Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Astma u štvorročného dieťaťa

freyusha
9. máj 2014

Babulky, potrebovala by som osvedcene rady..Dcera ma 4r.od januara bojujeme s dusivym kaslom, ale az takym, ze skoro vzdy skoncime v nemocnici alebo zachranka u nas, nakolko mi az zmodrie pri zachvate kasla.Vzdy jej stanovili diagnozu spojenu s bronchitidou(obstrukcna, trachealna atd)navstivili sme imunologicku, ktora nam stanovila diagnozu zmiesana astma s tym, ze sama nevie, co konkretne je vo veci, kedze vsetky vysledky ma negativne(alergotesty...) dokonca jej nieje pocut ani piskot pri dychani, co byva znakom astmy.Zacala nam pisat navrh do Srobarovho ustavu, kde nam diagnozu urcia presnu-zevraj..vsimla som si, ze mi casto grga, moze ist aj o reflux..Potrebovala by som vediet, ako by som jej mohla pri zachvate kasla pomoct ulavit a zmiernit ho..berie Montelukast, flixotide inhalator a v pripade zachvatu ma berotec inhal. a rectodelt cipky a na 5 dni jej dava medrol v pripade, ked je zachvatovita, lenze to su vsetko silne kortikoidy a niekedy sa mi zda, ze nezaberaju ani tie.som uplne bezmocna..Dakujem za vsetky rady..

ammellia
9. máj 2014

@freyusha robili jej aj nejake testy na potravinove alergie a histaminovu intoleranciu?

lalinko2010
9. máj 2014

@freyusha ahoj, astmu máme aj my, vraj, syn má skoro 4 roky, berie montelukast a flixotide, v zásade tabletku len prehltne, má sa smúľať, inhaluje sám, čiže sám si strekne sprej, ale či aj vdýchne neriešim. my sme mali takí kašeľ že 2 hodiny akoby štekal, potom to prešlo. astmu nemáme stanovenú pretože nebude fúkať do spirometra. kašeľ má len keď je chorý, inak nekašle. teraz ideme na krv, tak som zvedavá čo bude, pretože imunológ vravel že keď bude chorý - kašeľ, nádcha a podobne, tak bude mať strašný kašeľ, no nemal, našťastie.
Neviem ti poradiť, skôr si myslím že bude mať reflux, nie astmu.
ak máš pocit že lieky ktoré berie jej nezaberajú tak ich vysaď. a uvidíš..

kacena4
9. máj 2014

@freyusha blbost vysadzat lieky chvilku trva kym plne zaberu najma kortikoidy, nebude ich brat stale neboj len dovtedy kym nestanovia presnu diagnozu a nenasadia spravne lieky a ak aj ich bude treba tak ich davaj. naucila som sa, ze radsej lieky ako nedokysliceny organizmus a hlavne mozog. takze bacha na to. pomaha chladny vzduch, zvlhcovac, predklonit pri zachvate a dychat pomali nieco ako ked je panicky zachvat tak do sacku sa dycha. srobarov je super odporucam spravia jej tam vsetky potrebne vysetrenia a to grganie, kludne moze mat reflux, to jej tiez mozu skontrolovat v srobarovom ustave robia to, je to bezne pri astme, ked zacnu liecit reflux zlepsia sa zachvaty zmiernia, ak mas moznost ist skor ku gastro na vysetrenie tak chod a tiez testy na HIT
drzim palceky

freyusha
autor
9. máj 2014

@ammellia robili jej zakladne alergie a nic sa nepotvrdilo.. neviem, ci sa tesit alebo byt estastna...

@lalinko2010 ja sa prave bojim vysadzat lieky, bojim sa hlavne toho, ze to moze byt horsie..aj nasa ma kasel, ked ochorie, teda zachvaty..budem trvat na vysetreni na reflux..
@kacena4 dakujem za super odpoved, dodala mi o trosku viac odvahy a ustila ma, ze nerobim nic zle ...Mne skor dr povedala, ze chladny vzduch nie, ze ten ju moze este viac rozdrazdit..som uz na nervy z toho, lebo kazdy dr povie inac..Da sa vobec astma vyliecit?

