Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

junovka
11. aug 2010

@pusa ja by som to skusila nejakym bielym jogurtom napr.Sabi, Zvolensky....a sledovat 3 dni

pusa
11. aug 2010

@junovka množstvo asi ako pri prvých príkrmoch, 1-2 lyžičky, že?
Ja som aj uvažovala, že mu skúsim dať namiesto Neocate napríklad Nutrilon HA, lebo to netoleroval. Len neviem, či by sa mu teraz na to prejavila reakcia a či by to netrvalo dlhšie.

erikasadek
11. aug 2010

@pusa zacnes pomaly 1ML normlaneho mlieka jedne den zbytok neocat..
na druhy den das 2 ML
3 3ml a tak dalej po 10 dni.... das 15ml , dalsi 20ml.. 😉
pozoruj reakciu stale.. ak nieco tak hnes zastavit. 😉

ale ak mozem normalne nieco take sa deje pod lekarskym dohladom to je v nemocnicnom prostredi a ak , tak treba aspon krvne testy najprv urobit aby sa vedelo ake su hodnoty.. najprv v krvy ci klesaju , ci stupaju.. 😉
alebo su stale... 😉
potom kvapka mlieka na kozu a krvny test.... a nato sa pije ako som ti pisala , takato je spravna procedura;. aby si nic nepokaslala.. 😉
ale ak uz musis a nevies vydrzat tak zacni , mliekom plnotucnym cerstvym 😉 po ml...
nie jogurt a ine, zacni takto takto s ato spravne robit.. 😉

pusa
11. aug 2010

@erikasadek ide o to, že do konca septembra máme Neocate na predpis. Posledne to trvalo poistovni 4 mesiace, kým nám ho schválila, kým sa vyjadrili, preto sa takto vopred radím. Začiatkom septembra pôjdeme na alergologiu tak chcem mať informácie, aby som sa s Dr. dohodla dobre. Keďže sme mliečne ešte nezaraďovali, nechám si poradiť od Vás čo o tom niečo viete 😉

pusa
11. aug 2010

@erikasadek takže sa to rieši pobytom v nemocnici alebo ambulantne? lebo reakcia môže byť aj neskôr nie? Práveže to nechcem uponáhlať, len naposledy s poisťovnou boli starosti a neocate sme aj za vlastné kupovali...

erikasadek
11. aug 2010

@pusa normlane sa to riesi nemocnici j eto istejsie; unas som to riesila doma, ale az po narideni lekarky teda krvne tessty a kozny kvapka mlieka na kozu a pischla, reakcia slabucka;..
no a v ten den hned 1ml mlieka. a kazdy den o 1ml viac pozorujes reakciu.. az do 250 ml tva to mesiac.. 😉
u nas josh reagoval po 120ml , max co jeho telo znasalo.. + jedne bifidus jogurt to bolo pred rokom , a pred pol rokom tiez stale moze mliecne ale malo teraz krvne nema uz ziadnu reakciu co je dobre.. 😉
preto si mozme odvolit pist mlieko i ked kozne velmi nezniesol bvelke mnozstva. 😉

takze pije stale neocat .. ale moze jedne jogurt bifidus denne 😉 zvysok je sojovy jogurt...;
ano a novembri ideme na kontrolu aznova zacneme intrudukciu mlieka ;a uvidime , reakciu..

j ati pisem ako s arobi tu v fr ja som v parizi a som sledovana mojou pediatrckou ktora je aj alergologicka, a druhou v nemocnici deckej .. v pariz, ktora patri k najlesim na svete ... 😉 takto sa to robi vonku.. 😉
takze radsej cakaj trochu .... ak sa da;.
ja by som ti poslala neocat , ale postovne by si si musela platit sama odtial ak by ti velmi trebalo.. 😉

