Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

ada32
26. júl 2011

štandardne sa testuje z krvi u lekara IgE avšak často IgE je negatívne a problém pretrváva práve preto, lebo ide o inú imunitnú reakciu - na základe IgG , ktorá sa bežne nazýva intoletrancia určitej potraviny.
bohužiaľ mnohí lekári zatiaľ nie sú tak ďaleko aby sa IgG aspoň zaoberali a je jednoduchšie povedať že tento výsledok nie je pre zdravotný stav pacienta relevantný. ☹ a pacient sa tápi so svojím problémom ďalej....

luthien.k
27. júl 2011

@ada32 , naopak, IgG, není vůbec směrodatná (což je poměrně nový závěr alergologické obce - nemá smysl IgG testovat, je to nesmyslné, zavádějící a často matoucí - hromada lidí je má zvýšené a nic jim není, nebylo a nebude a naopak) - tu jinou imunitní reakci, zpožděnou, zprostředkovávají zejména T lymfocyty... Z mých zkušeností naopak testují lékaři IgG protilátky (zejména pediatři) velmi často a dává to nesmyslné výsledky.
Pojem intolerance se u alergií vůbec nepoužívá, jako intolerance se pojmenovává problém, kdy tělo neumí nějakou látku zpracovat, není na to dostatečně enzymaticky vybaveno - například intolerance laktózy - není to alergie.

luthien.k
27. júl 2011

Když to shrnu, tak je to zhruba takto (odborníci by mi jistě zjednodušení a drobné nepřesnosti odpustili 🙂)
Rozdělení alerg. reakcí:
- alergická reakce atopická, zprostředkovaná specifickými IgE protilátkami - tomu většina doktorů říká pravá alergie, to se testuje z krve (výsledky ale mohou být falešně pozitivní i falešně negativní, zvlášť u malých dětí) - způsobuje cca 50% alergických reakcí
- alergická reakce neatopická, zprostředkovaná jinými složkami imunity (T lymfocyty nejčastěji hrají roli), nonIgE alergie, pozdní reakce, které se také říká (nesprávně) nesnášenlivost, intolerance - nelze zjistit žádnými běžně používanými testy kromě vysazení potraviny, případně náplasťových testů, které ale zatím mnoho lékařů nepoužívá - způsobuje asi 50% alergických reakcí
- farmakologická reakce histamin-liberačního typu - reakce na histamin nebo jiné budivé látky obsažené v potravinách (histamin se díky nim uvolňuje se ve střevech), jsou obsažené hlavně ve zrajících sýrech, vínu, zralých rajčatech, jahodách, kakau, kvašené zelenině atd. (není to alergie)
- intolerance (nesnášelnivost) - například laktózy, lepku - celiakie, atd. (chybí nebo je málo enzymů či jiných potřebných látek ke zpracování dané látky)

inka070707
28. júl 2011

@luthien.k ty si lekarka? alebo si tak informacne podkuta? lebo klobuk dolu pred informaciami, ktore sem davas 😉 ja som sa ta chcela spytat takuto vec, 7,5 mes. syncek ma alergiu na BKM, miernu alergiu na vajecny bielok a miernu alergiu na raznu muku.. alergologicka nam dala zyrtec, 2x10 kvapiek denne, mne sa to zda strasne vela, co si o tom myslis? a vraj ho bude musiet brat denne az do 3 rokov ☹ co dufam nie, snad z toho casom vyrastie a nebude treba.. inak ho sem tam chudaka testujem, na dovolenkach som jedla barsco, sak kto sa vie ovladat na all inclusive, ze 😀 skusala som syry a ziadna reakcia nebola! inak, tu alergiu nam zistili v 5 mesiaci a prejavovala sa ekzemami po celom telicku, mal vyrazky na tvari a supiny na hlavicke.. ako som vysadila mliecne veci, je cisty 🙂 boli sme aj pri mori a na horach, zjavne aj to mu prospelo 🙂

luthien.k
28. júl 2011

@inka070707 , ahoj, no lékařka nejsem, ale věnuju se tomu intenzivně už dva roky jako svému koníčku (aneb první syn ABKM, druhý taky citlivý...), mám dobré zdroje v literatuře a i na netu se dá najít dost odborných článků a hlavně mám dobrou učitelku, je to kam.zyk, která tu také svého času radila a málokdo ví o alergiích víc než ona 🙂

