Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

inka070707
8. dec 2011

ok, dievcata, dakujem za infos, poucim aj pani mudr 😀 inak dnes ma moj drobec jeden rocik 🙂

luthien.k
8. dec 2011

@anehap škoda, že mám alergii na madle a ořechy 😀

@inka070707 , raději nepoučuj, to bys mohla špatně dopadnout, lékař stejně nikdy nepřizná chybu, lepší je si ho vyslechnout a myslet si svoje... Všechno nej k prvnímu roku 😉

anehap
8. dec 2011

@luthien.k jejda, ty toho máš taky hodně ☹ To máš odmalička? A nelepší se to časem? Ale jinak je to fakt dobrý 🙂 - myslím ten dezert 😉

luthien.k
8. dec 2011

@anehap mně atopické projevy začaly kolem dvaceti let, a to alergická rýma a alergie na jablka a lískové oříšky, časem se přidala celá palete zkřížených alergenů s pylem břízy (prakticky vše české ovoce, kořenovou zeleninu a k tomu i další ořechy a taky sója). Od experimentu s nashi už raději nic nezkouším. Ovoce mi nevadí tepelně upravené, ořechy jak kdy, sóju také v určitých úpravách snesu, ale třeba sójové mléko vůbec. Časem se mi to zatím spíš zhoršuje... Ale dá se s tím žít. Teď už i u druhého syna mám dietu bez BKM, takže musím dost přemýšlet o svém jídle, abych měla vše, co tělo potřebuje a to je myslím to hlavní, co mi alergie daly - víc uvažovat o zdraví v souvislosti s jídlem...

anehap
8. dec 2011

@luthien.k aha, a to se u tebe projevuje ekzémem nebo i jinak? Já myslela, že to se víc objevuje v dětství a pak se to zmírňuje. 😕 Mně se nedávno stalo, že jsem snědla pár lískových oříšků a šíleně mě potom svědila pusa, rty, dost nepříjemný, od té doby jsem to radši nezopakovala, do té doby se mi to taky nestalo 😒 Tak to musíš hodně vybírat, co sníš....ale je fakt, že já teď díky malé a alergii(nealergii) na BKM taky zjišťuju, že i bez mléka to jde, jen se musí víc hledat, experimentovat atd. Jsou horší alergie. I když se u ní nepotvrdí, tak i ty jogurty,UM atd nebudu dávat tak často a budu kombinovat s jiným 😉

luthien.k
8. dec 2011

@anehap nene, ekzém já nemám, mám co popisuješ - orální alergický syndrom - který v tom případě nashi vyústil až v otok sliznic a zúžení dýchacích cest... Být Tebou, tak oříšky už raději nepokouším.
Potravinové alergie bohužel mohou být i v dospělosti, ony se vůbec atopické projevy během věku mění, ale typický průběh je: potravinová alergie u dítěte do tří let (nejčastěji projevující se ekzémem, ale i zažívacími nebo dýchacími potížemi), v předškolním nebo školním věku nástup inhalačních alergií nebo astmatu, v pubertě další ataka ekzému, u žen potom často v těhotenství a při kojení... Inhalační alergie můžou být stále nebo se postupně měnit, slábnout, zesilovat, to samé astma. Nejde to bohužel předpovědět. Co je ale téměř na jistotu, že ekzém po 40 letech věku už nebývá 😀

inka070707
8. dec 2011

@luthien.k dakujeme 🙂 skusim pohladat tu knihu, teraz nam ich kopec prinesie Jezisko, tak netusim, kedy ich precitam 😀 co sa tyka mna, som alergicka na pele a travy, tiez mam daco vynechat zo stravy? lebo mne alergologicka nikdy nic nezakazovala

bekulkamama
8. dec 2011

@luthien.k no jo budu muset s tebou řešit ten jídelníček, jak mi dojde rodičák... ten krémík nma zuby jhe: GC Tooth Mousse od Recaldent (GC Corporation made in Japan) zeptej zajímá mě další názor zubařky...

