Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

ketikus
29. jún 2013

@barbade Ahoj my máme podobné problémy. Testovali nás na alergiu pomocou náplasťového testu pomocou krvného testu a prick testu- lekár nám povedal, že tieto testy sa navzájom doplňujú, preto sa ich robí viac druhou. Niečo nám vyšlo pozitívne. Do dvoch rokov dieťaťa však testy spoľahlivé nie sú. U nás sa alergia prejavovala hlienom v stolici a hlavne ekzémom. Čo sa týka toho hlienu tak sa može črevo dávať dohromady pomerne dlhú dobu.Može mať v čreve aj plieseň.Od detskej lekárky sa nenechaj odbiť. Daj na svoje pocity. Matarinský inštinkt určite neklame.. Najlepšie urobíš ak vyhľadáš alergológa. Priprav si potravinový denník - zapíš do neho úplne všetko čo si zjedla a vypila a tiež stav diťatka - hlavne tú stolicu. Ja si píšem denník od kedy mám podozrenie na alergiu. Veľmi mi to pomáha v pátrani po alergizujúcich potravinách. Tiež navštevujeme homeopata okrem homeopatík nám doporučil dlhodobo dojčiť užívať probiotiká a gel z dužiny aloe vera. Mimochodom alergia može vzniknúť na čokoľvek.

zajaciq
29. jún 2013

@corny01 ja som kojila 26 mesiacov a len prve tri som davala pozor na stravu. kazda laktacna poradkyna ti povie,ze sa v strave nemas obmedzovat. pri kojenom dietati ti na gastre sice krv vysetria ale zo skusenosti nie len svojej ale aj mojich kamosiek = vzdy im to vyslo negativne. a tiez mame 45-50 kil a tu sme. ked ti dieta neprospieva chyba moze byt uplne niekde inde nez v BKM, ktore si aj tak vynechala ako sama pises. takze treba sa na zdravotny stav svojho dietata mozno pozriet trochu globalnejsie nez len na jeho traviaci trakt. vidim,ze ta to velmi trapi, kazdu mamu by to trapilo. s tou smotanou som to nepochopila,ano. myslim,ze u vas ma vyznam,aby si vo svojej strave vynechala BKM ale nie vsetko.. na gastre mozu ultrazvukom dietatu zistit, ci nema reflux, to je jedna z veci, ktore mozu ovplyvnovat jeho stav. do roka je reflux vsak fyziologicky a len velmi malo pripadov je patologickych. KO ma dietatko dobre? je naozaj vela faktorov, ktore mozu byt za tym, ...

zajaciq
29. jún 2013

@corny01 a este na dovazok, az EAV diagnostika ukazala co mojmu dietatu naozaj nerobi dobre a medzi inym aj spominana BKM, co ale lekar povedal, ze takmer nikomu to nevyjde, ze ju toleruje. a toto pediater ani gastroenterolog ani alergolog nezisti.

corny01
29. jún 2013

@zajaciq já tam chci jít v prvé řadě kvůli refluxu, páč když mi zvrací i 5x po kojení, jednou zvracela i 5 h. po příkrmu!, tak to nemůže být v pořádku. No může to být jeden z příznaků ABKM, to ubývání na váze taky. Snažím se ji co nejvíce nosit svisle, ale má slabá záda a břicho, měli bychom cvičit rehab., ale nemůžem, protože ubývání na váze považuju za vážnější problém, který teď musím vyřešit. Takže spoléhám na to, že v dětské jsou odborníci a že mě v tom kojení naopak podpoří, pomůžou to nějak vychytat. To že vynechávám různé potraviny, mě samozřejmě nijak netěší, ale protože má prostě to bříško hodně citlivé, tak ji kdejaká maličkost nadýmá, ona pak pláče, odtahuje se od prsa, lapá vzduch, který pak nejde odříhnout a tak furt dokola. Jo a KO má dobrý. Moč taky.

