Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

valentinuska
24. mar 2011

ahoj holky,
já mám teď veliké dilema 🙂
musela jsem začít brát antibiotika, při kterých není vhodné kojit (bohužel nezabrali slabší a museli jsme nastoupit k silnějším, díky mé alergii je malý výběr), takže po poradě s pediatričkou jsem přerušila kojení a snažím se udržet laktaci ...
no ale doktorka mi pořád vnucuje HA mléko, že to AC je zbytečné a že si musí zvyknout ... tak jsem HA dala, že ho fakt vyzkouším a exém se nám nezhoršil, ale malá měla zelený průjem ... nebylo to s hlenem ani s krví, takže jsem se rozhodla vyčkat a dneska už to bylo v pořádku, stolička normální ...
Myslíte, že to mohla být jenom reakce na změnu z MM na UM a nebo bych raději měla nasadit AC? (z krve alergii potvrzenou nemáme, ale dřív nám mléko způsobovalo exém a já byla na dietě...)

luthien.k
25. mar 2011

@valentinuska, no zkus pokračovat v HA a sleduj reakce, však už jsi zkušená 😉, tak bys jistě poznala, že to není dobré... Do týdne by se to projevilo zcela jistě.

z.u.z.k.a.
25. mar 2011

ahojte, idem opat pre radu, vcera sme boli u gastroenterologicky a ta mi povedala, ze mam malej skusit dat jogurt ( ma 11 mesiacov) a ked mala 6 tyzdnov,tak sme podla eliminacnej diety zistili ze mlieko jej robilo crevne problemy. no doktorka mi povedala ze treba skusit. pred 2 mesiacmi sme skusali vajecny zltok a mala sa vyhadzala.

mam jej ten jogurt dat? nepodrazdim jej zbytocne crevko?

pia22
25. mar 2011

@z.u.z.k.a. vyskusaj. My sme mali prisnu bezlakt. dietu a tiez na odporucanie gastroenterol. sme skusili dat biely jogurt, no bala som sa ho dat vela a samy, tak som mu ho namiesavala do kase, postupne 1-2-3 lyzicky. Inak, hovori sa, ze by mali drobci mat plnotucne vyrobky, ja som si ale vsimla, ze mu plnot. jogurt /mysli ze Zvolensky/ dost zatazil travenie, tak sme skusili menej tucnu Activiu a super. Asi to bola na jeho brusko privelka zataz. Drzim vam palce😉

luthien.k
25. mar 2011

,@z.u.z.k.a., připomeň mi, jestli kojíš nebo jste na štěpeném UM?

luthien.k
25. mar 2011

@pia22, bezlaktózová dieta je něco jiného, než dieta bez BKM... Jogurty mají nízký obsah lakózy, takže většina lidí (dětí) s intolerancí laktózy je snáší, ale s BKM je to odlišné, zde jde o alergii a jogurt obsahuje BKM stejně jako jiné mléčné výrobky.

martinkah
25. mar 2011

@z.u.z.k.a., ahoj, my sme na tom podobne.. nas maly mal v 2-3 mesiacoch krv v stolici, ked som zjedla nieco mliecne, takze odvtedy som na diete bez BKM, prednedavnom som skusila zjest emental, plakal, pravdepodobne ho bolelo brusko, ale krv nastastie nebola... vcera nam gastro lekarka kazala skusit dat ten emental priamo malemu, vraj taketo reakcie ako mal, byvaju tak do 4 mesiacov, potom su z toho ine alergie alebo intolerancie (ak som ju dobre pochopila, prvykrat som toto pocula), vraj tak maximalne ho prezenie, potom samozrejme s mliecnym prestat a dat vediet.. asi to skusim s tym ementalom, ale az o par dni, kedze vcera bol ockovany.. o dva tyzdne budu robit odbery, aj specificke Ig, aj nejake vitaminy, kedze slabsie prospieva, je anemicky, tak som zvedava, ako 2-mesacny mal vsety alergo-imuno parametre ok

modra1
25. mar 2011

@martinkah naozaj ti gastro odporúčala dať 10-mesačnému dieťatku ementál 😲. Ak máš potrebu niečo skúšať, odporúča sa jogurt a pri kojených najskôr skúška cez MM (aspoň 5 dní matka) a až keď nie je reakcia tak dieťa a veľmi opatrne.

