Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

modra1
8. feb 2011

@lucia32 Daj vedieť ako si dopadla, som zvedavá. Ja to mám bez problémov, moja malá na chlebík nič nechce, on je veru chutný aj sám, veď ho pečiem doma. Ale kupujeme už len Perlu s vitamínmi, chutí nám.

lucia32
8. feb 2011

@modra1 pekárničku mám aj ja, niekedy som piekla pred tehu, ked som žila zdravo 😀 nejak som sa pokazila 😝
Sama som zvedavá čo mi odpíšu...

luthien.k
8. feb 2011

@modra1, dej receptík na chlebík prosím, já nějak s tou pekárnou pořád bojuju... 😅

modra1
8. feb 2011

@luthien.k večer napíšem recept 😉.

uankab
8. feb 2011

@luthien.k ... zial nadcha je nasa reakcia na BKM, uz sme to niekolkokrat s kamzyk testovali a vzdy to dopadlo rovnako (niekedy vacsinou pri vyssich davkach spojene s horuckami, inokedy pri nizsich davkach teploty neboli)... lenze to vzdy reagovala na 2, max. 3 den... teraz som ich jedla cca10 dni a objavilo sa to az potom ako bumerank... a neviem ako presne funguje imunita, ci sa to mohlo az po takom dlhsom case ukazat ???... alebo keby to bola reakcia, tak by sa objavila hned ako predtym ?? davky som si davala ale dost male (napr jeden jogurt denne, alebo jeden platok syra atd) a nic ine sme okrem toho netestovali... ja viem ze by som to mohla otestovat zase, ale uprimne nie je to vobec sranda, kedze mala horucke v kuse 4 dni, dnes to je uz konecne na ustupe, aspon dufam...

baby, este k domacej pekarnicke, ktory odporucate? rozmyslam tiez ze si nejaku kupime... je lepsie ked ma 1 ci 2 haky?? vdaka!

aaandrejka
9. feb 2011

ahojte,

@ludmilabb , @janka - tak my sme mali zanedbanu ABKM 3.5 roka... moja pediatricka nejako nevidela z hranicnych vysledkov nic, hranice je este v norme, 14 antibiocik kvoli zapalom dychacich ciest za 3 roky bola podla nej norma... ak kym som sa nenastvala a nevybavila si hospitalizaciu v SUDTARCH v dolnom smokovci... my sme totit ine problemy nemali, ziaden reakcie ani nic... pomalsi rast mozno a malo zeleza v krvi (ale oboje je pre nasu rodinu roky typicke, takze som neriesila)... nakoniec sa z toho vyklula diagnoza smerom "odzadu" - ako prve diagnostikovali celiakiu a az potom, ked ani napriek bezlepkovej diete tie zapaly neustavali, tak nova pediatricka dala urobit testy na ABKM a dopracovali sme sa ku korenu veci.... keby sa na to bolo prislo skor, tak moja dcera nemusela mat celiakiu.... dnesnym lekarom netreba doverovat uplne, vsetko je biznis, za cim si clovek nejde sam, nema...

MLIEKA - vidim, ze tu riesite bezsojove mlieka, nemam s tm skusenost, ale skuste pozriet na jojobio.sk, ja som odtial objednavala kukuricne, ryzove,j pohankove aj kokosove mieko, ten majitel je velmi ochotny, na kazdu mailovu otazku mi hned odpovedal

SMOTANA - prosim, viete mi niekto poradit, aku mam kupit msotanu, aby sa aspon ciastocne podobala normalnej? mali sme sojovu smotany, ale to bolo hnusneeee

a este mam dve otazky, ked je tu uz tak fajn rozbehnuta tema:
- 1. cim nahradzate detom vapnik?
- 2. cim nahradzate detom bielkoviny? - staci, ked jedia maso?
- 3. ake probiotika im davate?
(my sme brali takmer ork infant dophilus, ale vraj po roku ich uz treba prestriedat... objednala osm kvapky biogaia, ale neviem, ci som dobre urobila....)

dakujem 🙂

luthien.k
9. feb 2011

@aaandrejka, smetana - já sypu obilná mléka (Oves milk nebo Kukuřičný nápoj) do téměr hotových jídel místo smetany do požadované jemnosti chuti. Dělám tak i omáčky, návštěvy nic nepoznají 😉

Vápník dětem - záleži na konkrétním případu, co mohou jíst a co ne. Napiš a můžeme to spočítat. Obvykle nějaké to UM, k tomu Reis drink Calcium plus potraviny bohaté na vápník, hlavně mořské řasy, viz.:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

Pokud jíte maso, neměla bych o bílkoviny strach.

