Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

z.u.z.k.a.
24. jan 2011

dakujem vam za rady, som premyslala, ci jej tolko vajicka nemoze uskodit... ale snad nie, pretoze kazdy den jej dam asi polku. Zatial som nejake vaznejsie zmeny v spravani nespozorovala a dufam ze to tak aj zostane, aspon nieco pozitivne po dlhej dobe. ( ono sa vseobecne zle sleduju zmeny na takom malom babatku,pretoze plakat moze z tolkych veci ,k tomu nam aj zubky idu,takze nervozna aj tak, ekzem nemala ani pri ABKM, tak asi by sa nam ani alergia na vajciko nim neprejavila)

AC 1 predavam z dovodu, ze ho mala nechce pit, zvykla si na alfare, toto proste odmieta, uz ho mam asi 3 mesiace doma a neviem co s nim,tak ak ma niekto zaujem dohodneme sa.

z.u.z.k.a.
24. jan 2011

gastroenterologicka mi povedala, ze ked mi nezareaguje na zltok,skusim jogurt, mam ale strach, je vhodne takto skusat? sme na diete 8 mesiacov, ale mam fakt obavy, je takyto postup bezny?

kaktusik007
25. jan 2011

@z.u.z.k.a. nam vajicko zase pre zmenu povedala ze mame davat len raz tyzdenne... 😖 teda zltok....
k tomu skusaniu - zial, ano, je to bezne - pretoze len skusanim mozeme zistit, co tym krpcekom vadi a co nie... 🙄
jogurt nas tiez caka, ale az potom, co dobre zvladneme plny kompletny prechod na nutrilon allergy care.... ale to skor prideme este sa ukazat gastroenterologicke, mam taky pocit 😉

z.u.z.k.a.
25. jan 2011

@kaktusik007 normalne aj my budeme davat vajicko raz tyzdene,ale teraz testujem ci jej nevadi a to po prvom podani nezistim 😉

modra1
25. jan 2011

@z.u.z.k.a. _pri skúšaní nových potravín je dôležité postupné zvyšovanie množstva. Čiže napríklad ten žĺtok prvý deň osminku, druhý deň štvrtinu, tretí deň polovicu, štvrtý až siedmy deň celý. Samozrejme hneď prestať so skúšaním ak sa objaví nejaká reakcia. Takže podobne aj s tým jogurtom, prvý deň lyžičku, atď.
Ako sa vlastne malej alergia prejavovala?
Ja som robila skúšanie BKM minulý týždeň, ale kojím, takže cez moje mlieko, diéta bola 10 mesiacov. Malá mi nereagovala predtým mala ekzém na celom tele), takže pre mňa to znamená, že si občas dám tvrdý syr alebo bryndzové halušky, aby sa u nej nastoľovala tolerancia. Napriamo jej určite nič mliečne dávať nebudem.

janka
25. jan 2011

@z.u.z.k.a. ano je to normalne, bezne a vhodne 😉 Dietatko potrebuje pestru stravu, bielkoviny, zelezo, vitaminy atd, okrem toho navodenie tolerancie...
Co sa tyka priznakov, tak mozes cakat take iste ako predtym, ale aj ine. Ak som dobre pochopila, asi ste mali neklud, koliky, zmeny stolice? My mame tiez "len" tieto priznaky. Ked skusam nove potraviny, tak sa to u niektorych prejavi hned po niekolkych hodinach a u inych sa to prejavilo az na 6-7 den takze potom som este den ci dva pokracovala, lebo tie priznaky su tak nespecificke (napr. zacne len neklud), ze sa to niekedy tazko hodnoti, a ked sa postupne zhorsovali, tak to bolo jasne.

lucia32
25. jan 2011

Ahojte ...
tak dnes som volala doky a vraj by rozhodnutie malo prísť mne domov...už sú to 4 tt a nič...asi skočím zajtra do poisťovne, povyzvedať kde to viazne 😝

bluvatko
25. jan 2011

@lucia32 ja som tiež dávala žiadosť do poistovni a čakala som,že mi príde domov a o tri týždne už ked mi volali z lekárne čo s mliekmi čo mi objednali tak som volala na gastro a schválenie prišlo tam hned o dva dni a povedala,že nabudúce budem vedieť,že rozhodnutie chodí tam kto ho vypisuje.

palomka
25. jan 2011

@kaktusik007 dcera ma 2 roky.
oni ti nepredpsu tolko kolko v skutocnosti aj vypije. maju stanoveny pocet a tym sa riadia a viac ti nedaju a hotovo. schvalia ti tolko kolko oni uznaju za vhodne a ty musis dokupivat. vzdy nam tak vyslo, ze sme si museli mesacne este jednu krabicu dokupit za svoje.
😖

palomka
25. jan 2011

o oktobri nam schalili do konca decembra 7ks mlieka....teraz kupujeme za svoje, som zvedava co bude na gastre ked pojdeme....

