Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

martinka05
23. mar 2012

@luthien.k vďaka za názor 🙂 škoda, že neviem čo mala zvýšené

bonaquaba
24. mar 2012

Ahojte babule
idem si ku vam po radu, ake testy vam robi alergologicka, nam zatial robila 2 x na rastliny a nic nezistila, ale ja by som malej chcela urobit na potraviny - robia sa vobec take testy, na bielkovinu kravskeho mlieka som jej dala teraz urobit tak uvidime co nam vyjde,lebo posledny mesiac ked vypila mlieko tak ju bolelo brusko a vzdy isla na WC a tak som mlieko vysadila a aby toho nebolo malo tak sa jej take cervene flaky probili po tele a neviem co s tym, vdaka moc za radu

klarra
25. mar 2012

Ahoj maminky, nevím jestli to už tady někdo nezmiňoval, ale pro dětičky s ABKM jsem v Bille našla karamelové sušenky (bez mléka) od firmy Lotus obohacené vápníkem! 1 sušenka má 43 mg calcia( 5%DDD), na obale jsou obrázky z Medvídka Pů a mají je zrovna v akci, stojí něco přes 4 Kč...Tak jen další inspirace, co dětem občas dopřát za dobrůtky.

luthien.k
26. mar 2012

@bonaquaba testy na potravinové alergeny samozřejmě existují, ale jejich vypovídací hodnota je hodně nízká, nejsou prostě spolehlivé, nejlepší metoda je taková, co praktikuješ - podezřelé vysadit na dobu pár týdnů, a to kompletně vše, co obsahuje mléko (včetně sušenek, sladkého pečiva atd.) a když se situace zlepší, zkusit BKM do jídelníčku vrátit a sledovat reakci. Fleky - ekzém - mohou být jako reakce na BKM (nebo i jiné alergeny).

Jinak napití mléka - průjem - to může být příznak jak alergie, tak i intolerance laktózy. To druhé mohou celkem spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit na gastru.

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katyxq
27. mar 2012

@redotka Nemléčné kaše bez pšenice jsou třeba Nomina od Nominalu nebo Otesánek od POEXu.
Alergie na mléko je alergie na bílkovinu kravského mléka ne na mléčný cukr - laktózu, čili to bezlaktózové mléko nemůže.

luthien.k
28. mar 2012

@redotka ahoj, a jaké má projevy?
Nemléčné kaše - jáhlová, 4 zrnná bezlepková Babylove z DMka, Alnatura jáhlová, Nestlé rýžová a kukuřičná krupička (z těch vyloženě dětských). Mléko reis drink calcimu DM drogerie nebo Nutrilon alergy care či Nestlé althera z lékárny.

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
28. mar 2012

@redotka dieta je určitě na místě, to v každém případě, může se po ní zlepšit ve všech směrech, tak se toho neboj, bude to dobré 🙂

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
30. mar 2012

@redotka co to je prosím za knihu? Při alergii na BKM se NESMÍ nic, co pochází z kravského mléka, maximálně u másla se dá uvažovat u ne silných alergiků o másle ghí, které je zbaveno bílkovin kravského mléka a zůstává jen tuk.

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
30. mar 2012

@redotka no rozdíl je, jak píšu, je to přepuštěné máslo, kdy se odstraní ta bílkovinná složka = to, co alergizuje. Knížku neznám, ale je to dneska populární gfcf dieta, nebo se pletu? Tam mají hodně sóju (taky vadí), vejce samozřejmě atd. Takže z toho se dá vzít opravdu jen něco. Kuchařka nízkoalergenní zatím podle mě nevyšla, ale třeba ji jednou dám dohromady 😉

tetapetra
31. mar 2012

@redotka ked je tvoje dieta alergicke na laktozu moze pit bezlaktozove mlieko, je sladke a ma hnedasto - ruzovu farbu.Taktiez moze jogurty, prebehlo tam kyslo - mliecne kvasenie, ktore stiepi laktozu. Ale ak je alergicke na mliecnu bielkovinu, tak vobec nesmie mliecne vyrobky!

luthien.k
31. mar 2012

@tetapetra alergie na laktózu není, jde o tom, že trávení ji neumí rozštěpit na glukózu a galaktózu (má k tomu málo potřebného enzymu), říká se tomu laktózová intolerance, ale jinak máš pravdu 🙂

tetapetra
31. mar 2012

@luthien.k viem ako sa tomu hovori, ale tak je to napisane lusdkou recou 🙂 🙂 viem co viem, pretoze s mliekom robim 😀