bekulkamama
8. dec 2011

@anehap vypadá to dobře 😝 zeptám se u nás ve zdravé výživě třeba mi to objednají děkuji moc

luthien.k
9. dec 2011

@bekulkamama tak jsem to zkonzultovala a - obsahuje to sloučeninu na bázi kaseinu, což je mléčná bílkovina a výrobce uvádí, že by to alergici na BKM neměli používat! Jinak by s tím i souhlasila, ale toto je jaksi celkem limitující faktor pro vás...

bekulkamama
9. dec 2011

@luthien.k no to mi ani neříkej, hlavně že mi to dala že to může, mě z toho trefí.... 😲

luthien.k
9. dec 2011

@bekulkamama http://peceozdravi.blogspot.com/2010/03/gc-toot...

No podívej se sama na přeložený návod...

bekulkamama
9. dec 2011

jdu na to, jestli je to tak, tak jí to hned vrátím a otřískám o hlavu protože malej má olezlou pusu a lehký průjem a já že z čeho, vrrrr tak možná z toho, těma slinama to jde do těla a je to hned

bekulkamama
9. dec 2011

@luthien.k 😲 vrrrrrrrrrrrrrrrrrr já ji zabiju

luthien.k
9. dec 2011

@bekulkamama no je mi to líto... A máš k tomu český návod nebo ne?

bekulkamama
10. dec 2011

@luthien.k nemám ☹

luthien.k
10. dec 2011

@bekulkamama tak Tě měla správně informovat zubařka, ach jo... 🙄

bekulkamama
10. dec 2011

@luthien.k no chystám se na ni v pond. min. jí to říct at to ví, nevím jen mám po ní chtít peníze zpět? jako můžu to používta já ale proč koupila jsedm to za 400 pro něj a je to k ničemu, vysadila jsem a stolice i vyrážka zas pryč, narušila mi tím dietu a trochu zuřím popravdě

luthien.k
10. dec 2011

@bekulkamama jestli jsi jí říkala, že má alergii na BKM, tak bych po ní chtěla peníze zpátky. Hlavně, že jsme na to přišly, respektive na to přišla @jasekd 😉

martinkah
12. dec 2011

dievacata, neviete ake su aktualne predpisy tykajuce sa predpisovania Neocate Advance v SR? nasmu malemu bolo Neocate prvykrat predpisane 30.6. tohto roku, mal 13 mesiacov, lekarka vtedy vravela, ze pol roka mu ho moze davat bez toho, aby to riesila s poistovnou (8 plechoviek mesacne), po pol roku po schvaleni v poistovni. ked sme tam boli naposledy po recept (november, mozno koniec oktobra), mala som pocit, ze sestricky spominaju nejake nove nariadenie o predpisovani.. smola je, ze spociatku ho vobec nechcel, to bol este dojceny, nedavali sme si predpisat maximum, co sa dalo, do rezervy, teraz po skonceni dojcenia mu zachutilo, tak dufam, ze s nim nebudeme musiet coskoro skoncit.. lekarka je prilis vytazena na to, aby bola ochotna my to vysvetlovat do telefonu, tak radsej sa spytam vas..

