Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
5. apr 2012

@tetapetra pěkný článek, takových je na internetu málo. Jen jsem si nevšimla, že by bral v potaz existenci nonIgE alergií... Ale jen jsem to prolítla a to, že píšou o dvojitě zaslepeném testu s placebem atd., to je pěkné, to je naprostá pravda, nicméně to platí u dospělých - u dětí, co z toho nemají rozum, nejsou takové věci nutné. Stačí prostá eliminace a pak expozice.

verbalinka
5. apr 2012

@luthien.k děkuju 😉 Jasně, že v krvi to nakonec vůbec nemusí být, ale chci to zkusit. A taky jestli nemá alergii i na něco jiného. A hlavně řeším velký problém, jak vypustit mléčné výrobky a k tomu jídlo ve školce. Hodilo by se doporučení od dr, aby to ve školce respektovali. A k malé - no, na obličeji jí vylezly malé červené pupínky, tak přemýšlím, co jsem snědla. Ale možná jen zbytečně plaším - už jsem z toho magor 😅 Probiotika jsem brala, ale došly a k tomu jsem si přečetla, že je dobré brát probiotika i prebiotika a já se v nabídce ztrácím - neměla bys tip? Moc děkuju za rady.

verbalinka
5. apr 2012

@luthien.k o nonIgE alergií tam píšou 😉 Moc pěkný článek @tetapetra

luthien.k
5. apr 2012

@verbalinka no vidíš, říkám, jen jsem to prolítla, já si to naštěstí studovat už nemusím 🙂

Co se týče školky, je to individuální, jak kde. Někde si nechají nosit jídlo, někde ne. Ani tak to není o přespisech, ale o lidech a kde je vůle, je i cesta.
Jinak červené pupínky - i to může být projev alergie, ale taky ne, ono u těch malých mimin je těch kožních projevů celá řada a zdaleka ne všechny jsou reakcí na potraviny, ale také na hormony z matky předané při porodu, někdy prostě "reakce na svět" 🙂

verbalinka
5. apr 2012

@luthien.k školka snad bude v pohodě. On tam stejně moc nejí, on vlastně teď skoro vůbec nejí ☹ A pupínky u Laury - právě vím, že to může být jen kojenecká vyrážka, prostě už mi z toho hrabe a všechny sleduju 😀
Právě u Willa se bojím toho, že se ta atopie neřešila (ani případné bkm) a tím pádem hrozí i jiné alergie (pyly, astma atd.).

joni
9. apr 2012

ahojte, ja mam syna skoro 5 mesacneho a od narodenia byval vysypany na tvaricke. Najskor som mysela ze je to novorodenecke akne a ze to zmizne, az mi dokina poradila vylucit mlieko a vyrobky z neho - a zrazu mam krasne cistucek deculo, ziadne bolesti brusko, ziadne skriabanie sa po hlavicke, spi dlho a tuho, no parada. Len ta dieta sa tyka mna pretoze kojim 😒 . Asi mesiac uz jem jogurty a tie mu niec nerobia, myslite ze je dobry napad skusit to napriklad s kozim mliekom alebo syrom? Alebo co je este take ako jogurt zeby som to mohla jest?

lucinta21
9. apr 2012

@joni ahoj pri ABKM ( alergia na bielkovinu krav.mlieka) sa kojacej matke ordinuje nemliečna dieta ako mas aj ty a okrem toho by si nemala jest vajicka, resp vajecný bielok ktorý sa casto križi s alergiou na bielkovinu kravskeho mlieka..V žiadnom pripade nedavaj kozie, resp sojove mlieko, tieto mlieka maju tiež bielkovinu(čo u tvojho syna predstavuje alergen) s velmi podobnou štrukturou ako bielkoviny mlieka kravskeho a možu vyvolat skriženu reakciu..
Pri tejto diete by si nemala jest žiadne vyrobky z mlieka ani jogurty, syry ktoré opisujes.. Momentalne to synovi nemusi ubližovat, ale nevidis do jeho vnutra ani to čo mu to robi v črievku... Porad sa s pediatrom, kedy možeš zaviest mliečne vyrobky a v akom množstve do stravy.. neboj sa do roka veku dietata tato alergia v 90 % pripadov vymizne

