Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
19. sep 2012

@emmulik určitě se při alergii na BKM nemá dávat žádné mléko od jiných savců - kozy, ovce (koňské nebo bůvolí není moc dostupné). Je velké riziko, že naskočí alergie i na tato mléka (a dost dětí na ně reaguje rovnou). Pokud je alergie silná, jak popisuješ, skutečně bych nedávala žádná mléka na bázi zvířecích nebo sóji, je to opravdu zbytečné riziko a reakce se může objevit časem (nemusí, ale nač to riskovat?). Velký pozor bych si dala i na skryté formy mléka - v pečivu, uzeninách, sušenkách... Jinak tyto silné reakce se někdy mají tendenci zhoršovat, tak opravdu buď opatrná.
Jinak neboj, z této alergie skutečně vyroste, nejpozději během mateřské školy. Potom bude tolerovat i to acidko, ono já nepovažuji za zdraví prospěšné dávat (nealergikům) jiné formy mléka, než ty zakysané (jogurty, zakysané nápoje) a trvdé sýry. Ale všechno má svůj čas a věř mi, že bez mléka se žít dá 🙂
Jak je malá vlastně stará?

emmulik
19. sep 2012

teraz bude mat 18 mesiacov.a doteraz mi nic take lekarky nepovedali som vlastne v soku.vraveli mi nech jej vklude davam kozie ci ine mlieko a aj to sojove.to ryzove sa da zohnat aj susene alebo radsej tekute?ale moja mala je zviknuta pit pred spanim mlieko a aj v noci ked sa zobudi.takze hovoris ryzove aby som jej davaal?velmi pekne dakujem a ospravedlnujem sa za moj prvy nazor no bolo mi to cudne.dakujem

luthien.k
19. sep 2012

@emmulik nic se neděje 🙂 Rýžové nejlépe sehnat v DM drogerii (Reis drink v krabici), mají obohacené o vápník a je chuťově moc dobré.
Jinak jsi sama poznala, tou reakcí na ovčí mléko, že opravdu ta reakce na jiné mléko nastat může. Je to smutné, ale lékaři sami, pokud to nejsou opravdu alergologové na úrovni, nemají někdy dost informací o těchto potížích, resp. jak má správně dieta při alergii na BKM vypadat.

melanche
19. sep 2012

@luthien.k ahoj sem tam si vas precitam a ty sa dost vyznas. starsia dcerka ma alergiu na mlieko a to ryzove mlieko z dmka obohatene o vapnik je ok? lebo tam pisu ze je tam prirodna mliecna bielkovina ci nieco take. uz ho doma nemam, vyliala som. je to kravska bielkovina? lebo som to davala malej a zasoplila sa mi. sople mala dva tyzdne a nie a nie sa ich zbavit. az ked som ho vysadila to bolo ok. teraz kupujeme ovsene s vapnikom ale to jej moc nechuti. na spodku je usadenina. takze aj 200 ml vylievam. inac baby nepodcenujte alergiu na mlieko. dcerke to zistili skoro po narodeni. kedze nemala klinicke prejavy, po polrocnej bezmliecnej diete nam mliecko povolili, aj ked v krvi mala hodnotu okolo 2. jedla vsetko -jogurty, syry atd. okrem kravskeho mlieka. nastupom do skolky sa roztrhlo vrece chorob. tri dni v skolke, dva tyzdne doma. az potom ma napadlo, ze ved tam piju kravske mlieko, je to zrejme tym. odvtedy mi reaguje uz na vsetko-syry, maslo, proste nic mliecne uz nemozme. takze som zistila, mali sme my pekne pokracovat v diete a v skolke som mala od zaciatku zakazat pit mliecko, nemali by sme problemy...

luthien.k
20. sep 2012

@melanche to rýžové je OK, žádnou mléčnou bílkovinu neobsahuje, u ovesného netřeba vylévat, ale pořádně ho protřepat před každým použitím, ta usazenina není na závadu 😉
To, co popisuješ, že se vám stalo, je velmi zajímavé, opravdu tam nebyly žádné projevy? Ani ta častá nemocnost, ani špatné přibírání, chudokrevnost, nespecifické zažívací potíže (klidně jen občasné)...? Aby se alergie udržela takovou dobu zcela bez projevů je tedy dost rarita, obzvlášť když byla BKM konzumována běžným způsobem (= hojně).

melanche
20. sep 2012

no akurat to pomale priberanie. to mame ale aj teraz ako je na diete aj pred 3 rokmi ked sme mali pol roka dietu. nepriberala tak ci tak. to mame asi v rodine, ale moze to byt aj tym. inac ziadne prejavy, kym nesla do skolky bola chora iba 2x, kludne mohla jest vsetko mliecne, dokonca kazdy den jedavala aj jogurty. ani jedna vyrazka, proste nic. krvny obraz ok. nam vadilo len to kravske mlieko co podavaju v skolkach. odvtedy jej vadi uz vsetko. dobre sme to pokaslali. a teda co je ta prirodna mliecna bielkovina? ja som sa zlakla toho nazvu v ryzovom mlieku, plus to zahlienenie ked ho pila. ovsene s vapnikom je inac same o sebe take huste, nechuti im, zbytocne pretrepem, usadenina je tam potom vo flaske z ktorej piju a na konci to zacitia a napina ich. no skoda ze skoro nic nemozme. jedna mudr. mi poradila ze najlepsia rastlinna nahrada je ovsene mlieko. ale ryzove je chutnejsie.

