Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

lucia32
19. nov 2010

Pre zaujimavosť....
pri alergii na bielkovinu kravského mlieka nesmie dieťa piť žiadne živočíšne mlieko ( kravské, kozie, ovčie, kobylie, ťavie...), ani prijímať mliečne výrobky zo živočíšneho mlieka. Keďže sa alergia na bielkovinu kravského mlieka v 50% kríži aj so sojovou bielkovinou, neodporúčame ani sójové mlieko. Náhrady mlieka a mliečnych produktov sú rastlinného pôvodu - ryžové, prosové, kukuricové. Deťom do 3rokov odporúčame hydrolyzované mlieka, ktoré sú v SR ako špeciálne dietetiká predpisované deťom s dokázanou alergiou na bielkovinu kravského mlieka buď detským imunoalergológom alebo detským gastroenterológom. Mlieko sa volá Nutrilon Allergy care. Bohužiaľ, deťom nad 3roky ho už nemožno písať. Ak má syn viac ako 3roky, tak si toto mlieko môžete kúpiť voľne v lekárni bez receptu, ale si ho musíte v plnej výške zaplatiť alebo budete synovi ponúkať mlieko na rastlinnej báze - ryžové, prosové, kukuricové ( a tiež mliečne produkty len ryžové, prosové či kukuricové ). Ak syn rastlinné náhrady bude tvrdo odmietať, tak mu nebudete dávať žiadne mlieko a mliečne výrobky a budete musieť užívať preparát s obsahom vápniku, aby nedošlo k deficitu vápnika v organizme. Preparát sa volá Vitacalcin a predpíše Vám ho pediater, gastroenterológ alebo imunoalergológ. Našťastie alergia na bielkovinu kravského mlieka nebýva celoživotná a do 6 roku života dieťaťa až u 80% detí vyhasína. Prognóza syna je teda dobrá, v budúcnosti mlieko bude tolerovať.


adamala
22. nov 2010

Ahojte ,

chcela by som vediet,ze ak davate neocate mlieko babatkam,tak ako im to mlieko chutilo ked ste im ho dali po prvy krat, lebo mojho maleho Adama doslova striaslo po jednom glgu a take oci na mna vyplestil, a vyplul to,...lekarka vravela,ze toto mlieko nie je chutne ale deti kojene odmietaju po podani prvy krat to umele mlieko ,lebo to je rozdiel od materskeho chutovo, tak mi poradila tam nakvapkat vanilkovu aromu, co sa dava do kolacov..dala som tam 3kvapky a nepomohlo aj tak mu to nechuti, potom som tam dala pol lyzicky tmaveho cukru, aby to bolo nasladle ale ani to nepomohlo. Mam obavy ze ako toto mliecko bude pit, ja stale kojim ale chcem ho na vecer dokrmovat lebo nemam dost mlieka, a ine mlieko ako neocate tu nie je pre deti co su alergicke na BKM.

diky

adamala
22. nov 2010

a este som zabudla , o necele 2tyz idem prikrmovat maleho,mama zacat zeleninou ale povedala mi lekarka ze hocijakou...co sa mi nejak nezdalo ako dobre odpoved, kamoska zacala mrkvov, 3dni ,potom zemiak...

ale niekto tu raz pisal ze mrkva je tiez velky alergen, tak ze lepsie je zacat cukinov alebo brokolicou ( z toho moze mat zase vetry podla mna) , tak som z toho jelen, cim ste zacali prikrmovat?? a urcite ste sledovali deti dlhsie ako 3dni ,nie?? aby ste si boli iste ze naozaj na to alergicka reakcia nie je, 5dni staci??
a kedy ste davali ovocie??

