Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

badzova
3. aug 2012

@luthien.k ahoj dakujem za odpoved, pisem az teraz boli sme na dovolenke. ci mala varenu broskynu? myslim ze nie, aje ked kompot mala, preto som si myslela ze jej surova neublizi, teraz ani neviem ci jej mozem davat taku kompotovu 😒
ohladom toho testovania este nie som rozhodnuta, uvidim co ta krv a potom asi nieco vymyslim.
idem docitat a dakujem opat za vystiznu odpoved 🙂

luthien.k
6. aug 2012

@badzova já bych i s tou vařenou broskví byla opatrná...

jita32
7. aug 2012

Ahoj,vím,že je to rozsáhlá diskuze,ale asi to nedočtu. Syn má 13m a máme podezření na alergii BKM. Kojila jsem do 10m,ale půl na půl s UM. Protože se asi kolem 2-3m vyskytl ekzém, dostával nutrilon HA a pak jsme přešla na sunar nutradefence HA a kolem roku na sunar clasic,doktorka říkala,že je zbytečné dávat HA mléko,když jí mléčné výrobky. Měl vždy časté stolice a asi od 4m začal mít menší váhové přírůstky. Doktorka říkala,že je vše v poho, že bude holt drobnější. Také občas zvracel proudem,ale nějak jsem to neřešila, říkala jsem si,že se asi přejedl a doktorka říkala,že může mít reflux. No a teď je mu 13m, váží 8,5kg a váha mu celekm stojí. Pořád má časté stolice a občas i s trochou hlenu. Čekám na výsledky z krve, ale také jsem četla, že se to nemusí z krve prokázat. Jaké UM se dává děten s touto alergií??Vím jen, že je jen nutrilon allergy care a max 2ka od 6m a není vůbec dobrej. A vadí zakysané mléčné výrobky?

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 Nutr. AC je jen dvojka, ale to nevadí, dává se i starším dětem. Já od roka nedávám dětem žádné, při dostatečně pestré stravě to nepovažuji za nutné, vápník se dá krásně pokrýt Reis drinkcem s vápníkem. Zakysané výrobky vadí a vadí vše, co kolem mléka prošlo, čili i výrobky se sušeným mlékem (sušenky, čokoláda, sladké pečivo), BKM obsahuje i většina uzenin atd. JInak HA mlékou je při projevu atopie špatně, musí se dát vždy plně štěpená formule (AC mléko - mimochodem, chuťově to je s HA mlékem nastejno, podle mého názoru).
Testy skutečně nejsou průkazné, navíc asi 50% alergiků na BKM má typ alergie, kdy nejsou protilátky zvýšené...

jita32
7. aug 2012

@luthien.k aha, děkuji za info a já myslela,že HA mléko je právě při atopickém ekzému dobré...Takže jsme dělali vše špatně od začátku,ale je to bohužel ze špatné informovanosti...Jo HA a AC je chuťově stejné,jen při přechodu ze sunaru na AC je to chuťovej šok.No jenže malej se mi ještě v noci nebo spíš k ránu na mlíko vzbudí,ikdyž je fakt,že bych mu místo toho mohla dát čaj a úplně se na to vybodnout.Pije ho vlastně jen 1x denně.
Jinak jsem zvědavá na ty testy,jen ještě doufám,že malýmu nebude vadit lepek,u té alergie jsou taky časté stolice a neprospívání.

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 ono u každé potr. alergie může být neprospívání a časté stolice, ale raději nepoužívejme "alergie na lepek", to je ošemetný pojem, alergie může být na pšenici, žito, ječmen, oves (na vše nebo jen na některé obiloviny)... Ale pokud vadí lepek, tak jde o celiakii a celieakie není alergie, i když se jí v určitém smyslu podobá.
To mléko - HA mléko má pouze preventivní charakter, čili dává se u dítěte, které má po rodičích či sourozencích dispozici k atopii (alergie, astma, atopický ekzém), pokud už některý z těch projevů je, musí se dát mléko s plně štěpenou bílkovinou. Bohužel ani řada lékařů v tom nemá zcela jasno.... 😝

jita32
7. aug 2012

@luthien.k Jsem teda překvapená z této informace, nikdy mi dětská doktorka nic takového neřekla a ani na kožním kam jezdíme ještě s jiným problémem.No každopádně jsem připravená na ten expoziční test a je teda síla v čem všem ta kravská bílkovina je 🙂 Máme tady zdravou výživu, tak aspoň tem se můžu případně informovat. Mě prostě jen nejde do hlavy,že po narození krásně přibíral a kolem 4m se to kouslo.A vše bylo to kolem toho prvního očkování.