luthien.k
31. mar 2012

@tetapetra je dobré nazývat věci pravými jmény 😉

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
verbalinka
31. mar 2012

Ahojky, mám na vás velký dotaz 🙂 Dopředu se omnlouvám za délku 😅
Syn, 3 roky, prodělal před 6týdny laryngitidu, od té doby stále kašlal. Dle dr vše ok, v krku nic, jen je vidět trošička hlenu a že prý kašle z toho, jak vykašlává. Ale celých těch 5 týdnů (týden s laryngitidou nepočítám) bral různé sirupy na vykašlání, dr předepsala i dithiaden na noční zklidnění (ten bral skoro 2 týdny, než jsem si přečetla jaký je to driák a přestala mu to dávat), pak ráno aerius, kdy to bylo lepší, ale ne o moc. Kašlal v noci, budilo ho to, ale ne každou noc a přes den taky kašlal, ale taky ne každý den. Píšu v minulém čase, protože teď chytil rýmu, takže kašle z tý rýmy. Ještě jsme byli na ORL (na mou žádost) a našli zvětšenou mandli 2a, ale hlen, nebo něco, co by vysvětlilo kašel, tam nebylo.
Už jsme z toho byli zoufalí, protože to není normální, aby kašlal několik týdnů. Vzpomněla jsem si, že dřív měl atop. ekzém a měla jsme podezření na BKM, ale nepotvrdilo se to a kožní, kam nás poslala dr, nasadili akorát kortikoidy. Dávala jsem je pár dnů. A zůstala mu akorát suchá kůže, kterou různě promazáváme - někdy lepší, někdy šupinatá. Jeho dr ho nikdy na žádné testy neposlala.
A teď dotaz - dr si myslí, že alergie to nebude, když v rodině žádné alergie nejsou (to, že můj strýc má lupenku a můj otec jasný atopák, nepotvrzený, prý nemá vliv) a aerius by prý ten kašel, kdyby byl alergického původu, odstranil. Ale přesto jsem trvala na svém a dala nám teda žádanku na krev na krevní obraz a igE. Na alergologii nás pošle až v případě, že bude igE prokazovat alergii. Je tohle vyšetření průkazné, nebo spíš zbytečné? A když je teď syn nachlazený, nemůže to výsledek ovlivnit?
Moc děkuju za jakoukoli radu a zkušenost 🙂

tetapetra
31. mar 2012

@redotka to znamena, ma intoleranciu 😉 na laktozu. Vraj to casom moze zmiznut, co by bolo dobre. Kazein je mliecna bielkovina, vraj tato alergia je ovela horsia. Urcite sa to zlepsi 🙂

tetapetra
1. apr 2012
luthien.k
1. apr 2012

@redotka intolerance laktózy se nikdy neprojevuje ekzémem ani alergickou rýmou, ale jen a čistě trávicími potížemi, to, co popisuješ, tak se projevuje pouze alergie na mléčnou bílkovinu. Může samozřejmě mít obojí (pokud by jí mléčné i nadýmalo, měla bolesti bříška, průjmy), znám už celkem dost takových dětí, co netolerují latkózu a mají i alergii na BKM. Co dalšího se změnilo, kromě omezení těch mléčných výrobků, dostala nějaké nové léky, mazání atd.?
Při alergii na BKM (na jakoukoli složku) se nesmí žádné mléčné výrobky minimálně půl roku, i když některé výrobky obsahují méně kaseinu než jiné, zcela bez kaseinu nejsou.
Jinak intolerance lakt. může zmizet pouze v případě, že vznikla na základě nějaké střevní infekce, které to umí způsobit, dočasný pokles produkce laktázy (enzym, co štěpí laktózu), jinak je to naopak, spíš má tendenci se to s věkem zhoršovat. Alergie na mléčné bíkoviny ale vymizí u většiny dětí do cca šesti let.

luthien.k
1. apr 2012

@verbalinka ahoj, není pravda, že nemůže mít alergii na BKM, pokud není atopický projev (ekzém, alergie, astma) u přímých příbuzných, bohužel. Jinak, než naprostou eliminací všeho mléčného z jídelníčku pravdu nezjistíš, testy mohou napovědět, ale bohužel nejsou vůbec spolehlivé.

oksu
1. apr 2012

@redotka - my mám niečo podobne ako vy - len u nas sa to taha takmer od narodenia a vdaka mojej snahe sa hádam coskoro vyliečime. Malého trapia neustale sopliky, kašel, ekzem - atopicky, časte vetry. Ako 10mesacnemu mu robili na alergologii testy nepochopím však prečo len na stromy a zvierata. Minulý týždeň sme boli na takom pre mňa zvláštnom vyšetrení (robili to takou tyčinkou na mojej ruka a ja som mala maleho v lone) v BB - centrum Dr. JOnasa - dostali sme kvapky Joalis - pretože nám povedali, že maly na alergiu na bielkovinu, ale mame vynechať aj soju, lepok,... 5.4. ideme na testy ku alergologička a som zvedava čo u nej výjde. Človek už ani nevie komu má veriť - sakra-:((( Okrem ineho s malym stale chodím po lekároch lebo mi to nejde do hlavy - priesvitne soplíky, 10kvapiek zodaku dene - takmer od narodenia - trosku vela mi to príjde na tak malé deculko-:(((

luthien.k
2. apr 2012

@oksu věř eliminačnímu testu, vysadit podezřelé potraviny (a mléko, vejce, sója, pšenice, ořechy, ryby...) jsou podezřelé vždy, když jsou potíže, které popisuješ. Žádné vyšetření Ti 100% odpověď nedá, co malému vadí. Testy na potr. alergeny jsou opravdu velmi nesměrodatné.

