Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

tercinka
1. okt 2012

Kočky nemáte skúsennosť s biorezonanciou? Už mi ju dve mamičky odporučili,vraj im deťom výrazne pomohla.My sme sa objednali na tento piatok. 🙂

eyael
1. okt 2012

ahoj holky, zas po delší době nakukuju, pokusím se vás dočíst... Malá je na UM Nutrilon AC, jako zlepšilo se jí to po něm, ale o klasickém "kozím" bobečku si můžeme leda nechat zdát. Ani s tímhle mlíčkem nemá tuhou stolici.
Bohužel se jí v poslední době stává, že má zas hlenovité průjmy. Ale jen ve chvíli, kdy si dá UM bez ničeho dalšího. Třeba na svačinku. Když má k obědu zeleninový příkrm s masem nebo bez masa a nebo k večeři kaši (bezlepkovou) dělanou z UM, tak průjem nemá.
Netušíte, čím by to mohlo být ty její průjmíky - řídká stolice?

martinakl
8. okt 2012

@katyxq
@luthien.k Ahoj, tak po vic jak dvou týdnech na diete konecne trochu pokrok - malej ma ve stolici většinou uz malounko krve nebo i zadnou. Snad se to bude uz jen zlepšovat. Stále mame Nutrilon AC, ale uz ho dostane denne tak max 100ml, prechazime vic a vic na MM.
Holky, pry je alergie na BKM často spojena s intoleranci laktozy. Co si o tom myslite? Chci brat homeopatika na podporu laktace, ale je v nich laktoza 😒
A co drozdi a detska sunka? Porad hledam na netu, co smim a co ne, ale všude pisou něco jiného 😒

luthien.k
8. okt 2012

@martinakl to je dobře.
Laktóza v homeopatikách nevadí, ta je obsažena v MM zcela přirozeně.

martinakl
8. okt 2012

@luthien.k Jeee, tak to jsem rada. Prislo mi, ze pomahaji, ale radeji jsem je prestala brat. Ja se bojim snist cokoliv, o cem nejsem stoprocentne presvedcena, ze to malymu neuskodi. Tak snad mu ta krev zmizi brzo uplne. Uz je to nejaky dlouhy.

katyxq
8. okt 2012

@martinakl Tak to je super, že se daří.
Mimochodem já včera obědvala jen kuřecí vývar s nudlema a kachnu se zelím (bez knedlíků 😀), jsme byli na obědě u manželových rodičů a s tchýní je to trochu těžký, knedlíky zásadně kupují a vůbec ji nenapadlo si přečíst složení, no, já si ho přečetla hned druhá nebo třetí položka bylo sušené mléko, rýži jsem odmítla 😉.

martinakl
8. okt 2012

@katyxq Ja se chystam delat vepro-knedlo-zelo, ale s bramborovejma domacima 🙂
Mne vždycky dělalo problémy porad vymejslet, co varit. A co teprve ted 🙂

usiko
8. okt 2012

@luthien.k ahoj, tak musim sa pochvalit, pred par mesiacmi som sem napisala, ze dcera ma alergiu na BKM, a pritom nema ziadne priznaky...ale kedze po cca 2 a pol mesiaca uplneho vylucenia, kravskycvh, ovcixh, kozich produktov a hovadzieho masa sa jej upravila stolica, uz viem, ze priznaky mala, ale kedze mala rovnaku stolicu od nepamati, tak som tomu nevenovala pozornost....takze velmi pekne sa chcem podakovat....

a by som sa rada opytala, aj ostatnych dievcat: kedy po diete ste isli znovu na krvne testy? alebo ako ste zistili, ze vase dieta uz tu alergiu nema a moze postupne pomalicky zacinat s niecim zakysanym mliecnym, alebo tak nejak?

