Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
1. jún 2011

@michamicha, sorbitol je sladidlo, tím by to být nemělo, spíš bych podezřívala to jahodové aroma... Jojo, Ketof je jiný typ antihistaminik, Zyrtec proti svědění moc nepůsobí.

maculienka123
2. jún 2011

ahojte

moj syn ma silnu alergiu na BKM,zistili mu to v 5 mesiaci,pije BEBA HA mlieko na predpis.len ja som tam citala,ze obsahuje laktozu ako on maval strasne bolesti bruska ama to obvas aj teraz,tak neviem,ci vobec pijhe spravne mlieko,ci nema pit to bezlaktozove.ako bolesti uz nema,len obcas ma krce ale nemusi to byt zas z mlieka,kedze mlieka vypije dost za cely den.

luthien.k
2. jún 2011

@maculienka123,ahoj, jak mu to zjistili, jaké příznaky k tomu zjišťování vedly?

maculienka123
2. jún 2011

@luthien.k zistili mu to krvou a on maval silne koliky,ja som ho aj kojila aj som davala UM

luthien.k
2. jún 2011

@maculienka123, takže měl vysoké IgE na mléko a bolení břicha po HA se to částečně zlepšilo - a víš proč jen částečně? Protože pije špatné UM!!!!!! Musí mít plně štěpené UM, Nutrilon alergy care nebo Nestle Alfare! Kdo vám to takto napsal??? I na krabici s HA mlékem (alespoň na Nutrilonu HA) je napsáno, že se NESMÍ při ABKM. Urychleně bych to řešila, protože HA má sice snížený obsah BKM, ale BKM tam je, takže alergie se udržuje, střeva trpí a může si tak vypěstovat díky oslabené slizniční imunitě alergii na kdeco dalšího aneb propustnost střeva pro jiné alergeny se zvyšuje.

aaandrejka
6. jún 2011

ahoj baby, dlho som tu nebola, pomalicky skusame aspon kyslomliecne vyrobky, lenka na ne nijako nereaguje (ona sice nikdy nereagovala, len cisla to ukazovali), po 3-mesacnej bezmliecnej diete jej vysli IgE 0.47, co je uplne mierne nad normu, takze pomalicky davame jogurty, tvaroh, natierkove maslo a pod... zatial ziadne komplikacie, t.j. ziadne zapaly dychacich ciest, ako to u nej byvalo, ked pila mlieko.... ale preco som tu: o mesiac ma narodeniny a ja marne na nete zhanam recept na nejaku bezmliecnu plnku do torty.. poradite mi niekto?

luthien.k
7. jún 2011

@aaandrejka, ahoj 🙂 Tak to mě těší, že jste na tom takto a doufám, že se příznaky neobjeví 🙂
Já o víkendu dělala krém do dortu následovně: uvařila jsem podle tohoto receptu karamel (byla to teda makačka 🙂): http://knedlik.pise.cz/2009-jak-na-karamel-z-cu... a vymíchala ho s celým margarínem Alsan (jiný nedoporučuju, tento má skvělou konzistenci, jako máslo) a byl to bezvadnej krém 🙂
Pak jsem asi dvakrát dělala tento: http://www.varimezdrave.cz/svatecni-ovesna-buchta (když se podíváš víc dolů, tak tam je, ale místo rýžového Zajíce jsem dala Reis drink tekutý nebo by šlo dát i jiný sušený nápoj), ale vyšlo mi to pokaždé dost tekuté, chtělo by to asi víc té rýžové mouky... Nicméně chuťově dobré.
Udělat krém jako se dělá klasicky z hustého uvařeného pudinku a másla (tj. z hustého pudinku z reis drinku a do toho Alsan) se mi nikdy nepovedlo, něco asi dělám špatně, ale nechce se mi to nikdy spojit, tak to už nezkouším... 😅

lendaxy
7. jún 2011

krásné ránko, tak jsem se asi radovala předčasně, malá krupičku,ale jen na pravé polovině tělíčka ,není to červené a ani si to neškrabe.Holky může to být po těch jogurtech z kravského mléka co jsem teď zkusila?

