Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

slavinka7534
14. jan 2013

@luthien.k moj syn ma ABKM, pred tromi tyzdnami som vylucila mlieko a mliecne vyrobky, dokonca som ho pred tyzdnom prestala aj kojit. potrebujem poradit, co este take bezne v jedalnom listku sa musi vylucit? vyssie som citala, ze ani rozky sa nemozu? ci len tie celozrnne? a co chlieb? stale dookola sa mu vyhadzuju na hlavicke tie hnusne vyrazky, uz som z toho zufala!!! Davam mu Nutrilon Allergy care, ale velmi mi ho nechcel, tak som mu ho dochutila troskou skorice a dokonca dvakrat aj grankom. to moze, ci nie? Mam vylucit aj take vyrobky, kde je napisane, ze "moze obsahovat stopove mnozstvo mlieka"? dakujem za radu!

katyxq
14. jan 2013

@slavinka7534 pečivo může - ale jen se známým složením, nesmí v něm být mléko ani jeho složky, tak velmi často při ABKM vadí sója (granko - na stopro obsahuje sójový lecitin, navíc je kakao histaminoliberant), což výběr pečiva zužuje ještě mnohem víc, taky je vhodné vysadit hovězí maso. Takže číst složení úplně všeho je základ (margaríny, sladkosti, pečivo, uzeniny, tam je BKM asi nejčastěji, ale může být v čemkoliv), někdy vadí i příbuzný sóji karob (svatojánský chléb - kaše Sinlac např.).
Může obsahovat stopy mléka by vadit nemělo, znamená to, že se daná potravina vyrábí ve stejném podniku, kde pracují s mlékem v jiných výrobcích.

kacenka1111
14. jan 2013

@katyxq kacko, vyresila jsem chroupani, jak jsem psala, ze potrebujem neco na zoubky a rohlik jsi nedoporucila. Syrovou mrkev. Myslis, ze uz ji muzu davat behem dne treba kousek syroveho jablicka, na hrani, zuzlani, proste jen tak, aby se naucila papat sama?

katyxq
14. jan 2013

@kacenka1111 klidně to zkus - akorát u nás to sice na hlodání funguje, ještě to požvýká, ale pak se jí ty pidi kousky nepasujou a vyplive/vyprská toho většinu ven 😀

kacenka1111
14. jan 2013

@katyxq tak funguje🙂 ta se u toho teda tvari...a cim jeste muzu obohatit svacinky? muzu uz jet druhou svacinu? Mrkala jsem na tvuj profil, jenze tam je to pro kojene deti. Dopo svacu uz mame skoro mesic. Prikrmy mame od 4,5m.

slavinka7534
14. jan 2013

@katyxq dakujem!

katyxq
14. jan 2013

@kacenka1111 To je jen orientační - u dětí na UM naprosto chápu a podporuju snahu přejít na normální stravu, takže pokud bude jíst ochotně a stráví to, tak klidně duhou svačinu zaveď.

kacenka1111
14. jan 2013

@katyxq aha, tak ne syrove, se mi tema kouskama dusi ☹ a slouzeni podle tvych rad v profilu, ne? jen si to upravit casove podle nas, ze?

kacenka1111
14. jan 2013

@katyxq a ted jsem zmatena - neji vecer kasi - mam teda delat bezmlecnou kasi k veceri? nebo nechat vecer UM a pridat tu druhou svacinu?

katyxq
14. jan 2013

@kacenka1111 U nás se kaše snídá 😉 - tuhle jsem fotila kaši z ovesného "mléka" a jahelných vloček s hruškami a vlašskými ořechy (dole prtěcí verze téhož), večeří se zelenina s masem, plus troška toho, co ují z našich talířů, a pak kojení.

kacenka1111
14. jan 2013

@katyxq Aha, takz bez pravidel...tak ja si to udelam, jak budu chtit...A kdyz dam pomalu tu druhou svacu a vecer kasi ( kteriou ma stejne ze svyho UM ) tak vlastne neprijde o tu davku UM, ne? Nebude mit malo mleka - v 7m - rano 180ml, v kasi 180ml a vetsinou jeste druhou veceri 180ml? to je dost malo? jeste navic kdyby mela jen tu kasi

luthien.k
15. jan 2013

@slavinka7534 katyxq Ti bezvadně poradila, takže už nemám moc co dodat 🙂 To UM též radím nedochucovat, protože koření, granko - nic vhodného při kožních potížích! Raději bych míchala UM se sladkým rýžovým mlékem (kde je přírodní cukr vzniklý fermentací rýže, nikoli že by bylo doslazované), to dětem potom lépe chutná.

eyael
15. jan 2013

jen pro zajímavost - přehledný, jasný a stručný dokument o ABKM: www.cls.cz/dokumenty2/os/r073.rtf

luthien.k
15. jan 2013

@eyael tento postup byl již revidován, nemůžu najít jeho textovou verzi, ale překopírované je to do Wikiskript, kdy stačí si na stránce http://www.wikiskripta.eu/index.php/Home zadat do vyhledávání
Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka
a ono to vyjede.
Nejde mi sem dát funkční link přímo, obsahuje háčky a čárky a nějak se to s tím kopírovováním nekamarádí.