Probiotika - o nutnosti střídat je jsem neslyšela (až tady v diskuzi), Bio Gaia jsou už pro malou slabé (jistě je někdo v okolí ocení 😉), dobré pro váš věk by mohly být Swiss Laktobacily, když střídat 🙂

modra1
9. feb 2011

Už mám hokej v týchto 2 témach (+ babské recepty na AE), svoju múdrosť o probiotikách som chcela dať sem 😀, takže iba kopírujem.
Probiotiká: napriek odporúčaniu, že stačí ak ich užívam ja keďže kojím, ja radšej dávam probiotiká aj malej Infant Dophilus, aj sama ich pojedám (Adults dophilus). Jednak mi to takto poradila Věra, aj pediatrička aj alergologička povedali, že takto je to správne. Syn dostáva Children Dophilus, nikomu ich nestriedam s inou značkou.

aaandrejka
9. feb 2011

@luthien.k - dik, kam.zyk mi posielala ten svoj blog, je velmi cenny, len sa obavam, ze moja dcera v strave nema dost vapnika, pretoze ona je ako vrabec.... napriek tomu nam za 6 tyzdnov od nasadenia bezmliecnej diety + kombinacia s bezlepkovou, zacala krasne rast a priberat, takmer 2 cm za mesiac, to sa mi vidi dost, cize by som to chcela poistit nejakym vapnikom....

cize ty namiesto smotany pouzivas mlieka? ovsene neviem, ci mozme, ale mam vsetky tie ostatne doma (kukuricne, kokosove, pohankove, ryzove, sojove).... my sme alergicki len na lepok a mlieko, soju nam este nerobili, ale co som jej robila domaci IgG test, tak soju mala v pohode

probiotika mi kazali prestriedat nezavisle na sebe dve gastroenterologicky, vraj brat jeden druh maximalne rok, potom vymenit...

a tie morske riasy? uz som u nich uvazovala, myslite, ze toto by mohlo byt?
http://www.medpharma.sk/prirodne-vytazky/spirul...

pripadne aj vapnik od tejto firmy?

luthien.k
9. feb 2011

@modra1, i já v tom mám hokej, hlavně v maminách 😀

@aaandrejka, já ty mléka používám jako "sušenou smetanu" 🙂 Prostě sypu podle chuti, nejvíc neutrální mi připadá ten Kukuřičný nápoj od Asp.

Jinak test na IgG bohužel nevypovídá o ničem. Zrovna jsme si o tom s Věrou psaly, že podle nejnovějších poznatků jsou výsledky testů alergenů na IgG naprosto nevypovídaící, hromada lidí je má zvýšené a nic jim není a naopak. Když už, tak IgE test (ten v domácí verzi nenajdeš) a ani ten není 100%, jak jsem tu mockrát psala.

Mořské řasy jsem myslela skutečně ve formě řas, co se koupí ve zdravé výživě - přidávám je do polévky, podle Věry stačí velikost poštovní známky na polévku, třeba řasa Wakamé je chuťově neutrální. Nebo vločky Nori sypu špetku do polévky, přidávám i do jiných jídel, kde se to hodí. Jsou téměř bez chuti.

Vápníkový preparát pro dítě - k tomu bych přistoupila až po výpočtu množství vápníku, které se dodá stravou.

aaandrejka
9. feb 2011

@luthien.k - velmi pekne ti dakujem za rady, ja sa do tejto problematiky nevyznam az tak, takze ocenujem, ze mi vzdy poradite, s ytm vapnikom teda nebudem riskovat, ze ju predavkujem.... zatial jej davam homeopatika, ktore obsahuju vapnik, sice obsahuju aj laktozu, ale n tu mala enyzmaticketesty len na jeden krizik, tak to snad az tak nevadi....

smotanu susenu som nikdy nepouzivala, aler prave mi volala svokra, ze zajtra jej chce varit fazulkovu polievku, ake mlieko ma dat, tak jej nabalim rano kukuricne od asp, dik za radu!

s tymi riasami je to kusok problem, pretoze byvame v meste, kktore ma 15 tisic obyvatelov a teda tu nejako ani nemame predajnu so zdravou vyzivou, vsetko objednavam cez internet... ak vies nejaky link na tie riasy (hoc aj cesky, nevadi, syn studuje v brne), posli, prosim

luthien.k
9. feb 2011

@aaandrejka, třeba tady:

http://www.zdravanota.com/morske-rasy-wakame-p-...

Tam občas nakupuju i já.

