Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

betelgeuzz
26. apr 2013

@backstreet nepleteš si náhodou pojem dieta s redukční dietou? Protože tady nikdo děti v jídle neomezuje (kromě potravin, které obsahují BKM, případně další věci, na které je dítě alergické), spíš bych řekla, že spousta dětí tady jí daleko pestřeji, než děti bez alegií. 😉

backstreet
26. apr 2013

Máme od půl roku potrzenou alergii na BKM, ale vzhledem k tomu, že ji má manžel taky, taky potvrzenou, tak už se s tím peru celkem dlouho. Nechci říkat, že v tom umím chodit, ale dávám Amálce všechno ostatní.Já jen opravdu nejedu podle knížek, tabulek atd. Nehledám na netu co může a co nesmí. Dávám jim to, co jim neubližuje a chutná. Žiju v tom a vařím takhle už 15 let. 😉

backstreet
26. apr 2013

@betelgeuzz S redukční dietou si to fakt nepletu 🙂 Malá má půl roku, těžko by ji držela.... 🙂

backstreet
26. apr 2013

@katyxq Nezlobte se, z toho co tady čtu, jste asi lékařka, že?
🙂 Jo a testů máme za sebou nespočet. chodíme na ně co 3 měsíce. Jo a při posledním testu nám vyšlo i vysoce pozitivní vejce, ale vánočku, piškoty atd. jí nevadí. Sama už se v tom nevyznám, jen píšu svoje zkušenosti. Ono praxe je možná někdy víc než teorie.Nebylo to myšleno ve zlém...

backstreet
26. apr 2013

@betelgeuzz Omlouvám se, malá nemá půl roku, ale dva

katyxq
26. apr 2013

@backstreet Ne, nejsem lékařka (ale načteno mám relativně dost). A většina z nás tady ví, že testy na potravinové alergeny nejsou spolehlivé ani na 50% (obzvlášť u dětí), vycházejí falešně pozitivně i falešně negativně. Navíc potravinové alergie (hlavně ty na BKM a vejce) mají tendenci s věkem vymizet. A dieta při eliminačně-expozičním testu je taky něco jiného než pak dieta držené "jen" s vyloučením potravin, na které dítě reaguje, při EET se vylučuje mnohem více potravin a to velmi striktně. Takže pokud radíte, raďte v kontextu potíží a fáze, ve které se maminka a dítě nalézají při hledání toho, co vadí, jinak můžou být vaše rady velmi nebezpečné.
Moje malá reaguje velmi si silně i na pouhou kapku mléka i stopy BKM v allergy care Nutroilonu.

backstreet
26. apr 2013

No to moje malá taky, proto jsme měli Neocate. Nutrilon AC nepřipadal v úvahu. Ono každá maminka asi půjde stejně k lékaři, než tady diskutovat. Malá mi vypila asi 20ml Sunaru, protože podle testů to bylo neg. skončiliy jsme na dětském JIPu. dusila se a měla obrovské, fialové, nateklé fleky po celém těle. Myslíte si, že může být i horší reakce?Pak už se alergie prokázala. Doktoři měli strach, protože říkali, že něco takového ještě neviděli.
Kdybych měla první mimčo s takovou alergií a přečetla si vaše příspěvky, byla bych vystrašená, tím že už to mám podruhé, vím že to není taková katastrofa. Jak už jsem psala, nežiju podle knih a tabulek. Lékaři nám určili diagnozu, chodíme na alergo, ale malá měla půl roku a Neocate mi nechtěla a nikdo už Vám neřekne, co jí dát....
Nikomu neradím, jen ty maminky proboha tak neděste. Půjdou k lékaři s těma nejhoršíma scénářema. Ono to není tak strašné a dá se s tím žít. Já tedy nemám načteno skoro nic, ale mám roky praxe!!

betelgeuzz
26. apr 2013

@backstreet však já jsem nepsala o tvé dceři, ale o tom, že jsi napsala, že se nemá držet dieta a omezovat další potraviny. Z toho jsem usoudila, že nemluvíš o dietě kvůli BKM. Však tady všihni dělají to stejné, co ty, dávají dětem věci, které jim neubližují. akorát asi každý za to považuje jiné potraviny.
A nepříjde mi, že @katyxq někoho straší, naopak dokáže poradit, co dítěti vařit, protože většina matek, když jim potvrdí ABKM, je sama vystrašená 🙂 A sama je příkladem toho, že bez BKM se dá v pohodě žít 🙂

