Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
12. jan 2012

@tinki, myslíš přímo malé nebo přes MM?

tinki
12. jan 2012

@luthien.k priamo jej. Ona už má 4 roky..

badzova
12. jan 2012

@luthien.k 27 mesiacov 😉

monapink
12. jan 2012

@luthien.k Děkuji,vyřídim..
@tinki zkouší se kvalitní bílý jogurt (Hollandia, skleničkový od Madety atd.) a to zhruba takto:
1. den namazat kolem pusinky (kdyby měla být silná reakce - což nepředpokládám)
2. den jedna lžička
3. den tři lžičky
4. den 10 lžiček
5. den půl jogurtu
6. den celý jogurt
7. taktéž a přidat plátek tvrdého sýru
8. den to samé

Pokud OK, zavádět k tomu i normální UM, kvalitní tvrdý sýr nebo cottage. Vyhnout se slazeným mléčným výrobkům, jogurtům s dlouhou dobou trvanlivosti (nemusí už obsahovat žádné živé bakterie), plísňovým sýrům, tvarohu a mléku na pití.
Tohle je zkopirovany od Luthien.k 😉

tinki
12. jan 2012

@monapink diky, diky...

luthien.k
12. jan 2012

@badzova vitamín D zkus doplňovat kvalitním rybím olejem a rybami obecně, klidně dávej i Vigantol.

Jinak je třeba dávat stravu bohatou na bílkoviny, ideálně bílkovina (maso, vejce pokud není alergie, speciální náhražky masa - třeba Robi maso, luštěniny) v každé porci nebo alespoň ve většině (na svačiny pomazánky s pečivem, ovoce a zelenina, na oběd maso, zelenina, příloha, na večeři je ideální hustá masozeleninová nebo luštěninová polévka...). Nazapomínat na kvalitní tuky - panenský olivový, kokosový, avokádový atd., taktéž do každé porce, nejlépe až na talíři, aby se vařením neztrácely ty hodnotné látky v nich.

zvedavamt
12. jan 2012

My sme neznašanlivost KM najprv riešili sojovym,ale nakoniec nas zachranilo domace kozie,pomohlo jej aj na ekzemik,co sa jej spravil v polroku po dokrmovani HA Bebou. Dobra sprava pre niektore detičky, obyčajne to prejde po cca 4. roku,nam to ostalo tak polnapol. Ked to smliečnym preženie, znovu ma večer, v noci krče-pomaha nam BIO chlorela, a hned masopel a kašel ,zahlienena ako kon,tak hned vyradim zo stravy občasny jogurt,puding, čokoladu,kakavko. Teraz použivame rastlinne nehrady mlieka,naj je kokosove v prašku. Len nie vždy ustražim,občas vezme z dedkovho obyč mlieka a už mam o zabavu postarane.
Viete o tom,že napoj z mladeho jačmena dokaže nahradit materske mlieko?
Ja ho pijem už druhy rok a chuti mi po smotane,len škoda,že mala ho nekce.

badzova
13. jan 2012

@luthien.k dakujem. v polke februara ideme znova na odbery krvi, tak som zvedava na vysledky

pavlina05
26. jan 2012

Prosím o radu a canné zkušenosti.
Mám doma 8.měsíčního chlapečka.
Je kojený, od 6.m. jsem začala s příkrmy. Jí málá,ale prospívá,je akční,plazí se.
V 5.měsíci jsem mu dala mléčnou kaši s obsahem lepku, do 5.minut se na obličeji osypal. Lékař naznal,že jde spíš o alergii na bílkovinu kr.mléka.Ať mu dál tuto kaši nedávám.
Teď v 8.m. jsem vyzkoušela jogurt -Holandia.Jelikož to není jedlí ,tak měl asi 2 malé lžičky v pusince. Asi za 10 minut měl kolem úst drobnou červenou vyrážku.
Myslíte že má opravdu tu alergii?
Co to obnáší?
Jak dítě omezuje? je to omezení na celý život?
Mám se trápit nebo se s tím dá bojovat?
Díky moc za rady

luthien.k
26. jan 2012

@pavlina05 , ano, s velkou pravděpodobností o tuto alergii jde, a to zřejmě ve variantě, kdy jsou zvýšené IgE protilátky, s ohledem na rychlý nástup reakce.
Uklidním Tě - z této alergie děti obvykle vyrostou do tří, pěti let věku (často i dříve).

Při plném kojení neměl žádné problémy - koliky, ekzém, častá nemocnost - zahlenění, špatné přibírání...? Pokud by měl, tak by bylo nutné vyřadit BKM i z Tvého jídelníčku.