Lekari mali podozrenie aj na Petrussis a parapertussis (cierny kasel), robili odbery 2x a negat..Najhorie je, ze mam obavy kamkolvek ist, sme len doma a v zahrade, mozno zacinam byt paranoidna, ale pri kazdom jemnuckom zakaslani zbystrim a som ako na ihlach, krvi by sa mi nedorezali ☹ vsade nosim tasku s liekmi, keby nahodou...niesom matka stresak, ale mam obrovsky strach z toho..Hlavne ked vidim, ze mi pred ocami zacne modrat..je to nase jedine dieta a o dve deti som prisla ☹
Babulky, najvacsi gol bol ten, ked mi v nemocnici povedal primar detskeho oddelenia, ze z toho musi vyrast a vobec sa ani len naznakom nesnazil zistit, o co vlastne ide..len stabilizovat a vyhodit ☹

ammellia
9. máj 2014

A vysetrenie spirometrom robili?

bubatinko
9. máj 2014

@freyusha moj syn s tym bojuje od 2rokov... mame inhalatory Flixotide a Ventolin/ten len ak je vazne zle/ tbl Monkastu /montelukast ucinna latka/ a Isoprinosine tabletky na zlepsenie odolnosti sliznic dych. ciest.... plus Zodac sirup antihistaminikum ..... ak ma napr Laryngitídu tak mam v pohotovosti aj cipok Rectodelt /ten sa pri bronchytide nepodava/ ..... potesim ta, ze malemu sa po indikovanej liecbe polepsilo a kazdým rokom je to lepsie ... tuto zimnu sezonu sme ani raz uz nepouzili inhalator takze uspech.... predtým nemocnice a tak boli bezne :( ..... urobili sme aj rezimove opatrenia ... pocas kritickych období sa nezdrziavame na miestach kde je vela ludí.... ani skolka... ked je moc veterno nechodime na prechadzku a pod....

osvedcilo sa mi aj davat mu Preventan Junior /na priedusky super/ a Imunoglukan /posilnenie imunity/ ....
dobru skusenost mame aj s kvapkami Kaloba /extrakt z nejakej rastliny/

plus kupila som inhalator a inhalujeme vincentku....

ked ma zachvat tak otvaram okna a cerstvy chladnejsi vzduch je fajn/ v lete som normalne mrazak otvorila a dala ho dychat chladnejsi vzduch a pomohlo/ zvysena poloha /takmer sed/ je samozrema... boli noci ked spal jedine tak ze na mne oprety sedel :( .......

drzim palce je to boj na dlho, ale da sa zvladnut

bubatinko
9. máj 2014

@freyusha este mi neda nepodotknuť k tym "silným" kortikoidom co si písala... tie zacnu mat ucinok po cca pol roku viditelný .... samozreme ak ich dietatu davas fakt poctivo.... lebo su maminky, co su vyslovne proti takým liekom a nepodavaju ich dietatu /co dufam, nieje tvoj prípad ;) / .... dnesne lieky na astmu su moderne a toho kortikoidu je tam uplne len tolko aby spravilo ziadaný efekt, takze tie vedlajsie ucinky takmer niesu....

freyusha
autor
9. máj 2014

@ammellia nie, to nam zatial nikto nenavrhol..
@bubatinko dakujem ! nam ventolin nerobil dobre, skor naopak, este zhorsoval zachvat..Berotec celkom pomaha, aspon si myslim..tiez berie zodac 2x denne..Ten rectodelt nam prave kazala dat pri silnom zachvate (ked zacina modriet) mava skor bronch.velmi si ma poesila tym, ze sa to da ukocirovat a ze sa jej stav moze zlepsovat..Prosim Ta aky inhalator si kupila a ako casto davas inahlovat tu vincentku?Ja malu stale okrikujem, nech nebeha, lebo potom sa rozkasle, len malemu dietatu toto tazko vysvetlim..Tie opatrenia ako pises s chladnym vzduchom viem, ze su super pri laryngitide, no stopli ma, ze pri bronch. nieje dobry studeny vzduch..samozrejme ja som predtym nevedela a vzdy, ked mala zachvat, zabalila do deky a do okna s nou a aj sa mi zdalo, ze jej moc nepomaham..Pomohli skoro vzdy len zachranari, ktorí jej pichli nejaky steroid, nezaberali nam ani cipky rectodelt a ani berotec nic..Boze, ked to vsetko citam, co ma estelen caka, je mi vselijako, len dobre nie...Co sa opatreni tyka, skontrolovala som vlhkost v celom dome, tu mame medzi 50-60%, takze dobru, paplony vsetky neperove, vetram 3-4x denne, vyhybame sa nak.centram atd., kde je vela ludi, kontakt so zvieratami minimalny..niekedy mi to pride, ze ju obmedzujem snad vo vsetkom ☹ Dakujem este raz velmi pekne za odpoved a reakciu..dodava mi to energiu boovat dalej 😉

