Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

lojzina
2. apr 2012

@romcovaklarka ahoj,my kupujem v DMku ovesne bo ryzove a to stoji 38kc

romcovaklarka
2. apr 2012

@lojzina Díky, a jak se to prosím tě jmenuje? Já jsem tam minule našla jen jakýsi Halfer či co a to byla pááááálka 😝

monapink
2. apr 2012

@romcovaklarka Ahoj,v DM drogerii prodavaji ryzove mleko Reis drink natur a calcium,to s vapnikem se muze pouzivat u deti az od jednoho roku,do roka se nedoporucuje,stoji myslim 38 kc,coz myslim docela jde 😉 Chutove je dobre,sladke a ja z toho rada varim a pripravuji pro malou ruzne pochoutky,kase atd.Pres den mi ho i rada popiji samotne,jen ji ho musim redit vodou,pze jinak ji zpusobuje zacpu..Jinak obcas udelam doma i mandlove mleko,ovsem pozor na alergii mandli...100g mandli bez slupky-nastrouhat,zalit 1l vlazne/teplejsi/vody a nechat 2 hod.louhovat,rozmixovat,precedit-ja musim precedit pres platno,dcera mi ty malinke kousicky odmita pit, a hotovo,u vetsich deti se muze osladit medem,ja sladim trochu sladem 😉
Jinak nevim jak ostatni,ale mne se u tech susenych mlek,viz tvuj odkaz nelibi ta ecka,ktera tam musi byt,aby to vydrzelo!Avsak pro sebe jsem pouzivala pri bezmlecne diete do kavy 😉 Jinak i ted do pamlsku pouzivam susene Kokos milk..asi podobne,co uvadis ty 🙂

lojzina
2. apr 2012

@romcovaklarka jj,haffer drink nebo reis drink s vapnikem(nebo bez) od Alnatury tusim...reis ma zelenou krabici,ale mysluim ze ta cena by mela byt vsude stejna...normos tetra krabice,cena je za litr...

romcovaklarka
2. apr 2012

@monapink Díky moc 🙂 Jinak jenom to kokosové mléko, co jsem dala ten odkaz, to není sušené, je normálně tekuté v plechovce (jakoby v konzervě). Ale je fakt, že nevím, co v tom je za éčka, to se mrknu. Spíš mi šlo o to, jestli to mrňata můžou, když je to takové exotika 😅

verbalinka
2. apr 2012

Já teda musím nesouhlasit - rýžové s kalciem z DM je pěkně hnusně sladké, já to nemůžu ani ochutnat, ale synovi chutná, ale musela jsem mu říct, že je to normální mlíko s vanilkovou příchutí 😀

lojzina
2. apr 2012

@verbalinka u nas chutna 😉 😀

verbalinka
2. apr 2012

@lojzina možná to je to první ochutnání, kdy jsem čekala klasickou mlíkovou chuť. Ale Willík teď vypil už skoro půl litru, takže aspoň bude mít dodaný vápník 🙂

luthien.k
2. apr 2012

@romcovaklarka ta mléka s vápníkem doporučuju až od roku věku, kvůli obsahu mořských řas a jódu, sodíku.

luthien.k
2. apr 2012

@verbalinka svědění je jedním ze znaků atopické kůže... Ale zodpovědně samozřejmě neodpovím, zda to může mít souvislost s mlékem, to se prostě musí zkusit, alespoň na dva týdny vysadit... Jinak pediatr nezjistí z odběru nic, o alergii vypovídají použe specifické IgE protilátky a ty dětský lékař testovat nemůže, a i tento test není spolehlivý a 100%, s ohledem na existenci nonIgE alergie asi u poloviny alergiků (obzvlášť u těch s nespecifickými příznaky, s opožděnou reakcí...).

luthien.k
2. apr 2012

@monapink ta éčka v sušených mlíčkách obilných najdeš i v UM - jsou tam, aby to nehrudkovalo atd.

romcovaklarka
2. apr 2012

@luthien.k Jo to jsem měla prve koupené pro sebe... ale myslela jsem, že to bude víc jako mlíko 😝 😀

luthien.k
2. apr 2012

@romcovaklarka no, ono u všech těch obilných mlíček si člověk musí na tu chuť zvyknout 🙂 Nám už chutnají všechna. Jinak domácí jsem zkoušela dělat - jednou - to stačilo na to, abych si uvědomila, že ta děsná práce s tím a výsledek, že to mladí pánové nechěli, mi za to teda nestojí... 😅

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tetapetra
3. apr 2012

@redotka 🙂 ja len nechapem preco ti to lekarka nepovedala polopatisticky, len to uzavrela, tak nijako. Tak budete papat jogurtiky.

katyxq
3. apr 2012

@redotka Ale při alergii na BKM se nemůžou ani zakysané mléčné výrobky ... mi teda přijde, že v tom má paní doktorka dost chaos 😒.

luthien.k
3. apr 2012

@katyxq škoda, že nemůžu dávat like 😉

@redotka, je to nesmysl, při alergii na BKM se zakysané výrobky nesmí v žádném případě, platí to opatrně při intol. lakt., kdy mohou být tolerovány (i ony obsahují trochu laktózy), ale při alergii na BKM nikoli.