tygrous
12. aug 2010

@kam.zyk Ahojky. Hlasim pokracovani naseho testovani bilku. 2.den testovani bilku mu rano vyskocily zas ty pupinecky, ale behem dopoledne to vybledlo a zustalo cely den i pak 3.den stejne blede (jen tak slabe naruzovele oproti okolni tvari). Dnes to uz skoro neni videt, jen kdyz se na to fakt z blizka zamerim, tak tam ma malou plosku (1x0,5cm) takovou drsnejsi...neco jako mu zustalo pred 3 mesici dlouho po ekzemu a vyhladilo se to pak az po delsim mazani atodermem. Je teda fakt, ze tenhle vzhled to mistecko melo uz i driv (udelalo se mu tam poprve na dovolene, kdy jsem si dala frappe s mlikem a celkove jsem vlastne jedla asi obcas i neco nevhodneho, protoze jsme si parkrat dali neco v restauraci a bylo tezke vybrat uplne HA jidlo) a nekdy to bylo uplne hladke a nekdy drsnejsi. Ale po tech vyraznych pupincich predevcirem se to uz nijak nezhorsuje a nerozsiruje...Ani mu ty pupinky nemokvaly, jen to byl shluk drobnych cervenych tecek a ted je to blede a drsnejsi nez okolni tvaricka. Na telicku nema nic, zadne suche plochy (to jako malicky mival na kolinkach a loktech), i zbytek tvaricek je hladky a hezky. Tak ted nevim, je to reakce na bilek? Nebo to byla reaksce na prvni setkani s bilkem a telo si na to uz zvyka s tou zvysujici "koncentraci" bilku? Je to takhle mozne brat? Jeste dneska jsem si ja dala bilky a zitra bych chtela zkusit dat tu 1/4 zloutku primo jemu.

kam.zyk
12. aug 2010

@tygrous Takže pokud je to reakce na bílek (spíš ne, nebo hodně malá - i když na druhou stranu, nmožství alergenu bílku v MM jsou také velmi malé, řádově nanogramy), je nepatrná, tedy přes MM. Proto v tvé stravě můžeš nechat vejce, ale nejíst častěji než cca 2x, max. 3 x týdně, s ohledem na imunitu tvojí i synovu a s ohledem na nutriční přínos (ono - tělo něco toleruje, a když se hranice přepískne, naskočí alerg.reakce - takže nedráždit to zbytečně, ale zas ne úplně eliminovat vejce, aby se imunita syna naučila toleranci. Eliminovat potravinu má smysl ve chvíli, kdy už alerg.reakce naskočila). Pohneme se kupředu tím, že ozkoušíme žloutek přímo na něm. Takže ať to dopadne dobře a reakce není 🙂

pusa
12. aug 2010

@erikasadek Erika ďakujem za super informácie.
Všetko si to ešte premyslím na dovolenke a napíšem či a ako budeme testovať.
ďakujem ohľadom poslania Neocate, ak to bude aktuálne veľmi by mi to pomohlo, napíšem.

erikasadek
12. aug 2010

@pusa nemas zaco.. 🙂

tygrous
15. aug 2010

@kam.zyk Prosim te, jak by se mohla vselijak projevit alergie na zloutek? V pateka a v sobotu jsem malymu dala 1/4 zloutku, bezprostredni reakce zadna, zadne fleky nebo pupinky na tvari, stolice taky normalni (1xdenne,normalni konsistence, jen teda trochu jineho zapachu uz asi od ctvrtka), ale dnes rano mel ve stolici krev. Zatim nechci plasit, zitra radsi zajdem k Dr., mam podezreni na prasklinku v konecniku (ma ho popraskany uz dele, ale jen tak povrchove, krev mu z toho zatim netekla)... Ale ted nevim, jestli to to taky nemuze byt reakce na ten zloutek? Bohuzel jsem objevila az plnou plinu, tak nevim, jestli to teklo z toho konecniku, jestli mel to prvni hovinko hodne tuhe...ale na separacce pod tou hromadou (tuzsi) stolice zustaly mensi cervene flicky a na plince velky cerveny flek...jo a barva spise svetle cervena. Nezvraci, teplotu nema, chova se uplne normalne...

