Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

maly_prcek
9. nov 2010

Ahoj holky,
prosím jak se dělá PUDINK z Rice drinku (s Ca)???
Mně to neztuhlo 🙄 Dala jsem 0,5l Riece drinku s Ca, a jeden pudink (Dr. Oetker, vanilkový) a nezhoustlo... Tak jsem do toho dala ještě cca 8 lžiček kuk. škrobu a stejně to nebylo tuhé... V čem je chyba? Díky...

luthien.k
9. nov 2010

@bettynka222, Ty máš pozitivní hodnoty IgA a IgG, nikoli IgE? To ale potom nemáš alergii na BKM ale intoleranci laktózy, leda bych se hooodně mýlila! To je něco úplně jiného, než alergie na kravskou bílkovinu!

luthien.k
9. nov 2010

@maly_prcek, já dávám pudink a půl až dva a k tomu ještě třeba do toho nastrouhám jablko nebo dám místo části mléka přesnídávku, aby to bylo hustější. A jde to, věř mi 😉

maly_prcek
9. nov 2010

@luthien.k Aha, tak příště tam toho vrznu víc a uvidíme... Díky...

modra1
9. nov 2010

@luthien.k _aj to po stuhnutí ide vyklopiť? Kúpila som dnes také plastové nádobky, tak sme hneď so synom varili puding z ovseného mlieka, ale stuhol len do polovice, horná časť "bábovky" zostala taká krémová ale nie tuhá.

maly_prcek
9. nov 2010

@luthien.k , @modra1 : jo, taky mi to dělá... I dneska jsem vařila rozvařené jabka s pudinkem a přidalal tam trochu Rice drinku a zdaleka to nestuhlo tak dobře jak obvykle... Přitom tam toho bylo dost... 😒

bettynka222
10. nov 2010

@luthien.k no ja o tom moc neviem, preto sa pýtam 😀 teda mne vlastne hemato zisťoval v rámci iného vyšetrenia len IGA a IGG, to ige nedavala vysetrit-ona totiž riešila moju trombifilnu poruchu a faktory na ňu vplyvajuce...

luthien.k
11. nov 2010

@bettynka222, odpovídám pozdě, malej je nemocnej...
A Ty máš nějaké potíže po požití mléčného? Někdy ty hodnoty IgG a IgA sice jsou jakože pozitivní, ale 100% jistota, že díky tomu má člověk intoleranci laktózy to není, to se přesně určí buď výdechovým testem (vypije se čistá laktóza - mléčný cukr a dýchá se do takového přístroje - obvykle na gastroenterologii) nebo biopsií střeva... Tahle porucha, jak asi víš, totiž spočívá v tom, že v těle chybí enzym na trávení laktózy (buď chybí částečně - pak určité množství mléčného člověk snese, nebo zcela) a tak ta nestrávená laktóza potom kvasí ve střevech a projevuje se to nadýmáním, bolestmi břicha (koliky u dětí) a průjmem. Když se to neřeší a přechází, může dojít i k poškození bariéry střeva a člověk je pak náchylnější k alergiím, protože střevní bariéra propouští do krevního oběhu látky, které tam nemají co dělat... Jinak intolerance laktózy je záležitost celoživotní, někdo ani neví, že ji má, protože má jen slabou formu (trpí třeba jen nadýmáním), kdežto někdo nesmí ani kousek mléčného, aniž by nedostal ošklivý průjem. Věkem se taky může stát, že množství toho enzymu klesá a člověk je k potížím náchylnější, také se to může přechodně zhoršit třeba díky probíhající infekci.
Celou dobu jsem žila v tom, že máš strach, že prcek zdědil alergii na kravskou bílkovinu, takže zapomeň na to, co jsem Ti o tom psala, protože to se vás zřejmě netýká. Pokud by měl zdědit intoleranci laktózy, jistě by se to po podání HA mlíka již projevilo. Takže buď v klidu 😉

luthien.k
11. nov 2010

@modra1, @maly_prcek, já vám nevím, mně to prostě ztuhne 😅 Vařím to pár minut a pak to dávám do skleniček od přesnídávek, nevyklápím a je to v pohodě, normálně tuhé. Když jsem to dělala z obvyklého množství pudinku, tak to teda k jídlu nebylo, jakoby se to třeba do druhého dne oddělilo (voda a "šlem"), ale v tom popsaném množství (dva pudinky do půl litru mléka plus k tomu nějaké jablko nebo náhrada mléka přesnídávkou) se to prostě nestává (z reis drinku, hafer drink jsem nedělala).