luthien.k
20. sep 2012

@melanche na mém Reis drinku Calcium, zn. Alnatura, opravdu nic takového není, naopak je tam napsáno, že NEobsahuje mléčné bílkoviny a laktózu.
Jinak se obávám, že pokud děti nepijí tu usazeninu, tak i dávka vápníku bude z takového mléka mizivá, protože si myslím, že ten se právě usazuje na tom dně - Reis drink Ca tam také má mírnou usazeninu (menší, než ovesné mléko), ale Reis drin natur ji tam nemá.
Pokud malá pomalu přibírá, zvážila bych ještě i vysazení obilovin s lepkem - pokud měla poškozená střeva kvůli alergickému zánětu po konzumaci BKM, tak na jejich zahojení je obvykle dobré vysadit i toto.

melanche
20. sep 2012

@luthien.k verim ze mas pravdu, ale to by som jej uz ozaj nemala co dat jest. dost nam toto ide do penazi, plus bezlepkove potraviny, to zatial nechame tak. do vysky rastie, v podstate ma dobru postavu, je to mala modelka 🙂 ale tych 15.5 kg si drzi uz vyse roka... uz sme sledovani aj na alergologii, pripadne sa poradim s dr. lebo chuda aj reflux ma vecer ako zaspava. to tiez suvisi s alergiou na bkm, dr. vravela, ze ma uz tie creva podrazdene a jedlo sa jej vracia. tam tiez ma byt dost prisna dieta, no to fakt neviem co by sme u jedli. inac to ryzove s calciom tam malo napisane ze obsahuje prirodnu mliecnu bielkovinu. to je viac druhov potom ci ako? fakt nechapem.

luthien.k
20. sep 2012

@melanche ne, žádná přírodní mléčná bílkovina v reis drinku na českém trhu opravdu není. Jestli to najdeš na té krabici, tak mi to vyfoť... Jinak moje děti jsou bez mléka (starší už tedy ne), lepku i vajec a dá se to 🙂

melanche
21. sep 2012

ok, ked pojdem do dmka,vyfotim. urcite budem mat na teba este par otazok, ozvem sa ti. diky za rady 🙂

tercinka
22. sep 2012

@emmulik Neocate mliečko ti uhradí poisťovňa aj po 1.roku,mám uplne čerstvé info,nakoľko moja dcérka bude mať o dva mesiace rok a momentálne som to teraz vybavovala.Aspoň teda Union poisťovňa.

joni
22. sep 2012

@luthien.k prave som pozerala krabicu od ryzoveho mlieka ca a naozaj je tam napisane ze PRIRODNA MLIECNA BIELKOVINA, myslim si ze to bude nejaka z rastlin kdeze nic ine okrem rastlin to neobsahuje a nase deticky su predsa alergicke na kravsku bielkovinu. A nakoniec v zlozeni vyrobku sa jasne pise ze mliecna bielkovina 0,0g obsahuje takze to mozno bude len zly preklad.

emmulik
22. sep 2012

@tercinka ano ja viem ale hladam inu alternativu mlieka ako neocate.je to umelo vytvoreny produkt ktory svojej malej nechcem davat nieje v tom nic zdrave.premysli si to aj ty.

luthien.k
23. sep 2012

@joni to je opravdu hodně nešťastná formulace... Nicméně v reis drinku na českém trhu žádná bílkovina "kravského" mléka není a dává ho spousty maminek se silně alergickými dětmi a je to v pořádku. V případě nejistoty bych se dotázala přímo výrobce.

melanche
23. sep 2012

no tak som dobre vedela. v kazdom pripade, mne sa po tom mlieku zasoplila a mala sopliky 3 tyzdne, co pila to mlieko, chudatko mala aj atb kt.nepomohli a az ked som si precitala zlozenie, vysadila som ho a bolo po zahlieneni. ale trochu dufam, ze je to zly preklad, lebo to mlieko je ovela chutnejsie ako ovsene.

martinakl
23. sep 2012

Ahoj holky, rada bych se na něco zeptala. Kdy po nasazeni diety odeznely příznaky alergie? My ted lezime s mym 10dennim Kubikem v nemocnici, protože mel krev ve stolici. Pry je to snad jen alergii na bílkovinu kravského mleka. Ostatní testy a vysetreni zatím nic neukazaly. Včera vecer mel uz dve stolice bez krve, ale v noci se to vratilo ☹ Jsme tu od patku vecer, tak snad je ještě cas, aby se potvrdila ta alergie a nebylo to nic vaznejsiho...

luthien.k
23. sep 2012

@melanche já bych tedy tipla, že je ta rýma nebyla tím, no jediné, jak to ověříš, že to zkusíš znovu.