lucia32
25. jan 2011

@bluvatko lenže ja som volala pediatričke a ta mi povedala, že jej nič neprišlo...ona to vypisovala...že väčšinou chodí rozhodnutie domov...a teraz babo raď 😝 zajtra pôjdem na poisťovnu a oni mi povedia, že to poslali na alergologiu 😀 to bude gol 😝

lucia32
25. jan 2011

@kaktusik007 je to zvláštne, že žijeme v jednom štáte a takéto rozdiely...tak bud maš protekciu 😝 žartujem 😀 alebo nás chcu naše dokyny ošklbať a šetria si poisťovnu na iné....fakt!!! fakt!!! nechápem 😅
@palomka súhlas.... u nás to chodí tak isto 😝

bluvatko
25. jan 2011

@palomka mna sa pýtala na gastre kolko maly vypije a tolko nam napísala(10ks na mesiac),možno záleží aj od doktorky možno keby napísala viacej tak by poistovna schvalila aj viacej,asi vážne šetria poistovnam😀
@lucia32 A aku poistovnu ma malá?my mame všeobecnu.

lucia32
25. jan 2011

@bluvatko my máme dôveru ...neviem...mne doky vravela, že môže len 4 ks na mesiac, vraj tak ma nariadene od poisťovne...tak fakt neviem, či je to poisťovnou a možno klopem na nesprávne dvere...idem narobiť bordel do pisťovne????

z.u.z.k.a.
25. jan 2011

@janka presne ako pises, klud, nepokoj, koliky, je tazke zistit z coho to take malinke dieta ma. takze ja postupujem ako ty. ale je to na prd, ovela lahsie je ked sa niekomu vyhodi ekzem,lebo hned vidi co mu skodi.

dnes som jej uvarila cele vajicko,ale nechcela ho,skusim jej este ponuknut vecer. ale rano sa jej na licku vyhodila vyrazka... no tak uvidime.

kaktusik007
25. jan 2011

@z.u.z.k.a.
@janka tak od vcera sme nekludni aj my.... lenze... ako viem ze je to vdaka zmene mliecka (neocate na nutrilon allergy care) ked zaroven je aj chory a ma aj teploty??? nijako.... 😠 😠 😠 😠 ale po dnesnom dni ja fakt nevladzem ☹ 😢 😢 😢
@bluvatko aj my mame vseobecnu
@lucia32 moze to byt tou doverou - ono uz minuly rok vysel na gynekologickej pohotovosti u nas v tn oznam, ze pacientky dovery sa smu prijimat len pokial je ich stav naozaj akutny!!! 🙄 takze... aj o tom to moze byt 😖

z.u.z.k.a.
25. jan 2011

my mame doveru a mlieka nam predpisuje doktorka kolko chceme...

@kaktusik007 ved toto je tazke zistit... no skus este zajtra a ak bude nekludny tak davaj len neocate a skus opat ked bude malinky zdravy.

sanmari
25. jan 2011

Ahojte ja som tu nova , aj ked alergiu na BKM a soju mame potvrdenu uz vyse roka a sme na NEOCATE. Momentalne prechadzame na NEOCATE ADVANC a gastroenterologicka nam povolila aj pohankove mlieko.Po neocate mi zvykla mala odgrcnut ale po pohankovom mliecku sme pribrali, viac nam chuti papat a ekzem je na tom rovnako,Malej aj dost chuti pohankove mlieko.S tou poistovnou mame schvalenu uz druhu vynimku kvoli alergii na soju takze nemozme sojove. Vzdy nam schvalenie prislo domov. Mame vseobecnu poistovnu. Schvalili na len 3 balenia mesacne ale kedze kombinujeme´s pohankovym tak nam to bohate staci...Inak to pohankove je vraj aj zdrave takze odporucam vyskusat....

janka
26. jan 2011

@z.u.z.k.a. to si hovorim aj ja, ze keby mala viditelny ekzem, tak je to aspon jasne a hlavne sa na to pride skor :-/ Aj u nas je to po niekolkych dnoch jasne, ale potom trva minimalne tyzden, nez sa jej crievka ukludnia. A az potom mozem dat novu potravinu. Takze jedna potravina = 2 tyzdne.
@kaktusik007 urcite teraz neskusaj nove mlieko, pockaj az vyzdravie. 🙂

Este sa chcem spytat, robili Vam niekomu na gastre specif IgG? Nemyslim IgE, teda ak boli sIgE negativne. Alebo ako Vam diagnostikovali ABKM? Ja viem, ake su standartne diagnosticke postupy, len sa pytam ako to chodi v praxi...