martinkah
25. mar 2011

@modra1, ano, odporucala, hmm.. viacero veci, ktore som uz od nej pocula, sa mi nezda, neviem vsak, co si o tom mysliet, kedze ona je
hlavná odborníčka min. zdravotnictva pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu 😒
pytala som sa, ci nie je lepsi jogurt, vraj nie, lebo v syroch su bielkoviny uz nastiepene a neviem co este...
btw, ona by takymto detickam davala mastne masa, vnutornosti a piskoty..

este otazka: nezvycajny viachodinovy plac po EET cez MM som snad spravne pochopila ako reakciu, po ktorej treba s podavanim BKM prestat, ze?

modra1
25. mar 2011

@martinkah tak tu nezostáva iné len použiť zdravý rozum. Inak sila, mastné mäso nedávam ani 6-ročnému synovi, a vnútornosti v dnešnej dobe ... no comment. Ja nie som odborníčka min. zdravotníctva 😀, takže iba čo som si prečítala: syry obsahujú z BKM najmä kasein a menej srvátky, u jogurtov je to naopak. Ementál je zrejúci syr, teda aspoň ten čo má muž v chladničke má taký popis, bála by som sa všelijakých "óz" - salmonelóza, listerióza, už sa nie raz v syroch vyskytli, a kým dospelák má z toho "len" prehánky, takému drobcovi by to mohlo dosť uškodiť. Neprehováram ťa, je to na tebe, len sa snažím, aby si ešte pohľadala nejaké info okolo toho, prípadne sa poraď aj s alergologičkou ak chodíte.
Všeobecne, ja som dosť alergická keď lekár zahlási "skúsime". Nech sa páči, nech si kúpi králika a skúša.

martinkah
25. mar 2011

@modra1, dakujem za nazor 🙂
len doplnim, ze to mastnejsie maso odporuca kvoli cholesterolu - dolezitemu stavebnemu prvku

valentinuska
25. mar 2011

@luthien.k díky, právě že přítel mi říká, že vidím reakci už i tam, kde vůbec nic není a že moc plaším ... má pravdu, už mi ty všechny alergie vlezly na mozek 😀
asi jí dám to AC mléko na vyzkoušení - stejně ho máme doma a když to bude lepší tak budu mít jasno 🙂 není to problém takhle střídat, ne?

modra1
25. mar 2011

@martinkah tak to už je na odbornú debatu. Viem iba, že zdrojom cholesterolu sú rozhodne aj iné potraviny ako mastné mäso a tiež, že cholesterol poznáme "dobrý a zlý". ten zlý obrastná vnútro ciev a je dôledkom nevhodnej stravy, stresu, nedostatku pohybu. Ten dobrý stavebný sa dá získať z vhodných potravín a volajú ho aj "pohybový", čiže telesná aktivita má pozitívny vplyv na jeho tvorbu.

modra1
25. mar 2011

@valentinuska aktuálne nemáš inú možnosť. V inek diskusii som čítala, že deti po Beba HA kakali zeleno.

valentinuska
25. mar 2011

@modra1 my máme Nutrilon, ale asi to může být stejná věc ... je pravda, že by asi nebylo od věci vyzkoušet eventuelně i jinou značku 🙂
děkuji moc za radu a jenom tajně doufám, že tím odstříkáváním udržím laktaci a budu se moct vrátit ještě alespoň trochu ke kojení

modra1
25. mar 2011

@valentinuska udržíš určite, keď som prestala kojiť syna (mal takmer 3), tak ešte niekoľko týždňov potom som mala trochu mlieka. Určite užívaj probiotiká k ATB, rýchlo sa vylieč 😉

z.u.z.k.a.
25. mar 2011

@luthien.k ahoj,sme na UM, alfare pijeme.
@martinkah ahoj,aj nam povedala doktorka nieco podobne. zajtra skusim, uvidim aka bude reakcia,aj ked nam sa vzdy problemy ukazu az na 6 den. na co mi doktorka povedla ,ze to nie je z jedla ( vyrazky, bolesti bruska) . ale ja viem svoje. no myslim si, ze po jogurte zistim reakciu hned.

luthien.k
26. mar 2011

@z.u.z.k.a., ptala jsem se proto, že kdybys kojila, byl by lepší test přes MM, takhle bych postupovala následovně:

1. den namazat jogurt kolem pusiny (pro ujištění se, že nebude nějaká velká reakce)
2. den lžička jogurtu
3. den pár lžiček
4. den půl jogurtu
5. den taktéž
6. den celý jogurt
7. celý jogurt

Když se ukáže příznak po šesti dnech, tak to sakra může být z jídla, je tu dost mamin, kterým dětičky reagují takhle pozdě, hlavně co se týče trávicích potíží (např. @janka, co si vybavuju tak hned namátkou).

zusska80
26. mar 2011

ahojte babulky. poradte prosim. chcem urobit palacinky, mozem namiesto normos mlieka pouzit ryzove??? budu dobre???
dik...

z.u.z.k.a.
26. mar 2011

@luthien.k dakujem, tak dnes som natrela oklo pusinky a nic, trosku aj olizala. zajtra dam lyzicku. este raz vdaka.