Jinak dieta bez BKM pro malého musí trvat alespoň půl roku, než znovu BKM zkusíte, alternativ je dost 😉

pavlina05
26. jan 2012

@luthien.k děkuji za info.
Já jsem z toho docela špatná .-(
Ne, 6 měsíců byl plně kojen bez kolik,pláče a nemoci.Je to šíleně pohodové miminkonic jej netrápí.
Já piju kafe s mlékem,každé ráno jím jogurt a sýry i maslo a nic.

Až teď jsme přibrali za 2 m., jen 300 g. celkově je to ale drobek.

Co to značí zvýšené IgE ?
Jaké tedy mohu dát náhrady jogurtu a mléka?
bože tohle mě přímo děsí!☹

sofia24
26. jan 2012

@pavlina05 i ja ti chcem povedať pár povzbudivých slov...moj syn mal diagnostikovanú alergiu na mliečne proteiny,arašidy,citrusy a bol vysoko pozitívny na vaj. bielok až vo veku 6 rokov...z ničoho nič sa mu začali tvoriť po trupe veľké červené ohraničené fľaky,kt. zakrátko zmizli,neskor nastal aj opuch tváre aj končatín...alergologička predpísala tabl. ZODAC 1/2 tabl. a dietu na vylučenie všetkých potravín na kt. bol alergický z jedálnička(teda všetko čo obsahovalo krav.mlieko,vajcia)....Dávali sme mu sojové mlieko i jogurty a určitú dobu sme sa držali prísne jedálnička,kt. mu mal vyhovovať.Však len do chvíle,kým sa synovi mlieko aj jogurty neznechutili,a už som don,nemohla žiadne sojové produkty dostať.....Vtedy som mu sem-tam podala pohár nizkotučného mlieka..keď sa nič neudialo..po pár dňoch som mu ponúkla znova....žiadne reakcie nenastali,neskor som mu dala aj niečo čo obsahovalo vajce..napr. koláč.Po roku,keď sme šli na kontrolu sama dr. bola prekvapená,ako to jeho telo zvládlo..Dnes má 10 rokov..a je úplne všetko..aj praženicu,uvarené vajíčko,plnotučné mlieko aj smotanové jogurty... a žiadne problémy sa už nikdy neopakovali...Dúfam,že sme z toho už navždy vonku.Prajem čo najviac šťastných koniec ako sme mali my 🙂

pavlina05
26. jan 2012

@sofia24 to je úžasné,že to jeho tělíčko vybojovalo 🙂
Prostě se teď budu snažit všemu mlkéku vyhnout,za čas vyzkouším zase.
Má cenu chodit na alergologii v tomto věku?

luthien.k
26. jan 2012

@pavlina05 nemá, málokdy se to podaří potvrdit, nicméně jsou i uznalí alergologové, kteří na základě pozorování maminky a domluvy napíšou UM s plně štěpenou bílkovinou, což se může hodit, když nepůjde z nějakého důvodu už kojit.
Jinak alergie na BKM je častější, než si lidé myslí, ono se jí z velké části nepodaří odhalit, protože příznaky nejsou zdaleka tak jasné, jako u vás, takže buď ráda, že je to takto, že to víš a víš čemu se vyhnout 😉

sofia24
26. jan 2012

@pavlina05 určite má cenu byť pod "kontrolou" lekára a vylúčiť potravinu,kt. škodí...a neskor skúsiť znova ponúknuť...tvoj synček je ešte malinký,a má veľké šance byť úplne v poriadku...Verím,že za čas bude všetko o.k.,a ty budeš len spomínať na toto prežité "obdobie" ,ako my 🙂

luthien.k
26. jan 2012

@pavlina05 tak teď si vyber 😀 Ono popravdě, on Ti lékař stejně nic neporadí, dietu Ti nesestaví, řekne pouze - nedávejte to a to... Takže je to na Tobě, já tam šla se starším až když to má nějaký význam, dělat testy, tj. po dvou letech života...
Jinak je to o opatrném zavádění všech příkrmů, nejméně 4 dny po sobě jednu věc a o pozorování, to je nespolehlivější metoda 😉

sofia24
26. jan 2012

@pavlina05 je pravda,že lekár nerobí testy do 2 rokov...teda moj syn bol veľký,a testy mu lekárka robila,švagriná má tiež synčeka s podozrením na alergiu čo má 1.5 roka..a je len sledovaný...bola tam len raz,a má sa prísť ukázať zatím len v prípade potreby...pokiaľ si ale ešte u lekára nebola,na začiatok stačí vylúčiť to čo malému vadí...

pavlina05
26. jan 2012

@sofia24 moc děkuji za podporu
@luthien.k děkuji.No on mi můj lékař něco takového naznačil,že na alergologii to teď nemá cenu chodit.
Budu se snažit zavádět vše postupně.On náš malý se dost vybíravý.Ovoce nechce,jen hrušky a jablka a masozel.příkrm.Večer dávám kaši Sinlac.Myslíte,že je to ok.
Holky va čím mám tedy nahradit jogurt?Něčím sojovým?

