Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

kacenka1111
25. sep 2012

Ahoj, chtela bych se zeptat, jak se resi prikrmy s ABKM. Zacina se zeleninou atp a pak se pridavaji mlecne vyrobky, ale pokud ma ditko alergii na mlecne vyrobky, jak se to pak resi? Moc dekuji.

kacenka1111
25. sep 2012

@martinakl
@luthien.k Nam taky vadi klasicky Allergy Care, musime mit Allergy Digestive Care - rozdil - v tom nasem je jeste slovicko "vstrebavani", proste je lepe stravitelne. A navic mudra muze predepsat recept a v tom pripade platite pouze za recept 30,- a podle lekarny "lehky" priplatek, u nas to je v jedne lekarne 7,-, v druhe treba 20,- , jak kde....

katyxq
25. sep 2012

@kacenka1111 Kravské mléko (jogurt, máslo) se samozřejmě nezavádí, taky ne hovězí a telecí maso. Prostě je potřeba dbát na pestrou stravu a vápník, bílkoviny nahnat z jiných zdrojů, od roku můžou děti rostlinné mléka obohacená vápníkem.

katyxq
25. sep 2012

@kacenka1111 A pokud kaše (jakože stejně nejsou zas až tak pro miminko vhodné), tak jedině nemléčné udělané z tolerovaného (plně štěpeného) UM nebo jen z vody či rostlinného mléka.
Nakonec třeba zjistíte, že malý alergik na BKM jí zdravěji a pestřeji než jeho zdraví vrstevníci 😉.

martinakl
25. sep 2012

@kacenka1111 My dostanem za par dni ten Neocat, protože po Nutrilonu AC ma porad krev ve stolici. Tak uvidíme. Snad to brzo prejde 😒

kacenka1111
26. sep 2012

@katyxq aha, rostlinne je treba hodne zminovany reis milk z dmka? a kde jinde se da prosim z potravin nahnat vapnik? dekuji🙂

kacenka1111
26. sep 2012

@martinakl Aha, tak drzim palecky, at je vsechno v poradku🙂

kacenka1111
26. sep 2012

Ted trosku mimo, ale ten neocate stoji 1700???? 😕

katyxq
26. sep 2012

@kacenka1111 http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...
Jasně, že kojenci nedáš pomeranče nebo mořské řasy, ale miminko má dost vápníku z mlíčka (mateřského nebo UM). Rostlinná mléka ro roku neobohacená vápníkem, od roku obohacená - co dítě snese: rýžové (nejlevnější a asi nejchutnější je to z DM), ovesné (mají taky v Dm, ale moc mi nechutná, lepší mi přijde Oatly ze zdravé výživy), mandlové a jiná. Já dost věcí (drogérii, rostlinná mléka, kaše, ořechová másla apod.) nakupuju na www.countrylife.cz nebo www.bioobchod.cz, beru toho tolik, abych měla poštovné v ceně a jako bonus nemusím tahat nákup 😀.
Jojo, cena Neocate je bez předpisu šílená a doktoři obvykle neradi předpis na něj píšou (mají od pojišťoven finanční limity).

kacenka1111
26. sep 2012

@katyxq dekuju moc, nedoslo mi, ze k prikrmum ma jeste ( v nasem pripade ) UM🙂
a dekuju za odkaz...
jinak k te cene, to snad neni mozny??? a me prislo jako mazec za nutrac ctyri stovky....nam teda pise mudra, co muze...taky ale rikala, ze nemuze vsechno, pac pak pojistovny otravuji....takze treba ctyri napise, ti si koupime atp....porad nemuzu stravit tu cenu 😀 asi blby dotaz, ale je to opravdu pro nektera miminka nutnost? ten neocate? ze jim treba nestaci ten digestive?

