Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

lucia32
17. dec 2010

@palomka a kolko rôčkov ma tvoja malá? Na tie vyrobky jej robili testy? Či len si sama na to prišla? Nám budu na potraviny robiť po 2.roku života...v septembri a oktobri...som zvedavá čo z toho vylezie 😝

palomka
17. dec 2010

vo februari bude mat 2 roky. robili jej testy na zaciatku a tam vysla len intolerancia. ale prisla som na to sama ked som jej nieco dala tak som sledovala reakciu...potom som to vynechala a zasa skusila. bola aj cez dva mesiace uz bez masa lebo jej vobec nerobilo dobre, ale teraz aspon bravcove zje....
vysledky krvi ma vzdy ok, aj vitaminy, vsetko....len tie ekzemy s robia ked nieco zje alebo vypije co jej nerobi dobre.
teraz nam brali krv v pondelok a o mesiac budu vysledky tak som straasne zvedava. lebo na alergo nam vyjdu stale skor negat. a na gastre pozitivne na tu alergiu. ale to je asi tym, ze ta robia viac do detailov

lucia32
20. dec 2010

Tak máme od alergologa predpisané mliečko, čo chcem...síce Nutrilon allergy care 1...ale aspon dačo 😝 a mam sa informovať u detskej...idem tam na obed.... či netreba súhlas poisťovne, kedže malinká už mala 1 rok...tak som zvedavá, či ma nečakajú dalšie behačky 😝 a o pol roka kontrola špec. Ige na BKM

katkabg
20. dec 2010

a viete my povedat ako sa taka alergia prejavuje???

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
palomka
20. dec 2010

Luci, ked ti predpisal alergolog tak netreba suhlas poistovne. ale neviem kolko receptov, resp. kusov ti moze bez suhlasu predpisat 😒
potom uz len na zaklade lekarskej spravy ktoru posle alergolog, gastroenetrolog alebo pediater do poistovne. nam schvalenie trvalo cca 3tyzdne od odoslania ziadosti 😉
drzim palce.

Katka, u nas to boli hnacky, ekzemy zakazdym ked zjedla nieco co obsahovalo mlieko 😉

lucia32
20. dec 2010

@palomka bola som u pediatričky a bude veľké H....O...rozprávala sa s reviznym lekárom ohladne vakcín a pýtala sa aj na náš prípad a vraj od nového roka poisťovne nebudú preplácať žiadne mliečne preparáty ( mliečka) 😠 Teraz aspon HA bolo do 1. roka ( 10 mesiacov ) a teraz už nebude nič... a vraj BMK spadá k týmto mliekam 😝 na intoleranciu laktozy do 3. rokov a revizny lekár a vraj BMK nie...tak idem na poisťovnu, že čo to má znamenať 😝

lucia32
20. dec 2010

DP03D Dojčenská výživa, oligomérne mliečne prípravky p.o. plv.
Mliečne prípravky hradené z verejného zdravotného poistenia môže indikovať
a) imunológ - alergológ alebo gastroenterológ pri liečbe dokázanej alergie na bielkovinu kravského mlieka (ABKM), diagnostikovanej na základe klinického obrazu a eliminačno-expozičného testu alebo na základe klinického obrazu a pozitívnych špecifických IgE protilátok na bielkovinu kravského mlieka.
Hradená liečba sa poskytuje do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa. U detí starších ako jeden rok hradená liečba podlieha predchádzajúcemu schváleniu revíznym lekárom,
b) pediater pri podozrení na ABKM v rámci eliminačného testu na dobu dvoch až štyroch týždňov v maximálnom množstve osem balení na dobu eliminácie.

Tak toto je zo stránky Ministerstva zdravotníctva SR ...zoznam dietetických potravín , č.B indikačné obmedzenia
k 1.1.2011

Nikde sa tam nepíše, žeby niečo také sa schválilo, ako mi vravela pediatrička...ja fakt nechápem??????
Dokonca sa tam píše, že pediater môže pri podozrení napísať mlieko v rámci eliminačneho testu...
Som si to vytlačila, zajtra idem s papierom z poisťovne za pediatrom a pomachrujem tam s týmto nariadením

😀
Ale aj tak mi to je prd platné, lebo o tom asi ani nepočula a tak mi nič nenapíše