vavrenka
12. dec 2011

ahojte, kocky,
prosim, neviete mi poradit? mam 6m dcerku, ktora stale bojuje s bruskom - a vzdy ma odbiju, ze je to kolika. lenze mne sa to nezda.. mala dokaze mat zle cele dni, ked mrnci od rana do vecera a potom dni, ked vslovene place a suvisi to s bolestou bruska, npr. prde si a chvilku plakat prestane. pritom hnacku nema, len smradlavo prdi a ked sa vykaka, tak to nepachne tak kyslo,a el ako na benzinke, aekoby som jej davala nejake leiky, tak nejako chemicky, ci co.. ☹ uz sme z toho na nervy. tuto sobotu sme skoncili vcere na pohotovosti, lebo zacala tak sialene plakat, ci kricat od bolesti, neutisitelne, ze sme utekali - ja v teplakoch, dieta v pyzamku a fusaku na pohotovost - uz 3x od jej narodenia, kvoli strasenmu neutisitelnemu placu. a kalsika, kym sem sa dostali na rad, mala stichla asi 6x si grgla, povracala sa a bol pokoj. ma diagnostikovany reflux, ael nezda sa mi, ze by to boli jeho prejavy (to poznam, s tym sme zapasili zopar mesiacov), a k tomu ma soplik, co mi je divne, lebo nemala kde co schytat alebo prechladnut. a je plno kojena.. nema niektora z vas podobnu skusenost s dietatkom? nohla by to byt ta alergia na BKM? dakujem za precitanie, potrebovala som to niekomu napisat, lebo som uz vycerpana z pozerania sa kolko bolesti si moja mala za tak kratky zivto vytrpela.. ☹ a mam o nu strach, v tu sobot to bolo fakt priserne...

luthien.k
12. dec 2011

@vavrenka , reflum máte diagnostikovaný jakým způsobem? Řešíte ho nějakými sirupy nebo zahušťovadly (jakými)? Máte v rodině jakékoli alergie (i na pyly, zvířata atd.), astma, ekzémy? Bereš Ty nebo malá probiotika? Jak moc konzumuješ mléčné výrobky? Jiná vyšetření (kromě toho na reflux) jste absolvovali, výtěry ze stolice, vyšetření na ORL, alergologii...?
Odpovědi na tyto otázky dají větší jistotu, zda by se mohlo o tuto alergii jednat, já myslím, že mohlo, jinak, než vysazením naprostov všeho mléčného (kravského, kozího, ovčího) i sóji to ale snadno nezjistíš, ani žádnými lékařskými testy.

vavrenka
12. dec 2011

@luthien.k reflux dg cez sono, nutriton som odmietla, ale nejaky cas sme ficali na gastrotusse, samozrejme polohovanie, casom som sirup vysadila a zacala som drzat dietu (ziadne sladkosti a minimum sladkeho vseobecne) celkom to zabralo, malej sa grckanie upokojilo aj behanie kyseliny horedole. este sme brali laktazan, ten pomohol na chvilu, ale potom uz nie. neabsolvovali sme NIC! az teraz som sa z vlastnej iniciativy objednala na gastro a poprosila pediatricku aspon o zakladne krvne odbery 😠 , vsetci ma odbiajli, ze mam vydrzat, ze deticky maju koliky. len ju prehmatali, 2x urobili sono a bodka. ja som vobec nejedla mliecne vyrobky- mam lakt. intoleranciu, ale poseldne 2 tyzdne som zacala jest tvrde syry (ine mliecne nic). fiha, aj vysadenie soji? hm, tak to som zvedava, ze co budem jest.. ale ak by to malo pomoct, tak vyskusam. ododnes uz nebudem jest ani syry, ani coko, nic kde je mlieko a od zajtra teda ani soju a vyrobky z nej. (dnes som si uz dala).
segra ma tiez lakt. intoleranciu, a nejake ziskane alergie v pozdnom veku (ano, o jednej viem, ma alergiu na macku), ja mam tiez nieco, ale nezdiagnostikovane, este to nemam v takom stadiu, aby ma to prinutilo sediet cely den v cakarni u doktora. inak rodiacia, mm a jeho rodina su tusim ok.. a mala brala aj ja probiotika tusim 3m, ale ked som nevidela efekt, tak som sa na to vykaslala.. inak, aj ja mam trav. problemy, idem na gastro tiez.