erikasadek
11. nov 2010

@luthien.k pamatas sa ked osm skusala jogurt s ryzoveho mlieka;. a neocatu.. 😉
tak aj ked s toho nie je ryzovy jogurt j eto tekute, ale vznikol ryzovy actimiel.. 😀 je tam bifidus .. a tak si mozte urobit domaci actimiel bez mliek apre vase deti.. 🙂

luthien.k
11. nov 2010

@erikasadek, super 🙂 Zrovna jsem u rodičů, tak někde ten jogurtovač musím vyhrabat 🙂

bettynka222
11. nov 2010

@luthien.k po HA mlieku ziadne reakcie, iba stolica ina ako pri kojeni, ale to je asi normalne 🙂 no a k mojim problemom - ked to prezeniem s mliecnym, tak mam krce, pocit na vracanie, pripadne hnacku (tu mam najcastejsie po slahacke). ale tento problem mi zistili na hematku po dvoch neuspenych tehu a gynekologicka hovorila, ze sa to niekedy po tom stava...ze dokonca mala pacientky co sa im po potrate objavila celiakia 😕 je mozne, ze to teraz s tymto tehotenstvom odislo? mohlo to byt z tych vsetkych stresov?

luthien.k
12. nov 2010

@bettynka222, tak to fakt nevím, jestli to mohlo být psychické... Ale na trávení má psychika vliv určitě, stejně tak jako hormonální hladina v těle. Dneska Ti tedy už ani smetana nevadí?

bettynka222
12. nov 2010

@luthien.k tp neviem, smotanu som neskusala kedze este odsavam...ale hormony som mala teda rozhadzane poriadne...ja som totiz nejak stihla okamzite otehotniet znova - este skor ako som sla na reviziu maternice, uz v ten den sa cudovlai, ze mi hcg zrazu prestalo klesat, potom urobili teda ten zakrok, za par dni som prisla na kotrolu, lebo mi zacalo byvat zle, hcg dost stuplo, tak mi pichali injekcie na stiahnutie maternice, nezaberlai, potom im doslo ze osm tehotna, ale uz bolo neskoro, lebo sa to do tyzdna zopakovalo...no a potom som mala hormony este aj po polroku rozhadzane, musela som dostat clostilbegyt aby sa ovulacia dostala naspat do stredu cyklu....

luthien.k
12. nov 2010

@bettynka222, tak až budeš moct, tak to prostě vyzkoušíš a uvidíš 🙂 A radosti sis teda s doktorama asi užila 😒

bettynka222
12. nov 2010

@luthien.k no to ano, ale zato som mala super porod 🙂 myslis ze by som sa mohla objednat na gastro nech mi spravia ten test na laktozovu intoleraznciu? ako sa to robi?

