Ani pravák, ani ľavák

danuss77
5. apr 2013

Ahoj,hľadám mamičky ktoré majú skúsenosť s nevyprofilovaným dieťatkom. Môj syn má try roky a stále nie je jasné či je pravák,alebo ľavák. Všetko robý oboma rukamy,teda na striedačku,raz pravou,raz ľavou. Ja už neviem čo mám robiť. Už som to sponmínala aj detskej lekárke,ale vraj to nemám riešiť,že je to normálne...no mne to normálne nepríde. Máte s tým niektorá skúsenosť?

andrejka1974
6. apr 2013

nie je to jedno, ci je pravak alebo lavak, niektori vedia robit aj oboma rukami, mala som spoluziaka co na tabulu pisal lavou a ked nedociahol, prelozil si kriedu a pisal pravou rukou a do zosita pisal lavou 🙂 🙂 🙂 🙂 a ver mi , ze sa casom nauci a zacne uprednostnovat jednu ruku 🙂 🙂 🙂 🙂 moj syn najstarsi je dmo a tak sa musel preorientovat na lavu ruku, a my s muzom sme obaja pravaci a on sa naucil pisat sam, lavaka, pravak nenauci pisat 🙂 🙂 🙂 🙂 a bol taky sikovny, ze si pismo ani nemazal a vypytal si aj plniace pero , ale ty to mas este daleko 🙂 🙂 🙂 🙂

eeea
18. feb 2015

Moj syn tiz robi raz vsetko lavou raz pravou. Myslim ze je to fajn

m.i.r.i
8. jún 2015

ahojte...moj syn ma 5r a manzel mi stale dohovara, ze s nim treba ist k psychologovi...teda, od malicka sa javil ako lavak...uplne malinky robil vela veci oboma rukami, ale tak od 2-3r zacal robit vsetko len lavou..kope lavou, hadze lavou..ked mu nieco podavame, tak sa naciahne lavou...karty si da do lavej ruky...automaticky proste lava...ale pise pravou...manzel ma z toho stresy, ze on urcite zacal pisat/kreslit pravou preto, lebo videl deti v skolke...ja ked sme doma kreslili som mu vzdy davala farbicky na vyber, nech si sam vyberie..tak najrpv mu to bolo jedno do ktorej ruky si da, ale nakoniec si to dal do pravej...davala som mu aj do lavej, ze skus, z ktorou ruckou ti je lepsie, ale on ze s pravou...ku kresleniu nikdy nemal nejaky vztah, doteraz kresli ako 3 rocny...nikdy kreslit nechcel...aktivitam malovanie a kreslenie sa snazil vyhybat...aj som to scasti pripisovala tomu, ze mozno nevie ani v ktorej ruke drzat farbicky...teraz vyslovene drzi ceruzku aj farbicky v pravej a aj pekne vymalovava, nevyjde za okraj, pise pismenka, cisla...od septembra bude predskolak, tak neviem ci je nutne nieco riesit..manzel a obava toho,ze proste pise pravou lebo napodobnuje vsetkych okolo, mne sa to zda blbost....zda sa mi, ze si proste vybral jednu ruku a zvykol si tak...kazdopadne, manzel sa obava, ze ak si vybral pravu kvoli napodobnovaniu, tak mu to sposobi nejake poruchy, akoby bol preorientovany na pravu nasilim...
Otazka u mna je skor to, ze co akoze u toho psychologa dosiahnem...to mi moze povedat, ze mam teraz dieta preorientovat na lavu ruku s pisanim? Pricom on to vyslovene nechce...ja som doma skusala viackrat ponukat mu ceruzky do lavej, hovorila som ci si nechce prelozit ceruzku a skusit lavou pisat, on skusil a ze nie, tak mi nie je dobre...ja si myslim, ze proste je taky, ze niektore cinnosti robi pravou a ine lavou...napriklad zacal chodit pred rokom na tenis v skolke...a manzel sa rozculoval, ze mu automaticky dali raketu do pravej ruky, pricom ved on je lavak...maly ale o lavej nechcel ani pocut, tak hrava pravou a je v tom vyborny....treneri ho velmi chvalia....proste pise pravou, striha pravou a teraz uz aj tenis hra pravou....kope lavou, hadze lavou, karty drzi lavou, tlieska ako lavak, toci sa ako lavak...lavu ruku vsade pouzije ako dominantnu pri hrach, ked taha panacikom v clovece napriklad, ci hodi kockou...niekde som citala, ze takito ludia by mali byt rieseni psychologom, lebo mozu mat velke problemy neskor, ako dislexia alebo disgrafia a tak...pritom syn je velmi sikovny praveze...mam ho stresovat nejakym psychologom?