erikasadek
22. nov 2010

@adamala no neocat je najchutnejsie zo vsetkych tychto mliek.. 😀
je normalne ze po materskom nechce 😉 piot ataketo mlieko deti zdrave nechcu umele, v porovnanim s materskym takze toto sa uz vazne necuduj;; 😉
mozes skusit teraz ti len dam radu.. ze odsaj si svoje mlieko ..a dopln ho neocatom. bude to pracen moje znamej to tak fungovalo ako trik.. ;- 😉 nerucim za uspech. 🙂

co s at 🙂 ak zeleniny zacni spenat, cuketta, brokolica karf 🙂 iol, karotka, tekvica.. 😉 sksu vzdy pridat aj kmin razku do vody.. nebude nafukovat. 😉
mozem 3 dni mozes 5 dni mozes 10 dni ale tak najlepsie je tych 3 az 5 5 dni ako skuska;. 😉 najprv prejde vsetku zeleninu.; potom kombinuj a neskor zacnes s ovocim.. 😉
nemusis sa ponahlat.. 😉 neboj nic nezameskas;. 😉

lucia32
22. nov 2010

Tak moja malá po 24 hodinách začala v pohode piť mliečko Nutrilon allergy, prvú dávku odmietla, tak som jej tam dala trošku kravskeho mlieka a vypila...aj druhú...tretiu už čistú s trochou vanilkového cukru a pomohlo...najprv sa tvárila, že blééé ale potom vypila... vyradila som všetko mliečne, tak uvidíme, snad to nebude až také zlé ... v stredu ideme na kontrolu 😉

adamala
22. nov 2010

@erikasadek ked som ten Neocate otvorila tak ma naplo..fuj...velmi zle vonia a je horky :( ,chudak maly...a mozem kombinovat moje mlieko s umelym??? kamoska mi tvrdila ze sa to nesmie miesat, no ale dala som mu 30ml poobede,sice po troske ale vypil to , statocny chlapec 🙂)) ale samozrejme ze radsej si dal mlieka odo mna 🙂 ,no dufam,ze si na to ako tak zvykne.

takze ta zelenina, vsetky davam postupne,...nemam kombinovat ze novu uz s tou co som vyskusala??? citala som nejake web stranky o prikrmoch a vsade pisu nieco ine...cize ty vravis ze davat vsetko postupne ten mesiac , a potom zacat s ovocim? a masko kedy?
asi to je pre vas total jednoduche ale ja som trosku zmatena 🙂 nechcem mu ublizit

erikasadek
22. nov 2010

@adamala ja som kojila, a potom hned umele mlieko hned od narodenia, boli to velke deti 😀

nevidim dovod preco nie ja som miesal ana konci , ved v zaludku sa to hned zmeisalo aj tak/ 😀

osobna radaak to psravis tak daj napriklad neber to doslovne 50ML materskeho a 10ml umeleho neocatu aby viac na zaciatku bolo citit materske mlieko.. 😉 chapes ze a postupne budes pridavat.. neocta chutovo si pomaly zvykne;. 😉

co s atyka zeleniny ak budes kombinovat od zaciatku tak nebudes vediet naco ti bude dieta reagoavt ak nahodou.. 😉
takze pomaly po jednom a postupne;.
masko pockaj az po ovoci.. 😉 nemusis s aponahlat ... 😉
urcite ma zato niekto znici... 😀 ale nevadi.. 😉

u alergokov plati opatrne pomaly dalej a v pohode zajdes. 🙂

adamala
22. nov 2010

@erikasadek no ja som asi naozaj pripecena 🙂))
ale myslis tym ze nemiesat tu zeleninu? ze davat mesiac tu zeleninu oddelene a potom davat ovocie dalsi mesiac ale tu zeleninu stale podavat hej?? ale zvlast?? ci jak :( ja som to nepochopila

adamala
22. nov 2010

@erikasadek aby sme sa pochopili...tak dam tu cukiny 4dni -5dni ...a potom dam brokolicu 4-5dni...atd atd.....a potom to ovocie dalsi mesiac???a kolko mu mam dat prvy den?? len 1-2lyzicky??? a raz denne?? druhy den mam dat tak 2-3lyzicky??? kolko je vlastne davka tych prikrmov ?
no ja som si myslela ze to je jednoduche ale co pocuvam znamych tak kazda mamicka ine povie tu v okoli, a v clankoch co su na internete od lekarov tiez ine..ja mam z toho dost mish mash , ale asi budem pocuvat vas tu,lebo mate deti alergikov a odskusane .