katyxq
26. apr 2013

@backstreet NIkdo (ani já) tady neradí, omezovat potraviny, které dítěti nevadí (v rámci zdravé stravy, kam kaše plná cukru vážne napatří, ani do stravy dospělého, natož malého dítěte) - ale radila jsem @mirulka147 v kontextu toho, že nemají alergii prokázanou, jak udělat regulerní EET, aby věděla, čemu se vyhýbat. Kdyby při EET diětě jedla sóju, karob, hovězí , tedy potraviny, na které reaguje značná část alergiků na BKM, potraviny obsahující mléko zpracované při vysokých teplotách, tak by taky mohla dojít ke zjištění, že dieta nepomáhá - což by vlastně nemusela být pravda, protože by tu dietu nedržela pořádně ... a dítě by se dál trápilo (proto moje zmínka o možné nebezpečnosti vašich rad).
Moje malá jí ořechy, semínka, vejce, ryby, koření, většinu ovoce a zeleniny, jí i pšenici (tu ne ve velké míře - zase jsme u zdravé, vyvážené stravy, nač zatěžovat střeva těžko stravitelnou pšenicí, obzvlášť u alergika a to ještě reagujícího převážně v trávicí soustavě - šílené koliky, průjem, hleny a nitky krve ve stolici, nepřibírání). Momentálně jsme ve stavu, že jsme ráda, že dobře přibírá, takže nehodlám na ní minimálně do zimy BKM zkoušet ani ve stopách, nestojí mi to za to, navíc na dietě bez BKM je lépe i mně (žádný ekzém, zácpy a bolesti hlavy jen výjimečně, jsem méně unavená, i když spím míň a navíc přerušovaně).

mirulka147
26. apr 2013

@backstreet ahoj ja davam do všetkeho už len pohankove alebo ovsene mlieko alebo ryžove aj pudingy s toho robim ,minule som aj šošovicovu polievku s toho robila a chutila aj mužovi 🙂 knedlu som tiež zamiesila iba s muky vody a droždia a nikto si to ani nevšimol ,dropcovi chutilo najviac takto nemusim variť malemu a nam zvlašť 🙂

sisidani
29. apr 2013

Ahojky, mé dceři byla zjištěna z krve ne imunologickém vyšetření mimo jiné i nesnášenlivost kravského mléka, je to prosím Vás to samé jako alergie na kravské mléko?
Nějak to teprve vydýchávám, protože máme problém s jídlem ve školce, mají tam spoustu mléčných výrobků. Jak to méte Vy s dětmi a stravou ve školkách?

deyana
29. apr 2013

@sisidani ahoj, ano je to alergie na mléčné výrobky.. a děti s alergií si většinou musí nosit do školky svoje jídlo ☹

deyana
29. apr 2013

@katyxq ahoj, když tě tu vidím.. co bílý rohlík (bez vajec a mléka) ?? manža malýmu dal a ten byl jak divej 😀 zavádíme postupně stravu, jsme na neocate 2 měsíce, zlepšení je, ale minimální - rostou mu neustále zuby.. tak to pořád omlouvám a shazuju vinu na zuby.. 😖

katyxq
29. apr 2013

@deyana pokud má OK složení, nevadí pšenice, tak bych se rohlíku úplně nebála, jasněže jsou i lepší věci k jídlu, ale taky občas rohlíky máme (dělam domácí se špaldovou moukou)

deyana
29. apr 2013

@katyxq díky, no ono je to pohodlné, ptž ten rohlík mu dát můžu, když teda je bez toho mlíka a vajec, jiný zatím ani zkoušet nebudu, je to krom banánu jediná věc, kterou můžu dát "za pochodu" a syrové, jinak musím všechno vařit, tak to dýl trvá, studený už to pak nechce.. tak je to složitý, hlavně když chceme být delší dobu venku 😒

dejka77
1. máj 2013

@luthien.k Ahoj, mam nejake otazky ohladom bkm. Dcera je uz asi 7 mes. bez mliecnych vyrobkov. Vcera som jej dala jedlo, v ktorom bolo susene mlieko, nemala nijaku reakciu (flaky, vyrazky). Zaujimalo by ma ci sa ta reakcia objavi ak ma dieta este alergiu alebo sa neukaze nic a ono ju mat este moze - ak zje potravinu, ktora len obsahuje mlieko, ale nie je vyslovene mliecna. Sice sa s tym nechcem velmi ponahlat, ale ak budem skusat tak co jej mam dat? Mlieko alebo kusok jogurtu?

luthien.k
1. máj 2013

@dejka77 po jednorázové konzumaci malého množství nelze usuzovat, jestli alergie je nebo není, je třeba udělat expoziční test alespoň tak, že pět až sedm dní po sobě dostane něco mléčného, ideálně bílý bio jogurt a k němu po pár dnech přidaný třeba tvrdý sýr (obojí je nejlépe stravitelné), a to v postupně navyšujícím se množství. Reakce může být téměř okamžitá až v řádu dní, jsou děti, co reagují v trávení třeba až za týden. Určitě je dobré to udělat takto systematicky, protože jinak se reakce nemusí poznat jednoznačně.

eyael
3. máj 2013

@luthien.k prosím tě, chci se zeptat, jak moc tučný má být bílý jogurt použitý na výše uvedený expoziční test? Odtučněné bych dětem tedy nedávala, ale má se to zkoušet se spíše tučnějším jogurtem? díky předem za odpověď.

luthien.k
3. máj 2013

@eyael já bych použila ten přirozeně tučný jogurt (ani s přidaným, ani s ubraným tukem), co má cca 3,5% tuku, jako třeba bio Hollandia apod.