gilli
15. aug 2010

Ahoj @kam.zyk a ostatní - mám takovou záhadu - už jsem si tu s Tebou psala o pravděpodobné ABKM syna, která vypadá, že v jeho půl roce zmizela. Pro rekapitulaci -. od 3 týdnů ekzém (pupínky, stěhující se od hlavičky dolů, které do věku cca 2 - 2,5 měsíců zmizely, poté hleny a tmavé nitky ve stolici. Pak moje bezmléčná dieta, cca v půl roce jsem zkusila mléčné výrobky přes MM a bylo to bez reakce, teď zavádíme postupně příkrmy (mrkev, pastiňák, dýně, brambory, rýžová kaše v HA mléku). Vše v pohodě, sem tam se objevil pupínek, který během dne až dvou dnů zmizel. Asi tři týdny poté, co jsem si sem tam začala dávat jogurt nebo máslo, jsme byli na očkování Prevenarem, večer dostal malý teplotu - cca 38 a den na to se osypal červenými pupínky na obličeji. Pupínky se mu opět stěhují směrem dolů - na krk, na hrudník, ručičky, zatímco ty na obličeji už začínají blednout a mizet. Mažu ho Atodermem PP. Jinak stolice asi ok, je už tuhá, takže z toho moc nepoznám, občas divně zapáchá, ale to přičítám příkrmům. Neměli jste někdo na něco podobnou reakci? Zaráží mě, že to vypadá jen jako taková epizoda, nic co by bylo kontinuální... dík za radu 🙂

tygrous
15. aug 2010

@gilli Ja si myslim, ze mu to rozjelo to ockovani...obecne ockovani muze ekzem taky vyvolat... Ale kam.zyk ti to vysvetli lip😉

kam.zyk
15. aug 2010

@tygrous krev ve stolici skutečně může být způsobená ragádkou v oblasti konečníku - alergie se krví ve stolici taky samozřejmě může projevit - ale ještě tedy sledujme a neříkejme závěry. Vynechala bych žloutek a cca za týden zkusila znovu, tohle jinak, než opakovaně nelze zjistit. Ještě napiš, co na to dětská. Ale určitě ještě zkusíme pokus č.2 za ten týden, přeju, ať to tím žloutkem není. (Kdyby jo, není to tragédie, aspoň, že ho můžeš ty 🙂 )

@gilli Tak tygrouš už to vlastně shrnula za mě: je to (odpovídá to i chronologicky) reakce na očkování. Myslím, že reakce na BKM nenaskočila, jen - v době cca 3 týdny po očkování se objevují příznaky velmi podobné ABKM (někdy ABKM dokonce nově naskočí, toto ale na 90% není ten případ dle tvého popisu) - doporučuje se na přechodné období vynechat BKM, omezit cukry (i v ovocné formě), omezit (zejm.pšeničný) lepek - a důležité - zařadit probiotika. Očkování totiž poněkud rozhodí střevní mikroflóru - ta se cca do měsíce od očkování srovnává do pův.stavu (proto ten divný zápach stolice). Proces unormálnění střev.sliznice urychlí zmíněné rady, zejm.probiotika (Infants Dophillus, atd.). Lze podpořit Hylakem Forte (neboli Hylak a probiotika, je to taková dvojkombinace po infekčních průjmech, očkování, atd.- urychlí proces unormálnění střev.mikroflóry - střeva - tam sídlí 80% imunity, proto ta úzká souvislost s očkováním).

gilli
15. aug 2010

@kam.zyk - dík, já jsem si to taky myslela, že to bude po očkování. Naskočilo mu to den nebo dva po injekci, ne až po 3 týdnech. Teď se mu postupně trochu osypávají ručičky a blednou tvářičky - jsem z toho jelen 🙂 tak snad je to opravdu očkováním a postupně to zmizí. Očkování má za sebou 6 (3x hexavakcína a 3x prevenar a zatím se osypal jen po první hexa a posledním prevenaru. Ale asi byl oslabený ještě díky něčemu dalšímu.

