Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

salome123
12. jan 2015

@2tamy2 my pouzivame Delicko (je to maslo zevraj pre deti) - maju ho v kauflande, stoji okolo 1,40. ale myslim, ze tie masla su vsetky na jedno kopyto, aj ked toto delicko az tak velmi nesmrdi. jedlo sa da zahustit skrobom (kukuricny, zemiakovy), pripadne nastruhanym zemiakom.

2tamy2
12. jan 2015

@salome123 dakujem pekne za rady!!!

palomka
12. jan 2015

@salome123 robia jej problem len paradajky. reakcie na HIT mala viac ked bola mala, mala kozne prejavy, teraz skor hnacka. Akurát minule sa jej vyhodili take modre bodky, akoby zilky okolo ust z paradajkovej polievky , ktoru jedla u známych. ked nema v jeden den nakombinovaných vela veci z HIT tak je to ok. Pravdepodobne ma nejaku slabsi formu. Uvidíme v puberte. Takze som v skolke o HIT vlastne ani nedavala vediet

palomka
12. jan 2015

a este som chcela, ze ked zacala chodit do skolky tak som prv myslela, ze budem jedlo nosit, no hned po prvom dni ma riaditelka zrusila, kvôli hygiene, vzorkam kt. odoberaju z jedla atd.... Ale su skolky, ktore povolia nosenie jedal z domu, poprípade aj surovin pokial je napr.celiatik. Len musia podpisat asi nejaky papier, ze v pripade nejakej choroby z jedla alebo co, beru zodpovednost na seba...

mimuska123_
14. jan 2015

ahojte mamicky, tak nas dvojmesacny ma uy vyse mesiaca soppliky uz aj antibiotika bral chudacik a sopliky stale, libenar nepomaha skusam physiomer. hrdielko je podla doktorky uplne ciste.tak tiez rozmyslam ci nema alergiu na tu bielkovinu z krav.mlieka lebo casto grcka, koliky su na dennom poriadku aj licka mava vyhadzane.stale len kojim ale mliecne vyrobky jedavam. o tyzden ideme k doktorke tak uvidime, skusim nejest mliecne vyrobky, lebo mat vyse mes. soplik je uz dlho.dakujem

salome123
16. jan 2015

@mimuska123_ my sme tiez mali dlho po narodeni sopliky, ale preslo to same... vylucit mlieko je dobry krok aj tak 🙂

mimuska123_
16. jan 2015

@salome123 no dnes sme boli u doktorky, ze to moze byt aj reflux pojdeme na sono tak budeme vediet viac v utorok

kofoluska
16. jan 2015

Kocky, nemam silu citat vsetkych 200 stran, tak sa vopred ospravedlnujem, ak to tu uz odznelo. Syn ma 18 mesiacov, od narodenia je na UM. Moze sa alergia na BKM objavit zo dna na den a u takto velkeho dietata?

andzulik
24. jan 2015

Ahojte, mam 3 mesacne babo, pokozku ma peknu, ziadny ekzem, reflux nema, bolesti bruska tiez len obcasne.. je kojena a dokrmovana UM 2-3x denne.. robili jej testy, kvoli tomu ze mala zapal priedusiek a vysli jej vysoke protilatky na BKM.. mate niektora s tymto skusenost? nevyzera ze by ju UM alebo aj mliecko odomna nejak ovplyvnovalo a to ja jem mliecne vyrobky nonstop.. syry, mlieko, jogurty jem denne..
Mliecko jej dala Dr. nutrilon allergy care, tak ten som jej zacala davat, len fakt netusim co by som mala jest ja.. mlieko nahradim rastlinnym mliekom,.. syry a jogurty mozem nahradit kozim? ci ani to sa nesmie?

demo
25. jan 2015

@kofoluska môže sa prejaviť náhle aj po rokoch bezproblemoveho konzumovania. Ako každá alergia.

demo
25. jan 2015

@andzulik veľa detí ma alergiu na BKM nerozpoznanu a tým potom hrozia inhalacne alergie. Buď rada, že sa na to prišlo. Nasad bezmliecnu diétu a alergia môže odozniet. Vsimaj si aj zloženie výrobkov, skoro všade je mlieko, srvatka, kazein atď, aj v chlebe, rozkoch... Vylúčiť treba aj soju - skrizena alergia. Kozie je nevhodné, všetko sa dá nahradiť okrem syrov, tvarohu bohužiaľ. Ak má vysoké hodnoty, vylúčila by som aj hovädzie a telacie mäso - aj tam je BKM.

andzulik
25. jan 2015

@demo Ok, dakujem. Musim to postudovat. Nemas tip na nejaku dobru literaturu k tejto problematike?