luthien.k
23. sep 2012

@martinakl a kojíš a držíš dietu? BKM přechází do MM asi 20 hodin a poté může být reakce za pár hodin i dní, podle typu alergie, takže tam ještě může být doznívání plus nějakou dobu trvá, než se střevo zahojí, to může být i týden, dva. Nicméně nemocniční strava moc nemléčné dietě nepřeje... Pokud je na UM, tak opět, trvá to, než se střevo zahojí.

martinakl
23. sep 2012

@luthien.k Ja tu dostavam bezmlecnou dietu, i když včera jsem dostala rohliky a dneska vanocku, tak nevim 😒 Kojim castecne a dokrmujem ted Nutrilonem Allergy Care.

luthien.k
23. sep 2012

@martinakl Vánočka = BKM. Pozor na tyto skryté formy (sladké pečivo, sušenky, uzeniny - bezpečná je třeba dětská šunka), taky může vadit hovězí maso (zkřížený alergen), sója a karob (některé sušenky, kaše Sinlac, Nutriton na zahuštění mléka při refluxu). Určité části alergiků na BKM vadí i Alergy care a potřebují Neocate.

martinakl
23. sep 2012

@luthien.k Tak to teda nechapu, ze v nemocnici nevi, co podavat při této diete 😒 Takze tu "plnou penzi", co si tu platim, zrusim. Ach jo. To by me opravdu nenapadlo... Na ten Neocate se optam, zda by ho nemohl dostavat. Dekuju moc!

luthien.k
23. sep 2012

@martinakl víš, nepřekvapuje mě to, já byla v nemocnici s malým kvůli něčemu jinému, nahlášené alergie na BKM, vejce, pšenici - a ráno mu přinesli k snídani smetánek a piškoty, čili BKM, vejce a pšenici.... 😝

martinakl
23. sep 2012

@luthien.k A třeba normalni celozrnne rohliky muzu?

luthien.k
23. sep 2012

@martinakl pečivo jen se známým složením = doma z mouky pečené nebo balené nebo ověřené u pekaře.

martinakl
23. sep 2012

@luthien.k Manzel ted pojede do Alberta, tak nevim, co mi tam ma koupit k jidlu 😒 Co třeba takove ty ryzove suchary a rama? Mohla bys mi, prosim, něco poradit?

lenka5731
23. sep 2012

@martinakl musí si přečíst složení...

jandl
23. sep 2012

@martinakl Stresovou záležitostí jsem si při posledním těhotenství zvýšila hladinu cukru v krvi zrovna v době,kdy jsem šla na test (vypití cukrové vody).Tak jediná pozit.věc na tom byla,že jsem se těšila,že v porodnici budu mít dietu.Tak,jestli jsem si naivně myslela,že budu sladkého ušetřena,tak to byl veliký omyl. Víš,ono se dá žít i bez pečiva.Dají se vařit jáhly,rýže,kroupy,pohanka.Dá se to kombinovat,ohřát.Pečivo mám jen na svačiny pro děti do školy,výlety,návštěvy.Kdysi se pekl chleba z mouky,soli,kmínu.Dnes tam máš místo kvasu droždí.Dnes tam je sojová mouka,zlepšující přípravky,brambor,kys.askorbová,....... Suchary bych taky nechala jen příležitostně.Místo ramy a podobných mazanin si zhotov luštěninivé pomazánky.Nezapomeň na zeleninu. S 1 dítětem máš čas se to naučit.Já jsem na to najížděla,když mé 4.dítě mělo rok a atop.exém k tomu.

inffinity
23. sep 2012

ahoj holky není to alergie ale jen reakce na mléko no dcerka se mi parádně z něj zahlenuje 😒 (minimálně týden snoplí + po třech dnech začíná vykašlávat, trvá to cca do 10dní ☹ )i z kousku čokolády(tu ji teda vůbec nedávám no někdy neuhlídám členy rodiny i když mají zákaz a malá ví že ji nemá papat :-/ )..chci se jen zeptat jestli někdo nemáte podobné "příznaky" a které všechny výrobky to vlastně zpusobují? Vím že nemůže papat např. pribináček..ale zakysané může začala jsem ji ted kupovat jen bílé jogurty. No ale neodsledovala jsem jestli to způsobí i uvařený pudink třeba, máslo myslím taky ne papá bežne chlebik s máslem..jsem zoufalá než jsem na to přišla tak mi ji dr.dopovala ATB ☹ ted už k ní ani nechodím a "kurýruju" si malou sama... ☹ vynechám a čem vím a pak se zas zahlení a nevím proč je to pořád dokola ..třeba i tavený sýr jen tak na chlebu je to problém ale v pomazánce ne.. budu ráda za nejakou radu přece jen v tom možná nekdo umíte chodit. Děkuji

tercinka
24. sep 2012

@emmulik No lenže mne to ryžové z DM nechce ☹

emmulik
25. sep 2012

skus bio obchod tam maju aj ine ryzove mlieko aj ine alternativy.