@tygrous taky koukám pořád pozoruješ každý pupínek a plínku viď, tak držím palce, ať je všechno ok 🙂

modra1
15. aug 2010

@gilli _tiež som dala dcéru očkovať najskôr hexou a prevenar až po 3 týždňoch, aby to nemala naraz. Po 1. dávke prevenaru jej nabehli vyrážky na miestach kde mala predtým ekzém, ktoré mohli byť iba z očkovania, lebo držím diétu. Doktorke som to povedala, iba skonštatovala, že chúďa malé. Po 2. dávke mala aj vyrážky, ale menej ako po 1., ale urobili sa je také drobné suché ložišká na hrudníku kde predtým nič nemala. Čiže prevenar bude riadny humus. Momentálne som v štádiu študovania a rozhodovania sa, ale silne smerujem k tomu, že ďalšie očkovania jej už nedám urobiť.

gilli
16. aug 2010

@modra1 - jojo, taky jsem Prevenar intenzivně zvažovala asi měsíc a nakonec po diskusích s lékaři v rodině, pod vlivem historek od známých, jejichž děti ošklivé pneumokokové infekce prodělaly a dalších známých, jejichž děti na prevenar neměly reakci, jsem se nakonec rozhodla pro. Vyčítala bych si pak, kdyby opravdu onemocněl ☹
Když se malý osypal po první hexavakcíně, doktorka mi zase řekla, že je to tím, že je vedro a potí se...

tygrous
16. aug 2010

@gilli 😀 uz si pripadam jak magor, jak to vsecno furt sleduju. Ale na radu kam.zyk jsem prestala resit kazdy pupinek a uz tyden se mu zadny neobejvil😀 A s tou plinou na me vcera manza taky koukal divne😀
Jinak jak tak tady ctu, tak jsem docela rada, ze jsem se na Prevenar nakonec vyprdla (hlavni duvod byl prave ekzem). Na hexu nastesti ekzemem zatim nereagoval, ale jeste nas ceka 3.davka. Je to tezke rozhodnout se, chces to nejlepsi pro prcka a pak stejne je neco spatne☹

tygrous
16. aug 2010

@kam.zyk Tak jsem dnes mluvila s nasi detskou Dr. (jen po telefonu) a rikala to, co ty😉 Zloutek par dni nedavat a pak zkusit. Davat lactobacily a sledovat, jake budou dalsi stolice, pripadne zda nema krece v brisku... A kdyby se to opakovalo, tak mame prijit. Pry to muze taky byt strevni infekce (ale to by asi mel i prujem podle me...). Je teda fakt, ze jak se ted zacal plazit, tak v byte na podlaze a nizkem okoli oblizne kde co. A jeste me napada, ze jsem v patek vecer snedla asi 3 lzicky hodne pikantni sardinkove pomazanky, tak jestli mu to nepodrazdilo i tohle? NO, uvidime. kazdopadne zatim moc dik😉

gilli
16. aug 2010

@tygrous - tak u mě jsou už zvyklí, že už několik měsíců každou plínku studuju 🙂 teď zase řeším, proč má každá stolice jinou barvu a konzistenci (cca 4 denně) a proč si prcek při konzumaci kaše mne oči a uši - říkám si, že to je asi tím, že už je večer ospalý, jiné příznaky alergie nemá...
očkování - to je zase jiná kapitola, to se kam.zyk rozepsala zase v tématu o ekzému🙂

kam.zyk
17. aug 2010

To mnutí oček a oušek je zajímavá věc, někdo tím taky reaguje na potraviny (nemusí jít zrovna o reakci alergickou). Ale samozřejmě to vůbec nemusí být reakce na jídlo 🙂 Jaká kaše to byla? Stolice - může mít hodně podob a nemusí vůbec jít o patologické změny. Patologické změny jsou např. hlen, hnis, krev ve stolici, parazit (zjistí se stěry), co se barvy týče, fyziologická (u nekojeného dítěte, u toho kojeného je nepatologický zjev třeba i zelená barva - pokud je způsobena Fe v potravě, stejně tak UM má jistý obsah Fe, také může dávat zelenou barvu)= žlutohnědá až hnědočerná (závisí na skladbě potravy).

