Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

bekulkamama
6. dec 2011

holky dotaz co to je nebo z čeho je kakaové máslo??? jsem to objevila v cukrářském zdobení co jsem chtěla sypat na cukroví 😲

tinki
6. dec 2011

@luthien.k
@bekulkamama
tak to by som chcela aj ja vedieť, či môže dieťa jesť kakaové maslo...

marketakra
6. dec 2011

@bekulkamama kakaové máslo je tuk získaný lisováním kakaových bobů = nemá nic společného s krávou = při alergii na BKM není problém. Nemohla bys ho používat při alergii na kakao.

bekulkamama
6. dec 2011

@marketakra díky, no já to tušila aspon dle info na netu ale nevím proč jsem vždy nervozní a radši se stokrát ptám 😀 malý byl dneska u zubáka a dr. nám dala no prodala za 400 že krém na zuby na natírání s minerály protože strádáme a sklovina trpí prej je to trochu znát, nepijeme nic! ani neocate ani sojové či jiné mléko a nic z toho jen v buchtě to sní a to je málo ☹

anehap
7. dec 2011

@bekulkamama ani ten Reissdrink s kalciem nepije? Tak zkus ještě něco jiného, kde je vápník - já objevila ve zdravé výživě mandlový dezert - je to dvojbalení za 40Kč 😖 - ale malé chutná víc jako rýžový dezerty, ty jí fakt nejedou. Je v něm 7, 5% mandlí, v těch je hodně vápníku a je to rozmixované dohladka, fakt to chutná dobře.
A ještě mi naše dr. poradila melasu - tam je hodně železa a vápníku taky, moje mamka ji pije dost, mně tedanechutná, ale třeba s ní osladit kaši - taky to chci zkusit.
A jak to probíhalo u zubaře? My jdeme v pondělí a jsem si jistá, že malá pusu neotevře 🤐 Ona si i kartáčkem šmudlá zoubky jedině sama, o nikoho nechce pomoc 😅

cmeliatko
7. dec 2011

baby ja mam alergiu na kr. mlieko a uplne v pohode. mlieko pijem bezlaktozove, jogurty sojove a obcas zahresim. syry jem bezlaktozove atd . neni to nic strasne lebo je uz dost veci bez laktozy.
obcas zahresim ale prezijem;)

luthien.k
7. dec 2011

@cmeliatko Ty ale nemáš alergii na bílkovinu kravského mléka, ale intoleranci laktózy a to je velký rozdíl.

cmeliatko
7. dec 2011

@luthien.k ja mam praveze obe :D podla doktorov :D
lenze ja si nedovolim nehresit 😝 prezijem

michamicha
7. dec 2011

@luthien.k a jak je to s dietou v těhotenství? kd\ž má někdo v dospělosti ABKM nebo intoleranci laktózy, musí držet dietu? Mně třeba mlíko nedělá moc dobře, ale kafe bez kravskýho mlíka si prostě nedovedu představit 😅

luthien.k
7. dec 2011

@cmeliatko pokud bys skutečně měla alergii na BKM, tak by sis zřejmě plnou pablu BKM (která v bezlaktózových výrobcích je) nemohla dovolit, protože bys měla nějaké příznaky. Jestli sneseš běžnou konzumaci bezlakt. výrobků (a nemáš zažívací, dýchací, kožní ani jiné potíže), tak si dovolím tvrdit, že alergii na BKM nemáš. On pozitivní výsledek testu ještě zdaleka neznamená i skutečnou alergii.

luthien.k
7. dec 2011

@michamicha myslíš když těhotná je alergik na BKM nebo netoleruje laktózu? Intol. lakt. není porucha na alergickém podkladu, tam tedy množství lakt., která nedělá problémy, je individuální a průměrně odpovídá 2 dcl mléka denně v rozložených dávkách, nevím o tom, že by konzumace latk. u takové maminky nějak ovlivňovala vývoj plodu ve smyslu, zda bude mít intol. latk. nebo ne.
Pokud je maminka s alergií na BKM, tak by striktně měla BKM vyloučit (spouští se tím v těle produkce histaminu, což není pro správný vývoj imunity plodu dobré, i proto je třeba, aby pylová alergička atd. byla v těhotenství stabilizovaná léky). Pokud alergická není, ale tato alergie v rodině je, tak by BKM měla konzumovat, a to střídmě, 2 - 3 porce týdně, a to kvůli tomu, aby už pokud možno v prenatálním věku začala vznikat na BKM tolerance - čili je třeba, aby se miminko s BKM setkávalo, ale ne ve velkém množství.