freyusha
autor
9. máj 2014

@bubatinko no a k tym liekom, ja som taka precizna v tomto, ze dodrzujem presne na minutu aj davkovanie vsetko...ved mi to nepredpisali len tak..Aj ked sa priznam, ze mam problem s montelukastom, lebo 3h je dost nedat dietatu jest a teda vonkoncom takemu, ktore by zjedlo aj mna 🙂 ale dodrzujem poctivo..len niekedy uz sa mi prieci to do nej pchat, bolo obdobie, kedy mala 4 inhal. 3tabletky, sirupy atd..ale uz teraz sa to snazime s dr riesit tak, aby mala organizmus co najmenej zatazeny a hlada vhodne alternativy..no snad pride obdoobie, kedy nebude musiet vsetku tu chemiu do seba pchat 🙂

freyusha
autor
9. máj 2014

@ammellia imunologicka nas zrusila s tym, ze nas posle do srobarovho ustavu a tam nam porobia vsetky vysetrenia, lenze to moze trvat.....este len navrh pisu..urobili nam len zakladne vysetrenie na alergie, odbery na cierny kasel a tod vsio..imunol. skonsatovala, ze sa jedna o astmu, nakolko ju mala moja mama a teda mava tieto zachvaty..ako diagnozu napisala zmiesanu astmu..dalej sa s tym nejako nezapodievala a spolieha sa na ten srobarov ustav..co Ti poviem...

bubatinko
9. máj 2014

@freyusha u nas to malo postup taky že bronchytída obštrukčna po dvoch rokoch liecby sa to posunulo z priedusiek na laryngitídu/co tiez nieje ziadna výhra, ale je to zlepsenie lebo ak by to zostalo na plucach, cize dolne cesty dýchacie, tak je to zla prognoza takto mame sancu z toho "vyrásť"/ teraz ked ochorie tak stale je to laryngitída posledný rok.... teraz sa nam to skomplikovalo pelovou alergiou, ktorú akosi nevieme zatial podchytit liecbou :( raz je lepsie raz horsie.... ale neprestavam hladat moznosti

inhalator som kupila uplne najjednoduchsí nic extra.... synovi to výrazne pomaha... inhaluje vecer ... ked je chorý aj 4x za den na 5 minut .... pomaha mu to aj na kasel

vela trpezlivosti a pozitivnej energie zelam.....

PS: inak celkom fajn su aj olejove zabaly na krk pri drazdivom kasli

bubatinko
9. máj 2014

@freyusha no ano je to dost tych liekov .... ale uvidis ze dalsia sezona tj od oktobra do cca marca uz budete lepsie na tom..... ten montelukast je dobrý lebo on vlastne zabranuje tomu krcovitemu stiahnutiu v prieduskach aby neboli tak precitlivene, ci ako to nazvat ;) .... a davas jej ho vecer? lebo tam niesu obmedzenia koli strave....

freyusha
autor
9. máj 2014

@bubatinko no super, takze budem dufat, ze u nas to bude mat tiez tendenciu ,,preuvania hore"...Tiez stale snorim kade tade, zistujem..snad na nieco narazime, co nam ulahci a teda hlavne detom zivot..Tie zabaly mam zmaknute, nastudovala som na nete, mamu uz nemam, nema mi kto radit ☹ uz aj idem pozriet inhalatory veru..Dakujem este raz velmi pekne a drzim aj ja vam palce, hlavne nech sa to len zlepsuje...