Patol.změny:

- červená jasná krev ve stolici (krvácení od duodena po konečník) – krev promíchána se stolicí = tenké střevo; krev na povrchu stolice = rektum, anus
– acholická stolice – světlá, šedivě bílá – onem.žlučových cest
– velmi tmavá – může ale svědčit o užívání preparátů s Fe, zeleniny (popř.borůvky), příjem krevních produktů, červená řepa (pozor! Zabarvuje i moč do červena!)

gilli
17. aug 2010

@kam.zyk - ta kaše je rýžová bezmléčná (Hami) v Nutrilonu HA. Nutrilon je v kaši v menší koncentraci než se dává dětem na umělém mléce - jinak kojím, ale na kaši používám UM. Sice si u jídla začne mnout oči a uši, ale jiné příznaky nemá, dokonce i tu vyrážku po očkování už má téměř pryč.
ad stolice - ta je u malého cca 4x denně v různých podobách - od úplně tuhé až po zcela řídkou, základní barva pořád žlutá v různých odstínech do hněda, zelena, oranžova - podle toho, jestli byla zrovna mrkev nebo dýně 🙂 tu "nejednotnost" a frekvenci přičítám tomu, že si organismus zatím zvyká na nové potraviny - přece jen je na příkrmech teprve něco málo přes 3 týdny. Zelenina mu zpočátku nejela, tak jsme na doporučení začali s kaší (nějak extra totiž do té doby nepřibíral), následně začal jíst i zeleninu, takže vcelku krátce se dostal na relativně slušné porce zeleniny i kaše a zažívací trakt se s tím asi trochu pere🙂

tygrous
17. aug 2010

Kdyz tady resite tu stolici, tak ja se taky jeste jen ujistim😉 Honzik kadi 1x denne (co davame prikrmy, predtim to bylo i 5,6x za den) a nekdy je cela stolice tuzsi a nekdy je tuha jen prvni cast a pak z nej leze ridsi kase a nekdy pak jeste i uplne nakonec tekuta stolice? Barva je zluto-hneda u te tuhe a ta kasovita byva zluto-zelena... Koukam, ze prcek od gilli si to rozdeli do 4 davek a ten nas zmakne vsechny podoby v jednom kadeni😉

kam.zyk
17. aug 2010

@gilli Ta stolice vypadá OK a rýžová nemléčná kaše- tam není vanilka, že ne? Organismus si zvyká na nové potraviny- kor trávení zeleniny 🙂

@tygrous dle popisu je vše úplně OK, v době zavádění příkrmů (tj.tak od toho 6M do roka) toto úplně běžná stolice 🙂

gilli
17. aug 2010

@kam.zyk - nééé, nic s vanilkou bych miminu nekoupila, ani kdyby nebylo potenciální alergik 🙂

víš, co by mě ještě zajímalo (a asi nejen mě) - jaký máš názor na příkrmy do roka dítěte a na suroviny pro jejich přípravu obecně a u potenciálně alergických dětí - resp. co se chystáš v cca půl roce dávat svému miminku? Já zatím střídám bio skleničky (kde pečlivě čtu složení a zatím kupuju skoro jen Alnaturu, kde je skutečně jen zelenina bez aditiv typu sůl, citronová šťáva) a mraženou bio zeleninu. U většiny kupované zeleniny jako suroviny pro vaření mám ale strach z obsahu pro kojence škodlivých látek (dusičnany, plísně apod.)... No, vlastně asi tato otázka už patří spíš do toho druhého tématu 😒 přesto díky 🙂

kam.zyk
18. aug 2010

@gilli Píšu na téma příkrmy atopického dítěte článek (bude to 11.díl seriálu o atopii, kdybys chtěla, odkazy napíšu, je to na serveru o potrav.alergii), napíšu ho sem:

Začínáme s příkrmy – rady pro rodiče dětí ohrožených  alergií

Rozhodla jsem se pustit na velmi tenký led a sepsat článek o příkrmech dítěte náchylného k alergii. Vycházím při tom jednak ze zkušeností vlastních, a také z nastudovaného materiálu – musím ale po pravdě říci, že málokde se odborníci tak rozcházejí v názorech, jako ve výživě (nadto dětí).
Tento článek věnuji rodičům dětí náchylných k alergii, nikoli rodičům dětí s již projevenou potravinovou (popř.jinou) alergií jejich dětí – pro takové rodiče existuje výborný server

http://www.potravinova-alergie.info/

kde si lze přečíst řadu článků s touto problematikou (najdete zde např. článek HYPOALERGENNÍ DIETA aneb jak zjistit alergeny v potravě a řadu dalších užitečných článků, příběhy malých alergiků – včetně našeho příběhu).