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 ten cca třetí měsíc je pro rozvoj alergie rozhodující, je to tak dost časté, že se v tomto věku alergie poprvé projeví (a to klidně i nepřibíráním). Očkování v tom může (a nemusí) taky sehrát svoji roli... Znám alergiky, co očkovaní nejsou...

jita32
7. aug 2012

@luthien.k další aha.....tak to bude ono...on do té doby byl OK a pak se nám na břiše celý tak divně osypal a nikdo nikdy neřešil alergii na mlíko

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 škoda, mohli jste být v pořádku už dávno, proto tady taky maminky směruju, protože o alergii na BKM, která postihuje 5 (někdo uvádí dokonce 10%) dětí do tří let, je pořád dost málo informací i mezi lékaři..

jita32
7. aug 2012

@luthien.k No to je pravda,ale mě to taky nenapadlo,nejsem typ co lítá po doktorech a taky proto,že se starší dcerou jsme neměli žádný problém a k doktorům jsme chodili jen na povinné prohlídky a s malým je to teď furt....problému máme víc. No a ještě dotázek,jako barvu by měla mít stolice,když je vše OK u dítěte které je na UM???Malej měl po přechodu na jinou značku UM v těch 4-5ti m stolici lehce nazelenalou a to už mu tak nějak zůstalo. Já teď trochu pátrám kdy nastal ten zlom v tom jeho neprospívání

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 částečně štepěná mléka dělají stolici do zelena, to je běžné, i ta plně štěpená... Jinak mívá dítě barvu stolice podle toho, co jí 😉

jita32
7. aug 2012

@luthien.k děkuji,ale on to míval i po sunaru...tak se ptám.

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 intoleranca laktózy také může způsobit zelenou stolici, znám i děti, co jednak netolerují laktózu (mléčný cukr) a také mají k tomu i alergii na BKM.

jita32
7. aug 2012

@luthien.k No a jednou nám malej blil 3dny,dávala jsem mu ten nutrilon low lactose na doporučení doktorky a jedl jen rýžovou kaši,pil černej čaj a to bylo v klidu a stolice byla ok,spíš se po té rýži nemohl vykadit,ale třeba mě to mohlo už tehdy trknout....uvidíme!!!Moc Ti děkuji za informace

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 ono zase k intol. lakt. není ekzém, takže já tipuju, že by to opravdu mohlo být oboje a někdy se stává, že díky tomu, že ve střevu je permanentně alerg. zánět kvůli alergii, špatně se tráví i latkóza a může se to spravit po odeznění alergie na BKM (většina dětí z ní totiž vyroste 🙂)

jita32
7. aug 2012

@luthien.k zánět ve střevě??tý jo to jsou věci co se dovídám...příjde mi,že fakt doktoři jsou nějak méně informovaní,nikdy se mi doktorka o něčem takovém nezmínila

jita32
7. aug 2012

@luthien.k a k tomu ekzému,nemá ho pořád,mívá asi 2 malá ložiska na každé ručičce a jednou měl na zadečku a teď momentálně dobrý...akorát z čeho se osypává jsou rajčata,ale on je má tak rád.Na ekzém máme mastičku locoid nebo fucidin

luthien.k
7. aug 2012

@jita32 tak studuj 🙂 http://www.cipa.cz/potravinove-alergie-dil-2

Locoid a Fucidin hoď do koše, kortikoidy ani antibiotika na takový ekzém nejsou vůbec potřeba! Rajčata obsahují hodně histaminu, podobně jako čokoláda, citrusy, kvašené potraviny... Takže malé množství nemusí vadit, větší už ano, kvůli histaminu - ne kvůli alergii (i když ta je samozřejmě také možná).

jita32
7. aug 2012

@luthien.k děkuji

jita32
9. aug 2012

Ahoj,chtěla jsem se zeptat, co dáváte dětem místo jogurtů a tak čím vším nahrazujete mléčné výroby,jestli vaříte nějaké pudingy z rýžového mléka a pod....nemám fantazii 🙂 Děkuji

tinki
9. aug 2012

@jita32 ahoj, ja varím pudingy zo sušeného ryžového alebo ovseného mlieka. Viac sa mi vydaria z tých sušených mliek, no a keď chcem nejakú obmenu, tak zo zdravej výživy na internete sa dajú objednať výrobky z mandľového mlieka s príchuťami.
Z tých sušených mliek robím aj krupicu, alebo do ryžového z Dm-ka dávam medové krúžky (cereálie).

pillinka
9. aug 2012

@tinki ahoj, prosim ta kde sa daju objednat tie vyrobky z mandloveho mlieka?