😝

bluvatko
20. dec 2010

@lucia32 nam posielala žiadosť doktorka na gastre asi pred mesiacom a schvalili nam ho hned,na tri mesiace

palomka
21. dec 2010

no ja tomu nerozumiem uz vobec :(
1x nam schvalili 18ks na 3m, potom zasa 18ks alebo 14ks (nepamatam) a potom len tych 7ks do konca roka ....
oni to pocitaju tak, ze podla toho kolko ma dieta mesiacov a kolko mlieka ma na den prijat. nam pocitaju 0,5l na den a podla toho vypocitaju kolko ks nam schvalia.

no ja neverim, ze by prestali tieto mlieka preplacat...nejako tomu neverim :(
ved s intoleranciou na laktozu mozu jest ml,. vyrobky a pit aj mlieka len urcite mnozstvo a predsa ked ma dieta alergiu na BKM tak neje ziadne vyrobky kde sa mlieko nachadza :(

bluvatko
21. dec 2010

@palomka určite to nieje pravda,že nebude poistovna preplácať,niečo by nam doktorka povedala.Mna sa pytala kolko maly vypije mliečka na mesiac,ja som povedala,že desať a tolko nam dala schvalit do poistovni,mi pijeme neocate

perla200
22. dec 2010

dobrý den,
chcela som sa opýtat aké vianočné menu urobite detičkám? ja som kúpila sojovú majonezu tak urobim salat ale namiesto ryby len kuracie nugety.... mate nejaké napady?

uankab
22. dec 2010

@perla200 , my budeme mat morku 😉

uankab
22. dec 2010

baby, necitam sice celu diskusiu, ale povedali vam ze mate okrem vsetkeho mliecneho vysadit aj hovadzie masko? to totiz obsahuje kaizen a v tom moze byt tiez problem...

inak vas uprimne lutujem co sa tyka tych vsetkych papierov a vysetreni okolo, my mame to mliecko na predpis bez akychkolvek problemov, kolko chceme a ziadne vysetrenia jej opakovane nerobia, dokonca jej robili len kozne testy a aj tie jej vysli negativne... tu staci ked doktorke poviem ze v ramci eliminacneho testu som zistila ze na to reaguje a hotovo, nikto to nespochybnuje...

palomka
22. dec 2010

mne naposledy podla toho eliminacneho testu napisali len tych oar krabic. neviem ci preto, ze je koniec roka alebo to zavisi od toho revizneho lekara....ozaj netusim.
nasa bude mat normalne varene zemiaky, kukuricku lebo tu lubi a vyprazanu rybku-file. a kapustnicu neviem ci bude papat 😒

zusska80
22. dec 2010

ahojte
dlho som tu nebola, ale vidim, ze su tu aj skalneee
chcela by som sa vas spytat. malemu zistili z krvi alergiu na BKM, s tym nas poslali gastroenteorologicke a ta mu brala dalsiu krv, ze na nejake specifika a tie mu vysli negativne. co to znamena? ze uz nema tu alergiu alebo mohli byt tie prve vysledky zle??? fakt tomu nerozumiem. ale mliecko nam v pohode predpisala, mame narok na 4 nutrilony na mesiac, tak som rada. malemu nastastie chutia a davam mu ho len v noci, ked sa mi este raz budi. cez den davam ryzove a varim z roznych nahrad mlieka. uz sme si pomaly zvykli a ani som netusila, ake to moze byt jednoduche. a to som tu este pred mesiacom vyplakavala, ze co ja budem robit bez mlieka. ale fakt, je to len zvyk...
diky baby, ze pomahate nam neskusenym...

palomka
23. dec 2010

no ked mu vysli negat,. a predtym mal bezmliecnu dietu, tak moze byt, ze uz alergiu nema ale iste este ostante na bezmliecnej diete. mne lekarka povedala, ze sa to nemusi ukazat na vysledkoch krvi, a do tych 3 rokov dietata je to take kolisave...tak neviem.ale urcite ste na dobrej ceste ako za jej navzdy zbavit 😉

perla200
23. dec 2010

no baby ale mne doktor povedal že žiadne ryby deti, ktoré majú hocijakú alergiu nemôžu....iba sladkovodné, lebo v tých morských je strasne vela histaminu a môže to vyvolat alergickú reakciu. vy viete o tom niečo?

lucia32
23. dec 2010

@perla200 tak to som nepočula, ale ja malej aj tak ryby nedávam....a nad pre malú som ani nerozmyšlala nad menu... zemiačky a polievočka to istia 😉 dostane ochutnať fazulku prvykrát a to je dosť sýte 😀 a inak máme kapra, ten je sladkovodný...