katyxq
26. sep 2012

@kacenka1111 Je to nutnost ( @luthien.k mám pocit psala o 2% alergiků na BKM) - protože jim vadí i stopy BKM z Nutrilonu AC nebo ADC, Nestlé althéra (vyrábějí se štěpením kravského mléka), kdežto Neocate se vůbec z kravského mléka nevyrábí, dělá se přímo z aminokyselin - proto ta cena a navíc ho vyrábí jen jedna firma 😉.
Já znám minimálně jednu maminku, jejíž dcera musí mít Neocate a moje malá asi taky nesnese AC Nutrilon (pila jsme ho při kojení já a jednou jí dala trošku cucnout - reakce, zároveň jsme zkoušeli červenou čočku, ale vzhledem k ostatnímu si nemyslím, že vadila ta).

kacenka1111
26. sep 2012

@katyxq Ty jo☹

luthien.k
26. sep 2012

@kacenka1111 digestive je pro ty, co jim vadí i laktóza, neumějí ji správně strávit, ale co se týče čistě alergie na BKM, tak AC i ADC mléko je na tom stejně. Neocate je pro ty, co prostě nemohou mít mléko vůbec na bázi mléka kravského, co Nutr. AC i ADC jsou. Je jich kolem 5% a znám jich hodně 🙂 Mému mladšímu synovi také vadil AC Nutrilon i přes mé MM.

kacenka1111
26. sep 2012

@luthien.k talze nase nemusi mit nutne alergii na mliko ( jen na mliko ), muze mit na tu laktozu? jestli tomu dobre rozumim...dalo by se to vyzkouset podsanim UM na laktozu? je neco takoveho? myslim, ze jsem to nekde cetla, ale ja se v tomhle moc nevyznam....dle sestry od mudry nam v tomhle veku ( 3m ) nikdo zadny testy neudela....

kacenka1111
26. sep 2012

@luthien.k Verunka totiz mela problemy i pri klasika allergy care, musela mit gidestive a to by teda odpovidalo na tu laktozu

luthien.k
26. sep 2012

@kacenka1111 a jaké měla potíže?

kacenka1111
26. sep 2012

@luthien.k No, kdyz jsem kojila a dala si cokoliv mlecneho, vanilkovou zmrzku, slazeny caro s mlikem, jogurt s mlikem ala shake, okamzite zvracela, prujem, hlen ve stolici....nikdy krev, ale vzdy jen hlen, nebo nitky....okamzite zvraceni a prujem, ten ne hned, treba za par hodin...prisuzovala jsem to mliku, ale je mozny, ze by ta laktoza? me totiz zvracela i ten AC, ale nikdy ADC...na ten reaguje absolutne v pohode

luthien.k
26. sep 2012

@kacenka1111 laktóza je přirozeně přítomná v mateřském mléce, bez ohledu na to, zda maminka konzumuje mléčné výrobky nebo ne. Nicméně ještě to neznamená, že s ní dítě nemůže mít problém po přechodu na UM. Jediný způsob, jak to zjistit, co vadí, zda BKM či laktóza nebo obojí je ve vašem případě zavést mléko s BKM, ale bez laktózy (Nutrilon low lactose). Nicméně já bych zatím neexperimentovala, dávala, co vyhovuje, nechala zažívání odpočívat a regenerovat a nechala test s novými mlíčky až na pozdější dobu. Je totiž dobré, pokud se přijde na alergii na BKM (což si myslím, že malá má a možná i intol. laktózy) držet nemléčnou dietu alespoň půl roku, aby měla imunita šanci "zapomenout", že má reagovat a střevo mělo šanci se vyhojit. K tomu je dobré pomoci probiotiky.

martinakl
26. sep 2012

@katyxq A od koho dostanu ten predpis? Asi od pediatra? Nase pediatrcika je vstricna a rozumna, tak snad nam ho napise.. To muze i na ten Nutrilon Allergy Care, ne?

luthien.k
26. sep 2012

@martinakl na zkoušku může pediatr, ale na pravidelné pití musí alergolog nebo gastroenterolog dát k tomu posvěcení.

katyxq
26. sep 2012

@martinakl Mám takový pocit, že na zkoušku může pediatr Neocate předepsat, ale kdyby to mělo být pravidelně, tak potřebuje potvrzení od alergologa.