jita32
10. aug 2012

@tinki děkuji,puding jsem zkoušela a moc mu to nejdede,ale třeba si zvykne...já mám zatím rýžové mléko nesušené,ale postupně na něj asi taky přejdu....A to rýžové mléko z DM je pod jakou značkou??Zítra asi pojedeme nakoupit,tak bych se mrkla.

tinki
10. aug 2012

@jita32 to z DM-ka je Alnatura - Reis Drink, je natur, alebo s calciom. Samozrejme, kupujem s calciom. 🙂
Z toho tekutého mi nedržia pudingy hustotu, riednu mi, preto robím zo sušeného. Malý si zvykne. Ak mu budeš stále dávať po troške, tak uvidíš, zvykne si. Moja staršia má alergiu a ona bola zvyknutá na mliečne výrobky, na zmrzlinu. U nej to bolo tiež tažké, ale zvykla si a už v pohode zje všetko, čo jej dám.

@pillinka tu je link, odkiaľ to objednávam:
http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkty/dezerty

snape
10. aug 2012

ahoj mam 11 mes synka, od 4.mes podezreni na abkm, nesnasel UM, caste stolice, pomale pribirani, protilatky opakovne negativni, dr. to tedy se mnou odmita resit...asi v 8 m zacal ekzem. pred mesicem jsem se rozhodla vysadit lepek a mleko a do tydne byl ekzem pryc. nyni jsem zase tyden davala jogurt a zacina se mi zase osypavat (s cca 3 dennim zpozdenim od podani)...takze souvislost s BKM se nabizi, ze?
jde mi o to, ze kloucek je fakt drobnej (11 M 8450/77) a hodne malo pribira (a nezlepsilo se to ani za ten mesic bez BKM) a kdyz nebude mit zadne zivocisne tuky, tak ani nema moc z ceho nabrat...kdyz se podivam na kalorie na pribinacich, jogurtech,syrech....je to o necem jinem, nez ovoce,zelenina,ryzovy dezert atd...
nemate nekdo nejakou radu, jak v uvozovkach vykrmit detatko i bez mlecnych vyrobku?podotykam, ze jakekoli stepene mleko naprosto nesnasi zkousela jsem v prubehu od toho 4. mesice, ani pridane do neceho, citi to a nadavuje...
dekuju za jakekoli typy.

pillinka
10. aug 2012

@tinki dakujem krasne
a od akeho veku mozem davat mandlovy dezert dietatu? treba brat mandle ako oriesky a teda nie moc skoro? ci mandle nie su nejaky velky alergen a nemusim byt nejak zvlast opatrna?

luthien.k
10. aug 2012

@snape maso každý den, sacharidové přílohy, luštěniny adekvátně věku, hodně zdravých tuků (panenské oleje za studena lisované do hotového jídla) 😉 A k tomu samozřejmě i to ovoce a zeleninu 😉
Je to jen díky tradici zakořeněný pocit, že bez mléčných výrobků se nedá žít a dobře kvalitně jíst! 😉 Spíš je to totiž naopak, proč mléčné výrobky nejsou pro naše zdraví to pravé, i když nemáme alergii, mám něco i ve svém blogu...

jita32
10. aug 2012

@snape Ahoj,příjde mi,že to máme stejné,13m syn má 8,6kg a 77 cm a málo přibírá a časté stolice,teď se snažím vysadit BKM,zatím asi týden a výsledky z krve budu mít v pondělí snad...ale prokázat se to nemusí...Lepek jsme vysadit nezkoušela,ale asi to taky zkusím.
@tinki jo přesně,z toho tekutého mléka mi puding zřídnul a byl pak fuj 😉 Díky za radu,mkoupím sušené

snape
10. aug 2012

diky za reakce, to vse, co pises, Luthien.k asi davame, snidane kase z jahel ci ryze s reisdrinkem,obed a vecere masozelenina s prilohou a olejem 🙂, ale nevim ty svaciny, jedna ovoce s obilovinou a druha?mivaji deti jogurt....prijde mi ta dieta bez mleka malo kaloricka prave ☹, vim, ze bkm rozhodne neni k zivotu nutnna, nedostatku vapniku bych se taky snad ani nebala, ale ty kalorie...kdyz kouknu, kolik ma napr. pribinak....protaci se mi panenky...vubec bych to neresila,kdyby nebyl kloucek takovej hubenourek...jinak samotne mleko (UM ani reisdrink) mi uz dlouho nepije.otazka je, jestli nepribira proto,ze je proste drobnejsi, nebo proto, ze ma nejakou potravinovou intoleranci. asi do 6 mes pribiral paradoxne na UM dobre, v tech 6 mes mel nakych 7 kg a ted v 11 ma 8,45 kg, no nevim, je to zahada a v lekarskych radach se asi odpovedi nedockam, jak jsem uz zpoznala.