mimikas
9. máj 2014

@freyusha no ten Srobarov ustav je dobry napad, my sme sa vratili v Aprili. Maly mal tiez zachvaty kasla, zapaly pluc a priedusiek. No zistili nam ze este stale ma dost silny reflux s tendenciu aspirovania, dali nam sciky na posilnenie branice a tiez nas ucili ako odhlienovat a zatial ziadne zachvaty, hlieny prestai. Sice berie Zyrtec 15kv 2x denne kvapky do oci a nosa ale je pod kontrolou. Tiez je dolezita info ci mate do ma zviera a aky mate byt, suchy, morky, mate plesne (asi najhorsi sposobovatel zachvatou) a pod. Tiez aj my inhalujeme cez zimu 2x do dna Vincentku a ak mam pocit ze zacina byt zahlieneny tak aj ambrobene. drzim palce, viem ze to musi byt tazke sa pozerat na svoje dieta ako nevie dychat.

kacena4
9. máj 2014

@freyusha z astmi sa da vylicit v puberte zvykne prejst ak ju chyti ako malicka neboj bude lepsie ja som astmaticka ale chytila som ju v dospelosti a aj dcerku mam astmaticku

heni79
9. máj 2014

@freyusha
Ahoj. Ak má dieťa opakované zápaly priedušiek, zápaly pľúc, je sledované v imunoalergologickej ambulancii, alebo pľúcnej, má nábeh na astmu - máš nárok na to, aby ti inhalátor preplatila zdravotná poisťovňa! Prv, ako ho kúpiš, sa informuj. Predpísať sa dajú iba Omrony (biznis). Predpísať ho môže imunoalergológ, alebo pneumológ. Potom sa návrh posúva na schválenie v príslušnej zdravotnej poisťovni. Možno nebudú chcieť nič predpísať, kým nie je hotová kompletná diagnostika. No skús sa informovať.

heni79
9. máj 2014

@freyusha
A ešte jedna vec, robíš dobre, že lieky svojvoľne nevysadzuješ. Radšej kortikoidy, ako dusiace sa modré dieťa! A naozaj tie inhalátory sú dnes pomerne šetrné.

freyusha
autor
10. máj 2014

@heni79 No nám imunologicka predpisala ten aerochamber, je to inhalacna komorka s maskou na ten sprej.Neviem, ci by predpisala aj kompresorovy, ci je to nieco ine..Mala problem s tym, ked som jej oznamila, ze si davam ziadost na predlzeny plateny rodicovsky a budem potrebovat jej stanovisko na ziadost..
K tym liekom...presne tak, ako pises, radsej kortikoidy ako dusiace dieta..Ked mam pocit, ze jej liek nezabera, alebo skor skodi, vzdy zavolam dr a vyzistim co dalej..
@mimikas co je to prosim Ta ta tendencia aspirovania? nasa stale grga, snad kadzych 15-20min grgne, tak sme s muzom skonstatovali, ze to moze byt aj reflux..inych dr tato moznost anilen nenapadla..Sama som odpozorovala, ze tento stav sa jej rapidne zhorsi vtedy, ked ochorie..Prosim Ta vedela by si mi poskytnut aj par info zo Srobarovho ustavu? kludne aj IP alebo sem..zaujima ma, kde ste boli ubytovaní a kolko si platila za cely pobyt, ci Ta schvalila poistovna ako doprovod (ak mas vseobecnu poistovnu), kolko si cakala, ci vam robili tu 24h sondu na sledovanie refluxu..? Dakujem moc 😉 ideme tam prvy raz, teda zatial mam navrh doma, este mi ho musi imunologicka podpisat, ale mam obavy, ako to tam zvladneme..

geenna
10. máj 2014

@freyusha ja by som jej dala spravit vsetky testy /krvne, spirometria, atd..... a urcite by som sla ku gastro aby pozrel ci to nie je reflux a urcite nedavala kortikoidy pokial nepotrebuje a nemate stanovenu diagnozu. samozrejme ked modrie jasne ale ked jej nebyva dlhsie nic az po stanoveni diagnozy by som jej dala lieky, ale je to na zvazenie kazdej mamy

freyusha
autor
10. máj 2014

@geenna jasne, my mame naplanovane vsetky tieto vysetrenia prave v spominanom Srobarovom ustave, tam by nam mali stanovit presnu diagnozu.budu to vsetky vysetrenia na jednom mieste za kratky cas, tu by som cakala aj niekolko mesiacov...