Ta homeopatika jsou dobrá pro lepší vstřebání vápníku, ale pokud od Věry vím, samotné jako zdroj vápníku nestačí.

palomka
9. feb 2011

ahojte, tak po dlhom case som prisla nakuknut co mate nove 🙂
tak k tomu maslu, ozaj aj rastlinne masla obsahuju v zlozeni nejaku cast BKM 😒
a vapnik mozes davat napr. Vitakalcin ci Vitacalcin, tie nam odporucila lekarka z gastra.
my sme boli vcera na kontrole na gastre a mi poedala, ze nebude cakat podla vysledkov na potvrdenie alergie, no a ukazala som jej foto ako vyzerala mala ked sa napila kravskeho mlieka, tak mi povedala, ze jej mam poslat foto aby ukazovala na prednaskach 😀 no a zmenila nam mlieko na Neocate advance a dala nam recept na 4pixle a o 3m na kontrolu.... 😖
kolko sa doplaca za to mlieko, neviete??
a som jej povedala, ze jej davam sojove tak mi povedala, ze nemam davat, ze radsej nech pockam kym bude mat 3roky, ze aj ta imunita bude ina...
ta tak...

aaandrejka
9. feb 2011

@janka jeeej, velmi krasne ti dakujem, tak to si mi poslala velmi uzitocny link, urcite to vyskusam!
ja mam kupene v krabickach sojovu, ryzovu a mandlovu, zatial som skusila len tu sojovu, ale t ani nechodilo okolo smotany 🙂

aaandrejka
9. feb 2011

@janka teda, ten link, co si sem hodila, je paraaaaaaadny, za 10 minutsm tam nastudovala tolko noviniek, ze nechapem! diiiiiiiiiiiiik!!!

@palomka soja je islny alergen, skus radsej ine rastlinne mlieka (pohankove je vynikajuce, ryzove, ovsene - od firmy zajic su velmi kvalitne!), dalej od asp kukuricne a kokosove.... najlepsie je ich striedat 🙂 objednavala som na jojobio.sk, maju tam fajn ceny a aj rychle dodacie doby

palomka
9. feb 2011

nechce mi ziadne ine vypit okrem sojove, ziadne, skusala som uz. teraz jej nic nerobi, striedsm s allergy care a teraz to neocate dam a tak...

janka
9. feb 2011

@aaandrejka ja som skusala ovsenu, ta bola celkom dobra, ale malej vadila. A potom ryzovu, to som rovno vyhodila :-P Som rada, ze Ti link trochu pomoze...

Mate prosim niekto recepty ako vyrobit mlieko doma? Napr pohankove.

Inak co sa tyka vapniku, moja mamina ma osteoporozu a objednava si specialnu mineralku z oblasti korytnice. obsahuje vela vapnika, trochu horcika a aj vitamin D3. Doporucili jej to na osteologii. ja si z nej tiez beriem... sem tam dam aj malej upit. Vola sa AquaOs.

aaandrejka
10. feb 2011

@janka dakujem, tu mineralku pozriem...ovsenu smotanu neviem, ci my mozme, lebo moja lenka ma celiakiu (ta u nej prepukla ako dosledok neliecenej ABKM)....

luthien.k
10. feb 2011

@janka, na to dělání mléka existuje přístroj, ale zatím tu myslím nebyl nikdo, kdo by s tím měl zkušenosti...

http://www.konopnyshop.cz/e-shop/doporucujeme/3...

janka
10. feb 2011

@luthien.k ja viem o tom pristroji, ale da sa to robit aj bez toho nejak v mixeri 😉 Ale uvidime ci nemame alergiu aj na pohanku 😅 Uz som sa pytala konkretne jednej mamicky, ktora ho robi... Ked ziskam recept, dam vediet.
@aaandrejka to asi nezozenies v obchode, poslem IP. Tej celiakie sa bojim aj ja, lebo psenica aj ovos jej evidentne vadia... aj ked laboratorne aj klinicky to na celiakiu nevyzera... Mudrejsia budem buduci tyzden.

aaandrejka
10. feb 2011

@janka dakujem, posli mi ip ohladom tej mineralky, dakujem 🙂

janka
10. feb 2011

nie som ziadny predajca, len hladam ake mlieko by sme mohli pit 😀 ... nasla som ze sa da vyrobit aj pseno/jahlove atd 🙂 tak sa s Vami rada podelim
http://www.sojamat.sk/section/Sójove a iné REST...