zusska80
16. nov 2010

ahojte zienky
krasny darcek k 1. rociku synceka : pred tyzdnom nam zistili intoleranciu na BKM. nasla som si tu tuto temu, lebo najlepsie mi poradite vy. doktorom uz neverim.
maly nemaval ziadne priznaky tejto alergie. ja som mu dala urobit testy len preto, ze byval casto chory a zahlieneny od polroka stale. do 11 mes. som ho kojila, ale uz sa odstavil a teraz tato sprava, tak ma skoro porazilo, keby som to vedela, este aspon nocne kojenie by sme nejako bojovali.
najhorsie je, ze on uz si zvykol pravidelne na svojich pribinacikov a smotanove jogurtiky a o krupicovej kasi ani nehovorim, bez toho mi nezaspi. tak teraz som z toho zmatena a zufala zaroven, lebo samozrejme aj napriek jeho chuti, musim to kravske mlieko vysadit. podla toho,co som si tu precitala a aj na inych strankach, tak viem, ze vlastne kravske mlieko je hnusoba a je mi velmi luto, ze nie je taka nahrada, ktora by bola aj cenovo aj chutovo rovnaka. lebo fakt, deckam som vcera urobila krupicovu kasu zo sojovej nahradky mlieka a namiesto 3 deci vypili ledva 1 deci, tak isli spat hladne a ja som revala ako male decko, ze co som za matku, ked detom odopieram...najhorsie je, ze starsia dcerka mi povedala, mamina, to nieje ta dobra krupicova kasicka, to je zlaaaaaa...
poradte mi prosim, co davat na olovrant namiesto jogurtov a vecer z coho urobit krupicu alebo puding do flasky. decka si to pytaju a je mi luto, ked im to nechuti. a malinky mi vstava aj v noci jedenkrat a pyta mliecko, tak neviem, co dat.
dnes som bola u gastro a odporucila mi nutrilon alergy care,ale hned ma upozornila, ze maly mi to uz asi nebude chciet, lebo uz je zvyknuty na lepsie. tak to ma teda dorazila. po vcerajsom zazitku s nedopitou flasou u oboch, nechcem dnes zazit to iste... poradte prosim...
niekto tu spominal aj ryzove ci ovsene mlieko, myslite,ze z toho by im to chutilo? a este ze co natriet detom na chlebik, ja si to bez syreckov alebo masla proste neviem predstavit...
dakujem vam moc za radu...

erikasadek
16. nov 2010

@zusska80 ja Ti tu neudem pisat okolo .. 🙂 vela mas preciatneho , ale teraz im nec 🙂 utn aza par dni ude menej.. a casom sa to spravi... 😉
tym myslim ze hlad prinuti.. je to otazak zvyku.. 😉

olovrant moze yt aj dora polievka, a nie len jogurt moze toyt kusok kolaca ez mlieka das nahradu sojove, aleo ine do receptu vsetko sa da...
jednop ti ale poviem ak na tebe bude vidiet ze jedlo co davas drobcom je nechutne tak to nezjedia.. 😉
takze viac optimizmu.. a skus vsetko viac ozdoovat pouzi f 😉 ntaziu... trochu a deti zabudnu co jedia;. 😀

je to otazka zvyku.. 😉
pozi moj si zvykol na tie zle mlieka chutove;. neocat a ine a teraz mi normlane kravske ani do ust neda povie fuuuuuuuuj 😀

to kravske je posledne co do neho udem tiskat;; 😀

takze vela fantazie a odvahu a hlavne pred detmi bud pozitivna;. 😉

zusska80
16. nov 2010

@erikasadek dakujem velmi pekne za pozitivnu podporu... strasne moc mi to pomohlo a dnes uz to bolo lepsie. lenze obaja su chori, tak ani nemozem cakat nejaky velky apetit... ja som uz pevne rozhodnuta, ze sa dam na to a odstranim kravske mlieko z nasej kuchyne. je to pre mna sice tazke, lebo ja som naucena z domu aj varit a vsetko robit viac mliecne. a deckam to tak aj chutilo. ale jasne, ked sa to da nahradit, tak urcite dotoho idem.
len by som chcela vediet konkretne veci, ako si napriklad napisala, ked budemrobit polievku do ktorej klasicky pridavam mlieko, tak mozem teda pouzit to sojove susene, co sa zaraba s vodou? a nevadi ze to bude sojove, lebo aj o tom sa tu hovorilo, ze aj na soju je alergia. tak ci radsej nie nieco ine?
a na ten chlebik, ake maslo, poradte, alebo z coho robit pomazanky? veto moze byt?

dakujem zatial

modra1
16. nov 2010

@zusska80 Do varenia namiesto mlieka dávam Ovsenú náhradku mlieka od ASP, kúpiš napr. v Kauflande. RObím z neho aj palacinky aj pudingy, koláče, tortové korpusy, plnky ... Na pitie je chutnejšie ryžové mlieko, dá sa kúpiť aj sušené, ja kupujem Reis drink z DM. Na chlebík dávam Perlu s vitamínmi. Ďalšie náhrady masla sú Flora light, Alsan, Bio Vive.
Dôležité je čítať zloženie, veľa mlieka je skrytého, obsahuje ho aj chlieb, pečivo, sušienky, šunky, oškvarky (to som skoro odpadla, keď som toto videla, napríklad pri vianočnom pečení nemôžeš použiť Heru, lebo tiež obsahuje mlieko. Neboj ty si zvykneš, naučíš sa čo môžeš použiť a čo nie, a v konečnom dôsledku budete žiť zdravšie.