kaja73
7. jún 2011

@lendaxy Možu to byt aj potničky-ja teraz testuje BKM a na cca 4 den sa mu vyhadzalo brusko-zlakla som sa, že reaguje na BKM.Chcela som vsak mat istotu, že je to rekcia na BKM,tak som ho len natrela zinkovou niveou a pokracovala som dalej s BKM-po 2 dnoch namal ani stopy po vyražkach-stale som ho natierala zinkom-a BKM som nadalej zvysovala.Takže to boli potničky.Teraz už nema vyražky a papa už 1 jogurt,jedneho pribinačika a 100ml normalneho UM za den. 🙂

lendaxy
7. jún 2011

@kaja73 jééé tak to je bezvadný, to moc gratuluji.Já ji teda taky zkusím namazat zinkovou mastí a uvidíme,zatím jsem zkusila jeden jogurt a 180ml nutrilonu "normálního".

luthien.k
7. jún 2011

@lendaxy, ještě určitě pokračuj a kdyby se to zhoršovalo, tak samozřejmě přestat, ale zatím to nemusí s tím mít souvislost.

aaandrejka
7. jún 2011

@luthien.k velmi pekne dakujem za tip!!!! vyskusam ju teda, dcerka bude mat o mesiac 4 roky ;) moja mama uz zas vymyslela pudingovu plnku, takze snad sa nam nase vytvory podaria 🙂

kaja73
7. jún 2011

@luthien.k Chcem sa ta opytat,ci nemas skusenost s tym,že ked mamičky testovali BKM ,tak ci niektore deti nezacali byt viac podraždene až hyperaktivne.Ja už neviem ,čo s malym-je zly ako čert,nikdy taky nebyval.Nezastavi sa na sekundu,robi naschval zle,je umrncany-trva to cca dobu co skusam BKM a dnes to bol už fakt des.Este nema prerezane stoličky 5,ostatne zubky už ma,ale na dasnach nič nevino,zda sa že su este v klude.Nemas s tymto skusenost? Inak napr autistom pri poruchach spravania odporucaju dietu bez BKM a vraj sa niektori ukludnia.Co si o tom mysliš?Brusko ho asi neboli-papa pekne.

modra1
7. jún 2011

@kaja73 Ja si myslím to čo si sama napísala. Jednoducho ak je preňho BKM alergén, tak môže pôsobiť aj takto "toxicky". Ale nemám to ničím podložené, len som tiež čítala o autistoch ale aj deťoch postihnutých inými vývojovými poruchami, napr. reči. Samozrejme do úvahy možno brať aj to, že je vo veku kedy začína obdobie vzdoru, ale bola by to náhoda, že začne akurát v čase testovania BKM ...

luthien.k
8. jún 2011

@kaja73, ahoj, to je otázka spíš na kam.zyk, já jen co píše dr.. Fuchs ve své knize - že se na to dělají studie, v době vydání knihy nebyly ještě výsledky, ale že ten vliv na chování je možný. Vysaď a uvidíš, jestli bude změna. Rozhodně dej vědět!

luthien.k
8. jún 2011

Jinak budu asi týden bez PC (nebo jen velmi omezeně).

aaandrejka
10. jún 2011

ahojte, prosim, viete mi poradit, kde v nejakej normalne dosutpnej sieti obchodov kupim rastlinnu smotanu na slahanie? nadchla som sa vcera, lebo som sa docitala, ze rastlinnu slahacku Hole maju v sieti Milk Agro, bola som ju hned kupit a doma lepsie pozeram a obsahuje mliecnu bielkovinu.... resp. ake robievate detom plnky do tort?