verkaplcha
3. máj 2013

holky mám dotaz, náš malej má posledních čtrnáct dní exémek na zádech, doktorka řekla ať zkusíme zatím jen promazávat a když bude ustupovat nebo se nezhoršovat, že to nebudeme moc řešit, ale kdyby se rozjel, že by to možná mohla být alergie na bílkovinu kravského mléka. teď mi řekněte, projevilo by se to až po čtyřech měsících užívání umělého mléka? já si myslím, že kdyby tu alergii měl, tak by se to projevilo dřív ne? díky

luthien.k
3. máj 2013

@verkaplcha může se to stát, že se to projeví až po takové době, doba senzibilizace je velmi individuální.

verkaplcha
4. máj 2013

@luthien.k no tak nic, ale je pravda, že se to teď ztrácí, je to mnohem lepší, přemýšlela jsem jestli mu nemám zkusit dávat jogurt (ten ještě neměl), myslela bych že když mu ho nasadím, a bude mít tu alergii, tak se to víc rozjede, aspoň bych to poznala jestli je to ono, co myslíte?

daisyr
4. máj 2013

Ahoj holky, syn (7m) má pravděpodobně alergii na BKM, teď začínám s eliminačním testem, za jak dlouho po vyloučení mléka atd. jste pozorovali zlepšení? V nemocnici mi doporučili vyloučit pití mléka, ale jinak prý jogurty a sýr nevadí a že když se to nezlepší do 2 týdnů, mám se objednat na gastro.... nezdálo se mi to, tak jsem si něco o tom našla a právě chci najet na ten EET, mléko jsem teď cca týden neměla a nic se nezměnilo (syn má tmavou stolici a občas nitky krve, před měsícem se mu udělal exém, já si myslím, že je to exém, je to v místě plenky, dr. v nemocnic to ohodnotili bez bližšího zkoumáni jako plenk. dermatitidu a dali imazol)
Měla bych vyloučit jen to mléko, vejce, sóju a maso (hov+kuř) nebo raději třeba i lepek? Žádné testy na tu alergii mu zatím nikdo nedělal.

tinki
5. máj 2013

@daisyr Podľa mňa je najlepšie vylúčiť všetko s obsahom mlieka, vrátane pečiva, jogurtov aj syrov. A minimálne na dva až tri týždne. Potom dať niečo s obsahom mliečnej bielkoviny a sledovať reakciu. A až potom by som skúšala ostatné alergény. Postupne, aby si videla, na ktorú reaguje.

mitote
5. máj 2013

@daisyr ja jsem vyloucila akorat vse co obsahuje mleko a videla jsem teda zlepseni po par dnech.... pred tim nejedla, nepribirala, rvala u jidla, uplne jina stolice, prestlao ji bolet brisko...

nae
5. máj 2013

@daisyr ahoj, poraď sa s @katyqx , má s tým bohaté skúsenosti.
Najepšie je vylúčiť všetko mlieko, aj jogurty apod.

kalteherz
5. máj 2013

Drahé ženy já osobně mám alergii na kravské produkty. Trvalo to dlouho než mi to bylo zjištěno. Od mala křeče,průjmy a od 18let se to vyhrotilo až do neustálého krvácení ze střev. No prostě to nikomu nepřeji. Miliony vyšetření atd. a až můj lékař ,který měl fakt zájem zjistit příčinu dopátral alergii. Nesnesu kravské mléko,smetany, tavené sýry, jogurty atd. Skvěle mi to vynahrazuje rýžové a sojové mléko 😉 nebo mandlové mléko. Jen se bojím,že tohle zdědí jednou i moje dítě. Snad ne. Jinak všem maminkám držím pěstičky at tohle zvládají ono ty bolesti břicha jsou fakt dost neúnosné a pro miminka to musí být šílené . Důležité je tuhle alergii zjistit a pak už se dá zvládat 🙂

berynka
5. máj 2013

ahoj, já jsem teď taky na "dietě" 😉 . Dcera měla hodně zelené kakání, hodně vodové a přišlo mi, že tam byl i hlen, taky byla neklidnější. Přibírala teda dobře. A ještě se jí udělala vyrážka na obličeji, ale to mohla být náhoda 😒. Už končím 3. týden bez BKM a zatím to fakt vypadá na nějakou reakci na mlíko. Zkusila jsem včera trochu tvarohu a už kakala zase do zelena 😝 .
Potíž mám s jídelníčkem, samozřejmě si nedám třeba jogurt, ale podle složení tu syrovátku a sušené mléko cpou skoro do všeho 🙄 . Taky nechci jíst nadýmavá jídla, takže mi toho ke stravě už moc nezbývá.
V DM jsem si koupila sojové mléko, sice to do sebe vpravim, ale je mi z toho celkem mdlo.

nae
5. máj 2013

@berynka ahoj, vápnik si skvele nahradíš napr. mandlami, makom apod...Znesiteľnejšie je ryžové mlieko, lahodné je ovsené, dá sa spraviť aj z maku. Mrkni sa na fotoblog katyqx, má tam úžasné inšpirácie pre bezmliečnu diétu.

berynka
5. máj 2013

@kalteherz, ale ty máš spíš alergii na laktózu, ne? Ta alergie na BKM by snad měla cca ve třech letech vymizet, aspoň myslim teda 😅