luthien.k
9. apr 2012

@joni
@lucinta21 má v podstatě pravdu, až na tu zkříženou alergii s vaječným bílkem - nejde o zkříženou alergii, ale o to, že také hodně dětem vadí. Zkřížená alergie je s jinými savčími mléky (velmi často) a také je častý souběh s alergií na sóju. Vyloučit se skutečně při pozezření má vše, a to alespoň na 4 - 6 měsíců a poté je možné dávat si při kojení malá množství, aby se nastolila tolerance, ale ta pauza je předtím nutná. Tato alergie vymizí někdy už do roka, ale často až později, bohužel znám takových dětí hodně, co jim vyhasíná spíš později.

joni
9. apr 2012

@luthien.k a ja praveze si kupujem tie ovsene, sojove a ryzove mlieka, teda mam vylucit aj to sojove aj ked sa maly nan neprejavuje alergicky? a takisto aj vsetky veci co obsahuju soju? lebo pomaly uz nebudem mat co jest ked vylucim vsetko co obsahuje mlieko a soju 😉

luthien.k
10. apr 2012

@joni se sójou opravdu nejsou dobré zkušenosti, senzibilizace může nastat časem, a to s větší pravděpodobností, když bude konzumována často.

klarra
10. apr 2012

Ahoj holky, nemáte někdo podobné zkušenosti? Mám dceru, 2 roky, doteď jsme na nemléčné dietě, malá pila 2 x denně Neocaté ( po 120 ml) + peču buchty z reis drinkem, do jídel, kde je potřeba mléko jí přidávám reis drink...jinak pudinky nechce, kašičky také ne a samotný reis drink taky nechce...a teď už nechce ani pít večer to mlíčko ( neocaté), tento týden musíme kvůli tomu na předčasnou kontrolu na gastroenterologii, protože 120 ml Neocatu za den je málo...Jaké existují jiné alternativy, aby měla dostatek bílkovin a vápníku? Co by nahradilo tu dávku neocatu, když to už nechce pít? Vím, že zdrojem bílkovin je maso, luštěniny a tak, ale ona tomu taky moc nedá....

kaja73
10. apr 2012

@klarra moj starsi syn sa kojil 2 roky a odvtedy nezjedol ani nevypil nic mliecne-az neskor zacal trochu syry -ale to už mal cez 5 rokov-celkovo bol zly papkac a dnes je to zdravy 13 r chalanisko a nic mu nechyba.
Mladsi syn je zas alergik na mlieko-tiež pil neoacate a od cca 18m nepije ziadne mlieko ani neje nic mliecne a zije a je zdravy. Myslim si, že u 2 rocneho dietata to mlieko vobec nie je potrebne ani mliecne vyrobky-vsetko sa da nahradit inou lepsou alternativou-aj ja davam rice drink-varim z neho,papa ho v kasi.
Inak , ako pises, papa masko,strukoviny,ovocie zeleninu-proste normalnu stravu len bez mlieka a mliecnych vyrobkov. 😉
Ked raz neocate uz pit nechce asi ju už ani nedonutis a teda sa ani necudujem-fu ta chut 😝
radsej ju postupne nauc na beznu,pestru vyvazenu stravu-to je cesta ktorou ist. Podla mna.

camilca
10. apr 2012

Maminky, je možné, aby se alergie projevovala "jen" zvracením - bez ekzému? Po UM mi malá všechno vyblinká. Když byla menší, zvracela i z mateřského mléka, po zavedení příkrmů byl klid, ale jak jsem jí začala dávat UM, tak se zase blinkání objevilo. :(

luthien.k
10. apr 2012

@camilca ano, může.