Normálne ma prekvapuje ako to v jednom štáte chodí úplne rozdielne, niekde je mliečko bez problémov a niekde sa okolo toho narobí 😝 Naša doky nam tie papiere po sviatkoch vypíše a pošle a ten eliminačný test som jej ani nespomenula, bo bola na odchode...dovolenka...ale najbližšie ked tam pôjdem, tak sa opýtam...ale ako vravím, určo o tom nebude mať ani potuchy 😠 😝

lucia32
23. dec 2010

@zusska80 ryžove kupuješ v DM ? A aké náhrady mlieka používaš? Ja sojové nechcem skúšať, lebo vraj až 50% deti s ABKM ma alergiu aj na soju ...

palomka
23. dec 2010

baby a ovsene ste skusali?

zusska80
23. dec 2010

@lucia32 ja pouzivam pohankove a ovsene nahrady mlieka. je to susene. a ano, ryzove kupujem v dm. o soji viem, to co si pisala, tak to radsej nedavam

a to fakt nemozu rybY??? moj maly miluje rybu, ale ja mu davam pangasa. do kelu...

mukky
24. dec 2010

Ahojte,

prajem Vám krásne a veselé Vianoce,nech sa Vám splnia všetky tužby a sny...

aaandrejka
27. dec 2010

ahojte,

som tu nova a velmi nerada, nakolko mjej dcerke bola v novembri diagnostikovana celiakia, takze sme na bezlepkovej diete

minuly tyzden, kedze dcerka (3.5 r) mala uz 3.x zapal pluc, uz pediatricka nevedela, co robit, tak dala robit test na kravske mlieko a vyslo nam toto:
protilatky proti KM IgM (norma 14-17), mala 21.14
protilatky proti KM IgG (norma 15-20), mala 155.68 (!!!)
protilatky proti KM IgA (norma 11-14), mala 21.08

laktozobu intoleranciu nema

velmi pekne vas prosim, vie mi niekto povedat, kam mame teraz ist, kde nam urobia podrobnejsie testy? ako-tak sme si zvykli na bezlepkovu dietu, uz som sa aj zcala tesit, ze konecne mala zacala jest a teraz do toho toto... ona zboznuje syry, jogurty , obycajne maslo a natierkove maslo...

pediatricka mi vravela, ze z tychto vysledkov nemusi byt jasne, ci sa jedna len o kazein a ci vobec moze kravske mlieko, ze treba robit dalsie podrobnejsie testy.... mame ist na gastro alebo na alergologiu?

dakujem!

valentinuska
27. dec 2010

@aaandrejka já mám nyní takovou zkušenost, že nám pediatrička napsala doporučení na alergologii a začátkem ledna nám dělají podrobné krevní testy ...
až budeme po, tak můžu napsat jak moc podrobné budou 🙂

steggy
27. dec 2010

@aaandrejka Ahoj, je potrebné urobiť protilátky v triede špec. IgE na kravské mlieko, protilátky v triede IgA,IgM a IgG svedčia len o užívaní mlieka, ak malá nemá ťažkosti s trávením(bolesť bruška) nie je sa prečo znepokojovať. špecifické protilátky na kravské mlieko robí len alergolog. Verím, že som pomohla.

aaandrejka
28. dec 2010

@valentinuska , @steggy dakujem vam velmi pekne, pomohli ste!!!

bubinko83
28. dec 2010

@zusska80 ,kde kupuješ to pohankove a ovsene mliečko? Nezapeka malu? Dakujem

bubinko83
28. dec 2010

baby a ked vam alergolog zisti nejaku alergiu na potraviny tak sa to aj nejak lieči alebo sa proste tym potravinam vyhyba? ☹

bubinko83
28. dec 2010

a ako sa alergia na mlieko prejavuje? My mame len ekzem a dost často maleho zapeka može to byt z toho? Nikdy mi nevracal.