@zusska80 ahoj,ja som si take robila ked som kojila, boli jedle. vyskusaj. 🙂

uankab
27. mar 2011

@zusska80 , mozes pouzit ryzove alebo ovsenne.. ja mam dobry recept na bezvajecne palacinky a robim ho s tymi mliekami a su vyborne.. tak ak chces, tak ti ho mozem poslat 🙂
@luthien.k , blahozelam k syncekovi... pekne miery, nasa bola este malinko vacsia 😉

modra1
28. mar 2011

@uankab Prosím, daj ten recept aj sem, rada by som skúsila aj iné ako robievam. Ďakujem 🙂

michamicha
28. mar 2011

ahoj, malej má z testů na alergologii prokázanou alergii na BKM a na vejce... koupila jsem teď nemléčnou kaši (švestkovou) a posléze jsem zjistila, že tam jsou nějaké bakterie mléčného kvašení... myslíte, že mu jí můžu zkusit dát nebo radši neriskovat? když ho testovali na to mlíko, tak měl fakt silnou reakci 😒 ☹

modra1
28. mar 2011

@michamicha najistejšie sú jednozložkové kaše, takému malému môžeš dať napr. ryžovú alebo kukuričnú od Nestlé, alebo uvar kašu z ovsených vločiek, v obchodoch so zdravou výživou sú rôzne instatné kaše.

michamicha
28. mar 2011

@modra1 já chtěla zkusit domácí jáhlovou, ale po podrobném zkoumání etikety jsem zjistila, že tam píšou, že může obsahovat stopy mléka, takže kaši si uvařím pro sebe 😅 jinak tu rýžovou a kukuřičnou od nestlé jsem zkoušela, ty nechce jíst ☹ jedinou kterou zatím pozřel byla od sunarky ta rýžová s kukuřicí a pak dávám sinlac od nestlé... jenže on ani na ovoce moc neni, tak jsem právě chtěla zkusit tuhle švestkovou nemléčnou od nestlé a pak jsem si doma pozorněji přečetla složení a objevila ty bakterie mléčného kvašení 😠

michamicha
28. mar 2011

@modra1 zítra se chci podívat do zdravé výživy, tak snad tam něco vhodnýho objevím 😒

modra1
28. mar 2011

@michamicha Silnú reakciu mal na mlieko napriamo alebo mu vyšli vysoké hodnoty v testoch? Ak v testoch, tak to nemusí jednoznačne znamenať silnú reakciu.
V ČR sú teraz nejaké nové predpisy ohľadne upozornenia pre alergikov, na potraviny sa to píše ako keby tam bol skutočný obsah alergénov a pritom sa to iba spracúva v tom istou závode. Niektoré maminy to riešili tak, že písali alebo volali k výrobcovi a dozvedeli sa, že je to len povinný text, ale v skutočnosti to mlieko nevidelo.

michamicha
29. mar 2011

@modra1 on měl přímou reakci na mlíko, a vyšlo mu to hodně vysoký i z krve ☹ a to samý měl i s vajíčkem ☹

luthien.k
29. mar 2011

@michamicha - bakterie mléčného kvašení = probiotika, to nemá s bílkovinou kravského mléka nic společného, naopak, je to věc pro alergika velmi prospěšná, takže toho se opravdu nemusíš bát 🙂
Stejně tak nápis - stopy mléka - to najdeš opravdu často a skoro všude, například i velmi hodnotný a alergiky na BKM používaný Reis drink z DMka to má na obalu a je to opravdu bezpečně odzkoušeno 😉

michamicha
29. mar 2011

@luthien.k super, moc děkuju 😉 tak zítra tu švestkovou vyzkoušíme 🙂 dneska jsem ve zdravé výživě koupila instantní pohankovou kaši... no je to pěknej hnus, ještě v kombinaci s tím strašně hořkým UM 😝 no nepozřel ani jednu lžičku a když jsem to ochutnala, tak se mi zvedl žaludek 😅 😝 takže jsme nakonec skončili u sinlacu s rozmačkaným banánem, po tom se může utlouct 😀 😀 😀