lusana
26. jan 2011

ahojte, syn má alergiu na BKM, nám pediatrička povedala, že syn nemá nárok na preplácanie od poisťovne, odmietla poslať žiadosť do poisťovne, nakoniec som si žiadosť poslala sama. Keďže odpoveď domov mi neprišla a pediatrička hovorila, že ani jej, rok sme kupovali mlieko v plnej výške / poprípade lacnejšie cez internet/. Včera sme boli na alergologii a schválená žiadosť došla k nej, len bohužial mńa predtým nenapadlo sa pýtať aj u nej a keďže ma peditrička presviečala, že nemáme nárok, tak som sa nato vykašlala.
Týmto vás chcem upozorniť, aby ste sa nedali odbyť ako ja a informovali sa u viacerých zdrojov / v poisťovni, alergolog, pediater/

z.u.z.k.a.
26. jan 2011

@janka tak tak,aj my sa potom davame aj 2 tyzdne do poriadku... potom mam aj strach skusat nieco nove, pretoze tie dva tyzdne to mame vesele,ale to iste poznnas.

janka
26. jan 2011

@z.u.z.k.a. presne ☹
Ale uplne ma dostal tento clanok... poslala mi ho kamaratka.... http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=382304

palomka
26. jan 2011

ja som tolko napisala a nikde to nevidim, ma porazi asi...len som chcela ze mala je v unione a ze ked sme mali na recepty HA mlieko tak tiez len max. 3 ci 4ks nam mohla dat na recpt na mesiac lekarka...takze tak. a asi aj ked lekar napise pocet ks, tak poistovna s atym riadi. nasa detska minule nepisala a tak sme dopadli, ze kolko ks nam oni schvalili....a este nieco som pisala a uz neviem...jooooj
jaaj, ze odpoved, ci schvalenie prislo stale tam kto ho posielal 🙂

lucia32
27. jan 2011

Tak som bola včera na tej poisťovni a mliečko máme schválené...posielali to ešte 20 a do včera nič neprišlo, posielali to na ambulanciu 😝 pediatričke....síce som sa od tej " radosti " viac nespýtala, tak neviem, či nam schvalili len tie 4 ks/mesiac či viac, či menej? Či na 3 mesiace, či na 6? Alergolog stanovil kontrolu na ABKM o 6 mesiacov. Dúfam, že dnes ten papier už dorazí...nejak dlho mu to trvá 😝

lucia32
27. jan 2011

Volala doky...už to prišlo...4 pixle na mesiac a po dobu 6 mesiacov... 😉
Dobojované. Aspon na tomto poli.

palomka
27. jan 2011

luci a pisali ti aj pocet ks, alebo to nechali na revizneho doktora??
ale super, aspon nieco 😉

miselar
28. jan 2011

ahojte dievcata zrejme mate skusenosti s alergiou ja mma 11mesacnu dcerku a teraz som sa objednavala na alergologicku-imunologicku amb.a musim cakat do maja mala mala vysoke IGE az 3844 co jestrasne vela norma je 36 mam neuveritelny strach ja len tak ze ci sa tu nachadza takato mamicka a ked ano ako prebiehaju vysetrenia a na co bola zistena alergia dakujem moc,

modra1
28. jan 2011

@miselar _popíš viac, z toho príspevku nie je jasné o čo ide, ale už nejaké vyšetrenie má. Ma základe toho určite drží diétu, to je NAJdôležitejšie. Vyšetrenie je pohovor, vyšetrenie dieťatka ako u pediatričky (celé telo - koža, ústa, nos, uši, oči) a berie sa krv, komplet imunológia, alergie, pečeňové testy. Mala by si si písať, čo malá papá, a na základe toho vypozorovať a zapisovať na čo a za aký čas reaguje, tento tvoj denník alergologičke veľmi pomôže, dobré je písať si aj choroby, počasie, stres, dlhé cestovanie, očkovanie samozrejme, všetko s tým môže súvisieť. Záleží aj na tom aké prejavy alergie malá má. Vysoké hodnoty nemusia zákonite znamenť silnú alergiu. Takže určite prísna diéta a podávať probiotiká, nech nestratíš zbytočne 4 mesiace, pri správnom prístupe niektoré alergie vyhasínajú okolo 2 roku.

luthien.k
28. jan 2011

@miselar, ahoj, hlavně žádnou paniku, alergii na bílkovinu kravského mléka má až 5% dětí do jednoho roku a u většiny z nich je dobrý předpoklad, že tato alergie cca do pěti let věku vyzmizí, často i dříve.
To, že hodnota byla vysoká, ještě nevypovídá o síle skutečné síle reakce, takže toho bych se taky zbytečně neděsila. Jsou tací, kteří mají hodnoty na hranici a po pozření BKM dostanou anafylaktický šok a naopak, hodnoty vysokánské a projevy minimální.
Na jakém základě vám dělali vyšetření a kde? Jaké měla malá projevy? Kojíš nebo je na UM, máte už zavedeny nějaké mléčné výrobky?
Na alergologii vám těžko udělají jiné vyšetření, než opět z krve zjištění IgE protilátek. Napiš víc, určitě se něčeho dobereme 😉

luthien.k
28. jan 2011

@modra1, nazdárek, psaly jsme současně 😀