uankab
22. nov 2010

@adamala , ja som skusala posledny tyzden davat Magdalenke pit neocate a tiez ho nechce... odmieta pit cokolvek ine okrem cistej vody.. ale nechapem, pretoze v kasi ci s ceraliami ho spapa v pohode... a kedze som rozmyslala o pomalickom ukoncovani kojenia, tak teraz fakt neviem ze co robit...
k prikrmom, najskor zacni zeleninkou - napr brokolicou (ked nedas hlubik tak nenafukuje), 5dni za sebou - prvy den lyzicku, dve, potom zvysuj davky, mne magdalenka prve dva mesiace zjedla asi len 40ml ako porciu, niektore deti spapaju aj 150ml... nech spapa kolko mu chuti 😉 ... ked nebude mat reakciu, tak pridas po tych 5-tich dnoch dalsiu, napr. zemiak, cuketu, tekvicu, atd.. mrkvu by som medzi prvymi nedavala, my sme mali na nu dost zlu reakciu... ale je to individualne... zeleninku davaj cca 3 tyzdne a potom pridaj masko (morcacie, jahnacie, kralicie atd... pridava sa po zeleninke kvoli zelezu, deticky v 6-tich mesiacoch uz viac menej vycerpali zasoby zeleza a potrebuju ho doplnovat a vyzivovo je hodnotnejsie ako ovocie)... zase len trosicku, uvidis ako sa ti rozpapa... druhy mesiac prikrmov pridavas druhy chod, obvykle je to ovocie (zacni HA ovocim a vzdy ho tepelne uprav! az ked bude to akceptovat, mozes skusit dat surove)... neboj, ono to nie je take zlozite 😉
kazdopadne vzdy plati pravidlo, ze testuj minimalne 3-5 dni, ak bude reakcia okamzite prestat, pockaj kym sa vycisti a potom skusaj dalej... kazdy mesiac by sa mal pridat jeden chod, cize v roku uz budete jest pekne 5x za den (teda zase to neber doslova, my napr mame ranajky, potom ma polievocku okolo 11 a ide spinkat, ked sa zobudi druhu cast obeda, na olovrant vzdy ovocie a vecera)...

adamala
23. nov 2010

@uankab No vcera mi vypil 60ml neocatu,ale keby si videla ako, po glgu ,musela som vytiahnut flasku a zase dat do pusy,a pri kazdom glgu robil ksichty, az ho striaslo. :(( mi ho je tak luto,a tiez som chcela prikrmovat a menej kojit,lebo ma to fakt dost vycerpava,stale sa mi budi vnoci ,chce pit :( a byt 5.5h na 3-4h spanku maxi ,potom sa uz budi kazde 2-3 tak fakt nic moc ti poviem, uz ani mlieka nema moc vela,vzdy viacej z jedneho prsnika. A vycerapana som dost , vlasy mi padaju neustale od 3mes,myslim ze to je tym kojenim a nevyspatim plus aj ta dieta , je to tazke ale nic ine mi nostava lebo tento neocate teda nepije vobec rad ale myslim ze kasicky zje tak isto ako tvoja Magdalenka. A ake kase si davala ako prve?? ja mam tu ryzovu co je od 4mes,bez mlieka,lepku,cukru....myslis ze mu toto mozem dat od 6mes tak 2-3x do tyzdna?ci radsej len zeleninu? uz romzmyslam ako ho zasytit,ale vraj umele mlieko nezasyti viacej ako materske,ze to je omyl ak som si to myslela. Tak som chcela urobit ze len na vecer mu dat neocate a zahustit to dvoma malymi lyzickami tej ryzovej kase...lenze on ten neocate nechce! tak som teda dostala kopanec, kojit a kojit....mamina sa totalne znici kvoli tomuto malemu prckovi.

A kolko mliecka tvoja mala vypije?? moj vypije len tak 100ml ,viac nie , a preto si pyta castejsie...cez den kazde 3hod,ked spusti velky rev tak aj skor mu dam...ale vnoci sa stale budi,lekarka vravela ze on uz od tych 3mes by mal vydrzat dlhsie spat ,tak raz sa zobudit vnoci...ale ze 4x tak to je dost, ma chape ze som vycerpana.