Jinak do indikace léků dětem alergology/lékaři si kecat netroufám, to je něco úplně jiného než teoretické vědomosti o alergiích obecně... Nicméně antihistaminika svůj smysl mají, jako prevence alergických reakcí. Nicméně se divím že dostal zyrtec, protože podle mých informací jsou tyto kapky určeny od jednoho roku věku, do té doby se obvykle dává Fenistil.
Co se týče té diety, je dobré, aby byla přísná alespoň půl roku, aby mělo tělo šanci na to, aby "zapomnělo" na to, že má na BKM alergicky reagovat. Pak je možné BKM zkusit a pokud nebude přes MM reakce (a to se často nepozná jednorázovým podáním, ale systematickým alespoň týdenním zkoušením), BKM střízlivě konzumovat (3 porce týdně), aby se na BKM ustavila tolerance a po čase zkusit přímé podání dítěti.

michala1515
28. júl 2011

ahojte, viete mi povedat, ako sa robia odbery na alergiu na bkm u malych babatiek? my mame 3 mesiace a vraj by sa mal robit zilovy odber, no neviem si to celkom predstavit.

michamicha
28. júl 2011

@michala1515 my byli na vyšetření v 5m a brali mu krev ze žíly, já malýho držela, aby sebou nemrskal, sestřička držela ruku a doktorka nabrala krev 😉

inka070707
28. júl 2011

@luthien.k dakujem za odpoved 🙂 my sme mali fenistil, ale alergologicka nam to zmenila na zyrtec... ja som v podstate len na dovolenke "zhresila", inak to samozrejme dodrziavam 🙂

@michala1515 aj syncekovi brali krvicku zo zily na hlavicke, vraj to najmenej boli a najlepsie tecie, takze lekari najradsej babatkam, ktore nemaju vlasky, beru krv zo zily na hlavicke.. ono babatka na to rychlo zabudnu, das prsko a bude po bolesti 🙂 mojho som hned po odbere zobrala na rucky a prestal plackat.. horsie to znie, ako je realita 🙂

vojtisek2007
28. júl 2011

@luthien.k
prosím jaký je rozdíl mezi ABKM a intolerancí laktózy ???? je obojí spojeno s mlékem a mléčnýma výrobkama ??? jak se pozná rozdíl mezi těmito dvěma "abnormalitami "

lucia81
28. júl 2011

@luthien.k Ahoj, prosím ťa, ja by som sa chcela opýtať, môjmu teraz 16mesačnému synovi v roku zistili ABKM z krvi, mal IgE 142 a on vôbec nemal žiadne problémy s mliečnymi výrobkami, žiaden ekzém ani tráviace ťažkosti, bol akurát tak raz za mesiac či dva soplavý. To som ale pripisovala tomu, že dcérka nastúpila do škôlky a tiež bývala chorá, ale on nie tak veľmi ako ona, mal len sople a do týždňa zmizli. Ale to som sa chcela opýtať, že je nejaký rozdiel v tej alergii, keď on mal "len" takéto príznaky a iné detičky sú chúďatká celé vyhádzané? Dúfam, že sa dá z toho vysomáriť. Ďakujem