klarra
10. apr 2012

@kaja73
@kaja73 moc díky za odpověď, trochu mě to uklidnilo 😅 Uvidíme ještě na tom gastru, co nám řeknou, ale oni doktoři nic moc neporadí, to si člověk musí vyhledat sám 🙂

luthien.k
10. apr 2012

@klarra co se týče výživy, tak tam skutečně od lékaře radu nečekej... Co mořské řasy, používáš do vaření? Je to dobrý zdroj minerálů. Luštěniny se dají "schovat" v pomazánce, polévce (rozmixované, výborná je červená čočka, cizrna...) a maso třeba v zeleninových karbanátcích nebo opět masozeleninová pomazánka.

margotka7
10. apr 2012

ahojte. prosim o radu. moja 1,5 rocna dcerka ma ekzem. vysadili sme jej od zaciatku mesiaca mlieko a mliecne vyrobky, aby sme zistili, ci ma alergiu na mliecnu bielkovinu. miesto toho pije ryzove mlieko. no po tyzdni sa jej ekzem velmi zhorsil a teraz neviem, co robit. myslite, ze ma alergiu aj na to ryzove? preco sa jej to tak zhorsilo?

luthien.k
10. apr 2012

@margotka7 někdy (a celkem často) se stává, že se ekzém právě na konci prvního týdne diety zhorší, jak se tělo čistí. Ale může to být i čímkoli jiným, roste zub, leze na ni nějaký infekt, snědla něco jiného, co vadí... Pokud jí rýži od malinka (což většina dětí ve formě kaše ano), tak si nemyslím, že by jí vadilo rýžové mléko. Alergie na rýži je velmi vzácná.

margotka7
10. apr 2012

@luthien.k dakujem za odpoved. tak som zvedava kedy sa to zacne zlepsovat, lebo uz mi bolo dnes az do placu, ked som ju videla. ano, ryzu papa od kedy sme zavadzali prikrmy, tak snad teda nema na nu alergiu 🙂

luthien.k
11. apr 2012

@margotka7 ještě často příčinou náhlého zhoršení ekzému je, když dojde k jeho infikaci (bakteriální, kvasinkové, virové....), takže kdyby se stále zhoršoval, silně svěděl, dělaly se třeba i krusty, vytékala tekutina, tak šup na kožní.

kaja73
11. apr 2012

@margotka7
@luthien.k mna este napadlo,ci nepije ryzove mlieko s calciom-s tym riasami- mozno reaguje na tie riasy-moj napr morske riasy nemoze,sladkovodne mu nevadia.
Mozno niekomu zas vadia sladkovodne-myslim, ze tie su v ryzovom mlieku s calciom.

luthien.k
11. apr 2012

@kaja73 no, teoreticky to možné je, musím ale říct, že kromě Tebe neznám dítě, co by reagovalo na mořské řasy...

kaja73
11. apr 2012

@luthien.k kupila som v zdravej vyzive-uz neviem ktory druh morskej riasy a na druhy den bol cely vyhadzany-do 2 dni to zmizlo a viac sa to neobjavilo-ale uz som tu riasu neskusala,takze opakovane to potvrdene nemam.
A tiež zaregoval aj na tu Elmex pastu-po vysadeni bol do 3 dni uplne cisty.
Ja som z toho už ozaj jelen.
Zubky mu uz nejdu,takze sa na ne vyhovarat nemozem.
Po tych riasach to boli obycajne vyrazky-krasne potom zmizli- a po elmexe sa mu po vyse roku objavil ekzem na stehne-vsetko zmizlo po vysadeni pasty.

martinka05
11. apr 2012

@kaja73 a čo obsahuje tá Elmex zubná pasta, lebo aj mi ju používame a máme alergiu na BKM.

kaja73
11. apr 2012

@martinka05 http://www.vlastnihlavou.cz/detskych-zubnich-pa... a elmex ma v sebe vacsinu z toho co tu pisu ako skodlive 😲 staci si to pozriet na tube.

