu klasika.. bifidus. 😉 ja pridam este aj sacok vanilkoveho cukru a vsetko do sklenic a sup do jogurtovaca;. 🙂 rano mas uzasny sojovy jogurt. 😉

to iste robim klasika normalne mlieko kravske.. + trocha kondenzovaneho mlieka, sacok na vyrobu jogurtov. 😉
a ide sa.. super domaci jogurt chutovo nemachybu a je to bifidus bez konzervantova pridavkov zbytocnych.. 😉

luthien.k
18. okt 2010

@erikasadek, to vypadá lákavě, škoda, že si to nemůžu dát...

Napadlo mě, @adamala má problém s Neocate (v Dubaji jim nic pojišťovna nepřispěje), nemáš ještě nějaké zásoby nebo už je všechno fuč? 😉

luthien.k
18. okt 2010

@njonja, nemáš zač, ono co lékař, to názor (a já lékař nejsem 🙂), ale příklady z této diskuze (jak psala třeba @modra1) i názory kam.zyk, což je, ač přímo nevystudovaný (jen napůl - imunologii má 🙂) mluví jasně - zapomenout na vše mléčné ze zvířátek a sóji, pro jistotu. Riziko podobné rakce vysoké. Ale ve Francii na to mají názor jiný, @erikasadek a její malý alergik konzumovali sóju a v pohodě.

luthien.k
18. okt 2010

@adamala, omlouvám se, už blbnu, jasně že malý nebude mít saudskoarabský pas, když bydlíte v Dubaji 😀

@njonja, zrovna jsem četla článek vědeckého výboru ze Státního zdravotního ústavu o ABKM a píšou, že existuje 90% pravděpodobnost zkřížené (na základě podobnosti alergenů) alergie na kravské mléko vs. kozí, občí, buvolí. Zřídkakdy se prý vyskytuje s kobylím mlékem a nevyskytuje se s velbloudím, ale to už je pro nás trochu mimo realitu 😀

adamala
18. okt 2010

@luthien.k baby zajtra idem k lekarke na ockovanie a chcem ju poprosit ze nech mi to rozdeli,ide na to polio a tetanus ,diphteria...chudak maly, uz to mal v 2mes a teraz v 4mes opat...ak mi to nerozdeli tak to oddialim a kamarat mi ide 29oct na slovensko a mama mi zhana tie probiotika ktora sa daju aj mne aj malemu , len nemoze zohnat ten probiosan ci jak si to pisala, tak som jej nakazal infa dophilus alebo tieto Bio Gaia a dam mu ich aspon tyzden a potom pojdem..uz meskame s ockovanim 10dni ale kaslat na to..moja znama nedava vobec ockovat svoju dceru,byvala sestricka povedala ze to je svinstvo ze to je kseft pre lekarov, vraj vobec ziadne protilatky sa nevytvaraju a len naburavame imunitu babatiek ktore si ju buduju v prvych rokoch zivota,ale to je tiez na dlhsiu debatu,ci daj alebo nedat ockovat.

Normalne mam strach z toho ockovania teraz jak si mi to pisala, tak mu dam ten fenistil kvapky tri dni predtym asi.

A inak to tavie mlieko (velbloud) tak dneska mi o tom lekar hovoril,je to mozne ,tu je tiav kopec a dokonca to alj piju , ale ze je nejake francuzle mlieko z tavieho mlieka ....no to by bola potom alternativa, jeden doktor bol uplne mimo ze no ma alergiu na krvavske ked takto reagoval ale nemusit byt na diete naco, ked sa ukaze nejaka vyrazka alebo ekzem tak potom...somar, a ten druhy ten specialista na alergie je dost stary,30r prax ale sa mi lubil az na to ze to branie krvy, a bol prekvapeny lebo maly je velky silak ,ona sa takzdviha ze sa posadi sam a hlavu zdviha uplne ukazkovo...a ze alergik...
bola som u dvoch dalsich lekarov a jedne z nich je specialista na alergie ale moja lekarka tvrdila ze vie o tom tiez dost nakolko je aj gastrologicka, a povedal mi ze chce malemu robit krvny test aleja som odmietla ze aj v 6mes , ma len 4mes je taky malicky a tazko sa hlada zila,vravela ze mu trosku umrtvia tu ruku aby bola znecitlivela nech ho to neboli a aby to lepsie zobrali, az mi bolo zle pri pomysleni na to. sa toho bojim jak cert kriza ,to stale oddelujem jak aj tie ockovania...nemam z toho dobry pocit.
a ten alergolok mi povedal,ze sojove mlieko by mi nevysadil ze preco a keby bola reakcia tak potom ale ze chce robit krvne testy a tam ostestuju uplne vsetko na co je alergicky maly aj tu soju a ak bude negativne tak by mi dal tie HA mlieka so sojou,ze 30%deti reaguje na soju ak su na krvaske mlieko ale nie je to vzdy tak.

som tak zblbnuta z tych lekarov,kazdy nieco ine hovori..ale rozhodla som sa ze na diete pokracujem a v 6mes mu dam urobit tu krv a uvidime co sa potvrdi a ukaze a aj ja budem pozorovat maleho ze ako reaguje ked som to vysadila..kedy sa ukazu vysledky uz hned?? lebo sa mi zda ze negrcka mliecko tolko pri grgani a ak ano tak bez toho aby mrncal, a to suche miesto nad obocim mu uplne zmizlo,len zase ma malinke vyrasticky ,nie silne na hrudi a brusku ale to ma z tepla podla mna,lebo sa mu objavili teraz jak sme uz 5dni v dubaii , sa dost poti,je tu teplo..moze to byt aj vodou ,zmena vody,tu je voda hnusna nie jak u nas, a predsa len zmena vzduchu a klimy...

zajtra mam kopec otazok na moju lekarku pripravenych..chudera ta bude kukat 🙂

co by ste mi poradili?? koho mam pocuvat??
ja myslim ze byt na diete a tie testy krvne v 6mes predsa bude vacsi trosku, aj ked sa budem bat rovnako...a zacnem s prikrmami tak treba ist na tu krv.

ako ste vy pochodili na krvnych testoch?? je to drasticke???