cmeliatko
7. dec 2011

@luthien.k ja praveze priznaky mavam . od kychania a soplania po vyhadzania sa.v zivote som mala doteraz 3 silne zachvaty ale prezila som. podla mna to vsak postupne akosik mizne a telo si zvyka alebo co. neviem si to vysvetlit. ked mi to zistili tak som mesiace vobec nejedla nic mliecne, ani sojove..proste nic. uplne som sa kvazi z toho cistila. postupne som zacala hresit kavou + s mliekom. a sledovala som to. je fakt ze ja pijem mlieko velmi malo celkovo lebo si davam pozor ale obcas si dam kolac a to smotanovy alebo nieco mliecne.
obcas mam z toho viac reakciu a obcas menej.

luthien.k
7. dec 2011

@cmeliatko aha, ono u dospělých je to trochu něco jiného, než u dětí, u dětí musí být dieta striktní, jednak tak nemají příznaky, za druhé se zlepšuje prognóza do budoucna. Ta pauze musí být alespoň půl roku a pak je možné od pididávek zkoušet.
Jinak existuje tzv. desenzibilizační léčba, kdy se malé dávky alergenu cílně podávají, aby si na ně "imunita zvykla", do toho bych ve Tvém případě klidně šla, ale dávat si svůj prokázaný alergen takto nahodile, to bych si teda netroufla, protože nikdy nevíš, jestli nepřijde třeba celková, anafylaktická reakce, obzvlášť po delší pauze v podávání. Já se takto začala dusit po neuvážené konzumaci nashi (chtěla jsem to zkusit 😅) no a od té doby mám s experimenty pokoj...

cmeliatko
7. dec 2011

@luthien.k ja som praveze tak robila. ze par mesiacov vobec nic mliecne a potom som postupne skusala.
ja viem ze si trufam ale mam zasa v zasobe aj ampulky resp lieky na prvu pomoc pri alergii no :D
samozrejme ze u dietata neodporucam riskovat takto ako ja :D

skolara
7. dec 2011

@luthien.k
ahoj mne mala tiez zle dycha nosom. Je na bezmliecnej diete mesiac a pol. Zda sa mi ze sa to pomalicky zlepsuje.
Mala aj uzliny na krku zvacsene a aj tie sa mi zda ze sa zmensuju.Aj mandle ma zvacsene.
Viem ze nemozem cakat zmenu hned ale ja by som chcela vediet ze ako dlho to moze trvat kym bude celkom fit. 😅
Takze ani soja sa nemoze? Hovadzie som vedela ale soju nie.
Ked nemala ziadne traviace potiaze iba to dychanie je to alergia alebo intolerancia? hmm? Na testy sme neboli napr. nam bolo odporucene vynechat mlieko celkom a uvidime ci to nieco spravi.

luthien.k
7. dec 2011

@skolara a která malá, ta menší nebo větší?

Dýchací potíže jsou k alergii na bílkovinu kravského mléka, intolerance lakt. má příznaky pouze a jen trávicího charakteru (nadýmání, průjmy, koliky bezprostředně po požití mléka, resp. do cca dvou hodin).