kofoluska
26. jan 2015

@demo Dakujem za odpoved. U nas to nakoniec bola na stastie viroza. 🙂

mimuska123_
26. jan 2015

ahojte takze malemu vysiel nejaky bacil odolny, ze kvoli tomu ma sopliky. uz sopliky kao tak po antibiotikach presli, a skusila som po tyzdni si dac nieco mliecne kedzde som vysadila uplne mlieko a zase chrcka troska viac aj v stolici ma take nestravene hrudky pokial som mlieko nepila ani v jedle v ziadnom som nejedla tak to bolo ok. je mozne aby bolo babo alegricke na BKM i ked len kojim, doktorka mi vravela, ze nemoze byt alergicky ja uz neviem 😒 poradte...

zlatiak
2. feb 2015

Ahojte maminky, chcela by som sa spytat, poradit...mala ma 4 roky a nieco...boli sme teraz u imunologicky a robila nam testy aj na potraviny a vyslo jej ze ma alergiu na BKM, co sa mi vobec nechce verit a ani sa mi to nejak nezda.....totizto nas problem nastal po nastupe do skolky do vtedy malej nebolo absolutne nic ani jeden sopel ani jedny atb proste nic a ked nastupila do skolky tak v prvo mrocniku nastal kolotoc soplikov co vyuztilo do vybratia nosnej mandle, potom sa to zlepsilo a sopliky neboli, v druhom rocniku jej zase zacali sopliky, zistili sme ze chyta stale moraxelu a pneumokoky v skolke....nezaberaju jej lokalne atb, vzdy musi brat celkove atb, ktore jej hned zaberu, vyzdrzi 2 tyzdne v skolke a zase sa to opakuje....ako neviem si absolutne predstavit co ma s tymto spolocne BKM pretoze akonahle si ju necham doma ako cez leto bola doma 3 mesiace...jedla samozrejme vsetko mliecne ci jogurty mlieko syry a nic jej nebolo ani kvapka soplu....kozne reakcie nema ziadne a ani crevne stolicu ma normalnu a nikdy s tym problem nemala....tak mi to pride take divne ze tie sople by mali suvis s tou BKM...totizto neviem si predstavit odstavit ju od vyrobkov kravskeho mlieka ci syry jogurty umele mlieko....a este cca v 10 mesiacoch jej robili testy na tieto potraviny a alergiu nemala....mne to niekedy pride ze lekari si nevedia rady a najlepsie je povedat ze je alergicke dieta na to a to....

demo
3. feb 2015

@mimuska123_ môže byť alergicky na BKM, ktoré sa mu v stopovych množstvách dostávajú s MM. Samozrejme, že áno 😕

demo
3. feb 2015

@zlatiak alergia na BKM môže byť získaná . Všetky tie atb, ktoré užívala poškodili crevnu mikrofloru a výsledkom môže byť problém s BKM. Ja by som mlieko, jogurty vysadila. Skúšobné na pár mesiacov. Nemusí piť umelé mlieko, v DM majú dobré rastlinné mlieka ryzove, ovsene. Z ovseneho sa dajú robiť kase, pudingy... Zároveň by som nasadila probiotika a hylak forte, možno inulin. Aby sa obnovilo zdravé črevné prostredie.

zlatiak
3. feb 2015

@demo probiotika uziva 3 mesiace uz a mala mi nevypije ziadne tieto mlieka, ona ani kravske nepije len umele a kase a pudingy nejedava, jedine jogurty a syry tvrde....myslis ze tie atb to mohli sposobit? od septembra ich mala len dvoje zatial co neni nejak extra vela ci? to je to ze tu dietu si neviem predstavit lebo je slaby jedak ako neni ze malo je ale malo druhov jedla, nedostanem do nej nic ine... a potom v skolke by mi urcite nevysli v ustrety teda mozno keby bolo mlieko jej daju caj ale to je tak cele....

demo
3. feb 2015

@zlatiak ak jej bola potvrdená alergia na BKM, tak na základe papiera od dr. to v škôlke budú akceptovať a budeš môcť nosiť doma navarene jedlo. Inak sa to vymyslieť nedá, jedine, že by si žiadnu diétu nenasadila. Tie atb to mohli spôsobiť, ale aj nemuseli. Alergia na BKM sa vyvinie aj časom - podobne ako senna nádcha, nemusíš ju mať od narodenia.

luba41
3. feb 2015

@zlatiak ono ked z jedla odstrániš to, čo telu škodí, tak sa telo spamätá a dieťa sa rozje..telo podvedome odmieta prijímať potraviny, lebo vie, že sú medzi nimi aj tie čo škodia, preto sa tak bráni..len maminy to niekedy nevedia pochopiť, prečo by mali dieťaťu odprieť aspon to málo, čo dieťa je ochotné zjesť..treba vyskúšať, dať telu šancu aby sa zregenerovalo....to len taká laická poznámka.

janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danka_ba
15. feb 2015

Ahojte,
dcerka ma problemy s dychanim - stale je chora, do skolky chodi len na pol dna. Minuly rok nam zistili alergiu na mlieko - na mliecnu bielkovinu. Kedze som o tom moc nevedela, popytala som sa p. doktorky. Ze obcas nejaky syr moze, jogurt jej tiez neublizi. Priznám sa, nevenovala som tomu veľkú pozornosť, nemala žiadne probmémy s kožou, ani nevracala.... Po roku sme boli na krvných testoch a ziadne zlepsenie. Začala som sa tomu teda viac venovať a študovať čo to vlastne s mojim dieťaťom je. No a zistila som ze žiadne mliečne výrobky! Teraz som sama na seba nahnevaná, že som si o tom neprečítala viac už vtedy. Hlavne že nám bolo povedané, že asi ma nábeh na astmu. A ja sa teraz dočítam že to môže byť z mlieka?

Ale k veci - máte prosím niektorá skúsenosti aké fogurty? aké maslo? akú náhradu dávate do varenia?
Krpec totiž miluje mlieko :(

mimikas
15. feb 2015

@danka_ba no najprv tvoja lekarka je asi "blba" ze ti toto poradila ☹. A na nahrady: U nas do pecenia: maslo alsan alebo glee, alsan chuti ako normalne maslo, glee pouzivam len na pecenie. palacinky a ostatne veci robim bez mlieka. Smotana sa nahradza tazko ☹, kupis aj spaldovu alebo ryzovu smoranu do varenia, ale nam to neako nechuti, ja zahustujem klasicky mukou alebo vlockami. Co sa tyka pecenia tak tam sa treba vyhrat, ja uz mam par receptov bez mlieka, pripadne kombinujem, kokosove, ovsene a ryzove mlieko. Slahacku robim kokosovu 🙂, pohladaj na nete, teraz je v Lidl azijsky tyzden, akurat tam maju kokosove mlieko v konzerve, to je take akurat na slahanie dobre. Inak je tu aj skupina s par receptami:
https://www.modrykonik.sk/group/6898/

orlik4
15. feb 2015

@danka_ba ryzove mlieko - najdes v DM od Alnatura, alebo v Kauflande maju Joya... V DM maju aj s pridavkom vapnika. Inak mlieka su aj mandlove, makove si mozes vyrobit atd. No ale sojove sa vobec neodporuca, lebo soja je krizena alergia s mliekom...
jogurty nenahradis, jedine zeby si robila kase. a na vode alebo na dajme tomu ryzovom mlieku. z toho ryzoveho mlieka sa ale zle robia pudingy, lebo to je prakticky trochu ochutena voda, takze su take skor zelatinove. no kasa, co obsahuje nejaky vapnik je tusim Sinlac. a chuti super aj na vode.
nas maly toleruje napriklad kozie maslo a ovcie jogurty, ale co som citala, tak je to skor vynimka. A ked mate nabeh na astmu, tak neviem, ci to riskovat. Ale existuje nejaka flora light, ktora neobsahuje srvatku tusim. ale to si over, lebo neviem, ci je to isto flora. Proste treba citat zlozenie aj margarinov, lebo vsade sa pridava mlieko. aj do peciva. ja kupujem uz len jeden druh rozkov v jednom obchode napr...

tinki
15. feb 2015

@danka_ba Ak ti môžem poradiť, veľmi dobrá náhrada na varenie je manľové mlieko, dajú sa z neho robiť pudingy, alebo ak robíš plnku do zákuska..do varenia tie náhrady nepoužívam, neosvedčili sa chuťovo. Vyriešili sme to tak, že nevaríme mliečne ani smotanové jedlá..No a zo začiatku keď sme dodržiavali striktnú diétu, tak sme ani také napríklad buchty nerobili s mliekom..ale kysnuté cesto som robila na vode..A bolo to chutné..Takisto v lete zmrzlinky z mandlového mlieka, či sójovej smotany..a čerstvé jahody..neboj sa toho, nie je to až také zlé..ako to zo začiatku vyzerá...

danka_ba
15. feb 2015

@mimikas ďakujem za tip na skupinu . uz som tam .)
k lekarke ideme opäť za 2 týždne tak sa s nou opäť porozprávam.
v lidl som nakupila kokosove mlieko, uz len dufať ze jej bude chutiti 🙂

danka_ba
15. feb 2015

@orlik4 ďakujem, som rada za takéto rady 🙂

danka_ba
15. feb 2015

@tinki ďakujem, na zmrzku som uplne zabudla - to bude v leto pohroma, jedine domace, uff

orlik4
15. feb 2015

@danka_ba zmrzka je nahodou super a lahka - dren... jahody, cucoriedky, maliny, marhule..... rozmixovane, prisladene a do nanukovych nadobiek. perfektne ;)

mimikas
15. feb 2015

@danka_ba inak u v zmrzlinarnach robia aj zmrzlinu bez mlieka, staci sa popytat vsade kde sme vlani boli mali aspon jednu prichut bez mlieka, takze sa to da