luthien.k
26. sep 2012

@katyxq 😀 psaly jsme stejně 😀

martinakl
26. sep 2012

@luthien.k @katyxq Ke gastroeneterologovi jdeme cca za tyden na kontrolu, jestli pomaha ten Nutrilon. Pokud ne, tak dostanem ten Neocate, tak uvidíme, jak bude vstricny s receptem. Ja doufam, ze se konecne poradne rozkojime a UM třeba nebudem muset resit.
Ale hlavne je, ze nas dneska nakonec pousti konecne z nemocnice domu. ufff...

tercinka
26. sep 2012

@katyxq
@martinakl Kočky ja som teraz malej vybavovala to Neocate mliečko,do roka ho môže predpísať alergolog, od roka je už treba súhlas poisťovne,nemala som s tým žiadne problémy,poslali sme žiadosť, volala som tam,máme Union zdrav. poisťovňu a budem dostávať tak ako aj teraz 8 pixlí na mesiac,doplácam na jenu niečo vyše 7 eur,takže pohoda,oproti tomu,že mi v lekárni vraveli,že normálne u nás stojí cca 80 eur.
Najprv sme mali Nutrilon Alergy Care,ten môže do roku predpísať aj pediater. Aspoň u nás,no pozerám,vy ste z ČR?

tercinka
26. sep 2012

@kacenka1111 pozri si príspevok vyššie odo mňa 🙂

martinakl
27. sep 2012

@tercinka Jj, z CR. Nam zatím napsala pediatricka z nemocnice tri baleni Nutrilonu AC. Za tyden se uvidi, jestli budem muset nasadit ten Neocate. Takze zatím jsem s naší pediatrickou ty recepty neresila. Snad bude stacit ten Nutrilon, nebo idealne brzo prejdem jen na materske mlicko.

tercinka
27. sep 2012

@martinakl Ja ešte stále aj kojím,no už len v noci,plne som kojila 6 mesiacov,no aj z materského mlieka mala dcérka problémy,asi to prechádzalo zo mňa k nej,lebo ja som ešte vtedy nevedela,že má takú alergiu.Keby som to vedela,mohla som si dávať pozor čo zjem.Je super, že vám to zistili tak skoro,mne všetci tvrdili,že malá má koliku a ekzem že má každé druhé dieťa a tak...Až som sa nahnevala a vybavila som si vyšetrenie sama mimo bydlisko,tak jej zistili,že má túto alergiu,tak teraz lekári u nás čučia a ochotne predpisujú mlieko 🙂

helulicek
27. sep 2012

Ahojte holky, můžete mi dát tip, jak dostat do malýho AC mlíčko? prostě mi jej odmítá, zkoušela jsem i glukopur dát do mlíka, ale bez výsledku. Naposledy jsem sice do něj trošku dostala, ale žádná sláva. Nemáte nějakej tip? @luthien?
Kolem roku bych jej chtěla pomalu odstavit, takže ho chci pomalu zvykat... nějak to zatím nehrotím, pomalu zkouším, ale pokaždé se na mě dívá jak na vraha 😀 😒 😝
A odkdy může rostlinná mlíčka? mám doma rýžový, špaldový, ovesný... od roku?? Už mě napadlo při nejhorším přejít rovnou na ně, ale to by se asi musela pořešit i bohatější strava a to by byl asi u nás problém, když se mi na většinu potravin reaguje 😝

tercinka
28. sep 2012

@helulicek Ja by som ti veľmi rada poradila, no neviem ako, sama sa čudujem,že moja malá ho pije uplne v pohode.

katyxq
29. sep 2012

@helulicek Pokud vím, tak se u víc dětí osvědčila metoda míchací - dávat stávající běžné UM nebo MM (jakože nejen alergiky je nejlepší kojit co nejdéle, i po roce to má smysl) a přidat trochu AC a postupně poměr zvyšovat ve prospěch AC, až dítě vypije i jen čisté AC.
Rostlinná mléka neobohacená vápníkem (ten se přidává ve formě řas, tak aby miminko nemělo moc jodu) se můžou už od půl roku, rostlinná mléka obohacená vápníkem od roku.