katyxq
29. jún 2013

@barbade A držela jsi bezmléčnou dietu opravdu striktně (tedy i bez skrytého mléka - víc třeba tady http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle...) a taky bez sóji (souběh alergií na BKM a sóju až v půlce případů) a bez sóje příbuzńeho karobu (souběh s alergií na BKM asi ve třetině případů)? A nebo může reagovat na něco dalšího z tvé stravy - vejce, pšenice, ořechy např.
A krevní testy na potravinové alergeny - i kdybys BKM jedla, tak jsouj neprůkazné, spolehlivost je asi 50%, vycházejí fakešně pozitivně a hlavně falešně negativně (např. víc jak polovina alergiků na BKM nereaguje přes specifické IgE protilátky, v krvi je tudíž nemá a přesto alergicky reagují jinými imunitními cestami, lze to potvrdit jehině eliminačně-expozičním testem).
A pokud už alergen najdeš, tak to trvá i víc jak několik týdnů, neź se střeva dají dokupy. Jo a ještě bych podotkla, že problematické může být očkování - z důvodu, jak funguje a taky proto, že Infanrix hexa i Pediacel (a údajně cokoliv, co je proti tetanu) obsahují hovězí bílkoviny (bovinní sérum).

katyxq
29. jún 2013

@corny01 Jinak v dětské nemocnici v Brně můžu doporučit doktora Klusáčka, nedělal ze mě blba (ja tam šla jen kvůli pruzení pediatry, problém s alergií i slabším přibíráním byl dávno vyřešen - bez ní, beztak nás tam poslala až poté, co jsem odmítla dál očkovat, ale dobře jsem udělala, kdybyhc tol zarazila už po první dǎvce, malá by byla OK o měsíce dřív), promluvili jsme si, z toho, co jsem mu povídala, tak zkonstatoval, že je to jasné, mám dál dietovat, kojit a přijít i bezh objednání, kdyby byl problém, pro pediatru vypadal papír a hotovo 🙂.

barbade
30. jún 2013

@katyxq Mliecne vyrobky a vsetko s mliekom som vylucila velmi poctivo, vsade citam zlozenie, som na to zvyknuta, bola som isty cas cista veganka. Kazdopadne, vylucenie aj vajec aj soje (ktora je tiez skoro vo vsetkom) je pre mna vylucenie takmer uplne vsetkych bielkovinovych zdrojov, nakolko ako som spominala maso nejem, aj ked vajcia aj soju velmi obmedzujem. To by som uz naozaj radsej isla s malym k alergologovi, zistit, ci by take pocinanie malo vobec nejaky zmysel (co ak by mal alergiu na nieco uplne ine?), kedze stravu si obmedzujem dost striktne takmer odkedy sa maly narodil. Nasa peda nas ale urcite neodporuci k alergologovi lebo je presvedcena o tom, ze maly je dokonale zdravy a ze my sme len prehnane uzkostlivi rodicia. Planujem ju kazdopadne vymenit za nejaku rozumnejsiu...

corny01
2. júl 2013

@katyxq Díky za tip, už mám i od někoho jiného tip na jiného doktora tamtéž, takže jich je tam - doufám - víc takových rozumných. Chci se zeptat, jak je to s nedoočkováním hexy, máme za sebou 3 vakcíny, ale mám strach jít do 4. Může na to třeba alergolog nebo dr. na gastru vydat doporučení (nedoporučení)?Nebo je to na moje triko, když to odmítnu? Taky možná se svými zkušenostmi budeš vědět, jestli nitky ve stolici musí být příznakem ABKM nebo i reakcí na jinou potravinu např. při podrážděném střevu?

katyxq
2. júl 2013

@corny01 zeptat se můžeš, jestli budou ochotní napsat kontraindikaci (ale moc bych na to nespoléhala), já to odmítla na svoji zodpovědnost. Nitky krve nemusí být jen od ABKM, můžou být od jiné potr. alergie, při salmonelóze a jiných střevních infekcích, při trhlině konečníku, při ulcerózní kolitidě apod.

corny01
2. júl 2013

@katyxq No právě mi přijde, že malá se kroutila po nasazení mléčných výrobků, ale pak na radu Mudry jsme dali banán do příkrmu, den po očkování, a bylo to :-/. Trhlinku v konečníku měla kdysi, teď ne. Ale nechápu, z čeho takovej drobek může mít natrženej konečník, když mívala spíš řídké stolice. Teplotu neměla, takže na nějakou infekci to nevidím.