luthien.k
28. júl 2011

@vojtisek2007 , ahoj, obojí je spojeno (nejen) s mléčnými výrobky, ale je mezi tím velký rozdíl - podívej se na můj příspěvek ze včerejška (ze 7:49).
Přesněji: laktóza je mléčný cukr, není to bílkovina a neexistuje na něj alergie, pouze někomu chybí částečně nebo zcela enzym v těle, který ho umí rozložit (zpracovat tak, aby šel "strávit" ve střevech), takže laktóza tam místo toho "kvasí" a to vytváří nepříjemné příznaky - nadýmání, plynatost,a průjmy (vždy do několika hodin po požití), u miminek koliky.
Bílkovina kravského mléka (není jen jedna, jsou jich desítky, ale těch nejvíc alergizujících je pár) vyvolává alergickou reakci, a to buď pravou (tvoří se IgE protilátky zjistitelné v krvi) nebo pozdní, kdy se tyto protilátky netvoří a imunita reaguje jiným způbosem, obvykle hrají roli T lymfocyty. Za následek to má příznaky v trávicím traktu (bolest při polykání, zvracení, zánět žaludku a střev - bolení břicha, nadýmání, koliky, průjem nebo jen normální stolice s hlenem nebo krví), na kůži (atopický ekzém, kopřivka, otoky podkoží...) nebo v respiračním traktu (dušnost, zahlenění, časté nemoci HCD...) a někdy i nespecifické příznaky jako je nepřibírání, chudokrevnost, podrážděnost atd.
Laktóza není jen v mléčných výrobcích, ale je i součástí MM a také se používá jako sladidlo (třeba v dětských čajích). Kde je BKM, to jistě víš 😉
Uff, snad jsem na nic nezapomněla 🙂

luthien.k
29. júl 2011

@vojtisek2007 , ještě k té alergii na BKM - ty příznaky se obvykle kombinují, tj. třeba ekzematické dítě s občasným hlenem ve stolici nebo chodokrevné dítě s častým zahleněním atd. U té intol. lakt. jsou příznaky výhradně trávicí, existuje tam ale jeden vzácný kožní problém s tím spojený, ale není to klasický ekzém....

luthien.k
29. júl 2011

@lucia81 , pokud skutečně alergii má (tj. výsledek není jen laboratorní chybou, což se může stát, i když u tak vysoké hodnoty si to nemyslím - na 95% tu alergii skutečně má, nicméně když není jistota, tak není od věci test zopakovat), tak i když nemá tak výrazné příznaky jako jiní, může do budoucna nedržení bezmléčné diety být problém - on ten alergický zánět, který může i skrytě ve střevech být, může mít za následek další nepříjemnosti - poruchy vstřebávání důležitých živin (hlavně železa = chudokrevnost), vznik potravinových intolerancí (@aaandrejka Ti potvrdí, že ze skryté, neléčené ABKM může vzniknout i celiakie), zvýšená prostupnost i pro další alergeny (@janka zase potvrdí, že z neléčené ABKM vzniká někdy multiproteinová alergie = alergie doslova skoro na všechno...). Navíc se zvyšuje riziko astmatu do budoucna, když se dieta nedrží.
Jinak ta alergie u vás je tím pravděpodobnější, jestli máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy a hraje tak roli dědičnost. Já doporučuju buď zopakovat test, zamyslet se nad ostatními možnými příznaky (které jsem popisovala v předchozích příspvěvcích pro vojtisek2007) nebo prostě preventivně dietu držet 😉

lucia81
29. júl 2011

@luthien.k Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď, pozrem aj staršie príspevky. Synátor drží tú bezmliečnu dietu, nemám s tým nejaký problém, ešte je malý, tak to je lahšie ako u starších detí. Uvidíme po kontrole.

lucia81
30. júl 2011

@nanula1108 Ahoj, ja reagujem na tvoj problém s mliečkom. Nieje pravda, že mliečka predpisujú len do roka. Až do troch rokov. Len od roka musíš ísť ku komisii. Tvoja pediatrička ti musí dať kontakt a sprievodný list ku špeciálnemu lekárovi. Pediatrička ti vypíše správu a nech pridá výsledky z krvi a z gatra, že aké má dcérka problémy a neznášanlivosť stravy a ten špeci lekár ti dá potvrdenie, že tvoje dieťa potrebuje špeciálne mlieko. Vyskúšaj to, nemáš čo stratiť.