m.i.r.i
8. jún 2015

este by som dodala, ze takto vobec neviem napriklad do ktorej ruky malemu dat nozik -- pomaly sa ma ucit jest priborom a krajat...tiez sme mu kupili kolieskove korcule a nevieme na ktoru nozku dat tie kolieska s brzdou...ako ho mame ucit brzdit, s ktorou nohou? Lavou ked napriklad kope lavou do lopty? Ked mu dame do ruky hokejku, tak do prava ci do lava? Proste nechat na neho len tak, ze bude vediet kam, ked vlastne netusi ani co s tou hokejkou robit? Pomaly ho zacinam ucit viazat snurky...a neviem ako, lebo jasni lavaci inak prekladaju v ruckach tie snurky a aj zavazuju do opacnej strany jednu slucku cez druhu...

cervenaruza123
8. jún 2015

@danuss77 pamatam si, ze ked som bola mensia, mamka a jej sestry (vsetko pravacky) lustili krizovky lavou rukou, lebo sa docitali, ze to zlepsuje myslenie mozgu a spomaluje jeho starnutie ci co a problemy s pamatou. aj ja som to robila 🙂. takze to nebude tak na skodu. trojrocne dieta este nedokaze az tak posudit co je vhodne a co nie, cize je prenho prirodzene, ked si teraz prehadzuje veci, ale ked bude starsi, tak to urcite aj jemu samemu pride cudne a pokial by sa aj nevyprofiloval, tak by sa urcite len zo slusnosti alebo ako to nazvat, naucil robit veci stale len jednou rukou. tak ako sa nauci ako sa na verejnosti spravat, ako sa naucit spravaniu v skol, co sa patri a co nie, ako stolovat, ako sa spravat v kniznici, tak sa nauci, ze nie je skusne si pri jedle prehadzovat pribor stale naopak a pri pisani tiez nie je prakticke si prehadzovat pero. ale ako ti pisu mamicky, pravdepodobne sa este vyprofiluje

veronikax
8. jún 2015

Ahoj ;) Mas strach z toho ze bude lavak? Alebo ti zatial vadi len to prehadzovanie z ruky do ruky? ;) Nasa si prehadzovala ... a teraz nejako ostala pri lavej ;) Ma 3 roky ... a papa s lavou...aj kresli a maluje s lavou 🙂) Striha papier perfektne s lavou 🙂 s pravou jej strihanie vobec neide 🙂 Takze sme jej uz aj kupili noznicky pre lavakov ;) Co sa pamatam...tak mi sme v skole brali lavakov uplne v pohode 🙂) A ak sa niekto bude vysmievat ...tak to mal potom blbu vychovu :P Som pysna na to...ze je lavacka....aj ked sa to este moze zmenit ;))) Aj tak budem pysna ;)

duun
8. jún 2015

Kedysi sme mali v skole sem tam na zastupovanie takeho - inak to neviem povedat - debila - ucitel "zo starej skoly", ktory robil nam, 7-8 rocnym detom peklo, vysmech, tresty, lebo sme si niektore dovolili pisat/kreslit/strihat .. tou ZLOU rukou. Pamatam si to doteraz, ako som totalne nechapala, o co mu ide? A keby som bola ako dospela pri tom, ako nas desil, tak by som JEMU poriadne trepla tym drevenym pravitkom po nastavenych bruskach prstov.