K tym prikrmom...a mliecko nukas kazde 4hodiny ci ako???ten prvy mesiac si jej davala zeleninku na obed?? ze rano mlieko ked sa zobudi a potom o 3-4hod tu zeleninu???a ked to spapa tak ponuknut mliecko? a cajiky davas ci ked su kojene mas zacat neskor s cajmi ci vodou??no moj vodu nechce ani za toho boha, to som uz skusala,lebo byvame v teplej krajine,tak ho smadit moze,ale nechce a caje taktiez..tak cakam do 6mes a kupim mu ten ovocny granulovany,ten by mu mal chutit.

z.u.z.k.a.
23. nov 2010

adamala presne ako keby som citala o sebe pred par mesiacmi,mlieka menej,mala hladna a ja som nevedela co jej dam papat. neocate mi nechcela,tak som jej zacala davat po lyzickach neocate zmiesany so sinlac kasou, pricom som postupne znizovala mnozstvo kase a na chut si zvykla, asi po mesiaci mi to vypila riedke z flase,ale ten sinlac tam musim davat do dnes po trosku, myslim si ze je to ale lepsie ako cukor,alebo vanilkovu aromu. malu mi to zasytilo, bola spokojnejsia a ja tiez. tu ryzovu kasu som ja zacala davat v 5 mesiaci kazdy vecer do MM ktore som si odsala kazdy vecer a robim to tak do dnes. O 19.¨00 ju normalne kaojim, potom sa o polnoci zobudi a vtedy jej dam tu kasu s MM a spinka vacsinou do rana. musis si len najst najlepsi system,ktory bude vyhovovat vam obom 😉
vlasy neskutocne padali aj mne,ale uz mi vyrastaju nove, pomohla mi alpicort vodicka.

klikklok
23. nov 2010

mile maminy mi sme bojovali tiez s alergiou od 3mesiaca nekojila ssom malej najskor sinlak moc jej to nasmakovalo tak som jej potom davala na noc riedku ryzovu kasu a spinkala ako dudok.Mliecne nic potom sme nasli v obchode sojove mnamky ako termix tak papkala to chutilo to aj nasmu tatinovz.cedili sme polievky atd.od 5mesiaca sme to vzdali skuskami mleka podaval sa nutrilod na recept najskor nechutil tak sme tam pridali trosku bananu a papala v podstate zacala skor papat normalnu stravu a s alergie vyrastla v 2rokoch teraz pije mlieko aj 3krat do dna kakavko.mame 20kg.a vsetko bolo v poriadku cim viec vsetko dodrzujes tym si sama komplikujes mozno ma niekto skrutzuje ale mam 3deti a su zdrave ako repa 😎

lucia32
23. nov 2010

Kupila som sojové mlieko na krupicu....malá má 1r 4m ....mám ho použiť? nemám? vraj až 50% detí s BMK má aj alergiu na soju 😝 Váham 😅

adamala
23. nov 2010

mamicky ,

poculi ste o mlieku Franc leit?? vraj je na vsetky druhy alergie, a ze chuti dobre,nie ako neocate . Mate s nim skusenosti??

erikasadek
23. nov 2010

@adamala myslis asi france lait??? ze 😉
@lucia32

ja som sojove davala, a vpohode vyskusaj ak je alergia tak budes vediet hned;. 😉

lucia32
23. nov 2010

@erikasadek tak uvidím....malá šla dnes neskoro spať, tak ešte chrní 🙂 to bude večer 😀 možno posuniem na zajtra...

lucia32
23. nov 2010

@erikasadek v príspevku z roku 2008 píšeš, že si nedávala sojové mlieko, len sojovu smotanu a soja jogurt....
"hellosona, ni esojove mliecko nie , len sojovy jogutr a sojovu smotanu, pri jedlach aby sa necitil naboku...
osobne by som ine mlieko ako specialne pre alergikov nedavala.....

sojove sa dava ako mi vysvetlila lekarka ked aj toto zlyha ako peptit junior, a tiez je to specialne sojove...

radsej sa porad s lekarkou" ....zmenila si odvtedy názor? alebo ste to mliečko pridali časom? 🙂 alebo len na kašu, či krupicu?