aaandrejka
10. feb 2011

@janka dik, uvidime, ako sme na tom so sojou ;) mlieko mame celkom dost, hlavne susene - tie dvam malej pit rano aj vecer a ked ma chut na kakao alebo tak, tak to mam ryzove tekute z DMky... a dakujem aj za ip ;)

uankab
12. feb 2011

@luthien.k , pytala som sa na to kamzyk, kuk ip odpoved 😉

uankab
12. feb 2011

@aaandrejka ,tak vidim ze vy na BKM reagujete podobne ako my... mne sa to tiez zo zaciatku nezdalo, ale ked sme pri testovani vzdy dostali nadchu, pripadne nieco horsie, tak to uz nahoda byt nemohla...

skus jej do stravy zaviest brokolicu, karfiol - tie obsahuju dost vapnika, ja ich Magdalenke davam skoro kazdy den... co sa tyka biekovin, ja davam masko denne (kedze ziadne strukoviny nemozme) a vyzera ze jej to staci.. pekne rastie a pribera... smotanu pouzivam ovsennu (co asi pri celiakii nemozte), ale najcastejsie zamiesam jej mliecko priamo do hotoveho jedla... a morske riasy som neskusala, mne totiz smrdia 😖

a probiotika - mne Vera pisala, ze staci ked ich uziva kojacia matka, v tom pripade prejdu cez mliecko aj dietatku...

kakajka
13. feb 2011

ahojte kocky, mojmu troj-rocnemu synovi tiez v decembri zistili alergiu na kravske mlieko, zatial sa s tym vyrovnavame celkom dobre, dokonca si nechal vysvetlit, ze nemoze ani cokoladu, len mna strasne mrzi, ze je neskutocne malo chutnych vyrobkov zo sojoveho mlieka, uz neviem co by som mu dala.. a maly strasne lubil krupicovu kasu, ale zo sojoveho mlieka to chuti strasne 😒

modra1
13. feb 2011

@kakajka Reis Drink z DM, aj na kašu, aj na puding, je to sladké (ale nesladené) ryžové mlieko, alebo Hafer drink (ovsené). Potpm existujú aj kokosové, mandľové a kopec ďalších. Sladkosti deťom pečiem, muffiny, bábovky, bublaniny, palacinky, buchty, všade kde píšu mlieko, dám ovsené (kupujem sušené od ASP, napr. v Kauflande). Čokoládu môže horkú, je tam ale sója, treba čítať zloženie, alebo DM má čoko z ryžového mlieka. V lidli kupujem zázvorové perníky, tie sú bez mlieka aj bez sóje. Dávam pozor aj na obsah sóje, lebo nie je dobré to so sójou preháňať, veľa detí s alergiou na BKM má riziko vyvinutia skríženej alergie na sóju, uvádza sa, že je to až 50%. Čítaj túto diskusiu odzadu a nájdeš kopec rád a odkazov na webové stránky.
Len pre zaujímavosť, čo predchádzalo zisteniu alergie u malého, aké mal zdravotné problémy?

aaandrejka
13. feb 2011

@uankab - u vas je reakcia na mlieko okamzita? lebo u nas nie, moja mala pila mlieko (normalne krabicove polotucne a aj sunar) normalne a bez okamzitych reakcii, uz aj na jesen, ked bola na bezlepkovej diete... cize my na mlieko nemame ziadne okamzite reakcie

@modra1 prosim ta, tier zazvorove perniky z lidla, vies mi na nich pozriet, ci su aj bezlekove? to asi nie, vsak?
a este otazka - to ovsene mlieko z asp je deklarovane ako bezlekove? citala som o tom rozne informacie, ovsene je vraj velmi dobre, ale bojim sa ho kupit, kedze my okrem abkm mame aj celiakiu... ja mam vyborne skusenosti aj s pohankovym mliekom, je fakt suprove, s tym robim zemiakovu kasu.. palacinky (bezlepkove) som zatial skusala len s ryzovym susenym mliekom, ale boli uplne v poho, aj my nedietnici sme si pochutili

uankab
13. feb 2011

@aaandrejka , priamo som jej este mliecko nedavala... reaguje cez MM, este donedavna reagovala okamzite (na 2 den po tom co som zjedla jogurt), teraz reagovala az na 10 den (co je vraj dobry znak, lebo vraj ziskava toleranciu)... obavam sa ze ovos nemozte, svokra je celiaticka a ovsu sa vyhyba 😖 ... viem ze si kupuje ale rozne keksiky tusim v coope, DM ma tiez celkom dobre produkty, skus pozriet... inak ti poradit neviem, nam lepok nevadi, ale psenica ano 😖