@kaja73 skus na cas vylucit aj lepok, citala som o tom, ze tiez moze sposobovat take stavy

modra1
10. jún 2011

@aaandrejka akurát dnes som robila plnku do torty: uvariť hustý puding v rastlinom lieku a po vychladnutí vyšľahať s malým množstvom masla. KOnkrétne, 2 dl vody, 2 vrchovaté lyžice ovseného mlieka ASP, 1 lyžica cukru, 1 vanilkový puding, 1 vrchovatá lyžica Perly s vitamínmi.

aaandrejka
11. jún 2011

@modra1 dakujem, vyskusam, len s nejakym inym mliekom, my ovsene kvoli celiakii nemozme 🙂 ale urcite bude chutit aj s pohankovym alebo sojovym

lucia81
12. jún 2011

@aaandrejka ahoj pozri stránku aspsk.sk, vyrábajú ovsenú náhradku mlieka a je vhodná aj pre celiatikov, je tam aj zoznam obchodov kde sa dá zohnať.

aaandrejka
13. jún 2011

@lucia81 - dik, viem o tom, volala som s tou panou, ktora ma na starosti distribuciu, pretoze od nich objednavam ryzove, kukuricne aj kokosove susene mlieko, avsak ovsene mi neodporucila, pretoze norma EU sa od 1.1. zmenila, ich ovseny napoj obsajuce do 20mg gliadinu na 100g, podla noveho uz norma nepovoluje ani tolko, takze ak budu mat nove obaly, uz na nich nebude znacka bezlepkoveho vyrobku.... radsej nechcem riskovat ani tych 20mg

modra1
13. jún 2011

@aaandrejka hej, pamätám si, že máte celiakiu, ale vedela som, že si poradíš 😉 Ten krém je chutný, čím hustejší puding uvaríš, tým lepšie, aby potom z torty nevytekal. ALe mne drží, len nie je taký tuhý ako bežné krémy. Nech sa torta vydarí 🙂.

aaandrejka
13. jún 2011

@modra1 diky 🙂 a este mam taku otazku mozno hodnu primitiva, ale uz som z toho uplny magor: kupila som totiz rastlinnu slahacku HOLE, cela vytesena, ze z nej nieco urobim a citam na nej " obsahuje mliecnu bielkovinu

mojej malej vysli pozitivne IgA,IgG a IgM, po 2-mesacnej bezmliecnej diete jej robili specificke IgE a tie jej vysli jedine na kravske mlieko mierne zvysene (0.47, norrma je do 0.35), mliecna bielkovina bla negativna.... ja vlastne nerozumiem vobec tomu, voci comu je intolerantna (napriklad aj kozie mlieko mala nulove hodnoty IgE).... myslite, z jej mozem taku slahacku dat?

modra1
13. jún 2011

@aaandrejka logicky by mi to dalo výsledok, že nemôže mliečnu biekovinu keď mala zvýšené hodnoty na kravské mlieko, ale priznávam, že je to nad moje znalosti. @luthien.k určite bude vedieť 😉

luthien.k
13. jún 2011

@aaandrejka
@modra1
Kéž by 🙂 Interpretace výsledků z testů není moje silná stránka, přece jen nejsem lékař, že 😉 Andrejko, vy jste se přece o výsledcích těch testů radily s kam.zyk, pokud si pamatuju....???
No každopádně, podle mě se pravděpodobně jedná o to, že mléko obsahuje celou řadu bílkovin a ne všechny z nich se testují zvlášť, je jich pár nejagresivnějších, které se testují i samostatně (tj. to, co bylo nazváno mléčná bílkovina ve vašem testu), takže je možné že zrovna žádná z nich nevyšla pozitivně, zato jiné bílkoviny z té cca stovky bílkovin vadit mohou. Nebo taky nemusí aneb máme tu falešnou pozitivitu testování nebo vadí úplně jiné, než vyšly v testu aneb máme tu nonIgE alergie, které se z krve zjistit nedají vůbec... Takže v tom aby se prasátko vyznalo 😅

Jaké vy jste vlastně měly příznaky vedoucí k testování BKM?