valentinuska
16. nov 2010

@zusska80 místo másla je dobrý margarín, Perla s vitamíny je bez mléka a myslím že ještě Flora light ...

zusska80
16. nov 2010

@modra1 fakt moc moc vam dakujem dievcence... pomahate mi prekonat tu velku zmenu...
a ty si myslis, ze ked sme sa dali na bezmliecnu stravu, tak treba aj toto vsetko zmenit, chlieb, susienky, sunky a pod.??? tak to uz sa mi zacina zas komplikovat teda. no ja veru nepeciem vianocne veci, to mi pecie mamina, tak ale oni toho teda vela nezjedia z tych vianocnych... no bude to este boj u nas 😉

valentinuska
16. nov 2010

já jsem si nějak neaktualizovala stránku a s odpovědí jsem přišla pozdě 🙂

@zusska80 každopádně ti držím palce a uvidíš že všechno zvládnete! 🙂

modra1
16. nov 2010

@zusska80 _ základná otázka: dieťa je alergické na BKM? AK áno, tak diéta znamená vypustiť BKM, teda aj skryté BKM. Inak to nemá význam. Potravinová alergia totiž nevymizne ak sa telo stretáva s alergénom, resp. vymiznúť môže, ale veľmi ľahko prejde do inhalačných alergií alebo astmy. To ti lekár nepovedal? Nič zvláštne, preštuduj si toto http://www.potravinova-alergie.info/ . Po prvotnom šoku príde zmierenie a o pár mesiacov budeš ty písať podobný mail ako ja inej žene čo bude práve zúfalá 🙂 🙂

zusska80
17. nov 2010

@modra1 dakujem za info

ano, ma intoleranciu na bkm. ale este len teraz mu brali specifika, ze aky stupen ale jasne, aj dokina mipovedala, ze vysadit mlieko a mliecne vyrobky. to nie je uz az taky problem. ale mam starsiu dcerku, ktora vselico papa a niekedy sa neda ustriehnut, co da aj malemu. a co teda davate rano ako pecivko detom, ked teda chlebik nemozu a ani sunku???
a myslela som, ze v zanedbatelnom mnoztve, napr. piskotka alebo keksik, nebudem skodit.no je to veru tazke. musim uplne vyhodit celu kuchynu a spajzu a zacat sa pozerat po mlsnotkach bez akehokolvek mliecka...

lussy23
17. nov 2010

@zusska80 - Držím vám palce a Radimkovi všetko naj k prvému rôčiku, hlavne veľa zdravia a nech vám robí radosť. A sestričke nech sa tiež darí a a nech sa čoskoro uzdravia.

modra1
17. nov 2010

@zusska80 _ preštuduje si tú stránku, ktorú som pripojila, lebo v tom máš zatiaľ hokej. Intolerancia na BKM neexistuje, len na laktózu, takže si najskôr zisti, či má alergiu na BKM alebo intoleranciu na laktózu. Ja som nenapísala, že nemôže chlieb a šunku, ale že treba čítať zloženie a kupovať len také potraviny, ktoré mlieko neobsahujú. Naše deti ( z tejto diskusie) jedia teda chlieb bez BKM, maslo bez BKM, šunku bez BKM. Nejaké tipy sme ti dali, neboj sa, zvládneš to raz dva, tá stránka ti v mnohom pomôže. Inak, piškóty BKM neobsahujú, aspoň tie, ktoré poznám ja.

jaya47
17. nov 2010

@modra1 Intolerancia BKM existuje, ja ju mam. Aspon teda lekarka povedala, ze mam na nu intoleranciu a ked som sa spytala na laktozu, tak ma upozornovala, ze to nie je laktoza. Proste intolerancia bielkoviny kravskeho mlieka.

jaya47
17. nov 2010

@zusska80 : Piskoty BKM neobsahuju. Vzdy treba kuknut zlozenie.

modra1
17. nov 2010

@jaya47 OK, beriem späť, až tak do detailov sa v tom nevyznám. Darí sa ti dodržiavať diétu?, lebo ja ju držím kvôli malej a mlieko je skoro vo všetkom.