Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

aaandrejka
13. feb 2011

@uanka aha, ty ju este kojis... rozumiem... s tym ovsom je to divne, pretoze aj mogador.cz robia ovsene mlieko a je bezlepkove, ja som robila malej IgG test, kde jej vysli silno pozitivne lepok, psenicka, raz, jacmen a kravske mlieko, ale ovos jej vysiel uplne negativny... v coope som este bezlepkove keksiky nevidela, ale nasa mala nejako na keksikoch nelipne, kazdy vikend nieco upeciem a nakoniec to zjeme aj tak len my "lepkaci", jej uplne ako sladkost postacuje horka cokolada a hroznovy cukor 🙂... cize ty si svojej dcerke este nedavala robit testy na abkm?

baby, prosim, viete mi poradit, ake alergeny by som mala dat otestovat malej? 3.3. ideme na IgE testy, pozewram zoznam alergenov a neviem sa rozhodnut, tusim je tam nejaky obmedzeny pocet, lepok nam je zbytocne, lebo to nam robili biopsiu, ale take veci, co by este mohli byt... poradi niekto?

aaandrejka
13. feb 2011

@kakajka nam tiez zistili abkm v decembri, odporucam ti striedat rastlinne mlieka (sojove, ryzove, pohankove, kokosove, kukuricne, ovsene), ja som objednavala na jojobio.sk, super ceny a rychla dodacia doba.. mliecka striedame, stale nejake ine, do pudingov som zatial davala kukuricne a ryzove, su super, na take slane veci pouzivam skor pohankove, to je fakt dobrou chutou

uankab
13. feb 2011

@aaandrejka , schvalne som sa bola pozriet na ovsenne veci co mame - tak smotana a mlieko neuvadza nic o lepku, na ovsennych keksikoch je napisane ze obsahuje ovsenny lepok a na kasi len ze obsahuje lepok... asi musite vyskusat, viem ze psenicny je najagresivnejsi, mozno vam ostatne problem robit nebudu... nam testy vysli negativne a aj tak reagujeme, ono to je dost nepresne, ja alergeny vychytam prostrednictvom diety...
a co sa tyka alergenov, najcastejsie su mlieko, soja, vajicko, psenica, ryby, oriesky... tazko povedat co ostatne, kazdy reaguje individualne....

aaandrejka
13. feb 2011

@uankab dik, ze si sa pozrela ;) my uz radsej do toho marca pockame, okrem imuno-alergologie mame ist aj ku gastro na kontrolu po polroku, tak to radsej este prekonzultujem aj s nou...

kakajka
14. feb 2011

@modra1 dakujem za odpoved, ryzove mlieko ma ani nenapadlo, urcite bude chutnejsie ako to sojove.. kolace mu peciem zatial zo sojoveho, tam sa to strati, ale pudingy su z toho otrasne.. on uz mal tri roky, tak dufam, ze nebude mat problem so sojou, ale urcite sa budem snazit kombinovat to.. on maval stale sopliky a z toho anginy, take nezvycajnesie priznaky 😒

kakajka
14. feb 2011

@aaandrejka juj baby, ja som taka rada ze som sem skocila, mna by tie ine mlieka ani nenapadli a asi by som frcala cely cas len na sojovom 😖 a ako stare mas dieta s touto alergiou? ako to prijalo?

marky27
14. feb 2011

Mohla bych poprosit ty zasvěcené o rozluštění zprávy z gastra?
Hb 117 ery 4,49 Ie 13,4 htk 0,343 TRC 268 se 23 ly 69 mo 6 eo 3 Ferritin 19,7
celk IgE 32,1 celk IgA 0,1 tTGA-IgA 0,1 IgExKM negativní
Alespoň trochu - zajímalo by mě, zda-li jsou hodnoty na věk 11 měsíců hodně vysoké a co to pro nás znamená?
Díky

luthien.k
14. feb 2011

@marky27, jen co já vím, tak celkové IgE máte nad normu, pro tento věk je normální 3 - 12 IU/ml, což může svědčit o polyvalentní alergii, nebo u atopické dermatitidy bývají hodnoty vysoké (i o několik řádů vyšší, než vyšlo vám). Pak tam vidím, že specifické protilátky proti kravskému mléku jsou negativní, to ostatní posoudit neumím (i když přes net by se dalo nějaká interpretace vyhledat, ale lepší je zeptat se lékaře 😉)