Tento článek je tedy určen rodičům, kde oba či pouze jeden z nich je alergik a je tedy zvýšené riziko rozvoje alergické reakce dítěte – chápejte proto následující řádky jako preventivní rady.

Kdy začít s tuhou stravou : pokud je dítě kojené, s prvním příkrmem začínáme v ukončeném 6.měsíci (nebo chcete-li, na počátku 7M). Pokud miminko nekojíte, pak s příkrmy začínáme na začátku 5M.

Vždy se začíná jednou potravinou – oblíbenou „startovací“ potravinou je v dnešní době vařená brokolice, či (vař.) cuketa. Kvůli vyloučení alergické reakce se podává 3 dny až týden stejná potravina- například zmíněná vařená brokolice. Pokud se během několika dní (minimálně 3 dny, optimum vidím jako 5 dní) neprojeví žádná alergická reakce - náhlé osypání vyrážkou, trávicí obtíže, atd., můžete do vyzkoušené potraviny přidat další – např. K vař.brokolici přidáte rýži (vzhledem k stravitelnosti bílou rýži, celozrnné druhy potravin mají čas do cca 16M I déle). Takto opět podávat cca 5 dní – a tím máte ozkoušenu rýži. Pak lze k brokolici přidat (či samostatně dát) brambory, atd.atd.

Nyní se dostáváme k ošemetné otázce hypoalergenity potravin. To, co jednoho dráždit nemusí, může být pro jiného alergenem a naopak. Vždy je proto nutné vycházet z rodinné anamnézy a jídelníček sestavovat individuálně. Obecně však můžeme určité potraviny označit
za potraviny, které alergické reakce vyvolávají častěji než jiné. Jsou to:

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Mléčné výrobky, bílek, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, fíky, datle, bobulovité ovoce, oříšky, mandle, rajčata, celer, med, paprika, ředkvičky, luštěniny a semínka, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja.

Naproti tomu existují potraviny, které alergické reakce vyvolávají méně často (používá se pak pojem hypoalergenní potraviny, ale opět zdůrazňuji- je to individuální) :
- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, mrkev, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves (kvůli obsahu lepku jsou nevhodné: pšenice a žito)
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, telecí
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

Obecná pravidla: Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte. Atopické dítě do 9M života by nemělo ochutnat žádný lepek (v určení věku kdy začít s lepkem se odborné publikace velmi lišily), tedy těstoviny s lepkem, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, popř. vhodné UM (bude rozebráno dále) plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by u atopiků měly počkat do 12M (stejně tak vaječný bílek) ; tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil ledviny dítěte. Dalšími velmi, velmi nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, vaječný bílek, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.

Záleží jen na vás, zda budete příkrmy sami připravovat, nebo kupovat. Dnešní nabídka příkrmů je poměrně pestrá, není ale od věci přečíst si složení výrobků – nezřídkakdy příkrm obsahuje celer, petržel, atd. – látky, které častěji vyvolávají alergické reakce. Některé firmy upozorňují prostřednictvím svých obalů, že produkt má snížené riziko rozvoje alergie (používají pak pojem hypoalergenní)- např.firma HIPP. Seznam takovýchto u nás dostupných HIPP produktů je :

Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem.

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem a kuřetem, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná, která obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Dobrá značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- tuším, že i u nás je už k dostání v DM drogeriích. Nejsem si tím úplně jistá, ale tuším, že i u nás se dá sehnat například Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy, pokud se mýlím, promiňte mi to.