luthien.k
12. dec 2011

@vavrenka aha, takže to vypadá, že máte v anamnéze jak alergie, tak intoleranci laktózy - sice se říká, že souběh alergie na BKM a intolerance laktózy je vzácný, ale už na více případech takových dětí se mi potvrdilo, že to tak vzácná věc bohužel není. Problém je to, že MM obsahuje samo o sobě laktózu, hlavně přední mléko, takže je dobré při tomto podezření pokud možné přední mléko odstříkat a kojit hlavně to zadní (a pití řešit i jiným způsobem - voda, slabý rooibos, při nejhorším ředěný mošt - hruškový například nebo jablečno-hroznová šťáva HIpp). K tomu laktazan, pro jistotu.
Co se týče alergie na BKM, tak ano, roli můžou hrát všechna savčí mléka a bohužel i sója, protože je častý souběh alergie na BKM a alergie na sóju.
Probiotika zase začni brát, stačí když budeš Ty, výborný je Probiosan nebo Infants Dophilus plus, když maminky kojí. Že jsi omezila cukr, to je moc moc dobře, nepřispívá zdravé střevní mikroflóře, mají ho rády ty patogenní bakterie.
Jinak já byc z vyšetření ještě doporučila minimálně výtěr na patogeny ve stolici a na gastru testy na laktózovou intoleranci (nejsou také 100%, ale mají celkem slušnou vypovídající hodnotu a snad je budou na gastru umět udělat).

vavrenka
12. dec 2011

@luthien.k tu laktozovu intoleraciu-testy, nepodstupime, uz som sa o tom bavila na gastre. tam je podmienka, ze mala by nesmela od 22:00 do rana do 8.00 vobec papat, potom by vypila alktozu a potom opat 2,5 hod nejest. to by mi zdivela 😅 . ona papa 2x v noci, potom rano. a to fakt papa, nie len tak cucka prsko, takze sme ten test vylucili. az bude vacsia

natasole
12. dec 2011

ahoj @vavrenka, my sme na tom s našou Kajkou podobne. Tiež má od narodenia akože "koliky", stále nekľud, veľa plaču, málo spánku, nafukovanie bruška. Teraz má 8 mesiacov, je stále kojená a teraz riešim, čo robiť ďalej. Pred týždňom som jej dala kašu, v ktorej bolo dojč. mlieko a 4x mi z nej strašne vracala. Takisto má posledné mesiace stále soplíky. Čosi som si preštudovala, keby mala intoleranciu, tak neznáša ani moje MM - ale mám pocit, že jej robí niečo v ňom problém. Alebo to môže byť alergia na BKM. Otázka znie, ako to zistiť s istotou? Plánujem zavolať na gastro a ak mi nejako neporadia resp. neodporučia testy, skúsim znížiť počet kojení, na príkrmy (nemliečne kaše) kúpiť dáke hydrolyzované mlieko s nižším obsahom laktózy a sebe naordinovať bezmliečnu diétu - a uvidíme, či to pomôže.

vavrenka
12. dec 2011

@natasole mne doki povedala, ze kojit mozem, ale malej mam davat laktazan. ale ja uz som total zblbnuta, si pripadam ako uzkostna sibnuta matka, lebo lekari na mna hladia, ze co chcem, vsak mam male babo, tak ma koliky. lenze my uz sme utahani z toho jej placu, a aj ona, chudatko. viac place ako sa usmieva. 😒

vavrenka
12. dec 2011

@natasole mlieko s nizsim obsahom laktozy nemusis kupovat. kup si laktazan kvapky a doma si ho vyrobis sama. za podstatne menej penazi 😉

natasole
12. dec 2011

ahoj @vavrenka, laktazan môžu aj deti do jedného roka?

vavrenka
12. dec 2011

@natasole moja ho papa od 10tyzdnov. Na domovskej stranke laktazanu, je specialna cast - ako podavat laktazan dojcenym babatkam. To len u nas z opatrnosti pisu, ze to nie je pre deti, asi by museli vrazit prachy do povoleni a testovani, aby im to SUKL povolil, a to by sa dovozcovi zrejme financne neoplatilo.