Jsou tam zahrnuty i ty poslední poznatky o zavádění příkrmů atd.

michamicha
15. jan 2013

@luthien.k Ahoj Káťo, prosím tě, mám dotaz. Jak velká je pravděpodobnost, že když matka (já 😅 ) hůř snáší BKM, pravděpodobně má alergii na sóju a arašídy (testy na potravinové alergie mi nikdy nedělali, jen na zvířata a pyly), tak že se alergie projeví i u dítěte (zatím nenarozeného). Teď jsem až do 12tt měla brát Utrogestan (progesteron). Brala jsem ho i v prvním těhotenství a jak jsem ho začala brát, tak se mi hodně moc zhoršil ekzém a celkově jsem se necítila OK. Teď shodou okolností jsem se podívala na jeho složení a píšou tam podzemnicový olej a sojový lecitin. A opět rapidní zhoršení od doby co jsem to začala brát ☹ Je možnost, že jsem tak nevědomky mohla podpořit pozdější rozvoj alergie u toho mimča? Jaký na to máš názor? Jinak už jsem to přestala brát pro jistotu v 10tt, hned jak jsem si dala 1+1 dohromady. Ale mám docela obavy, že jsem to "pokákla" 😔
Jinak ještě dodám, že už vím, že na tu sóju (v jakékoliv podobě) skutečně reaguju, zhoršení je i po kafíčkách od Dolce Gusto, do kterých (těch Latté, Capuccino, apod.) taky rvou sójový lecitin ☹

eyael
15. jan 2013

@luthien.k díky, mrknu se, na tenhle text jsem narazila náhodou, vychází z Fruhaufa...

jinak s Aduš budeme muset pokračovat s dietou BKM, po mléčném UM zhoršení, ekzém na tvářích a pár ložisek nožky a ruce, tekutější stolice, neklid, prostě klasika. Takže zpět, budeme zase dávat AC mlíčko. Zítra ráno budu volat na gastro, dneska už jsem jí ho vysadila a hned vypadá líp a je jí líp. Radovala jsem se předčasně

sonitta
17. jan 2013

Zdravim Vás, moja mala má tiez ABKM a chcem sa spytat, ci tak ako pri celiakii pripieva stat na stravu? dokonca celiatici maju aj ztp preukaz co teda nechapem preco ale je to tak a lekar im predpisuje stravu receptom a tiez maju nejaky prispevok od statu.. tak ma napadlo ci to nemaju aj deticky s ABKM pretoze je to tiez obmedzujuca alergia..

carolinlida
18. jan 2013

@srnkamt jak vám ty testy dělali? Mně doktorka řekla, že pokud mám plně kojené dítě, tak se to zjistit nedá. Takže jsem radši vysadila mléko, jogurty. Jenže třeba ty křeče mohla mít po něčem jiném, mám strach to znovu zkusit, i když bych měla, mám teď nedostatek vápníku, takže to malá bere ze mě, z kostí a ze zubů ☹

luthien.k
18. jan 2013

@michamicha takhle přímo se pokud vím alergie nedědí, dědí se jen ta dispozice. Když je matka v těhu nestabilizovaná, tak ty působky jejího alerg. zánětu mohou negativně ovlivnit vývoj imunity plodu (hlavně mezi 17. a 24. tt) a potom i prcka při kojení. Víc by Ti řekla Věra 🙂

luthien.k
18. jan 2013

@eyael to mě mrzí, ale dalo se to čekat, ono to nebývá tak rychlé, dostat se z ABKM.

luthien.k
18. jan 2013

@carolinlida ze zubů určitě ne (dle mé kamarádky zubařky), z kostí ale ano. Je třeba vápník doplňovat, například Biomin H ráno nalačno. Testy opravdu nejsou směrodatné, jen přísná eliminační dieta a potom pomalu zavádět zpět a sledovat, zda se objeví potíže.

michamicha
18. jan 2013

@luthien.k díky 😉 to pak proberu s alergoložkou, máme tam jít začátkem března, tak to bude zrovna začínat to kritické období...

02veronika
22. jan 2013

@saska12 aho jprosim ta mas este mliecka neocate na predaj? ja mam problem zohnat.. dakujem..

02veronika
22. jan 2013

Ahojte prosim vas nemate niekto na predaj mliecko neocate..dakujem..

sonitta
22. jan 2013

mamimky, mozno to riesite ako ja, mozno nie, ale ja davam aspon 100% ovcie jogurty a vyrobky a z toho jej nic nie je.. a mam pocit ze su omnoho zdravsie ako tie kravske.. myslim bez chemie 😉

luthien.k
22. jan 2013

@sonitta není to ideální, protože bílkovina ovčího a kravského mléka jsou si hodně podobné a může naskočit tzv. zkřížená reakce (i časem), odborníci při ABKM nedoporučují žádné savčí mléko (kozí, ovčí...) ani výrobky z něj.

gondulka
22. jan 2013

@sonitta Dobrý deň, štat na tuto dietu neprispieva nič, bohužial. Jana

sonitta
22. jan 2013

@luthien.k ako jej mam potom doplnit bielkoviny a ostatne vitaminy? výživovými doplnkami?? pretože na svoj vek je dost malicka a zubky jej tiez moc nerastu..

sonitta
22. jan 2013

@gondulka škoda - to je diskriminácia toto (:

luthien.k
22. jan 2013

@sonitta doplňky určitě ne. Takový pěkný základ je zde: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan... Jinak opravdu stačí pestrá a zdravá strava, s dostatkem masa, zeleniny, luštěnin, vajíček (pokud může), se semínky, ořechy (pokud může)... Vše je bohaté na bílkoviny i vápník. Jako takovou jistotu příjmu vápníku je dobré používat například rýžové mléko s vápníkem z dm drogerie.