luthien.k
2. júl 2013

@corny01 krev ve stolici může být i při jiných alergiích, nejen při ABKM.

luly13
2. júl 2013

@corny01 natrhnuty konecnik mal aj nas drobec. normalne ragadu ako svet. tak vlastne dr konecne uznali, ze i u nas nie je nieco ok(moj instinkt stale bol na pozore, nedala som maleho ockovat, lebo stale mi nieco nesedelo). podla nasej dr totiz bolo 6-7 a niekedy aj viac riedkych stolic dojceneho dietata za den uplne ok. z toho casteho kakania a agresivnej stolice sa mu spravili trhliny. ked chirurgicka videla stolicu, hned sa jej nezdala, dala vysetrit kvasinky a dalsie veci, vsetko bolo ok. a k tomu bola velmi bleda. skor bledo zlta, nez klasicka prazenicova. boli sme na gastro, tam zobrali krv na bkm, samozrejme negativny vysledok, ale dietu aj tak mam drzat. pomocou eliminacky som zistila, ze evidentne mu bkm robi problem. ked obcas zhresim, noc ma desne nepokojnu, kruti sa, stolicu beztvaru(no nie uz hnackovitu). a aj reflux mal veeelmi silny. ale ked nechces do dietata pchat hnusne presladene umeliny typu gastrotuss, tak ti lekar nepomoze. u nas sa trosku zmiernil zavedenim prikrmov(ktore skor neje ako je), ale grcne stale. my sme reflux ako tak ustali vdaka satke. maly sa prvy polrok zivota len cisto nosil. tam nie je problem ani ked ma mala slaby chrbatik.
a este malemu robilo neplechu aj hovadzie a telecia maso. takze vynechavam i to.
buduci tyzden ideme na kontrolu, tak som zvedava, co povie. ale ako pise @zajaciq lekari a vysetrenia v tychto pripadoch fakt velmi nepomozu. i ked aj ja by som bola pokojnejsia,keby malemu aj z krvi potvrdili alergiu na bkm. takto ma to obcas nuti skusat, ci je to FAKT pravda. lebo taaaaak mi chybaju kolaciky, zakusky, mliecne cokolady, ladova kava so zmrzlinou 😅 😝 😅

corny01
2. júl 2013

@luly13 a jak dlouho uz drzis dietu? krom mleka a teleciho/ hoveziho jsi vynechavala jeste neco? Mě z té diety může štrejchnout. Zvlášť když vidím, co furt mlsá můj muž ☹((. Sama jsem celkem žravec, přitom hubená jak lunt a nikdy jsem se nemusela v jídle omezovat, tak teď to mám. Kdyby to bylo jen mlíko :-/. A po té eliminačce jsi dál zkoušela i jiné potraviny přidávat takhle postupně nebo už jsi to pak neřešila? Já kdykoliv se k něčemu trochu odvážím a zkusím 2 3 věci dohromady anebo já něco a malá zaráz novej příkrm, tak zareaguje a já zas nic nevím, ale připadá mi šílený při počtu potenciálních alergenů postupovat takhle po jednom. ale asi mi nic jiného nezbude.