tetapetra
3. apr 2012

@luthien.k @redotka a ja by som sa mohla konecne naucit citat 😀 Lebo som si nevsimla slovo bielkovina, len som zareagovala na slovo kyslo mliecne. Takze pravdu ma luthien a lekarka zavadza. Nabuduce, poprosim opravit 😎

luthien.k
3. apr 2012

@tetapetra 😀 Mám to kolikrát stejně, neboj, nejsi sama 😉

tetapetra
3. apr 2012

@luthien.k hej, ale napisem hlupost ako ta lekarka a potom moze mat s toho niekto hokej lebo odpovede su rozne. A nevyzera to moc dobre 😉

oksu
4. apr 2012

@inka070707 keď lekárka v BB videla zodak a kukla že obsahuje E216, E218 tak ju zamrazilo!!! malemu ho teraz nedavam, zajtra ideme na al.testy a povie doc. nech mu to zmeni za nieco co neobsahuje E-čka.

redotka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tetapetra
5. apr 2012

@redotka beriem. Lekar je lekar. Co lekar to iny nazor, ale akceptujem. V DM sa urcite vysantis, kamoska tam nahana zdrave veci, lebo sa snazi zit zdravo 😀 😀 😀 😀

luthien.k
5. apr 2012

@redotka kup si knihu Alergie číhá v jídle a pití od špičky české alergologie v oblasti potravinových alergií dr. Martina Fuchse, pak Ti bude o něco jasnější, proč mám takový názor, jaký mám. Znovu opakuji, alergie na BKM je na mléčné bílkoviny, které jogurt, stejně jako jiné zakysané mléčné výrobky, obsahuje. Někdy se může stát, že určité množství těchto bílkovin je tolerováno, když alergie vyhasíná, což by teoreticky mohl být váš případ.
Já už potkala mnoho a mnoho maminek, kterým lékaři neradili zcela správně, to mi věř... Víc už k tomu neříkám 🤐

tetapetra
5. apr 2012
verbalinka
5. apr 2012

@luthien.k to jsem z toho ještě více zmatená - právě na igE protilátky jdeme od naší dr. Nechtěla Willa poslat na alergo, tak dala žádanku na klasický krevní obraz a igE s tím, že když bude igE zvýšené, nebo se v něm něco prokáže, tak teprv potom ho pošle na alergo. Tak nevím, ale asi to bude jen nějaké "obecné" igE 😅
A včera měl Will trošku tvarohové pomazánky ve školce, pak velikonočního zajíce a večer palačinky a zase se rozkašlal. Ale ještě to může být tím, že po 5 dnech byl ve školce a mohl tam zase něco chytit. Ale vypadá to, že alergie to bude. Zítra zajdem na tu krev. Alergen se může projevit za pár minut, i za pár dní, viď? A nevíš, za jak dlouho se dostane alergen do mateřského mlíka? Dcera teď posledních pár dní trpí na bolení bříška a nevím, co za to může a za jak dlouho se to projeví.

katyxq
5. apr 2012

@redotka Tak přesně tu knihu, co psala @luthien.k jsem si koupila, levná není, ale je to dobrá investice 😉.

Ja osobně mám ekzém v nejlepším stavu (rozuměj skoro žádný kromě zimy) od té doby, co s tím k doktorům nelezu, pokusnýho králíka ze sebe dělat nehodlám.

tinki
5. apr 2012

Každý doktor hovorí niečo iné. Ale najlepšie by bolo, keby každá mamička pozorovala svoje dieťatko a podľa toho sa riadila. Lebo to je u tejto alergie nepríjemné, že z každej strany, v každom článku sa píše niečo iné. A väčšina z nás má potom z toho v hlave chaos. Chceme pre dieťatko len to najlepšie, ale v podstate zistiť, čo je správne, uff, to si teda vyžaduje dosť energie a hlavne času. Naposledy som čítala, že v amerike sa robil prieskum na deťoch, ktoré mali alergiu na BKM a dávali polovičke z nich jesť mufiny vyrobené s mliekom. A z tejto polovice sa väčšiemu percentu podarilo tú alergiu prekonať skôr ako deťom zo skupiny, kde tie mufiny nejedli. No bolo to tak rozpísané, len percentá, ale veľký rozdiel tam nebol. Škoda, že to nemám po ruke..ale zvláštny článok, ktorý ma nepresvedčil..

luthien.k
5. apr 2012

@verbalinka celkové IgE může i pediatr, ale to je pouze parametr, který napoví, zda jsou nějaké alergie (jakékoli) se zvýšenými IgE protilátkami, ale neřekne jaké, ani jeho hodnota moc nevypovídá o jejic závažnosti... Specifické IgE protilátky potom může jen alergolog.
Bohužel s ohledem k existenci nonIgE alergií (asi u 50% dětí s potr. alergiemi) je tento parametr sice pěkné nechat otestovat, ale není to vůbec všespásné.

Jinak ano, alergická reakce může nastat v řádově minutách až hodinách (obvykle IgE typ) i v řádu více hodin až dnů (obvykle maximálně tři dny - nonIgE typ). Do MM putuje alergen cca 20 hodin. Bolení bříška, kolika, je dost častým příznakem u malých alergiků (bývá tím prvním obvykle). Někdy nejde ani o alergii, ale o nedozrálost trávení, špatné osídlení střev - maminka by měla brát probiotika, aby měla sama zdravá střeva, to je základ.

luthien.k
5. apr 2012

@tinki po nějaké době diety zcela bez BKM (je to individuální) je dobré začít s malinkými dávkami - desenzibilizovat. Bohužel je to velmi těžké odhadnout, kdy začít a jaké dávky, aby vznikala tolerance a ne se udržovala alergie. Ideální je to přes MM.