Jinak pokud máte držet bezmléčnou dietu, tak bych se přikláněla držet ji i bez šlehačky Holé... Však bez ní se obejdete 🙂

Mimochodem, o víkendu jsme dělaly s mojí (šikovnou) babičkou taky krém a tentokrát se povedl: Reis drink calcium (cca 7 dcl), třtinový cukr odhadem (dle chuti), 3 balíčky vanilkového pudinku - z toho vyšel hustý pudink, který jsme nechaly zchladnout na pokojovou teplotu (občas promíchaly a nechaly přikrytý, aby se neudělal škraloup). Protože nebylo nic jiného k dispozici, tak jsme vyšlehaly (teda babička, já bych to se svýma ručičkama hůlčičkama nedala 😅 😀) celý změklý tuk na pečení Stella (250 g) a do toho po částech zašlehala (vše ručně, nechápu...) ten pudink a vznikl hustý a moc dobrý krém na dva malé dorty 🙂

aaandrejka
13. jún 2011

@modra1, @luthien.k - dik, no, je to tiez nad moje znalosti, nam nikto striktne bezmliecnu dietu neprikazal, gastroenterologicka nam doporucila kyslomliecne vyrobky, imunologicka hovori, ze mame skusat

nas priebeh diagnozy:
pomaly rast, stale chudokrvnost a caste zapaly pluc, ine vonkajsie prejavy ziadne,

09/10 - robili sme malej domaci IgG test a vysiel pozitivny lepok a kravske mlieko
10/2010 - potvrdena (biopsiou) celiakia
12/2010 - opat zapal pluc, aj napriek bezlepkovej diete, takze lekarka vzala IgA,IgM a IgG - vsetko vyslo pozitivne, na zaklade toho bezmliecna dieta
03/2011 - IgE po 3- mesacnej bezmliecnej diete, vsetko newgativne okrem kravskeho mlieka (0.47, norma je 0.35)

mojej dcere mlieko nikdy nerobilo zle v nejakom "viditelnom" zmysle... od 12/2010 uz nebola ani raz chora, otazka je ale, ci je to kvoli bezmliecnej diete alebo kvoli tomu, ze sme ju od toho datumu vybrali zo skolky (minimalne do zaciatku dalsieho sk. roka bude doma)... v lete jej robili aj komplexne vysetrenia imunity a tu ma uplne v poriadku

tak, babo rad, ako sa u nas hovori 🙂

@luthieh.k - mne kam.zyk pisala, ze mlieko moze byt docasne ako sprievodny jav celiakie a mozno casom budeme moct aspon kyslomliecne vyrobky, tak uvidime..dik za ten recept. musim na nete pozriet, co je to stella, tusim som to u nas v obhcode nevidela, ale syn studuje v brne, tak zozenie 🙂

zuzanka.j
19. jún 2011

@aaandrejka ahoj. mozem sa ta spytat kde sa da zohnat ten domaci IgG test a kolko stoji? da sa objednat aj cez net? trochu som to hladala, no nic som nenasla...dakujem

maminka787
19. jún 2011

neviem, ci stale len dojcis, alebo aj prikrmujes? v takychto pripadoch sa babatkam davaju hypoalergenne dojcenske mlieka, ponuka ich napr. beba - tie obsahuju specialne upravenu bielkovinu, ktoru babatka s takymto problemom dokazu stravit.

luthien.k
19. jún 2011

@maminka787, já zase netuším, na co přesně reaguješ, ale jestli tím chceš říct, že při alergii na BKM se pijou HA mléka, tak to se pleteš a musím reagovat, aby to nějaká maminka neudělala - při alergii na BKM se pijí plně štěpená mléka - u nás (i na Slovensku) na trhu je pokud vím pouze Nutrilon alergy care nebo Nestle althera (a Neocate, ten je dostupný kvůli vysoké ceně jen na předpis), běžná HA mléka, které dělá více výrobců, se pít nesmí!