verbalinka
2. apr 2012

@luthien.k díky za potvrzení mého názoru 😉 A ještě dotaz - je možné jít na ten krevní test, když je nachlazený? Neovlivní to výsledek?
Já už dlouho přemýšlím nad vyřazením mlíka, ale on nemá jasné příznaky. Občas se škrábe, teď kašlal, ale nic vyloženě jasného jako ekzém apod. Byla bych radši za jasnou informaci z testu u dr., ale je mi jasný, že jí nemusím dostat. Jinak mlíko nepije, v podstatě při jakékoli nemoci jsem hned vyřazovala mléčné výrobky typu mlíko, jourty... (ale ne skryté mlíko, to mě nenapadlo). Je hubený, dost vysoký na svůj věk, jeden dr při nočním výjezdu do nemocnice kvůli laryngitidě, nás zval na gastro, že je moooc hubený a psal i doporučení naší dr, ale ta to neřeší, protože nemá být po kom tlustý a vysoký je po nás. Ale teď mě napadlo, jestli by při vyřešení případné alergie nezačal víc přibírat...???

luthien.k
2. apr 2012

@verbalinka testy imunologické to ovlivní, testy na potr. alergeny by nemělo, to Ti nejlépe řekne alergolog. Ne zcela dobríé prospívání může mít potr. alergie za následek, můj syn přibral ve 2,5 letech půl kg za měsíc, když jsem mu vyřadila pšenici...
Jasné příznaky bohužel nemá část alergiků na BKM. Proto je to to poslední, co lékaře při těch potížích obvykle napadne. Nejhorší je, že se to moc nedá objektivizovat testy.

inka070707
2. apr 2012

@oksu moj syn berie zyrtec 2x10 kvapiek denne od 5. mesiaca, konzultovala som to aj s inymi lekarmi, vraj je to ok 😉 tiez mava castejsie take priesvitne sople, ja uz som si na to zvykla...

romcovaklarka
2. apr 2012

Ahojte, nevím, jestli to tu někde je, ale dá se doma vyrobit nějaké "nemléčné mléko", třeba ovesné apod.? A můžu to udělat třeba z ovesných vloček? Nebo i jiné recepty na mléko ze surovin, které se dají běžně koupit. Potřebovala bych nějaký "blbuvzdorný" návod. Koukala jsem, že v drogerii stojí to ovesné mléko s vápníkem asi 70 korun za litr, to bychom teda nezvládali ☹ Je to pro 10měsíční prtě. Díky moc.

Jo a ještě by mě zajímalo, jestli můžou malé děti kokosové mléko, které se prodává v supermarketu v exotických potravinách např. toto http://www.nakupka.cz/vyrobek/kokosove-mleko-ex...

verbalinka
2. apr 2012

@luthien.k děkuju za odpověď 😉 Ty krevní testy tedy radši posunu, ale nejsou to testy po dohledem alergologa, ale jen krev na vyžádání jeho dr.
Jenže právě nevím, co to způsobuje. Asi možná zkusit ty mléčný výrobky, a pak další... 😅 Opravdu nevím. On právě těch mléčných fakt jí minimum. Akorát zak.smetanu v omáčce (to jen o víkendech, když vařím omáčku), 1x týdně trocha tvrdého sýru, jogurty vůbec, akorát má často klasické máslo, protože margaríny jsou hnusný 😅 Ale pořád jí rohlíky. Poslední dobou je problém s jeho stravou - skoro nic nejí, všechno rozpitvává, vše se mu zdá podezřelé a každou odlišně barevnou tečku v jídle chce odstranit. Asi si budu zapisovat, co jí a jaké jsou reakce a snad to vypozoruju.
Je příznak atopického ekzému, že se škrábe, když je svlečený? Nemá žádnou vyrážku, ale když si svleče třeba kalhoty, začne se drbat. Ale jinak to nedělá. i když vlastně pár dní zpátky si rozškrábal záda do krve, ale žádný viditelný ekzém tam nebyl (ale to se stalo poprvý). Jsem z toho totálně zmatená a pořád přemýšlím, jestli zbytečně neplaším ☹
Omlouvám se za popletené dotazy, jen nad tím pořád přemýšlím.