lucia32
23. nov 2010

Postupne preluskávam tému 😀

adamala
23. nov 2010

@erikasadek 🙂 ano France lait 🙂)) pisala som ako som mala v smske od mami,po vygooglovani som zistila ze to napisala zle, a to sa ucila francuzstinu ked bola na strednej 🙂)))) tak to asi bolo velmi davno.
Iste poznas to mlieko...mamina bola v lekarni v Bratislave a lekarnicka jej povedala ze aj neocate aj Nutrilon allergy care, ma horkastu chut ze preco nevyskusam toto francuzske mlieko,vraj sa pise na krabici ze to je na vsestky druhy alergii...tak neviem ,tu v Dubaii som o tomto mlieku nepocula,mozno tu aj je v lekarnach ,nezistovala som, nevies ci je naozaj vhodne aj na ABKM? diky

adamala
23. nov 2010

@z.u.z.k.a. az teraz som si vsimla tvoj prispevok,vobec sa mi to neukazovalo ze ma spominas 🙂)

No dneska som mu dala tu ryzovu kasu do toho mlieka,ale len malu lyzicku cize to bolo dost riedke aj tak,ale vypil to..sice nie s chutou ale stale lepsie a lepsie...tak snad mi jedneho dna vypije rychlo celu flasu s neocatom...nad tym cukrom som rozmyslala aj ja,tak isto nad tou vanilkovou aromou,ze radsej dam tu ryzu do toho. Nebudem ho zvykat na sladke ,ten cukor neni zdravy a aj tak mi to nevypil aj ked som to moc ocukrila...cize zbytocne.

Ale zhanam ine mlieko na alergiu kravskeho mlieka,len tu akosi nemaju nic ine len tento neocate, u nas na slovensku maju aspom nutrilon allergy care,ale ja nemam na vyber,uz rozmyslam ze si to necham posielat zo Slovenska.

inak ja nemam potvrdenu alergiu z krvnych testov este, a niekedy premyslam ci moj maly naozaj reagoval na umele mlieko alergiu prvy krat ked som dala preto ze je alergicky na tu BKM ale preto ze som mu dala v 4mes ,ked bol plne kojeny zrazu plnu flasku 180ml naraz a bol v polospanku ked to vypil cele, a vypil to behom 5min...lekarnicka mi vravela,ze to som mala postupne mu davat a hypoalergene, ze kojenim detom sa to hlavne odporuca ,lebo su zvyknute na materske mlieko...no neviem...cele to je zavadzajuce.

A inak ako vie moja lekarka ze ma alergiu na kravsku bielkovinu a nie je lactoze intolerance ma napadlo, ked nerobila krvne skusky???? vam to zistila z krvi lekarka??? ci ako?

z.u.z.k.a.
23. nov 2010

@adamala ano nam zistila z krvi,ale mali sme aj bolesti bruska, hlien v stolici a po vysadeni mlieka mliecnych vyrobkov sa nam stav zlepsil. ono je inak jedno ci das neocate,alebo nutrillon AC. chutove su rovnake, tam tu horkost sposobuje prave ta rozstiepena bielkovina. takze je to jedno,ale neocate je najlepsi,tak neskusaj nic ine. moja mala napr zo zaciatku nevypila absolutne nic, takze skus tak ako som to robila ja, zarob si normalne hustu kasicku zo sinlacu a neocatu a davaj s lyzickou, u nas tak po mesiaci mi to vypila aj v rdsej forme a terza stale znizujem mnozstvo sinlacu. alebo popripade miesaj MM s neocatom a uvidis.

luthien.k
23. nov 2010

Holky, píšu po puze ze strého počítče, kde chyí jedno písmenko, tk to snd přečtete.... 🙂

@adamala, jen k tomu, jk doktork přišl n lergii n BKM - intolernce lktózy se neprojevuje tk, jk jste to měli vy, t se projevuje střevními potížemi, zvrcením, ndýmáním, kolikmi, průjmy, ekzémem v ojedinělých přípdech, spíš to bývá souběh lergie n BKM a intolernce lktózy.