Jinak záleží na tom, jaké máte potíže, protože bez toho je jakékoli odtržené hodnocení výsledků naprosto nesměrodatné a zavádějící.

marky27
14. feb 2011

@luthien.k Co to znamená polyvalentní alergie? No na gastro nás dohnal ekzém, který má zhruba od 3 měsíců. Až teď jsme "donutily" pediatričku k tomu, aby nás poslala na vyšetření. Jen nám předepsala Locoid, který jsem stejně nepoužila. Mám vysledovaný, že jí nedělá dobře BKM, tak už držím asi 5 měsíců HA dietu (pořád kojím, do 6 měs. výhradně, teď už jen 1x denně) a malé dělám kaše z Nutrilonu AC.

aaandrejka
14. feb 2011

@kakajka - moja dcerka, co ma celiakiu + alergiu na bkm ma tollko ako tvoj syncek, ako pozeram do pasu 🙂 narodila sa 4.7.2007...

dnes som inac piekla uzasny kolacik, total jednoduchy, bez mlieka a aj bezlepkovy, hodim sem recept, len neviem, aku treba pouzit normalnu muku (asi taku, ako na bublaninu), len ja som uz aj zabudla na normalne muky, lebo do vsetkeho davam uz len bezlepkove a tie sa delia inak ako normalne 🙂

aaandrejka
14. feb 2011

Jablkova piskota

250 g bzl muka Schär "Mix Pâtisserie" Mix C
200 g krystalovy cukor
200 ml slnecnicovy olej
4 vajcia
1 prasok do peciva
1 citron
4 jablka

Najprv osupat jablka, pokrajat na male kusky, mozu byt aj platky, ale lepsie su take mensie
Tieto jaboka dat do nadobky, na to vyzmykat stavu z celeho citrona a posypat 2PL z navazeneho krystaloveho cukru

Vajcia so zvysnym cukrom vymiesat do peny, potom pridat muku, neskor pomalicky prilievat olej a nakoniec prasok do peciva

Nakoniec do masy zamiesat (uz len rucne) pripravene jablka

masu vyliat na vymasteny a mukou vysypany kolac

Piect vo vopred vyhriatej rure na 180 stupnov 40 minut

nevyslo mi to na cely plech, dala som to na take dost velke gulate jenske sklo a na prvy sup sa mi podaril, je fakt usprovy, uplne lahucky, nie prilis sladky, proste super 🙂

kakajka
14. feb 2011

@aaandrejka no to vam nezavidim, ze mate do toho aj celiakiu, ale pocula som o pripadoch, ked deti vyrastli dokonca aj z toho, tak drzim palce, aby to bol aj vas pripad 😉

luthien.k
14. feb 2011

@marky27, to znamená, že zřejmě bude alergická na víc věcí, může, ale nemusí, ono tohle testování z krve není nikdy na 100%. Divím se trochu, že jste raději nešli na alergologii, kde by vám udělali testy na více specifických protilátek proti alergenům - i když - podle toho, co píšeš, ABKM mít budete a z krve stejně nevyšla, tj. buď je to falešně negativní výsledek nebo máte nonIgE alergii, jako dalších 40% alergiků na BKM v tomto věku. Ostatní by taky vyjít nemusely.
Ekzém máte stále? Jestli ano, bylo by dobré vyzkoušet ještě, zda nevadí další věci, kdyžtak se ozvi do babských receptů na atop. ekzém miminek 😉

marky27
14. feb 2011

@luthien.k chtěla jsem na alergo, ale naše pediatrička říkala, že až bude starší, tak nevím. Ekzém máme v docela dobrém stavu - suchá bledá ložiska (promašťujeme), občas s červeným pupínkem. Taky si myslím, že bude alergická na víc věcí. Držím dietu, malá taky nic mléčného nepapá a přece občas ekzém zčervená (mám v podezření broskev a teď i kedlubnu), tak budu na doktorce urgovat, aby nám napsala na alergo doporučení. Každopádně Ti děkuju.