Jdu se pokusit číst tuhle diskuzi.

pavlina05
26. jan 2012

@luthien.k mohu dávat kaši Sinlac?Teď jsem tady vyčetla,že obsahuje soju a ta není u BKM vhodná? 😲
Já myslela,že Sinlac je v poho....
Tak tedy jíst jen nemléčné,rýžové,jáhlové...?

luthien.k
27. jan 2012

@pavlina05 Sinlac neobsahuje sóju, ale karob (svatojánský chleba) a to je příbuzný sóji a z praxe a zkušeností mojí kamarádky, co napsala tyto články: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ cca 30% alergiků na BKM reaguje i na karob (a souběh alergie na BKM a sóju je asi 50%). Proto je obojí rizikové, senzibiliace se může objevit i časem. Sóju já nedoporučuji i z jiných důvodů. Nemléčné kaše, jak píšeš, jsou OK, dobré je rozdělat do reis drinku (do roku varianta natur, po roce calcium).

vojtisek2007
27. jan 2012

@luthien.k ahojky, moc zdravím po dlouhé době - jsme stále na bezmléčné (doma) ...a je to super 🙂 Eli nezvrací,nemá vyrážky - na druhou stranu funguje jak barometr - jak sní ve školce k obědu něco v čem je BKM (tohle bohužel neovliním 😠 ☹ ), tak když jdeme domů, už má kolem pusiny a na zadecku vyrážku, ale bojujeme statečně, sama už celkem ví co ano a co ne....dokáže odmítnou mlíko,jogurt,čokoládu.....máme ovšem nový problém - na teplotu/bolest dávám Brufen sirup - a po něm to má taky - vzrací okamžitě a ty vyrážky jsou ještě horší než kdyby snědla snad plato jogurtů 😒 to taky souvisí s BKM ????- nebo je to jen další alergie na něco v tom léku ???? Náš dr. si s tím nějak neumí poradit, ani mi nebyl schopný poradit co místo toho na bolest a horečku a na gastro abych se zeptala tak jedeme až v únoru....neměla bys nějakou radu ty ? Děkuji.

lucia81
27. jan 2012

@vojtisek2007 ahoj, toto som našla na nete.:Liek obsahuje farbivo (oranžovú žltú) a parabény, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie (aj oneskorené). Môj malý sa vyhadzoval okolo pusy z červeného farbiva, možno je to aj váš prípad, kedy veľa farbiva vadí, a vracanie výrobca uvádza ako najčastejšie nežiadúce účinky. Skús vymeniť sirup za Nurofen čípky, liečivo je to isté, teda ak si čipky dá dať. Držím palce.

luthien.k
27. jan 2012

@vojtisek2007 s BKM to souviset nebude, jak píše @lucia81, bude vadit něco jiného a klidně to může být přímo ta účinná látka. Co na léky s paracetamolem (Paralen), to reakci nemá?

didulka85
27. jan 2012

@pavlina05 dcerke som vzdy davala kase nemliecne s vodou. Len som do hotovej kase kvapkala za studena lisovany olej, aby tam mala aj trosku tuku. U nas maju v kazdych potravinach zdravej vyzivy kase od ceskeho vyrobcu. Ryzove, psenove, spaldove, pohankove atd. Robievam jej to bez ovocia a velmi jej chutia.

pavlina05
27. jan 2012

@didulka85 díky moc.

vojtisek2007
27. jan 2012

@luthien.k na ty žádnou reakci nemá, žel bohu jí nezabírají ☹ ani paralen ani panadol (po tom má vždycky průjem)

pavlina05
27. jan 2012

tak co mysíte?

matita
31. jan 2012

ahojte, pokusame sa o eliminacnu bezmliecnu dietu a nie je mi uplne jasne ako to je s pecivom/chlebom a mliekom v nom. tam, kde je vyslovene napisane, ze obsahuje mlieko alebo srvatku, takm je to jasne, ale co ak v zlozeni mlieko uvedene nie je, ale je tam drozdie. Netusim, ci je mozne chlieb upiect s drozdim bez mlieka, pripadne, ci aj susene drozdie neobsahuje mlieko. Neviete ako to je? Poradte prosim.

modra1
31. jan 2012

@matita bežne pečiem doma chlieb bez mlieka a so sušením droždím, BKM neobsahuje. Takže ak na balenom chlebe v popise nie je mlieko alebo niečo mliečne, môžeš kľudne kúpiť 😉.