geenna
10. máj 2014

@freyusha myslim ze to je rozumne rozhodnutie , radsej rychlejsie ako ju pchat liekmi a potom to bude nieco ine. Ja mam od detstva astmu viem co to je, a bola som taky pokusny kralik kedze vtedy ani alergologovia moc neboli 🙂 drzim palce nech mate dobre vysledky. a neboj mne to v puberte preslo teraz mam len taku slabucku. cize aj s toho moze vyrast.

freyusha
autor
10. máj 2014

@geenna Dakujem za povzbudenie 🙂

suskova
11. máj 2014

@freyusha môj syn sa v podstate od narodenia pri námahe zadýchaval až pískal. Keď začal chodiť, bolo to tak strašne výrazné až pri záťaží krochkal. Dr. nás poslala na rôzne vyšetrenia. Nakoniec nás dal dohromady pneumológ. Na začiatku užíval Xyzal a fúkal flixotide a ventolin. Pred dvoma rokmi mu vysadil fúkače a už dal len zenaro a monkastu. Testy na alergiu mu vždy vyšli negat., pričom vždy v sezóne má problémy s peľmi. Už aj doktor je z toho jeleň. V septembri mu budú robiť ďalšie. Tak uvidíme. To grganie môže byť aj reflux a aj vredy, popr. helicobakter. Mojej mame zistili vredy a tiež často grgala. A zase syn mal helicobatera a toho bolievalo strašne bruško. Nechcel nič jedávať. Určite sa treba objednať aj na gastro. Lieky by som brala tak ako odporučil lekár. Keď sa to upraví, určite zmení liečbu a niečo z toho vysadí. Ako začal syn brať nonkastu, tak už nemá takú výraznú pozaťažovú dýchavičnosť. A aj aktívne pláva, čo mu dobre robí na roztiahnutie pľúc.

trantaria
29. nov 2016

@bubatinko ahoj nechcem sa vám miešať do diskusie ale inhalator dajú na recept a máte ho zadarmo stačí keď recept vypíše alergologica

adika279
29. nov 2016

@freyusha ahoj, ja mam dvoch synov obaja maju bronchialnu astmu. Viem presne co zazivate. Chcem Vam len povedat aby ste sli do Srobarovho ustavu, nam tam velmi pomohli. Moj mladsi syn ma 3,5r. a od 5mesiacov maval tazke zachvaty, tiez sme boli kadekde, ale najviac mu pomohli v Srobarovom ustave. Ten Montelukast je naozaj o nicom, my mame Ventolin v pripade silneho zachvatu, starsi ma Berodual...inak uzivame Seretide a samozrejme Rectodel. Je mozne ze ma aj reflux, ale vsetko by ste sa tam dozvedeli, testuju aj ine choroby ako cysticku fibrozu
Tiez pomaha zmenit prostredie, my vela casu travime v horach. Musim povedat ze sa nam to zlepsilo a tento rok konecne sme mali len jeden tazky zachvat....
Prajem vela sil

hanka50
29. nov 2016

@freyusha presne toto som mala so synom, koncili sme v nemocnici, tiez mal 3,5, trvalo to do 4 rokov, pokial mu alergolog nepredpisal spreje, berotec a este taky fialovy + striedal 2 sirupy, vybrali mu mandle, po troch mesiacoch mu vsetko vysadil a maly odvtedy nebol u doktorky, ma 5. Ani ho netestoval na alergie, ked mu to zabralo, a to po tom pekle, ktorym sme presli, zabralo behom 2 tyzdnov....presne si pamatam, ako som mala hned stres ked zakaslal...ach, nebojte dostanu ju z toho a vy si na toto obdobie nespomeniete.drzim palce

uhnakova
29. nov 2016

@trantaria @adika279 @hanka50 diskusia je stara dva a pol roka, dievcence 🙂

trantaria
30. nov 2016

To nevadí ja len pre info do buducna😆😆😆

Tu začni písať odpoveď...

Odošli