bbberta
31. júl 2011

ahoj holky, nahodou jsem sem nakoukla, jsem ted docela v soku - malej se prave dost pozvracel a ma cervenou vyrazku v obliceji , na krku a na hrudi...nebyt te vyrazky, tak si reknu, ze jsem ho zase prezrala (vyzvracel se tesne po jidle), pak me napadlo, jestli to nemuze byt alergie na bilek (dnes jsem mu dala poprve cele vejce do leca) . navic byl v utery na priorixu a dnes rano se dost skarede bouchnul do hlavy 😢 ale tak nejak doufam, ze to bude ten bilek???? a je normalni takova reakce - tj. hned se pozvracet a zcervenat??a co s tim???

kaja73
31. júl 2011

@bbberta Po priorixe može byt aj vyražka-tam mas ockovanie na osypky a rubeolu a obe su s vyražkou.Mums vyražku nema.Takže podla mna to mate reakciu na ockovanie-aj casovo to v podstate sedi.

kaja73
31. júl 2011

@bbberta Tu mas letačik a neziaduce učinky http://www.cme.sk/sz/lieky/showpil/528/14290/pr...

bbberta
31. júl 2011

@kaja73 diky moc za reakci a odkaz....ja reakci sledovala, vim, ze po cca tydnu mela prijit, ale je mi divne, ze ihned (asi do minuty) po tom lecu se vyzvracel a zcervenal - tak jsem si to spojila s tim bilkem..

michaela.g
31. júl 2011

Ake mate skusenosti s bezlaktozovym mliekom, Laktofree od Raja? JE to rozdiel co sa reakcii mrnusov tyka, alebo je to jedno?

luthien.k
1. aug 2011

@bbberta , ahoj, mně to na reakci na vakcínu přijde brzy po pěti dnech, nicméně není nad to poradit se s pediatrem, co si o tom myslí. Podle mého názoru by mohlo jít spíš o reakci na vaječný bílek, která klidně může být takto silná a tak brzy po konzumaci (znamenalo by to silnou reakci a další setkání s ním by mohlo být ještě horší, tak pozor!). Měj už dřív nějaké problémy, máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy?

luthien.k
1. aug 2011

@michaela.g , to jsi ve špatném tématu 😉, tady se řeší alergie na bílkovinu kravského mléka a ne intolerance laktózy (obvykle 🙂) - to jsou dvě naprosto odlišné věci, při alergii na BKM se ani takové mléko pít nesmí.

kacerka
1. aug 2011

@luthien.k prosím Tě a kakao můžu - jde mi o hořkou čokoládu - improvizuju se sladkostma jak se dá, ale nevím, jestli kakao jako alergen je vhodný . . .

luthien.k
2. aug 2011

@kacerka , ahoj, nesmí obsahovat mléko a sóju. Kakao je také častý alergen, ale nevysazovala bych ji úplně, když není spouštěčem problémů, nicméně konzumovala střídmě - tři malé porce týdně (pár kostiček) kvalitní čokolády bez BKM a sóji (pokud takovou seženeš, tuším, že například Orion na vaření toto neobsahuje, ale to si nejsem jistá). On ani cukr není moc dobrý, já tedy nejsem milovník čokolády, takže konkrétní kvalitní značku, která by se mohla, bohužel neporadím.