luly13
3. júl 2013

@corny01 cca vo februari sme lietali po vysetreniach. tak odvtedy. nejem vsetko co preslo okolo kravy 😀 . taktiez ani sojove vyrobky. sice obcas si dam v kaviarni late so sojovym mliekom, no na to mi nejak krpec nereaguje. inak "vsetko" ostatne hej. ale i pecivo kontrolujem, ci obsahuje nieco mliecne. ja som hned vynechala len bkm. a to zabralo, tak som neskusala vynechat dalsie alergeny. ale ucinok sa nedostavil hned. az po vyse tyzdni ci dvoch sa mu upravila stolica. moje dieta prve tri mesiace svojho zivota prerevalo od siedmej vecer do polnoci. kedze ja som vzdy bola alergicka, ked sa na kazde zamrnkanie dietata stanovila diagnoza "boli ho brusko", tak som to hadzala na nedozretu nervovu sustavu. vzdy vecer i mrazoch som ho nalozila do satky a chodila po vonku. len tak bol kludny. sme sa bavili, ze vonku len psickari a ja s dietatom 😀. no teraz sa ukazalo, ze to predsalen asi bolo to nestastne brusko.
z diet ide porazat aj mna. pocas tehotenstva som drzala pre zmenu diabeticku. cukor mi lietal kde tade. a teraz toto zas. sa smejem, ze moje dieta chcem mat zo mna modelku. takuto postavu som nemala od gympla 😀
co sa tyka prikmov, filip je cisty ovocnicek. ovocie vsetkeho druhu mu smakuje, no vsetko mu prevaram. surovy skusil vcera len melon. zo zeleniny narobili paseku bataty. tak to sme uplne vylucili. inak mrkva, petrzel, cuketa a pod su ok. len tych zeleninovych prikrmov zje fakt par lyziciek. vecer ma kasu spaldovu, pohankovu, ovsenu a pod varenu vo vode spolu s ovocim. to mu smakuje asi najviac.
btw
@katyxq maly ma stale len tri prikrmy. rano po prvom spanku dostane uvarene ovocie, na obed par lyziciek zeleninoveho prikrmu. vecer kasu s ovocim. neviem co v akej forme zaradit dalej. keby bol ok, supnem jogurt 😅. nemas nejaky tip?

katyxq
3. júl 2013

@luly13 koukni na můj článek Bezmlečné svačiny a do alba Šárčino mlsání a sladké svačinky ... jo a kaši snídáme, večer má typově to samé, co k obědu (prostě zeleninu s bílkovinou a trochou přílohy) nebo hustou luštěninovo-zeleninovou polévku, občas pečivo se šunkou, vajičkem nebo tuňákem a k tomu zeleninu.

tomba
7. júl 2013

prosím o radu, naša mudr.má dovolenku..malú kojím, od začiatku má zelenú riedku stolicu..že skúšajte, čo jej vadí..vysadila som mlieko a nič..vysadila aj mliečne výrobky a zlepšilo sa to .../staršia dcéra má alergiu na bkm/, lenže malú som musela začať prikrmovať UM - beba Ha /tiež vodová stolica/..myslíte, že môžem dať malej sama bez lekárky nutrilon allergy care aj bez testov? neovplyvní toto mlieko dané testy, ktoré by jej boli robené po dovenke našej mudr.?

katyxq
7. júl 2013

@tomba Klidně kup AC Nutrilon (ale radši bych volala laktační poradkyni http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... 😉), testy to neovlivní, stejně jsou spolehlivé nanejvýš na 50%, eliminačně-expoziční test je jediná spolehlivá metoda pro potravinové alergie (sice jsi ho nedělala úplně regulerně, ale alergii na BKM to naznačuje víc než dost)

tomba
8. júl 2013

@katyxq dakujem velmi pekne za odpoved. Zajtra ideme na krv, som zvedava,co a ci testy ukazu