A este jedna otazocka, ak smiem: nakolko vadi, ak by dcera papala pecivo /raz tyzdenne, mozno raz za dva tyzdenne/, v ktorom je susena srvatka? dofrasa, uz sa nam podarilo zjest niekolkokrat slnecnicovu kocku a az dnes som poziadala o zlozenie labak, kde to vyrabaju a je tam susena srvatka......a teraz neviem, ci som nepokazila celu dietu...som z toho dost znechutena..... 😢 😢 😢 😢

dakujem☹

usiko
8. okt 2012

joj a ak niekto chce malym alergikom spravit 'kurca na smotane' tak pridam recept:

na olivovom oleji spenime nakrajany por /kvoli zelezu/, pridame kuracie maso nakrajane, pokrajanu mrkvu, petzlen, kelarab, bobkovy list, kto chce tak aj vegetu bez glutamanu a zeleninovy bujon bez glutamanu, cervenu mletu papriku...kto vegetu nie, ten osoli...vodu...varime .ked sa to uvari, maso povyberat, zvysok zaliat ryzovym alebo inym napriklad mandlovym alebo ovsennym napojom, zahustit nejakou kasou /ja davam ovsenu instatnu, alebo z celozrnnej ryze instatnu. Pomixujem, vlozim maso a podavam bud s knedlou, alebo s cestovinami celozrnnymi...ze mnam.... 😅

luthien.k
8. okt 2012

@usiko zatím bych nic nezaváděla, ono je dobré dát pauzu zcela bez BKM alespoň 4 měsíce, lépe půl roku a pak pomalu testovat. Co se týče té bulky se syrovátkou - ono jí to teoreticky ani nemuselo vadit, záleží na tom, na který druh bílkoviny má alergii.

helulicek
9. okt 2012

@luthien.k ahojky, bohužel jde u nás pomalu kojení "do kytek" ☹ , snažím se to ještě udržet, ale na noc už musím dávat AC mlíčko. Prosím tě, vím, že se to tu už řešilo, ale tehdy to nebylo aktuální tak jsem to nějak vypustila... jde to AC mlíčko proplatit přes pojišťovnu? nebo je to třeba limitované jen do 1 roku a pak ne? nebo musí být potvrzení od alergologa?
Díky moc 🙂

luthien.k
10. okt 2012

@helulicek AC mléko na předpis musí posvětit alergolog nebo gastroenterolog, jinak ho pediatr psát oficiálně nemůže.

helulicek
10. okt 2012

@luthien.k To jsi mě moc nepotěšila, ale počítala jsem s tím 😉 No vzhledem k tomu, že to není zatím u nás priorita jsme ještě na MM, tak to řešit nebudu, pak se uvidí... Díky moc 🙂

luthien.k
10. okt 2012

@helulicek ono i alergolog k tomu potřebuje pokud možno pozitivní výsledky testu (případně toho eliminačně expozičního), ale jsou i pediatři (například ten náš), co sem tam napíšou speciální UM i bez posvěcení alergologem.

helulicek
10. okt 2012

@luthien.k no tak naše pediatra nám ho určitě nenapíše "jen tak".... 🙄
Tak ono to nemusí být prokazatelný že je alergický na BKM ne? Dělají se tam testy jen z krve nebo jsou i jiné možnosti?

luthien.k
10. okt 2012

@helulicek pokud neukážou nic kožní ani krevní testy, tak se musí jedině přistoupit k eliminačně expozičnímu testu (což se dělá v nemocnici - prostě se zkouší po dietní pauze po malých dávkách BKM, než nastane reakce). Ale to, zda mléko lékař napíše, záleží hlavně na domluvě s ním a na tom, jaký on má vztah s pojišťovnou, se mi tak zdá... Naše alergoložka (jinak báječná) nám UM nenapsala, protože z testů ABKM samozřejmě nevyšla a na expoziční test jsem jít nechtěla.

helulicek
10. okt 2012

@luthien.k no právě, sice jsem s naší mudrou víceméně spokojená, ale někdy je s ní těžká domluva, a zrovna toto by mohl být problém. Ale jak k ní půjdeme, určitě se zkusím nějak domluvit.
Jak jsem ale psala, zatím to řešit nebudu, určitě ho nechci zbytečně tahat po doktorech a do nemocnice též ne, přeci jen mu bude rok a UM už není taková priorita jako kdyby byl malé mimčo a zatím jsme i na MM.
Prosím tě, ještě se chci zeptat, exém mám jakžtakž pod kontrolou. Jen nás pořád dost zlobí ložisko na hrudníku - teď už se mu to ztrácí, tak snad bude vyhráno, ale děsně se mi tam škrábe. Bereme fenistil, dávala jsem mu zinek nebo ichtamolovou mast, ale teď už je to spíš na ten Bepanthen, tak mažu, ale stejně to má furt rozškrábaný. Co s tím? Teď jsem udělala odvar z řepíku, zkusím mu to dát na ty škrábance... je ještě nějaká možnost co proti škrábání a těm rozškrábaným místům?