Pisem lavou, striham pravou, vysivam pravou, sekam, okopavam s dominantnou lavou, kreslim OBOMI, hoci lavou lepsie.

Nerieste.. Rieste iba v pripade, ak pouziva iba jednu ruku a je jasne, ze tu druhu nepouziva, lebo ma neurologicky problem (veci mu padaju, ani rucku za hrakou nenatiahne atd.) ale to zisti polahky pediatricka.

lucinka27118
20. júl 2017

@m.i.r.i dobry deň m.i.r.i. Prosím Vás ako je na tom vás synček teraz. Už je asi školák. Ako sa mu pise, kreslí....My máme podobný problém ako vy len opacne ruky.
Dcérka činnosti robí pravou a píše kreslí ľavou. Tak teraz neviem či to riešiť s odborníkom. Preto som zvedavá, či to vás synček zvláda v škole v pohode. Ďakujem.

m.i.r.i
24. júl 2017

@lucinka27118 nemusime si vykat 🙂
No nas to zvlada v skole uplne bez problemov..pise najkrajsie z triedy! Ja sama tomu nemozem uverit, ze sme kadejako rozmyslali ako to bude a je to uplne bez problemov. Zacal aj krasne kreslit, vyhral aj nejake sutaziky mensie co poslali z druziny jeho obrazky..normalne sa mi verit nechce.
Nemame s tym pisanim absolutne ziaden problem...je proste nevyhraneny co sa tyka laterality, robi iste veci tak iste tak...je to sranda, lebo ked niekde pride, tak sa ho kazdy spyta, ci je lavak, lebo vacsinu veci robi ako lavak...on povie ze je pravak, lebo pise pravou..napriklad ked ide strielat z luku, tak si ho otoci ako lavak opat..ked lozi na Tarzanii napriklad, tak si skoby tiez prelozi opacne, instruktori z neho niekedy nemozu, ze ci je teda lavak ci pravak..tenis hra ale pravou a je v tom velmi dobry, aj podava normalne ako pravak, vsetko..futbal hra ako lavak, odbija bejzbolovou palkou ako lavak, hadze aj vsetko..ale naozaj krasne pise, normalne pravou rukou
Ja som za odbornikom sla v predskolskej..pre istotu...lebo nie kazde dieta to ma rovnako a mozu byt z toho aj nejake odchylky, skrizenie laterality a podobne..nas skrizeny nie je, len nevyhraneny, teda priblizne 70:30 lava:prava

m.i.r.i
24. júl 2017

@lucinka27118 vidim, ze to som mala uz starsie prispevky, tak este pridam
Ja som ho vzala k psychologicke nakoniec v predskolskej...testovala ho tam sice 2 hodiny, ale to mu popri lateralite uz robila aj inteligencne a neviem co.koniec koncov ale z toho vzislo to, co uvadzam vyssie - ze je to vporiadku, ze taki ludia su, co robia iste cinnosti tak iste tak a ze on to ma priblizne 70:30...viac lavactvo, ale zas vybral si prave na pisanie pravu ruku...isla som tam aj preto, ze zacala predskolska trieda a ucitelka mi v septembri povedala, ze kresli ako 3 rocny a ze on je vysoko inteligentny, len toto kreslenie je hrozne a ze aby nakrleslil aspon poriadne postavu na testoch skolskej zrelosti...do konca roka kreslil take obrazky, ze sme na zadok padali...sa to casom zacalo same zlepsovat..a psychologicka povedala, ze uplne v pohode a ze je vysoko nad normou v iIQ testoch a samozrejme vsetko bolo super, ziadne problem..v skole tiez super, ani nevieme ze tam chodi, za pisanie od zaciatku nosil len same pochvaly 🙂

angela200
24. júl 2017

aj moje dieťa, píše pravou, kope ľavou, príbor drží opačne, no a čo? je to šikovné dieťa

lucinka27118
24. júl 2017

@m.i.r.i ďakujem moc. Upokojili ste ma. Ešte pockam čo povie v septembri učiteľka v škôlke. Ale snáď to bude v poriadku.