To, co vám bylo doporučeno, je to jediné, co může ukázat hodnověrný výsledek 😉 Ale musí se držet dieta poctivě, souběh alergie na BKM a sóju je tak častý, že se sója vždy také vylučuje, i její příbuzný karob (pozor na Sinlac kaši nebo zahušťovadlo UM - Nutriton). Fit od nasazení správné diety by měla být nejdéle do tří měsíců, hovoří litaratura, obvykle je to dříve, cca do měsíce.

skolara
7. dec 2011

@luthien.k
no dietu drzi fakt poctivo aj ja s nou kedze kojim a nemyslim si ze mlieko je zdrave celkovo ho uz nechcem nikdy pit ani konzumovat.
Davam pozor na skryte mlieko v sladkostiach a tie je minimalne ked tak 85 % cokoladu alebo nejake spaldove keksy a take somarinky.
Pije ryzove mlieko v ranajkovych cerealiach.
SOju mala asi v morca delle nie casto lebo to nie je az take zdrave ale raz za cas ju mala za ten mesiac a pol.
Ja si myslim ze Vione to bude trvat asi az tie 3 mesiace nez bude fit lebo ona to uz mala dost zle.
Tekutina v usiach,dobre nepocula, zvacsena mandla a fucala ako jezko este stale funi ale zda sa mi ze tichsie 😅
aj tak svojim detom nechcem davat mlieko takze ma to az tak netrapi ta alergia 😝 😅

luthien.k
7. dec 2011

@bekulkamama pokud máš pochybnost o vápníku, lze si na doporučení lékaře pořídit vápník v podobě doplňku stravy, ale jak konkrétní preparát, tak dávkování, bych nechala právě na lékaři.

inka070707
7. dec 2011

@luthien.k som prekvapena, co pises o sinlac kasi, lebo tu mi prave ako jednu z mala gastroenterologicka odporucila a ona by hadam nieco o tom mala vediet 😉 preco si to myslis?

boli sme na kontrolnom odbere a synovi sa zial alergia zhorsila, aj kravske mlieko aj kazein, vajecny bielok aj razna muka ostali na rovnakej urovni, takze mi odporucila bud vysadit dojcenie alebo vysadit aj kyslomliecne, ktore som mala doteraz dovolene ☹ vybrala som si moznost B ... ale aspon jedno pozitivum, ze nabeh na celiakiu tam nevidi

luthien.k
7. dec 2011

@inka070707 no, měla by vědět, ale bohužel, gastroenterologové toho vědí o alergiích obvykle dost málo, stačí, že testují protilátky, o kterých se alergologové shodli, že o alergiích nevypovídají nic (IgG).
Karob = svatojánský chléb = příbuzný sóji, souběh alergie na BKM a alergie na sóju je velmi častý, literatura hovoří o 50% případů, zkušenosti možná ještě o větším podílu. Jedna z posledních mamin, které jsem vedla ke zmírnění atop. projevů jejího dítěte, byla také velmi překvapená, když se dítě konečně zlepšilo - po vysazení zmiňovaného Nutritonu, který používali na zmírnění příznaků refluxu (vyrábí se právě z karobu).
To, že vaše gastroenteroložka není zrovna člověk na svém místě, potvrzuje i to, že při alergii na BKM Ti dovolila jíst zakysané mléčné výrobky - v nich je celá paleta bílkovin kravského mléka (alergizujících je jich asi 30), jogurt je totiž nijak neupravené, pouze fermentované mléko (snížení obsahu laktózy, která nemá s alergií na BKM nic společného).

bekulkamama
8. dec 2011

@anehap my jsme trénovali dlouho, tak otevřel a mám mladou a milou dr. tak dobrý ... nepije ani rýžové dezerty a mandlové neznám, to tu asi nemáme poptám se díky za info.. melasu mám ale nepoužívám moc.. držím pěsti at není pláč

bekulkamama
8. dec 2011

@luthien.k jj na gastru poradně mám slíbeno ted na kontrole že vyfásnem tbl. ale na ty zuby to je prý lepší lokálně, navíc to má i jiné ochranné minerály a chrání to proti kazu.. já myslím že hodnotu vitamínů musí sledovat dr. z krve ne? co já jak poznám... že, ale přísun má podle mě malej

luthien.k
8. dec 2011

@bekulkamama zeptám se kamarádky zubařky... Co to přesně na ty zuby máte?