margotka7
11. apr 2012

@kaja73 ano, pije aj mliecko s kalciom. tak skusim vysadit, bude pit len ciste ryzova a uvidime. dakujem 🙂

janioli
11. apr 2012

Ahoj zkusene mamky, muzu vas poprosit o nazor, zda by muj syn mohl mit ABKM?zkusim nejak strucne popsat situaci – do 3 mesicu kojen zcela bez problemu,pak kojo zbojkotoval, ve 4 m presli na Nutrilon,ten pil asi dva tydny s chuti.pak zacal bojkotovat i nutrilon.dosud (je mu 7 mesicu necelych) se stridaji faze kdyz Nutrilon odmita, pije ho jen ve spani, nekdy ani to ne, stejne tak ostatni, zkousime vse, ji jen masozelenin prikrmy-ale ne moc a ne vzdy, ovoce moc nechce, kase moc nechce.je to sila.a je to strasne zvlastni.kdyz ma dobre obdobi pije 180–200 ml nutrilonu po 3 h s chuti a nic vse v poradku, kdyz byl jen na mliku, stolice ridsi,ale jen jednou denne, nebo ob den, nejaky semtam hlen ano ale jen nekdy!!kdyz ma spatne obdobi pije nutros nerad, vzteka se u toho, odmita, kdyz uz pije,tak si smrdla – NEKDY – rukou po obliceji, jak kdyz ho svedi…ale divne prave je, ze tyhle priznaky nejsou pravidlem, coz je u alergie divne zejo. s prospivanim, kdyz pije dobre, pribira skvele, kdyz ne tak samo nepribira, nekdy trochu i klesne s vahou.vysetren horem dolem, vcetne odberu krve na abkm pred mesicem, vse negativni.nikdo mi neni schopen rict, proc se takto s jidlem chova. kdyz se nahodou podari do nej dostat mlecnou kasi, nebo jogurtik (nestle od 6.mesice) – vyjimecne, tak to nezvraci,ani jinou reakci nema …tak jsem z toho vazne jelen…zkouseli sme uz i dat nut allerg care,ale to nepozrel ani kapku, je to humus, no vsak to vsechny znate…Snazim se jen prijit na to, co by mohlo chlapeckovi byt a ta alergie mi stale lezi v hlave. jo a kdyz ma ty spatny faze, tak se to nechutenstvi sileny vztahuje nejen na mliko ale i prikrmy, ktery jinak uz bastil celkem slusne…tted jsme jiz dba tydny ve fazi, ze UM pije jen v noci ve spani, pres den odmita. takze shrnuti- odmitani UM, nechutenstvi, ne uplne vzorne pribirani...tot tri veci, ktere nas nejvic trapi. a pokud by to abkm byla, asi bude ta non IgE spis kdyz krev vysla negativne.?nevim, jak postupovat, detska dr. se na me podezreni netvari, kdyz nema tzv. typicke priznaky....jak byse tomu dalo prijit na kloub?jedine co vim, ze hydrolyzaty (NAC, NC apod) pit nebude, to jsem jiz zkousela, ale jak to tedy vykoumat?diky za kazdy postreh, nazor, zkusenost, diky

joni
12. apr 2012

@janioli Podla mna alergiu nema - nepotvrdili to ani testy a ani nema ine priznaky. Len mu nechuti mliecko a odmieta ho a asi bude z neho slaby papkac. Ako dlho davas prikrmy? Mojej trvalo 2 mesiace kym zjedla viacej prikrmu ako 2 lyzicky, bola kojena a teda zila na mliecku 🙂 .

azeretka
12. apr 2012

Ahoj, poradíte mi prosím dobrou alergologii v praze, příp. kam raději nechodit? Dostala jsem tip na alergologii na Homolce, ale tam bohužel objednávají až na červen a syn je pravděpodobně alergický na mléko, trpí šíleným ekzémem, tak to potřebuji vyřešit co nejdříve. Moc děkuji

luthien.k
12. apr 2012

@azeretka nejlepší je dr. Martin Fuchs, Immunoflow (Pha Letňany).