iki213
12. júl 2013

Ahojte maminy. My mame tiez rovnaky problem. Moj 20mesacny syn bol alergicky skoro na vsetko! na mliecne vyrobky, vajcia, gluten, ovocie, arasidy, orechy a kopu inych veci..Po navsteve u alergika ked ho diagnozoval so vsetkymi moznymi alergiami som sa zrutila v aute a revala asi hodinu. K tomu dokonca ma astmu a v zime sme boli skoro stale na pohotovosti kvoli laringitide. Alergik nam povedal ze z alergii na vajcia by mal vyrast ale z ostatnych nie, takze si mame zaobstarat EpiPen a mat ho stale so sebou. To bolo pred 5mesiacmi. Moj manzel a ja sme sa rozhodli ze diagnozu a radu doktora neprijimame a zacali sme hladat rozne ine moznosti ako pomoct nasmu drobcovi. Navstivili sme homeopaticku doktorku ktora sa zaobera cinskou medicinou vola sa to NAET treatment, robi to uz asi 20rokov. (my zijeme v Californii , ale myslim ze na slovensku je to nieco podobne biorezonancii)..po hodinke s nou sme pochopili ako to vsetko vzniklo, ze nas maly ma astmaticke zachvaty hlavne z alergii, a co vsetko sa da spravit preto aby sme mu pomohli a vyhli sa astme v buducnosti. Ked nam povedala ze po ukonceni liecby budu moct zjest aj orechy a nic sa mu nestane tak samozrejme som sa znova rozrevala...Je to strasne ked vam niekto povie ze vas syn moze zomriet len co sa dotkne orechov a potom o 2 tyzdne pocujete z ust niekoho ineho ze za par mesiacov bude moct jest aj orechove rozky. Takze momentalne ho liecime zo vsetkych moznych alergii. Na vajcia je uz vylieceny, aj na ovocie+zeleninu, taktiez gluten sme uz zvladli, no len mlieko nam stale robi problemy, takze ho drzim na velmi prisnej bezmliecnej diete. No a ja sa zacinam pripravovat na riadnu dietu o par tyzdnov ked sa nam narodi baby #2. Nasho prveho synceka som kojila do jedneho roku, s tym ze prve tri mesiace som vobec nejedla nic mliecne a potom som zacala a vtedy zacali problemy s ekzemom a v 10mesiaci ked som mu zacala predstavovat normalnu stravu a taktiez zacala prikrmovat sunarom, vtedy zacali problemy s astmou. Taktiez nam doktor nakazal davat malemu inhalator kazdy den, aj ked nemal zachvat, no a to sme s manzelom tiez odmietli, lebo sme nechceli aby si na to zvykol a nevedel bez toho zit (moj manzel ma astmu od malicka a tiez nikdy nepouzival inhalator. mamka ho naucila spravne dychat a vzdy ked dostal zachvat tak zacal s dychacimi cviceniami a hlavne sa ukludnil, teraz sa tiez lieci na alergie ktore mu sposobovali astmu)...no ale spat k bezmliecnej diete..Ja som synovi zacala robit bezmliecny jogurt z kokosoveho mlieka a drobec ho zboznuje, a ja tiez 🙂 a taktiez mu robim organicke ryzove mlieko (kedze malym chlapcom sa neodporuca soja a sojove vyrobky), ktore pije namiesto normalneho, rano , vecer a niekedy aj naobed pred spanim a zahustujem mu nim vsetky omacky co mu robim. Ak niektore z vas robia doma jogurty, tak ked nechate jogurtove bakterie (probiotika) pracovat 24hodin, tak oni pohltia vsetku laktozu v mlieku takze mate bezlaktozovy jogurt a ten si vase ratolesti mozu bez problemov vychutnat 🙂 takze mamicky drzim vam vsetkym palce ktore sa trapia s akoukolvek alergiou a verte tomu ze nikdy nie je len jedna cesta ktorou musime ist. Vzdy si treba vypocut aj ine nazory, a hladat najlepsie alternativy, s ktorymi budeme spokone aj my a ktore mozu nasim zlatickam pomoct. Kazdy doktor si mysli ze on vie vsetko najlepsie ale to vobec nie je pravda. S manzelom sme si vzdy mysleli ze ake je to uzasne byt rodicmi, ze kolko dokazeme detom dat a naucit ich. A je to naopak, za posledny rok a pol sme sa tolko naucili od nasho syna ze az...o spravnej vychove, o zdravi, o nutricnych hodnotach v roznych jedlach..on je nas najkrajsi dar co sme doposial v zivote dostali, velmi stastne, dobre dieta, dufame ze aj jeho sestricka/bracek bude tak stastne a dobre babo BEZ alergii, ekzemov a astmy... 🙂

sofhia
13. júl 2013

ahojte, nemam cas to tu vsetko citat, sorry, vie mi prosim niekto poradit, ci moze dieta, ak ma tuto alergiu vyrobky z ovcieho a kozieho mlieka? vdaka.

luthien.k
13. júl 2013

@sofhia nemůže, riziko zkřížené alergie je vysoké.