luthien.k
14. feb 2011

@marky27, ach jo, ti pediatři... No nicméně si od testů stejně neslibuj zázraky, nejvíc maminy stejně přijdou samy na to, co dětem vadí aneb zlatá metoda eliminačně expozičního testu (vysadit podezřelou potravinu nejméně na 14 dní nebo do zlepšení potíží a pak opět zavádět - když reakce zase naskočí, je jasno 🙂).

janka
14. feb 2011

@marky27 ja jeste k @luthien.k dodam, ze dle vysledku, mala netrpi nedostatkem zeleza ani nasledky jeho nedostatku, nema zadny projevy zanetu.... Spis by me zajimalo, co vam rekli na gastru, co dal? A jak mala prospiva?

janka
14. feb 2011

@marky27 Jo a jeste by me zajimalo, jestli tam v hodnotach nemas nahodou nejaky preklep? 😉

modra1
14. feb 2011

@aaandrejka _tie perníky som pozerala dnes v lidli, obsahujú pšeničnú múku, žiadne bkm ani sóju, takže pre vás nie sú. Škatuľu od ovseného mlieka ASP som dnes vyhodila, skús pozrieť na nete, mali by tam mať presný popis, ja som dokonca písala výrobcovi a odpovedali mi pomerne rýchlo, tak sa popýtaj a aj doktorky radšej. Viem len, že z hľadiska alergicity má ovos a špalda najmenej agresívny lepok, ale stále je to lepok.

modra1
14. feb 2011

@marky27 _aj ja nechápem prečo a načo chcú pediatri radšej počkať. S malou som bola u alergologičky keď mala 3 a pol mesiaca, rovno jej robili testy, odporúčanie som si vypýtala od pediatričky spolu s lístkom na kožné keď som prišla s ekzémom. Testy vyšli komplet negatívne, napriek tomu reagovala cez mlieko, alergologička si pekne zapísala všetky moje zistenia, nič nespochybňovala, ani nízky vek na testovanie. Je lepšie keď sa to rieši na začiatku, viem o čom hovorím, synovi zistili alergiu na BKM a ďalšie potraviny až keď mal takmer 4 roky, jeho prejavy sú časté zápaly ucha a okrem leta stále nádchy, ekzém minimálny, len na lícach a rukách (chrbtoch dlaní) a to mu doma mliečne nedávam, v škôlke zakazujem mlieko a jasné mliečne jedlá, ale skryté BKM sme dovolili, aby vôbec niečo jedol. Diéta určite pomôže, mne po 11 mesiacoch malá už nezareagovala cez moje mlieko na BKM, napriamo sa jej nechystám dávať.

aaandrejka
15. feb 2011

@kakajka mojej dcerke prepukla celiakia prave z neliecenej ABKM... kedze vsak okrem spominanych castych zapalov dychacich ciest nemala ziadne priznaky, tak sme na to proste neprisli skor... a nasu pediatricku - dochodkynu nenapadli tieto novodobe diagnozy.... aj preto som ju zmenila a nova pediatricka (styridstatnicka) ako prve dala urobit test na mlieko...

@modra1 - dakujem za info, takze nic pre nas.... s tym ovsom je to zahada, napriklad cesky mogador (co vyraba tie zajic mlieka) mi odpisal, ze ich ovsene mozem v pohode, ze to mn ozstvo lepku co ma, je povolene... teda, bolo, od noveho roka je nova legislativa a aj na ryzovom mlieku najdete "alergeny: kazein, soja"... pritom, vyrobca mi doslova napisal, ze oni sa takto brania voci pokutam, pretoze v ich zavode sa spracuvaju aj vyrobky obsahujuce soju, ci mlieko a vraj, podla novej legislativy uz automaticky z tohto dovodu musia pisat vsetko, co spracuvaju, do alergenov...