1danielita1
10. okt 2012

baby, mame z krvi na gastre zisteniu alergiu na BKM a alergiu na gluten- pšeničnu muku. nejde o celiakiu. Je to z tychto udajov čitatelne?:
Mlieko f2...0.424 kU/l (0.000-0.349) hranicne
Gluten f79....1.670 kU/l (0.000-0.349) pozitivne
IgA ..0,26 g/l (0.08-0.98)
IgM...1.39 g/l (0.35-1.84)
IgG..9.05 g/l (2.7-10.3)
IgE..707.9 IU/m (0.40-351,6)

Chcem vedieť či z tychto udajov je jasne ze ide o alergiiu len na pšeničny lepok, či ovos jačmen raz mozme, alebo pockam tyzden (doktorka robi len raz do tyzdna) a spytam sa. to IgE mame velmi vysoke. čo to znamena? a uvedena alergia na gluten podla toho cisla je vysoka? dakujem baby za odpoved

1danielita1
10. okt 2012

Este doplnim, ideme aj na alergologiu. a doktorka nam povedala ze " ide o alergiu na gluten psenicnu muku, nevravim vam ze ma celiakiu" Ak by ju mala na zaklade toho by to vedela povedat? alebo nato potrebuje dalsie testy? resp. testy od alergologa? ako to je prosim vas. Mam obavy. Do utorka v pochybnostiach, ach jaaj. v utorok je gastro aj alergologia objednana.

1danielita1
10. okt 2012

@miselar prosim ta, my mame alergiu na gluten-psenicnu muku. tak mi to povedala na gastro. ale ideme aj na alergologiu. to mi budu robit dalsie testy na raz ovos jacmen ? a potom budu vediet ci ide o celiakiiu? brali nam krv zatial len raz a to na gastre.a myslim ze boli len zakladne a nic rozsirene. je mozne uz zo zakladnyh vydedukovat celiakiu? dakujem. na alergo ideme v utorok a dovtedy ma ta neistota zozerie. dakujem za odpoved

luthien.k
11. okt 2012

@1danielita1 na průkaz celiakie je nutná biopsie střeva, krevní testy (hodnota anti-transglutaminázy) je jen vodítko, ale tu tam ve výsledcích nevidím. To, co se dělalo, jsou specifické protilátky IgE proti kravskému mléku a pšeničnému lepku (glutenu). Ty nevypovídají o celiakii nic, vypovídají jen a pouze o protilátkami zprostředkované alergii. I celková hodnta IgE ukazuje, že malá je atopik (atopie zahrnuje nejen atopický ekzém, ale i alergie, astma). Proto Vás lékařka posílá na alergologii.
Jaké má malá potíže? Ono zvýšené protilátky ještě nutně nemusejí znamenat alergii...

michamicha
11. okt 2012

@luthien.k
@katyxq tak mandlové mléko neprošlo ☹ dneska ráno dostal zase cca 60ml mandlového a zbytek do 240ml jsem dala rýžového, za 10 minut začal bejt divnej (stejně jako když tenkrát potají zbaštil tu mozzarellu), takovej rozjívenej a dost nesoustředěnej, za chvíli jsem mu zkontrolovala kůži, ta na těle teda OK, ale na uchu mu vyskočil ten jeho slavnej pupínek a vzápětí hned další (to jsem si všimla, že když na něco reaguje, tak se mu vždycky ukáže jako první na tom boltci) a objevily se načervenalý kruhy pod očima a "vrásky" to má taky vždycky při reakci na alergen 😔 no a za cca půl hodiny po vypití toho mlíka už byl takovej vyšťavenej, unavenej a skleslej... takže jsem mu rovnou dala fenistil, protože jsem měla strach, že by se to mohlo ještě zhoršit a manžel dneska odjel na služebku, vrací se až zítra k večeru, tak jsem měla strach 😔 20.10. jdem na alergo, tak si musim nechat napsat novej recept na Epipen, ten co mám doma už je asi 14 dní prošlej, tak s novým budu klidnější... sice mám doma i Rectodelt, ale Vojta na ty čípky moc neni, ani paralenový nesnesl, vždycky byly za chvilku venku 😅