Moje další poznámka se týká použití BIO produktů. BIO nerovná se hypoalergenní, pokud budete mít alergii na mrkev, pravděpodobně budete mít alergii jak na mrkev normální, tak v BIO kvalitě. Potraviny, u kterých jste alergii vyloučili (a můžete je tedy označit za hypoalergenní), můžete požívat jak v neBIO, tak v BIO kvalitě, záleží jen na vás – obecně - používáním BIO produktů nic nezkazíte, mají přísnější normy na přítomnost škodlivin (zbytky chem.hnojiv, atd.).

Nyní samostatný odstavec, kde se budu věnovat umělým mlékůmv souvislosti s atopií: UM – je to velice jednoduché: v případě pouhé prevence se doporučuje HA formule, pokud však byl již atopický projev (ekzém, nitky krve ve stolici, atd. - pak nestačí HA formule, ale je nutno podat úplné hydrolyzáty, např. Nutrilon allergy care, popř. až na aminokyseliny naštěpený Neocate, v případě m.j. obzvláště silné alergie na kravské mléko. Dostatek informací by měl (což ale v praxi často není) poskytnout Váš pediatr. U pediatra lze také sehnat výborné brožurky různých firem - najdete v nich praktické rady, přehled výrobků dané značky, tipy na jídelníček a recepty, atd. Takovou brožurkou je například Nestlé Sinlac- Kuchařka malého alergika, atd. atd. Existují samozřejmě i knihy, výbornou knihu napsal náš přední alergolog, MUDr. Fuchse – Alergie číhá v jídle a pití. Lze ji jen doporučit.

Závěrem - doufám, že můj článek aspoň trochu přispěje k základní orientaci v dané problematice. Přeji vám a vašim dětem z celého srdce život bez alergií.

tygrous
20. aug 2010

@kam.zyk Prosim te, muzu dat malymu teleci maso? Ja se priznam, ze jsem sice pred 4 meaici vysadila naprosto veskere mlec.vyr., ale hovezi polivku nebo varene hovezi jsem si parkrat dala, ale u nej po tom zadny projev nenastal. Dik😉

gilli
20. aug 2010

@kam.zyk - ty ses rozepsala 🙂 dík za odpověď, budu asi pokračovat v dosavadni kombinaci bio vaření - bio skleničky (vše HA, samozřejmě)

iva987
21. aug 2010

ja som mala strach prejst na nieco nove......a minule som citala tento blog: http://www.ukulele.sk/blogy/sok-po-jednej-lyzic... ja neviem ako by som to zvladla...☹((

kam.zyk
22. aug 2010

@tygrous Klidně telecí zkus, co to udělá🙂 (ono, nezapomeňme, že přes matku přecházejí nanogramy, čili když dítě nereaguje na potravinu přes matku, ještě to neznamená, že napřímo reakce nebude - ale tipla bych, že nebude nic)

@iva987 Já to zažila s dcerou v jejím roce (po 1 lžičce banánu jí otekla pusa, vč.jazyka, zmodrala a začaly příznaky anafylakt.šoku - selhávaly zákl.živ.funkce-dech, atd., pokles tlaku, atd.) - toto se odehrálo v pár vteřinách - do nejbližší nemocnice to máme přes hodinu, i kdyby ale stála za rohem, nestihla bych to. Jediné, co jsem udělala, bylo, že jsem jí rychle dala Rectodelt a zvedla hlavou vzhůru a začala s ní třepat - ona NAŠTĚSTÍ začala zvracet a tím bylo nebezpečí zažehnáno. Kdyby to nevyzvracela, umřela by. Od té doby mám v lékárničce pro jistotu rovnou dvě adrenalinové injekce (Epipen), protože to je jediná spolehlivá ochrana před nebezpečím (hrozí ze stop BKM, vajec, atd.). Naštěstí ale holka teď, ve svých 3 letech, už nereaguje tak bouřlivě (ale pořád ještě dost) - teď půjde do školky, tak trnu zas (pochybuju poněkud o schopnosti učitelek jednak uhlídat naše hodně živé dítě, aby něco nesezoblo od druhých dětiček a zadruhé píchnout Epipen správně...)