luthien.k
13. júl 2013

@iki213 kdo má alergii na bílkovinu kravského mléka, tomu bohužel fermentace mléčného cukru (laktózy) na kyselinu mléčnou pranic nepomůže - alergik na BKM nesmí ani jogurt ani jiné fermentované mléčné výrobky.

katinka69
13. júl 2013

@sofhia moj maly bude mat 4 roky a teraz mu zistili alergiu na mliecnu bielkovinu. Alergologicka nam povedala, ze ovcie a kozie moze....aj sojove. Zalezi na aku presne zlozku je dieta alergicke

luthien.k
13. júl 2013

@katinka69 podívej do odstavce "léčba": http://www.cipa.cz/potravinove-alergie-3-dil Autorem článku je dr. Fuchs, což je špička přes potravinové alergie, napsal knihu Alergie číhá v jídle a pití, také napsal řady odborných článků na toto téma a ostatní alergologové se od něj mají ještě co učit...

buba08
13. júl 2013

ahojte baby, mam na vas otazku. Po mlieku a akychkolvek mliecnych vyrobkoch, aj sladkostiach kde je mlieko alebo srvatka mavam hnacky. Bola som u 2 lekarov (gastroenterolog a alergolog), obaja mi robili krvne testy na mliecnu bielkovinu aj laktozu a u obidvoch vysli negativne. Obaja ma presviedcaju, ze nie som alergicka, ze vsetko mozem jest, vobec ma nepocuvaju, ze po mlieku a ml. vyrobkoch mam hnacky. Zvlastne je, ze ked som aprili bola na diagnostickej laproskopii, tak mi gynekologicka povedala, ze som mala velmi opuchnute a zacervenale crevo, poslali ma kvoli tomu na kolonoskopiu, tak sa tiez nic nezistilo. Myslite, ze sa da urobit este nejaky test, ktory by vierohodne ukazal, ze alergiu mam? Taktiez mi robili test z krvi na celiakiu, tiez negativny, ale odporucaju mi este gastroskopiu, vraj z krvi niekedy celiakia nevyjde a v skutocnosti je. Po mojom pozorovani som zistila, ze zle mi robi len mlieko a soja, po pekarenskych vyrobkoch som ok. Dakujem za vase odpovede.

luthien.k
13. júl 2013

@buba08 bohužel neexistuje test, který by na 100% mohl potvrdit alergii na BKM - kromě eliminační diety. Pokud mléčné a sója nedělá dobře, zkrátka a jednoduše bych je nekonzumovala 😉 Je možné si udělat i doma obdobu expozičního testu po pár týdnech diety, pro své potvrzení. Intoleranci laktózy by měly testy odhalit spolehlivě, je jich několik druhů a v kombinaci dávají dobré výsledky. Co se týče celiakie, tak tam opravdu zřejmě stále není jiný 100% spolehlivý výsledek, než je odběr kousku tenkého střeva pro laboratorní vyšetření a pravdou je, že z krve nemusí vyjít nic.

buba08
13. júl 2013

@luthien.k ahoj, dakujem. Co je prosim ta obdoba expozicneho testu? Mne pred 5 rokmi vysla z krvi laergia na BKM, vtedy som nedodrziavala prisnu dietu, takze hnacky pokracovali. Teraz po tej lapaprke, ked videli, ze crevo nie je ok, tak som hned nasadila prisnu bezmliecnu dietu a hnacky prestali. Moze byt, ze za 1 mesiac drzania diety sa crevo zregenerovalo tak, ze na kolonoskopii nic zle nevideli?

luthien.k
13. júl 2013

@buba08 ano, je to možné, střevo regereruje někdy dost rychle. Ta domácí podoba expozičního testu je zkrátka to, že si zavedeš BKM (nejlépe v podobě jogurtu) od malého množství - jedné lžičky - a budeš sledovat reakci. Dělá se to i u dobrých lékařů obdobně - že podávají od malého množství něco mléčného a sleduje se reakce...

buba08
13. júl 2013

@luthien.k aha, dakujem.

sofhia
13. júl 2013

@katinka69 sojove nedavam nic, to je velmi nebezpecnne pre male deti. alergiu na mlieko nam nezistili, prisli sme na to eliminacnou dietou.