Vápník ve stravě se dá spočítat, není to tak složité, ale důležitý je i hořčík, fosfor, vit. D, aby se dobře vstřebával, a to už je trochu horší, takže to není jen čistě o vápníku. Jinak hodnota vápníku v těle se určuje kombinovaně - z krve a moči.

inka070707
8. dec 2011

@luthien.k ok, vdaka, spytam sa jej na to...ale o tych kyslomliecnych som aj ja vedela, ze sa mozu... ja si o nej myslim, ze je dobra lekarka a doverujem jej ... aj tak mam pocit, ze sto lekarov = sto roznych nazorov

aku kasu by si nam teda odporucila? lebo je ich zalostne malo na vyber

inka070707
8. dec 2011

inak sojove mi hned zakazala, ja pijem ryzove a hafer mlieko z dm, jogurty a vsetko ostatne mam zakazane, len acidko a kyslu smotanu som mama povolenu a ovcie produkty o ktorych viem, ze su ozaj z ovce

luthien.k
8. dec 2011

@inka070707 při skutečné alergii na BKM se nesmí zakysané, prostě nic, v čem je BKM, zakysané se mohou (jsou většinou tolerovány) u těch, co mají intoleranci laktózy. Já důvěřuju špičce české alergologie dr. Fuchsovi, jeho knize Alergie číhá v jídle a pití (doporučuju) a také svým zkušenostem - kdo má alergii na BKM, nikdy netoleruje zakysané mléčné výrobky. Většina z alergiků na BKM nesnese ani jiná savčí mléka a výrobky z nich, já je v žádném případě nedoporučuji, riziko zkřížené reakce je vysoké.
Kaší je hodně - Nestlé rýžová a kukuřičná krupička, Babylove třízrnný, čtyřzrnná, jáhlová, ze zdravé výživy všechny instatní kaše z čistých obilovin, značky Nomina, Naturálka, Šmajstrla, Otesánek... Většina z nich je dostupná i na Slovensku, možná i jiné značky. Rozdělat se dají od reis drinku apod.

kaja73
8. dec 2011

@inka070707 Luthein ma pravdu-ak je raz alergia na bielkovinu KM,tak ani kyslomliecne vyrobky nemožes jest-ved aj tam je ta ista bilekovina 😝 .
Kyslomliecna vyrobky sa casto možu pri intolerancii laktozy v mlieku,nie alergii na BKM.
Som tiež prekvapena, že vam to nepvedali,ale naopak odsuhlasili ich jedenie.
Niektori lekari by mali viac studovat. 😒 -pletu si casto intoleranciu laktozy s alregiou na bielkovinu. 😲
Pri laktoze ta dieta nie je taka prisna ako pri alergii na BKM-vtedy ani keksiky s obsahom mlieka nemožes,ani kyslomliecne vyrobky-proste total nic,kde je co len stopa po BKM.
Rok sme tuto dietu držali-bez BKM- a maly z alergie vyrastol.Pri neuplnej diete ti z nej vyrastie tažšie- ak vobec.

anehap
8. dec 2011

taky jsem nevěděla, že Sinlac kaše se u alergie na BKM nemůže, to že je karob příbuzný se sojou je pro mě novinka. Mám kaši koupenou, ale ještě jsem neotevřela 😒

anehap
8. dec 2011

@bekulkamama to my taky trénujeme, ale pusu neotevře ani na nás 😀 Ale taky máme hodného, mladého a milého dr., chodím k němu i já, sám má malé děti, tak ví, jak to chodí a když jsem se tam objednávala, tak říkal: buď ji otevře, nebo ne, nutit ji nebudeme. tak jsem zvědavá, jak to bude probíhat 😉
Jinak ty dezerty - je to značka Naturgreen a mají víc příchutí, pokud neseženeš v obchodě, dají se objednat po netu, nemusí se skladovat v lednici. A chutnají i mně, což se třeba o rýžových dezertech říct nedá. ALe prckové naštěstí ještě nemají zkažené chutě jako my 😉
http://www.countrylife.cz/dezert-mandlovy-s-van...
Myslím, že v nich není nic, co by se u alergie na BKM nemohlo 🙂

anehap
8. dec 2011

@bekulkamama pokud teda není i alergie na ořechy 😉