erikasadek
23. nov 2010

@lucia32 nazor nie, ale to bolo myslene ze len sojove mlieko ,a kazdy den.. Vies vtedy tam bola taka hadka
takze aby som daval kazdy den len to krabicove mlieko tak to som stale proti je chudobne pe male dieta;. 😉
ja som pouzivala, ako nahradu... viec do stravy. 😉
a smotana je chutnejsia ako mieko.. 😀

neviem aby france lait bolo na alergie.. 😅 😅 😅 😅
sice zijem v fr ale tu nie je; asi to bude tym ze kazde mlieko tu je francuzske; 😀

modra1
24. nov 2010

@adamala _ stačí gúgliť 😉 http://www.france-lait.sk/dojcenska-mliecna-vyz... viď zloženie, je to normálne UM z kravského mlieka. Pamätám si tvoj prípad, neexperimentuj, ver tomu, že tvoj adam mal dosť silnú reakciu na mlieko a ďalšia by mohla byť omnoho horšia. Takže buď rada za neocate a dodržiavaj diétu. Časom sa to zlepší a možno v 3 rokoch už bude po alergii.

adamala
24. nov 2010

@z.u.z.k.a 🙂 no s mojim mliekom to uz asi ani nepojde, nevypumpujem viacej ako 100ml a to tiez musim cakat kym mam plne prsia .

Ok tak teda ho budem nasilu ucit na ten neocate ,nic ine mi neostava,len mi ho je luto tak som zistovala ake ine mlieka moze pit,ale ked vsetky chutia horkasto tak to je zbytocne potom riesit.

Kadpodne vam vsetkym dakujem

adamala
24. nov 2010

@modra1 No googlila som to ,toto som citala,ale nejak jasne to tam nebolo napisane, tak sa vzdy pytam vas mamiciek lebo viete toho viacej o tom...lekarnicka asi vie velke makove ked vravela ze to je na vsetky druhy alergii, ale ok,tak ako som uz pisala,idem vymyslat veci s tym neocatom aby to pil v pohode. 🙂 dik za odpoved
@luthien.k ja len pochybujem ci dobre stanovila diagnozu,lebo tu moc tym lekarom neverim, ked dojdem v marci na slovensko tak pojdem na vysetrenia aj tam. pa 🙂 ( robila som tie palacinky z ovsenych vlociek, boli super )

z.u.z.k.a.
24. nov 2010

@adamala daj recept na vlockove palacinky 😉

susik77
24. nov 2010

Ahojte, napadlo ma, ci mala nemoze mat alergiu na bkm. Prejavi sa alergia okamzite ked dostane napr. 1.krat nej. vyrobok z BKM-napr. jogurt, al. puding? Alebo moze sa prejavit az ked dostane samotne mlieko? Ja totiz stale kojim, mala ma uz 14 mesiacov, pred asi 4 tyzdnami sa jej vyhodil ekzem na krku a na brusku a 1x zvracala-v ten den som jej dala musli s mliekom-1.krat. Ale predtym uz od roku dostavala pudingy a od 8.mes. jogurty. A predtym teda ejkzem nemala. Pred tyzdnom sme boli na ockovani -Prevenar a teraaz asi od soboty je podrazdena, stale chce byt na rukach, place, vcera sa stale vyhadzala a uz 5 dni ma zapchu...Predvcerom som jej dala glycer. cipok po rade detskej dr. Myslite, ze moje teorie su moc nerealisticke? Ta zacpa nesuvisi s ockovanim-pretoze po nom su skor hnacky. A ekzem tiez dostala 2 tyzdne pred ockovanim...

erikasadek
24. nov 2010

@susik77 ja osobne si myslim ze to paradne suvisi s ockovanim 😠 😠

a alergia zalezi ak aje sa objavy bud hned... alebo par minut alebo az po par hodinach. 😉
kazde dieta reaguje inak.. 😉
vyluc vsetko mliecne vsetko aj co obsahuje skryte mlieko a uvidis cakaj na zmenu daj tomu minimalne 2 tyzdne aby s atelo vycistilo.. 😉 ak zbadas zmenu tak mas vynnika; 😉