monapink
3. aug 2011

@luthien.k ahoj,mam dotaz kvuli dcerce,odmita mi pit,vlastne nikdy nepila caj,ani vodu,ve flasce problem neni ze by z ni pit neumela,ale odmita veskere tekutiny!i pliny nema tolik procurane,spis mene nez vice!to piti je zde mimo tohle tema vim..ale
take se ted zacinam obavat,co se tyka prijmu vapniku..kojim uz jen jednou rano,to docela saje,pak az po odpolednim spanku,asi ve tri,to uz tolik nesaje,a pak obcas k veceru,to vetsinou nema zajem cucne a leze pryc..A jednou v noci,tj zlozvyk,saje kratce!uklidni se a usne..Davala jsem do ted vecer kasi 90ml ze lzicky,sunar vypila 60ml a sla spat,vic do ni nedostanu..Ted uz ji delam sunar dopoledne,ale ona nechce,vypije 30ml,odpo take nechce,max zase tech 30 ml a to si myslim,ze ma jen na zizen? jinak ma zavedene 4 prikrmy..Prospiva,dehydrovana take se nezda,dr rika,ze bych to poznala,tak ja nevim,vzdyt ji to nemuze stacit a co vapnik,ten staci,veme si z toho mala kojeni dost?Laktace se snizuje a dcera se zda odstavuje 😒 Nevim,jak pak provedu ten test na ozkouseni,zda stale reaguje na BKM,pul roku diety bude za 4 tydny,nevim zda mi tohle kojeni vydrzi a zda to bude stacit na test ☹

luthien.k
3. aug 2011

@monapink , ahoj, no pití, to u nás je boj dodneška, funguje jen ředěný mošt (jablko, hruška) nebo rooibos s moštem. Začínali jsme jablečno hroznovou štávou od Hippu, tak je moc dobrá a HA. Tobík taky vypije hodně málo, jen v teplech víc, když má opravdu žízeň, jinak je to bída, ale dehydrovaný není (to bys fakt poznala), takže to neřeším, násilím to do něj stejně nedostanu.
Takže kdybych to sečetla, tak kojení dá tak na dvě normální a cca 2 dcl UM v součtu (kaši má mléčnou?). No, to je hrubým odhadem 200 mg Ca, doporučeno je cca 550. Samozřejmě dostává i z jídla vápník, určo vybírej to, co je na něj bohaté, i trošinku mořské řasy bych dala do jídla, jen tak mezi prsty třeba vloček Nori, dobrý tip je u těch, co málo pijí UM, dávat do vaření a na pití (uvařit do ní rooibos a naředit tím džusem nebo holt trochu osladit glukopurem) Fromin kojeneckou vodu, má dobrý obsah Ca (67 mg/100ml).

No a s testem si nedělej starosti, tak otestujeme napřímo, i to opatrně lze 😉

monapink
3. aug 2011

@luthien.k Dekuji za rady,urcite vyzkousim to s tim pitim 😉 Kasi ma nemlecnou,delanou z UM..ona muze byt mlecna pri ABKM? 😨 Na ty morske rasy jsem zvedava,ani mne to moc nesmakuje..vyzkousim a uvidim 😉 dekuji moc..

luthien.k
3. aug 2011

@monapink , mléčnou jsem myslela nemléčnou v naštěpeném UM rozdělanou 😀 Nori když dáš špetičku, ani to nepozná, stejně tak jako když se dává "poštovní známka" do polévky 😉

mirca1
5. aug 2011

Ahoj holky, omlouvám se, že Vás sem lezu...kdysi jsem sem také občas zašla, ale dlouho jsem tu už nebyla. Synek (nyní 3 roky) měl také ABKM, teď mu už asi měsíc zkouším dávat jogurty a zatím (musím zaťukat) to je dobré. Zbylo mi doma 6 plechovek Neocate Advance 400g, získali jsme ho na recept až asi před půl rokem, ale synek ho stejně pít nechtěl, v tomhle věku si už na tu hořkou chuť nezvykl...Neměla byste o ně některá zájem? Pokud ano, prosím napište od IP a určitě se nějak domluvíme🙂

badzova
9. aug 2011

ahojte 🙂
mam dcerku 22 mesiacov poslednu dobu sa stazovala na bolest bruska, mame problem s kakanim , tak sme dali urobit komplet obraz krvi a zistili nam alergiu na kravske mlieko. ku gastroentologicke sme objednane az 5.9.2011 a moja lekarka ma dovolenku.
neviete poradit nejake zakladne opatrenia? comu sa vyhnut? co moze papat?
obidvaja s priatelom sme alergici, sme sledovani aj u imunoalergologa aj u koznej...
dakujem za rady. Sona 🙂