kakajka
15. feb 2011

@aaandrejka ani moju pediatricku to nenapadlo, na vsetko davala len antibiotika, tak som tiez zmenila doktora a hoci nie je najmladsi, je super a hned mu dal porobit krvne testy.. paci sa mi jeho pristup, je zastancom toho, aby sa dieta zo vsetkeho dostalo same, max s pomocou sirupcekov a antibiotika dava len ked je to uz nevyhnutne

aaandrejka
15. feb 2011

@kakajka super, presne toto je aj pristup nasej novej pediatricky 🙂

marky27
15. feb 2011

@janka na gastru nám zatím neřekli nic. Zprávu poslali poštou a na další kontrolu máme jít v půlce března. Prospívá dobře, má něco přes 9 kilo. A proč by měl být ve zprávě překlep? Něco se ti nezdá?

marky27
15. feb 2011

@janka tak teď jsem koukala a překlep tam není (pokud ho nemají ve zprávě)

marky27
15. feb 2011

@modra1 nevím, proč nás tam nechce doktorka zatím poslat. Ale budu na ní naléhat.

marky27
15. feb 2011

@janka jo ještě jsem si vzpomněla, že ve zprávě je, že od roku věku (za týden) máme uvolňovat dietu - pomalu zkoušet dávat např. jogurt nebo mléčnou kaši, pak za měsíc žloutek, po dalších 2 měsících celé vejce, do 2 let ne ryby, ořechy a mák (na ten reagovala osypáním). A trvale dávat antihistaminika (fenystyl, pak aerius)

luthien.k
15. feb 2011

@marky27, s tím postupným zkoušením bych souhlasila, vždy tak po půl roce diety je to možné, ale když kojíš, tak rozhodně přes MM! Kdyžtak písni a dám vědět, jak na to.
Moc nechápu ten aerius, ten se dává spíš na inhalační projevy nebo na kožní reakci ve formě kopřivky (je to tam i napsané v návodu), obvykle ne na atopický ekzém... No, ale já už se nedivím ničemu, zvlášť když to předepisují na gastru a ne na alergologii.
Jinak bys jistě našla i alergologa, kde nebudeš potřebovat doporučení, zkus jich pár obvolat a uvidíš 😉 Nejlépe vybírat podle nějakých referencí, např. na www.znamylekar.cz Já si tam vybrala kožní (sice hodinu cesty, ale to mi nevadí) a byla při první (a zatím jediné) návštěve spokojená aneb přístup byl skutečně jak lidé popisovali 🙂

marky27
15. feb 2011

@luthien.k mám zkoušet přes MM i když kojím už jen 1x/24hod? a kdy můžu zkoušet dávat přímo Elišce? Doktor na gastru říkal, že Fenystyl máme dávat do roka, a prý pro ty starší děti od roku věku už je lepší Aerius (že prý pomáhá už i víc preventivně, nebo co mi to říkal). Na to alergo určitě půjdu, zkusím té naší pediatričce vysvětlit, že to prostě vážně chci.To se taky dělá odběr krve?

luthien.k
15. feb 2011

@marky27, nejsem odborník na medikaci antihistaminiky, ale je zajímavé, že tu různé děti dostávají často na podobné potíže různá antihistaminika... Začnu si to psát, třeba v tom najdu nějakou logiku 🙂
Myslím, že test přes MM je lepší v každém případě, i když kojíš jen jednou denně. Pokud nebude reakce přes MM, je pak samozřejmě potřeba otestovat přímo. Kdyby na přímo ale reagovala (což není neobvyklé), tak budeš vědět, že přes MM je to dobré aneb že reakce pomalu vyhasíná, takže budeš moct pomocí MM nastolovat toleranci - Ty začneš alergen normálně jíst a za čas se to přímo může zkusit znovu a uvidí se, jak se s tím Elišky imunita vypořádala 🙂

luthien.k
15. feb 2011

Na alergologii by vás taky čekal odběr krve, ale narozdíl od gastra by se testovaly specifické protilátky (sIgE) proti alergenům (na gastru vám dělali jen KM, tady mohou udělat až desítky věcí, je dobré si i říct, co máš vytipováno a co bys chtěla otestovat).