miselar
11. okt 2012

@1danielita1 ahoj moja dcera mala tiez alergiu na psenicu cize nemohla nic zo psenice alergologicka jej brala krv aj na jacmen a tak takze to caka aj vas a potom sa uvidi vysledy su väcsinou do dvoch tyzdnou.Nemusi ist o celiakiu lebo ani mi sme nemali len treba prisne dodrziavat tu dietu teda nejest veci zo psenice a pozor na ten gluten dodrziavaj to prisne a uvidis prejde to moja mala alergiu na kravske mlieko alergologicka mi povedala ze moze papat jogurty ktore su zakysane a aj acidko no ja som jej to nedavala nic ani piskoty nic co obsahovalo mlieko srvatku ci susene mlieko a do pol roka uz nema alergiu iba na mandle.No a zalezi v tych zakladnych odberoch na co ti brala krv ci t brala na setko ako je jacmen a tak lebo nam brala na kravske mlieko,niake ovocie ,muku a nebola tam potvrdena celiakia no i ked tam bola alergia na psenicu ak nebudete jest psenicne potraviny malo by sa to vyliecit.

katyxq
11. okt 2012

@michamicha škoda 😒, tak snad bude zas brzo OK.

1danielita1
11. okt 2012

@miselar ahoj, no budu nam brat krv na testy aj na dalsie obilniny.dnes mi alergolog povedal ze na celiakiu to nevyzera. stolica na zvysky bola tiez neg. Kiez by to tak bolo a nezisti nam dalsie alergie, toboz ne celiakiu :( no uvidime. v pondelok ideme na krv.
.*

1danielita1
11. okt 2012

@luthien.k ahoj. mala mala detsky ekzem, lahsia forma, nic vyrazne. a slabsie papka. tak sme skoncili preventivne na gastre. od koznej sme mali maste, ktore zabrali. a na gastre nam toto zistili. na alergologiu nas poslala kvôli IgE zvysenemu a ze nam ma predpisat antihistaminika. no dnes som tam bola a nic mi nepredpise, povedal mi ze to nie je nutne, kedze sme zaviedli na 3 mesiace dietu. stolica na zvysky je tiez neg. vravel ze na celiakiu to nevyzera. no uvidime. urobi dalsie testy na obilniny a pod. kiez by sa uz nic viac nezistilo. dakujem baby, ste tu super. skôr ako som sem napisala, som na tomto fore precitala ccca 100 stran. a ako je to s tym IgA? my ho mame fajn.

1danielita1
11. okt 2012

@miselar takze tiez nam z tej krvi bolo brane len na psenicu a ostatne nie. to uz dorobi alergolog. uviime. modlim sa ze to bude ok. z alergie dieta moze vyrast no z celiakie nie. trosku ma povzbudil. a ake hodnoty by museli byt aby mi povedal ze to vyzera na celiakiu a nasledne spravili biopsiu? ja som nase hodnoty uz tu zavesila. dakujem

miselar
11. okt 2012

@1danielita1 no pozerala som tie hodnoty moc sa v nich nevyznam ale niesu az tak vysoke moja dcera mala IGE cez 3200 takze boli rekordne vysoke skus nejest psenicne veci ani nic z muky ziadny osenicny chlieb a rozky skus to udrzovat a uvidis neviem ake musia byt vysoke hodnoty aby potrvrdili celiakiu no pokial by to bolo moc vysoke bi ti uz ten doktor povedal ze je tam celiakia ak je to zvysene tak je to zrejme len alergia na tu psenicu podla mna

luthien.k
11. okt 2012

@miselar nezlob se, ale to je nesmysl, protilátky IgE nevypovídají nic o celiakii a jejich hodnota nevypovídá nic o případné síle reakce (nebo jen u někoho). O celiakii vypovídají jiné hodnoty (anti-transglutamináza) a navíc 100% potvrzení lze získat jen biopsií střeva.
@1danielita1

luthien.k
11. okt 2012

@michamicha co se dá dělat ☹